PDA

View Full Version : Bėri pula vezėn , apo veza pulėn?


premium
02-10-09, 17:15
Pyetja e thjeshtė kurse pėrgjegjja e shtirė apo??

:rolleyes:

>>{SpOnGeBoB}<<
02-10-09, 18:13
Pyetja e thjeshtė kurse pėrgjegjja e shtirė apo??

:rolleyes:

ncuk kundusi qishtu tu lujten symshelca pula edhe veza, masnej ja ka jepen vezen edhe ja ka lane kilen qishtu :tongue:

Skyfter
02-10-09, 19:21
Pyetja e thjeshtė kurse pėrgjegjja e shtirė apo??

:rolleyes:


Premium, merre ni laps apo ni kompas dhe vizatoje nje rrumbullak, mbasi ta kesh vizatu kerko ku eshte fillimi e ku mbarimi, tonaj ki me kuptu se a pula e beri vezen e veza pulen!

premium
02-10-09, 19:45
Ende kam nevojė pėr mendime tuaja ☺☺☺???...
vazhdoni derisa tė qėllohet :confused:

roadrunner
02-10-09, 19:58
Knusi e "ban" pulen, pula e "ban" vezen, veza e "ban" pulen, e pse jo edhe ni knus?

premium
02-10-09, 20:00
Knusi e "ban" pulen, pula e "ban" vezen, veza e "ban" pulen, e pse jo edhe ni knus?
JO gabim '' 1'' ... shko nė vend ..... mso edhe pak .... hahaha

roadrunner
02-10-09, 20:02
A rash aaaa? Kuku sjam msu me ra, ja nisi me dhimt kryt hahahaha, kthena apet une :D ne afatin e dyte :(


JO gabim '' 1'' ... shko nė vend ..... mso edhe pak .... hahaha

vjeshta
02-10-09, 20:02
Pyetja e thjeshtė kurse pėrgjegjja e shtirė apo??

:rolleyes:

Hiq e vshtirė ,vetem mendo se kush te ka bo ty ,e ate qe te ka bo ty kush e ka bo ate ....e gjen pergjegjejen .

shfletuesi_
02-10-09, 20:03
Nga hiqi behet diqi....

roadrunner
02-10-09, 20:06
Thuj 1 apet se nuk e morre vesh hahahaha


Definitions

In biology, the term egg is biologically ambiguous (http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_%28biology%29) and the theory of punctuated equilibrium (http://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium), for example, does not support a clear division between a chicken and the closest ancestors of that chicken. Both of those factors tend to contribute to the circular nature of the question (causing problems similar to either a hasty generalization (http://en.wikipedia.org/wiki/Hasty_generalization) or a fallacy of definition (http://en.wikipedia.org/wiki/Fallacies_of_definition)). Below are a few different definitions that could be assumed and their logical outcomes.[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/Chicken_or_the_egg#cite_note-Langan_Which-5)

If the egg is not necessarily of any specific type: Then it could be said that the egg came first, because other animals had been laying eggs long before chickens existed, such as the dinosaurs (http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur). In biology, egg is used as a general term (http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_%28biology%29) in this way.
If only an egg that will hatch into a chicken can be considered a chicken egg: Then a re-consideration of the original question suggests: Some animal other than a chicken laid the first chicken egg which contained the first chicken. In this case the chicken egg came before the chicken. In reality, many scientific theories suggest that this would not have been a simple event. For example, the theory of punctuated equilibrium (http://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium) theorizes that the actual speciation (http://en.wikipedia.org/wiki/Speciation) of an organism from its ancestral species is usually the result of many mutations combined with new geographical surroundings, called cladogenesis (http://en.wikipedia.org/wiki/Cladogenesis).
If only an egg laid by a chicken can be considered a chicken egg: Then a re-consideration of the original question suggests: The first chicken (which hatched from a non-chicken egg) laid the first chicken egg. In this case the chicken came before the chicken egg. Again, this would not necessarily be a straightforward event.

Urata
02-10-09, 20:10
Thuj 1 apet se nuk e morre vesh hahahaha


Definitions

In biology, the term egg is biologically ambiguous (http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_%28biology%29) and the theory of punctuated equilibrium (http://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium), for example, does not support a clear division between a chicken and the closest ancestors of that chicken. Both of those factors tend to contribute to the circular nature of the question (causing problems similar to either a hasty generalization (http://en.wikipedia.org/wiki/Hasty_generalization) or a fallacy of definition (http://en.wikipedia.org/wiki/Fallacies_of_definition)). Below are a few different definitions that could be assumed and their logical outcomes.[6] (http://en.wikipedia.org/wiki/Chicken_or_the_egg#cite_note-Langan_Which-5)

If the egg is not necessarily of any specific type: Then it could be said that the egg came first, because other animals had been laying eggs long before chickens existed, such as the dinosaurs (http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur). In biology, egg is used as a general term (http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_%28biology%29) in this way.
If only an egg that will hatch into a chicken can be considered a chicken egg: Then a re-consideration of the original question suggests: Some animal other than a chicken laid the first chicken egg which contained the first chicken. In this case the chicken egg came before the chicken. In reality, many scientific theories suggest that this would not have been a simple event. For example, the theory of punctuated equilibrium (http://en.wikipedia.org/wiki/Punctuated_equilibrium) theorizes that the actual speciation (http://en.wikipedia.org/wiki/Speciation) of an organism from its ancestral species is usually the result of many mutations combined with new geographical surroundings, called cladogenesis (http://en.wikipedia.org/wiki/Cladogenesis).
If only an egg laid by a chicken can be considered a chicken egg: Then a re-consideration of the original question suggests: The first chicken (which hatched from a non-chicken egg) laid the first chicken egg. In this case the chicken came before the chicken egg. Again, this would not necessarily be a straightforward event.

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...
kush guxon me t'rrxu ty moj?

premium
02-10-09, 20:10
Kjo pyetje ėshtė e nxjerur nga njė literaturė e fortė ....
shumė interesant ...
po dini me zi e pėrzhit voje , a spo dini zbulimin e saj mare ju qoft hahahahah

premium
02-10-09, 20:14
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...
kush guxon me t'rrxu ty moj?
Une guxoj ... kesi heri keni '' 1+'' mbasi jeni mundu diēka ... ndersa teoria e Darwinit nuk vlen kėtu ...hahahaha

roadrunner
02-10-09, 20:18
Un nuk i perzhiti se nuk i han burri, aj i perzhit se i ha une hahahaha....

Edhe qka menove bre ti? Se un kam le e dishme a? Em doket ti te koke voja ketu hahaha, une jam pula qe mka shpik dikush e atij mdoket sot ja kan kthy kejt shpinen aaaa.......Dado - haj tybe sun em rrzon se si tja lshoj syt niher i ungj vesht, qashtu e kan femrat, do do po tham hahaahhaahha

Kjo pyetje ėshtė e nxjerur nga njė literaturė e fortė ....
shumė interesant ...
po dini me zi e pėrzhit voje , a spo dini zbulimin e saj mare ju qoft hahahahah

premium
02-10-09, 20:21
Roadrunner..... shite televizijėn blij libraaaa !!!! lol;lol;lol;

roadrunner
02-10-09, 20:23
Ka dek tilivizija, spo e merr kerkush se ipko po lyp pare haahahaha......nuk blej libra se e kam knusin hahaha


Roadrunner..... shite televizijėn blij libraaaa !!!! lol;lol;lol;

premium
02-10-09, 20:26
Ani shite qat gramafonin me plloqa hahaha

roadrunner
02-10-09, 20:28
Nuk e shes se ka koleksionin e pllakave se kane vlere shpirtnore...

Ani shite qat gramafonin me plloqa hahaha

premium
02-10-09, 20:33
Nuk e shes se ka koleksionin e pllakave se kane vlere shpirtnore...
Qy Qy qfar lidhje ka kjo temė me gramafona breee ....
mos dil prej temės ..... lol
trgo mendo shkruaj a? voja a? pula :biggrin:

roadrunner
02-10-09, 22:08
Te kam dhene dy pergjigje lidhje me temen, nje eshte shkencor ne gjuhen angleze, dhe tjetra shkurt shqip nga une me pika te shkrutra :D, Zoti e ka qit pulen, pula e ka qit vezen, me ba pula tjera, qe me ba veze e prej tyre te behen pulat qe do te bejne veze per tu bere pula :D

Qy Qy qfar lidhje ka kjo temė me gramafona breee ....
mos dil prej temės ..... lol
trgo mendo shkruaj a? voja a? pula :biggrin:

premium
02-10-09, 22:24
Te kam dhene dy pergjigje lidhje me temen, nje eshte shkencor ne gjuhen angleze, dhe tjetra shkurt shqip nga une me pika te shkrutra :D, Zoti e ka qit pulen, pula e ka qit vezen, me ba pula tjera, qe me ba veze e prej tyre te behen pulat qe do te bejne veze per tu bere pula :D
HMMMMMM '' ZOTI'' dmth ---- sukses sukses motėr ...
po natyra ēfare krijoi ???

Lypesi
02-10-09, 22:44
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16512&page=3


"S'ka rėndėsi a jam i pari" i tha veza Pulės :tongue:

roadrunner
02-10-09, 22:58
Kush e krijoi natyren?

HMMMMMM '' ZOTI'' dmth ---- sukses sukses motėr ...
po natyra ēfare krijoi ???

premium
02-10-09, 23:11
Kush e krijoi natyren?
Natyra ėshtė kriju nga ..... ashtu !!!...
Ah sikur tė besonin tė gjithė , si ėshtė krijuar natyra , e qeniet e gjalla....

Kur isha si nxėnės , nga lėnda e biologjisė kam pas notėn 1 , keshtu qė mė ngeli nė provim pėr shkak tė fjalės natyra ka krijuar tė gjithat ...
me profesorin i nderhyna komplimenteve sepse nuk isha dakord pėr korigjimin e tij ...

Motrush sukses ... provimin e dhaje shko te shpija :biggrin: :biggrin: :biggrin: ;D

sepse kam lexu edhe teorinė e evolucionit .

roadrunner
02-10-09, 23:15
Edhe une i kam lexu te gjitha e i kam pas notat me te nalta, po apet rash te ti hahahah, shyqyr kesaj here kalova edhe pom vje mire, mos em rrzo ma ok? Hahaha pershendetje

Natyra ėshtė kriju nga ..... ashtu !!!...
Ah sikur tė besonin tė gjithė , si ėshtė krijuar natyra , e qeniet e gjalla....

Kur isha si nxėnės , nga lėnda e biologjisė kam pas notėn 1 , keshtu qė mė ngeli nė provim pėr shkak tė fjalės natyra ka krijuar tė gjithat ...
me profesorin i nderhyna komplimenteve sepse nuk isha dakord pėr korigjimin e tij ...

Motrush sukses ... provimin e dhaje shko te shpija :biggrin: :biggrin: :biggrin: ;D

sepse kam lexu edhe teorinė e evolucionit .

Urata
06-10-09, 14:05
Edhe une i kam lexu te gjitha e i kam pas notat me te nalta, po apet rash te ti hahahah, shyqyr kesaj here kalova edhe pom vje mire, mos em rrzo ma ok? Hahaha pershendetjekush me u rrxu moj....?!!! shiqoje syrin tende n'mue....! shiqoje si sy imi dhe bindu cfare shihet aty....!

roadrunner
06-10-09, 14:07
Po jo be dade se spo guzoj, po tutna se pom doket se po shkruj une hahahahahahahah....saher ti po poston diqka po tutna hahaha....

kush me u rrxu moj....?!!! shiqoje syrin tende n'mue....! shiqoje si sy imi dhe bindu cfare shihet aty....!

Qumili
26-06-10, 19:38
Pula e beri vezen,veza beri zogun, zogu kur u rrit u be pul

Suelaa
27-06-10, 08:45
E kete pyetje jane tu u lodhe brez pas brezit me e gjete se kush e ka ba njara tjeteren e akoma nuk e kane gjete.

premium
27-06-10, 08:56
Pula e beri vezen,veza beri zogun, zogu kur u rrit u be pul
... ki meritu nje not kaluese ;)

shfletuesi_
27-06-10, 09:57
... ki meritu nje not kaluese ;)


Vallai hatri jot po ja jap kaluse masi e ke te njofshem se jo kurr... as per vjesht se kisha lan e kisha prejashtu krejt nga shkolla :)Eshte histori e gjat se kush kend e beri , e me merr kohe gjate se ju kisha tregu.

Makresh
27-06-10, 14:45
Pyetja e thjeshtė kurse pėrgjegjja e shtirė apo??

:rolleyes:


Njo o e sigurt, voja e boni pulen.


Po kush ja boni vojen pules ? :biggrin:

shfletuesi_
27-06-10, 15:43
Njo o e sigurt, voja e boni pulen.


Po kush ja boni vojen pules ? :biggrin:


nga Hic behet Dic , ama kete smundet qdo kush ta bej :) vetem ai qe ka fuqine

LABI
27-06-10, 15:46
Nji eshte e sigurtt se CDO pecaktim ne kete rast eshte mohim !

Makresh
27-06-10, 20:49
nga Hic behet Dic , ama kete smundet qdo kush ta bej :) vetem ai qe ka fuqine

Pergjigja eshte pikerisht aty, ku s'eshte askund tjeter.

Idila
27-06-10, 21:49
Ju lumtė, e paskeni zgjidhur dhe kėtė problem! :P

P.s. Makresh, dua tiramisu! :D

Afrimi_17
29-06-10, 21:50
Jo bre pergjegjja eshte shum e kollajshme se nuk e ka bo as pula vezen,as veza pulen po knusi i ka bo te dyjat..!

Zero Cool
27-04-12, 19:08
A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta? Ky dyshim, sipas shkencėtarėve britanikė, tashmė ėshtė zgjidhur. Ata kanė thėnė se pulat duhet tė kenė lindur tė parat, parashikim ky i cili erdhi me zbulimin e proteinave nė vezoret e pulės.
“Shkencėtarėt qysh herėt kanė dyshuar se pula ėshtė krijuar para vezės, por tani kemi prova shkencore qė e vėrtetojnė kėtė. Proteina ėshtė zbuluar mė herėt dhe ėshtė lidhur me krijimin e vezės, por vetėm tash me ndihmėn e analizave kemi zbuluar se ajo kontrollon gjithė procesin”, tha Dr Kolin Freeman nga Universiteti i Warwick.
Proteina (OC-17) vepron si katalizator dhe pėrshpejton procesin e formimit tė zgavrės sė vezės. Shkencėtarėt e Edinburgut erdhėn deri te zbulimi falė pėrdorimit tė superkompjuterit, i cili ka analizuar nė hollėsi zgavrėn e vezės.

Fshatari
28-04-12, 21:11
A ėshtė pula para vezės apo e kundėrta? Ky dyshim, sipas shkencėtarėve britanikė, tashmė ėshtė zgjidhur. Ata kanė thėnė se pulat duhet tė kenė lindur tė parat, parashikim ky i cili erdhi me zbulimin e proteinave nė vezoret e pulės.
“Shkencėtarėt qysh herėt kanė dyshuar se pula ėshtė krijuar para vezės, por tani kemi prova shkencore qė e vėrtetojnė kėtė. Proteina ėshtė zbuluar mė herėt dhe ėshtė lidhur me krijimin e vezės, por vetėm tash me ndihmėn e analizave kemi zbuluar se ajo kontrollon gjithė procesin”, tha Dr Kolin Freeman nga Universiteti i Warwick.
Proteina (OC-17) vepron si katalizator dhe pėrshpejton procesin e formimit tė zgavrės sė vezės. Shkencėtarėt e Edinburgut erdhėn deri te zbulimi falė pėrdorimit tė superkompjuterit, i cili ka analizuar nė hollėsi zgavrėn e vezės.

Po natyrisht qe pulat jane te parat ! Ku do e merrnin vezen shkencetaret britanik sikur te mos ishin pulat ?
Shume te logjikshem edhe keta shkencetaret skocez!

PS : Iu paska mbetur gjysma e punes e pambaruar : etapa e dyte konsiston ne nje studim te detajuar te pules!Mund te zbulojne ndojfare proteine (OC-34) me sa di une...!

DEA
28-04-12, 22:16
Kush fundin sja ka gjete , deri me sot!

Virti
29-04-12, 17:41
sa vo i ban pula? :cool:

halla e madhe
29-04-12, 18:26
sa vo i ban pula? :cool:

..me qellu gjysagjel bene shume vo afatshkurtera....hahahahahaha:biggrin: