PDA

View Full Version : Kosova ndėrton termocentral me vlerė 3,5 miliardė euro


~AnnA~
08-10-09, 16:24
http://www.yllpress.com/fotografite/artikujt_origjinale/kosova_nderton_termocentral_me.jpg
Sė bashku me partnerėt tanė do ta zgjidhim krizėn energjetike nė Kosovė, do fillojmė ta vėmė nė funksion potencialin e saj nė fushėn e energjisė nė tėrė rajonin.

Kėtė, siē transmeton Makfaks-i, e deklaroi dje kryeministri kosovar Hashim Thaēi, duke bėrė publike vendimin pėr fillimin e ndėrtimit tė termocentralit "Kosova e Re", qė pritet tė kushtojė rreth 3,5 miliardė euro.

Thaēi deklaroi se ky ėshtė njė projekt historik qė do tė paraqesė kthesė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės. "Ėshtė njė ditė shumė e mirė pėr Kosovėn. Ėshtė njė vendim pėr projekt historik mė i madhi qė ka ndodhur nė Kosovė. Ėshtė njė projekt qė do tė bėjė kthesėn mė tė rėndėsishme edhe pėr zhvillimin ekonomik tė vendit”, theksoi Thaēi.

Njeriu i parė i Qeverisė kosovare bėri tė ditur se termocentrali i ri do tė sigurojė energji tė mjaftueshme dhe tė qėndrueshme pėr konsumin vendor dhe pėr eksport ndėrkombėtar, dhe se i njėjti do tė ndėrtohet sipas standardeve evropiane tė ambientit.

"Kapaciteti i pėrgjithshėm i termocentralit do tė jetė 2.000 megavatė, ndėrsa ndėrtimi do tė bėhet nė dy faza. Faza e parė prej 1000 megavatėve do tė ndėrtohet menjėherė", deklaroi Thaēi.

Pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore, Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Zyrės Civile Ndėrkombėtare Komisionit Evropian dhe nga USAID-i, kanė vlerėsuar se me ndėrtimin e termocentralit tė ri, pėrveē stabilizimit me furnizim tė energjisė elektrike, Kosova do tė ketė edhe njė zhvillim mė tė shpejt e mė tė madh ekonomik.

Kryeministri falėnderoi Komisionin Evropian, Agjencinė Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) dhe Bankėn Botėrore, pėr ndihmėn dhėnė pėr modernizimin e sektorit tė energjisė nė Kosovė.

“Transparenca do tė jetė elementi kyē qė do ta pėrcjellė ēdo fazė tė zbatimit tė kėtyre projekteve. Zbatimi i kėsaj strategjie do tė kėrkojė jo vetėm ekspertizėn teknike, por edhe kontribut tė konsiderueshėm financiar, si dhe garancinė nga donatorėt dhe investitorėt privatė”, u zotua Thaēi.

Qeveria e Kosovės mori vendim qė ta zbatojė strategjine energjetike nė tri faza, tė cilat pritet tė pėrfundojnė deri nė vitin 2015, e mė sė largu deri mė 2017-ėn.

Faza e parė do tė jetė fillimi i ndėrtimit tė termocentralit tė ri "Kosova e Re", e dyta nė sanimin e termocentralit ekzistues "Kosova B" dhe faza e tretė do tė jetė mbyllja e termocentralit "Kosova A", e njohur si ndotėse e madhe e mjedisit jetėsor.

Vlen tė pėrmendet edhe tėrheqja e kompanisė gjermane RWE, favorite pėr ta fituar projektin e ndėrtimit tė termocentralit "Kosova e Re". Mė tėrheqjen e kėsaj kompanie nė garė pėr ta fituar kėtė projekt mbesin tri konzorciumet, ai i kompanisė ēeke “Ēez" dhe AES nga SHBA-tė, grupi italian ENEL dhe SENCAP, si dhe kompania ENBW. /Makfaks/

Hajra
13-10-09, 00:13
Ky eshte tmerr per ne, tane bota proteston dhe eshte kunder ndertimit te termocentraleve te tilla per shkak te ndotjes se ambijentit, ndersa ky kopuku yne Thaqi nderton termocentral te tille sepse merr para te shumta per tenderin, TURP TURP TURP.....

~AnnA~
13-10-09, 11:56
Ky eshte tmerr per ne, tane bota proteston dhe eshte kunder ndertimit te termocentraleve te tilla per shkak te ndotjes se ambijentit, ndersa ky kopuku yne Thaqi nderton termocentral te tille sepse merr para te shumta per tenderin, TURP TURP TURP.....

Hajra, po te mos ndertohen termocentrale, do ankaheni qe s'keni drita, tani qe ndertohet, perseri ankoheni se ndotet ambienti :)
Sic duket, ikja dhe ardhja e dritave eshte bere gje e rendomte tek ju dhe nuk ju ben fare pershtypje..ritmi ikje-ardhje ka filluar te zevendesoje ritmin dite-nate...
Hajra, mungesen e ujit dhe dritave nuk do e quaja gje normale!!
Tani normal, qe cdo gje atje e ka nje prapaskene politiko-ekonomike, por nepergjithesi ndertimi i nje Termocentrali ishte i nevojshem, se nuk do jetoni si ne kohen para Edisonit(shpikesit te llampes elektrike).

Guri i madh
05-12-09, 20:47
a din dikush me tregue se kur do te fillon termocentrali KOSOVA E RE me 2000 ,MG ose naj hidro central si aj ne fshatin pollat te püodujeves , veq diqka me fillue se mileti po hjek e ky hasha shum ka premtue ,ndoshta kan me fillue kur justinea pula e sheron doren e thyer