PDA

View Full Version : Ēmimi Nobel pėr letėrsi


panta_rhei
09-10-09, 01:35
Ēmimi Nobel pėr letėrsi 2009 - Herta Myller.

Qė ta njihni mė nga afėr, ja njė tregim i shkurtėr nga kjo shkrimtare:

BANJA E SWABIANEVE

Eshte e shtune mbrema. Soba e banjos ka nje bark qe shndrit nga nxehtesia. Dritarja e ajrimit eshte e mbyllur mire. Javen e kaluar Arni dyvjecar mori nje ftohme nga ajri i acarte. Mamaja po lan shpinen e Arnit me ca breke te shngjyrosura. Arni i vogel perplas duart mbi uje. Mamaja e ngre Arnin e vogel dhe e nxjerr nga vaska. I varfri femije, thote Babagjyshi. Femijet nuk duhen lare kur jane kaq te vegjel, thote Gjyshja. Mamaja ngjitet ne vaske. Uji eshte akoma i nxehte. Sapuni shkumbon. Mamaja ferkon ca qafen dhe heq prej andej sa rrotullka te vogla zhuli gri. Rrotullkat e zhulit te mamase lundrojne mbi siperfaqen e ujit. Vaska ze nje si unaze te zerdhur rretheqark. Uji eshte akoma i ngrohte, i therret Mamaja, Babait. Babai futet ne vaske.. Uji eshte i ngrohte. Sapuni ben shkume. Babai ferkon gjoksin dhe nxjerr prej andej ca rrotullka zhuli gri. Rotullkat e Babait pluskojne bashke me ato te Mamase mbi siperfaqen e ujit. Unaza rreth vaskes behet e kafenjte. Uji eshte akoma i nxehte, i therret Babai Gjyshes. Uji eshte i vaket. Gjyshja ferkon ca rrotullka te vogla zhuli prej shpatullave te saj. Rrotullkat e Gjyshes pluskojne bashke me ato te Mamase dhe Babait mbi siperfaqene ujit. Rrethi i vaskes behet i zi. Uji eshte akoma i nxehte, i therret Gjyshja Gjyshit. Gjyshi futet ne vaske. Uji eshte kallkan. Sapuni ben shkume. Gjyshi ferkon ca rrotullka zhuli nga berrylat. Rrotullkat e Gjyshit perzihen me rrotullkat e Mamase, Babait dhe Gjyshes mbi siperfaqen e ujit. Gjyshja hap deren e banjos. Gjyshja s’arrin ta shohe Gjyshin. Uji i zi perplaset mbi rrethin e zi te vaskes. Gjyshi duhet te jete ne uje, mendon Gjyshja.. Gjyshja mbyll deren e banjos pas saj. Gjyshi del nga vaska dhe e le ujin te shkoje poshte. Bashke me ujin edhe rrotullkat gri te Mamase, Babait, Gjyshes dhe Gjyshit shkojne poshte.
Familja Swabiani, e sapolare, eshte ulur perballe televizorit. Familja Swabiani, e sapolare, po pret per filmin e te shtunes ne televizor.


Qikaq!!!
Edhe, krisi Nobeli!
Me pas pasė ēmim nobel pėr belbzana, me siguri apet e kish fitu qikjo shkrimtare!

Hej taksirat! S'ka pasė faj Sartri qė e ka refuzu kėtė ēmim.

Gega 1
02-12-09, 22:02
A e dini si eshte puna?
Ky cmim po del i dhjere fare!!!
Qa Müller-i more???Po kush e ka njohur kete shkrimtare me pare?
Pergjegjia : ASKUSH.

Teki Dervishi shkruan 10 here me mire se kjo.
Po ku i afrohet kjo Kadarese o njerez???!
Jaaaa s`na duan se s`na duan....