PDA

View Full Version : Vesa & Bleta Vuniqi


Urata
11-10-09, 23:19
SHBA: Vesa Vuniqi - sportistja kosovare qė fitoi bursėn presidenciale

http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_vuniqi_2.jpg


http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_vuniqi_me_medaljet.jpg
5 shkurt 2004 / TN


Mė herėt ėshtė shkruar pėr sukseset nė karate tė Vesės dhe motrės sė saj Bletės. Ato perveē sukseseve ne sport janė nxėnėse shumė tė dalluara edhe nė mėsime.

Vesa Vuniqi fitoi bursen presidenciale dhe shkolllimin falas pėr katėr vitet e ardhshme. Shumė Univerzitete janė tė interesuara ta kenė Vesėn ne gjirin e vet sportiv. Oferta tė ndryshme i bėhen nga shumė Univerzitete anekėnd SHBA-sė.

Eshtė ky pranim i vlerave tė tė rinjėve shqiptarė, tė cilėt dėshmohen vazhdimisht me rezultate nė tė gjitha fushat. Ajo nga Univerziteti Wayne u njoftua se i ėshtė dhėnė bursa presidenciale dhe shkollimi pėr katėr vite falas.


Ajo do tė jetė nė grupin e studenteve tė avancuar, me program te posaēėm qė dallohet nga studentėt tjerė tė rregulltė. Ajo ka fituar tė drejtėn e regjistrimit para kohe, dhe gjatė kohės sė studimeve nga grupi i studentėve nė tė cilin gjindet Vesa do tė kėrkohen kėshilla pėr ēdo risi programore apo reforma nė Univerzitet.

Programi nė tė cilin gjindet ajo do tė jetė mjaft i vėshtirė, por do tė ketė ēasje nė laboratoret e Univerzitetit nė ēdo kohė. Ajo deri me tash ka notėn mesatare maksimale 4.0 qe do te thote pėrqindje maksimale nė tė gjitha lėndėt, edhe pse shumicėn e tyre i ka pasur klasė tė avancuara.

Perveē suksesit nė mesime ajo ka qenė aktive ne sport. Pėrmbledhur tė gjitha rezultatet nė mėsime, nė sport dhe nė aktivitete tjera tė lira, bordi i Univerzitetit i ka ndarė Vesės bursėn presidenciale.

BIOGRAFI

Shkolla nė Prishtine: “Meto Bajraktari”
Suksesi: shkėlqyeshėm (te gjitha 5-she)

Karate nė Prishtine:
Nxenese e Ramadan Krasniqit e Besim Hasanit dhe Mustafė Statovcit
Klubi " Rrufeja" dhe "Besa Impex"

9 vjet
Vendi i parė nė Kampionatin e Kosovės 1997
Vendi i tretė nė Kampionatin Botėror 1997, nė Mishkolci tė Hungarisė.

Ne SHBA:
Nxėnėse e shkėlqyeshme: te gjitha A (te gjitha 5-sa)
Shkolla: "Harrison High School"

Karate:
Shkalla e 2-tė ( 2 DAN)

J.S.K.A 2000 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra edhe nė kata ekipore

J.S.K.A 2001 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra dhe i treti nė kata ekipore

Nė "Windy CIty USA" National Tournament nė karate, Chicago
5 vende tė para dhe 1 tė dytė
Kampione absolute ne luftėra dhe e dyta ne kata pėr vitin 2003 ne "Windy City USA" National
Tournament

Aktive nė asociacionet (Organizations):

"Varsity Soccer" ( lojtare e ekipit tė parė tė shkolles nė futboll) -- viti i katėrt
"Senior Board" (Bordi i nxenesve senior"0 - 1 vjet
"National Honor Society" -- 2 vjet (Asociacioni Nacional i nxėnėsve tė nderuar)
"Unity Commity" -- 3 vjet (Komiteti i Bashimit)

Voluntere nė kampanjėn e kongresmenit Aldo Vagnozzi pėr vitin 2002.
Voluntere nė shkollė ndihmon nxėnėsit tjerė nė mėsime

Bursi presidencial nga Wayne State University" per 4 vjet dhe $1,000 pėr konvikt.


http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_bleta_vuniqi.jpg

Vesa dhe Bleta Vuniqi shkelqyen ne Chicago
Motrat Vesa dhe Bleta Vuniqi, garuese tashme te njohura shqiptare te karatese nga Kosova, shkelqyen ne kampionatin e hapur tradicional (te njembedhjetin me radhe) te SHBA-se ne karate, per stilet Okinava dhe Shotokan "Windy City USA" duke fituar tri medalie, dy te arta dhe nje te argjenteTurneu i njembedhjete "Windy City USA" eshte tashme tradicional dhe eshte i hapur per te gjitha klubet dhe karateistet e stileve Okinava dhe Shotokan dhe per te gjithe garuesit e SHBA-se dhe, i cili eshte be i njohur per rregullat tradicionale te pranuara ne gara ato te roundes se modifikuar te sistemit robin "modified round robin system" dhe jane pjese e rregullave tradicionale ndekombetare qe aplikon WCT per gara ne luftera (kumite), me nje poen (Shubo Ippon), ndersa per ato ne kata pedoret sistemi me flamuj ne garat eliminatore derisa ne ato finale garuesve u jipen nota nga kater refere dhe nje refer kryesor.

Garat u mbajten ne Hyatt Regency Woodfield ne Schaumburg, IL (Hyatt Regency Woodfield), ne periferi te Chicago-s (Chicago ) gjate uikendit Labor Day, me 30 dhe 31 gusht.

Garueset e mirenjohura shqiptare nga Kosova motrat Vesa dhe Bleta Vuniqi emra tashme te njohur te karates ne SHBA, vetetuan prestigjin e deritanishem duke rritur keshtu numrin e medalieve ne 32, te fituara ne SHBA.

Vesa Vuniqi fitoi vendin e pare ne luftera (kumite) ne kategorine absolute ndesa te dytin ne kata, duke mundur mjeshter dhe instruktore te njohura te karates nder femra, sidomos kur te mirret parasysh fakti se garuesit ishin mjeshter te shkalles nidan (brezi i zi shkalla e dyte e me larte.

Ndersa, Bleta (deri sa ishte ne Kosove pat fituar vendin e pare ne Kupen Boterore ne Mishkolc te Hungarise edhepse e hendikepuar (kishte thyere kemben 6 muaj me pare dhe mori pjese ne gara ne pergjegjei te saj) shkeqeu dhe fitoi ne garat finale per "teenagers" ne kumite. (a.v.)

Urata
11-10-09, 23:23
VESA VUNIQI ZURI VENDIN E PARĖ NĖ LUFTĖRA "KUMITE"
Ēikago, 5 Prill 2007 (Kosovapress) Koha 14:53
Njėzetenjėvjeēarja shqiptare, Vesa Vuniqi, studente e vitit tė tretė nė biokimi-stomatologji tė Wayne State University, shkalla e tretė, ka zėnė vendin e parė nė kampionatin e 15-tė “Wind City”, nė luftėra "kumite pėr bartėsit e shiritit tė zi nė kategorinė absolute.


Kampionati ėshtė mbajtur javėn e kaluar nė hotelin “Doubletree”, Doubletree hotel 75 West Algonquin Road, Arlington heights, Illinois.
Vuniqi edhe kėsaj here shkėlqeu, dhe prezantoi me sukses ngjyrat e "JSKA" Asociacionit tė Karatesė Japoneze Shotokan tė Michiganit, duke vazhduar me sukseset e mėhershme.
Shkėlqimi i Vesa Vuniqit ėshtė arritur falė ndihmės dhe angazhimit tė pakursyer tė Sensei Carole Morrone.
Kampionati u mbajt nėn pėrkujdesjen e Sensei Joe Gonzales, i cili ėshtė amerikani i parė qė ka marrė certifikatėn e JKA Instrucor nė "Great Lakes Region".
Ai gjithashtu kishte pėrfaqėsuar SHBA-nė prej vitit 1972 deri mė 1985 si anėtar i reprezentacionit tė SHBA-sė. (A.V.)

Urata
11-10-09, 23:24
VESA VUNIQI U PRANUA NĖ SHOQATĖN E MIKROBIOLOGĖVE TĖ AMERIKĖS
Nju Jork, 14 Shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 18:09
Karateistja e njohur Vesa Vuniqi, e cila mban rripin e zi, shkalla e tretė nė karate stili "Shotokan", ėshtė duke u pėrgatitur pėr instruktore e "JSKA", pėr rezultatet e saja tė larta nė kampionatin tradicional qė mbahet ēdo vit nė qytetin e erėrave "Windy City", Ēikago, duke zėnė pėr disa vite radhazi vendin e parė nė luftėra "kumite".Vesa (22) para katėr vjetėsh ishte shpėrblyer me bursėn presidenciale "Presidential Scholarship" pėr sukses nė mėsime, nė sport dhe aktivitete tjera tė lira, duke i mundėsuar asaj qė tė vijojė mėsimet nė program tė avancuar nė biokimi, nė Wayne State University, nė Detroit.
Vesa modeste vendosi pėrfundimisht qė tė pėrfundoj sivjet studimet me dy "bachelor degree" nė kimi dhe nė biologji. Karakteristikė e punės sė saj tė pėrditshme nė sport, nė studime, nė punė dhe nė aktivitete sportive ėshtė se ajo kujdeset edhe pėr t’u dėgjuar zėri i studentėve shqiptarė nė SHBA pėrmes Shoqatės sė Studentėve Shqiptaro Amerikan nė Wayne State, tė cilėt mbajnė gjallė kulturėn shqiptare.

Njė ndėr sukseset e veēanta qė e bėnė tė dallohet shqiptaren nga Kosova, tashmė qytetare amerikane, ėshtė pėrkushtimi i madh nė punė. Emri i saj kėto ditė u shėnua edhe nė regjistrin e anėtarėve tė Shoqatės sė Mikrobiologėve tė SHBA-sė, ėshtė ky sukses qė i bėnė nder jo vetėm vetes, familjes, rrethit.., duke iu bashkangjitur emrave tė shumtė, tė atyre qė kėshtu e nderojnė kombin. (v.a.)

emine
12-10-09, 11:10
SHBA: Vesa Vuniqi - sportistja kosovare qė fitoi bursėn presidenciale

http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_vuniqi_2.jpg


http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_vuniqi_me_medaljet.jpg
5 shkurt 2004 / TN


Mė herėt ėshtė shkruar pėr sukseset nė karate tė Vesės dhe motrės sė saj Bletės. Ato perveē sukseseve ne sport janė nxėnėse shumė tė dalluara edhe nė mėsime.

Vesa Vuniqi fitoi bursen presidenciale dhe shkolllimin falas pėr katėr vitet e ardhshme. Shumė Univerzitete janė tė interesuara ta kenė Vesėn ne gjirin e vet sportiv. Oferta tė ndryshme i bėhen nga shumė Univerzitete anekėnd SHBA-sė.

Eshtė ky pranim i vlerave tė tė rinjėve shqiptarė, tė cilėt dėshmohen vazhdimisht me rezultate nė tė gjitha fushat. Ajo nga Univerziteti Wayne u njoftua se i ėshtė dhėnė bursa presidenciale dhe shkollimi pėr katėr vite falas.


Ajo do tė jetė nė grupin e studenteve tė avancuar, me program te posaēėm qė dallohet nga studentėt tjerė tė rregulltė. Ajo ka fituar tė drejtėn e regjistrimit para kohe, dhe gjatė kohės sė studimeve nga grupi i studentėve nė tė cilin gjindet Vesa do tė kėrkohen kėshilla pėr ēdo risi programore apo reforma nė Univerzitet.

Programi nė tė cilin gjindet ajo do tė jetė mjaft i vėshtirė, por do tė ketė ēasje nė laboratoret e Univerzitetit nė ēdo kohė. Ajo deri me tash ka notėn mesatare maksimale 4.0 qe do te thote pėrqindje maksimale nė tė gjitha lėndėt, edhe pse shumicėn e tyre i ka pasur klasė tė avancuara.

Perveē suksesit nė mesime ajo ka qenė aktive ne sport. Pėrmbledhur tė gjitha rezultatet nė mėsime, nė sport dhe nė aktivitete tjera tė lira, bordi i Univerzitetit i ka ndarė Vesės bursėn presidenciale.

BIOGRAFI

Shkolla nė Prishtine: “Meto Bajraktari”
Suksesi: shkėlqyeshėm (te gjitha 5-she)

Karate nė Prishtine:
Nxenese e Ramadan Krasniqit e Besim Hasanit dhe Mustafė Statovcit
Klubi " Rrufeja" dhe "Besa Impex"

9 vjet
Vendi i parė nė Kampionatin e Kosovės 1997
Vendi i tretė nė Kampionatin Botėror 1997, nė Mishkolci tė Hungarisė.

Ne SHBA:
Nxėnėse e shkėlqyeshme: te gjitha A (te gjitha 5-sa)
Shkolla: "Harrison High School"

Karate:
Shkalla e 2-tė ( 2 DAN)

J.S.K.A 2000 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra edhe nė kata ekipore

J.S.K.A 2001 Championship (Michigan)
Vendi i parė nė luftėra dhe i treti nė kata ekipore

Nė "Windy CIty USA" National Tournament nė karate, Chicago
5 vende tė para dhe 1 tė dytė
Kampione absolute ne luftėra dhe e dyta ne kata pėr vitin 2003 ne "Windy City USA" National
Tournament

Aktive nė asociacionet (Organizations):

"Varsity Soccer" ( lojtare e ekipit tė parė tė shkolles nė futboll) -- viti i katėrt
"Senior Board" (Bordi i nxenesve senior"0 - 1 vjet
"National Honor Society" -- 2 vjet (Asociacioni Nacional i nxėnėsve tė nderuar)
"Unity Commity" -- 3 vjet (Komiteti i Bashimit)

Voluntere nė kampanjėn e kongresmenit Aldo Vagnozzi pėr vitin 2002.
Voluntere nė shkollė ndihmon nxėnėsit tjerė nė mėsime

Bursi presidencial nga Wayne State University" per 4 vjet dhe $1,000 pėr konvikt.


http://www.trepca.net/sport/2004/vesa_bleta_vuniqi.jpg

Vesa dhe Bleta Vuniqi shkelqyen ne Chicago
Motrat Vesa dhe Bleta Vuniqi, garuese tashme te njohura shqiptare te karatese nga Kosova, shkelqyen ne kampionatin e hapur tradicional (te njembedhjetin me radhe) te SHBA-se ne karate, per stilet Okinava dhe Shotokan "Windy City USA" duke fituar tri medalie, dy te arta dhe nje te argjenteTurneu i njembedhjete "Windy City USA" eshte tashme tradicional dhe eshte i hapur per te gjitha klubet dhe karateistet e stileve Okinava dhe Shotokan dhe per te gjithe garuesit e SHBA-se dhe, i cili eshte be i njohur per rregullat tradicionale te pranuara ne gara ato te roundes se modifikuar te sistemit robin "modified round robin system" dhe jane pjese e rregullave tradicionale ndekombetare qe aplikon WCT per gara ne luftera (kumite), me nje poen (Shubo Ippon), ndersa per ato ne kata pedoret sistemi me flamuj ne garat eliminatore derisa ne ato finale garuesve u jipen nota nga kater refere dhe nje refer kryesor.

Garat u mbajten ne Hyatt Regency Woodfield ne Schaumburg, IL (Hyatt Regency Woodfield), ne periferi te Chicago-s (Chicago ) gjate uikendit Labor Day, me 30 dhe 31 gusht.

Garueset e mirenjohura shqiptare nga Kosova motrat Vesa dhe Bleta Vuniqi emra tashme te njohur te karates ne SHBA, vetetuan prestigjin e deritanishem duke rritur keshtu numrin e medalieve ne 32, te fituara ne SHBA.

Vesa Vuniqi fitoi vendin e pare ne luftera (kumite) ne kategorine absolute ndesa te dytin ne kata, duke mundur mjeshter dhe instruktore te njohura te karates nder femra, sidomos kur te mirret parasysh fakti se garuesit ishin mjeshter te shkalles nidan (brezi i zi shkalla e dyte e me larte.

Ndersa, Bleta (deri sa ishte ne Kosove pat fituar vendin e pare ne Kupen Boterore ne Mishkolc te Hungarise edhepse e hendikepuar (kishte thyere kemben 6 muaj me pare dhe mori pjese ne gara ne pergjegjei te saj) shkeqeu dhe fitoi ne garat finale per "teenagers" ne kumite. (a.v.)

a loqken jau honshka,qka kokan mi pru ka forumi niher me ti ne pertok do micrroba:P

roadrunner
12-10-09, 12:23
hahahah. qashtu edhe un menova hanme, do qe po shiten trima prapa skene hahha


a loqken jau honshka,qka kokan mi pru ka forumi niher me ti ne pertok do micrroba:P

emine
12-10-09, 17:47
hahahah. qashtu edhe un menova hanme, do qe po shiten trima prapa skene hahha

a kemi pa trimnin,mas ekranit si mixha shneq:tongue:

Urata
12-10-09, 20:50
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....
oj emine e roadruuner! menyra e arritjes se rezultatit qe t'behen PERSONALITET PUBLIKE me pelqen...!

Lum prinderit e Veses & Bletes...!


Deshiroj/shpresoj te lexohet/degjojet/shiqohet edhe me tutje per sukseset e tyre...!


jo vetem nder individi/familje por dhe KOMBI...!

Marco
13-10-09, 21:42
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....
oj emine e roadruuner! menyra e arritjes se rezultatit qe t'behen PERSONALITET PUBLIKE me pelqen...!

Lum prinderit e Veses & Bletes...!


Deshiroj/shpresoj te lexohet/degjojet/shiqohet edhe me tutje per sukseset e tyre...!


jo vetem nder individi/familje por dhe KOMBI...!


Hej mos ju Besoni ktyne Vajzave se nuk e kan fitu me merit as 1 betej...!

Une jom kan prezent e bedetejen e Michiganit ku kto motrat ju kercnojshin gjdo kundershtarit se jemi SHQITARE edhe vllau yn ėshtė PETER LULGJURAJ - MALOTA heheheh SUKSESE pak hajgare

Linku me posht ėshtė i webfaqes se peter Malotes

http://www.malotasmartialarts.com/

roadrunner
13-10-09, 22:59
Ha, a t'paskan rre kto qikat qe po ban ksi kritike kunder motrave shqiptare a? Mir ta paskan ba hahahahah


Hej mos ju Besoni ktyne Vajzave se nuk e kan fitu me merit as 1 betej...!

Une jom kan prezent e bedetejen e Michiganit ku kto motrat ju kercnojshin gjdo kundershtarit se jemi SHQITARE edhe vllau yn ėshtė PETER LULGJURAJ - MALOTA heheheh SUKSESE pak hajgare

Linku me posht ėshtė i webfaqes se peter Malotes

http://www.malotasmartialarts.com/

Marco
14-10-09, 13:51
Ha, a t'paskan rre kto qikat qe po ban ksi kritike kunder motrave shqiptare a? Mir ta paskan ba hahahahah

Pom vjen keq po kur ato kan desht mem rre mu une veq isha tu pi Kafe me Peter Maloten e ato veq erdhen na pershendeten edhe iken edhe than na ftofi qyky hhhaaha

a klikove ne link posht ku e kom dhan po ???

roadrunner
14-10-09, 14:01
Jo nuk klikova se thash pom qitni pune hahahahah.... :P


PS

Hapja nje teme ketij tipi, eshte mire te kene temen e vet te shihen kush sa kane talent, secili ka peshen e tyre keshtu qe kish be mire :D

Pom vjen keq po kur ato kan desht mem rre mu une veq isha tu pi Kafe me Peter Maloten e ato veq erdhen na pershendeten edhe iken edhe than na ftofi qyky hhhaaha

a klikove ne link posht ku e kom dhan po ???

Urata
14-10-09, 20:14
Marco, e kur ti nga Danimarka ne Michigan...?

Vesa dhe Bleta jane vajzat e Agim Vuniqit, mjeshter i pendes dhe reales...!