PDA

View Full Version : Njeriu !


ideologu
12-10-09, 13:55
Njeriu !


- grada intelektuale e tij !
Njerėzit e kėsaj bote (paramendohet tė ketė njerėz edhe gjetiu), vėrtetė janė krijesa tė ēuditshme!
Nė tė parė ata tė gjithė duken pėrafėrsisht tė njėjtė me njėri tjetrin, edhepse dihet qė diferenca nė mes tyre ėshtė mjaft markante dhe e potencuar. Manifestim pra ky nė vete shumė inkonsistent dhe absurd!
Ne tė gjithė si zakonisht kur flasim mbi Njeriun, automatikisht referohemi nė kapacitetet e nė dituritė e Njeriut intelektualisht tė avancuar dhe progresiv. Menjėherė ndėrlidhja bėhet me tė arriturat e teknologjisė prezente dhe nė asnjė ēast nuk dyshojmė se nė mesin tonė faktikisht, ekzistojnė edhe krijesa qė nuk janė nė gjendje as tė shprehen e as tė depėrtojnė lirėshėm, e nga vetvetiu. Nė fakt si qė dimė, meritat e lartėsuara tė si tė shkencės ashtu edhe tė teknologjisė, i takojnė njė promili tė vogėl tė Njerėzimit ekzistues, ndėrsa pjesa tjetėr e atij Njerėzimi, gjithėmonė ka notuar dhe noton, nė detin e pakufishėm tė Mediokritetit apo tė Mesatarisė! Disa me tendenca e me mund tė jashtzakonshėm, ndoshta edhe disi arrijnė deri tek brigjet e Diturisė, por pėr fat tė keq, pėr shkak tė predispozitave tė tyre tė dobėta e jomjaftuese, ata herėt a vonė, prap rrėshqasin prapa, dhe gradualisht bien nė vendin e tyre paraprak tė Mediokritetit. Njė pjesė e madhe ndėrkaq, e mbetur jasht Detit (nė brigjet pėrkundėr), janė ata tė botės sė Paditurisė, apo tė tė njė tė tillė tė Injorancės sė pakontestuar e stabile! Dhe ate nė tė shumtėn e rasteve aty qėndrojnė deri nė fund tė jetės sė tyre. Pa u munduar fare tė prerė ndonjė lis, tė ndėrtuar barka! Nuk ėshtė fare prepotenciale dhe inhumane tė konstatohet se Njerėzimi nė pėrgjithėsi shikuar, pėr nga aspekti i tė rezonuarit kompakt, akoma ndodhet nė stadiumin e epokės sė Majmunit. Natyrisht falė zbulimeve dhe progresimeve shkencore shumėēka sa i pėrket sjelljes, pėrmbajtjes, dhe eksterioritetit superficial tek ai, deri nė njė gradė edhe ka ndryshuar, por nė thelb koncepti i qenjės sė tij, nė kontinuitet ėshtė i prezervuar i njėjtė. Ndėrsa mėnyra e tė menduarit tė tij pėrkundėr mundėsive tė paraqitura nė procesin evolutiv, nuk ėshtė e ndonjė relevance sinjifikative pėr tė mundur tė e kualifikuar si inteligjente, njerėzore!
Natyrisht kjo tezė posedon edhe pėrjashtimet e saja tė konkretizuara, qė do tė thotė se prapseprap nė mesin e nocionit tė definuar si Njerėzim, ndodhen edhe elementė tė cilėt me ndihmėn e menēurisė sė posaēme, kanė arritur tė sendėrtojnė vlera tė konsiderueshme tradicionale e kulturore, nė kuadėr tė kombit tė tyre tė krijuar paraprak. Ndėr tė paktėt nė kėtė planet pa dyshim janė shqipėtarėt (flitet pėr epokat e dikurshme e jo ato tė sotme, se Shqiptaria e Sotit ndodhet nė koma tė gjatė dhe rrallė kush qė mund tė e shpėtoj nga vdekja), tė cilėt shumė kohė larg, vendosėn qė definitivisht tė shkėputen nga tė qenurit Primat! Pra nga mentaliteti e qėndrimi klasik, shtazarak. Atribute qė shumė kaste e popuj ende me ngulshmėri i ruajnė dhe nuk heqin dorė nga to, sikur tė i kishin pronė tė trashėguar. Nė fakt ata nė kėtė drejtim edhe kanė tė drejtė. Ngaqė se ato pikėrisht edhe ate janė!

ideologu
12-10-09, 13:56
Institucionet e Njeriut, tė Burrėrisė, tė Moralit, tė Besės, tė Fjalės, e tė Bujarisė e tė Trimėrisė, janė natyrisht shtyllat kryesore tė formimit tė njė njeriu tė ngritur shpirtėrisht, e tė pėrsosur intelektualisht! Gjithėēka tjetėr nėn atė kriter, i takon botės sė ulėt tė Primatėve! Tė tjerėt pra nė mėnyrė indiskriminatore, mund lirisht tė kategorizohen nė pėrkatėsinė e Majmunėve, qė si qė pretendohet shkencėrisht, janė edhe paraardhėsit e Njeriut tė Sotėm Bashkėkohor! Pėrndryshe, mbase na ėshtė i mirėnjohur fakti qė shteti i Francės nė shekullin e Mesjetės pėr tė mundėsuar ruajtjen e nderit personal tė individit, ka patur etabluar pėrdorimin e formės sė qėrimit tė hesapeve tė llojit konfrontativ, tė njohur me emrin "duel"! Ajo praktikė megjithate nuk ėshtė treguar tė jetė pėrgjithėsisht efikase, ngaqėse si metodė e pranuar i ka pėrfshirė vetėm klasėn superiore tė pushtetit e jo edhe ate tė ulėt, dhe nė atė mėnyrė nė tė ka patur irregularitete tė zakonshme e anėsi manifestuese, efekte qė pas disa shekujve kanė shkaktuar detyrimisht edhe suprimimin e krejtėsishėm tė fenomenit nė tėrėsi!
E njėjta formė pėrndryshe do tė mundej tė aplikohej edhe nė Shoqėrinė tonė aktuale tė sėmurė! E konkretisht edhe nė raport me konfliktuozitetet e botės sė tanishme virtuale. Botė ku nė mungesė tė mundėsisė sė detektimit tė kundėrpalės provokuese e armiqėsore, nė tė shumtėn e rasteve grindjet personale rezultojnė vetėm nė ofendime banale dhe nė fėlliqje tė fjalorit e tė gjuhės, pa okurrimin e skenave direkte incidentiale e dramatike.
Ėshtė rradha andaj qė pėr hirė tė konsolidimit tė definicionit Njeri e Burrė i Moralshėm, tė futet nė pėrdorim edhe praktika e duelimit, e qėrimit tė hesapeve me anė tė formės fizike. Kuptohet se ajo praktikė eventualisht edhe i korrė sakrificat e saja tė nevojėshme, por sė paku nė njė ardhmėri resente, do tė arrinim nė njė stadium pak mė tė avancuar se ky prezent qė po kemi. Asisoji nė njė instancė sigurisht se do tė bėnim njė hap prapa nė vetė rrjedhėn e Evolucionit mbretėrues, mirėpo ai hap regresiv mėpastaj patjetėrsisht do tė kushtėzonte hapin tjetėr tė uruar, ate progresiv. Hapin e zhvendosjes nga pozitat nisėmtare tė Primatit, me orientim tė projektimit tė rrugės sė dėshiruar: fazėn e Njeriut moralisht tė ngritur, e intelektualisht tė ndėrtuar!
Njeriu i cilėsuar si i menēur e intelektual pa kontestim ėshtė nė gjendje tė pėrherėshme, tė bėjė reflektimin dhe perceptimin e dukurive qė ate e rrethojnė! Pa u mbėshtetur tepėr nė tė dhėnat e nė konstatimet anteriore, e tė huaja. Mendja atij i shėrben si mekanizėm produktiv nė procesin e hulumtimit tė sė Panjohurės e tė Enigmatikės. Tė gjitha informacionet dhe rrjedhitė andaj, atij i arrijnė si rezultat i investigimeve dhe i analizave didaktike, tė cilat pėr tė ndodhen gjithėkah tė pranishme, dhe i janė tė lehtėkuptuara. Nė anėn tjetėr tek mediokri, punėt qėndrojnė ndryshe! Atij gjithėmonė i ėshtė i nevojėshėm elementi intermediar (ndėrmjetėsues), pėr tė lehtėsuar kuptueshmėrinė e fenomenit tė paqartė. Pėr ate atij edhe i duhet ndėrmjetėsuesi. Meqė vet nuk zotėron aftėsinė e efektuimit tė gjykimit adekuat e tė drejtė, pėr tė mundur tė nxjerrur evaluimin e konceptueshmėrisė esenciale, tė fenomenit konkret!
Aty pėrndryshe, edhe qėndron i tėrė efekti i "karuselit" tė kompleksiteteve dhe i antagonizmave ideore, tek njerėzit e kėsaj bote. Shumė opinione tė ndryshme. Qė lindin qėndrime tė ndryshme. Qė rezultojnė nė akte tė ndryshme. Shpeshėherė tė papritura e tė padėshiruara. Dhe ngandonjėherė edhe tė jashtproporcionalizuara, e tragjike!
Pra kodi i vetėm i daljes nga bota e Paditurisė e e Mediokritetit, ėshtė zhvillimi i mėtutjeshėm i njohurive tė perceptuara, dhe pėrgaditja e trurit pėr akceptimin e tė tjerave soshė, erudite, e konstruktive. Mospėrkufizimi definitiv i tij! Portat tė lihen hapur pėr meremetime dhe pėr pėrparime tė nevojėshme, nė aspekt tė rekonstruimit tė plotėsishėm tė diturisė dhe tė qenjės ekzistuese! Nė kėtė mėnyrė medoemos njė ditė, mund edhe tė arrihet nė anėn tjetėr tė Detit. E atje nuk do mendė, ndodhet Shpėtimi. I Ynė. I Tė Gjithėve. Deri atėherė do tė ishte mirė, qė sė paku tė bėjmė hulumtimin e shpirtit tonė intern tė varfėruar tani mė deri nė asgjėsim. Tė provojmė tė bėjmė ringjalljen e idealeve e tė vlerave tė vjetėra tė thesarit tonė tė dikurshėm, me ndihmėn e tė cilave natyrisht do tė mundemi njė ditė, tė krijojmė vlera e standarde tė reja, tė larta, intelektuale, e jetėsore!
Tė mos humbim kohė kot si qė bėjmė sot, me pėrpilimin e projekteve tė stėrmadhuara, inproduktive e sterile, e qė tregohen tė dalin jasht pėrmasave tė aftėsive tona reale, aktuale, por tė bėhemi modestė dhe tė i pėrkushtohemi mė tepėr rėndėsisė sė ndryshimit tonė tė mbrendėsishėm, si qenje kreative e mendore tė kėsaj Gjithėsie. Gjithėēka mė vonė, patjetėr do tė bie nė vendin e vet tė paramenduar, e tė duhur!
Tė mos harrohet se Bota nuk ėshtė e imagjinuar tė funksionoj enkaz pėr ne Njerėzimin e sotėm, e enkaz pėr nevojat tona specifike e individuale qė na preokupojnė, por mė tepėr ėshtė e sajuar pėr funksionimin e tė gjitha krijesave tė integruara nė tė, pamėvarėsisht llojit konkret tė pėrkatėsisė biologjike, e pamėvarėsisht periudhės kohore tė tyre tė ekzistimit!
Ēdo devijim i vetėdijshėm e intencional nga ky parim qenėsor nga ana jonė, medoemos herėt a vonė shkakton perturbime tė paevitueshme nė vetė balancimin e harmonisė dominuese tė Natyrės, e tė Hapėsirės, nė tė cilėn jetojmė!
Pra pėr tė pėrmirėsuar gjendjen tonė tė sotme inkonvenuese e stagnative qė na ka shpier nė njė katandisje tė vėrtetė biologjike e ekzistenciale, ne na duhet pa ngurrim nė njė afat shumė tė shpejtė, tė i qasemi punės, tė angazhohemi mirėfillshėm, e tė pėrparojmė me sukses!
Nė tė kundėrtėn Gjithėsia, kurrė nuk do tė na e falė gabimin.
E idiotinė!


nderime!

Idila
05-11-09, 15:17
Duke e njohur Njeriun, pushtohet pjesė-pjesė realiteti.

4peace
06-11-09, 00:11
Institucionet e Njeriut, tė Burrėrisė, tė Moralit, tė Besės, tė Fjalės, e tė Bujarisė e tė Trimėrisė, janė natyrisht shtyllat kryesore tė formimit tė njė njeriu tė ngritur shpirtėrisht, e tė pėrsosur intelektualisht!

Gjithėēka tjetėr nėn atė kriter, i takon botės sė ulėt tė Primatėve! Tė tjerėt pra nė mėnyrė indiskriminatore, mund lirisht tė kategorizohen nė pėrkatėsinė e Majmunėve, qė si qė pretendohet shkencėrisht, janė edhe paraardhėsit e Njeriut tė Sotėm Bashkėkohor!

E njėjta formė pėrndryshe do tė mundej tė aplikohej edhe nė Shoqėrinė tonė aktuale tė sėmurė! E konkretisht edhe nė raport me konfliktuozitetet e botės sė tanishme virtuale. Botė ku ... nė tė shumtėn e rasteve grindjet personale rezultojnė vetėm nė ofendime banale dhe nė fėlliqje tė fjalorit e tė gjuhės, pa okurrimin e skenave direkte incidentiale e dramatike.

Ėshtė rradha andaj qė pėr hirė tė konsolidimit tė definicionit Njeri e Burrė i Moralshėm, tė futet nė pėrdorim edhe praktika e duelimit, e qėrimit tė hesapeve me anė tė formės fizike.

Ketu nuk e kuptova (sic!)...


...a ishte fjala pėr autobiografi, autoportret apo???

Sipas ngjarjeve tė fundit" intelektuali" ia kaloi primatit.


***

Idila
06-11-09, 09:47
***********************

premium
06-11-09, 09:56
As une nuk kam te kjart a' bahet fjalė pėr njeriun me dy apo me katėr kamb ...
sepse fatlum pėr neve qė egziston dy lloj njerzish

elijoni
08-02-10, 13:34
Duke e njohur Njeriun, pushtohet pjesė-pjesė realiteti.
twe gjitha jan keto por asnjeri nuk i ka te gjkitha keto vertyte