PDA

View Full Version : Kanuni i Lekė Dukagjinit


roadrunner
19-10-09, 10:47
Per te gjithe ata qe jane te interesuar te dijne historine e ketij kanuni dhe duan te lexojne kete kanun, mund te gjeni ne kete faqe te internetit.


http://www.home.no/dukagjin/kanuni/Kanuni.html

Zero Cool
19-10-09, 16:00
Per te gjithe ata qe jane te interesuar te dijne historine e ketij kanuni dhe duan te lexojne kete kanun, mund te gjeni ne kete faqe te internetit.


http://www.home.no/dukagjin/kanuni/Kanuni.html

Thanks !
Une ja hjeka edhe passwordin keshtu qe kush don mundet me marre si .pdf file, me rujt, me perpunu, me shtype etj. etj.

Shkarko ketu: (http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%20i%20Lek%c3%ab%20Dukagjinit/Kanuni%20i%20Leke%20Dukagjinit.pdf)

http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%20i%20Lek%c3%ab%20Dukagjinit/Kanuni%20i%20Leke%20Dukagjinit.pdf (http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%20i%20Lek%c3%ab%20Dukagjinit/Kanuni%20i%20Leke%20Dukagjinit.pdf)

Zero Cool
02-11-09, 21:02
qe edhe word .doc, per ata qe se kan adobe reader te instalum:


http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc (http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc)

Zanzi/M
12-01-10, 18:41
Kanun i mire, mirepo vetem per kohen ne te cilen jetoj, tani duhet te jet total jasht gjdo funksioni dhe ti takoj vetem e vetem historise

drinibardhe
13-04-11, 19:27
Kanunni asht monumenti i kultures shqiptare per kohen kur ai u shkrua ishte nje risi e madhe per disa arsye:

- trajton objektin e se drejtes penale dhe te drejtes civile
- trajton subjektin e te drejtes civile dhe penale
- trajton te drejten si nocion abstrakt pavarsisht se kjo duhet te nenkuptohet ne interpretim
- rregullon rraportet midis njerzeve duke bere te mundur edhe nenshkrimin e kontratave verbale
- himnizon jeten e njeriut si te shtrenjte dhe percakton ate si derivat i se drejtes naturale edhe kjo arrihet nepermjet interpretimit
- pavarsisht kohes se aplikimit te tije mund te them se ka edhe nocione te pozitivizmit juridik
- trajton mire veprat penale duke gjetur menyra interpretimi te indizjeve
-trajton procedurat e administrimit te provave
- prova duhet te ishte legale pra e arritur nepermjet nje procedure te ligjeshme

etj etj

Guri i madh
13-04-11, 19:41
kanuni ka qen kushtetuta shqiptare gjat sundimit otoman po edhe gjat sundimit te shkjeve


per mos me shkue te kadia ne kohen e otomnve jan saqarue disa probleme nga njerzit me autoritet


po qysh po na e bjen punen HASHIM THAQI me KRISTOFER DELLIN prap jena te detyruar me e kthye legjislativin simbas kanunit te Lek Dukagjinit

LaDy_Diaspora
20-07-11, 06:29
Kanuni i bacit Leke!
Disa gjera i ka me te vertete te mira dhe qe vlejne edhe ne ditet e sodit, ama shembull gjakmarrja e do budallalleqe tjera jane per t'i hudhur ne shporten e mbeturinave.
Mendoj se e para qe na duhet eshte nje ligj te cilin mund ta respektojme dhe ndoshta edhe nje pushtet pak me i "eger" nga politikanet tane e s'do na duhej as Kanuni i Lekes e as ai i Skenderbeut.

Vila
01-09-11, 14:33
Kanuni i bacit Leke!
Disa gjera i ka me te vertete te mira dhe qe vlejne edhe ne ditet e sodit, ama shembull gjakmarrja e do budallalleqe tjera jane per t'i hudhur ne shporten e mbeturinave.
Mendoj se e para qe na duhet eshte nje ligj te cilin mund ta respektojme dhe ndoshta edhe nje pushtet pak me i "eger" nga politikanet tane e s'do na duhej as Kanuni i Lekes e as ai i Skenderbeut.Hmm Nje pushtet paksa me i eger! LaDy-Diaspora , nuk te duket hic qe e kemi nje pushtet extrem te eger ? Aty ku Politikani shkel mbi gjakun e deshmorit qe te pasurohet , Aty ku i mbyll syte para draftit te ligjit , qe ta godet me foce Kriminalitetin , Prostotucionin , Varferin! nuk eshte ky pushtet i eger? Heeė

Apo ndoshta me kete te eger LaDy-Diaspora , e ke menduar qe te behen me te Moralshem e mos t'i humbin vlerat morale si Burrat e dikureshem ... ne Kanunin e Leke Dugagjinit qe i kishin vlerat Morale.

LaDy_Diaspora
05-10-11, 00:19
Hmm Nje pushtet paksa me i eger! LaDy-Diaspora , nuk te duket hic qe e kemi nje pushtet extrem te eger ? Aty ku Politikani shkel mbi gjakun e deshmorit qe te pasurohet , Aty ku i mbyll syte para draftit te ligjit , qe ta godet me foce Kriminalitetin , Prostotucionin , Varferin! nuk eshte ky pushtet i eger? Heeė

Apo ndoshta me kete te eger LaDy-Diaspora , e ke menduar qe te behen me te Moralshem e mos t'i humbin vlerat morale si Burrat e dikureshem ... ne Kanunin e Leke Dugagjinit qe i kishin vlerat Morale.

Nė fakt, kėto qė po i pėrmend ti, janė tė sakta. Mirėpo ėshtė problemi qė ne nuk kemi pushtet fare. S'kemi udhėheqės, s'kemi politikė tė mirėfilltė, s'i kemi ata qė meritojnė t'jenė nė poste.
Morali a ka qenė apo s'ka qenė, nuk mund ta dijmė, se shumicėn e historisė tonė e kemi tė trasgėguar mė tepėr verbalisht sesa nė shkrime, prandaj edhe shumėkush nė botėn perendimore nuk e dinė as njė fije t'historisė t'Ilireve e shumė fakte tjera qė pėr ne shqiptarėt janė tė palėkundshme.
Besoj qė kemi nevojė pėr rregull e ndoshta qė jemi mėsuar tė na e imponojnė me dhunė (edhe pse themi qė shqiptarėt janė trima e burra t'fortė) ēdo gjė, na ka mbetė kjo traditė e keqe...

Neferta
05-10-11, 08:17
qe edhe word .doc, per ata qe se kan adobe reader te instalum:


http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc (http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc)
Flm se tani eshte me lehte per citate apo per dialog te lehte duke mos u munduar ta qfletoj ate

luckyman
31-10-11, 20:05
BESĖ dhe NDERĖ

Grant
31-10-11, 22:55
Kanuni do te duhej te mbyllej ne ndonje muze dhe me pas ēelesi i ketij muzeu te gjuhej ne det.

Ate dite qe do te triumfoje shteti ligjor do te jete dhe dita e e fundit e ekzistences se kanunit.

Ne kohen kur ka vepruar, ai ka qene nje kryeveper, ndersa ne kohen e sotme ai eshte nje pengese serioze e ardhmerise se shoqerise shqiptare.

panta_rhei
23-11-11, 16:56
Kodet e Kanunit i ka vendosur Aleksandri i madh (i maqedonise antike).

Dy shtyllat kryesore te kanunit: gjakmarrja dhe besa dhe mikpritja e mikut, nuk jane vlera akskluzive vec te shqiptareve por kane qene te zbatuara pothuajse ne te gjithe popujt indoevropiane.
Gjakmarrja dhe mikpritja jane te njohura sidomos tek popujt kelt, gjermanik, francez, latin etj, me nje dallim prej nesh qe ata hoqen dore prej gjakmarrjes para nja dy shekujsh.

Ju e dini qe aleksandrin e madh ne e quajme Leka i Madh.

Por nuk eshte ky "problemi" qe e kam ne lidhje me kanunin.
Ne fakt, i kam 2 probleme tjera ne lidhje me te:

I pari:

E keni para sysh fjalen: EULEX?
Eulex-i eshte misioni i bashkimit evropian per sundimin e LIGJIT.

EU edhe LEX.

Ne latinishte fjala LEX dmth LIGJ.
Fjala LEX shqiptohet LEKS.

Pra, kemi emertimin LEX Dukagjini, Leks dukagjini, dmth Ligji i Dukagjinit.
Ose, kanuni i LEX, Kanuni i Leks Dukagjinit.

Ideja eshte qe:
Nuk ka ekzistu ndonje person me emrin Leke Dukagjini qe e ka formulu kanunin.
Leke Dukagjini eshte nje krijim nga fotografi e pergjithshme e personifikimit te udheheqesit te mencur ose te matur, nje njeriu te veqante etj duke paramenduar keto cilesi prej Lekes se Madh (aLEKSandrit) e plot figurave te trojeve shqiptare deri ne ditet tona. Pra, ka pase nje lloj adoptimi te kanunit.

Njefare pershtatje te vogel arberore. Kanuni ka qene obligativ dhe eshte respektuar dhe ka qene nen perkujdesjen e princave shqiptare te asaj kohe.