PDA

View Full Version : Vendimi mė i vėshtirė: ndėrprerja ose pajtimi ...


Jana
19-10-09, 15:25
Rujana Jeger pėrshkruan se ēfarė do tė bėhet pastaj, pas grindjes sė madhe, kur asgjė mė nuk ėshtė njėsoj.

Mos pritni qė partneri juaj vetė t'i kuptojė tė gjitha dhe kryekėput ēdo gjė tė ndryshojė: kėrkoni qė ai atė ta bėjė

Pasi qė e kam lexuar librin "Intimiteti", tė H.K., jam shqetėsuar pa masė. Pėr herė tė parė nė jetė, seriozisht kam filluar tė mendoj pėr atė se njeriu asnjėherė deri nė fund nuk mund ta njohė personin me tė cilin jeton dhe i ndan tė gjitha intimitetet: hapėsirėn, fshehtėsitė, miqtė, fėmijėt, jetėn, etj. Asnjėherė nuk mund tė dihet se ēka me tė vėrtetė mendon ai person.
Personazhi kryesor i romanit ka monologun e brendshėm nė prag tė mėngjesit pėr tė cilin ka vendosur se do tė jetė i fundit: do t'i paketojė gjėrat dhe do ta lėrė gruan me tė cilėn ka jetuar bashkė plot 10 vjet, si dhe fėmijėt 2 vjeē dhe 5 vjeē. Ai vetvetes ia sqaron faktin se pse dėshiron ta bėjė kėtė gjė: rrjedha e mendimeve tė tij ėshtė normale.
Shikuar nga njėra anė, ai nuk ka kurrfarė arsyesh ta bėjė njė gjė tė tillė. Nė mendimet e tij ai i jep shans vetes dhe gruas sė tij ta bėjnė kėtė imtėsi, tė themi ashtu, qė do tė mund tė ndryshonte ēdo gjė, do ta ndalte procesin e ndarjes, proces ky qė duket i pandalshėm.
http://www.telegrafi.com/data/image/burri-np.jpg
"Nėse tash mė ledhaton, ēdo gjė do ta harroj, nėse tash ma thotė fjalėn e vėrtetė, kurrė mė nuk do tė mendoj tė shkoj".

E veēanta e kėsaj situate ėshtė e tmerrshme, sepse vėzhguesi asnjėherė s'do tė kishte menduar se ėshtė i pakėnaqur, qė pikėrisht tė marrė vendim, i cili do t'i ndryshojė disa jetė pėrnjėherė, kushedi pėr tė mirė apo pėr tė keq. Si tė dihet atėherė se a thua derisa servojmė vezė tė fėrguara nėn dritėn e qiririt dhe ēelim verėn e zezė kiliane, ndėrsa "mousse au chcolat" nė atė ēast po ftohet, partneri ynė mendon se kjo ėshtė mbrėmja e fundit? Natyrisht, po flasim pėr "solucionin mė tė keq"...Por, sa e sa ēifte bashkėshortoresh janė, e tė cilat pa arsye grinden dhe askush i pari nuk dėshiron tė pajtohet?

Tė gjithė nė shkollė kemi mėsuar se ekzistojnė katėr lloje personalitetesh: temperament, sanguinikė, melankolikė dhe flegmatikė.

Prandaj, disa gjėrave nuk mund t'iu ikim. Burri i mikeshės sime mė tė mirė ėshtė tip temperament i personalitetit. Ai nganjėherė eksplodon pa kurrfarė arsye apo shkasi. Kjo zgjat shkurt, pastaj ai as qė e heton se ėshtė bėrė i marrė pėr njė ēast, por ajo (gruaja) tėrhiqet nė vete dhe me ditė tė tėra nuk dėshiron tė bisedojė me tė. Ai shpesh thekson se nuk duhet ta kuptojmė seriozisht sjelljen e tij nė situata tė tilla. Por, si tė veprohet nė ato raste? Mikesha ime, pas disa vjetėsh ka vendosur: mė nuk do tė nervozohet.
Ajo shtiret (bėhet) sikur nuk ka ndodhur asgjė. Dhe pėr ēudi, pas disa javėsh, ēdo gjė ėshtė nė rregull, si mė sė miri. Ai (burri), madje mė rrallė e humb kontrollin se mė parė, sepse ajo (gruaja) mė nuk e bėn nervoz, nuk e bezdis. E pyes mikeshėn time se a ėshtė e vėshtirė tė arrihet kjo, ajo mė thotė se jo, por vetėm duhet vendosur, vendimi ėshtė akti mė i vėshtirė, pastaj ėshtė mė lehtė (kėshtu, pėrndryshe thonė tė gjithė ish-duhanxhinjtė, ish-narkomanėt, etj.). Kėshtu, unė pėr shkak tė njė grindjeje, pėr s'e di pėr tė satėn herė kam qeshur dhe kam thėnė me vete: Kjo ėshtė marrėzi! Edhe kėtė e kam bėrė, por m'u ka paguar.
http://www.telegrafi.com/data/image/temperament-np.jpg
I thashė vetes se nuk ka kuptim tė jetohet me hidhėrime kur e tėra ėshtė vetėm ēėshtje e krenarisė.

Mirėpo, asnjėri nuk dėshiron i pari tė lėshojė pe, nga frika tė mos trajtohet mė i dobėt, e mė i dobėti ėshtė ai qė nuk lėshon pe. Dikush nuk e pranon se ėshtė fajtor dhe se nuk ka pasur arsye pėr grindje. Mirėpo, ėshtė lehtė tė flasėsh me kokė tė ftohur. Para disa ditėsh, pėr shkak tė grindjes rreth vezėve tė fėrguara, pėr ju ėshtė e pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė, kam ikur dhe kam dalė jashtė banesės.
Natyrisht, nuk e kam lėshuar rastin qė t'i marr tė dy ēelėsat me vete, sepse njė gjė tė tillė do ta bėnte edhe ai. Kam qėndruar para hyrjes sė ndėrtesės duke qajtur, sepse nuk dija se nga t'ia mbaja nė ato ēaste (faculetė nuk kisha me vete, por e kisha ndezjen e sinusėve). U mor vesh, tė gjithė banuesit duhej tė kalonin atypari gjatė atyre 10 minutave, sa qėndrova jashtė ndėrtesės, duke mė parė dhe aty e konstatova se jam idiote. Atė (burrin), kur unė kam dalė e kam lėnė lakuriq, ndėrsa ato pamje nuk mė hiqen nga mendja. E kam gjetur lakuriq edhe kur jam kthyer. Mė ka pritur duarhapur.
http://www.telegrafi.com/data/image/deshperim-np.jpg
Gratė flasin...

N.I.: "Asnjėherė nuk kam pasur durim tė mjaftueshėm ta pėrfundoj grindjen deri nė fund. Gjithmonė, pas njė kohe tė caktuar kam hequr dorė nga grindja".

I.M.: "Kur mė hidhėron partneri, pėrpiqem ta pėrjashtoj veten. Asnjėherė nuk e ndėrpres grindjen nėse nuk jam e sigurt se 'ēėshtja' do tė zgjidhet nė tė mirėn time".

A.S. "Kur e vėrej se grindja do tė zgjasė bukur shumė, pa marrė parasysh se kush ėshtė fajtori, insistoj ta kapėrcej ēėshtjen, sepse gjėja mė e rėndėsishme nė shtėpi ėshtė qetėsia e rehatia.