PDA

View Full Version : Konsumoni vendore, e ndihmoni vendin tuaj,konsumoni tė huja,i ndihmoni vendet e huaja


murrizi
25-10-09, 09:20
Aleanca Kosovare e Bizneseve: Qeveria Thaci ka injoruar bashkepunimin tone


>>e marte<<, 23 shtator 2008

Partia Demokratike e Kosovės e kryeministrit Hashim Thaēi ka injoruar takimin e organizuar nga Aleanca Kosovare e Bizneseve pėr rikonfirmimin e bashkėpunimit mes tyre,edhe pse para fushatės elektorale PDK ishte e para qė kishte nėnshkruar njė memorandum bashkėpunimi me kėtė aleancė.

"Arsyetimet nuk i di, mė sė miri kishte me qenė qė ata tė pyten, por
shpresoj qė nė takimet e ardhshme tė jenė prezentė, sepse kėto
marrėveshje qė ne i kemi nėnshkruar me partitė politike dalin disa
obligime dhe shpresoj qė kėto obligime do tė pėrmbushen dhe tė gjitha
kanė tė bėjnė me aspektin ekonomik pėr pėrmirėsimin e njė ambienti mė
tė volitshėm pėr investime nė Kosovė. Po pikėrisht edhe synimi i takimit
tė sotėm ka qenė rishikimi se ēka janė realizuar dhe ēka jo.
Tė shikojmė qe ato qė nuk janė realizuar t'i shiqojmė mundėsitė e reja qė
kėto obligime tė merren dhe tė realizohen", eshte shprehur Agim
Shahini.Kryetari i AKB-sė.
Nė Kosovė ėshtė krijuar njė bllokadė politike dhe ekonomike,e cila vjen
si pasojė e mos angazhimit tė Qeverisė dhe tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare
ėshtė shprehur pėrfaqėsues i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės Arben
Qirezi.

"Ne kujtojmė se, thjeshtė nė Kosovė ekziston njė bllokadė politike dhe
ekonomike, ėshtė vendosur njė paqe me korrupsionin si nga ana e
bashkėsisė ndėrkombėtare po ashtu edhe nga ana e qeverisė, njė
tolerancė ndaj korrupsionit nė veri tė Kosovės ne e dimė se bėhet njė
kontrabandė e pa penguar e cila dėmton Kosovėn ekonomikisht", tha Arben
Qirezi.Pėrfaqėsues i AAK-sė.

Drejtues tė Aleancės Kosovare tė Biznesit i bėjnė thirrje qeverisė qė
tė ndihmojė biznesin,duke krijuar politika tė favorshme fiskale si dhe
heqjen e akcizave doganore.
Ndersa nga qytetarėt ėshtė kėrkuar: Neve duke konsumuar mė shumė prodhime vendore se ato tė huajat, mund tė parandalojnė eksportin e parave jashtė shtetit, dhe kėshtu ndihmojnė nė njė zhvillim mė tė shpejtė ekonomik tė Republikės sė Kosovės.

Shkėlzen Osmani

murrizi
03-11-09, 20:47
Pas Prishtinės, Java e Biznesit Kosovare ka vazhduar ne Prizren


Mbi 75 kompani prodhuese kosovare sot kanė ekspozuar prodhimet e tyre nė Prizren, nė kuadėr tė javės sė Biznesit Kosovarė, e cila sivjet po mbahet nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi....
Postuar: 15:51:40 / 03.11.2009
Nė kuadėr tė Javės sė Biznesit Kosovar, e cila sivjet po mbahet me moton “Unė konsumoj prodhime vendore”, karvani me prodhime kosovare, ditėn e dytė tė manifestimit, sot ka mbėrritur nė Prizren.

Prizreni ka patur dhe vazhdon ta ketė njė eksperiencė shekullore nė tregti dhe industri, tha me kėtė rast kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini. Me qėllim qė ky qytet tė jetė qendėr industriale nė tė ardhmen, ne duhet tė ndihmojmė duke konsumuar prodhime vendore, ka thėnė Shahini.

Edhe qytetarėt tashmė e kanė kuptuar se konsumimi i prodhimeve vendore do ta ringjallė sadopak ekonominė e vendit.

Java e biznesit Kosovarė ka filluar mė 2 nėntor nė Prishtinė, ndėrsa karvani me prodhimet vendore do tė shėtisė deri mė 18 nėntor nėpėr 15 komuna tė Kosovės.

Kėtė vit ky aktivitet po mbahet nėn patronatin e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi.


Rtk.


P.s.
Duket se gjėrat kan marrrė rrjedhėn e duhur, dhe tonet e deridjeshme janė sinkronizuar.:wink:

shfletuesi_
03-11-09, 20:54
Po po konsumoni sa te mundeni... Ama nje gje dijeni pa asnje lloj Pergjegjesie skan qeto produktet Vendore. Piiiiiiiiiiiih e shoh vet si behet grumbullimi i qumshtit mandej Jogurtin si e bejn... Po nejse une me shume konsumoj produkte Sllovene.

murrizi
03-11-09, 20:56
Po po konsumoni sa te mundeni... Ama nje gje dijeni pa asnje lloj Pergjegjesie skan qeto produktet Vendore. Piiiiiiiiiiiih e shoh vet si behet grumbullimi i qumshtit mandej Jogurtin si e bejn... Po nejse une me shume konsumoj produkte Sllovene.
Po a, e konsumo pra.

Tinky-Winky
03-11-09, 21:00
Pas Prishtinės, Java e Biznesit Kosovare ka vazhduar ne Prizren


Mbi 75 kompani prodhuese kosovare sot kanė ekspozuar prodhimet e tyre nė Prizren, nė kuadėr tė javės sė Biznesit Kosovarė, e cila sivjet po mbahet nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi....
Postuar: 15:51:40 / 03.11.2009
Nė kuadėr tė Javės sė Biznesit Kosovar, e cila sivjet po mbahet me moton “Unė konsumoj prodhime vendore”, karvani me prodhime kosovare, ditėn e dytė tė manifestimit, sot ka mbėrritur nė Prizren.

Prizreni ka patur dhe vazhdon ta ketė njė eksperiencė shekullore nė tregti dhe industri, tha me kėtė rast kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini. Me qėllim qė ky qytet tė jetė qendėr industriale nė tė ardhmen, ne duhet tė ndihmojmė duke konsumuar prodhime vendore, ka thėnė Shahini.

Edhe qytetarėt tashmė e kanė kuptuar se konsumimi i prodhimeve vendore do ta ringjallė sadopak ekonominė e vendit.

Java e biznesit Kosovarė ka filluar mė 2 nėntor nė Prishtinė, ndėrsa karvani me prodhimet vendore do tė shėtisė deri mė 18 nėntor nėpėr 15 komuna tė Kosovės.

Kėtė vit ky aktivitet po mbahet nėn patronatin e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi.


Rtk.


P.s.
Duket se gjėrat kan marrrė rrjedhėn e duhur, dhe tonet e deridjeshme janė sinkronizuar.:wink:
me kont po perlahesh mini moriz po le be hiqu kulufeve se tedhet perqind produktev tkonsumume i kie nga serbia po le mos ja vno veshin retekejes se tybe me bo me pre qat agim zatriqin shtat shkije ti qet , mare qaj karavan qi kishemile te kuka en patronatin e hashim zmijes munet mu sill lirisht deri sa tju del afati se tyben e tybs spo i kqyr kush me sye se jon msue patriotat me prodhime t pionerit e sokoshtarkit po hiqu ti hashim qkulanit e slluges tinaj agim zatriqoviqit shka flasin se me boe me hie en shpi tynev tyben per ilaq sjav gjon ni prodhim vendor.shnetje

murrizi
03-11-09, 21:04
me kont po perlahesh mini moriz po le be hiqu kulufeve se tedhet perqind produktev tkonsumume i kie nga serbia po le mos ja vno veshin retekejes se tybe me bo me pre qat agim zatriqin shtat shkije ti qet , mare qaj karavan qi kishemile te kuka en patronatin e hashim zmijes munet mu sill lirisht deri sa tju del afati se tyben e tybs spo i kqyr kush me sye se jon msue patriotat me prodhime t pionerit e sokoshtarkit po hiqu ti hashim qkulanit e slluges tinaj agim zatriqoviqit shka flasin se me boe me hie en shpi tynev tyben per ilaq sjav gjon ni prodhim vendor.shnetje
Ku je kshtu n'bahnhof, se po vij vrap me t'marrė.......

shfletuesi_
03-11-09, 21:34
Po a, e konsumo pra.

Jo po mire e ke- Thash hajt te filloj te Konsumoj prodhime vendore - Okay fillova , bleva sefte me perhajr Vita leng Molle... Ku e zbrazem 1 gote doli disi.. kur e zbrazem te dyten qka me pa plot myk piiihh Une se Konsumoj.