PDA

View Full Version : Pėrgjigje pėr Dėshmitarėt e Jehovait


euxhen
26-10-09, 18:28
Nė qoftė se keni ndonjė diskutim apo shokė/shoqe qė ėshtė Dėshmitar i/e Jehovait atėhere personalisht do ju kėshilloja tė lexonit librin “Pėrgjigje pėr Dėshmitarėt e Jehovait (http://pergjigje.org/aem/pergjigjet/index.htm)”

Ky libėr me 64 faqe ėshtė shkruar nga Mike Brown dhe botuar nė gjuhėn shqipe nga “Misioni Ungjillor” Libri ėshtė njė vepėr polemike kundėr gabimeve tė Dėshmitarėve tė Jehovait. Shkruar nė njė mėnyrė tė qartė dhe tė drejtpėrdrejtė.

Nė kėtė libėr pėrveē historikut tė Dėshmiatrėve tė Jehovait autori prek edhe disa ēėshtje kyēe.
Si psh …
1. Hyjnia e Frymės sė Shenjtė
2. Triniteti
3. Hyjnia e Jezusit
4. Shpėtimi nė sajė tė hirit dhe tė shpallurit tė drejte me anė tė besimit. etj
Diēka qė personalisht mė ka lėnė pėrshtypje nė kėtė libėr ėshtė kur Majku thotė:

“Po qe se njė besimtar e njeh mirė Biblėn dhe mėsimet e saj tė vėrteta doktrinale, nuk e ka tė vėshtirė tė kuptojė ku e kanė gabimin DJ-tė. Vėrtet, ky ėshtė njė parim qė duhet tė mbahet parasysh nė analizėn qė u bėhet tė gjitha sekteve qė japin mėsime doktrinale tė rreme. Mėnyra mė e mirė pėr tė dalluar njė kartmonedhė false nuk ėshtė tė shohėsh gjithmonė tė falsifikuarat, por tė dish mirė se si janė nė realitet kartmonedhat e vėrteta. Nė kėtė mėnyrė, kur del kartmonedha false, ėshtė e lehtė ta dallosh dhe tė shohėsh se ku qėndron falsifikimi.”

Ja pra ku qėndron ēelsi i duhur ku na mėson se si mund tė dallojmė kultet nė sistemin tonė. Ėshtė kjo njė mėnyrė tė cilėn unė personalisht kam filluar ta praktikoj dhe dėshiroj tė them se ėshtė shumė ndihmuese.

Pėr njė kopje tė kėtij libri mund ta gjeni ose nė kėtė url-ė [1 (http://pergjigje.org/aem/pergjigjet/index.htm)], ose mund ta porosisni qė kėtu [2 (http://pergjigje.org/literature/index.htm)].

Pėr ēdo koment qė mund tė keni rreth kėtij libri mos ngyrroni ti ndani me ne.

pirro
26-10-09, 18:31
Ku je kane me heret more ....>