PDA

View Full Version : 50 Shqiptarėt mė tė famshėm nė botė


Lypesi
29-10-09, 17:07
Shqiptarėt qė janė bėrė tė njohur nė botė nga Kadareja deri te Kledi Kadiu.
Ata ia kanė dalė tė fitojnė njė emėr nė Shqipėri. Mė pas ia kanė dalė qė nėpėrmjet kėtij emri tė pėrcjellin vlerat e kombit tonė nė mbarė botėn. Nė tė gjitha kohėrat ka pasur shumė shqiptarė qė kanė shėrbyer si ambasadorė tė kulturės dhe vlerave shqiptare nė botė. Dhe nė kėtė kohė, ja cilėt janė shqiptarėt fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.1. Ismail Kadare – shkrimtar
Shkrimtari me famė tashmė botėrore dhe fitues i ēmimit “Man Booker Prize”
2. Inva Mula – soprano
Sopranoja me famė ndėrkombėtare, e cila pėrfaqėson denjėsisht vendin tonė nė skenat botėrore
3. Ana Oxa – kėngėtare, Itali
Kėngėtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbėrritur nė Itali nga Shqipėria dhe pikėrisht nga Kruja
4. Sandra Bullock, aktore SHBA
Ėshtė bėrė e ditur se babai i Sandra Bullock ėshtė me origjinė shqiptare (Ngelet nė nivelin e njė “Urban Legend” prejardhja e saj…)
5. James Belushi – aktor, SHBA
Aktori i famshėm amerikan, James Belushi, dhe vėllai i tė ndjerit John Belushi, ėshtė me origjinė shqiptare
6. Eda Zari – kėngėrare, Gjermani
Lindur nė Tiranė, Eda Zari jeton prej vitesh nė Gjermani, ku ėshtė njė kėngėtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo ėshtė gjithashtu ambasadore e kulturės sė Shqipėrisė
7. Ferid Murati
Nobelisti me baba shqiptar dhe nėnė amerikane, Ferid Murati, fitoi ēmimin “Nobel” nė mjekėsi nė vitin 1998
8. Angjelin Prelocaj
Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj ėshtė fitues i njė sėrė ēmimesh ndėrkombėtare
Me prinder te lindur ne Vermosh te Kelmendit-Malesi e Madhe
9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
Aktorja e cila luajti pėrkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s nė filmin “Historia e njė djali”, ėshtė me origjinė shqiptare
10. Agim Kaba – aktor, SHBA
Shumė pak e dinė se djaloshi simpatik qė ka luajtur nė telenovelėn “Ndėrsa bota rrotullohet”, ėshtė me origjinė shqiptare
11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA
Regjisori dhe producenti hollivudian e bėri tė ditur para disa vjetėsh kur mbėrriti nė Shqipėri prejardhjen e tij shqiptare
12. Richard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
I lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Lukaj cilėsohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur njė nga menaxherėt mė tė rinj tė njė rangu aq tė lartė
13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur nė Bronks, Nju-Jork, njėkohėsisht dhe lider i Ligės Civile Shqiptaro- Amerikane. Ai ėshtė me origjinė shqiptare dhe qė prej vitit 1989 ka bėrė 15 udhėtime nė Ballkan
14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
Supermodelja me origjinė shqiptare, Emina Cunmulaj, ėshtė shpallur ylli i ri i revistės sė famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” nė SHBA
15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
Ai ėshtė njė gazetar amerikan me famė botėrore dhe mbi tė gjitha me origjinė shqiptare
16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
Ka lindur nė Ontario, Kanada mė 1 nėntor 1969 nga prindėr shqiptarė. Ėshtė njė lojtar hokeji mjaft i famshėm nė Kanada
17. James Biberi – aktor, SHBA
Aktor nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkohė qė prindėrit e tij janė shqiptarė
18. Tania Doko – kėngėtare, Australi
Ajo e ushtron aktivitetin e saj nė Australi, por tashmė dihet se ajo ėshtė njė kėngėtare e suksesshme me rrėnjė shqiptare
19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
Si shumė tė tjerė, edhe Mirela Tafaj ėshtė njė soprano shqiptare, e cila ka bėrė emėr edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė
20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
Elona Bojaxhi ėshtė modele dhe aktore me origjinė nga Berati. Ajo ėshtė zbuluar nga njė regjisor, duke filluar mė pas karrierėn aktoriale
21. Laureta Meci – aktore, SHBA
Laureta Meci, e lindur nė Kuēovė, ka pėrfunduar shkollėn prestigjioze tė aktrimit “Stella Adler” nė Nju-Jork dhe po avancon me karrierėn e saj
22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
Balerin i famshėm shqiptar nė Itali, u bė i njohur nga programi televiziv “Amici”
23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
Balerin shqiptar me famė tė madhe nė Itali, pas pjesėmarrjes dhe suksesit tė tij nė programin televiziv “Amici”
24. Leon Cino – balerin, Itali
Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė, edhe Leon Cino u bė i njohur shumė shpejt nė Itali
25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
Sėrish njė balerin shqiptar qė u bė shumė shpejt protagonist i programit “Amici”
26. Marina Malota – aktore SHBA
Ajo vjen nga njė familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur nė shumė filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndėrkohė qė edhe vėllai dhe motra e saj merren me aktrim
27. Tedi Papavrami – violinist, Francė
I lindur nė Tiranė, ai studio nė konservatorin kombėtar “Superieur de Musique” nė Paris.
Ai ka interpretuar nė shumė skena tė botės
28. Erald Dervishi – kampion botėror shahu
I lindur nė Durrės, ai ėshtė njė nga kampionėt mė tė rinj nė historinė botėrore tė Shahut
29. Mirsa Adami – pianiste
E lindur nė Tiranė, Mirsa Adami fitoi nė 1990-ėn ēmimin e parė nė njė konkurs pėr tė rinjtė nė Itali dhe njė vit mė vonė interpretoi nė Roterdam, Holandė. Ajo luan si soliste nė dhomėn e muzikės dhe ėshtė shumė e suksesshme
30. Saimir Pirgu – tenor
Pavarėsisht se nė moshė tė re, Saimir Pirgu u bė shumė shpejt i njohur si tenor, duke fituar njė sėrė ēmimesh nė Itali
31. Nate Dushku – aktor, SHBA
Ai ėshtė vėllai i Eliza Dushkut dhe njėsoj si ajo rrjedh nga e njėjta familje me origjinė shqiptare dhe ėshtė njėkohėsisht aktor
32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
Ata qė kanė parė seritė e filmit “Ninja” duhet ta kenė parė pa e ditur se ai ėshtė shqiptar.
Ai gjithashtu ka luajtur edhe nė “Chinatown”
33. Liria Begeja – regjisore, Francė
Liria Begeja ėshtė regjisorja e njohur franko-shqiptare
34. Elsa Lila – kėngėtare, Itali
Pasi korri mjaft sukses me ēmimet e saj tė para nė Festivalin Kombėtar Shqiptar, ajo u bė e njohur edhe nė Itali, ku mori pjesė nė festivalin e Sanremos
35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
Pasi ka studiuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, Astrit Zejnati ka arritur tė jetė balet maestro nė Arizona
36. Miriam Cani – kėngėtare, Gjermani
Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmė e njohur nė Gjermani dhe nė vende tė tjera evropiane, ėshtė nga Elbasani
37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
Ajo ėshtė shumė e re, por njė teniste me njė tė ardhme qė premton shumė, me 124 trofe deri tani
38. William Gregory – astronaut, SHBA
William Gregory ėshtė njė astronaut amerikan, paraardhėsit e tė cilit kanė emigruar nga Shqipėria nė fillim tė kėtij shekulli
39. Aurela Gaēe – kėngėtare, SHBA
Kėngėtare shqipėtare qė tashmė po korr sukses edhe nė SHBA
40. Igli Tare – futbollist, Itali
Futbollisti shqiptar, i cili ėshtė mjaft i suksesshėm gjithashtu nė Itali
41. Ambeta Toromani – balerinė, Itali
Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė edhe Ambeta Toromani u bė shumė shpejt e njohur nė Itali
42. Oni Pustina – model, Itali
I shfaqur nė reklama tė ndryshme, Oni Pustina ėshtė modeli i famshėm shqiptar qė luan rolin e postierit nė emisionin “Ce posta per te”
43. Valbona Ēoba – modele, aktore, SHBA
Ajo u bė e njohur fillimisht nė Shqipėri, mė pas nė Greqi si njė modele e famshme, ndėrsa tani ėshtė modele dhe aktore nė SHBA
44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
I diplomuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, ai ka performuar live me kėngėtarin e muzikės kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenė koreograf i disa pjesėve tė grupit N’SYNC
45. Masiela Lusha
E lindur nė Shqipėri, Masiela Lusha po vazhdon karrierėn e saj prej aktoreje nė SHBA. Ajo ėshtė shfaqur nė shumė filma dhe spote publicitare
46. Kristina O’Donnelly
E lindur nė Romė, Kristina O’Donnelly ėshtė e bija e njė shqiptari tė Maqedonisė. Ajo ėshtė shkrimtare mjaft e famshme
47. Mariela Cingo
Mariela ėshtė njė pianiste e re shqiptare me banim nė Londėr, ku ka fituar shumė ēmime pėr interpretimet e saj
48. Laura Mersini Houghton
Ajo ėshtė kozmologe dhe ėshtė shqiptare, si dhe njė nga femrat e pakta nė botė qė merren me kėtė shkencė
49. Ardian Harri
Ai ėshtė njė profesor shqiptar nė Universitetin e Shtetit tė Misisipit nė departamentin e ekonomisė bujqėsore
50. Luan Krasniqi, boksier
Ai ėshtė tashmė njė boksier mė famė, i cili ka mbajtur deri vonė titullin Kampion i Evropės

Ps. Pa dyshim si emėr i famshėm nė botė njihet dhe Gonxhe Bojaxhiu (Nėnė Tereza)

Burimi:funkyfish

Marco
30-10-09, 03:56
1) Peter Malota ish Lulgjuraj
Aktori i Pare Shqiptar ne Holiwood qe tregon prejardhjen e tij ne filmat e famshem me VanDamin


http://www.malotasmartialarts.com/gallery.htm

Makresh
30-10-09, 10:50
E paskit harru edhe Enver Idrizin, X5 kampion i botes i karates, dhe X6 kampion i Kick-boxing-it :biggrin: :biggrin:

pirro
30-10-09, 13:15
Shtine edhe Azis Salihun hahaahhaahah e Skender Hysenin

Marco
01-11-09, 04:47
E paskit harru edhe Enver Idrizin, X5 kampion i botes i karates, dhe X6 kampion i Kick-boxing-it :biggrin: :biggrin:

Per 50 shqiptart ėshtė fjala se nese ja nisum me bo lshim duhet me shti edhe Mehdi Pergjigjejen -Meden.. hahah

Skyfter
01-11-09, 09:19
Un jam edhe per Fatmire-Lira Bajramaj te futet ne listen e te famsheve, futbolliste shum e talentuar me nje te ardhme dhe karriere te pasur e klubit Turbine Potsdam dhe e nacionales Gjermane... Kampione aktuale Europiane!

pranveruesi
05-11-09, 11:34
...po prej ktyre 50 personaliteteve te larte permendure 95 % qenkan amerikane, kinse me origjine shqipetare, ky shoki eshte dashure me ja lane emrin temes 50 shqipetaret me te njohure ne amerik, se ne Kosove e Shqiperi 90 % prej tyre si njeh njeri ose shume pak njerze...

...edhe jame i bindure se shumica e tyre as gjuhen e nanes gjuhen shqipe se dine...
tungiiii