PDA

View Full Version : Presidenti i Amerikes Barack Obama, Mos i vėni nė pyetje mundėsit e Amerikės


murrizi
29-10-09, 21:05
Obama: Mund tė jem thatanik, por jam i fortė

Publikuar: E martė, mė 27 tetor 2009
http://www.koha.net/repository/images/obama_4.jpg


Miami, 27 tetor – Presidenti Barack Obama kishte njė porosi pėr miqtė dhe rivalėt e tij politikė tė hėnėn: “Vetėm pėr shkak se jam thatanik, nuk do tė thotė se jam i butė”.
Presidenti amerikan ndodhej nė Miami, nė pėrpjekje pėr tė mbledhur 1.5 milion dollarė pėr kandidatėt demokratė pėr Kongres nė zgjedhjet e vitit 2010, nė tė cilat demokratėt po mundohen qė tė ruajnė shumicėn e tyre solide, si nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, ashtu edhe nė Senat.
Javėt e kaluara, ai ėshtė kritikuar ashpėr nga disa politikanė dhe kritikat kishin arritur deri nė atė pikė sa ėshtė krijuar fotografia e tij me mustaqet e Hitlerit. Obama ka treguar se disa nga pėrkrahėsit e tij ia kanė shprehur shqetėsimet atij.
“Jam munduar t’u sqaroj njerėzve… se vetėm pėr shkak se jam thatanik, nuk do tė thotė se nuk jam i fortė. Nuk tundem. Nuk do tė zbrapsem, pėr shkak se tani ėshtė koha pėr tė shtyer gjėrat pėrpara”, ka thėnė ai.

roadrunner
29-10-09, 21:06
Po pra!

murrizi
29-10-09, 21:07
Ndėrsa dy ditė mė vonė kėtė e verteton me :

Baza tė reja ushtarake tė SHBA nė Rumani e Bullgari

Publikuar: Sot, mė 29 tetor 2009 www.kohaditore.net (http://www.kohaditore.net)
Bukuresht, 29 tetor - Pėr ndėrtimin e njė baze tė re ushtarake amerikane nė Rumani Pentagoni do tė investojė 50 milionė dollarė. Ajo do tė ndėrtohet nė zonėn e Detit tė Zi dhe do tė kryhet brenda dy vjetėve, ndėrsa nė tė do tė vendosen 1.600 ushtarė.
Sipas agjencisė Mediafaks, Pentagoni do tė ndėrtojė njė bazė ushtarake edhe nė Bullgari pėr 2.600 ushtarė amerikanė. Aty do tė investohen 60 milionė dollarė dhe ajo do tė jetė e gatshme nė vitin 2011 apo 2012.
Tė dy kėto baza do t’i shfrytėzojnė ushtarėt amerikanė, por edhe ata vendės, rumunė e bullgarė.
Agjencitė transmetojnė se vendimet pėr ndėrtimin e bazave ushtarake nė Rumani e Bullgari janė pjesė e angazhimeve tė administratės amerikane, pas heqjes dorė nga ndėrtimi i mburojės kundėr-raketore nė Poloni dhe Ēeki.
Instituti pėr hulumtimin e globalizimit (CRG) ka vlerėsuar se SHBA ka nė plan tė kontrollojė resurset e naftės dhe gazit nė zonėn e Kaspikut dhe se kėtij synimi do t’i shėrbejnė edhe bazat ushtarake nė Rumani e Bullgari.

roadrunner
29-10-09, 21:14
Ket veq e ka perkujtu Zoteri Obama se ky plan eshte qe dy vjet

Ndėrsa dy ditė mė vonė kėtė e verteton me :

Baza tė reja ushtarake tė SHBA nė Rumani e Bullgari

Publikuar: Sot, mė 29 tetor 2009 www.kohaditore.net (http://www.kohaditore.net)
Bukuresht, 29 tetor - Pėr ndėrtimin e njė baze tė re ushtarake amerikane nė Rumani Pentagoni do tė investojė 50 milionė dollarė. Ajo do tė ndėrtohet nė zonėn e Detit tė Zi dhe do tė kryhet brenda dy vjetėve, ndėrsa nė tė do tė vendosen 1.600 ushtarė.
Sipas agjencisė Mediafaks, Pentagoni do tė ndėrtojė njė bazė ushtarake edhe nė Bullgari pėr 2.600 ushtarė amerikanė. Aty do tė investohen 60 milionė dollarė dhe ajo do tė jetė e gatshme nė vitin 2011 apo 2012.
Tė dy kėto baza do t’i shfrytėzojnė ushtarėt amerikanė, por edhe ata vendės, rumunė e bullgarė.
Agjencitė transmetojnė se vendimet pėr ndėrtimin e bazave ushtarake nė Rumani e Bullgari janė pjesė e angazhimeve tė administratės amerikane, pas heqjes dorė nga ndėrtimi i mburojės kundėr-raketore nė Poloni dhe Ēeki.
Instituti pėr hulumtimin e globalizimit (CRG) ka vlerėsuar se SHBA ka nė plan tė kontrollojė resurset e naftės dhe gazit nė zonėn e Kaspikut dhe se kėtij synimi do t’i shėrbejnė edhe bazat ushtarake nė Rumani e Bullgari.

BACALOKU
14-11-09, 10:16
Jenna Bush: Shtėpia e Bardhė ėshtė plot me fantazma

E bija e ish-presidentit amerikan, GeorgeW. Bush, Jenna Bush ka deklaruar se gjatė kohės qė ka jetuar nė Shtėpinė e Bardhė ka parė fantazma. E bija 27-
vjeēare e George Bush ka thėnė nė show-n televiziv tė Jay Leno-s, se rezidenca e presidentit amerikan nė Washington ėshtė pėr plot fantazma. “I kam dėgjuar fantazmat. Flija, ndėrsa nga dollapi i dhomės sime dėgjohej
muzika e viteve ‘20 tė shekullit tė kaluar. E dėgjova, u frikėsova shumė,
dhe ika nė dhomėn e motrės sime, e cila mė tha se unė po sillesha ēuditshėm”, ka thėnė Jenna. “Mirėpo”, vijoi ajo “javėn tjetėr tė dyja po flinim nė dhomėn time, kur nė njė moment ka cingėruar telefoni dhe na zgjoi nga gjumi. Pas pak nė filluam njė muhabet tė shkurtėr, pėr tė shkuar mė pas tė flemė, kur nga dollapi e dėgjua sėrish muzika e operės. “Nuk mund ta besonim, mendonim se ishim marrosur. Jemi pėrpjekur qė kėtė gjė ta shpjegojmė nė mėnyrė racionale, mirėpo edhe personeli i Shtėpisė na ka thėnė se edhe ata i dėgjonin ndonjėherė”, ka shpjeguar Jenna. Ajo ka shtuar se nuk e ka parė fantazmėn e ish-presidentit amerikan Abraham Lincoln, pėr tė cilin thuhet se viziton rregullisht Shtėpinė e Bardhė, por ka thėnė se do tė kishte pasur dėshirė ta kishte parė atė. Flitet se fantazma e Lincolnit shėtit shpesh nėpėr korridorin e katit tė dytė tė Shtėpisė sė Bardhė, troket nė dyer dhe qėndron pranė njė dritareje tė caktuar, me njė dorė prapa shpinės. Sa e famshme ėshtė legjenda pėr Lincolnin, flet edhe fakti se, ish-kryeministri i famshėm britanik Winston Churchill, nuk kishte pranuar tė flinte nė dhomėn e kėtij ish-presidenti, pasi gjatė njė qėndrimi nė atė dhomė kishte parė fantazmėn e tij. Ish-Zonja e parė e SHBA-ve, Hillary Clinton, ka pranuar gjithashtu se nė Shtėpinė e Bardhė ekziston njė atmosferė e errėt. “Nganjėherė di tė jetė e errėt”, ka thėnė ajo. Para saj, njė deklaratė tė tillė e kishte dhėnė edhe ish-presidenti Harry Truman, i cili nė njė letėr drejtuar bashkėshortes sė tij, kishte shkruar: Rri kėtu nė shtėpinė e vjetėr dhe gjatė gjithė kohės dėgjoj fantazmat qė ecin poshtė e lartė korridoreve. Nė orėn 04:00 tė mėngjesit mė ka zgjuar njė e trokitur nė derė. Dikush trokiti tre
herė nė derėn e dhomės time tė gjumit, dhe kur e hapa derėn, aty nuk ishte
askush. Ky vend i mallkuar ėshtė i rrethuar, dhe jam i sigurt nė kėtė gjė”,thoshte Truman.