PDA

View Full Version : Trendet e flokėve pėr vjeshtė-dimėr ...


Jana
04-11-09, 13:35
Flokėt janė njė pjesė e rėndėsishme e ‘look’-ut tė njė femre, ndaj jo mė kot thonė se floku i shėndetshėm dhe i bukur ėshtė gjysma e bukurisė.


Nė se doni tė keni njė pamje tjetėr pėr kėtė sezon, atėherė mėnyra mė dramatike pėr ta arritur atė janė flokėt e shkurtra. Tendencat kryesore tė stilistėve janė flokėt e gjatė ose flokėt tepėr tė shkurtėr.

Flokėt e drejta definojnė fytyrėn tuaj dhe e bėjnė atė mė tė sofistikuar. Ėshtė e nevojshme qė tė shkurtohen ēdo tre-katėr javė. Kėto flokė rrinė bukur sidomos te femrat me fytyrė ovale dhe formė zemre.
http://www.telegrafi.com/data/image/1-floket.jpg
Tė gjitha me njė gjatėsi dhe ngjyrė, kjo prerje kėrkon flokė tė shėndetshėm dhe tė pastėr qė nga natyra janė tė drejta. Janė shumė moderne, tė lehta pėr t’i mbajtur dhe japin njė pamje tė bukur fytyrės. Krejt ēka duhet ėshtė qė tė keni flokė tė gjatė dhe tė prera drejt nė fund. Ky model flokėsh ėshtė i pėrshtatshėm pėr femrat me pamje mė tė ashpėr.
http://www.telegrafi.com/data/image/2-floket.jpg
Kjo prerje ėshtė pėr atė qė kanė flokė tė rėnda dhe tė trasha. Prerja duhet tė bėhet me makinė prerėse, por butė. Ngjyra duhet tė jetė e thjeshtė, nėse ju doni tė arrini efekt tė mirė tonifikimi dy ngjyrash nė paletė.
http://www.telegrafi.com/data/image/3-floket.jpg
Flokė tė drejta, 1 cm nėn mjekėr. Ky model flokėsh i pėrshtatet vetėm femrave qė kanė flokė me dendėsi mesatare. Prerja e drejtė ėshtė e domosdoshme dhe ēdo shtresė, kombinim tjetėr ėshtė i panevojshėm.
http://www.telegrafi.com/data/image/4-floket.jpg
‘Piksi’ ėshtė prerje shumė moderne, nėse doni tė keni kėtė prerje, duhet tė jeni e sigurt se doni tė tregoni fytyrėn dhe qafėn. Prerja ēdo gjashtė javė ėshtė e domosdoshme.
http://www.telegrafi.com/data/image/5-floket.jpg
Kjo prerje e flokėve bėhet te ato qė kanė strukturė tė hollė tė flokėve. Pėr tė arritur kėtė model ju duhet tė jeni pak e shkathėt dh tė keni kohė tė mjaftueshme, sepse tė gjitha shtresat duhet tė renditen butėsisht rreth veshėve, nė lartėsi tė mjekrės e deri nė gjysmėn e qafės. Ky model flokėsh rri mirė te femrat me fytyrė tė rrumbullakėt dhe at me fytyrė ovale.
http://www.telegrafi.com/data/image/6-floket.jpg
Format asimetrike janė IN, nėse ju zgjidhni kėtė prerje gjatėsia duhet tė jetė nė nivel tė buzėve. Prerja e shtresuar ėshtė e dėshirueshme, asimetria duket tė jetė komplete, pėrndryshe nuk e ka efektin prerjes sė dėshiruar.
http://www.telegrafi.com/data/image/7-floket.jpg
Prerja e flokėve nė formė kėrpudhe ėshtė prerja mė moderne kėtė sezon, thonė ekspertėt e modės. Mirėpo, nuk u rekomandohet tė gjitha femrave, mė sė miri rri te femrat e gjata dhe vitale nė trup. I pėrgjigjet flokėve me strukturė floku tė hollė ose tė mesėm. Prerja e butė duhet tė formojė njė rėnie tė lirė tė flokėt pa tehe tė mprehta.
http://www.telegrafi.com/data/image/8-floket.jpg