PDA

View Full Version : Pėr martesė tė lumtur...


Jana
04-11-09, 15:32
Pėr tė pasur martesė tė lumtur dhe tė qėndrueshme, ėshtė e nevojshme qė tė zgjidhni gruan e cila ėshtė mė menēur se ju dhe sė paku pesė vite mė e re.

Rezultatet e njė studimi kanė treguar se shanse mė tė mėdha pėr tė pasur njė lidhje afatgjate dhe tė lumtur, kanė ēiftet nė rastet kur femra ėshtė mė e shkolluar se mashkulli.

Nga ana tjetėr, mashkulli duhet tė jetė pesė ose mė shumė vite mė i moshuar se partnerja e tij, ndėrsa ėshtė shumė me rėndėsi qė asnjėri nga partnerėt tė mos ketė qenė i martuar mė herėt.

E Lexova kete shkrim dhe mu duk interesant dhe i besushem...
Prandaj desha ta diskutojm sebashku...

Q'ka mendoni ju???

Peja-Boy
04-11-09, 18:55
Qka po na tregon ti a je ma e meqme a jo ?? hahahahahahaaaha...kete duhet me dergu ku ka Beqar e jo bash ketu ku 90% e kan Honger jon martu hahaha !!

egiiiii
04-11-09, 21:54
respekt Jana..............tash kan ardh tjera kohna se perpara i kan martu edhe pse ka qen mashkulli 30 vite ma e vjeter se femra.....po sot osht mamir se femra vendos vet e jo te tjeret....

Qika^Me^Kule
29-08-10, 21:14
Shpesh em ka ra me degju mamin tem qe thot nuk ka shpi pa thi...

E une dua te them se jam shum e bindne qe nuk ka martes qe e kalojin krejt jeten e tyre te lumtur...

elvio
29-08-10, 21:32
kur mendon qe ka ardh koha te fillosh te zgjedhesh them kryesisht humb vetedija.

perpiqet c'dokush ta beje te bukur me zgjedhjen duke komunikuar,edhe duke qene i denje per vitet ne vazhdim.

sepse pa hezitim
tenxherja gjen kapakun:smile: ,edhe e shkojne te lumtur.

une ne baze te ketij studimit pa hyre thelle ne detaje them qe s'pajtohem

nje edhe e vetme arsye

mosha eshte faktori kryesor ne nje lidhje jetegjate.
-lumtur-mirekuptimi deri diku.

niveli jo i njejte besoj qe nuk sjell rezultat ne nje martese te lumtur

Zero Cool
03-10-12, 13:46
Mitet qe kane te bejne me martesen


Dashuria ėshtė kyēe pėr njė martesė tė lumtur, por ajo shpeshherė nuk ka lidhje me keqkuptimet qė tė rinjtė kanė pėr dashurinė e vėrtetė. Ja disa mite qė kanė tė bėjnė me martesėn.

Martesat lidhen pėr dashuri
Shumė njerėz mendojnė se janė fort tė dashuruar, por nė fakt ata ndjejnė vetėm njė epsh tė fortė seksual, kanė frikė nga vetmia apo kanė nevojė qė tė zgjedhin dikė me tė cilin kalojnė kohėn. Pėr fat tė keq, dashuria dhe romanca nė shumicėn e martesave me kalimin e kohės shpejt zbehet.

Dashuria romantike ėshtė bazė pėr martesė tė lumtur
Romantika, tė cilėn shumica e zėvendėsojnė me dashuri nuk ėshtė e nevojshme pėr njė martesė tė mirė. Forma e sinqertė e njė martese tė pjekur ndihmon nė mbajtjen e njė martese tė fortė.

Shumica e ēifteve martesore dashurohen
Dashuria nė martesė dallon nga dashuria romantike, qė keni nė fillim tė lidhjes. Bashkėshortėt qė janė nė martesė mė gjatė se tre apo katėr vite rrallė nė mėnyrė spontane do t’i thoshin njė personi tė tretė se e duan.

Fėmijėt i ndihmojnė martesės sė brishtė
Disa njerėz provojnė qė martesėn e tyre ta shpėtojnė me lindjen e fėmijėve, por rrallėherė se kjo ka sukses.

Martesa shėron vetminė
Ėshtė e gabueshme bindja se martesa detyrimisht ju liron nga ndjenja e tė qenit tė vetmuar. Deri diku martesa jo e lumtur edhe e shkakton vetminė.

Grindjet tregojnė se martesa ėshtė jo e mirė
Nėse fjalosja pėrdoret nė mėnyrė kreative, mund tė jetė nxitje nė pėrparimin e martesės. Ēiftet mėsojnė tė komunikojnė nė mėnyrė tė hapur dhe ta kuptojnė se secili personalitet ėshtė ndryshe nga tjetri, e po ashtu mėsojnė se fjalosja ėshtė e nevojshme, sepse mund tė ndikojė nė ndryshimet pozitive.

Martesa do tė mė bėj mė tė lumtur
Martesa nuk do tė thotė detyrimisht lumturi. Nėse jeni tė palumtur para martesės, do tė ishte mė mirė qė problemin ta zgjidhni para se tė lidhni kurorė. Martesa nuk ėshtė ilaē qė mund t’ju lirojė nga dhimbjet.