PDA

View Full Version : LUTFI HAZIRI: Njė djalė, amanet nga Presidenti Rugova...


Jana
04-11-09, 15:50
Lutfi Haziri ėshtė emėr i pėrveēėm i skenės politike kosovare. Ai nuk e ka vetėm lyerjen e flokėve me “gell” si veēori qė e dallojnė nga tė tjerėt, edhe pse miqtė e tij tė afėrm e thėrrasin me dy emra pėrkėdhelės “Luta dhe Gelli”. Nė politikė ka hyrė fare i ri, madje me njė imazh krejt ndryshe. Ka mbajtur flokė tė gjata por ka marrė pjesė edhe nė ushtrimet ushtarake nė Shqipėri mė vitin 1992 me grupin e dytė tė tė rinjve shqiptarė qė u dėrguan nė Shqipėri pėr ushtrime ushtarake.

Lutfi Haziri, Luta apo ‘Gelli’ ėshtė politikani mė i afėrt dhe mė i hapur pėr media. Ai e qon telefonin edhe nė gjysmė tė natės, natyrisht nėse nė atė kohė nuk “rrotullon” ndonjė gotė me verė apo nėse ėshtė tepėr i lodhur dhe nėse ėshtė i tretur nė “botėn e ėndrrave”.

Nė intervistėn pėr Telegrafi.com, flet edhe lideri politik Lutfi Haziri, edhe Luta edhe ‘Gelli’, pėr herė tė parė, pėr detaje tė politikės, pėr burgosjen e tij (nuk e ka pėrmendur asnjėherė deri mė tash kėtė fakt) pėr vonesat nė shtėpi, pėr dashurinė ndaj Mikes (bashkėshortes sė tij Myrvete Bajramit) pėr tri vajzat, pėr amanetin e presidentit Rugova qė ta ketė edhe njė djalė dhe pėr shumė ēka tjetėr.
Pse keni hyrė nė politikė, pėr ambicie karriere apo krejt rastėsisht, si aktivist i LDK-sė?
L.Haziri: Nė politikė kam hyrė mė 4 mars tė vitit 1990 si 19 vjeēar. Kam hyrė nė rezistencė politike pėr tė drejtat e popullit dhe kjo ka qenė thjeshtė rastėsi me mundėsinė qė mė ėshtė ofruar pėrmes sistemit politike ēfarė ėshtė LDK-ja.
Jam “martuar” me politikėn
A ėshtė politika pėr ju profesion apo interes personal e shtetėror?
L.Haziri: Pėr mua tashmė politika ėshtė interes shtetėror. Mė ėshtė bėrė profesion dhe puna qė mė sė miri mundohem ta bėjė.
Ēka keni fituar nga politika dhe ēka keni humbur gjatė kėsaj kohe qė jeni marrė me politikė?
L.Haziri: Nė rrafshin e pėrgjithshėm, politika 20 vjeēare ka realizuar ėndrrat jo vetėm tė mia, por tė gjithė popullit shqiptar. Ėshtė realizuar ėndrra shekullore pėr tė qenė popull i pavarur e i lirė, popull qė jeton nė demokraci, popull qė ka krijuar mundėsinė pėr integrime brenda kombėtare me ndikim dhe impakt tė madh jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin. Faktikisht po bėhet faktor dominues nė Ballkan faktori shqiptar dhe kjo ėshtė ajo qė ėshtė arritur. Nė tė njėjtėn kohė rruga ka qenė e vėshtirė, e mundimshme, me sakrifica tė mėdha. Ėshtė paguar ēmim i lartė edhe personalisht ose kolektivisht, por fitorja e madh ėshtė kapitalizuar. Nė segmente shumė tė ngushta profesional mund tė kem humbur shumė individualisht, por fitorja e madhe nuk tė lejon me mendua pėr ēėshtje tė vogla qė kemi mundur nė kėtė jetė t’i lėshojmė pėr shkak se kemi qenė tė fokusuar nė frontin e madh tė rezistencės politike pėr liri tė vendit dhe pavarėsi. Kjo ėshtė kėrkesa dhe lufta kryesore tė cilėn e kemi bėrė dhe e kemi realizuar.
Jeni i njohur si prej ish-kryetarėve mė “cool” gjatė kohės sa keni qenė kryetar ri komunės sė Gjilanit. I tillė keni mbetur edhe sot si deputet. Si e mbani “gjallė” kėtė imazh?
L Haziri: Nuk e di. Mundėsinė qė ma ka dhėnė LDK kam qenė relativisht i ri, jo me moshė mesatare, sepse Kosova ka moshė tė re dhe nuk mund tė pretendoj se kemi qenė shumė tė ri. Kam qenė kryetari mė i ri nė Kosovė, pastaj jam shpallė kryetari mė i ri nė Evropėn juglindore nė pushtetin lokal. Mundėsinė qė LDK ma ka ofruar nė konkurrencė zgjedhore dhe ajo qė e njeh historia e Gjilanit ėshtė ajo se unė jam zgjedhur kryetari i parė me votė tė qytetarėve pas luftės dhe me kėtė mbyllet kapitulli i okupimit dhe regjimit komunist. Tri vjet pastaj nė qeverisje, si ministėr dhe zv.kryeministėr i qeverisė, tash kryetar i GP tė LDK ėshtė e vetmja qė mė mbajnė gjallė politikisht dhe fizikisht. Natyrisht se kam njė jetė tė lirė qė mundohem ta koordinoj, por ajo ėshtė shumė e vogėl dhe e paktė nė krahasim me punėn qė e bėjė. Asgjė tjetėr nuk ka tė veēantė pėrveē punės.
Opinioni ju njeh edhe si ministėr i decentralzimit. Nga pozicioni i sotėm kohor, a mendoni se ai proces ėshtė i hershėm, i panevojshėm dhe madje i rrezikshėm pėr tė ardhmen e Kosovės?
L. Haziri: Tė falėnderoj pėr kėtė pyetje. Nė radhė tė parė fakt ėshtė se si kryetar i komunės sė Gjilanit unė kam ndikuar dhe kam gjetur mirėkuptim te kolegėt e mi, kemi bashkuar politikat lokale nė asociacionin e komunave tė Kosovės qė sot ėshtė organizatė mjaft e gjallė dhe me ndikim nė Kosovė. Jam i lumtur qė kam qenė njeri nga themeluesit dhe aty kanė qenė edhe i ndjeri Faruk Spahiu, Fehmi Mujota qė sot ėshtė ministėr i mbrojtjes, Sali Gashi qė sot ėshtė aktiv nė politikė, Ismet Beqiri, Mazllum Kumnova, e mbi tė gjitha nuk duhet harruar Ukė Bytyēin qė po ashtu nuk ėshtė nė mesin tonė. Ne i kemi bashkuar politikat tona pėr tė detyruar vetėqeverisjen lokale nė Kosovė sipas konventės evropiane dhe agjendės qė Kosova ka kėrkuar nė atė kohė. Nuk duhet harruar asnjėherė qė Kosovėn e ka administruar njė organizatė e KB-ve, pra UNMIK-u dhe tė drejtat nė ushtrimin e detyrave kanė qenė tė kufizuara nė pushtetin qendror, ndėrsa e vetmja derė e vogėl e manovrimit pėr t’i pėrfaqėsuar interesat e qytetarėve ka qenė pushteti lokale. Tani decentralizimi ka qenė kėrkesė legjitime, por nė Kosovė ėshtė bėrė agjendė politike pėr nevoja tė komuniteteve etnike. Nga kėrkesa legjitime pėr njė qeverisje tė fortė lokale nė Kosovė nė kuptim e raportit me OKB dhe UNMIK, ka rrjedhė konsekuenca politike e decentralizimit pėr nevoja etnike. Kėtu ėshtė deformimi i parė qė ka ndodhur. Por kėtė kėrkesė e kanė sjellė ngjarjet tragjike tė marsit 2004, tė cilat kanė imponuar si agjendė dhe jam i lumtur qė Kosova ka arritur ta menaxhoj kėtė proces edhe nė agjendėn ndėrkombėtare. Ne kemi pasur konsensus dhe nėse shikojmė planin afatgjatė kjo ėshtė e mirė pėr Kosovėn. Nėse shikojmė planin afatshkurtėr dhe raportin me grupin etnike tė serbėve tė Kosovės dhe minoritarėt serbė nė veēanti, kjo duket e problematike, duket problem politik me kėrcėnime serioze pėr tė ardhmen, por kjo nuk qėndron. Ne duhet tė detyrojmė qė nė planin e brendshėm tė implementohet pėr interesa tė qytetarėve ashti siē shkruan nė ligj dhe nė Kushtetutė. Aspiratat e tė tjerėve qė dėshirojmė ta manipulojnė procesin pėr motive politike, ēfarė ėshtė Beogradi si qendėr e serbėve dhe Serbisė ata do tė vazhdojnė ta sfidojnė, ta pengojnė dhe tė sjellin kėrcėnim nė Kosovė. Por unė besoj nė Institucionet e Kosovės se janė tė forta demokratike dhe duhet ta zbatojnė agjendėn e vet. Kjo agjendė ėshtė nė interes tė Kosovės dhe interesin e Kosovės ne duhet ta mbrojmė. Tė gjithė tė tjerėt qė sot thoi se decentralizimi ndanė, unė mund t’i sfidoj me teorinė se decentralizimi bashkon, integron dhe ofron njerėz, qofshin ata tė zgjedhurit apo qytetarė. Do tė duhej sė paku sepse logjika e decentralizimit ėshtė logjikė e njė Evrope tė bashkuar e cila e respekton etnike, kufirin dhe sovranitetin e kombeve dhe shteteve, por nė tė njėjtėn kohė respekton edhe tė drejtat e minoritarėve. Ky proces mund tė bėhet i rrezikshėm nėse nuk kontrollohet nuk menaxhohet dhe nuk implementohet ashtu siē ėshtė shkruar. Nėse lejohet devijim, e qė tendencat pėr tė devijuar procesin ekzistojnė, sepse presioni i vazhdueshėm po vjen. P.sh. si erdhi momenti qė Graēanica dhe Mitrovica qė tė pėrjashtohen nga zgjedhje lokale. Kjo nuk ka tė bėjė me asgjė tjetėr pėrveē me ndikim qė Serbia pėrmes sekretarit shtetėror nė ministrinė e ashtuquajtur pėr Kosovėn e ka bėrė dhe favori tjetėr nė Partesh tė Gjilanit ka tė bėjė pėr lidhje personale dhe asgjė me agjendėn politike. Kėto janė tendenca dhe veprime qė ė kėrcėnojnė procesin. Kėto janė ato qė ne duhet t’i pengojmė dhe ti vendosim nė pako veprimet. Duhet t’i bėjmė pėrgatitjet e domosdoshme dhe tė mos lejojmė qė tė devijon procesi. Vjena nė procesin e statusit pėr Kosovėn nė aneksin 3 ēfarė ėshtė decentralizimi e ka sjellė rezultatin meritor. Besoj se decentralizimi ėshtė oferta mė e madhe dhe ēmimi mė i madh qė Kosova e ka paguar pėr pranimin e saj si shtet sovran dhe i pavarur. Por gjithė ky proces ėshtė nė vija tė kuqe, nė kufij tė limiteve qė nuk guxon tė lėviz asnjė manometėr tė lėviz jashtė saj sepse rrezikon brendėsinė e Kosovė dhe destabilizimin e brendshėm. Andaj qeveria e ka pėr obligim ta zbatoja ashtu siē ėshtė e shkruar pa toleruar dhe pa lejuar qė tė bėhet peng i procesit pėr shkak tė kresave etnike. Ky proces nuk ėshtė i dizajnuar vetėm pėr serbėt. Qeveria e Kosovės mund tė krijoj komuna shqiptare. Kemi dosje tė pėrgatitura pėr komunėn e Zhegrės, komunėn e Hasit, Rugovės, kemi dosje pėr shumė vendbanime thera, Hogoshti nė Kamenicė. Qeveria sipas ligjit mund tė aprovoj dhe themeloj komuna me shumicė shqiptare dhe komuna tė tjera, por duhet parė qėndrueshmėria financiare, se a ka buxhet apo jo. Realisht ajo ēka duhet bėrė tash ėshtė se duhet parė interesin e shumicės shqiptare nė Kosovė pėr themelimin e komunave tė reja.

Jana
04-11-09, 15:53
Servilizmi dhe poltronizmi do ta vrasė Kosovėn

Jeni i njohur nė opinion si njė politikan qė ka pėrgjigje pėr tė gjitha pyetjet. A ju bėn kjo politikan modern apo politikan lojal?
L. Haziri: Nė natyrė lojalizmi nė parti e institucion ėshtė vlerė e mirė. Te ne lojalizimi kuptohet se servilizėm dhe unė nuk jam politikan i tillė. Sė paku kolegėt e mi njohin karakterin time dhe angazhimin tim politik brenda nė zyre, aty ku punohet dhe aty ku vendoset. Servilizmi dhe poltronizmi do ta vras Kosovėn mė sė keqi nė kuptimin shpirtėror. Fakt ėshtė qė politika e Ballkanit i ka kėto probleme, dhe ka problemin e rebelizmit. Unė nuk i takoj as kategorisė sė servilėve, poltronave dhe as kategorisė sė rebelėve qė e kallin jorganin pėr njė plesht, por jam dhe vazhdoj me qenė politikisht i arsyeshėm, brenda shtėpisė tė luftoj dhe tė mos bėhem fėmijė lazdran i cili tregon problemet e shtėpisė jashtė. Natyrisht se ēdo shtėpi ka problemet e veta dhe ato zgjidhen vetėm me dialog. Ne dialogojmė, vazhdojmė tė punojmė dhe ndėrtojmė nė paqe dhe rregulla politike. Ndonjėherė mua mė duket se po humbim kohė dhe po dėmtohemi personalisht, por nėse kontributin tonė personal e vendosim nė funksion tė politikės moderne, e politika moderne ėshtė me qenė shumė transparent, me mbajt premtimin dhe me qenė punėtorė i madh.

Jeni ndėr politikanėt qė i takoni tė ashtuquajturit “grup i Gorenjės”. Ēka ka tė vėrtetė nė kėtė pėrfolje, pse shkoni shpesh nė atė lokal?
L.Haziri: Nė fakt nuk mbaj mend se kur kam qenė herėn e fundit nė atė lokal. Ai ka qenė takim rutine i njerėzve tė LDK dhe tė qeverisė qė nė atė kohė kanė qenė nė funksion dhe nuk ka asgjė, kjo terminologji dhe kjo tendencė nė politikė ėshtė e sjellė nga servilėt dhe poltronėt. Njerėzit pa fuqi politike, pa vizion politik, pa ndikim politik, tė vetmen rrugė qė e kanė me hy dhe me jetuar nė politikė e kanė servilizmin, poltronizmin dhe insinuatėn me sjellė grupime, klanizime, ndarje, pėrēarje, duke shpifur dhe duke krijuar ambient tė tillė nė mėnyrė qė vet tė manovrojnė si tė duan. Kjo ėshtė njėra prej asaj. Kėtė nuk e ka sjellė LDK-ja. Kanė mundur ta ndihmojnė disa njerėz tė LDK-sė por kjo ka dalė jashtė kaluareve tė LDK-sė, sepse sot nėse e sheh njė funksionar tė PDK nė ndonjė restorant nuk mund ta kualifikosh si grup i kėtij restoranti pėr fraksione apo diēka tjetėr.

A shkoni vonė nė shtėpi. A keni probleme me bashkėshorten tuaj kur mungoni deri vonė nė shtėpi?
L.Haziri: Unė zakonisht shkoj vonė nė shtėpi, zgjohem herėt dhe shkoj vonė. Kjo ėshtė pjesė e rutinės sime. E kam orarin jashtėzakonisht shumė tė punės, por edhe kur shkoj mė herėt se zakonisht nė shtėpi merrem me ndonjė film qė janė adhurues i tyre, ose lexoj diēka. Flejė shumė pak dhe tė nesėrmen ndihem mė i lodhur. Por jam energjik nė kuptimin e realizimit tė agjendave politike. Zakonisht jam i tillė nuk kam problemi. Pėrkundrazi Miken e kam edhe si bashkėshorte, si partnere nė shtėpi, qė i kemi tri vajza me tė cilat merret ajo, si me edukimin, shkollimin, pėrgatitjet, veshjet. Ėshtė njė lehtėsim i madh pėr mu. Probleme nuk mund tė themi se kemi. Unė jam i vonshėm dhe koha qė mė herėt kam shkuar nė shtėpi ka qenė ora 8 e mėngjesit.

A jeni dashuruar nė zėrin apo nė bukurinė e bashkėshortes tuaj?

L.Haziri: Nė fillim na ka bashkuar kėnga, ky ėshtė fakt. Mund tė them lirisht, jo ekskluzivisht zėri, sepse nė atė kohė kam qenė i ri dhe ēdo i ri ka qenė i lidhur ose me Pop-Rock ose me Rock dhe unė si djal i ri nė Gjilan kam qenė i lidhur me Rock. Miken e kam takuar nė aktivitete tė Forumit tė Rinis ku unė kam qenė kryetar dhe mė ka impresionuar edhe me kėngė, mė ka bėrė ta dėgjoj kėngėn mė shume dhe pastaj jemi bashkuar. Mund tė them se i ka tė dyja. Hendikep i saj jam unė sepse e kam penguar nė karrierė pėr shkak tė angazhimit tim politik. Gjatė burgosjes time politike nė ’98-99 ajo ka qenė shumė e pėrkushtuar pėr mua dhe pėr vajzėn e vetme nė atė kohė, Kėngėn dhe vazhdoj me besuar se unė kam qenė hendikep qė e kam ndėrpre nė kulm tė karrierės. Ka qenė njėra ndėr kėngėtaret me tė kėrkuara dhe mė tė paguara nė territoret shqiptare nė atė kohė. Fatkeqėsisht burgosja ime e ka dėmtuar shumė karrierėn e saj, por po jeton me punė. Ajo ėshtė kėngėtare profesionale nė ansamblin e Kosovės po punon nė grumbullimin e materialit tė punės dhe njė ditė do t’i publikoj tė gjitha.

Keni deklaruar se e keni amanet nga presidenti qė ta keni njė djalė. A keni nė plan qė sė shpejti nė shtėpinė tuaj tė dėgjohet zėri i njė bebe?

L.Haziri: Nė fakt pas lindjes sė vajzės sė tretė presidenti Rugova ka qenė nė vizitė nė Gjilan dhe ka qenė i njoftuar se unė po pres fėmijėn e radhės. Nė pyetjen se ėshtė djalė apo vajzė, unė i kam thėnė se ėshtė vajza e tretė. Mimasi ka ardhur pas Lotinės, dhe ai mė ka thėnė qė duhesh me vazhduar me kėrkuar njė djalė se nuk ka qare pa ardhur djali, se ju njerėzit e Karadakut jeni tė tillė, sepse prejardhja e familjes sime ėshtė nga Karadaku i Gjilanit, jo i Shkupit. Vajza ime e vogėl i ka 8 vjet. Ėshtė njė kapitull familjar mund tė them i finalizuar me tri vajza. Nė punė tė Zotit nuk pėrzihem. Plane nuk kemi, por puna e Zotit ėshtė.
Vajza e vogėl, Mimasi ėshtė “shefe” nė shtėpinė tonė

Kemi dėgjuar se vjehrra juaj ėshtė “Zot shtėpie” nė shtėpinė tėnde, a ėshtė e vėrtetė kjo?
L.Haziri: Jo. Vjehrra ime jeton nė Perlepnicė nė Gjilan. Realisht unė shumė pak kam jetuar edhe me nėnėn time dhe mos tė flas me tė tjerėt. Jetojmė vetėm me fėmijėt tanė dhe gjithmonė kemi jetuar kėshtu. Prindėrit e mi jetojnė nė Zvicėr, ndėrsa tė Mikes nė Perlepnicė, por fatkeqėsisht nuk kemi kulturė tė bashkėsisė. Ndikues nė familjen time ėshtė vajza ime e vogėl dhe zhurmuesi mė i madh nė kėrkesa, sepse tjerat janė mė tė kujdesshme dhe kėrkesat i kanė mė tė vogla. Ndėrsa Mimasi ėshtė njė lloj shefi im nė familje.

Ēka bėni kur nuk keni punė, nuk jeni nė Kuvend, nuk keni mbledhje partiake, nuk jeni mė ministėr?

L.Haziri: Qind pėr qind pushoj, ose lexoj librat e preferuar, shoh filma. Por kjo nuk mė kujtohet herėn e fundit se kur ka ndodhur.

A do tė mbeteni gjatė nė politikė? Ēka synoni mė shumė nė LDK dhe nė politikė?

L.Haziri: Herėn e parė kur kam hy pėr zgjedhje pėr kryetar tė komunės nė Gjilan kam vendos tė merrem me politikė. Jeta ime ėshtė e lidhur me politikė. Natyrisht se mund tė punoj edhe me punė tjera. Mund tė punoj ēfarėdo pune sepse karriera ime politike mė ofron shumė mundėsi tė punoj pėr organizata ndėrkombėtare, pėr organizata kredibile nė Evropė dhe botė qoftė pėr shkak tė eksperiencės politike, apo eksperiencės nė dialogim ose konflikte, zgjidhjen e konflikteve dhe oferta tė tilla kam pasur shumė. Por, edhe mė tutje vazhdoj tė kontribuoj pėr vendin time duke besuar se kėtu e kam vendin. Porse, ndoshta njė ditė kur mund tė jem jashtė subjekteve politike shqiptare dhe ndikimit tim nė Kosovė mund ta provoj angazhimin diku tjetėr sepse ofertat mbesin tė hapura gjithmonė.
Realisht objektivin timin nė politikė e kam realizuar. Kam qenė kryetar partie. Pastaj nė qeverisje si ministėr dhe zv.kryeministėr, kam pas nderin tė jem pjesė e procesit tė definimit tė statusit, tė marrė pjesė aktive nė negociatat pėr statusin, pjesė aktive nė pėrcaktimin e fatit pėr gjithė ne dhe kemi dalė faqebardhė sepse kemi kapitalizuar aspiratėn e populli. Si deputet ėshtė nder i veēantė sepse pėr herė tė parė kam hy deputet nė parlament dhe pėr herė tė parė ndodh nė historinė e njerėzimit me qenė nėnshkrues i pavarėsisė, qė ėshtė detyrė mė e shenjtė dhe mė e vlefshme. Ajo ēka e shoh tash nė interes tė Kosovės ėshtė me hap vende tė punės, shkolla tė mira, me bėrė Kosovėn vend tė dashur.

A shkoni pėr vikend jashtė Prishtinės?

L.Haziri: Kur nuk jam nė Prishtinė, shkoj nė Gjilan ku i kam shokėt e gjeneratės, tė vendlindjes, mėhallės, shokėt e rrugės, qytetit tė Gjilanit dhe po ashtu tė aktivitetit politike me tė cilėt 20 vjet janė rritė. Dal shumė pak, vizitat te familja nė Cyrih. Kam dy prindėrit atje, motrėn, vllahun, dajtė, axhėn. Vikendet i ndaj mes Gjilanit dhe Cyrihut, por pjesėn mė tė madhe nė Prishtinė.

Kush janė miqtė e tu nė politikė dhe jashtė politikės?

L.Haziri: Kam shumė. Miqtė e mi mė tė mirė jashtė politikės mbeten shokėt e shkollės fillore, tė mesmes dhe tė studimeve, janė gjeneratė e mirė dhe kanė arritur shumė. Nė politikė janė kolegėt e mi tė partisė, rrethi i parė i shkove janė kėta qė janė nė LDK, por kam raporte tė mira me ish-kolegėt ministra qė kam punuar nė situata jashtėzakonisht tė rėndė, por edhe me ish-kryetarėt e komunave. Shihemi, bisedojmė, qajmė halle, qajmė kohėn qė kemi kaluar.
http://www.telegrafi.com/data/image/luta1.jpg

Lapsi
05-11-09, 09:51
Sikur te ishte gjalle Max Weber do i thonte shkurorezohu se nuk e dishe me ke je martuar

Xuki
06-11-09, 10:21
Vallah dje nė debatin e nėnkryetarve tė partive kryesore hiq nuk ditke ēka me folė (rrejt)!! Nuk kish faj, se e kish kolegun e tij H. Kuqin afėr...sa her dashke Luta me folė diēka kundėr PDK-s ai ja mshojke nėr tavolinė me kamė. Shumė keq, qė ka ra aq poshtė LDK-ja!!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

teutaA
11-11-09, 07:41
e qyqe si sot e mbaj ne mend kur u dal ne tv ateher moti me dhom te dredht po qe tash ra politika i ndreqi dhomt

Guri i madh
13-11-09, 16:35
ne baz te asaj biseda para dy ditve LUTA ka deshtue si politikan


aj e tha se behgjet pacolli edhe daci nuk kan vlera rugovjane


a ka harrue qe ky hashim thaqi ne presidenc i ka than TE NDJERIT RUGUVA se ti je kriminel ti e udh,heq krimin e organizuar , po ky luta ather kishte insistue me e prish qeverin e me formue qeveri teknike ,qe e kerkonte hashimi e havier sollana


tash shtrohet pytja kush ka vlera rugovjane ,une mendoj se te gjith ne perjashtim te LDKes e te PDKes