PDA

View Full Version : Nė moshen 11-vjeēare bėhet nėnė


~AnnA~
04-11-09, 23:21
Kordeza ishte duke u martuar me te fejuarin e saj, 19-vjecarin Jeliazko Dimitrov, kur nuk eshte ndjere mire.Ne nje moshe vetem 11-vjecare eshte bere nene e nje femije, pikerisht ne diten e marteses.

Kordeza, bullgarja qe jeton ne Sliven, 300 km larg Sofjes, ishte duke u martuar me te fejuarin e saj, 19-vjecarin Jeliazko Dimitrov, kur nuk eshte ndjere mire dhe u dergua ne spital, ku solli ne jete Violeten, femijen qe peshon 2 kg e gjysme.

Festime te medha kane shoqeruar lindjen, ne nje zone ku eshte normalitet te shihen vajza 13-vjecare qe behen nena: vetem qyteti i Silven ka regjistruar vitin e kaluar plot 177 raste te ngjashme.

Kordeza eshte gjithsesi nena me e re, me 11 vjecet e saj, teksa Jeliazko rrezikon 6 vjet burg per shkak se ka kryer marredhenie seksuale me nje minorene. Historia e treguar nga revista britanike ‘News of the World” ka bere xhiron e botes. Kordeza e ka njohur Jeliazkon ne nje zone te Sliven, kur djaloshi e shpetoi nga nje grup djemsh qe e ngacmonin. Nga atehere lindi dashuria qe u finalizua me martese.

“Dua qe vajza ime te mesoje te lexoje dhe te shkruaje, sepse une nuk e kam pasur mundesine – ka deklaruar nena e re -. Lindi e famshme dhe do te doja qe te mbetej e famshme edhe ne te ardhmen, pse jo, si nje mjeke qe shpeton shume jete”.

http://www.telecinco.es/informativos/content/maincontent/233.$plit/C_4_maincontent_100022170_mediumimage.jpg

AlbaSoft
04-11-09, 23:30
He pirrolla i qoft po kjo esht diqka e arritur e jashtezakonshme kjo esht kulmi i c`menduris per mu femija te lind femi.

~AnnA~
04-11-09, 23:34
He pirrolla i qoft po kjo esht diqka e arritur e jashtezakonshme kjo esht kulmi i c`menduris per mu femija te lind femi.

Po t'a ulesh ne karrike, pale a i mberrine kembet ne toke, e kjo paska arrit te behet nene!!!!:eek:
Tmerr!!!!!!!!!!

selvija
05-11-09, 15:05
Shej kijameti,,,femija me lind femi kjo diqka si'pabeshume...

pas disa vitesh shofim se q'far sillet ne kete bot

panta_rhei
05-11-09, 15:46
Shej kijameti,,,femija me lind femi kjo diqka si'pabeshume...

pas disa vitesh shofim se q'far sillet ne kete bot
A je tu dijt pernimen najsen a veq ki me na tutė neve? :tongue:
Se ma "shej kjameti" po m'doket qė fole ti per kjametin se qikjo rrena e temės.

Qe ka bo fmi kjo 11 vjeqarja... apet po ma rrokė diqysh... veq qe ka pas marrdhanje... hiq bre spo m'hyn n'kry diqysh (!!!???).

Edhe qe ka pas marrdhanje... ndashtė le ta ha dreqi... veq, qe u feju (9 vjeqe po i bjen), edhe po martohet 11 vjeqe... plus nuk e paska ditė qė osht shtatzanė "veq kur i ka dalė fmija prej trupi pahiri"...

Hajde shkencė hajde

Pash familjen qe nuk m'keqkuptoni, veq pse nuk e vendosėt edhe qit mrekulli tek qato mrekullitė e tipit "Kurani nė lėkur"!?
Ma e besushme ish dokė.

Marco
05-11-09, 16:21
C`do femen qe hyn ne Pubertet, mundet me lind femij, Cdo djalosh qe hyn ne Pubertet mundet te krijoj familje, Kjo vajza ndoshta e re apo femij, po rezultati me sukses ...!
Ky rast ka qen en TV per me tregu se rasti ma i ri ne bazz regjistrimit,

Vajzat kur ti mbusshin, 9-11vjet skandinavi, shkojn te Popi edhe Confirmohen, ku Popi jav jep me leje qe ban ato me bo sex me te tjeret, ateher mundesit per mu ba Nanė ėshtė shum e afert..!

Panta_rhei
Ket tem ndash qo te mrekullit ndash qo te Abuzimet e ndash te urrejtjet se sprish pun sen, po ndoshta e ki edhe te shpia po spo tregon...:eek:

murrizi
05-11-09, 17:06
A je tu dijt pernimen najsen a veq ki me na tutė neve? :tongue:
Se ma "shej kjameti" po m'doket qė fole ti per kjametin se qikjo rrena e temės.

Qe ka bo fmi kjo 11 vjeqarja... apet po ma rrokė diqysh... veq qe ka pas marrdhanje... hiq bre spo m'hyn n'kry diqysh (!!!???).

Edhe qe ka pas marrdhanje... ndashtė le ta ha dreqi... veq, qe u feju (9 vjeqe po i bjen), edhe po martohet 11 vjeqe... plus nuk e paska ditė qė osht shtatzanė "veq kur i ka dalė fmija prej trupi pahiri"...

Hajde shkencė hajde

Pash familjen qe nuk m'keqkuptoni, veq pse nuk e vendosėt edhe qit mrekulli tek qato mrekullitė e tipit "Kurani nė lėkur"!?
Ma e besushme ish dokė.

Interesant a ?

Nuk e paske pae edhe bash me sy tė keq ti kėtė "muhabet" kėtu.
Ban s'ban, qysh ,tek, por jo edhe prek thlebin e sė tėres.
Unė jam i bindur qė hapėsi i temės nuk e ka patur pėr qėllim tė na informoj se diku nė botė paska lindur njė foshnje, por kjo ka tė bėjė kryesisht me atė se njė 11 vjeqare ka lindur.

A dini ēka...
MEDET qė nuk e paska bo kėtė "gjymysh" noj muslimone ,pėr me na knaq neve disav ktu me shfryrjen e e trashėgimis pėrverse, e mos me dit me u nal bile.

N'ven se me fol prej menjes sė shėndosh e me i thon keq ksaj pune, spaku keq me i thon, kur ske mundėsi tjetėr, edhe siq po shihet nga lėkura e ngjyrė e kėsaj vajzes (tashmė veq grua, ho ho ho) kjo na del tė jetė nga ata qė jetojn nė koliba, tė tillė ka edhe te ne nė kosovė,tė tillė ka edhe nė zemer tė Evropės, e si pėr dėshmi a nuk ėshtė edhe PANDO baba i "yni" p.sh.


I Yni.
A gha gha gha gha gha................

panta_rhei
05-11-09, 17:09
C`do femen qe hyn ne Pubertet, mundet me lind femij, Cdo djalosh qe hyn ne Pubertet mundet te krijoj familje, Kjo vajza ndoshta e re apo femij, po rezultati me sukses ...!
Ky rast ka qen en TV per me tregu se rasti ma i ri ne bazz regjistrimit,

Vajzat kur ti mbusshin, 9-11vjet skandinavi, shkojn te Popi edhe Confirmohen, ku Popi jav jep me leje qe ban ato me bo sex me te tjeret, ateher mundesit per mu ba Nanė ėshtė shum e afert..!

Panta_rhei
Ket tem ndash qo te mrekullit ndash qo te Abuzimet e ndash te urrejtjet se sprish pun sen, po ndoshta e ki edhe te shpia po spo tregon...:eek:
Marco,
zyrtarisht ti mundesh me i ndreqė dokumentat qė je 8 vjeē, pavarėsisht se sa i ke nė realitet.
Nė vende tė prapambetura e tė "humbura", fėmijėt e posalindur, kryesisht pėr arsye tė neglizhencės dhe mosinteresimit tė prindėrve, nuk regjistrohen me kohė por vetėm kur u duhet patjetėr... ka pasė deri vonė edhe nė Kosovė raste plot ku pėr fėmijėt 5 vjeē shteti nuk ka pasė asnjė tė dhėnė as nuk kanė figuru si tė lindur...

P.S. nuk e dij nėse e ki patjetėr me ju dhanė njerėzve arsye dhe tė drejtė me ta sha familjen!? Apo ndoshta s'e ki fort gajle.

DEA
05-11-09, 17:52
Sot ne kojshi e neser ne shtepi.
Te merremi sa me shume, me punet e tona, me familjet e tona, me femijet tone, me motrat dhe vellezrit e tanej, qe ti shmangemi rezultateve te tilla te padeshiruara!

~AnnA~
05-11-09, 19:05
Qellimi i temes eshte, qe te merret me shume kohe per femijet dhe te edukohen ato...Edukata e prindit eshte baze e sjelljes se femijes!!!
Per nje sjellje shembullore te femijes, duhet punuar prindet...

Murgesha
05-11-09, 22:48
Ē`kas po nijmė!

177, 13 vjeqare jan bere nena ne ate zonė e vetėm ky i fejuari i fundit po rrezikojka me burgosje!

Murgesha
05-11-09, 22:57
Qellimi i temes eshte, qe te merret me shume kohe per femijet dhe te edukohen ato...Edukata e prindit eshte baze e sjelljes se femijes!!!
Per nje sjellje shembullore te femijes, duhet punuar prindet...

Smund tė nxirret farė qėllim diskutimi nė kėtė temė e dashura Anna!
Nė atė territorr qenka e zakonshme me u martu femrat nė moshė tė re, si nė kėtė rast kur 11 vjeqarja duhet tė martohet me 19 vjeqarin, 8 vite diferencė, aheng e dasmė e madhe organizuar po nga prindėrit. Nuk di ja mu spo mė bojnė sytė mirė por 11 vjeqaret qė i njof unė nuk kanė as shtatin e as mendjen pėr martesė e atje po u martojkan me bekimin e prindėrve, komunės e kishės (nga emrat e kėtyre nėnkutpoj se qenkan tė krishter a ortodoks) kėshtu qė kėtė temė e shof shumė tė padobishme pėr tu diskutuar nė kuadėr tė mentalitetit tonė shqiptar. Nuk e besoj qė ka prind shqiptar qė do tė jepte pėlqimin e martesės sė vajzės sė vet 11 vjeqare!

Virti
05-11-09, 23:41
ky rast eshte dhene edhe ne televizion, ku thuhet se ēifti eshte i perkatesise etnike rome dhe dihet se ata, pra romet, keto gjera i bejne pak me heret se te tjeret.

Marco
06-11-09, 04:24
Marco,
zyrtarisht ti mundesh me i ndreqė dokumentat qė je 8 vjeē, pavarėsisht se sa i ke nė realitet.
Nė vende tė prapambetura e tė "humbura", fėmijėt e posalindur, kryesisht pėr arsye tė neglizhencės dhe mosinteresimit tė prindėrve, nuk regjistrohen me kohė por vetėm kur u duhet patjetėr... ka pasė deri vonė edhe nė Kosovė raste plot ku pėr fėmijėt 5 vjeē shteti nuk ka pasė asnjė tė dhėnė as nuk kanė figuru si tė lindur...

P.S. nuk e dij nėse e ki patjetėr me ju dhanė njerėzve arsye dhe tė drejtė me ta sha familjen!? Apo ndoshta s'e ki fort gajle.


Me daten 2 Mars te vitit 2006 U bė Nėnė (Patricia) 12 vjeqare nga Gjermaniaa e cila jeton ne njė familje Jo Maxhupe, Jo prapambetur e jo e Paregjistruar sikurse thu ti ..
Vitin 2009 lindi njo ma e re 1 vit u be nami, tasht dil thuju shqiptarve merre qo te temat e kuranit, te temat e bibles, apo te naj fe tjeter ,
Djali i mir met shajt spot shaj po urdhno hyn en privat edhe fol shlir, nuk e shoh tarsyshme me ta shajt familjen per njė Bullgare qe i ka qu kamt vet me deshir , kurse nuk lejoj as mem shajt dikush, ke diqka sheno privat.....?

Tema ka te bej me njė te mitur qe ėshtė ber Nane por kto raste i kom ndegju jeten e perditeshme, sa qe diqka per mu tragjike
Lina Medina ėshtė Nėna ma e re ne Bot edhe pas lindjes se Bullgarkes keshtu qe met shajt ty per ket tem spo e shoh tarsyeshme se ndoshta kjo frymzim i yti ėshtė, kurse per mu njė tem e Dardanis sikurse tjerat deri me sod ...!

Eddi
06-11-09, 11:22
ishte dhe ne TV kjo
pat dhe nje dokumentacion per kete te mitur ku u diskutu 1 ore
kjo kish dale nga spitali qe diten qe kish lind per tu martu me babain e foshnjes
nga pakujdesi mund te ndodhi cdo gje e mua nuk me duket e drejte te merren masa nga policia per djalin edhe pse vajza ka qen e mitur
ajo ka qene e gatshme dhe e zhvilluar per te sjell nje foshnj ne jete pse duhet babai te paguaj kete me burg?

Estella
06-11-09, 11:41
A thua a egziston pjekuri e mjaftueshme edhe edukim e shkollim i mjaftushem per te pasur kto dy te rinje femij.... sa kan mundesi kta ta edukijn e mbajn at femij ?????....se per tjertat gjana si eshte e mundur me üpas fmij jan gjera qe kuptohem shume mire e kish cek dikush lart kur te arrin fazen e pubertetit eshte normale qe m,und te lindin femij....

panta_rhei
06-11-09, 12:11
Me daten 2 Mars te vitit 2006 U bė Nėnė (Patricia) 12 vjeqare nga Gjermaniaa e cila jeton ne njė familje Jo Maxhupe, Jo prapambetur e jo e Paregjistruar sikurse thu ti ..
Vitin 2009 lindi njo ma e re 1 vit u be nami, tasht dil thuju shqiptarve merre qo te temat e kuranit, te temat e bibles, apo te naj fe tjeter ,
Djali i mir met shajt spot shaj po urdhno hyn en privat edhe fol shlir, nuk e shoh tarsyshme me ta shajt familjen per njė Bullgare qe i ka qu kamt vet me deshir , kurse nuk lejoj as mem shajt dikush, ke diqka sheno privat.....?

Tema ka te bej me njė te mitur qe ėshtė ber Nane por kto raste i kom ndegju jeten e perditeshme, sa qe diqka per mu tragjike
Lina Medina ėshtė Nėna ma e re ne Bot edhe pas lindjes se Bullgarkes keshtu qe met shajt ty per ket tem spo e shoh tarsyeshme se ndoshta kjo frymzim i yti ėshtė, kurse per mu njė tem e Dardanis sikurse tjerat deri me sod ...!
Jo bre burr po s'ki ēka merzitesh pėr kėtė rast hiq... se kjo nuk ndodhė veq te magjupt...
...e ki rastin e pejgamberit, alejhiveselam, qė u martu e ka hy dhandėrr me njė vajzė fėmijė 9 vjeēe.
Sidomos ju besimtarėt e fortė, s'keni ēka ēuditeni pėr kėtė 11 vjeēen. Po tekefundit keni tė drejtė qė u tėrheqė, sepse kjo temė ėshtė absolutisht nė vijat tuaja.

roadrunner
06-11-09, 13:21
Mos me guxu njeri as lajm me postu ne kete forum. Thojn nje fjal e urte, njeri i lige moralisht mos me pas bishtin ta ngjet, me pas ta kput. Edhe ju qeshtu jeni bo. Po talleni me dukuri te jetes, gje qe mund te i ndodh secilit prej neve poqese nuk punojm e nuk japim edukate familjare ne kohen e duhur.

AlbaSoft
06-11-09, 13:32
Jo bre burr po s'ki ēka merzitesh pėr kėtė rast hiq... se kjo nuk ndodhė veq te magjupt...
...e ki rastin e pejgamberit, alejhiveselam, qė u martu e ka hy dhandėrr me njė vajzė fėmijė 9 vjeēe.
Sidomos ju besimtarėt e fortė, s'keni ēka ēuditeni pėr kėtė 11 vjeēen. Po tekefundit keni tė drejtė qė u tėrheqė, sepse kjo temė ėshtė absolutisht nė vijat tuaja.

Ti je ka me dukesh si alien`s n`forum s`je i kesaj toke ashtu e sheh veten ti.

Urata
06-11-09, 16:06
Smund tė nxirret farė qėllim diskutimi nė kėtė temė e dashura Anna!
Nė atė territorr qenka e zakonshme me u martu femrat nė moshė tė re, si nė kėtė rast kur 11 vjeqarja duhet tė martohet me 19 vjeqarin, 8 vite diferencė, aheng e dasmė e madhe organizuar po nga prindėrit. Nuk di ja mu spo mė bojnė sytė mirė por 11 vjeqaret qė i njof unė nuk kanė as shtatin e as mendjen pėr martesė e atje po u martojkan me bekimin e prindėrve, komunės e kishės (nga emrat e kėtyre nėnkutpoj se qenkan tė krishter a ortodoks) kėshtu qė kėtė temė e shof shumė tė padobishme pėr tu diskutuar nė kuadėr tė mentalitetit tonė shqiptar. Nuk e besoj qė ka prind shqiptar qė do tė jepte pėlqimin e martesės sė vajzės sė vet 11 vjeqare!


ketu n'Ameriken Veriore ke vajza 11 vjeqe qe duken si 17-18 vjeqe me gjatesi/zhvillim...!

ps: ka x raste kur vajzat ne moshen 9 vjeqare fitojn menstruacionin e pare...!!!! Dmth, edhe 10 vjeqe jane n'gjendje te baresohen....!

asgje per tu habitur, e vetmja gje eshte per tu lutur me Zot, mos na provo me femijet tane!

Urata
06-11-09, 16:08
Mos me guxu njeri as lajm me postu ne kete forum. Thojn nje fjal e urte, njeri i lige moralisht mos me pas bishtin ta ngjet, me pas ta kput. Edhe ju qeshtu jeni bo. Po talleni me dukuri te jetes, gje qe mund te i ndodh secilit prej neve poqese nuk punojm e nuk japim edukate familjare ne kohen e duhur.


mire paske thene, me vone se lexova mendimin tende thash dhe une dicka...!

~AnnA~
06-11-09, 16:40
****************

~AnnA~
06-11-09, 16:41
Smund tė nxirret farė qėllim diskutimi nė kėtė temė e dashura Anna!
Nė atė territorr qenka e zakonshme me u martu femrat nė moshė tė re, si nė kėtė rast kur 11 vjeqarja duhet tė martohet me 19 vjeqarin, 8 vite diferencė, aheng e dasmė e madhe organizuar po nga prindėrit. Nuk di ja mu spo mė bojnė sytė mirė por 11 vjeqaret qė i njof unė nuk kanė as shtatin e as mendjen pėr martesė e atje po u martojkan me bekimin e prindėrve, komunės e kishės (nga emrat e kėtyre nėnkutpoj se qenkan tė krishter a ortodoks) kėshtu qė kėtė temė e shof shumė tė padobishme pėr tu diskutuar nė kuadėr tė mentalitetit tonė shqiptar. Nuk e besoj qė ka prind shqiptar qė do tė jepte pėlqimin e martesės sė vajzės sė vet 11 vjeqare!

Po as prindet s'kan qene me te mire moj e dashura Murgeshe...Molla ben molle dhe therra ben therren...
Mungon edukata familjare dhe ajo arsimore ne familjet e ketilla
Aty ku mungon edukata jan dhe muret morale te rrenuara...

panta_rhei
06-11-09, 16:56
Po as prindet s'kan qene me te mire moj e dashura Murgeshe...Molla ben molle dhe therra ben therren...
Mungon edukata familjare dhe ajo arsimore ne familjet e ketilla
Aty ku mungon edukata jan dhe muret morale te rrenuara...
Anna,
"nėse ndjeheni tė pamoralshėm, lexojeni kėtė temė"... demek.

Kjo temė ėshtė njė turp, dhe ėshtė antimoral qė po i bėhet reklamė nė njė hapėsirė shumė tė respektuar siē ėshtė "Gruaja dhe Familja".

As si kuriozitet nuk ia vlen tė pėrmendet.

~AnnA~
06-11-09, 17:01
As si kuriozitet nuk ia vlen tė pėrmendet.
Perderisa permendet ne te gjithe televizionet evropjane, bile dhe neper gazetat pertej Evropes, pse qenka e ndaluar te permendet ne dardani?

panta_rhei
06-11-09, 17:29
Perderisa permendet ne te gjithe televizionet evropjane, bile dhe neper gazetat pertej Evropes, pse qenka e ndaluar te permendet ne dardani?
I just said, mention of this bullshit doesn't make any value.

Lapsi
06-11-09, 17:40
Po as prindet s'kan qene me te mire moj e dashura Murgeshe...Molla ben molle dhe therra ben therren...
Mungon edukata familjare dhe ajo arsimore ne familjet e ketilla
Aty ku mungon edukata jan dhe muret morale te rrenuara...plotesisht ke te drejte Anna, femija merre tiparet e prinderve, ata jane pasqyre e tyre

Shkodranja
06-11-09, 19:05
Kohrat Kane Ndryshuar....nuk Eshte E Vertete Se Femijet Jane Pasqyra E Prinderve.....ka Shume Familje Te Mira Qe Njihen Si Te Mire Por Femijes I Rreshqet Kemba ....rinia E Sotme Nuk Eshte Siq Ka Qene Dikur ...

Murgesha
06-11-09, 19:12
ketu n'Ameriken Veriore ke vajza 11 vjeqe qe duken si 17-18 vjeqe me gjatesi/zhvillim...!

ps: ka x raste kur vajzat ne moshen 9 vjeqare fitojn menstruacionin e pare...!!!! Dmth, edhe 10 vjeqe jane n'gjendje te baresohen....!

asgje per tu habitur, e vetmja gje eshte per tu lutur me Zot, mos na provo me femijet tane!

Te falemnderit per informacion Urata!

Po dashkan edhe amerikanet me i leju mu martu vajzat qe e fitojne menstruacionin e pare ne moshen 9 vjeqare si dhe ato 11 vjeqaret qe paskan shtatin e 17-18 vjeqareve!


Absurditet per mentalitetin tone te sotem e nderuar edhe pse ne te kaluaren dhe populli jon ka bere keto marrina, kaq fjale kam per ket teme!

Murgesha
06-11-09, 19:19
Po as prindet s'kan qene me te mire moj e dashura Murgeshe...Molla ben molle dhe therra ben therren...
Mungon edukata familjare dhe ajo arsimore ne familjet e ketilla
Aty ku mungon edukata jan dhe muret morale te rrenuara...

Po e dashur Anna.

Kemi mijera raste te tilla qe kan ndodhe ne te kaluaren edhe tek ne“po sot nuk ndodhin.

Ku eshte shkaku qe nuk po ndodhin me??

LOJETARI
06-11-09, 23:22
A po ju doket vetja interesant ju dyve ?

selvija
07-11-09, 14:42
S'do qka diskutoni ne kete tem se,,,total pa moral

Marco
07-11-09, 21:47
Jo bre burr po s'ki ēka merzitesh pėr kėtė rast hiq... se kjo nuk ndodhė veq te magjupt...
...e ki rastin e pejgamberit, alejhiveselam, qė u martu e ka hy dhandėrr me njė vajzė fėmijė 9 vjeēe.
Sidomos ju besimtarėt e fortė, s'keni ēka ēuditeni pėr kėtė 11 vjeēen. Po tekefundit keni tė drejtė qė u tėrheqė, sepse kjo temė ėshtė absolutisht nė vijat tuaja.

Edita qe ti seki per ket tem hiq , veq mi shajt Muslimanet po ruju se tkap kancei nese ke njė Breng ne mbrendi..
Tkom tregu fort mir se kurmundet me lind Njeri prej ciles mosh po prap ju kapni per Muhamedin , edhe informov per Muamedin se kur e ka marr edhe kur e ka martu edhe e sheh se pershtate me kohen e sodit(Pubertet)...
Met tregu drejt jemi msu me juve mi qujt Terrorist ata qe i mbrojn Shpiat e veta e mi qujt Hero ata qe zaptojn troje te huaja edhe ata qe punojn per fen ti quani te shenjet Kombetare, por mos harro se gjdo fjal gjdo pun len vrimen e vet efolim na prap folim...!

Prishtinasja_
09-11-09, 20:35
Femija me rrit femije !

shfletuesi_
09-11-09, 20:37
Femija me rrit femije !

Eh kjo eshte cka eshte... leht eshte i madhi me rit ama vshtir eshte i vogli, a thu ka hy ne Genius Liber |:P

Marco
10-11-09, 01:04
Eh kjo eshte cka eshte... leht eshte i madhi me rit ama vshtir eshte i vogli, a thu ka hy ne Genius Liber |:P
Ka edhe ma te reja qe kan lindun!
Deri me sod ėshtė Linda Medina, emas sodit ta keqyrum...