PDA

View Full Version : Korigjim!


ShEjToNkA
11-11-09, 23:01
Pėrshėndetje, tė nderuar forumista!Po hapė kėtė temė me qėllim qė tė korigjojmė shkrimet tė cilat do plasohen po nė kėtė temė.
Nga kjo temė shkrimet nuk do shkojnė askund dhe as nuk do zgjedhet shkrimi mė i mirė ndėr shkrime,
prandaj duhet ta marrim si argėtim dhe mėsim dhe jo si garė, dhe assesi si fyrje apo ofendim ndajė njėri-tjetėrit. Andaj, kėrkoj tė shkruajmė pa hezituar dhe pa polemika, ju lutem!

Kjo ide mė erdh si rrjedhojė e temės "Tre hartime", ku njė korgjim aty kishte bėrė Panta_rehi. Duke shfletuar atė temė, ku edhe hasa nė shkrimin e tė lartėpėrmendurit, m'u shfaqė ideja ta kemi njė temė tė tillė ku mund tė shkruajmė dhe tė pėrmisojmė drejtėshkrimin duke na korigjuar tė tjerėt.

Pėr tė korigjuar njė shkrim, qoftė nė hyrje apo pėrfundim tė shkrimit, nė paragrafe, nė lidhėza, parafjalė, pėremėr, mbiemer, presje, apostrofe etj. duhet shkrimi t'i ketė sė paku 100 fjalė. Tema e shkrimit ėshtė e lirė, ēka ju mund tė shkruani ēka tė doni, dhe ai shkrim do korigjohet nga ndokush kėtu.
Si korigjues, unė pėrsonalisht do emroja, z.Kodra, z.Panta_rehi, z.Dilaver,z.Naki, z.Honesty, z.Artist, znj.Idila, znj.Murgesha, ( kėtė tė fundit emroj pa hezituar pasi e njofė porfesionalizmin e saj nė kėtė drejtim, pėrderisa pėr tė tjerėt po bazohem nė shkrimet e tyre). Sigurisht, qė edhe antarė tė tjerė mund tė korigjojnė shkrime, por po e lėri me kaq rėnditjen e korigjuesve, pasi qė edhe nofkat s'po mė kujtohen pėr momentin.


SP. Korigjimi mund tė fillojė qė tani, po me shkrimin tim, pse jo!

Argėtim dhe mėsim tė kėndshėm nė vazhdim!

Dardan Kastrati
11-11-09, 23:30
Gabim e ke shkruar sė pari titullin e temės ,jo korigjimi -korrigjimi ..

Murgesha
12-11-09, 14:17
Virtualiteti dhe realiteti!

A jemi gjithmonė vetvetja?

Mendoj qe as ne realitet e as ne virtualitet nuk mund te jemi 100% vetvetja. Kėtė nuk na e lejon rregulla e etikes. Nė njė farė mėnyre ėshtė shoqėria si ajo reale apo virtuale qė na e pamundėson njė gjė tė tillė.
Sa herė kemi buzėqeshur kur nuk e kemi ndjerė, sa herė duhet tė heshtim kur nuk duam? Edhe kėtu nė forum nėse gjithmonė shprehemi ashtu si ndihemi plasin zėnkat, qortimet, sharjet ose dikush lėndohet nga mendimi i shfaqur.
Anėtarėt me nivele tė ndryshme tė shkollimit, edukatės, moshės me tė cilėt
diskutojmė shpesh qojnė nė keqkuptim tė mendimeve, e ne nuk mund tė jemi vetvetja me tė gjithė prej tyre. Me disa prej tyre buzėqeshim, shkruajmė sa pėr tė ja bėrė qefin ose thjeshtė postojmė njė figurė qė nuk tregon aspak mendimin personal pėr shkrimin e dikujt. Shumė prej nesh edhe kur fyhemi shtrėngojmė grushtat, i mshojmė fort tastaturės, na bie terrim syve kur lexojmė sharjen qė na ėshtė drejtuar, them me veti sikur tė kisha mundėsinė tė ja kthej kėtė sharje sy mė sy atij qė na ka sharė, por nuk e bėjmė nga shkaku i etikės, nga keqardhja pėr shoqėrinė qė na konsideron krejt tjetėr e nuk duam ta shfaqim egėrsinė tė cilėn e posedojmė nė realitet.
Edhe nėse ti i shmangesh zėnkės me tė tjerėt ngaqė thjesht se ndjen veten si grindavec e don tė jesh vetvetja janė tė tjerėt qė pėrplasen me mendimet tua, ti bėjnė bajat ato, tė nxisin tė detyrojnė, stė mbetet gjė tjetėr vetėm tė pėrshtatesh ose tė ikesh nga tė mundesh.

Cili prej nesh e shpreh vetveten edhe nė realitet. Ke gabuar diēka nė punė, tė vie shefi tė pėrplas pėr ftyre punėn e bėrė gabim dhe ne edhe pse duam tė ja japim grusht turinjve buzėqeshim para tij si idotė se rrezikojmė tė humbim punėn?

Njėri prej kolegėve tė tu ka hudh njė parfym tė fortė, ty tė ndejll neveri kur ai tė kalon pranė, apo mban erė tjetėr ose ėshtė vesh pa shije, ose kur shkoni nė sallėn e ngrėnjes nxjerr shaminė e frynė hundėt nė te, ulim kokėn tė nervozuar me tė shenjtėn etikė qė nuk na lejon tė shfaqim ato qė ndjejmė.

Shiqoni rreth vetes tuaj, ēdo ditė ndodhin raste tė panumėrta kur bėjmė atė qė nuk e ndjejmė, na mbetet ta quajmė veten hipokrit, se shumė prej nesh jemi hipokritė edhe ndaj vetes tonė!

lovely
12-11-09, 16:51
Virtualiteti dhe realiteti!

A jemi gjithmonė vetvetja?

Mendoj qe(qė) as ne(nė) realitet e as ne(nė) virtualitet nuk mund te(tė) jemi 100% vetvetja. Kėtė nuk na e lejon rregulla e etikes. Nė njė farė mėnyre ėshtė shoqėria si ajo reale apo virtuale qė na e pamundėson njė gjė tė tillė.
Sa herė kemi buzėqeshur kur nuk e kemi ndjerė, sa herė duhet tė heshtim kur nuk duam? Edhe kėtu nė forum nėse gjithmonė shprehemi ashtu si ndihemi plasin zėnkat, qortimet, sharjet ose dikush lėndohet nga mendimi i shfaqur.
Anėtarėt me nivele tė ndryshme tė shkollimit, edukatės, moshės me tė cilėt
diskutojmė shpesh qojnė nė keqkuptim tė mendimeve, e ne nuk mund tė jemi vetvetja me tė gjithė prej tyre. Me disa prej tyre buzėqeshim, shkruajmė sa pėr tė ja bėrė qefin(qejfin) ose thjeshtė postojmė njė figurė qė nuk tregon aspak mendimin personal pėr shkrimin e dikujt. Shumė prej nesh edhe kur fyhemi shtrėngojmė grushtat, i mshojmė fort tastaturės, na bie terrim syve kur lexojmė sharjen qė na ėshtė drejtuar, them me veti sikur tė kisha mundėsinė tė ja(ia) kthej kėtė sharje sy mė sy atij qė na ka sharė, por nuk e bėjmė nga shkaku i etikės, nga keqardhja pėr shoqėrinė qė na konsideron krejt tjetėr e nuk duam ta shfaqim egėrsinė tė cilėn e posedojmė nė realitet.
Edhe nėse ti i shmangesh zėnkės me tė tjerėt ngaqė thjesht se ndjen(ndien) veten si grindavec e don tė jesh vetvetja janė tė tjerėt qė pėrplasen me mendimet tua, ti(t`i) bėjnė bajat ato, tė nxisin tė detyrojnė, stė(s`tė) mbetet gjė tjetėr vetėm tė pėrshtatesh ose tė ikesh(ikėsh) nga tė mundesh.

Cili prej nesh e shpreh vetveten edhe nė realitet. Ke gabuar diēka nė punė, tė vie shefi tė pėrplas pėr ftyre(fytyrė) punėn e bėrė gabim dhe ne edhe pse duam tė ja(ia) japim grusht turinjve(turinjėve) buzėqeshim para tij si idotė(idiotė) se rrezikojmė tė humbim punėn?

Njėri prej kolegėve tė tu ka hudh njė parfym tė fortė, ty tė ndejll neveri kur ai tė kalon pranė, apo mban erė tjetėr ose ėshtė vesh pa shije, ose kur shkoni nė sallėn e ngrėnjes nxjerr shaminė e frynė hundėt nė te, ulim kokėn tė nervozuar me tė shenjtėn etikė qė nuk na lejon tė shfaqim ato qė ndjejmė(ndiejmė).

Shiqoni rreth vetes tuaj, ēdo ditė ndodhin raste tė panumėrta kur bėjmė atė qė nuk e ndjejmė(ndiejmė), na mbetet ta (t`a) quajmė veten hipokrit, se shumė prej nesh jemi hipokritė edhe ndaj vetes tonė!


Etika m`tha mos :biggrin: por nuk jemi duke bėrė gara, ka thėnė Shejtonka :biggrin:

ps, nuk isha e sigurtė pėr fjalėn "na" nese shkruhet "n`a" psh; "nuk n`a lejohet..."

me respekt e dashuri per ty vjehėrr
lovely ;)

panta_rhei
12-11-09, 19:44
Virtualiteti dhe realiteti!

A jemi gjithmonė vetvetja?

Mendoj qe (se) as neė realitet e as neė virtualitet nuk mund teė jemi 100% vetvetja. Kėtė nuk na e lejonjnė rregullat e etikeės. Nė njė farė njėfarė mėnyre ėshtė shoqėria, si ajo reale apo virtuale, qė na e pamundėson njė gjė tė tillė.
Sa herė kemi buzėqeshur kur nuk e kemi ndjerė, sa herė duhet tė heshtim kur nuk duam? Edhe kėtu nė forum, nėse gjithmonė shprehemi ashtu si ndihemi ndjehemi, plasin zėnkat, qortimet, sharjet, ose dikush lėndohet nga mendimi i shfaqur.
Anėtarėt me nivele tė ndryshme tė shkollimit, edukatės, moshės me tė cilėt
diskutojmė, shpesh qojnė nė keqkuptim tė mendimeve, e ne nuk mund tė jemi vetvetja me tė gjithė secilinprej tyre. Me disa prej tyre buzėqeshim, shkruajmė sa pėr tė ja ua bėrė qejfin ose thjeshtė postojmė njė figurė qė nuk e tregon aspak mendimin personal pėr shkrimin e dikujt. Shumė prej nesh edhe kur fyhemi shtrėngojmė grushtat, i mėshojmė fort tastaturės tastierės, na bie terrim syve kur lexojmė sharjen qė na ėshtė drejtuar, themi me veti vehte "sikur tė kisha mundėsinė tė ja kthej kėtė sharje sy mė sy atij qė na ka sharė", por nuk e bėjmė nga shkaku i etikės, nga keqardhja pėr shoqėrinė qė na konsideron krejtė tjetėr e nuk duam ta shfaqim egėrsinė tė cilėn e posedojmė nė realitet.
Edhe nėse ti i shmangesh zėnkės me tė tjerėt, ngaqė thjeshtė s'e ndjen vehten si grindavec, e don tė jesh vetvetja, janė tė tjerėt qė pėrplasen me mendimet e tua, t'i bėjnė bajat ato, tė nxisin, tė detyrojnė, s'tė mbetet gjė tjetėr vetėm tė pėrshtatesh ose tė ikesh nga tė mundesh.

Cili prej nesh e shpreh vetveten edhe nė realitet. Ke gabuar diēka nė punė, tė vie shefi e tė pėrplasė pėr fytyre punėn e bėrė gabim, dhe ne edhe pse duam tė ja japim grusht turinjėve, buzėqeshim para tij si idiotė sepse rrezikojmė tė humbim punėn?

Njėri prej kolegėve tė tu, ka hudh njė parfym parfum me erė tė fortė, ty tė ndejll ngjallė neveri kur ai tė kalon pranė, apo mban erė tjetėr ose ėshtė veshur pa shije. Oose kur shkoni nė sallėn e ngrėnies, dhe kur ai e nxjerrė shaminė e frynė u fryen hundėt hundėve nė te tė, ne me tė shenjtėn etikė qė nuk na lejon tė shfaqim atė qė ndjejmė ulim kokėn tė nervozuar me tė shenjtėn etikė qė nuk na lejon tė shfaqim ato qė ndjejmė. (Pėrndryshe, mė kėnd je e nervozuar? Me tė shenjtėn etikė, apo me kolegun!!!???)

Shiqoni pėrreth vehtes tuaj suaj,! Ēēdo ditė na ndodhin raste tė panumėrta kur bėjmė atė qė nuk e ndjejmė, na mbetet ta quajmė vetveten hipokrit, sepse shumė prej nesh jemi hipokritė edhe ndaj vehtes tonė sonė! (Kur flet pėr diēka qė ndodhė "pėrreth vehtes tėnde", ti e vendosė vehten nė pozitėn e shikuesit, prandaj nuk mund ta pėrfshishė atė nė ngjarje! Kėshtu siq ėshtė, komplet paragrafi i fundit nuk ka kuptim. Do tė ishte ok nėse fillonte me "Le tė shiqojmė pėrreth vehtes sonė!")

Me tė kuqe janė tė gjitha tė shtuara nga unė si pėrmirėsime.
Tė nėnvizuarat do tė duhej tė fshiheshin fare. :biggrin: fare
E gjithė pjesa tjetėr me tė zezė ėshtė origjinali.

p.s.
Nuk jam gjuhėtar me profesion. Bile jam goxha larg nga kjo. Thjeshtė, gabimet drejtshkrimore "ma vrasin vazhdimisht syrin".

p.s.1 edhe... kush nuk osht i thirrun n dasėm (po mendoj n korigjime), le t del ma mir vet pertej telit... :tongue:

DEA
12-11-09, 19:50
Ec e guxo shkruaj ne kete teme se!!!!!!

Murgesha
12-11-09, 21:02
Kqyrne more Lovushkėn, pėr veti shkrun si mos mė keq e paska ardhė kėtu tė korigjoj shkrimin tim??
Ani mo Panta nuk qenka gjuhėtar, por po ja vrajkan zotėriut syrin gabimet drejtshkrimore.
Sa e sa paskan lexuar kėtė shkrim tė qitur enkas pėr t`u korigjuar po ngaqė s`kan lidhje me gjuhėn shqipe se pėrndryshe nuk e kishin lėnė pa u mundu edhe ata me korigju??? :tongue:

S.P. Isha vetvetja!


Pėrndryshe falėnderoj Lovushkėn time qė sė paku ėshtė pėrpjek tė baj njė korigjim si dhe korigjimet e bukura tė Pantės.

Kuku mam po dobėt po shkrujsha :wink:

panta_rhei
12-11-09, 21:08
Kqyrne more Lovushkėn, pėr veti shkrun si mos mė keq e paska ardhė kėtu tė korigjoj shkrimin tim??
Ani mo Panta nuk qenka gjuhėtar, por po ja vrajkan zotėriut syrin gabimet drejtshkrimore.
Sa e sa paskan lexuar kėtė shkrim tė qitur enkas pėr t`u korigjuar po ngaqė s`kan lidhje me gjuhėn shqipe se pėrndryshe nuk e kishin lėnė pa u mundu edhe ata me korigju??? :tongue:

S.P. Isha vetvetja!


Pėrndryshe falėnderoj Lovushkėn time qė sė paku ėshtė pėrpjek tė baj njė korigjim si dhe korigjimet e bukura tė Pantės.

Kuku mam po dobėt po shkrujsha :wink:
Ani aniiii... nuk ki faj ti...
...po t'garantoj qė sė paku nė nja 6 vende tė kam falė a :tongue:

Murgesha
12-11-09, 21:23
Ani aniiii... nuk ki faj ti...
...po t'garantoj qė sė paku nė nja 6 vende tė kam falė a :tongue:

Mė duhet me t`u falėnderu prap qė s`mė paske skuq me ka krejt.
Shkrimi ishte mendime momenti e ngase nuk kisha kohė me u pėrqėndru nė drejtshkrim e shkrova shpejt e shpejt. Nė rreshtin e parė mungojnė Ė-jat se kisha harru ta kthej tastierėn nė gjuhėn shqipe.
Besoj qė prap do tė dėshiroj, tė mė korigjohet ndonjė shkrim. Ama mbasi Shejtonka na e ka lėnė tė lirė zgjedhjen e temės mė duhet tė pres deri sa tė mė vijė ndonjė frymėzim!
Sinqerisht kisha dashtė qė edhe tė tjerėt ta testojnė veten.
Pse jo, nuk ėshtė turp tė mėsosh ato gjėra qė nuk i din.
Ngaqė nė gjuhėn daneze Tastatura ėshtė tastaturė kurr se paskam menduar se i thuhet tastier. Do ta mbaj nė mend sa herė qė tė flas e shkruaj shqipt ti them tastier!

panta_rhei
12-11-09, 21:35
Mė duhet me t`u falėnderu prap qė s`mė paske skuq me ka krejt.
Shkrimi ishte mendime momenti e ngase nuk kisha kohė me u pėrqėndru nė drejtshkrim e shkrova shpejt e shpejt. Nė rreshtin e parė mungojnė Ė-jat se kisha harru ta kthej tastierėn nė gjuhėn shqipe.
Besoj qė prap do tė dėshiroj, tė mė korigjohet ndonjė shkrim. Ama mbasi Shejtonka na e ka lėnė tė lirė zgjedhjen e temės mė duhet tė pres deri sa tė mė vijė ndonjė frymėzim!
Sinqerisht kisha dashtė qė edhe tė tjerėt ta testojnė veten.
Pse jo, nuk ėshtė turp tė mėsosh ato gjėra qė nuk i din.
Ngaqė nė gjuhėn daneze Tastatura ėshtė tastaturė kurr se paskam menduar se i thuhet tastier. Do ta mbaj nė mend sa herė qė tė flas e shkruaj shqipt ti them tastier!
Edhe unė "normal" e pėrdori "tastaturė", por e dij qė shqip quhet tastierė. Nuk e dij prej nga e dij :).

p.s. sinqerisht, do tė kisha dashur qė, kėtu, pėrveq ZONĖS SĖ ARGĖTIMIT, nė tė gjitha "zonat" e tjera tė forumit" t'u lejohej nja tre-katėr anėtarėve korigjimi i postimeve qė kanė tepėr gabime drejtshkrimore, herėpashere. Nuk po them tė bėhen bajat vend e pavend.
Mendoj se efekti i vetėdijėsimit dhe pėrvetėsimit pėr shkrimin dhe mėsimin sa mė tė drejtė tė gjuhės shqipe, nė kėtė mėnyrė do tė ishte me i dukshėm.
Nuk ėshtė turp mos me dijtė, por...!

lovely
12-11-09, 21:51
Kqyrne more Lovushkėn, pėr veti shkrun si mos mė keq e paska ardhė kėtu tė korigjoj shkrimin tim??
Ani mo Panta nuk qenka gjuhėtar, por po ja vrajkan zotėriut syrin gabimet drejtshkrimore.
Sa e sa paskan lexuar kėtė shkrim tė qitur enkas pėr t`u korigjuar po ngaqė s`kan lidhje me gjuhėn shqipe se pėrndryshe nuk e kishin lėnė pa u mundu edhe ata me korigju??? :tongue:

S.P. Isha vetvetja!


Pėrndryshe falėnderoj Lovushkėn time qė sė paku ėshtė pėrpjek tė baj njė korigjim si dhe korigjimet e bukura tė Pantės.

Kuku mam po dobėt po shkrujsha :wink:
Unė "s`paku u pėrpjeka", i korigjova nė atė mėnyrė nė tė cilėn ke shkruar ti, do tė thotė vetėm gabimet drejtshkrimore, pa u kyqur nė gabimet gjuhėsore. Atė e bėri Panta.


ps; kush shkrun keq ej? :biggrin:

ShEjToNkA
12-11-09, 21:53
Ec e guxo shkruaj ne kete teme se!!!!!!

E di se kėtė pyetje ke bėrė pa menduar!
E dinė pse?
-Sepse ti je njė zonjė guximtare dhe me vlera, nuk dorėzohesh lehtė, prandaj e dijė se do tė shkruajsh.

Pėrvec kėsaj, mos hezito tė lutėm sepse tek e fundit kjo temė nuk do na ofrojė asgjė mė shumė se sa njė argėtim, dhe njė mėsim, pse jo?
Nuk kemi nevojė, dhe nuk duhet, ta marrim si ofendim apo dicka tė ultė nėse njė shkrim na korigjohet, thjeshtė pak argėtim e pak pėrmisim!


Dea, tė presim me shkrime, dhe tė premtoj se do korigjohesh nga Panta_rehi, sepse ai po bė korigjime tė hatashme.:biggrin:


SP. Murgeshė, ngeli me shpresė se mirė je dhe mirė po ndjehesh!:biggrin:

PS. OPS! E pėrmisova SP-nė!:biggrin:

ShEjToNkA
12-11-09, 22:00
Gabim e ke shkruar sė pari titullin e temės ,jo korigjimi -korrigjimi ..

E saktė!

Fjala "Korrigjim" shkruhet me "Rr" dhe jo me "R", dhe kjo ka ndodh si pasojė e tė folurit tim ku "Rr"-nė e pėrdori rrallė, por kjo s'mė arsyeton, assesi!

LOJETARI
12-11-09, 23:31
Temė shumė me vend .Ndoshta do tė na ruante pak prej gjithė kėtyre postimeve qė po prodhohen nė ditė , pa kurrėfarė filtrimi .Ėshtė shumė interesant se njė numėr i madh i antarėve lėnė pėrshtypjen se e kanė tė kryer tė paktėn shkollėn e mesme , cka do tė duhej tė mjaftonte pėr tė njohur rregullat parėsore tė drejtėshkrimit .Dymbėdhjetėvjetė shkollė nuk janė pak .Mirpo edhe mė tragjike ėshtė fakti se edhe ata qė posedojnė diploma tė universitetit nuk janė nė gjendje tė shkruajnė njė tekst pa gabime fillestare .Kjo ėshtė shqetėsuese . Do tė ishte mirė sikur dikush qė ka kaluar nėpėr kėto instanca tė na japė njė pėrgjigje lidhur me kėtė ēėshtje . A vlerėsohet nėpėr universitetet tona drejtėshkrimi , apo nuk i intereson askujt se si shkruhet shqipja ?

Idila
13-11-09, 00:51
Temė shumė me vend .Ndoshta do tė na ruante pak prej gjithė kėtyre postimeve qė po prodhohen nė ditė , pa kurrėfarė filtrimi .Ėshtė shumė interesant se njė numėr i madh i antarėveanėtarėve lėnė pėrshtypjen se e kanė tė kryer tė paktėn shkollėn e mesme , ēcka do tė duhej tė mjaftonte pėr tė njohur rregullat parėsore tė drejtėshkrimit .Dymbėdhjetėvjetė(distancė nė mes dy fjalėve tė para) shkollė nuk janė pak .MirpoMirėpo edhe mė tragjike ėshtė fakti se edhe ata qė posedojnė diploma tė universitetit(ėshtė emėr, pra emrat me tė mėdha...) nuk janė nė gjendje tė shkruajnė njė tekst pa gabime fillestare .Kjo ėshtė shqetėsuese . Do tė ishte mirė sikur dikush qė ka kaluar nėpėr kėto instanca tė na japė njė pėrgjigje lidhur me kėtė ēėshtje . A vlerėsohet nėpėr universitetet tona drejtėshkrimi , apo nuk i intereson askujt se si shkruhet shqipja ?

Pak korrigjim Lojėtar. :D

Idila
13-11-09, 10:11
Meqė tema ėshtė e lirė, unė personalisht zgjodha pak fjalė mbi Kėngėn.

Kėngėt janė si Urat, pėr to ka nevojė ēdo burrė, ēdo grua dhe ēdo fėmijė. Edhe pse duken si tė dobėta, ato na lidhin dhe na bashkojnė. Pa ēelik dhe gurė, ato janė ndėrtuar lehtėsisht dhe shpejt veē pėrmes tingujve, notave.
Murator, Bojaxhi, ejani dhe shikoni kėtė Urė!
Cdokush mund t`ia fillojė, kėtu dhe kudo. Mos kini frikė, edhe nėse gaboni ndonjė notė nuk ėshtė dėm i madh!

Sa herė dėgjojmė muzikė, duam t`i bashkėngjitemi tingullit e tė bėhemi njėsh me tė, thjesht kjo ėshtė njė mrekulli mbi mrekullitė. Pėrmes tingujve depėrton magji qė tė bėn tė ndihesh si njė fėmijė i pa brenga, larg nga e pėrditshmja. Futemi nė marrėdhėnie intime dhe miqėsore veē me tingullin.

Ejani tė kėndojmė sė bashku! Kėnga ėshtė Urė qė na bashkon.

sherri
13-11-09, 11:41
Eshte e drjet,fjala:korigjim!...a po duhet te perdoret:Korektim?

panta_rhei
13-11-09, 13:28
Meqė tema ėshtė e lirė, unė, personalisht, zgjodha pak fjalė mbi Kėngėn. (Kur thua "unė", s'ke pse ia shton edhe "personalisht", sepse normal qė ti je personi "unė"! Pra, gjithmonė shkruhet vetėm njėra.)

Kėngėt janė si Urat,. Ppėr to ka nevojė ēdo burrė, ēdo grua dhe ēdo fėmijė. Edhe pse Edhepse duken si tė dobėta, ato na lidhin dhe na bashkojnė. Pa ēelik dhe gurė, ato janė ndėrtuar lehtėsisht dhe shpejtė veē pėrmes tingujve, notave.
Muratorė, Bbojaxhinjė, ejani dhe shikoni shikojeni kėtė Urė!
ĒCdokush mund t`ia fillojė, kėtu dhe kudo. Mos kini keni frikė, edhe nėse gaboni ndonjė notė, nuk ėshtė dėm i madh!

Sa herė qė dėgjojmė muzikė, duam t`i bashkėngjitemi tingullit e tė bėhemi njėsh me tė,. Tthjeshtė kjo ėshtė njė mrekulli mbi mrekullitė. Pėrmes tingujve depėrton magji qė tė bėn tė ndihesh ndjehesh si njė fėmijė i pa brenga, larg nga e pėrditshmja. Futemi nė marrėdhėnie intime dhe miqėsore veē me tingullin.

Ejani tė kėndojmė sė bashku! Kėnga ėshtė Urė qė na bashkon.


Nė rreshtin e fundit. Folja "Ejani" i pėrshtatet asaj tė pėrmirėsuarės mė lartė "shikojeni". Pra, "Eni - shikoni", "Ejani - shikojeni".

Idila
13-11-09, 13:50
Nė rreshtin e fundit. Folja "Ejani" i pėrshtatet asaj tė pėrmirėsuarės mė lartė "shikojeni". Pra, "Eni - shikoni", "Ejani - shikojeni".
Korrekt nga ana e juaj, por kjo folja (ndjehesh) fare s`mė pėlqen.
Unė ndihem
Ti ndihesh dhe jo ndjehesh ...

(kėshtu e kam mėsuar nė shkollė :d )

panta_rhei
13-11-09, 14:04
Korrekt nga ana e juaj, por kjo folja (ndjehesh) fare s`mė pėlqen.
Unė ndihem
Ti ndihesh dhe jo ndjehesh ...

(kėshtu e kam mėsuar nė shkollė :d )
Ti, a thua NDJENJAT, apo NDINJAT???

Idila
13-11-09, 14:17
Ti, a thua NDJENJAT, apo NDINJAT???
"Ndjenja dhe ndihesh" nė fakt nuk janė largė njėra tjetrės porse kanė dallim.
Pėrshembull:
Ndjej mall pėr mėmėdhenė.
Sot ndihem mirė. (por qė tė them "ndjehem mirė", sinqerisht hiē s`mė pėlqen, thuaj ē`tė duash ti) :smile:

panta_rhei
13-11-09, 14:30
"Ndjenja dhe ndihesh" nė fakt nuk janė largė njėra tjetrės porse kanė dallim.
Pėrshembull:
Ndjej mall pėr mėmėdhenė.
Sot ndihem mirė. (por qė tė them "ndjehem mirė", sinqerisht hiē s`mė pėlqen, thuaj ē`tė duash ti) :smile:

"Ndjenja dhe ndinja", ėshtė krahasimi, ti shoqjo. Cila po t'pėlqen?
Ti a i tregon dikujt "pėr ndjenjat e tua", apo "pėr ndinjat e tua"???
Hajt, tregona, qysh i thua dikujt "unė nė atė ēast isha pa ndjenja, thjeshtė nuk ndjeja asgjė"?! :wink:

Idila
13-11-09, 14:43
"Ndjenja dhe ndinja", ėshtė krahasimi, ti shoqjo. Cila po t'pėlqen?
Ti a i tregon dikujt "pėr ndjenjat e tua", apo "pėr ndinjat e tua"???
Hajt, tregona, qysh i thua dikujt "unė nė atė ēast isha pa ndjenja, thjeshtė nuk ndjeja asgjė"?! :wink:
Sikur e zgjatėm pak, por nuk mund tė rrija dot pa theksuar, se unė e them "ndienja", e jo "ndinja apo ndjenja". Pikėrisht kėtu qėndron qėllimi i mospėrputhjes tonė. Sa i pėrket kėsaj tė fundit (ndjenja), e kam lexuar veē nė internet, ndoshta ngaqė kjo "ndjenja" pėrdoret veē nga ju Kosovarėt ( e ku ta di unė), por qė tė them se e kam lexuar nė ndonjė libėr nė shkollė, atė qė kam mėsuar ka qenė vetėm "ndienja".

Ndoshta ka tė bėje me dialektin gjuhėsor? Ku i dihet!

panta_rhei
13-11-09, 15:03
Sikur e zgjatėm pak, por nuk mund tė rrija dot pa theksuar, se unė e them "ndienja", e jo "ndinja apo ndjenja". Pikėrisht kėtu qėndron qėllimi i mospėrputhjes tonė. Sa i pėrket kėsaj tė fundit (ndjenja), e kam lexuar veē nė internet, ndoshta ngaqė kjo "ndjenja" pėrdoret veē nga ju Kosovarėt ( e ku ta di unė), por qė tė them se e kam lexuar nė ndonjė libėr nė shkollė, atė qė kam mėsuar ka qenė vetėm "ndienja".

Ndoshta ka tė bėje me dialektin gjuhėsor? Ku i dihet!
hahahahahahahaa... haj moj Idilė :wink: ... n'daē me e dijtė, aq sa m'kujtohet mu', ne kosovarėt deri vonė foljen "ndjenjė" nuk e kemi pasė n'fjalor hiq, sepse, garant nuk na ka vyjt kurrgjo...

Ndjenjė shkruhet, ndjenjė... s'ka hiq randsi a i pėlqen dikujt apo jo. Ne mund tė merremi vesh qė kungullin ta quajmė tavan, s'ka kurrfarė pengese gjuhėsore pėr kėtė. Gjuha ėshtė marrėveshje nė mes njerėzve, apo grupi. Nėse nuk i pėrmbahesh marrėveshjes, nuk kuptohesh dot me njėri tjetrin. Edhe "e keqe" nė qoftė gjuha, nėse e dijnė dhe e zbatojnė tė gjithė njėsoj, tė gjithė do tė jenė tė kėnaqur.
Njėjtė ėshtė edhe me ligjin.

Dilaver
13-11-09, 16:20
Unė mendoj se nuk ėshtė pėrdor gabimisht folja ndihem.
Si ndihesh?
Ndihem i zhgėnjyer.
Ndihej i lumtur.

Idila
13-11-09, 16:29
Unė mendoj se nuk ėshtė pėrdor gabimisht folja ndihem.
Si ndihesh?
Ndihem i zhgėnjyer.
Ndihej i lumtur.
He mė tė lumtė! Po ec e mbushja mendjen Pantės! :smile:

panta_rhei
13-11-09, 17:13
He mė tė lumtė! Po ec e mbushja mendjen Pantės! :smile:
Nėse ėshtė pėr mua... tė jeni tė sigurtė se po mė kėnaqni shpirtin me kėto qė po pohoni.
Personalisht "vuaj" pėr padrejtėsinė qė i ėshtė bėrė gegnishtes nga standardi. Si pasojė, ne shqiptarėt nėpėr institucione, nuk flasim nė gjuhėn shqipe, por flasim nė gjuhėn standarde.

"...nga mali u ndi njė krismė...", "...u ndie zani i Sokolit..."...

Pra, shprehja, nė rend tė parė, i dedikohet organit tė dėgjimit - Veshit. Pastaj, bartet tek ndijimet tjera gjatė komunikimit... tek ndijimet e trupit, tė shpirtit etj... dmth, ashtu siq i ndin krismat nė mal, ashtu i ndin edhe dhimbjet nė shpirtė...
Por, kėtu jemi komplet brenda gegnishtes...

Ndjehem, pastaj vjen nga e folmja e jugut, toskėrishtja qė nuk e pėrfshinė as 30% tė trojeve shqipfolėse... e qė lirisht mund tė quhet standardishte.

Duke ju falėnderuar pėr pėrfshirjen nė debat, ju kisha pyetur: Me cilėn po doni? Cila ju pėlqen mė shumė?
Cilės t'i pėrmbahemi?

lovely
13-11-09, 18:00
Kėshilla pėr shėndet tė mirė!

Ėshtė me rėndėsi tė kemi imunitet tė mirė qė tė luftojmė sėmundjet e ndryshme. Ne mundemi vet tė ndihmojmė trupin tonė tė ndėrtojė njė imunitet tė fortė.
Kėtė e arrijmė me ndėr tė tjera gjumė tė mjaftueshėm, ushqim tė shėndetshėm, mospėrdorimin e drogėrave, alkoolit, duhanit, pastėrti tė majftueshme si dhe aktivitete fizike. Pastaj ėshtė e rėndėsishme qė tė ndihemi mirė me veten tonė dhe njerėzit tė cilėt na rrethojnė!


ho i dashni msus :biggrin:

Idila
13-11-09, 18:58
"s'ka hiq randsi a i pėlqen dikujt apo jo"

Tė thashė dhe mė herėt qė nuk mė pėlqente ajo ndjenja apo jo Panta?

Mbetshi i pėrshėndetur nga Idila :smile:

DEA
13-11-09, 19:44
Ju kisha lute , atyre qe kane njohuri te mjaftueshme te gjuhes shqipe, te na e shkruajne nje text te shkruar bashke dhe krejt me te medha p.sh : UNESOTKISHANJEDITETELODHESHMEDHEMEMUNGONKONCENTRIM I.........
Qe ne te tjeret ti testojme njohurit e gjuhes shqipe. Ti dallojme ku vihet pika e ku presja dhe ku shkruhet me te madhe e ku me te vogel.p.s. ishte nje propozim!

sherri
14-11-09, 12:41
Hallet e modes.......

Se c'na erdhi shpirti mu ne gryk t'gurmazit,
Se c'na dulen djerset plasem prej marazit,
Plassem prej marazit u zbem ne surrat
Edhe pak po dalim per s'gjalli lugat !
S' neper karari kesaj s'shkrete jallane
Ne dac bāni bishta ne dac shtjeri behāne
Shtje si t'dushe behāne del po qeth e rrś
Ma mire t'shurdhojsh veshin,mā mire t'jesh qorrś......
Mā mire me qene qorr mos t'shofish nga syt,
Me lloqe t'āmvises,kur t'shkojsh me pushś
Per <<krem-ana>> e <<pudra>>...ma mire te jeshe hutś!
Ma mire t'jeshe <<matufe>> se sa verdalle koka
T'vij nga <<mode>> e shkrete, nga <<alla-karioka>>;
Nga <<alla-karioka>> kordel me kunore
T'bājn me qā me lot...t'marish koken n'dore !

Sa cel' e mbylle syte na merr fund <<sezoni>>,
Per nje te ku buze vrik shkon napoleoni,
Per nje te kuq buze syrme per qerpike
Pa pushim ner gishta t'numrojsh metelike
Hej belā ! n'vitrina shifet nji gjerdān
Qi t'a fik bishtukun,qi te bān hajrān ;
Atje pak mā teje plot xhixha dhe rruza,
Zen na dridhet shtati zen na fregllon buza,
Zen na fregllon buza,fillojm me mallkś
Zotnit e vitrines qi dune me na shkatrru;.........
...............................
................CEN QYTYKU

Idila
14-11-09, 13:49
Hallet e modės

Seē na erdhi shpirti nė grykė tė gėrmazit,
Seē na dolėn djersėt plasėm prej marazit,
Plasėm prej marazit u zbehėm nė surrat,
Edhe pak po dalim pėr sė gjalli lugat!
.....
vazhdoni ju lutem, shumė pak kuptoj gegėrishten, pėrndryshe me shumė dėshirė do ta korrigjoja..

panta_rhei
14-11-09, 14:40
Hallet e modes.......

Se c'na erdhi shpirti mu ne gryk t'gurmazit,
Se c'na dulen djerset plasem prej marazit,
Plassem prej marazit u zbem ne surrat
Edhe pak po dalim per s'gjalli lugat !
S' neper karari kesaj s'shkrete jallane
Ne dac bāni bishta ne dac shtjeri behāne
Shtje si t'dushe behāne del po qeth e rrś
Ma mire t'shurdhojsh veshin,mā mire t'jesh qorrś......
Mā mire me qene qorr mos t'shofish nga syt,
Me lloqe t'āmvises,kur t'shkojsh me pushś
Per <<krem-ana>> e <<pudra>>...ma mire te jeshe hutś!
Ma mire t'jeshe <<matufe>> se sa verdalle koka
T'vij nga <<mode>> e shkrete, nga <<alla-karioka>>;
Nga <<alla-karioka>> kordel me kunore
T'bājn me qā me lot...t'marish koken n'dore !

Sa cel' e mbylle syte na merr fund <<sezoni>>,
Per nje te ku buze vrik shkon napoleoni,
Per nje te kuq buze syrme per qerpike
Pa pushim ner gishta t'numrojsh metelike
Hej belā ! n'vitrina shifet nji gjerdān
Qi t'a fik bishtukun,qi te bān hajrān ;
Atje pak mā teje plot xhixha dhe rruza,
Zen na dridhet shtati zen na fregllon buza,
Zen na fregllon buza,fillojm me mallkś
Zotnit e vitrines qi dune me na shkatrru;.........
...............................
................CEN QYTYKU

Hallet e modes.......

Seē na erdh' shpirti mu ne gryk' t'gurmazit,
Seē na dślen djerset plasem prej marazit,
Plasem prej marazit u zbem' ne surrat
Edhe pak po dalim per s'gjalli lugat!
S'nepet karari 'kesaj s'shkrete jallane
N'daē bāni bishta n'daē shtjeri behāne
Shtje si t'dśsh' behāne po del qeth' e rrś
Ma mir' t'shurdhojsh veshin, mā mire t'jesh' qorrś...
Mā mir' me ken' qorr mos t'shofish nga syt',
Me lloqe t'āmvises, kur t'shkojsh me pushś!
Per "krem'na" e "pudra"... ma mire t'jesh' hutś!
Ma mir' t'jesh' "matuf" se sa verdall' koka
T'vij' nga "mod"'e shkret', nga "alla-karioka";
Nga "alla-karioka" kordel' me kunore
T'bājn me qā me lot'...t'marrish koken n'dore!

Sa ēel'e mbyll' syt' na merr fund "sezoni",
Per nji te kuq buze vrik shkon napoleoni,
Per nji te kuq buze syrme per qerpik'
Pa pushim ner gishta t'numrojsh metelik'
Hej belā! N'vitrina shifet nji gjerdān
Q'i t'a fik' bishtukun, q'i t' bān hajrān;
Atje pak mā tej' plot xhixha dhe rruza,
Zen' na dridhet shtati zen' na fregllon buza,
Zen' na fregllon buza, fillojm' me mallkś
Zotnit e vitrines q'i dśn' me na shkatrru;.........
...............................
................CEN QYTYKU

**********************

Ky do tė ishte verzioni im i kėsaj parodie.
Nė gegnishte, zakonisht apostrofi nė fund tė fjalės aplikohet pėr tė rregulluar theksin e zanores sė parafundit nė fjalėt pėrkatėse... si dhe pėr tė lidhur parafjalėn me fjalėn pasuese (qė nė standarde e bėn shkronja ė).

p.s. korrgjimin e bazova nė metodat e shkrimeve tė Fishtės, Migjenit, Camajt, Mjedės etj. poet pėrfaqėsues tė dialektit Geg

Fshatari
14-11-09, 19:46
Futet njani n'forum dhe ia nis:
-"ku kisha mujt me dovnaldit qit program se pom duhet shum pasha zotin..."!
- "shko qitu bre e kie fal hiē papages..."!
- "pse mqove qaty bre ti dost ma ka mush kompjuterin plot me virusa qaj linki jot..."!

Korrigjimi i administratorit:
"qyre jaran ti tjetren here nisja mas pari me ni pershendetje e masanej pyet ēka pot duhet.po ta terhjek verejtjen se n'kit forum respektohet drejtshkrimi i xhuhes shqipe po edhe fjalori i shqipes;nuk duhet me than dovnaldit(kjo asht serbisht!) po ship e kemi shkarkue..."! Edhe ky ka harrue me pershendet!

Pres korrigjimin e kėsaj mini drame tė trilluar. Kot kėrkoni nė forume shkrime tė kėtilla!

Idila
15-11-09, 16:32
Futet njani n'forum dhe ia nis:
-"ku kisha mujt me dovnaldit qit program se pom duhet shum pasha zotin..."!
- "shko qitu bre e kie fal hiē papages..."!
- "pse mqove qaty bre ti dost ma ka mush kompjuterin plot me virusa qaj linki jot..."!

Korrigjimi i administratorit:
"qyre jaran ti tjetren here nisja mas pari me ni pershendetje e masanej pyet ēka pot duhet.po ta terhjek verejtjen se n'kit forum respektohet drejtshkrimi i xhuhes shqipe po edhe fjalori i shqipes;nuk duhet me than dovnaldit(kjo asht serbisht!) po ship e kemi shkarkue..."! Edhe ky ka harrue me pershendet!

Pres korrigjimin e kėsaj mini drame tė trilluar. Kot kėrkoni nė forume shkrime tė kėtilla!

Kyēet njėri nė forum dhe ia fillon:
-" Ku mund tė downlladit kėtė program, sepse mė duhet shumė pasha perėndinė..."!
- "Shko kėtu, e ke falas pa pagesė..."!
-"Pse mė dėrgove aty more dost, ma ka mbushur Kompjuterin plotė me virusė ai linku yt..."?!

Korrigjimi i administratorit:
"Shiko jaran, herėn tjetėr mė parė fillo me njė pėrshėndetje dhe pastaj pyet se ēfarė tė duhet. Po ta tėrheq vėrejtjen, sepse nė kėtė forum respektohet drejtėshkrimi i gjuhės shqipe, poashtu edhe fjalori i gjuhės shqipe. Nuk duhet tė thuash downlladit (kjo ėshtė serbisht!), por thuaje shqip, e kemi shkarkuar...!" Edhe ky ka harruar tė pėrshėndetė!

A ėshtė mirė ore Fshatar, apo duhej ta bėja nė dialektin e gegėrishtes?

ShEjToNkA
16-11-09, 23:50
Mesnata po afrohet dhe ēdo gjė tashmė ėshtė e qetė. E vetmja zhurmė qė ndėgjohet, pėr momentin, ėshtė shiu qė troket nė xhama. Ēudi, sa shumė mė nevrikos! Kjo nuk ėshtė e zakonshme tek unė, prandaj habitem. Shiu ėshtė ai qė mė ofron qetėsim, por sonte mė ndodh e kundėrta! Dhe unė pyes vehtėn, vallė ē'ėshtė me mua sonte?
Po, le tė bie shiu, le ta ujit tokėn, ka nevoj ashtu si edhe pėr diellin, ashtu siē edhe ne kemi nevoj tė na ujit dhe tė na ngrohė fjala e mirė dhe e kėndshme.
Kot, nuk qetėsohem, jo! Pėrvec zhurmės sė shiut, e cila mė nevrikos, diēka mė mundon... Po, mė mundon ti, mendimi pėr ty, qė mė ėshtė bėrė i pandėrprerė tani e sa kohė.
Sillem vėrdallė duke pyet vehtėn pėrse mė ndodh kėshtu. Vallė, pėrse nuk mundem tė tė largoj mėndjen nga ty sė paku ca ēaste?
Mungesa jote mė mundon, me shqetėson! I afrohem dritarės, shiqojė drejt qiellit duke u lutur dhe menduar pėr ty. U bė kohė qė s'jemi parė, dhe kjo mė ka krijuar shqetėsim sepse nuk e di as tė vetmin njė detaj pėr ty. Sikur tė mė ndėgjonte nata, tani do ta urdhėroja qė tė tė sjellte vetėm sa pėr tė biseduar, pėr tė parė.
Mund ta besosh se sa shumė jam e shqetėsuar?
Mbase ty tė duket absurde, por shqetėsimi qė kam pėr ty mė ka trazuar tė tėrėn. Shpeshherė po mė ndodh t'i iki edhe ndejės me tė tjerėt, ngase, nė munges tėnde, vullneti pėr biseda dhe argėtim me tė tjerėt mė mungon!


Me dėshirė qė gjithcka tė ėshtė si mė mirė, pėrfundoj shkrimin kėtu, biles edhe zhurmėn e shiut:biggrin: , dhe postoj shkrimin pėr t'u korigjuar me shpresė qė tė mos gjejnė mbi 100 gabime!

LOJETARI
17-11-09, 00:07
ka nevojė...........hahhahaha......prit se tash vjen polici drejtėshkrimor:biggrin: , pantha rhei

panta_rhei
17-11-09, 00:51
Mesnata po afrohet dhe ēdo gjė tashmė ėshtė e qetė. E vetmja zhurmė qė ndėgjohet, pėr momentin, ėshtė shiu qė troket nė xhama. Ēudi, sa shumė mė nevrikosė! Kjo nuk ėshtė e zakonshme tek unė, prandaj habitem. Shiu ėshtė ai qė mė ofron qetėsim, por sonte mė ndodhė e kundėrta! Dhe unė pyes vehtėen, "vallė, ē'ėshtė me mua sonte"!?
Po, le tė bie bjerė shiu, le ta ujitė tokėn, ka nevojė ashtu si edhe pėr diellin, ashtu siē edhe ne kemi nevojė tė na ujitė dhe tė na ngrohė fjala e mirė dhe e kėndshme.
Kot, nuk qetėsohem, jo! Pėrvec zhurmės sė shiut, e cila mė nevrikosė, diēka mė mundon... Po, mė mundon ti, mendimi pėr ty, qė mė ėshtė bėrė i pandėrprerė tani e sa kohė.
Sillem vėrdallė duke pyet vehtėen pėrse mė ndodhė kėshtu. Vallė, pėrse nuk mundem tė tė largoj mėendjen nga ty sė paku ca ēaste?
Mungesa jote mė mundon, meė shqetėson! I afrohem dritarėes, shiqojė drejtė qiellit duke u lutur dhe menduar pėr ty. U bė kohė qė s'jemi parė, dhe kjo mė ka krijuar shqetėsim sepse nuk e di as tė vetmin njė detaj pėr ty. Sikur tė mė ndėgjonte nata, tani do ta urdhėroja qė tė tė sjellte vetėm sa pėr tė biseduar, pėr tė tė parė.
Mund ta besosh se sa shumė jam e shqetėsuar?
Mbase ty tė duket absurde, por shqetėsimi qė kam pėr ty mė ka trazuar tė tėrėn. Shpeshherė po mė ndodhė t'i iki edhe ndejės me tė tjerėt, ngase, nė mungesė tėnden, vullneti pėr biseda dhe argėtim me tė tjerėt mė mungon!


Me dėshirė qė gjithcēka tė ėshtė jetė si ėshtė mė mirė, pėrfundoj shkrimin kėtu, biles edhe zhurmėn e shiut:biggrin:, dhe postoj shkrimin pėr t'u korigjuar me shpresė qė tė mos gjejnė mbi 100 gabime!

Si zakonisht, tė kuqet tė gjitha tė shtuara nga unė.
Tė gjitha tė nėnvizuarat do tė duhej tė fshiheshin.

p.s. nuk e dij ku ėshtė problemi pse ndahet citati nė dy pjesė

Idila
17-11-09, 01:37
Mesnata po afrohet dhe ēdo gjė tashmė ėshtė e qetė. E vetmja zhurmė qė ndėgjohet, pėr momentin, ėshtė shiu qė troket nė xhama. Ēudi, sa shumė mė nevrikosė! Kjo nuk ėshtė e zakonshme tek unė, prandaj habitem.! Shiu ėshtė ai qė mė ofron qetėsimnė, por sonte mė ndodhė e kundėrta! Dhe unė pyes vehtėen, vallė ē'ėshtė me mua sonte?
Po, le tė bie shiu, le ta ujitė tokėn, ka nevojė ashtu si edhe pėr dDiellin, ashtu siē edhe ne kemi nevojė tė na ujitė dhe tė na ngrohė fjala e mirė dhe e kėndshme.
Kot, nuk qetėsohem, jo! Pėrveē zhurmės sė shiut, e cila mė nevrikosė, diēka mė mundon... Po, mė mundon ti, mendimi pėr ty, qė mė ėshtė bėrė i pandėrprerė tani e sa kohė.
Sillem vėrdallė duke pyetur vehtėen, pėrse mė ndodhė kėshtu.? Vallė, pėrse nuk mundem tė tė largoj mėndjen nga ty sė paku ca ēaste?
Mungesa jote mė mundon, meė shqetėson! I afrohem dritarėes, shikoj drejt qiellit duke u lutur dhe menduar pėr ty. U bė kohė qė s'jemi parė, dhe kjo mė ka krijuar shqetėsim sepse nuk e di as tė vetmin njė detaj pėr ty. Sikur tė mė ndėgjonte nata, tani do ta urdhėroja qė tė tė sjeillte vetėm sa pėr tė biseduar, pėr tė tė parė.
Mund ta besosh se sa shumė jam e shqetėsuar?
Mbase ty tė duket absurde, por shqetėsimi qė kam pėr ty mė ka trazuar tė tėrėn. Shpeshherė po mė ndodhė t'i ikė edhe ndejės me tė tjerėt, ngase, nė mungesė tėnden, vullneti pėr biseda dhe argėtim me tė tjerėt mė mungon!


Me dėshirė qė gjithcka tė ėshtė si mė mirė, pėrfundoj shkrimin kėtu, biles edhe zhurmėn e shiut:biggrin: , dhe postoj shkrimin pėr t'u korigjuar me shpresė qė tė mos gjejnė mbi 100 gabime!

Sqarim: Shkronjat e nėnvizuara tregojnė tė tepėrta......

panta_rhei
22-11-09, 13:11
Sooo...:biggrin: let's continue...
Do tė sfidoj, nė radhė tė parė, tė nderuarėn Idila (por edhe tė tjerėt)...
Do tė provoj me njė "letėr dashurie" tė stilit klasik, pra tė stilit tė pėrfaqėsuesve tė romanticizmit.
Letrėn, pa keqkuptim por me respekt, do t'ia drejtoja tė nderuarės Idila.


E dashur Idila,

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet nga njė rrėnqethje e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata tė ushqehen ndėrsjelltazi me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra.
Qė tė katėr, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njė, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė luajė prijėsin duke thėnė sė fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur?

Mallkuar qoftė toka qė rrotullohet,

duke bėrė vitet kėshtu tė shkojnė,

por as i ngulur nė njė vend nuk rrohet

larg dashurive qė zemra bashkojnė.

Kjo luftė qė pėrmenda mė lart, do tė mė vrasė njė ditė. Nėse nuk do tė mėsoj ta mposhtė, atėherė ajo do tė mė gllabėrojė.
Dje isha nė spitalin kėtu ku banoj, dhe mjekėt panė ca shenja ēmendurie. Por unė e di, nuk ėshtė ajo ēmenduria qė tė kthen nė tė paditur, por ajo ēmenduria e ėmbėl qė ju bėn tė shihni ngado harmoninė e natyrės, fytyrėn tuaj tė dashur tė shkrirė nė tė.
Do tė kthehem tek familja ime. Ndoshta do tė mė bėjė mirė. Janė tė vetmit qė mė kanė mbetur. Do t'ju largohem ende mė shumė. Por ju do tė dini tė ruani nė zemrėn tuaj atė zjarr tė dashurisė sonė, kėsaj dashurie tė pafat, dhe do ta ruani tė pastėr nė jetė tė jetėve.
Ne nuk do tė jemi bashkė, nuk mundemi. Copėtimi do tė jetė i dhimbshėm, por duhet. Nuk mund t'ju shoh mė nga aq afėr pa mundur t'ju flas. Do tė kisha dashur t'ju shkruaj shumė mė tepėr por e di se kjo vetėm sa do tė na dobėsonte zemrat, tashmė tė lodhura.
Ju pėrqafoj, e dashur Idila, dhe ta dini se po ta kisha lėnė zemrėn time tė fliste krejt e lirshme, kjo do tė kishte qenė ende mė e vėshtirė. Mė falni pėr kėtė gjuhė tė shkoqur, por nė fatin tim qė mė ėshtė shkruar tashmė, ėshtė e pamundur qė tė zotėroj ende guximin e duhur pėr tė vazhduar, duke pasė frikėn e madhe se kjo do tė mė turbullonte deri edhe nė harmonitė mė tė vogla tė jetės sime tė brendshme.

Lamtumirė, e dashur, lamtumirė!

:mad:

Idila
22-11-09, 15:08
Sooo...:biggrin: let's continue...
Do tė sfidoj, nė radhė tė parė, tė nderuarėn Idila (por edhe tė tjerėt)...
Do tė provoj me njė "letėr dashurie" tė stilit klasik, pra tė stilit tė pėrfaqėsuesve tė romanticizmit.
Letrėn, pa keqkuptim por me respekt, do t'ia drejtoja tė nderuarės Idila.


E dashur Idila,

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet nga njė rrėnqethje e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata tė ushqehen ndėrsjelltazi me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra.
Qė tė katėr, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njė, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė luajė prijėsin duke thėnė sė fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur?

Mallkuar qoftė toka qė rrotullohet,

duke bėrė vitet kėshtu tė shkojnė,

por as i ngulur nė njė vend nuk rrohet

larg dashurive qė zemra bashkojnė.

Kjo luftė qė pėrmenda mė lart, do tė mė vrasė njė ditė. Nėse nuk do tė mėsoj ta mposhtė, atėherė ajo do tė mė gllabėrojė.
Dje isha nė spitalin kėtu ku banoj, dhe mjekėt panė ca shenja ēmendurie. Por unė e di, nuk ėshtė ajo ēmenduria qė tė kthen nė tė paditur, por ajo ēmenduria e ėmbėl qė ju bėn tė shihni ngado harmoninė e natyrės, fytyrėn tuaj tė dashur tė shkrirė nė tė.
Do tė kthehem tek familja ime. Ndoshta do tė mė bėjė mirė. Janė tė vetmit qė mė kanė mbetur. Do t'ju largohem ende mė shumė. Por ju do tė dini tė ruani nė zemrėn tuaj atė zjarr tė dashurisė sonė, kėsaj dashurie tė pafat, dhe do ta ruani tė pastėr nė jetė tė jetėve.
Ne nuk do tė jemi bashkė, nuk mundemi. Copėtimi do tė jetė i dhimbshėm, por duhet. Nuk mund t'ju shoh mė nga aq afėr pa mundur t'ju flas. Do tė kisha dashur t'ju shkruaj shumė mė tepėr por e di se kjo vetėm sa do tė na dobėsonte zemrat, tashmė tė lodhura.
Ju pėrqafoj, e dashur Idila, dhe ta dini se po ta kisha lėnė zemrėn time tė fliste krejt e lirshme, kjo do tė kishte qenė ende mė e vėshtirė. Mė falni pėr kėtė gjuhė tė shkoqur, por nė fatin tim qė mė ėshtė shkruar tashmė, ėshtė e pamundur qė tė zotėroj ende guximin e duhur pėr tė vazhduar, duke pasė frikėn e madhe se kjo do tė mė turbullonte deri edhe nė harmonitė mė tė vogla tė jetės sime tė brendshme.

Lamtumirė, e dashur, lamtumirė!

:mad:
Fantastike, as edhe njė vėrejtje. Nganjėherė nuk mund tė arrijmė dot nė konkludime tė sakta, ngaqė i pėrzihet ndjenja arsyes. (hahaha):biggrin:

Vazhdojmė mė tutje....

Si liqenj tė kaltėr fėrgėlluan nga vetmia dhe dėshira sytė e mij. Si dashuri e qetė lulėzoi nė gojė njė buzėqeshje e mbetur pėrgjysmė. Si kujtim mbaj nė dorė njė trėndafil gjysmė tė tharė duke e rrotulluar nga njėra dorė nė tjetrėn. Si njė burim i kėndshėm ėshtė kjo kėnaqėsi qė mė jep kjo dlirėsi, por si njė makth ėshtė kjo qetėsi qė po mė hanė nga brenda. E urrej heshtjen, nė tė gjitha format dhe mėnyrat qė mund tė shprehet ajo.
Nuk tė pyeta njėherė, si tė ra nė mendje tė mė shkruash kėtė letėr, i dashuri Panta?
Sa dua tė tė them, se sapo mė shkule nga vetja zemrėn dhe shpirtin, por jam e sigurtė se nuk do tė mė kuptosh, por do ta marrėsh si njė shenjė dobėsie tė theksuar.
Njė natė ishte si tė tjerat,
por si tė tjerėt nuk ishim ne tė dy.
Hėna na puthte faqet e gushėn
dashuria na puthte nė zemėr e sy.
Duart shtrėngonin shoqen
qė bashkė tė ishin pėrjetė,
sa hėna tė na vėshtrojė nga lart
mė the, se ndarje kurrė s`do tė ketė.
Lamtumirė, i dashuri Pantė, lamtumirė!:frown:

(Asta la vista baby ahahaha)

lovely
22-11-09, 16:04
Sooo...:biggrin: let's continue...
Do tė sfidoj, nė radhė tė parė, tė nderuarėn Idila (por edhe tė tjerėt)...
Do tė provoj me njė "letėr dashurie" tė stilit klasik, pra tė stilit tė pėrfaqėsuesve tė romanticizmit.
Letrėn, pa keqkuptim por me respekt, do t'ia drejtoja tė nderuarės Idila.


E dashur Idila,

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet rrėmbehet nga njė rrėnqethje e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata tė ushqehen ndėrsjelltazi me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra.
Qė tė katėr, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njė, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė luajė prijėsin duke thėnė sė fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur?

Mallkuar qoftė toka qė rrotullohet,

duke bėrė vitet kėshtu tė shkojnė,

por as i ngulur nė njė vend nuk rrohet jetohet

larg dashurive qė zemra bashkojnė.

Kjo luftė qė pėrmenda mė lart, Lufta e lartpėrmendur, do tė mė vrasė njė ditė. Nėse nuk do tė mėsoj t`a mposhtė, atėherė ajo do tė mė gllabėrojė.
Dje, isha nė spitalin kėtu ku banoj, dhe mjekėt panė ca shenja ēmendurie. Por unė e di, nuk ėshtė ajo ēmenduria qė tė kthen nė tė paditur, por ajo ēmenduria e ėmbėl qė ju bėn tė shihni ngado harmoninė e natyrės, fytyrėn tuaj tė dashur tė shkrirė nė tė.
Do tė kthehem tek familja ime. Ndoshta do tė mė bėjė mirė. Janė tė vetmit qė mė kanė mbetur. Do t'ju t`iu largohem ende mė shumė. Por ju do tė dini tė ruani nė zemrėn tuaj atė zjarr tė dashurisė sonė, kėsaj dashurie tė pafat, dhe do t`a ruani tė pastėr nė jetė tė jetėve.
Ne nuk do tė jemi bashkė, nuk mundemi. Copėtimi do tė jetė i dhimbshėm, por duhet i domosdoshėm. Nuk mund t'ju shoh mė nga aq afėr pa mundur t'ju t`iu flas. Do tė kisha dashur doja t'ju tė t`shkruaj shumė mė tepėr por e di se kjo vetėm sa do tė n`a dobėsonte dobsojė zemrat, tashmė tė lodhura.
Ju pėrqafoj, e dashur Idila, dhe t`a dini se po ta kisha lėnė tė lejoja zemrėn time tė fliste krejt e lirshme, kjo do tė kishte qenė ende mė e vėshtirė. Mė falni pėr kėtė gjuhė tė shkoqur, por nė fatin tim qė tashmė mė ėshtė shkruar tashmė, ėshtė e pamundur qė tė zotėroj ende guximin e duhur pėr tė vazhduar, duke pasė frikėn e madhe se kjo do tė mė turbullonte deri edhe nė harmonitė mė tė vogla tė jetės sime tė brendshme.

Lamtumirė, e dashur, lamtumirė!

:mad:


a ke kjo gegerishtė, a toskė? :biggrin:

une me 8 vjet shkolle tu Kosoves, qashtu qysh e kam msu ateherė, i gjeta nja dy copa gabime :D

me t`mira
lovely
:cool:

panta_rhei
22-11-09, 16:12
a ke kjo gegerishtė, a toskė? :biggrin:

une me 8 vjet shkolle tu Kosoves, qashtu qysh e kam msu ateherė, i gjeta nja dy copa gabime :D

me t`mira
lovely
:cool:

Ah Idila ime e dashur! Dėshironi t'jua lexoj edhe njė poezi, e dashur?

Mallkuar qoftė lovely qė na u fut ndėrmjet,

duke bėrė kėshtu tė na humbė koncentrimin,

sa nuk ishte kjo fort patėm lezet

do t'i lus moderatorėt t'ia fshijnė postimin.

:tongue:

kerrrrrk lovely hahahahahahaa

4peace
22-11-09, 16:16
***

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė e ( „mė e“ ose „m’a“) ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet nga njė rrėnqethje e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė e ( „tė e“ ose „t’a) ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė e („tė e“ apo „t’a) shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata (kėtu duhet ose presje ose njė „e“) tė ushqehen ndėrsjelltazi me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu (t’ua) pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra. (trupit mendjes, shpirtit dhe zemrės).

Qė tė katėrtit, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njėrit, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė („qė“ ėshtė e panevojshme) tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė e(…ose „ta“) luajė prijėsin duke thėnė sė(e) fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė („mė e“ apo „m’a“) bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur? (Kjo ėshtė e shkruar nė shqipe dhe e menduar nė anglisht. Shqip: „Dėshiron tė ta lexoj njė, e dashur?“ apo „anglisht“/shumės: „Dėshironi t’ua lexoj njė, tė dashura (t) e mija?“ (ha ha ha)

Pjesa tjetėr ėshtė deri diku mė nė rregull.
Kaq di sipas asaj qė mė ka mbetur nė kujtesė nga drejtshkrimi…


***

lovely
22-11-09, 16:26
Ah Idila ime e dashur! Dėshironi t'jua lexoj edhe njė poezi, e dashur?

Mallkuar qoftė lovely qė na u fut ndėrmjet,

duke bėrė kėshtu tė na humbė koncentrimin,

sa nuk ishte kjo fort patėm lezet

do t'i lus moderatorėt t'ia fshijnė postimin.

:tongue:

kerrrrrk lovely hahahahahahaa

kqyr more edhe Panta po keshka "hahahahahaha" :biggrin:


Panta dhe Idila,

Vendosa t`iu shkruaj njė letėr , pėr t`ė shprehur atė qė unė mendoj, pa mė pyetur njeri. Kjo sepse nganjėherė n`a duhet njė mendim i tretė, njė shtyrje sa do e vogėl pėr tė na i hapur sytė.
Ngase qė tė dy jeni tė pėrzier emocionalisht nė kėtė situatė tė dhimbshme, ėshtė e mundur qė asnjėri nuk jeni nė gjendje tė shihni gjėrat kjartė.
Arsyeja pėr tė cilėn u larguat nga njėri tjetri, nuk mė duket e arsyeshme. Menduat se jeta ėshtė vallėzim nė lule? Jo tė dashur, JO. Pas fushave, do vijnė kodra, e fusha pėrsėri... Prandaj, do iu lutesha; me mirėsi, me tolerim, me dashuri dhe respekt tė zgjidhni cdo keqkuptim, moskuptim apo problem. Shihet se dashuria juaj ėshtė e fortė tė kalojė cdo furtunė.

Me shpresė se do bashkoheni pėrsėri
lovely


ps; s po di per qka jeni prish, veq hajt :biggrin:

panta_rhei
22-11-09, 16:27
***

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė e ( „mė e“ ose „m’a“) ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet nga njė rrėnqethje e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė e ( „tė e“ ose „t’a) ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė e („tė e“ apo „t’a) shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata (kėtu duhet ose presje ose njė „e“) tė ushqehen ndėrsjelltazi me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu (t’ua) pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra. (trupit mendjes, shpirtit dhe zemrės).

Qė tė katėrtit, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njėrit, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė („qė“ ėshtė e panevojshme) tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė e(…ose „ta“) luajė prijėsin duke thėnė sė(e) fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė („mė e“ apo „m’a“) bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur? (Kjo ėshtė e shkruar nė shqipe dhe e menduar nė anglisht. Shqip: „Dėshiron tė ta lexoj njė, e dashur?“ apo „anglisht“/shumės: „Dėshironi t’ua lexoj njė, tė dashura (t) e mija?“ (ha ha ha)

Pjesa tjetėr ėshtė deri diku mė nė rregull.
Kaq di sipas asaj qė mė ka mbetur nė kujtesė nga drejtshkrimi…


***

4peace,
hoeflichkeits form (forma e respektit) shkruhet me JU, e jo me TI. Sidomos ndaj zonjave apo nė pėrgjithėsi kur i drejtoheni me respekt gjinisė femėrore.
Pėrshembull, zotėria juaj jeni i respektuar, shkelqėsia juaj jeni i mirėseardhur, a dėshironi me ēka dėshironi t'ju shėrbej ... i drejtohet njė personi tė vetėm...

nejse, janė mundėsitė tuaja, pėrceptimet tuaja... nuk kam tė drejtė kundėrshtimi... gjithsesi ju falėnderoj pėr konsideratėn

panta_rhei
22-11-09, 16:31
kqyr more edhe Panta po keshka "hahahahahaha" :biggrin:


Panta dhe Idila,

Vendosa t`iu shkruaj njė letėr , pėr t`ithėnė atė qė unė mendoj, pa mė pyetur njeri. Kjo sepse nganjėherė n`a duhet njė mendim i tretė, njė shtyrje sa do e vogėl pėr tė na i hapur sytė.
Ngase qė tė dy jeni tė pėrzier emocionalisht nė kėtė situatė tė dhimbshme, ėshtė e mundur qė asnjėri nuk jeni nė gjendje tė shihni gjėrat kjartė.
Arsyeja pėr tė cilėn u larguat nga njėri tjetri, nuk mė duket e arsyeshme. Menduat se jeta ėshtė vallėzim nė lule? Jo tė dashur, JO. Pas fushave, do vijnė kodra, e fusha pėrsėri... Prandaj, do iu lutesha; me mirėsi, me tolerim, me dashuri dhe respekt tė zgjidhni cdo keqkuptim, moskuptim apo problem. Shihet se dashuria juaj ėshtė e fortė tė kalojė cdo furtunė.

Me shpresė se do bashkoheni pėrsėri
lovely


ps; s po di per qka jeni prish, veq hajt :biggrin:

E dashur Idila,

duke lexuar letrėn tuaj, situata pati filluar tė bėhej shumė hottt... saqė kur e kom pa lovelyn jam kon kah ia ngjes me e qu pak te Pa Cenzura... por dashuria e sinqertė ndaj jush nuk mė lejoi tė lėshohen nė tradhėtinė e ēastit... :tongue:

kerrrrrk lovely apet hahahahahhaa

Idila
22-11-09, 16:38
Kujdes! Kėtu ēdo shkronjė korrigjohet. :biggrin:

4peace
22-11-09, 16:48
4peace,
hoeflichkeits form (forma e respektit) shkruhet me JU, e jo me TI. Sidomos ndaj zonjave apo nė pėrgjithėsi kur i drejtoheni me respekt gjinisė femėrore.
Pėrshembull, zotėria juaj jeni i respektuar, shkelqėsia juaj jeni i mirėseardhur, a dėshironi me ēka dėshironi t'ju shėrbej ... i drejtohet njė personi tė vetėm...

nejse, janė mundėsitė tuaja, pėrceptimet tuaja... nuk kam tė drejtė kundėrshtimi... gjithsesi ju falėnderoj pėr konsideratėn

Nejse, unė e paskam keqkuptuar "stilin klasik" qė e pėrmende.

Tė e them tė drejtėn, sa kam lexuar (atėherė kur kam lexuar) letra shqipe, nuk mė kujtohet tė kam hasur nė kėso Höflichkeitsforma (formė mirėsjelljeje), pos ngjandonjėherė nėpėr forume.
Me siguri paskemi tė bėjmė me ndonjė trend tė ri e qė mė paska shpėtuar (...shkelur koha, me gjasė).
E kam dhe si parim qė me ēdo shqiptar e pėrdori vetėm "TI", nėse flas shqip.
Nė anglishte i bie njėsoj (Ti/unė= You), gjermanisht "Sie" (ju)...

Prandaj edhe mė vie vėshtirė pėrdorimi i "JU"-sė.


Tung!


***

panta_rhei
22-11-09, 16:54
Nejse, unė e paskam keqkuptuar "stilin klasik" qė e pėrmende.

Tė e them tė drejtėn, sa kam lexuar (atėherė kur kam lexuar) letra shqipe, nuk mė kujtohet tė kam hasur nė kėso Höflichkeitsforma (formė mirėsjelljeje), pos ngjandonjėherė nėpėr forume.
Me siguri paskemi tė bėjmė me ndonjė trend tė ri e qė mė paska shpėtuar (...shkelur koha, me gjasė).
E kam dhe si parim qė me ēdo shqiptar e pėrdori vetėm "TI", nėse flas shqip.
Nė anglishte i bie njėsoj (Ti/unė= You), gjermanisht "Sie" (ju)...

Prandaj edhe mė vie vėshtirė pėrdorimi i "JU"-sė.


Tung!


***
Nė pėrpilimin e letrės, e ceka nė fillim qė do t'i referohem klasikėve tė romanticizmit qė 90% e pėrfaqėsuesve tė tij kanė qenė shkrimtarė boemė nga Franca. Mendoj se kot lexohen ose citohen ata nėse eliminohet forma poetike e pėrkushtimit, pėruljes, pėrvuajtjes dhe respektit qė pėrmban letėrsia e tyre.
Normal, nė gjithė botėn, edhe nė Kosovė, kur je fill vetėm kamarieri tė thot "Ēka jeni pėr me pi, zotėri"?

Dilaver
23-11-09, 04:02
E dashur Idila,

Kjo vjeshtė e bukur nė tė cilėn kemi hyrė, mė ka ligėshtuar shpirtin. Ti je tashmė larg meje. Por mjafton tė tė ēoj nė mendje dhe atėherė zemra ime kapet nga njė rrėnqethje (rrėqethje) e ēuditshme, dhe me zė tė ulėt i them vetes: "ah i vdekur i gjallė"!
Por, e di ti pse ndodh kėshtu?
Sepse njerėzit janė lindur thjeshtė pėr tė ushqyer njėri-tjetrin, thjeshtė pėr tė jetuar sė bashku nėn njė kulm, por pa mundur kurrė tė shuajnė etjen e tyre shpirtėrore. Le tė bėjnė provė ata tė ushqehen ndėrsjelltazi (ndėrsjellėtas) me kėtė ushqim shpirtėror, qė ėshtė dashuria, dhe ata do tė shohin se do tė rilindin nė ēast, dhe zjarri do t'iu pushtojė trupat.
Idila ime e dashur! Ne nuk jemi asgjė tjetėr veēse fushėbeteja e katėr luftėtarėve tė egėr dhe tė pamėshirshėm: trupi, mendja, shpirti, zemra.
Qė tė katėr, secili mė i fortė se tjetri. Ndodh qė tė ndeshen dy nga dy. Ndodh qė edhe tre kundėr njė, por luftimi, megjithėse i pabarabartė ėshtė mjaft i ashpėr dhe rrallėherė ka fitore.
A nuk kėrkon trupi qė tė jetė tani pranė teje? Por a nuk ėshtė mendja qė thotė se kjo ėshtė e pamundur? Por a nuk ėshtė zemra qė thotė se dua tė shkoj me ēdo kusht? Po shpirti, a nuk ėshtė ai qė mundohet tė luajė prijėsin duke thėnė sė fundja, unė jam ai qė kam nė dorė ēdo qenie njerėzore?
E di, e dashur, qė do tė na duhet tė jemi tė ndarė, dhe pėr shumė kohė. E di sė gjėrat kanė filluar tė mė turbullohen nė kokė. Kjo ndarje e dhimbshme po mė bluan shpirtin pėr ēdo ditė. Ulem nė tavolinė dhe shkruaj ndonjė poezi. Dėshironi t'jua lexoj njė, e dashur?

Mallkuar qoftė toka qė rrotullohet,

duke bėrė vitet kėshtu tė shkojnė,

por as i ngulur nė njė vend nuk rrohet

larg dashurive qė zemra bashkojnė.

Kjo luftė qė pėrmenda mė lart, do tė mė vrasė njė ditė. Nėse nuk do tė mėsoj ta mposhtė, atėherė ajo do tė mė gllabėrojė.
Dje isha nė spitalin kėtu ku banoj, dhe mjekėt panė ca shenja ēmendurie. Por unė e di, nuk ėshtė ajo ēmenduria qė tė kthen nė tė paditur, por ajo ēmenduria e ėmbėl qė ju bėn tė shihni ngado harmoninė e natyrės, fytyrėn tuaj tė dashur tė shkrirė nė tė.
Do tė kthehem tek familja ime. Ndoshta do tė mė bėjė mirė. Janė tė vetmit qė mė kanė mbetur. Do t'ju largohem ende mė shumė. Por ju do tė dini tė ruani nė zemrėn tuaj atė zjarr tė dashurisė sonė, kėsaj dashurie tė pafat, dhe do ta ruani tė pastėr nė jetė tė jetėve.
Ne nuk do tė jemi bashkė, nuk mundemi. Copėtimi do tė jetė i dhimbshėm, por duhet. Nuk mund t'ju shoh mė nga aq afėr pa mundur t'ju flas. Do tė kisha dashur t'ju shkruaj shumė mė tepėr por e di se kjo vetėm sa do tė na dobėsonte zemrat, tashmė tė lodhura.
Ju pėrqafoj, e dashur Idila, dhe ta dini se po ta kisha lėnė zemrėn time tė fliste krejt e lirshme, kjo do tė kishte qenė ende mė e vėshtirė. Mė falni pėr kėtė gjuhė tė shkoqur, por nė fatin tim qė mė ėshtė shkruar tashmė, ėshtė e pamundur qė tė zotėroj ende guximin e duhur pėr tė vazhduar, duke pasė (pas) frikėn e madhe se kjo do tė mė turbullonte deri edhe nė harmonitė mė tė vogla tė jetės sime tė brendshme.

Lamtumirė, e dashur, lamtumirė!

Idila
24-11-09, 14:20
Ju kisha lute , atyre qe kane njohuri te mjaftueshme te gjuhes shqipe, te na e shkruajne nje text te shkruar bashke dhe krejt me te medha p.sh : UNESOTKISHANJEDITETELODHESHMEDHEMEMUNGONKONCENTRIM I.........
Qe ne te tjeret ti testojme njohurit e gjuhes shqipe. Ti dallojme ku vihet pika e ku presja dhe ku shkruhet me te madhe e ku me te vogel.p.s. ishte nje propozim!
O Dea, ja pėr ty ja pėr kėnd?

......DHEKYISHTEFILLIMIINJĖLUFTETĖGJATĖQĖVAZHDONTE PREJKOHĖSH
DHEDUKEJSENUKDOTĖMBARONTEKURRĖATĖDITĖBĖNTEVAPĖEMAD HE
VERADONTETĖDEMONSTRONTESETASHMĖKISHTEARDHURDHENUK
KISHTEGJĖQĖTAKTHENTEMBRAPAAFSHIINGROHTĖLĖPIHEJNĖPĖ RFASADAT
EGODINAVENĖPĖRRRUGĖNĖPĖRTRUPINEATYREQĖDUHETTĖSHETI SNIN
RRUGĖTTĖPAMBROJTURDHETĖSHKUJDESUR.....

Radhitjen e shkronjave/fjalėve ndajini sipas nevojės sė fjalisė duke patur parasysh drejtėshkrimin dhe shenjat e pikėsimit nė vendin e duhur.

Drejtėshkrim tė kėndshėm pra!

panta_rhei
24-11-09, 23:55
Do t'i pėrmbahem kėrkesės sė Dea-s, pra pjesėn qė ka sjellė mė lart Idila le tė mbetet pėr ata qė nuk janė tė thirrur nė korrigjime, le ta provojė secili sipas mundėsive tė veta.

Pėr "letrėn e dashurisė" drejtuar Idilės, mendoj se ishte njė vendim i ngutshėm nga ana ime, sepse menjėherė pasuan mesazhe me thashėtheme tė ndryshme, gjė pėr tė cilėn publikisht i kėrkoj falje anėtares Idila.
Korrigjimet pastaj mendoj se disa mė tepėr ishin tė bazuara nė gjuhėn e inatit sesa nė gjuhėn shqipe.
Poashtu i falėnderohem sinqerisht tė nderuarit Dilaveri pėr ndėrhyrjet shumė korrekte dhe profesionale, sidomos pėr fjalėn "rrėqethje". Shumė me vend.

Kėsaj radhe, do tė provoj tė sjellė njė pjesė pėr korrigjim qė nuk ėshtė aq e drejtėpėrdrejtė sa e para, pra pėrmban mė shumė rrotulla :biggrin: (siē ka thėnė edhe nė hapje shejtonka, le tė pėrmbajė kjo temė nė vetvete edhe pjesėn e argėtimit)

Kisha hipur nė njė dardhė. Nė fakt, tip dardheje tė egėr. Janė tė ashpra, dardhat e egra. Kanė njė dru qė tė zhvoshkė lėkurėn. Po rrija aty, nė njė si degė tė kthyer korube, dhe isha mirė.
Kur papritur, afrohet njė mace dhe mė shikon nga poshtė. Mė thotė: "Ē'po bėn aty"? "Hiē", i them, "po rri", qenka mirė. "Tė vij dhe unė?" vazhdon macja prapė. "Po mirė moj", i them unė, "hajde". "Dėgjo", mė thotė, "mos m'a pėrmend miun sepse bėhem keq pastaj". "Po ti sapo e pėrmende vetė", i them unė dhe i bėra njė vend.
Kur pastaj, ē'tė ju them?! Duke i bėrė njė vend diku, shoh qė nuk jam mė nė dardhė por kam filluar njė rėnie tė tmerrshme teposhtė. Shoh tokėn qė mė afrohet, shoh dardhėn qė mė largohet, shoh dhe sytė e tmerruar tė maces qė mė thėrriste: "Mooooooooooos"!!!
Pastaj, nuk di mė. Di qė zbarkova nė njė vend tė bardhė, shumė tė bardhė, gjithēka ishte e pastėr, si dėborė, dhe njė qetėsi e madhe, tejet e thellė, asgjė s'pipėtinte. "Me siguri, parajsa," them me vete. Nė fakt, isha i gėzuar. Jo tė gjithė mund tė shkojnė nė parajsė. Megjithėse jo pėr faj tė parajsės. Nė kėto mendime, shoh njė gjė tė bardhė qė mė afrohet, duke u zmadhuar derisa u bė pothuaj mbytėse. Dhe kam ndjerė njė pickim tė tmerrshėm. "Vallė, tė jetė kėshtu parajsa?" mendova dhe u dėshpėrova shumė.
"Me shėndet", mė tha gjėja e bardhė. Sapo mė kishin bėrė njė injeksion. Gjendesha nė spital. :smile:

Idila
25-11-09, 09:36
Kisha hipur nė njė dardhė. Nė fakt, tip dardheje tė egėr. Janė tė ashpėra, dardhat e egra. Kanė njė dru qė tė zhvoshkė(zhveshė) lėkurėn. Po rrija aty, nė njė si degė tė kėthyer korube, dhe isha mirė.
Kur papritur, afrohet njė mace dhe mė shikon nga poshtė. Mė thotė: "Ē'po bėn aty"? "Hiē", - i them, "po rri", qenka mirė". "Tė vij dhe unė?" -vazhdon macja prapė. "Po mirė moj", - i them unė, "hajde". "Dėgjo", - mė thotė, "mos m'a pėrmend miun sepse bėhem keq pastaj". "Po ti sapo e pėrmende vetė", - i them unė dhe i bėra njė vend.
Kur pastaj, ē'tė ju them?! Duke i bėrė njė vend diku, shoh qė nuk jam mė nė dardhė por kam filluar njė rėnie tė tmerrshme teposhtė. Shoh tokėn qė mė afrohet, shoh dardhėn qė mė largohet, shoh dhe sytė e tmerruar tė maces qė mė thėrriste: "Mooooooooooos"!!!
Pastaj, nuk di mė. Di qė zbarkova nė njė vend tė bardhė, shumė tė bardhė, gjithēka ishte e pastėr, si dėborė, dhe njė qetėsi e madhe, tejet e thellė,. Aasgjė s'pipėtinte. "Me siguri, parajsa," -them me vete. Nė fakt, isha i gėzuar. Jo tė gjithė mund tė shkojnė nė parajsė. Megjithėse jo pėr faj tė parajsės. Nė kėto mendime, shoh njė gjė tė bardhė qė mė afrohet, duke u zmadhuar derisa u bė pothuaj mbytėse. Dhe kam ndjerė njė pickim tė tmerrshėm.! "Vallė, tė jetė kėshtu parajsa?" mendova dhe u dėshpėrova shumė.
"Me shėndet", mė tha gjėja e bardhė. Sapo mė kishin bėrė njė injeksion. Gjendesha nė spital. :smile:

Dhe si kalove me sfidėn e kaluar, kush, kė sfidoi? :smile:

panta_rhei
25-11-09, 11:51
Kisha hipur nė njė dardhė. Nė fakt, tip dardheje tė egėr. Janė tė ashpėra, dardhat e egra. Kanė njė dru qė tė zhvoshkė(zhveshė) lėkurėn. Po rrija aty, nė njė si degė tė kėthyer korube, dhe isha mirė.
Kur papritur, afrohet njė mace dhe mė shikon nga poshtė. Mė thotė: "Ē'po bėn aty"? "Hiē", - i them, "po rri", qenka mirė". "Tė vij dhe unė?" -vazhdon macja prapė. "Po mirė moj", - i them unė, "hajde". "Dėgjo", - mė thotė, "mos m'a pėrmend miun sepse bėhem keq pastaj". "Po ti sapo e pėrmende vetė", - i them unė dhe i bėra njė vend.
Kur pastaj, ē'tė ju them?! Duke i bėrė njė vend diku, shoh qė nuk jam mė nė dardhė por kam filluar njė rėnie tė tmerrshme teposhtė. Shoh tokėn qė mė afrohet, shoh dardhėn qė mė largohet, shoh dhe sytė e tmerruar tė maces qė mė thėrriste: "Mooooooooooos"!!!
Pastaj, nuk di mė. Di qė zbarkova nė njė vend tė bardhė, shumė tė bardhė, gjithēka ishte e pastėr, si dėborė, dhe njė qetėsi e madhe, tejet e thellė,. Aasgjė s'pipėtinte. "Me siguri, parajsa," -them me vete. Nė fakt, isha i gėzuar. Jo tė gjithė mund tė shkojnė nė parajsė. Megjithėse jo pėr faj tė parajsės. Nė kėto mendime, shoh njė gjė tė bardhė qė mė afrohet, duke u zmadhuar derisa u bė pothuaj mbytėse. Dhe kam ndjerė njė pickim tė tmerrshėm.! "Vallė, tė jetė kėshtu parajsa?" mendova dhe u dėshpėrova shumė.
"Me shėndet", mė tha gjėja e bardhė. Sapo mė kishin bėrė njė injeksion. Gjendesha nė spital. :smile:

Dhe si kalove me sfidėn e kaluar, kush, kė sfidoi? :smile:
Idila,
vepėr - vepra, libėr - libra, kodėr - kodra, letėr - letra, ashpėr - ashpra...

Nė gjuhėn shqipe nuk ekziston fjalė kėthim, kėthehu, kėthyer..., ose ok, nėse ti je e sigurtė, sill kėtu njė dėshmi ku shkruhet kėthim.

Tek "asgjė s'pipėtinte". Me kėtė shprehje pėrfundon komplet fjalia qė pėrshkruan situatėn, pėrderisa edhe fjalėt para saj janė tė njėjta dhe tė tė njėjtit qėllim, pse do tė duhej pika???

Sa pėr "zhveshė lėkurėn", gabim, shumė gabim... nė gjuhėn shqipe lėkura rjepet e nuk zhvishet. Poashtu fjala zhvoshk ėshtė nga fjalori i gjuhės shqipe, dhe pėrshkruan pikėrisht njė formė mė masive tė gėrvishtjes.

Tė tjerat i pranoj, disa :):)... sidomos me thonjėzat e citateve pata edhe vetė problem, nuk jam i sigurtė nėse do tė duhej patjetėr tė pėrdoreshin nė kėtė tekst.

Nė sfidėn e kaluar... mė sfiduan thashėthemet... dhe fituan?

Idila
25-11-09, 12:47
Idila,
vepėr - vepra, libėr - libra, kodėr - kodra, letėr - letra, ashpėr - ashpra...

Nė gjuhėn shqipe nuk ekziston fjalė kėthim, kėthehu, kėthyer..., ose ok, nėse ti je e sigurtė, sill kėtu njė dėshmi ku shkruhet kėthim.

Tek "asgjė s'pipėtinte". Me kėtė shprehje pėrfundon komplet fjalia qė pėrshkruan situatėn, pėrderisa edhe fjalėt para saj janė tė njėjta dhe tė tė njėjtit qėllim, pse do tė duhej pika???

Sa pėr "zhveshė lėkurėn", gabim, shumė gabim... nė gjuhėn shqipe lėkura rjepet e nuk zhvishet. Poashtu fjala zhvoshk ėshtė nga fjalori i gjuhės shqipe, dhe pėrshkruan pikėrisht njė formė mė masive tė gėrvishtjes.

Tė tjerat i pranoj, disa :):)... sidomos me thonjėzat e citateve pata edhe vetė problem, nuk jam i sigurtė nėse do tė duhej patjetėr tė pėrdoreshin nė kėtė tekst.

Nė sfidėn e kaluar... mė sfiduan thashėthemet... dhe fituan?
Po kjo zhvoshkė a nuk vjen si rrjedhim i zhveshjes?
U kėtheva (u ktheva) , pėr tė tė thėnė...... Si tė kam i dashuri Pantė? :biggrin:
u kėthye
u kėthyem
por asesi u "ktheva"
Ato thonjėzat ishin tė tepruara, por siē e thashė dhe diku mė lartė "nganjėherė i pėrzihet ndjenja arsyes", dmth, ndjenja qė kam pėr ty i dashur, dhe nuk mund tė koncentrohem dot. (hahaha )
Ndėrsa sa i pėrket thashethemeve, dhe pa to nuk bėn! :biggrin:

Por ajo letra ime "e dashurisė" nuk kishte ndonjė gabim drejtėshkrimi? Askush nuk reagoi!
Ja pra, kjo don tė thotė Sfidė.:smile:

Dilaver
25-11-09, 15:30
Kisha hipur nė njė dardhė. Nė fakt, tip dardheje (dardhėze) tė egėr. Janė tė ashpra, dardhat e egra. Kanė njė dru qė tė zhvoshkė lėkurėn. Po rrija aty, nė njė si degė tė kthyer korube, dhe isha mirė.
Kur papritur, afrohet njė mace dhe mė shikon nga poshtė. Mė thotė: "Ē'po bėn aty"? "Hiē", -i them, "po rri", qenka mirė. "Tė vij dhe unė?" (shenja e pikėsimit pas thonjėzave) -vazhdon macja prapė. "Po mirė moj", -i them unė, "hajde". "Dėgjo", -mė thotė, "mos m'a (ma) pėrmend miun sepse bėhem keq pastaj". "Po ti sapo e pėrmende vetė", -i them unė dhe i bėra njė vend.
Kur pastaj, ē'tė ju them?! Duke i bėrė njė vend diku, shoh qė nuk jam mė nė dardhė por kam filluar njė rėnie tė tmerrshme teposhtė. Shoh tokėn qė mė afrohet, shoh dardhėn qė mė largohet, shoh dhe sytė e tmerruar tė maces qė mė thėrriste: "Mooooooooooos (Mos)"!!! (vetėm njė shenjė pikėsimi)
Pastaj, nuk di mė. Di qė zbarkova nė njė vend tė bardhė, shumė tė bardhė, gjithēka ishte e pastėr, si dėborė, dhe njė qetėsi e madhe, tejet e thellė, asgjė s'pipėtinte. "Me siguri, parajsa," them me vete. Nė fakt, isha i gėzuar. Jo tė gjithė mund tė shkojnė nė parajsė. Megjithėse jo pėr faj tė parajsės. Nė kėto mendime, shoh njė gjė tė bardhė qė mė afrohet, duke u zmadhuar derisa u bė pothuaj mbytėse. Dhe kam ndjerė njė pickim tė tmerrshėm. "Vallė, tė jetė kėshtu parajsa?"(shenja e pikėsimit pas thonjėzave) mendova dhe u dėshpėrova shumė.
"Me shėndet", mė tha gjėja e bardhė. Sapo mė kishin bėrė njė injeksion. Gjendesha nė spital.


Mendimi im.

panta_rhei
25-11-09, 15:45
Kisha hipur nė njė dardhė. Nė fakt, tip dardheje (dardhėze) tė egėr. Janė tė ashpra, dardhat e egra. Kanė njė dru qė tė zhvoshkė lėkurėn. Po rrija aty, nė njė si degė tė kthyer korube, dhe isha mirė.
Kur papritur, afrohet njė mace dhe mė shikon nga poshtė. Mė thotė: "Ē'po bėn aty"? "Hiē", -i them, "po rri", qenka mirė. "Tė vij dhe unė?" (shenja e pikėsimit pas thonjėzave) -vazhdon macja prapė. "Po mirė moj", -i them unė, "hajde". "Dėgjo", -mė thotė, "mos m'a (ma) pėrmend miun sepse bėhem keq pastaj". "Po ti sapo e pėrmende vetė", -i them unė dhe i bėra njė vend.
Kur pastaj, ē'tė ju them?! Duke i bėrė njė vend diku, shoh qė nuk jam mė nė dardhė por kam filluar njė rėnie tė tmerrshme teposhtė. Shoh tokėn qė mė afrohet, shoh dardhėn qė mė largohet, shoh dhe sytė e tmerruar tė maces qė mė thėrriste: "Mooooooooooos (Mos)"!!! (vetėm njė shenjė pikėsimi)
Pastaj, nuk di mė. Di qė zbarkova nė njė vend tė bardhė, shumė tė bardhė, gjithēka ishte e pastėr, si dėborė, dhe njė qetėsi e madhe, tejet e thellė, asgjė s'pipėtinte. "Me siguri, parajsa," them me vete. Nė fakt, isha i gėzuar. Jo tė gjithė mund tė shkojnė nė parajsė. Megjithėse jo pėr faj tė parajsės. Nė kėto mendime, shoh njė gjė tė bardhė qė mė afrohet, duke u zmadhuar derisa u bė pothuaj mbytėse. Dhe kam ndjerė njė pickim tė tmerrshėm. "Vallė, tė jetė kėshtu parajsa?"(shenja e pikėsimit pas thonjėzave) mendova dhe u dėshpėrova shumė.
"Me shėndet", mė tha gjėja e bardhė. Sapo mė kishin bėrė njė injeksion. Gjendesha nė spital.


Mendimi im.
Tė faleminderit Dilaveri,
Nė fakt, isha i vetėdijshėm se thonjėzat duhen pėr citate, por pėr raportin e tyre me shenjat tjera tė pikėsimit kisha dyshime (gjė qė doli tė jetė edhe kontradikta mė e madhe e tekstit).

Ndėrsa, pėr tė tjerat, ok, ajo me "dardhėza" ėshtė shumė relative, sepse prapashtesa "za" gjithmonė pėrdoret pėr gjėrat e vogla, psh shtėpiza, mollėza, dardhėza... ndėrsa unė kisha hipur nė njė dardhė tė madhe :tongue:
Tė pėrshėndes

Urata
25-11-09, 16:45
Tema me me vend deri tani...! Shpresoj de deshiroj qe dhe Jador t'inkuadrohet...! Kam nevoje per ulje/mesim ketu...!:smile:

ps: mos ma zini per t'madhe se germen e 8 te alfabetit se bej dot n'Mac Book!!!

Idila
25-11-09, 17:54
Po shkruaj pak fjalė mbi muzgun...

Muzgu ėshtė i njėjti nė ēdo perėndim dielli, vetėm se njerėz tė ndryshėm sipas gjendjeve tė tyre shpirtėrore e shohin nė njė mėnyrė tė ndryshme duke menduar tė gjejnė pėrshtatjen me ndjenjat e tyre. Dhe shpeshherė ia arrijnė sepse muzgu pėrmban tė gjitha ngjyrat qė i ka falur natyra dhe qė njeriu i ka vėnė nė pėrshtatje me veten e tij. Shpeshherė ndodh qė ai tė tregohet kapriēoz dhe tė shfaqė vetėm njė ngjyrė, por kjo nuk ndodh nė vazhdimėsi. Vetėm ata qė kanė pak fantazi mbeten tė zhgėnjyer nga ky muzg, i cili nuk iu jep atė qė meritojnė. Nė fytyrat e njerėzve qė kalojnė poshtė nė rrugė shikoj shprehje nga mė tė ndryshmet pėr mbylljen e kėsaj dite. Disa ishin tė gėzuara, disa monotone, tė tjera tė lumtura.

Oqeani
25-11-09, 18:14
Ju pėrqafoj, e dashur Idila, dhe ta dini se po ta kisha lėnė zemrėn time tė fliste krejt e lirshme, kjo do tė kishte qenė ende mė e vėshtirė. Mė falni pėr kėtė gjuhė tė shkoqur, por nė fatin tim qė mė ėshtė shkruar tashmė, ėshtė e pamundur qė tė zotėroj ende guximin e duhur pėr tė vazhduar, duke pasė (pas) frikėn e madhe se kjo do tė mė turbullonte deri edhe nė harmonitė mė tė vogla tė jetės sime tė brendshme.

( duke pasur )*

murrizi
25-11-09, 18:27
A ka edhe njė pushk pėr mua


Do ti ipja nė titull tė tillė vetėsfidimit pėr njohurit e Gjuhės sė bukur shqipe. Pse jo, edhe ti gaboja ca fjalė nė vendėrėnditje, apo edhe ti ngatėrrojė ca nga shenjat e pikėsimit? kėtu jemi, kėta qė jemi !

Atė ditė thuajse tė gjithė kishin ngarendur pėr tė parė festen e parė tė prezantimit tė forcave tona, tė atyre forcave qė pritet tė na e sigurojnė qetėsin e rahatin tonė nė tė ardhmėn. Goca ime, ajo mė e vogla, sapo i kishte marrė kėmbėt si duhet, dhe nga ajo qė kishte arritur tė ma shtėrngoje gishtin e vogėl fort, dilte njė burrėreshė e ardhshme, teksa pėrballonte tuke taket e tė shtėnave tė nderit.
Nuk kaloi shumė gjatė dhe ja bėhu njė buri me zėrin e saj alarmues, tė gjithė njėherėshi si me komandė i pėrdredhėn qafat, e i drejtuan kokat nga atje ku vinte zėri i hollė i "sihariqit".
... e vogėl, dukej tė mos e kapte tė tėrėn sa duhet se ēfar po ndodhte rrethė e pėrqark saj, andaj edhe pash tek ngjiste shpines s'ime, pėr tė kaluar nė majė tė kres, duke ngritur atė dorėzėn e sajė tė vockėl dhe pėrshėndetur nga atje, ku edhe ishin drejtuar sytė e turmės.
Ta, raaaaaa.... ta ta ta...ta .............. dhe sakaq turma u hesht, su dėgjua as edhe njė mė i vogli bėz, nga tė gjithė ata njerėz, e qė thuja se numronin gati gjysmėn e milionit.
,,Babi, a ka ele njė pushkė pėr mua ?'', preu heshtjen vogėlushja e kalėruar nė maje tė kokės s'ime. Oooo...uuuuuu..... dhe tė gjithė syt e botės mu pingulėn nė maj tė kres sime, derisa kaqurrelja e vogėl vazhdonte tė pėrshėndeste me dorė turmėn, sikur tė mos kishte ndodhur asigjė.

lovely
25-11-09, 19:10
A ka edhe njė pushkė pėr mua?!


Do (ti ipja nė titull tė tillė vetėsfidimit) e titulloj tė tillė vetsfidimin pėr njohuritė e Gjuhės sė bukur shqipe. Pse jo, edhe sikur t`i gaboja ca fjalė nė vendėrėnditje vendrenditje, apo edhe t`i (ngatėrrojė) ngatrrojė ca nga shenjat e pikėsimit?
kėtu Kėtu jemi, kėta qė jemi !(Pas pikės, pikėpyetjes dhe pikėcuditėses fillojmė gjithmonė me shkronjė tė madhe)


Atė ditė, thuajse tė gjithė kishin ngarendur pėr tė parė festen e parė tė prezantimit tė forcave tona, tė atyre forcave qė pritet tė n`a e sigurojnė (qetėsin e rahatin) qetsinė dhe rehatinė tonė nė tė ardhmėn. Goca ime, ajo mė e vogla, sapo i kishte marrė kėmbėt si duhet, dhe nga ajo qė kishte arritur tė ma shtėrngoje shtrėngojė gishtin e vogėl fort, dilte njė burrėreshė e ardhshme, teksa pėrballonte tuke taket e tė shtėnave tė nderit.
Nuk kaloi shumė gjatė dhe ja bėhu njė buri me zėrin e saj alarmues, tė gjithė njėherėshi njėkohsishtė, si me komandė i pėrdredhėn qafat, e dhe i drejtuan kokat nga atje ku vinte zėri i hollė i "sihariqit".
... e vogėl,( dukej tė mos e kapte tė tėrėn sa duhet se ēfarė po ndodhte rrethė e pėrqark saj, andaj edhe pash tek ngjiste shpines s'ime,) dukej sikur nuk arrinte tė kuptonte dot situatėn qė zhvillohej rreth saj,prandaj pa njė pa dy, e ndieva tek ngjitej shpines sime, pėr tė kaluar nė majė tė kres kokės, duke ngritur atė (dorėzėn) dorėn e sajė tė vockėl dhe pėrshėndetur nga atje, ku edhe ishin drejtuar sytė e turmės.
Ta, raaaaaa.... ta ta ta...ta .............. dhe sakaq turma u hesht, s`u (nuk u) dėgjua as edhe zėri mė i vogėl (njė mė i vogli bėz), nga tė gjithė ata njerėz, e qė thuaja se numronin gati gjysmėn e milionit.

,,Babi, a ka ele njė pushkė pėr mua ?'', preu heshtjen (vogėlushja) voglushja e kalėruar nė (maje) majė tė kokės (s`ime) sime.
Oooo...uuuuuu..... dhe tė gjithė sytė e botės (mu pingulėn nė maj tė kres sime) u ngulitėn nė majen e kokės sime, derisa kaqurrelja e vogėl vazhdonte tė pėrshėndeste me dorė turmėn, sikur tė mos kishte ndodhur (asigjė) asgjė.


2-

:biggrin:

DEA
25-11-09, 20:04
O Dea, ja pėr ty ja pėr kėnd?

......DHEKYISHTEFILLIMIINJĖLUFTETĖGJATĖQĖVAZHDONTE PREJKOHĖSH
DHEDUKEJSENUKDOTĖMBARONTEKURRĖATĖDITĖBĖNTEVAPĖEMAD HE
VERADONTETĖDEMONSTRONTESETASHMĖKISHTEARDHURDHENUK
KISHTEGJĖQĖTAKTHENTEMBRAPAAFSHIINGROHTĖLĖPIHEJNĖPĖ RFASADAT
EGODINAVENĖPĖRRRUGĖNĖPĖRTRUPINEATYREQĖDUHETTĖSHETI SNIN
RRUGĖTTĖPAMBROJTURDHETĖSHKUJDESUR.....

Radhitjen e shkronjave/fjalėve ndajini sipas nevojės sė fjalisė duke patur parasysh drejtėshkrimin dhe shenjat e pikėsimit nė vendin e duhur.

Drejtėshkrim tė kėndshėm pra!

Nese nuk e provoje, nuk do ta kuptoj kurre se ku jane veshtiresit e mija.......


.....dhe ky ishte fillimi i nje lufte te gjate, qe vazhdonte prej kohesh dhe dukej se nuk do te mbaronte kurre.
Ate dite bente vape e madhe, vera donte te demonstronte se tashme kishte ardhur dhe nuk kishte gje qe ta kthente mbrapa.
Afshi i ngrohte, lepihej neper fasadat e godinave, neper rruge, neper trupin e atyre qe duhet te shetisnin rruget te pambrojtur dhe te shkujdesur.......

Artisti
25-11-09, 20:45
Ēka ?Ju lutem mė korrigjoni!


.

murrizi
25-11-09, 20:53
2-

:biggrin:
cka ke bo o level ? hahahaha
Eshte tjeter drejtshkrimi, eshte tjeter te nxjerresh nje tekst te ri (te perpunuar).

lovely
25-11-09, 23:00
cka ke bo o level ? hahahaha
Eshte tjeter drejtshkrimi, eshte tjeter te nxjerresh nje tekst te ri (te perpunuar).


kqyrum ti djale, a din sa punen ma ke nxjerr? ni vend ta kom ndrru gjysmen e fjalise, kjo sepse ke shkru fjale qe nuk jan hiq ne guhen shqipe :biggrin: , si pasoje u dashte me ndrru gati krejt fjaline..

"e vogėl, dukej tė mos e kapte tė tėrėn sa duhet se ēfar po ndodhte rrethė e pėrqark saj, andaj edhe pash tek ngjiste shpines s'ime,...."

po t boj be sa jam munu qitu me dit qka ke dashte me thane, lexoje edhe vet nihere hahahahahahahaha, e ke perkthy bukfalisht prej gjermonishtes n shqip, e ashtu nuk shkon jarano :biggrin:

ni fjali e kam shkru komplet, e ato 400 gabimet tjera nuk i paske pa demek :D


"pingul n maj t krese" une nuk e di qe osht shqip as kjo :biggrin: merre dyshin e ec pej shpije sa nuk ta qita 1 :D


ps; ru se gaboni kush e m korrigjoni :D

msusja
level :D

Fshatari
26-11-09, 17:06
kqyrum ti djale, a din sa punen ma ke nxjerr? ni vend ta kom ndrru gjysmen e fjalise, kjo sepse ke shkru fjale qe nuk jan hiq ne guhen shqipe :biggrin: , si pasoje u dashte me ndrru gati krejt fjaline..

"e vogėl, dukej tė mos e kapte tė tėrėn sa duhet se ēfar po ndodhte rrethė e pėrqark saj, andaj edhe pash tek ngjiste shpines s'ime,...."

po t boj be sa jam munu qitu me dit qka ke dashte me thane, lexoje edhe vet nihere hahahahahahahaha, e ke perkthy bukfalisht prej gjermonishtes n shqip, e ashtu nuk shkon jarano :biggrin:

ni fjali e kam shkru komplet, e ato 400 gabimet tjera nuk i paske pa demek :D


"pingul n maj t krese" une nuk e di qe osht shqip as kjo :biggrin: merre dyshin e ec pej shpije sa nuk ta qita 1 :D


ps; ru se gaboni kush e m korrigjoni :D

msusja
level :D
Murrizi qenka tregue shume "dorelehte" e i paska ra ne krye nje "dorerende"!
Ma mire mos me u fut hiē nga kjo teme se vend nuk te lane me gjet keta/o jarana/t/eshat!

4peace
26-11-09, 17:58
***


O murriz,
Mos shkruj k’tu se je i papėrshtatshėm, kėshtuqė nėse shkruan, shkrimi yt quhet shkrim pėr inati.
Edhe unė e bona ni „korrigjim“, ama pa idhnime, a?


Atė ditė thuajse tė gjithė kishin ngarendur pėr tė parė festen e parė tė prezantimit tė forcave tona, tė atyre forcave qė pritet tė na e sigurojnė qetėsin e rahatin tonė nė tė ardhmėn.

Ēat dit t’ishin ēue krejt mileti me kshyrė rekmallimin e takateve tona, takateve ēi na bojnė t’mundshme m’u knacė tuj u knaēė pi sodit e deri n’fund dynjasė.

Goca ime, ajo mė e vogla, sapo i kishte marrė kėmbėt si duhet, dhe nga ajo qė kishte arritur tė ma shtėrngoje gishtin e vogėl fort, dilte njė burrėreshė e ardhshme, teksa pėrballonte tuke taket e tė shtėnave tė nderit.

Kjo ēika jeme, ma e vogla, ēi as s’dike me hecė n’komė t’veta e memzi mujke me ma mrri gishtin e vogėl, u kallxue shumė burrneshė kur kėrsitshin askerija me pushka e alltija.


Nuk kaloi shumė gjatė dhe ja bėhu njė buri me zėrin e saj alarmues, tė gjithė njėherėshi si me komandė i pėrdredhėn qafat, e i drejtuan kokat nga atje ku vinte zėri i hollė i "sihariqit".

Nuk zgati shumė vakt e kur t’ja krisi njani me buri, sa qi i trishtoj tuj jav shurdhue veshtė ēatynve ēi kishin ēillue ngat, e mileti e kthej qafėn (sikur n’lojė tenisi) tuj kshyrė se shka do t’bohet tash.


... e vogėl, dukej tė mos e kapte tė tėrėn sa duhet se ēfar po ndodhte rrethė e pėrqark saj, andaj edhe pash tek ngjiste shpines s'ime, pėr tė kaluar nė majė tė kres, duke ngritur atė dorėzėn e sajė tė vockėl dhe pėrshėndetur nga atje, ku edhe ishin drejtuar sytė e turmės.

Nime, kjo e vogėl e s’mirrke xho vesh shka o ka bohet okolla pėr okolla edhe, pi tutės, t’mu nxhit shpinės pėrpjetė e m’hypi n’krye…edhe, tuj ju doke vetja e madhe, krejve ja bonte me dorė… (papaaaa)

Ta, raaaaaa.... ta ta ta...ta .............. dhe sakaq turma u hesht, su dėgjua as edhe njė mė i vogli bėz, nga tė gjithė ata njerėz, e qė thuja se numronin gati gjysmėn e milionit.

(apet pushkat e alltijat) Ta, ta, taaaaa … edhe, pi tutės, krejt mileti u ndal, s’u ndike as miza pi krejt ktynve xhinve ēi u dokshin si m’u konė ma shumė se xhys miljoni.

,,Babi, a ka ele njė pushkė pėr mua ?'', preu heshtjen vogėlushja e kalėruar nė maje tė kokės s'ime. Oooo...uuuuuu..... dhe tė gjithė syt e botės mu pingulėn nė maj tė kres sime, derisa kaqurrelja e vogėl vazhdonte tė pėrshėndeste me dorė turmėn, sikur tė mos kishte ndodhur asigjė.

„Babi! A s’e pate edhe ti ndoj pushkė a allti pėr mu?“, e prishi renin ēika tuj kcy si pėrmi kali n’kry temin…Ou au o… u ēudit mileti e ja nisi me kshyrė pėrmi kryjėn teme, e kjo krejve jav bojke me dorė „kshyre sa e male u bona!“.


***

murrizi
26-11-09, 18:03
***


O murriz,
Mos shkruj k’tu se je i papėrshtatshėm, kėshtuqė nėse shkruan, shkrimi yt quhet shkrim pėr inati.
Edhe unė e bona ni „korrigjim“, ama pa idhnime, a?
Ēat dit t’ishin ēue krejt mileti me kshyrė rekmallimin e takateve tona, takateve ēi na bojnė t’mundshme m’u knacė tuj u knaēė pi sodit e deri n’fund dynjasė.Kjo ēika jeme, ma e vogla, ēi as s’dike me hecė n’komė t’veta e memzi mujke me ma mrri gishtin e vogėl, u kallxue shumė burrneshė kur kėrsitshin askerija me pushka e alltija.
Nuk zgati shumė vakt e kur t’ja krisi njani me buri, sa qi i trishtoj tuj jav shurdhue veshtė ēatynve ēi kishin ēillue ngat, e mileti e kthej qafėn (sikur n’lojė tenisi) tuj kshyrė se shka do t’bohet tash.
Nime, kjo e vogėl e s’mirrke xho vesh shka o ka bohet okolla pėr okolla edhe, pi tutės, t’mu nxhit shpinės pėrpjetė e m’hypi n’krye…edhe, tuj ju doke vetja e madhe, krejve ja bonte me dorė… (papaaaa)(apet pushkat e alltijat) Ta, ta, taaaaa … edhe, pi tutės, krejt mileti u ndal, s’u ndike as miza pi krejt ktynve xhinve ēi u dokshin si m’u konė ma shumė se xhys miljoni.„Babi! A s’e pate edhe ti ndoj pushkė a allti pėr mu?“, e prishi renin ēika tuj kcy si pėrmi kali n’kry temin…Ou au o… u ēudit mileti e ja nisi me kshyrė pėrmi kryjėn teme, e kjo krejve jav bojke me dorė „kshyre sa e male u bona!“.


***

Jo qebesa pa asnji lloj idhnimi, ti veq e paske pėrkthye nė gjuhėn qė e marrim vesh ne kombi kosovar :wink:
P.s. ku e dija mor vlla qė e kam angazhue nji "ekip" tė tėrė tė merret me mua.
Ani ani se ska dert, aiiii Kupa prej "falltores" po ja FUT, e spo bohet nomi, e naj prej korrneri...

Idila
07-12-09, 09:23
Ju lus tė vazhdojmė mė tutje, tok tė gjithė. :smile:


....gjithēka ėshtė e qetė, pothuajse e palėvizshme, si njė lojė shahu e lėnė pėrgjysmė njė dekadė mė parė.
Trotuarėt qumėzhinė nga zhurma e gjetheve tė zverdhura e tė shkėputura mbi tokė. Tė tjera bien tė heshtura,
pa peshė, duke bėrė harqe, si tė deshėn qoftė edhe njė grimė tė vononin rėnien e tyre, tė cilat tė kujtojnė fatin e njerėzve, pasigurinė e tyre. Frikėn para sė nesėrmes.
Vėrtet e bukur ėshtė Vjeshta, por pėrtej kėsaj bukurie ngjyrash tė larushitura fshihet vdekja.
Vdekja e natyrės.
Por, a vdes natyra?

Padyshim jo, ajo veē ripėrsėrit ciklin e saj. Por ē`ndodh me njerėzit?


A jam unė Vjeshta apo Vjeshta unė?

panta_rhei
07-12-09, 11:23
Ju lus tė vazhdojmė mė tutje, tok tė gjithė. :smile:


....gjithēka ėshtė e qetė, pothuajse e palėvizshme, si njė lojė shahu e lėnė pėrgjysmė njė dekadė mė parė.
Trotuarėt qumėzhinė gumėzhijnė nga zhurma e gjetheve tė zverdhura e tė shkėputura mbi tokė. Tė tjera bien tė heshtura, (pse nuk vazhdon kėtu vargu?!)
pa peshė, duke bėrė harqe, si tė deshėn donin qoftė edhe njė grimė tė vononin rėnien e tyre, tė cilat tė kujtojnė fatin e njerėzve, pasigurinė e tyre. Frikėn para sė nesėrmes.
Vėrtet e bukur ėshtė Vjeshta, por pėrtej kėsaj bukurie ngjyrash tė larushitura (laryshitura) fshihet vdekja.
Vdekja e natyrės.
Por, a vdes natyra?

Padyshim jo, ajo veē ripėrsėritė ciklin e saj. Por ē`ndodh me njerėzit?


A jam unė Vjeshta apo Vjeshta (jam) unė? :wink: :biggrin:

Gjithė kėto gabime nė njė hapėsirė kaq tė ngushtė. Po me bo me shkru ma gjatė ti?! :tongue:

Shpat
07-12-09, 11:45
prej kurreshtejes ta shoh sa gabime ka ketu.


Nuk di a do zėrė. Bėn shumė ftohtė kėtu te ky qytet ku jeton ti tani”. Kėshtu mė tha ai burri. Por fikusi zuri. U rrit edhe ai dhe u bė trung i trashė. Pėrsėri ma theu vazon. E mbolla nė njė vazo mė tė madhe. Por vazot thyheshin nga rrėnjėt e forta. Se fikusi i ka rrėnjėt shumė tė forta. U bė si pemė. Si ajo qė kisha nė fshat. Por nė qytet nuk kisha oborr. Dhe zura t’ia pres degėt dhe t’ua dhuroja njerėzve. Tė njohur e tė panjohur. E ata i mbillnin, kush nėpėr vazo e kush nėpėr oborre. Dimri dhe bora ua vyshkte atyre qė i mbillnin nė oborr, dhe kėshtu nė pranverė vinin e kėrkonin filiza tė rinj dhe ua jepja….Ai qytet verior nuk kishte parė kurrė mė parė njė bimė tė tillė.
Vitėt kaluan. Shumė vite pėrsėri. Fikusi u plak e bashkė me tė u plaka edhe unė.
Njė ditė prej ditėsh kohėt ndryshuan prapė. Kish ardhur koha qė zogjtė e korbit tė ktheheshin. Dhe u kthyem nė jug, buzė detit nė vendlindje. U ngritėm me ē’kishim e ē’nuk kishim dhe erdhėm kėtu. Lulet qė mė zbukuronin ballkonin ua dhurova tė njohurve tė atij qyteti verior ku jetova shumicėn e jetės sime. Mora me vete vetėm fikusin. U vendosėm nė qytet. Zumė kėtė shtėpi me qira. Tė nesėrmen shkova nė fshat bashkė me tėt ėmė. Ec e ec e s’kish tė sosur… Teqeja dhe shtėpia ishin braktisur, pothuajse rrėzuar…Eh...ē’tė them aman…jetė plot vuajtje. Dhe plot kujtime. Varrit do ia tregoj…. Ja edhe pak…Po shkoj njėqind vjeēe tani. Mavria im vdiq atje larg, por as varri nuk i dihet. I dihet…afėr piramidave e ka se aty afėr banonte, por ne nuk do ia dimė se ku e ka… Sikur njė brinjė tė tij tė kisha tani kėtu…Njė kockė tė tij…ta mbaja ja kėtu, nė gjoks. Dhe ti mė thua ėshtė larg. Eh, evlati im, ka dhe mė larg...ka dhe mė larg

panta_rhei
07-12-09, 12:07
prej kurreshtejes kurreshtjes ta shoh sa gabime ka ketu.


"Nuk di a do zėrė. Bėn shumė ftohtė kėtu te ky qytet ku jeton ti tani”. Kėshtu mė tha ai burri. Por fikusi zuri. U rrit edhe ai dhe u bė trung i trashė. Pėrsėri ma theu vazon. E mbolla nė njė vazo mė tė madhe. Por vazot thyheshin nga rrėnjėt e forta. Se fikusi i ka rrėnjėt shumė tė forta. U bė si pemė. Si ajo qė kisha nė fshat. Por nė qytet nuk kisha oborr. Dhe zura t’ia pres degėt dhe t’ua dhuroja njerėzve. Tė njohur e tė panjohur. E ata i mbillnin, kush nėpėr vazo e kush nėpėr oborre. Dimri dhe bora ua vyshkte atyre qė i mbillnin nė oborr, dhe kėshtu nė pranverė vinin e kėrkonin filiza tė rinj dhe ua jepja….Ai qytet verior nuk kishte parė kurrė mė parė njė bimė tė tillė.
Vitėt Vitet kaluan. Shumė vite pėrsėri. Fikusi u plak e bashkė me tė u plaka edhe unė.
Njė ditė prej ditėsh kohėt ndryshuan prapė. Kish ardhur koha qė zogjtė e korbit tė ktheheshin. Dhe u kthyem nė jug, buzė detit nė vendlindje. U ngritėm me ē’kishim e ē’nuk kishim dhe erdhėm kėtu. Lulet qė mė zbukuronin ballkonin ua dhurova tė njohurve tė atij qyteti verior ku jetova shumicėn e jetės sime. Mora me vete vetėm fikusin. U vendosėm nė qytet. Zumė kėtė shtėpi me qira. Tė nesėrmen shkova nė fshat bashkė me tėt ėmė. Ec e ec e s’kish tė sosur… Teqeja dhe shtėpia ishin braktisur, pothuajse rrėzuar…_Eh..._ē’tė them aman…jetė plot vuajtje. Dhe plot kujtime. Varrit do ia tregoj…. Ja edhe pak…_Po shkoj njėqind vjeēe tani. Mavria im vdiq atje larg, por as varri nuk i dihet. I dihet…_afėr piramidave e ka se aty afėr banonte, por ne nuk do ia dimė se ku e ka… Sikur njė brinjė tė tij tė kisha tani kėtu…Njė kockė tė tij…_ta mbaja ja kėtu, nė gjoks. Dhe ti mė thua ėshtė larg. Eh, evlati im, ka dhe mė larg..._ka dhe mė larg.

(_)= hapėsirė boshe

Idila
07-12-09, 12:52
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Ju lus tė vazhdojmė mė tutje, tok tė gjithė. :smile:


....gjithēka ėshtė e qetė, pothuajse e palėvizshme, si njė lojė shahu e lėnė pėrgjysmė njė dekadė mė parė.
Trotuarėt qumėzhinė gumėzhijnė nga zhurma e gjetheve tė zverdhura e tė shkėputura mbi tokė. Tė tjera bien tė heshtura, (pse nuk vazhdon kėtu vargu?!)
pa peshė, duke bėrė harqe, si tė deshėn donin qoftė edhe njė grimė tė vononin rėnien e tyre, tė cilat tė kujtojnė fatin e njerėzve, pasigurinė e tyre. Frikėn para sė nesėrmes.
Vėrtet e bukur ėshtė Vjeshta, por pėrtej kėsaj bukurie ngjyrash tė larushitura (laryshitura) fshihet vdekja.
Vdekja e natyrės.
Por, a vdes natyra?

Padyshim jo, ajo veē ripėrsėritė ciklin e saj. Por ē`ndodh me njerėzit?


A jam unė Vjeshta apo Vjeshta (jam)(kėtu nuk duhet "jam" por "eshtė" gjė qė nuk e pashė tė nevojshme tė shtohet) unė? :wink: :biggrin:
Gjithė kėto gabime nė njė hapėsirė kaq tė ngushtė. Po me bo me shkru ma gjatė ti?! :tongue:
Larushitura e jo laryshitura
Dmth, i ke sytė larush ti apo larysh? :D
sqarim: vargu aty vazhdon me vargun tjetėr mė poshtė, e nuk e di pse qenka ndarė ashtu...
E ti djal mos mė shty inatin qė tė shkruaj mė gjatė tani. :tongue:

Hajt po pres tė tė korrigjoj ty tani!

Idila
07-12-09, 13:00
prej kurreshtejes(kurreshtjes) ta shoh sa gabime ka ketu.


"Nuk di a do zėrė. Bėn shumė ftohtė kėtu te ky qytet ku jeton ti tani”. Kėshtu mė tha ai burri. Por fikusi zuri. U rrit edhe ai dhe u bė trung i trashė. Pėrsėri ma theu vazon. E mbolla nė njė vazo mė tė madhe. Por vazot thyheshin nga rrėnjėt e forta. Se fikusi i ka rrėnjėt shumė tė forta. U bė si pemė. Si ajo qė kisha nė fshat. Por nė qytet nuk kisha oborr. Dhe zura t’ia pres degėt dhe t’ua dhuroja njerėzve. Tė njohur e tė panjohur. E ata i mbillnin, kush nėpėr vazo e kush nėpėr oborre. Dimri dhe bora ua vyshkte atyre qė i mbillnin nė oborr, dhe kėshtu nė pranverė vinin e kėrkonin filiza tė rinj dhe ua jepja….Ai qytet verior nuk kishte parė kurrė mė parė njė bimė tė tillė.
Vitėt(vitet) kaluan. Shumė vite pėrsėri. Fikusi u plak e bashkė me tė u plaka edhe unė.
Njė ditė prej ditėsh kohėt ndryshuan prapė. Kish(kishte) ardhur koha qė zogjtė e korbit tė ktheheshin. Dhe u kthyem nė jug, buzė detit nė vendlindje. U ngritėm me ē’kishim e ē’nuk kishim dhe erdhėm kėtu. Lulet qė mė zbukuronin ballkonin ua dhurova tė njohurve tė atij qyteti verior ku jetova shumicėn e jetės sime. Mora me vete vetėm fikusin. U vendosėm nė qytet. Zumė kėtė shtėpi me qira. Tė nesėrmen shkova nė fshat bashkė me tėt ėmė. Ec e ec e s’kish(s`kishte) tė sosur… Teqeja dhe shtėpia ishin braktisur, pothuajse rrėzuar…Eh...ē’tė them aman…jetė plot vuajtje. Dhe plot kujtime. Varrit do ia tregoj…. Ja edhe pak…Po shkoj njėqind vjeēe tani. Mavria im vdiq atje larg, por as varri nuk i dihet. I dihet…afėr piramidave e ka se aty afėr banonte, por ne nuk do ia dimė se ku e ka… Sikur njė brinjė tė tij tė kisha tani kėtu…Njė kockė tė tij…ta mbaja ja kėtu, nė gjoks. Dhe ti mė thua ėshtė larg. Eh, evlati im, ka dhe mė larg...ka dhe mė larg

Edhe pse e kishte korrigjuar i nderuari Panta, unė pėrsėri nuk hezitova tė rikorrigjoj. :biggrin:

Rozafa
07-12-09, 13:19
Po me bo me shkru ma gjatė ti?! :tongue:Sikur tė shkruaje mė gjatė ti ?!

panta_rhei
07-12-09, 16:39
Larushitura e jo laryshitura
Dmth, i ke sytė larush ti apo larysh? :D
sqarim: vargu aty vazhdon me vargun tjetėr mė poshtė, e nuk e di pse qenka ndarė ashtu...
E ti djal mos mė shty inatin qė tė shkruaj mė gjatė tani. :tongue:

Hajt po pres tė tė korrigjoj ty tani!

Qe bre korrigjom e mbytėm krejt veq ishalla po kėnaqeni :tongue:

Po sjellė njė "skicė" (tė shkurtėr edhe unė :)) nga njė "frymėzim gyrbetqar" ;):


Njė ditė pashė postėn, dhe ē'tė shoh?! Njė 10-12 letra, tė gjitha fatura. Njėra dua kaq e tjetra aq, aq shumė sa thashė me vete gjakpirėsit janė ende nė formė. E nejse. Vajta tė paguaj njėrėn nga ato qė ishin mė urgjente. Shkoj tek sporteli:
- Zonjė, kam ardhur tė paguaj.
- Zotėri, ėshtė shumė vonė tani.
- Si, vonė?
- Ora ėshtė 16.01, zotėri, dhe ne pranojmė pagesa deri nė 16.00.
- Po thjesht tė paguaj...
- Nuk bėhet, zoteri.
Dola jashtė dhe hyra nė banesė. Pas dy ditėsh, marr njė letėr tjetėr: "... ju do tė paguani edhe 20% mė shumė sepse nuk e paguat faturėn dje"!
I them vetes: More kokėderr, po ik more atje nė majen e malit se atje s'tė vjen kush tė tė ēajė kokėn me afatet e kaluara. Ik e bjeri fyellit dhe ēiftelisė atje, e kėrsitja kėngės sė Selman Kadrisė. Ik e prite stinėn e qershiave dhe merri binjaket e vari nė vesh.
Qe, qeshtu i thash vetit, se nuk e pėrmajta dot gjuhėn... ja se po e korrigjoj vetė: Ja kėshtu i thashė vetes. :biggrin:

Idila
07-12-09, 16:55
Qe bre korrigjom e mbytėm krejt veq ishalla po kėnaqeni :tongue:

Po sjellė njė "skicė" (tė shkurtėr edhe unė :)) nga njė "frymėzim gyrbetqari" ;):


Njė ditė pashė postėn, dhe ē'tė shoh?! Njė 10-12 letra, tė gjitha fatura. Njėra dua kaq e tjetra aq, aq shumė sa thashė me vete gjakpirėsit janė ende nė formė. E nejse. Vajta tė paguaj njėrėn nga ato qė ishin mė urgjente. Shkoj tek sporteli:
- Zonjė, kam ardhur tė paguaj.
- Zotėri, ėshtė shumė vonė tani.
- Si, vonė?
- Ora ėshtė 16.01, zotėri, dhe ne pranojmė pagesa deri nė 16.00.
- Po thjesht tė paguaj...
- Nuk bėhet, zoteri.
Dola jashtė dhe hyra nė banesė. Pas dy ditėsh, marr njė letėr tjetėr: "... ju do tė paguani edhe 20% mė shumė sepse nuk e paguat faturėn dje"!
I them vetes: More kokėderr, po ik more atje nė majeėn e malit se atje s'tė vjen kush tė tė ēajė kokėn me afatet e kaluara. Ik e bjeri fyellit dhe ēiftelisė atje, e kėrsitja kėngės sė Selman Kadrisė. Ik e prite stinėn e qershiave dhe merri binjaket(kalaveshin :D) e vari nė vesh.
Qe Ja, qeshtukėshtu i thashė vetitvetes, se nuk e pėrmajtapėrmbajta dot gjuhėn... ja se po e korrigjoj vetė: Ja kėshtu i thashė vetes. :biggrin:
(o tė marrtė e mira tė marrtė se ē`pashė nė pėrfundim (hahaha) hiē nuk e shlyej tani veē pėr inat...:biggrin:

Jo qė kam vetėm kėnaqėsinė e korrigjimit por edhe tė pėrmbajtjes sė njė tregimi apo pėrshkrimi, andaj vazhdo tė shkruash mė tutje...:-)

Idila
09-12-09, 09:58
.....Tualeti i lehtė i nxirrte nė pah tiparet e njė femre tė bukur. Rrinte e qetė nė krye tė shtratit duke shikuar me bisht tė syrit se mos i ulej dikush nė bardhėsinė e ēarēafėve qė dukeshin si tė ngjitur pas shtratit. Vura re se ēdo gjė ishte nė rregull dhe bėra tė dal. Zėri i gruas qė murmuriti diēka nėpėr dhėmbė mė ktheu pas.
-Pastėrtia e botės jemi ne femrat, kurse papastėrtia janė burrat. Vėrtet qė mė ka pėlqyer gjithmon pastėrtia dhe rregulli por asnjėherė nuk kam qenė e mbyllur nė ēmendinė. Njė ditė vdiq njė shoqja ime e fėmijėrisė dhe unė duhet tė shkoja atje. Ishte errėsirė e madhe atė natė kur u nisa. Im shoq nuk donte tė mė shoqėronte se sipas tij kishte njė mbledhje tė rėndėsishme. Mė nisi me shokun e tij, i cili mė shpoi veshin gjatė gjithė rrugės duke mė folur gjoja pėr veshjen e cila nuk kishte asgjė tė jashtėzakontė, sepse unė isha veshur pėr mort. Qėndrova tre ditė atje dhe u ktheva njė natė mė pėrpara se i kisha thėnė tim shoqi. Nė shtėpinė time ishin fikur dritat. Nuk pipėtinte zė njeriu. Futem nė kuzhinė ku ishin mbledhur njė numėr i madhė pjatash tė lara e tė palara. Mbi tavolinė ishin eshtrat e njė gjeli tė pjekur. Hapa derėn tek dhoma e fėmijėve, ata flinin si qengja, pastaj..... -sytė e gruas u mbushėn me lot dhe duart u mblodhėn fort njėra pas tjetrės. U nxi e tėra duke lėshuar mbi shtratin qė kishte rregulluar me kujdes trupin qė nuk e mbante dot. Pastaj vazhdoi:
-Ata mė thonė se jam manjake e pastėrtisė dhe vendosėn tė mė shtrojnė nė kėtė vend, por unė doja tė hiqja vetėm papastėrtinė e grumbulluar nė shtėpinė time. Aty vinte era mėkat doktoreshė.. Kur hapa derėn e dhomės sė gjumit njė tjetėr grua ishte e shtrirė nė vendin tim, pėrafonte atė me tė cilin kisha ndėrtuar jetėn, kisha bėrė fėmijėt. Doktoreshė, ju nuk mund ta merrni me mend si ndihet njė grua kur shikon t`i shkėrrmoqet para syve imazhi qė ka krijuar pėr familjen. Fėmijėt e mi flinin nė dhomėn tjetėr, kurse nė dhomėn time mėkatonte im shoq. Doktoreshė, ju mendoni se jam e ēmendur? Do tė kisha dashur t`i vrisja e t`i zhdukja tė dy, por mė shumė doja tė pastroja dhomėn time nga era e mėkatit. Unė e ndiej doktoreshė. Akoma vjen era mėkat..... nuk jam e ēmendur... jo, nuk jam e ēmendur!!!

panta_rhei
09-12-09, 12:06
.....Tualeti i lehtė i nxirrte nė pah tiparet e njė femre tė bukur. Rrinte e qetė nė krye tė shtratit duke shikuar me bisht tė syrit se mos i ulej dikush nė bardhėsinė e ēarēafėve qė dukeshin si tė ngjitur pas shtratit. Vura re se ēdo gjė ishte nė rregull dhe bėra tė dal. Zėri i gruas qė murmuriti diēka nėpėr dhėmbė mė ktheu pas.
-Pastėrtia e botės jemi ne femrat, kurse papastėrtia janė burrat. (totalisht gabim je kėtu ti shoqe :D :P) Vėrtetė qė mė ka pėlqyer gjithmonė pastėrtia dhe rregulli por asnjėherė nuk kam qenė e mbyllur nė ēmendinė. Njė ditė vdiq njė shoqja ime e fėmijėrisė dhe unė duhet tė shkoja atje. Ishte errėsirė e madhe atė natė kur u nisa. Im shoq nuk donte tė mė shoqėronte se sipas tij kishte njė mbledhje tė rėndėsishme. Mė nisi me shokun e tij, i cili mė shpoi veshin gjatė gjithė rrugės duke mė folur gjoja pėr veshjen e cila nuk kishte asgjė tė jashtėzakontė, sepse unė isha veshur pėr mort. Qėndrova tre ditė atje dhe u ktheva njė natė mė pėrpara se qė i kisha thėnė tim shoqi. Nė shtėpinė time ishin fikur dritat. Nuk pipėtinte zė njeriu. Futem nė kuzhinė ku ishin mbledhur njė numėr i madhė pjatash tė lara e tė palara. Mbi tavolinė ishin eshtrat e njė gjeli tė pjekur. Hapa derėn tek dhoma e fėmijėve, ata flinin si qengja, pastaj..... -sytė e gruas u mbushėn me lot dhe duart u mblodhėn fort njėra pas tjetrės. U nxi e tėra duke lėshuar mbi shtratin qė kishte rregulluar me kujdes trupin qė nuk e mbante dot. Pastaj vazhdoi:
-Ata mė thonė se jam manjake e pastėrtisė dhe vendosėn tė mė shtrojnė nė kėtė vend, por unė doja tė hiqja vetėm papastėrtinė e grumbulluar nė shtėpinė time. Aty vinte era mėkat doktoreshė.. Kur hapa derėn e dhomės sė gjumit njė tjetėr grua ishte e shtrirė nė vendin tim, pėrqafonte atė me tė cilin kisha ndėrtuar jetėn, kisha bėrė fėmijėt. Doktoreshė, ju nuk mund ta merrni me mend si ndihet njė grua kur shikon t`i shkėrrmoqet (shkėrmoqet) para syve imazhi qė ka krijuar pėr familjen. Fėmijėt e mi flinin nė dhomėn tjetėr, kurse nė dhomėn time mėkatonte im shoq. Doktoreshė, ju mendoni se jam e ēmendur? Do tė kisha dashur t`i vrisja e t`i zhdukja tė dy, por mė shumė doja tė pastroja dhomėn time nga era e mėkatit. Unė e ndiej doktoreshė. Akoma vjen era mėkat..... nuk jam e ēmendur... jo, nuk jam e ēmendur!!!

Hooo de se s'koka bo kiameti :tongue: :tongue:

Idila
14-12-09, 09:25
A ju ka ndodhur ndonjėherė tė mendoni sikur gjithėēka qė bėni gjatė apo brenda njė dite mund tė jetė si hera e fundit?

Nė ēaste filozofike mendoja se nė jetėn e njeriut gjendet njė varg njerėzish, sendesh e veprimesh qė ai i takon ose i bėn nė mėnyrė tė pėrsėritur ose mė shumė se njė herė nė jetė. Se vjen njė kohė qė ato i bėn pėr herė tė fundit. Dhe ky moment nė jetėn tonė vjen mė herėt seē e pandehim ne. Madje kjo hera e fundit vjen qė nė ēastin e parė e ardhjes sonė nė jetė. Ne lindim pėr herė tė fundit. Pastaj pimė pėr herė tė fundit qumėsht nė gjirin e nėnės. Pastaj nė jetėn tonė vjen njė varg i gjatė njohjesh me njerėz, me fenomene, me situata pėr tė cilat neve nuk na shkon mendja se i shonim, i takojmė apo i pėrjetojmė pėr herė tė fundit nė jetė. Se njė shok klase qė transferohet apo dikė qė kemi njohur rastėsisht nė tren e shohim pėr herė tė fundit. Sa mė shumė tė kalojė koha e sa mė shumė tė thyhemi nė moshė , aq mė shumė dendėsohet vargu i sendeve, veprimeve, njerėzve apo pėrvojave qė kryejmė apo hasim nė jetė pėr herė tė fundit nė jetė.
Ja edhe njė korrigjim i shkrimit tim ndoshta pėr herė tė fundit...

Mjaft u bėre qaramane Idila!:frown:

Unė pesimistja...... :D

panta_rhei
14-12-09, 13:19
A ju ka ndodhur ndonjėherė tė mendoni sikur gjithėēka qė bėni gjatė apo brenda njė dite mund tė jetė si hera e fundit?

Nė ēaste filozofike mendoja se nė jetėn e njeriut gjendet njė varg njerėzish, sendesh e veprimesh qė ai i takon ose i bėn nė mėnyrė tė pėrsėritur ose mė shumė se njė herė nė jetė. Se vjen njė kohė qė ato i bėn pėr herė tė fundit. Dhe ky moment nė jetėn tonė vjen mė herėt seē e pandehim ne. Madje kjo hera e fundit vjen qė nė ēastin e parė e ardhjes sonė nė jetė. Ne lindim pėr herė tė fundit. Pastaj pimė pėr herė tė fundit qumėsht nė gjirin e nėnės. Pastaj nė jetėn tonė vjen njė varg i gjatė njohjesh me njerėz, me fenomene, me situata pėr tė cilat neve nuk na shkon mendja se i shonim, i takojmė apo i pėrjetojmė pėr herė tė fundit nė jetė. Se njė shok klase qė transferohet apo dikė qė kemi njohur rastėsisht nė tren e shohim pėr herė tė fundit. Sa mė shumė tė kalojė koha e sa mė shumė tė thyhemi nė moshė , aq mė shumė dendėsohet vargu i sendeve, veprimeve, njerėzve apo pėrvojave qė kryejmė apo hasim nė jetė pėr herė tė fundit nė jetė.
Ja edhe njė korrigjim i shkrimit tim ndoshta pėr herė tė fundit...

Mjaft u bėre qaramane Idila!:frown:

Unė pesimistja...... :D
Zahre n'kob moj "shejtane", bash qit postim pa asnji gabim e paske shkru :biggrin:

Hajt, please, veq edhe qito korrigjoma mua, edhe tani... postoje ti njo tjetėr pėr me ta korrigju...

Nuk ka dy kodrina tė njėllojta, por ngado mbi tokė fusha ėshtė e njėjtė. Dhe po ecja nė njė udhė fushe. Pyesja veten, por pa ndonjė rėndėsi tė madhe, se si mund tė jepesh pas njė femre pa ia parė sytė.
Pas shpinės sė saj, si nė terren tė porsazbuluar, "kėrkuesi" nuk kėrkon asgjė tė paparė prej tė tjerėve, por thjesht diēka tė paparė prej tij. Rruga mund tė zgjasė shtatė vjet, ose shtatė minuta, pak rėndėsi ka kjo. E rėndėsishme ėshtė tė shijosh ēdo hap dhe nė ēdo shtatė hapa tė marrėsh frymė thellė, tė pushosh pak, dhe tė vėsh ēdo lėvizje tėnden nė kontekstin e tė arriturit.
Fshehur prej syve tė saj, ndėrtoj mundimshėm atė qė tė tjerėt, do ta quanin dashuri. Fshehur prej syve tė saj, lexoj dhe interpretoj ēdo frymėmarrje tė saj, ēdo dėshirė, ēdo mospėlqim. Pak rėndėsi ka distanca, ajo herė shkurtohet, herė zgjatet, por i qėndroj ndjekjes sė ankthshme edhe nė qoftė ajo femra e gabuar.
Nuk ia ndaj sytė. Madje edhe symbyllur e di ku ėshtė. Pak rėndėsi ka kush ėshtė, pak rėndėsi ka kush jam. Jam i sigurtė se edhe ajo, ndonėse nė mėnyrė tė ndryshme, kėrkon tė njėjtėn gjė si unė. Modestia mėnjanė, edhe asaj i pėlqen indiferenca ime. Ndaj vazhdon kjo lojė shtatė vjet a ndoshta shtatė minuta. Si kėrkues i rryer ndjek lumin e rrėmbyeshėm qė zbret pėrmes kodrinave tė shpatullave tė saj, qė paqtohet nė fushėn e gjatė dhe, ēka mbetet, arrin nė grykė-derdhje.
Jam betuar tė mos bėj plane pėr jetėn, por planet qė jeta kishte bėrė pėr mua i kam zbatuar me pėrpikmėri.
Por aty ku jeta ka harruar tė planifikojė diēka, hidhem i lumtur dhe i thėrras gjėrat me emrin e vėrtetė: “Aah... Ta lumsha o "stil i qenit"!” :biggrin: :wink:

Idila
14-12-09, 13:43
Zahre n'kob moj "shejtane", bash qit postim pa asnji gabim e paske shkru :biggrin:

Hajt, please, veq edhe qito korrigjoma mua, edhe tani... postoje ti njo tjetėr pėr me ta korrigju...

Nuk ka dy kodrina tė njėllojta, por ngado mbi tokė fusha ėshtė e njėjtė. Dhe po ecja nė njė udhė fushe. Pyesja veten, por pa ndonjė rėndėsi tė madhe, se si mund tė jepesh pas njė femre pa ia parė sytė.
Pas shpinės sė saj, si nė terren tė porsazbuluar, "kėrkuesi" nuk kėrkon asgjė tė paparė prej tė tjerėve, por thjesht diēka tė paparė prej tij. Rruga mund tė zgjasė shtatė vjet, ose shtatė minuta, pak rėndėsi ka kjo. E rėndėsishme ėshtė tė shijosh ēdo hap dhe nė ēdo shtatė hapa tė marrėsh frymė thellė, tė pushosh pak, dhe tė vėsh ēdo lėvizje tėnden nė kontekstin e tė arriturit.
Fshehur prej syve tė saj, ndėrtoj mundimshėm atė qė tė tjerėt, do ta quanin dashuri. Fshehur prej syve tė saj, lexoj dhe interpretoj ēdo frymėmarrje tė saj, ēdo dėshirė, ēdo mospėlqim. Pak rėndėsi ka distanca, ajo herė shkurtohet, herė zgjatet, por i qėndroj ndjekjes sė ankthshme edhe nė qoftė ajo femra e gabuar.
Nuk ia ndaj sytė. Madje edhe symbyllur e di ku ėshtė. Pak rėndėsi ka kush ėshtė, pak rėndėsi ka kush jam. Jam i sigurtė se edhe ajo, ndonėse nė mėnyrė tė ndryshme, kėrkon tė njėjtėn gjė si unė. Modestia mėnjanė, edhe asaj i pėlqen indiferenca ime. Ndaj vazhdon kjo lojė shtatė vjet a ndoshta shtatė minuta. Si kėrkues i rryer ndjek lumin e rrėmbyeshėm qė zbret pėrmes kodrinave tė shpatullave tė saj, qė paqtohet nė fushėn e gjatė dhe, ēka mbetet, arrin nė grykė-derdhje.
Jam betuar tė mos bėj plane pėr jetėn, por planet qė jeta kishte bėrė pėr mua i kam zbatuar me pėrpikmėri.
Por aty ku jeta ka harruar tė planifikojė diēka, hidhem i lumtur dhe i thėrras gjėrat me emrin e vėrtetė: “Aah... Ta lumsha o "stil i qenit"!” :biggrin: :wink:
Bukur, bukur, disa herė e rilexova pėr tė gjetur ndonjė gabim por kot. :D
Veē, a m`i pėrkėthen ato fjalė me ngjyrė tė kuqe?

Idila
14-12-09, 15:04
Do mundohem tė pėrshkruaj me pak fjalė mendimin e njė mashkulli qė i ka ardhur shpirti nė majė tė hundės nga gratė. :biggrin:

Me gruan qė tė kalosh jetėn duhet tė pėrputhesh nė shumė gjėra. Gruaja ka nevojė pėr njė ēelės qė asnjėra nuk e ka nė tė njėjtin vend. Po tė ishte kėshtu siē do silleshe pėr t`i fituar zemrėn njė gruaje do bėje dhe me njė tjetėr dhe do tė ishte e lehtė pėr t`i bėrė pėr vete tė gjitha gratė e botės. Por ato janė qenie djallėzore, madje janė vetė djalli. Janė tė gatshme pėr t`ia falur dhe shpirtin shejtanit pėr tė fituar atė qė duan vetė. Asgjė nuk i ndalon. Pėr t`u fituar zemrėn atyre duhet tė kesh njė djall dhe njė engjull tė bashkuar nė njė dhomė tė mendjes tėnde dhe sa herė qė tė kėrkojė engjullin ti tė nxjerrėsh djallin, sa herė qė tė kėrkojė djallin ti tė nxjerrėsh engjullin. Asnjėherė nuk duhet t`ia kėnaqėsh tekat. Ndryshe ajo tė pėrpin dhe me metodat e saj tė fshehta arrin tė futet tek ti dhe tė bėjė njė lėmsh aq tė madh sa qė nuk do tė njohėsh as veten.
Thua se femrat po djallėzohen ēdo ditė nga shejtani pėr tė na vėnė poshtė ne meshkujve... :biggrin:
Ato janė si macet. I ndjell me pak gjė, dhe po i afrove njė zjarr tė ngrohtė, njė krah qė t`i mbėshtjellė, tė rrinė pranė pa e menduar shumė. E duan me shpirt atė sigurinė qė iu ofron dhe atė ushqimin qė iu sjell. Po u tregove jo i gatshėm t`i mbash ato nuk e bėjnė tė gjatė, ikin. E kanė kuptuar shtrigat se bota nuk jeton dot pa to dhe nė mos njė, njė tjetėr do ketė nevojė e do dashurohet pas tyre.

:wink: :P

LOJETARI
14-12-09, 15:08
Zahre n'kob moj "shejtane", bash qit postim pa asnji gabim e paske shkru :biggrin:
Ke filluar te korruptohesh .Fjalia e pare e idiles e ka nje gabim , qe ti tjeterkujt nuk ia kishe fale .....:tongue:

Idila
14-12-09, 19:46
Ke filluar te korruptohesh .Fjalia e pare e idiles e ka nje gabim , qe ti tjeterkujt nuk ia kishe fale .....:tongue:
Korrigjoje ti atėherė, ēfarė po pret?

Tema ėshtė e hapur pėr tė gjithė, e jo veē pėr Pantėn dhe Idilėn.

panta_rhei
14-12-09, 20:22
Korrigjoje ti atėherė, ēfarė po pret?

Tema ėshtė e hapur pėr tė gjithė, e jo veē pėr Pantėn dhe Idilėn.
hiqu tij bre, m'u pas kon i miri i kishin thon edhe ktij me marr pjes ne korrigjime :biggrin:

Idila
14-12-09, 20:28
hiqu tij bre, m'u pas kon i miri i kishin thon edhe ktij me marr pjes ne korrigjime :biggrin:
Panta, a m`i pėrkėthen ato fjalė shqip e kjartė?
(fjalėt me ngjyrė tė kuqe, tė lutem)

panta_rhei
14-12-09, 20:36
Po,
m'fal se m'paskan dal prej mendjes.

Zahre dmth, ndoshta, ose, ban vaki. N'kob dmth, Nė kob, e ke parasysh fjlaėn "kobi i zi", diēka qė ndjell keq, qė paralajmėron diēka shumė shumė tė keqe... e unė e pėrdora pėr mahi pėr t'tė shpotitė ty pėr atė shkrimin me "pėr herė tė fundit".

Rryer dmth, qė ka shumė pėrvojė, i mėsuar, i sprovuar nė ato gjėra pėr tė cilat bėhet fjalė.

Idila
14-12-09, 20:39
Po,
m'fal se m'paskan dal prej mendjes.

Zahre dmth, ndoshta, ose, ban vaki. N'kob dmth, Nė kob, e ke parasysh fjlaėn "kobi i zi", diēka qė ndjell keq, qė paralajmėron diēka shumė shumė tė keqe... e unė e pėrdora pėr mahi pėr t'tė shpotitė ty pėr atė shkrimin me "pėr herė tė fundit".

Rryer dmth, qė ka shumė pėrvojė, i mėsuar, i sprovuar nė ato gjėra pėr tė cilat bėhet fjalė.
Kobi i zi apo korbi i zi?
Nejse.... jam pak e ndėrlikuar:biggrin: , tė falemnderit pėr sqarim dhe qė nuk pėrtove.:-)

panta_rhei
14-12-09, 20:41
Ke filluar te korruptohesh .Fjalia e pare e idiles e ka nje gabim , qe ti tjeterkujt nuk ia kishe fale .....:tongue:
Jo bre as qė bėhet fjalė, por nuk deshta me ia prishė suksesin:tongue:

Idila
19-01-10, 20:40
Hė pra ku ngelėm me korrigjimin?

Artisti
20-01-10, 13:15
Hė pra ku ngelėm me korrigjimin?

Pėr tė arritur gjerė te Caku duhen:

Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Pasiqė pyete u ndjeva i obliguar tė ndėrhyjė!!!

Je e mrekullueshme!


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Idila
20-01-10, 13:21
Pasiqė pyete u ndjeva i obliguar tė ndėrhyjė!!!

Je e mrekullueshme!


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)
Bėra pak ndryshim tani, besoj duket mė mirė. :)
Gjithashtu jeni i mrekullueshėm!


Idila :smile:

Artisti
20-01-10, 13:44
Bėra pak ndryshim, tani, besojė duket mė mirė. :)
Gjithashtu jeni i mrekullueshėm!


Idila :smile:


Ndryshimi nuk ka qenė i nevojshėm, pėr lexim ėshtė mė mirė nėse do tė figuronte gjerė te sesa deri te.

Shembull:

1. NATO i bėri me dije Qeverisė sė Kosovės

2. NATO i bėri me dije Qeverisė tė Kosovės


Shumė raste shkruhet kjo e dyta!
E dyta ėshtė gabim.

Mrekullia ka lindur me Idilėn!

P.S.
Vėshtirė e kam jadoren ta korigjojė, pėr ta korigjuarė atė, mė duhet shkrimet e saja t'i deshifrojė e pikėrisht kėtu kam pak probleme hahahaArtisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

jadore
20-01-10, 13:57
plasen qokollatat edhe ketej ... eshte nje citat qe e ka permendur Idila , nese nuk gaboj ..
p.s. ika te mirrem me murrizin ...

Artisti
20-01-10, 14:05
plasen qokollatat edhe ketej ... eshte nje citat qe e ka permendur Idila , nese nuk gaboj ..
p.s. ika te mirrem me murrizin ...Nuk po tė citojė pėr korigjim por pėr nderim!

Tė falemnderit qė mė jep mundėsin e drejtimit tė deshifrimit.

Ndoshta kur tė rritem edhe pak do ta kem guximin, tash pėr tash FolShlirė hahahaha

Tė fala murrizit!


Me Respekt dhe Nderim


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Idila
20-01-10, 15:27
Ndryshimi nuk ka qenė i nevojshėm, pėr lexim ėshtė mė mirė nėse do tė figuronte gjerė te sesa deri te.

Shembull:

1. NATO i bėri me dije Qeverisė sė Kosovės

2. NATO i bėri me dije Qeverisė tė Kosovės


Shumė raste shkruhet kjo e dyta!
E dyta ėshtė gabim.

Mrekullia ka lindur me Idilėn!

P.S.
Vėshtirė e kam jadoren ta korigjojė, pėr ta korigjuarė atė, mė duhet shkrimet e saja t'i deshifrojė e pikėrisht kėtu kam pak probleme hahahaArtisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)


ahaha Artist, dhe ti fillove tani tė mė korrigjosh ēdo fjalė!?
Interesant! Pikėrisht po mė pėlqen. (apo pėlqenė?)
Nė tė shumtėn e rasteve kam vėrejtur se si shkronja ė pėrdoret vend e pa vend.
Kur kemi tė bėjmė me vetėn e parė njėjės, shembull:
Unė kėndoj
unė lexoj
unė anashkaloj
unė flas
D.m.th. kėtyre mbiemrave tė lartėshėnuara nuk ėshtė aspak e nevojshme tė i shtohet shkronja ė nė fund.
Merre me mend si do tė tingėllonte fjalia nė njė rast tė tillė apo si do tė dukej intonacioni i zėrit?

Idila
20-01-10, 15:33
Dhe tani diēka mė bėn tė dyshoj:
gjer dhe gjerė

gjer, qė ndryshe do tė thotė (deri)
Pėrshembull: U nisa tė vij deri tek ty apo gjer te ty.
dhe
gjerė, qė ndryshe pėrcakton njė hapėsirė tė gjerė
.....

A mė ndihmoni pak ju lutem?

Idila
20-01-10, 15:48
1. NATO i bėri me dije Qeverisė sė Kosovės

2. NATO i bėri me dije Qeverisė tė Kosovės

Artist, mendoj se kėto lidhėse tė dhe sė luajnė rol sipas gjinisė pėrkatėse.
Pėrshembull:

Jam vajza e babait tim.
Jam vajza e nėnės sime.
ose
Ishte e bija e sė ėmės
Ishte e bija e tė atit.

E kupton tani? :-)

Idila
20-01-10, 15:57
plasen ēokollatat edhe ketej ... eshte nje citat qe e ka permendur Idila , nese nuk gaboj ..
p.s. ika te mirrem me murrizin ...

Tė mira janė qė ta kėnaqin shpirtin,
duhet edhe tė shkruhen bukur pėr syrin. :-)

P.s. pritmė se po vij edhe unė tė pėrleshem pak me tė!

(hahahahaa)

LOJETARI
20-01-10, 16:17
Nuk po tė citojė pėr korigjim por pėr nderim!

Tė falemnderit qė mė jep mundėsinė e drejtimit tė deshifrimit.

Ndoshta kur tė rritem edhe pak do ta kem guximin, tash pėr tash FolShlirė hahahaha

Tė fala murrizit!


Me Respekt dhe Nderim


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Vėllaēko , edhe ti ke fillue tė rrallohesh .......:biggrin:

Idila
20-01-10, 16:21
Vėllaēko , edhe ti ke filluar tė rrallohesh .......:biggrin:
Edhe ti paske filluar bukur tė referosh. (haha)

Fshatari
20-01-10, 16:26
Vėllaēko , edhe ti ke fillue tė rrallohesh .......:biggrin:
"Nuk po tė citojė..."?!
Nė kėtė fjali, folja citoj(me citue) pėrdoret ne mėnyrėn dėftore, koha e tashme, veta e parė dhe shkruhet pa -ė ne fund sipas paradigmes sė foljes punoj:

(Unė) punoj; lexoj, shkoj, kėrkoj, etj. ose edhe po punoj, po shkoj, po lexoj,etj., ose edhe ne mėnyrėn mohore : nuk po punoj, lexoj, shkoj, etj.

Idila
20-01-10, 16:32
"Nuk po tė citojė..."?!
Nė kėtė fjali, folja citoj(me citue) pėrdoret ne mėnyrėn dėftore, koha e tashme, veta e parė dhe shkruhet pa -ė ne fund sipas paradigmes sė foljes punoj:

(Unė) punoj; lexoj, shkoj, kėrkoj, etj. ose edhe po punoj, po shkoj, po lexoj,etj., ose edhe ne mėnyrėn mohore : nuk po punoj, lexoj, shkoj, etj.
Nė fakt Lojtari e korrigjoi gabimin qė kishte bėrė Artisti.

Pikėrisht pėr kėtė arsye e thashė mė lartė qė shumica pėrdorin shkronjėn ė vend e pa vend. :-)

Ps. Lojtari, mė fal qė ta mora fjalėn.. :D

Fshatari
20-01-10, 17:00
Nė fakt Lojtari e korrigjoi gabimin qė kishte bėrė Artisti.

Pikėrisht pėr kėtė arsye e thashė mė lartė qė shumica pėrdorin shkronjėn ė vend e pa vend. :-)

Ps. Lojtari, mė fal qė ta mora fjalėn.. :D

ė-ja pėrdoret nė kohėn e ardhshme tė formės veprore:

(Unė) do tė citoj
(Ti) do tė citosh
(Ai/Idila) do tė citojė. Veta e tretė e njėjėsit merr njė -ė nė fund. Kjo vlen pėr tė gjitha foljet e zgjedhimit tė parė qė, nė dėftorėn e kohės sė tashme, nė numrin njėjės tė vetės sė parė, mbarojnė me bashkėtingėllorėn -j.

4peace
20-01-10, 18:50
Pikėrisht pėr kėtė arsye e thashė mėlartė qė shumica pėrdorin shkronjėn ė vend e pa vend. :-)

:D

Nė tė shumtėn e rasteve shkronja ė luan funksionin e njė shkronje tjetėr tė zgjatur:
"ėshtė", pėr shkak tė "ė"sė nė fund normal duhet tė shqiptohet: "ėėsht"
"thash" shkruhet me "a" tė shkurtė, ashtuqė s'ka nevojė pėr "ė" nė fund.
Sikurse edhe "lart".
Ashtu si i ke shkruar "thashė" dhe "lartė" shqiptohen "thaash" dhe "laart" (a e zgjatur)


***

Idila
20-01-10, 21:02
ė-ja pėrdoret nė kohėn e ardhshme tė formės veprore:

(Unė) do tė citoj
(Ti) do tė citosh
(Ai/Idila) do tė citojė. Veta e tretė e njėjėsit merr njė -ė nė fund. Kjo vlen pėr tė gjitha foljet e zgjedhimit tė parė qė, nė dėftorėn e kohės sė tashme, nė numrin njėjės tė vetės sė parė, mbarojnė me bashkėtingėllorėn -j.
Ashtu ėshtė Fshatar, topi s`e luan. :)
Nė tė shumtėn e rasteve shkronja ė luan funksionin e njė shkronje tjetėr tė zgjatur:
"ėshtė", pėr shkak tė "ė"sė nė fund normal duhet tė shqiptohet: "ėėsht"
"thash" shkruhet me "a" tė shkurtė, ashtuqė s'ka nevojė pėr "ė" nė fund.
Sikurse edhe "lart".
Ashtu si i ke shkruar "thashė" dhe "lartė" shqiptohen "thaash" dhe "laart" (a e zgjatur)
Pikėrisht e prisja kėtė korrigjim tė arsyeshėm.
Ju falemnderit 4peace. :)

P.s. Diku mė lart kėrkova njė ndihmė tė vogėl rreth fjalės: gjer dhe gjerė... a ma sqaroni dot dallimin mes tyre?

panta_rhei
20-01-10, 21:33
........................................

panta_rhei
20-01-10, 21:38
Ashtu ėshtė Fshatar, topi s`e luan. :)

Pikėrisht e prisja kėtė korrigjim tė arsyeshėm.
Ju falemnderit 4peace. :)

P.s. Diku mė lart kėrkova njė ndihmė tė vogėl rreth fjalės: gjer dhe gjerė... a ma sqaroni dot dallimin mes tyre?
Zakonisht foljeve gjer-ė dhe thjesht-ė u shtohet shkronja ė mbrapa varėsisht prej pozitės nė fjali. Psh kur kanė pozitėn e mbiemrit shkruhen me ė mbrapa:
Temė e gjerė,
Mendim i gjerė,
Mendim i thjeshtė,
Detyrė e thjeshtė.
Fushė e gjerė. Gjer tek fusha.
Rrugė e gjerė. Gjer tek rruga.
Ishte detyrė e thjeshtė. Unė thjesht u zbavita derisa e zgjodha detyrėn

Kur nuk e kanė pozitėn e mbiemrit, nuk u shtohet ė mbrapa:

Ne thjesht po luanim,
Nuk e kam dėgjuar gjer mė sot,
Thjesht doja tė tė tregoja,
Ne do tė kishim arritur gjer mė tani.

Idila
20-01-10, 21:41
Zakonisht foljeve gjer-ė dhe thjesht-ė u shtohet shkronja ė mbrapa varėsisht prej pozitės nė fjali. Psh kur kanė pozitėn e mbiemrit shkruhen me ė mbrapa:
Temė e gjerė,
Mendim i gjerė,
Mendim i thjeshtė,
Detyrė e thjeshtė.
Fushė e gjerė. Gjer tek fusha.
Rrugė e gjerė. Gjer tek rruga.
Ishte detyrė e thjeshtė. Unė thjesht u zbavita derisa e zgjodha detyrėn

Kur nuk e kanė pozitėn e mbiemrit, nuk u shtohet ė mbrapa:

Ne thjesht po luanim,
Nuk e kam dėgjuar gjer mė sot,
Thjesht doja tė tė tregoja,
Ne do tė kishim arritur gjer mė tani.
Atėherė mirė e paskam patur nė nėnshkrimin tim... dmth, ....gjer te Caku e jo gjerė te Caku.

Ju falemnderit pėr ndihmėn i nderuari Pantė. :)

panta_rhei
20-01-10, 21:52
Atėherė mirė e paskam patur nė nėnshkrimin tim... dmth, ....gjer te Caku e jo gjerė te Caku.

Ju falemnderit pėr ndihmėn i nderuari Pantė. :)
S'kė pėrsė ė ndėruėrė Idilaė, ishtė kėnėqėsiė tė tė ndėhmėjaė. :biggrin:

p.s. tphu bre ė-nė e nėnės, delmi ka ardh puna dej qaty se me u mat niveli intelektual i shqiptarit sipas pėrdorimit tė njė zanoreje tė shpifur, e tė shpikur enkas nga njė regjim satrapi si enver hoxha ...

Idila
20-01-10, 22:52
S'kė pėrsė ė ndėruėrė Idilaė, ishtė kėnėqėsiė tė tė ndėhmėjaė. :biggrin:

p.s. tphu bre ė-nė e nėnės, delmi ka ardh puna dej qaty se me u mat niveli intelektual i shqiptarit sipas pėrdorimit tė njė zanoreje tė shpifur, e tė shpikur enkas nga njė regjim satrapi si enver hoxha ...
Pse ē`punė ka xhaxhi me shkronjėn ė? :D
Shkronja ė e zbukuron fjalėn shqipe sikurse njeriun e zbukuron eleganca, kuptohet duke mos e tejkaluar cakun e shkronjės ė nė fjalė.
Nė dialektin e gegėrishtes me sa kam vėrejtur ėshtė shumė pak e nevojshme shkronja ė.
Ndėrsa sa i kam dėgjuar jevgjit (nuk e di si u thoni ju jevgjėve haha), ata s`thonė fjalė pa shkronjė ė nė fund. Sa keq tingėllon gjuha shqipe nė kėtė rast!

murrizi
20-01-10, 23:23
Lale, po se fort po e munojshe vehten hej medet.

4peace
20-01-10, 23:25
Pikėrisht e prisja kėtė korrigjim tė arsyeshėm.
Ju falemnderit 4peace. :)

P.s. Diku mė lart kėrkova njė ndihmė tė vogėl rreth fjalės: gjer dhe gjerė... a ma sqaroni dot dallimin mes tyre?

Kjo kishte tė bėjė me njė dobėsi tėnden: u ndikove nga dikush qė ėshtė mė i dobėt se ti nė drejtshkrim. Mirė e kishe tė shėnuar nė fillim. Si gjithherė, ti shkruan mjaft saktė. Madje mė saktė se unė :wink:

P.S.
E kisha lutur kėdoqoftė ta sjellė kėtu njė copė tekst tė gegėrishtes (gegnishtes), nės eka mundėsi.

***

Idila
20-01-10, 23:37
Kjo kishte tė bėjė me njė dobėsi tėnden: u ndikove nga dikush qė ėshtė mė i dobėt se ti nė drejtshkrim. Mirė e kishe tė shėnuar nė fillim. Si gjithherė, ti shkruan mjaft saktė. Madje mė saktė se unė :wink:

P.S.
E kisha lutur kėdoqoftė ta sjellė kėtu njė copė tekst tė gegėrishtes (gegnishtes), nės eka mundėsi.

***
Po mėsojmė tė gjithė sė bashku 4peace, ti nga unė, unė nga ty, ata nga ne, e kėshtu me radhė.
Personalisht mendoj, ky gurbeti sikur m`i ka tharė trutė. Sinqerisht ndihem e kėnaqur qė kjo temė mė dha mundėsin ta shkund pak pluhurin nga truri/koka.
Ju pėrshėndes dhe mė fal sepse nuk mund tė gjeja dot ndonjė tekst nė dialektin e gegėrishtes. :)

vjeshta
21-01-10, 00:15
Kjo kishte tė bėjė me njė dobėsi tėnden: u ndikove nga dikush qė ėshtė mė i dobėt se ti nė drejtshkrim. Mirė e kishe tė shėnuar nė fillim. Si gjithherė, ti shkruan mjaft saktė. Madje mė saktė se unė :wink:

P.S.
E kisha lutur kėdoqoftė ta sjellė kėtu njė copė tekst tė gegėrishtes (gegnishtes), nės eka mundėsi.

***

Mbet e i tha ajo Zana e Madhe
n'zbunin dorėn mbi krah tuj ja vnue
Paj pėr hatėr tan veē mori Ajkė
se je mesa e kuja je
e njatij Mujit tė vshtirit e trimit
ti je motra e atij Zukut, tė Mirit
se na gogėve kurr s'u kem ndihmueEshte vargu i nje kenge.

Artisti
21-01-10, 09:08
Dhe tani diēka mė bėn tė dyshoj:
gjer dhe gjerė

gjer, qė ndryshe do tė thotė (deri)
Pėrshembull: U nisa tė vij deri tek ty apo gjer te ty.
dhe
gjerė, qė ndryshe pėrcakton njė hapėsirė tė gjerė
.....

A mė ndihmoni pak ju lutem?


E nderuara Idila, Profesori im Xhabir Haradinaj mė ka mėsuar se gjer shkruhet gjerė.
Nė asnjė rast nuk shkruhet pa ė, ēfarėdo kuptimi tė ketė fjalia, e merrė edhe gjerė.

Tash po dal te citmi i mėsipėrm; - Tek ty ėshtė gabim.

Tek shkruhet kur pason diēka e filluar me zanore:

Tek ai, tek isha duke folur etj.

Dhe mė pastaj, jo Tek ty por Te ti.

Kėrkoj falje qė fillova tė shkruaj kėtu te korigjimi.

Tė pėrshėndet nga Zemra

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Artisti
21-01-10, 09:23
Vėllaēko , edhe ti ke fillue tė rrallohesh .......:biggrin:


Po shkojmė prej Pleqnie hahahahahaa


Tėėėėėėėė pėėėėėėrshėėėėndessss


P.S.

E zgjata pak ė-nė, rast pėr 4 peace hahahaa


.

Artisti
21-01-10, 09:28
Prezenca e juaj shpėrndan ngrohtėsi, elegancė forumit. Ju pėrshėndes nga zemra sinqerisht. :)


E falenderoj dhe gjithashtu e pėrshėndes nga Zemra, ka harruar ta nėnshkruajė.

Nė rastin e "ta nėnshkruajė" duhet tė figuroj ė-ja.

Po nė rastin e "tė figuroj" pa ė apo me ė.

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Idila
21-01-10, 09:28
E nderuara Idila, Profesori im Xhabir Haradinaj mė ka mėsuar se gjer shkruhet gjerė.
Nė asnjė rast nuk shkruhet pa ė, ēfarėdo kuptimi tė ketė fjalia, e merrė edhe gjerė.

Tash po dal te citmi i mėsipėrm; - Tek ty ėshtė gabim.

Tek shkruhet kur pason diēka e filluar me zanore:

Tek ai, tek isha duke folur etj.

Dhe mė pastaj, jo Tek ty por Te ti.

Kėrkoj falje qė fillova tė shkruaj kėtu te korigjimi.

Tė pėrshėndet nga Zemra

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)Le tė mėsojmė nga njėri-tjetri i nderuari Artist. Sinqerisht kėnaqėsia ėshtė e imja qė kam nderin tė debatoj/replikoj me ju si dhe anėtarėt e tjerė qė morėn/marrin pjesė nė kėtė temė.

S`di pse e kam njė tė keqe, sė tepėrmi e dėgjoj logjikėn time...
Pse ata qė i kanė shkruar librat mos janė gjė tė pėrkryer? Apo mėsuesit?
Njerėz janė, njerėz jemi. :-)
Dhe tani unė doja tė them se fjalėn e korrigjoj pėrgjatė theksimit, tingullit, rrokjes nė fjalė etj, etj, duke mos anashkaluar atė qė kemi mėsuar nė shkollė falė mėsuesve.

Tek ty Artist qė nė fakt duhet shkruar te ty, - ke dhėnė njė sqarim tė kjartė.

Tė falemnderit shumė. :-)

Idila
21-01-10, 09:34
Prezenca e juaj shpėrndan ngrohtėsi, elegancė forumit. Ju pėrshėndes nga zemra sinqerisht. :)


E falenderoj dhe gjithashtu e pėrshėndes nga Zemra, ka harruar ta nėnshkruajė.

Nė rastin e "ta nėnshkruajė" duhet tė figuroj ė-ja.

Po nė rastin e "tė figuroj" pa ė apo me ė.

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)


Me ė duhet edhe tė nėshkruajė edhe tė figurojė.

A bėn tė nėnshkruaj tani Artist? :biggrin:

jadore
21-01-10, 09:50
p.s.
idila eshte e preferuara ime , nuk e di ? ... vie kjo nga drejteshkrimi i saj i bukur , thenjet qe mbane mbrenda apo nicku i saj qe me turbullone mendjen..!!!!
njejta pershtypje kam per Artisitn , nga nicku duhet ta kem me deomos..??? ah , arti ... !


.. nuk e di ? kam pershtypje qe instektivishte sukoshienca jone ka perzgjedhure nicket tone , me kote mundohemi te shkruajme e shkruajme ..kur nicket flasin vete per boten tone ..me avetaret qendron puna ndryshe , se pse me irritojne xhan ?... te rralle jane qe ja qellojne apo qe mua me pelqejne ..
Sa e kopmplikuar kjo bote njeriu, more Aman..! gjithesecilin qmojme , gjithesecilin ngacmojme ?..te vrejme vehten tone tek ata e kjo mos te na pelqeje ,prandaj ..? .... kushedi ...!
.............................................
He mo de juve te gjitheve ..
na shkoj tema ''korrigjimi ''me justifikime e prezentime respekti ..
qellimishte e shkova nje esse qasti qe te beni lektyrimin e saj ..
do mesoj me ne fund diqka nga gramatika dhe permisoj gabimet qe kam , apo prap dhe ketu do degjoje komplimente e komplimente ...?

4peace
21-01-10, 10:08
Mbet e i tha ajo Zana e Madhe
n'zbunin dorėn mbi krah tuj ja vnue
Paj pėr hatėr tan veē mori Ajkė
se je mesa e kuja je
e njatij Mujit tė vshtirit e trimit
ti je motra e atij Zukut, tė Mirit
se na gogėve kurr s'u kem ndihmueEshte vargu i nje kenge.

Falemnderit vjeshta

Tekst i shkurtėr po ja qė i paska dy fjalė me shkronjė tė zgjatur. Pikėrisht kjo mė interesoi.

"vnue" shqiptohet vnuu ("e"ja nė fund nuk shqiptohet por i ndihmon "u"-sė pėr t'u zgjatur), sikurse
"ndihmue" = ndihmuu

Kur kėtyre fjalėve nė fund iu shtohet "ar" (vnuar, ndihmuar) mua mė asocon nė brinat e sajit apo kulmeve kineze :wink:


***

Idila
21-01-10, 10:16
Kur kėtyre fjalėve nė fund iu shtohet "ar" (vnuar, ndihmuar) mua mė asocon nė brinat e sajit apo kulmeve kineze :wink:


***
Hmmm ēfarė ėshtė brina e sajit? Nuk e kuptova?
Apo shkruajte nė dialektin e gegėrishtes? :)

P.s.Jadore prit dhe pak se vjen Artisti tani. :D

Idila
21-01-10, 10:33
p.s.
Idila eshte e preferuara ime , nuk e di ? (e di, e di)... vjen kjo nga drejteshkrimi i saj i bukur , thenjet qe mbane (m)brenda apo nicku i saj qe me turbullon(e) mendjen..(!!!)!?
Tė njejtėn pershtypje kam per Artis(i)tin , nga nicku duhet ta kem me deomos..??? ah , arti ... !(ncuk, s`ėshtė me doemos)


.. nuk e di ? Kam pershtypje qe instektivisht(e) sukoshienca jone ka perzgjedhur(e) nicket tone , me kote mundohemi te shkruajme e shkruajme ..kur nicket flasin vete per boten tone ..me avataret qendron puna ndryshe , se pse me irritojne xhan ?... te rralle jane qe ja qellojne apo qe mua me pelqejne ..
Sa e komplikuar kjo bote njeriu, more aman..! gjithesecilin ēmojme , gjithesecilin ngacmojme ?..te vėrejme vehten tone tek ata e kjo mos te na pelqeje ,prandaj ..? .... kushedi ...!
.............................................

Kėshtu duhet tė duket shkrimi i tė nderuarės Jadore,
shkronjat e futura nė kllapa janė tė tepėrt (por jo ato tė kuqet:biggrin: ),
shkronjėn ė nuk ia korrigjova sepse nuk ėshtė faji i saj,
e kėshtu pra Jadore, mjaft mė me komplimente.

(hahaha)

4peace
21-01-10, 10:45
Hmmm ēfarė ėshtė brina e sajit? Nuk e kuptova?
Apo shkruajte nė dialektin e gegėrishtes? :)

P.s.Jadore prit dhe pak se vjen Artisti tani. :D


Si diēka e lakuar dhe e ēuar pėrpjetė (prej ēerek deri nė gjysmėrreth).

A i ke parė kulmet kineze tė ēuara nė fund?


*

LOJETARI
21-01-10, 10:49
p.s.
idila eshte e preferuara ime , nuk e di ? ... vie kjo nga drejteshkrimi i saj i bukur , thenjet qe mbane mbrenda apo nicku i saj qe me turbullone mendjen..!!!!
njejta pershtypje kam per Artisitn , nga nicku duhet ta kem me deomos..??? ah , arti ... !


.. nuk e di ? kam pershtypje qe instektivishte sukoshienca jone ka perzgjedhure nicket tone , me kote mundohemi te shkruajme e shkruajme ..kur nicket flasin vete per boten tone ..me avetaret qendron puna ndryshe , se pse me irritojne xhan ?... te rralle jane qe ja qellojne apo qe mua me pelqejne ..
Sa e kopmplikuar kjo bote njeriu, more Aman..! gjithesecilin qmojme , gjithesecilin ngacmojme ?..te vrejme vehten tone tek ata e kjo mos te na pelqeje ,prandaj ..? .... kushedi ...!
.............................................
He mo de juve te gjitheve ..
na shkoj tema ''korrigjimi ''me justifikime e prezentime respekti ..
qellimishte e shkova nje esse qasti qe te beni lektyrimin e saj ..
do mesoj me ne fund diqka nga gramatika dhe permisoj gabimet qe kam , apo prap dhe ketu do degjoje komplimente e komplimente ...?

Ky shkrim i Jadores duhet tė deshifrohet nė mėnyrė qė Artisti ta korigjojė .

Deshifrimi:
Insektivisht :biggrin: thumbohen komplimentet e ndėrsjellta duke lėnė gjurmė tė gravuara krahėve tė vetėsigurisė .{ thotė mama e jadores}

Idila
21-01-10, 10:53
Si diēka e lakuar dhe e ēuar pėrpjetė (prej ēerek deri nė gjysmėrreth).

A i ke parė kulmet kineze tė ēuara nė fund?


*
Formė harku don tė thuash?:smile:
Edhe kulmet kineze i kam parė madje ballė pėr ballė nė realitet.
Dmth.
Vnuu dhe ndihmuu duke marrė prapashtesėn ar - nga thika shndėrrohet nė drapėr. ;)

4peace
21-01-10, 11:18
Formė harku don tė thuash?:smile:

Vnuu dhe ndihmuu duke marrė prapashtesėn ar - nga thika shndėrrohet nė drapėr. ;)Korrekt.

Vnuu/ndihmuu shkon horizontalisht drejt (vijė e drejtė horizontale) dhe, kur i shtoher "ar" ngritet pėrpjetė (si drapėr ).

Pėr ate thuhet (thoshin toskėt): "gegėt flasin drejt, pa lakesa" ha ha ha


***

Idila
21-01-10, 14:09
Sot ėshtė e enjte, ditė pushimi pėr mua. Tek shetisja bulevardit tė forumit tonė, nuk mund tė qėndroja dot pa e vizituar edhe njė herė kėtė temė. Edhe pse me dhjetra herė e kam vizituar sot.
Por kėtė herė e lexova nga fillimi, qė nga postimi i parė e deri te postimi i fundit qė ėshtė bėrė deri mė tani. Herė qeshesha me zė, herė-herė mendime tė ndryshme mė kaplonin mendjen rreth drejtėshkrimit, rreth anėtarėve tė dashur dhe tė respektuar ndėrkohė qė lexoja postimet e tyre. Sa njerėz tė mirė ka kjo botė! Sa bukur kuptohen mes veti! Kjo ėshtė mrekulli!
Seē mė ra nė mendje, po sikur t`i bėja kopje kėto postime dhe t`i ruaja nė sirtar! Ndoshta do tė ēmallem nė moshėn e pleqėrisė duke i lexuar dhe rilexuar....
Nė fakt, kėtu mes jush ndihem sikur nė klasė, e rrethuar nga shokė dhe shoqe, mėsojmė, debatojmė, qeshim dhe kėndojmė tė gjithė sė bashku. Por edhe pse grindemi nganjėherė, prapė se prapė neve jemi dhe ngelim po ata, tė mirėt.
Ju dua! :smile:

P.s. korrigjomėni tani! :)

shfletuesi_
21-01-10, 16:21
Vini re !
Vini re !
Vini re !

Kujdės nė drejtshkrim. Idila ka marrė gomėn dhe po bėn kėrrdira :) hahahaha

Idila
24-01-10, 02:07
Vini re !
Vini re !
Vini re !

Kujdės nė drejtshkrim. Idila ka marrė gomėn dhe po bėn kėrrdira :) hahahaha
-Shfletues, ma jep gotėn ta mbush me lule!
Shfletuesi e sjell gomėn... -urdhėro shoqe Idile!
-Jo gomėn por gotėn Shfletues ti gabove, lulet lihen nė gotė mendjen ku e ēove?
-Po gabova shoqe, isha zhytur thellė nė mendime, nga frika se mos bėj gabime u fiksova nė gomė pėr korrigjime! Ndaj mos ma vė re po tė lutem unė, sot bėn vapė shumė e jam si nėpėr gjumė. :D

Idila
01-02-10, 15:31
-Shfletues, ma jep gotėn ta mbush me lule!
Shfletuesi e sjell gomėn... -urdhėro shoqe Idile!
-Jo gomėn por gotėn Shfletues ti gabove, lulet lihen nė gotė mendjen ku e ēove?
-Po gabova shoqe, isha zhytur thellė nė mendime, nga frika se mos bėj gabime u fiksova nė gomė pėr korrigjime! Ndaj mos ma vė re po tė lutem unė, sot bėn vapė shumė e jam si nėpėr gjumė. :D
Shfletues, eja korrigjomė kėtu! :D

USB
23-03-10, 15:48
Persendetje kisha me ju drejtu nese bon me ma korigju qet punim qe eshte bere nga une, duke dhene kritika ,sepse ne baze te tyre ne mesohemi dhe pikerishte vlersimi ne fund ! :) Tema eshte per mesuesin !!


Te flasesh per mesuesin ,do te thote te permendesh nje njeri te shenjte dhe te denje.Te cekesh nje teme te tille.do te thote te hyshe ne nje brendesi e cila shenderrite nga thesare te shumte ,i cili me munde ia holli themelet jetes sone ,duke e pasuruar mendjen tone me nje dije qe permbane nje peshe dhe nje vlere me te madhe se sa floriri.Nga njehere pyesim vehten se mos ndoshta nje njeri te tille zoti e kish derguar qe te na drejtoje ne rruge te denje.
Pamja e tije e mbrenshme pothuajse nje pamje mahnitse qe te le ne mes endrres dhe realitetit.
Castet e para qe i kalova me mesuesin tim i mbaj mend ende ,por nganjehere ato mund te notojne neper siperfaqe te ndonje oqeani,po nje dite shpresoj qe valet do i qesin ne pasterti dhe do dalin ne realitet.Keshillat e tij ende jane te ngulosura ne mendjen time dhe kane len nje pershtypje te madheshtore.Ai per ne u be nje xixellonje e jetes,sone nje xixe qe na shenderrite kudo dhe na qet ne ruge drejt te vertetes.Dija qe na dhuroi ne ne ngeli pothuajse sikur vaji i gurit per kandilin ,kandili pa vaj guri nuk shenderrite,prandja as ne pa ate dije skemi kah ti ja mbajme.Fjalet i merr era dhe ecen me kohen,por veprat dhe gjestet e tija edukativo-arsimore nuk do i harroi kurre.
:) E dua dhe e rrespektoi mesuesin tim !!!!! :)

Nga ky punim (hartim) pothuajse fitova note vec kaluese (2) ku qendron problemi nuk e di !!! ju lutem korrigjojeni !! dhe masandej vlersimi ne fund :)

USB
23-03-10, 19:36
hahahaha!!! nje gje e tille te ndoll me cudit shume dhe me thot qe kom dal nga tema mendoj qe ky hartim ka gabime gramatikore sepse e kom shkru ne computer e nuk pac shume kohe ta korigjoj ne hartim nuk kom pas asnje gabim gramatikor perpos qe me ka thene nuk je perqendruar ne teme .
hartime me duket qe ka nje kuptim tejet te plote se fjala per mesuesin eshte kene edhe pse kom perdor ca figra stilistike !! :(

Fshatari
23-03-10, 23:35
hahahaha!!! nje gje e tille te ndoll me cudit shume dhe me thot qe kom dal nga tema mendoj qe ky hartim ka gabime gramatikore sepse e kom shkru ne computer e nuk pac shume kohe ta korigjoj ne hartim nuk kom pas asnje gabim gramatikor perpos qe me ka thene nuk je perqendruar ne teme .
hartime me duket qe ka nje kuptim tejet te plote se fjala per mesuesin eshte kene edhe pse kom perdor ca figra stilistike !! :(
Ne hartim e pash fjalen "holli" ne vend te hodhi. Edhe ketu lart e ke poashtu " ndoll" ne vend te ndodh. Keto fjale karakterizojne te folmet e Malesise te dialektit geg.
Sa i perket hartimit, me duket se eshte pak teper intimist(shprehje e thekaur e ndjenjave personale dhe mbresave tuaja).Mendoj se ne nje hartim te mirefillte duhet te ruhet distanca ne mes hartuesit dhe temes se trajtuar.
Nga hartimi yt mesohet me teper per boten dhe psikologjine tende(pershtypjet tuaja ndaj mesuesit) se sa vertet per mesuesin qe na del idhull i vertete.
Sa i perket retorikes, figurat dalin me shume ne poezi:rima, ritmi, theksi,etj. i vargut jane figura. Ne proze, perdoren me shume tropet, siē jane psh metafora, metonimia, sinekdota,antiteza, alegoria...e shume tjera.
"Ēastet qe lundrojne ne siperfaqen e oqeanit..." eshte metafore. Vijojne disa hiperbola ne hatimin tend...

Idila
24-03-10, 13:19
Nuk do tė ishte keq sikur nė radhė tė parė tė na tregoje se si titullohet tema e hartimit nė fjalė e parashtruar nga mėsuesi.
Pastaj tė mos harrojmė se nė hartim mirren parasysh shenjat pikėsimit nė vendin e duhur, drejtėshkrimi si dhe bukurshkrimi. A i ke paraqitur kėto tė fundit ti?

Castet e para qe i kalova me mesuesin tim i mbaj mend ende ,por nganjehere ato mund te notojne neper siperfaqe te ndonje oqeani,po nje dite shpresoj qe valet do i qesin ne pasterti dhe do dalin ne realitet

...
ulu nė vend! Mjaftueshėm me meritė!

Fshatari
24-03-10, 13:30
Nuk do tė ishte keq sikur nė radhė tė parė tė na tregoje se si titullohet tema e hartimit nė fjalė e parashtruar nga mėsuesi.
Pastaj tė mos harrojmė se nė hartim mirren parasysh shenjat pikėsimit nė vendin e duhur, drejtėshkrimi si dhe bukurshkrimi. A i ke paraqitur kėto tė fundit ti?...
ulu nė vend! Mjaftueshėm me meritė!

Edhe mesuesi i kish than: mjaftueshem 2! As ti s'qenke hiē me e gjymerte se mesuesi.Hape zemren e veja nje 3!