PDA

View Full Version : Nė cilėn gjuhė qajnė foshnjat?


AlbaSoft
13-11-09, 23:51
http://www.gazetastart.com/fotolajm/anne_ve_be1.jpg

Foshnjat qajnė nė njė mėnyrė tė pėrshtatshme me gjuhėn e nėnave tė tyre, theksohet nė njė studim tė bėrė nė Gjermani.
Gazeta gjermane "Die Welt" i referohet Kathleen Wermke, drejtuese e qendrės ""Zhvillimi i gjuhės para tė folurit dhe problemet e zhvillimit" nė klinikėn e universitetit Würzburg, dhe ekipit tė saj. Ata vėrtetuan se kur embrioni ėshtė nė barkun e nėnės regjistron nė kujtesėn e tij thekset e ndryshme tė gjuhės sė saj, dhe pasi lind, gjatė tė qarit pėrdor “atė shembull melodie” tė nėnės.

Pas botimit tė rezultateve tė studimit nė revistėn "Current Biology", Wermke thekson se janė analizuar 60 foshnje 3-5 ditėshe franceze dhe gjermane, dhe nga spektri i frekuencave i pėrgatitur gjatė kohės qė qanin u pėrftuan thekse tė ndryshme.

Duke parė se nė gjuhėn gjermane theksi i fjalėve dobėsohet nė rrokjet e fundit, ndėrsa nė gjuhėn franceze theksohet mė tepėr, Wermke deklaroi se foshnjat gjermane fillonin tė qarin me tone tė larta pastaj e ngadalėsonin. Ndėrsa tek foshnjat franceze ndodhte e kundėrta, ato fillonin tė qanin lehtė dhe mė vonė e ngrinin mė shumė zėrin.

Pėrgatiti: Aisa Kokiēi

Idila
13-11-09, 23:57
Si qanė njė foshnjė shqiptare, sipas theksit tė gjuhės shqipe?

premium
14-11-09, 09:16
...Tatari mer vesh ;S

shfletuesi_
14-11-09, 09:17
Ne gjuhen e ndjenjave.

premium
14-11-09, 09:21
Ty a' te kujtohet me qfare gjuh ki qajt .. shfletus ;D
ndersa une veē me AAAAAAAAAAAAAAA

shfletuesi_
14-11-09, 09:25
Ty a' te kujtohet me qfare gjuh ki qajt .. shfletus ;D
ndersa une veē me AAAAAAAAAAAAAAA

Po me kujtohet... sahere me merrke malli qe te ma kruajn shpinen une Qaja... edhe menjehere e ndjeja nje dore ledhatuese mbi shpine oh oh oh si sot me kujtohet sa mire pushoja ate kohe :biggrin: edhe ashtu me zinte gjumi pak e mbaj mend vet e pak me tregon gjyshja. Nuk rrej pernime ashte. qyy

premium
14-11-09, 09:34
Ti mir e leht e paske pas ... e per mu tregojn se kokna kon kijametqi ;) tan natėn luhatshin me batanije .D

shfletuesi_
14-11-09, 09:39
Ti mir e leht e paske pas ... e per mu tregojn se kokna kon kijametqi ;) tan natėn luhatshin me batanije .D

Po e mbaj mend 1 rast qeshtu me batenije e luhatshin kishe me pushu vajin e mos me kajt... Edhe 1 gru te dajt i ka pas 2 fmij njanin se merrke gjumi qeshtu si ty u dashke me luhat me bateni u qu edhe dikush me i ndihmu.. tu e luhat qashtu ja nisi fmiu tjeter me kajt , kjo trullajka tu mendu qe eshte tu shkun qebe ska dite qe e ka djalin tu e luhat.. e ka lshu batanijen edhe ka nga te djali tjeter me mejt... merre me mend tash qka ka ndodh - hahaha-

premium
14-11-09, 09:46
Hahahaha sa komik .... leht e paska shpetu femija kur s'ja vurėn ne lavatriqe(maqin teshav);D
Hala egziston qasi njerez t'lodhen e'?

shfletuesi_
14-11-09, 09:50
Jo bre per atehere po flas jo per taash... Qy. A ti lavatriqet per mi shit i ke ma shume hahaha

premium
14-11-09, 09:56
Hahahah ..po de kam me firme te mirė Canndy - Gorenje-Teuta ???...
e shes pėr njėzetedymbedhjet marka ;D

shfletuesi_
14-11-09, 09:59
Hahahah ..po de kam me firme te mirė Canndy - Gorenje-Teuta ???...
e shes pėr njėzetedymbedhjet marka ;D


Qysh more Gorenje- e di qe ka ama Teuta- spo e di qe ka lavatriqe...

premium
14-11-09, 10:04
Shfletus.... prej rrugės dulėm e hyrėm nė ēorsokak ;D
qoje pak koken e shih tema per qka bahet ???
qetash e likvidojn shkrimet e tona hahahah..

ee muhabeti ka s'po ēon .... prej bebės e derii te lavatriqe ;)

shfletuesi_
14-11-09, 10:07
Shfletus.... prej rrugės dulėm e hyrėm nė ēorsokak ;D
qoje pak koken e shih tema per qka bahet ???
qetash e likvidojn shkrimet e tona hahahah..

ee muhabeti ka s'po ēon .... prej bebės e derii te lavatriqe ;)

Ti i ke fajet.. une tregova 1 here qe bebet qajn me gjuhen e ndjenjave qyy

premium
14-11-09, 10:07
Te permbahemi temės...
tregom bacit .. ti qetash qysh qan???
me alarmin sinjalizues Gjerman apo Amerikan ;D

shfletuesi_
14-11-09, 10:12
une nuk jam foshnje :)

emine
14-11-09, 12:42
http://www.gazetastart.com/fotolajm/anne_ve_be1.jpg

Foshnjat qajnė nė njė mėnyrė tė pėrshtatshme me gjuhėn e nėnave tė tyre, theksohet nė njė studim tė bėrė nė Gjermani.
Gazeta gjermane "Die Welt" i referohet Kathleen Wermke, drejtuese e qendrės ""Zhvillimi i gjuhės para tė folurit dhe problemet e zhvillimit" nė klinikėn e universitetit Würzburg, dhe ekipit tė saj. Ata vėrtetuan se kur embrioni ėshtė nė barkun e nėnės regjistron nė kujtesėn e tij thekset e ndryshme tė gjuhės sė saj, dhe pasi lind, gjatė tė qarit pėrdor “atė shembull melodie” tė nėnės.

Pas botimit tė rezultateve tė studimit nė revistėn "Current Biology", Wermke thekson se janė analizuar 60 foshnje 3-5 ditėshe franceze dhe gjermane, dhe nga spektri i frekuencave i pėrgatitur gjatė kohės qė qanin u pėrftuan thekse tė ndryshme.

Duke parė se nė gjuhėn gjermane theksi i fjalėve dobėsohet nė rrokjet e fundit, ndėrsa nė gjuhėn franceze theksohet mė tepėr, Wermke deklaroi se foshnjat gjermane fillonin tė qarin me tone tė larta pastaj e ngadalėsonin. Ndėrsa tek foshnjat franceze ndodhte e kundėrta, ato fillonin tė qanin lehtė dhe mė vonė e ngrinin mė shumė zėrin.

Pėrgatiti: Aisa Kokiēi
interesante dhe besoi qe ka diqka te vertet,kam lexu qe foshnjet e nuhasin apo njohin eren e nenes,femija eshte shume i lidhure dhe me te rrahunat e zemres se nenes,andaj sikure te qaje nje foshnje dhe te vihet ne gjoksin e nenes pushone menjeher,apo siq keni shneuare tingujte dhe zerat qe degjone ne barkune e nenes...
ndersa shqiptaret si lindin Falsin ,fjala e pare o :ta Q**** nanen:redface:

DEA
12-12-09, 22:52
Truri i njeriut meson vazhdimisht dhe gjithmon, edhe ateher kur gjindet ne barkun e nenes.
Mund te jete me se e vertet

halla e madhe
13-12-09, 10:29
...me se e vertetet eshte qe foshnjet kane nje gjuhe speciale qe vetem nenat e tyre e kuptojne....valla me ka ra rasti tek nje e njofshme shqiptare,kur i kane qajte femijte sikurse sirenat e zjarrfiksave,jaaaaa,s'bente pune gjuha nenes,qasi femije s'kame perjetu kurr,thone nese nena eshte e stresume ashtu edhe femija reagon....praaa nena te ardhshme,behuni te qeta,mos t'ju ndodhe te mos mirrni vesh gjuhen e femijes suaj:wink:

premium
13-12-09, 10:45
[quote=halla e madhe]...me se e vertetet eshte qe foshnjet kane nje gjuhe speciale qe vetem nenat e tyre e kuptojne....valla me ka ra rasti tek nje e njofshme shqiptare,kur i kane qajte femijte sikurse sirenat e zjarrfiksave,jaaaaa,s'bente pune gjuha nenes,qasi femije s'kame perjetu kurr,thone nese nena eshte e stresume ashtu edhe femija reagon....praaa nena te ardhshme,behuni te qeta,mos t'ju ndodhe te mos mirrni vesh gjuhen e femijes suaj

***
.. po asht ka mamat qyqare , nga panku qan edhe vet sikur foshnja , me sirenės alarmuese tė luftės .. hahaha