PDA

View Full Version : Dita ndėrkombėtare e NEVOJTORES, si dhe dita (poashtu ndėrkombėtare) e filozofis


murrizi
19-11-09, 21:06
Tash ndoshta vje dikush e ankohet pse kėto dy data kaq me rėndėsi tė rame nė njė ditė tė pėrbashkėt ?
Tash nuk e dijė ēka kan menduar ata tė uneskos derisa tė enjėten e tretė tė nėndorit qė nga 2002-ta, e kan caktuar si ditė kur duhet tė filozofohet. Dhe pėrse na qenka mė pak mė rėndėsi dita e tualetave e zbuluar njė vitė para, pra me 2001(World Toilet Organization) apo shkurt WTO, apo shqip dita e nevojtores.
Edhe unė jam nė dilem se ciln nga kėto dy ditė ti lė pėr ti festuar (pėr nga rėndėsia dhe pesha e tyre qė kan) sa pėr tė mos u koritur apo mbetur kujt borxh.

Kercovari
20-11-09, 08:01
Sa mire..krijoni Organizata sipas arshinit ala Kosovarqe,edhe ate pa fije turpi..

World Trade Organization, WTO-Ēfarė ėshtė OBT?
</SPAN>OBT (Organizata Botėrore e Tregtisė, OBT) ėshtė njė bazė ligjore dhe institucionale tė sistemit tregtar shumėpalėsh dhe ėshtė e vetmja organizatė ndėrkombėtare qė menaxhon marrėdhėniet ndėrkombėtare tregtare tė vendeve nė nivel global.

OBT-ė ėshtė formuar me 1 Janar 1995. Mė parė ajo ishte organizate vetėm pėr tregti ndėrkombėtare tė mallrave nė rregullat shumėpalėshe tė bazuara nė njė "kontratė tė pėrkohshme" tė punės, dhe Marrėveshjes sė Pėrgjithshme mbi Tarifat dhe Tregtinė (GATT 1947). Kjo marrėveshje ishte pėrfshirė nė kėtė me krijimin e OBT-sė. Ajo ėshtė e njohur si GATT 1994, pėr sqarimin e marrėveshjes ligjore ėshtė i ndryshėm nga GATT 1947, pėr tė zėvendėsuar.</SPAN>

Murgesha
20-11-09, 15:04
Ha,hahahaahaha Murriz.
Sapo kam pėrfunduar sė lexuari librin "Skandalet e Kloshmerlit" nga Gabriel Shevalie!
Po, po njė SHURRĖTORE (siq e quan autori) qė ndikon nė mbarėvajtjen e paqes ndėrkombėtare. Hiq mė pak e as mė shumė ajo SHURRĖTORE ndikon nė ndalim ē`aramtimin e botės nė vitin 1923.
Tash qė lexova atė libėr, e kėndej paska edhe ditė ndėrkombėtare tė NEVOJTORES, kam frigė qė po pėrsėritet historia pėr rruzullin tokėsor. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

murrizi
10-06-10, 17:18
...mė vje keq qė mė duhet tė vazhdoj me kėto data tė rėndėsishme, dhe si pėr qudi kėtijė viti tė gjitha bijkan nė njė tė ENJĖTE e jo dite tjetėr (e marte apo e mėrkure), mua nuk mė mbetet gjė tjetėr pėrpos tė vazhdoj me kėngėn dhėndėrrit pėr msitin, ku thotė:
... O her n'at t'enjete,
o her n'kėtė t'enjete.
mėsit qeni, ooooooou,
pse na rrejteeeee.

GURI SYLAJ
19-06-10, 10:57
Jo more cfar ankese !??
Secili e feston festen e vet!!!
Kurse nese shtrohet pytja se cila eshte me e rendesishme une them Nevojtorja .
Arsyeja eshte se:
Filozofia pa nevojtore nuk bene kurse nevojtorja nuk ka nevoje per filozofi !!!!