PDA

View Full Version : Biblioteka Kombėtare, ndėrtesa e nėntė mė e shėmtuar nė botė ...


Jana
21-11-09, 01:23
Njė kullė, njė teatėr, njė bibliotekė, disa muze- janė disa prej ndėrtesave qė janė pėrcaktuar si mė tė shėmtuarat e botės. Mes tyre ėshtė edhe Biblioteka Kombėtare nė Prishtinė. Klasifikimi ėshtė bėrė pėr tė dytin vit radhazi nga pėrdoruesit e faqes sė internetit tė Virtualtourist.com. Bėhet fjalė pėr vepra tė cilėsuara nga arkitektura botėrore si inovative ose gjeniale, por e vėrteta ėshtė se njerėzve nuk u pėlqejnė ose i konsiderojnė si tė shėmtuara.

Morris Mechanik Theater – Teatri i Baltimorit i projektuar nga arkitekti John Johansen, konsiderohet si njė shembull i shėmtuar arkitekturor, e ndėrtuar nė vitin 1954, me Corbusier. Vetė pronari i ndėrtesės qė e bleu nė vitin 2005 (6 milionė dollarė), ėshtė shprehur: “Nuk kam takuar askėnd qė e ka pėlqyer”.

Zikzov Television Tower – E projektuar nė vitin 1985 dhe nė vitin 1992 nga arkitekti dhe skulptori David Cerny- dominon qytetin e Pragės me format e saj kurioze fėmijėrore qė ngjiten nė kullė.

The Beehive – Pallati Beehive ėshtė nė Zelandėn e Re, pranė parlamentit, prania e tė cilit, sipas lexuesve, e shton shėmtinė.

Qendra George Pompidou – E njohur edhe si Beaubourg, muzeu dhe qendra kulturore e Parisit, e cila ishte projektuar nga Renzo Piano, Gianfranco Franchini dhe Richard e Sue Rogers. Sipas New York Times dizajni i kėsaj qendre, ka pėrmbysur arkitekturėn botėrore. Por njerėzve nuk u pėlqen aspak.

Federation Squadre – Ėshtė sheshi kryesor i qytetit tė Melburnit dhe ėshtė pika e referimit tė qytetit.

Petrobras Headquarters – Ndėrtesa braziliane e vendosur nė Rio de Janeiro ėshtė cilėsuar njė kryqėzim mes njė ndėrtese druri tė papėrfunduar dhe njė burgu.

Merkel Building – Vepėr e ndėrtuar nė Virxhinia nga arkitekti Richmond, i cili ka deklaruar se pėr projektimin ėshtė frymėzuar nga njė patate nė furrė, e cila i ėshtė shėrbyer nė njė darkė arkitektėsh.

Royal Ontario Museum – muzeu i katėrt pėr nga dimensionet nė Amerikėn e Veriut qė gjendet nė Toronto.


http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.1120233850844_m.jpg
Biblioteka Kombėtare – Ndėrtesa nė qendėr tė Prishtinės e vizituar vazhdimisht nga studentėt, ėshtė nė listėn e objekteve mė tė shėmtuara nė botė. Faqja Virtualtourist.com e pėrshkruan si njė huall bletėsh, ndėrsa thuhet se ‘rrjeti’ rreth objekti e pėrkeqėson mė shumė pamjen e saj. Aty thuhet se “kur ėshtė hapur pėr herė tė parė, shumėkush ka menduar se rrjeti gjigant ishte nė fakt skele”.

Ryugyon Hotel – Ky hotel qė dominon profilin e kryeqytetit koreanoverior hyn pėr herė tė dytė radhazi nė klasifikimin e horrorit tė projektuar nga Virtualtourist.