PDA

View Full Version : Trajtoni si duhet flokėt tuaj ...


Jana
21-11-09, 02:02
Profesionistėt rrėfejnė strategjitė pėr tė pasur flokė me shkėlqim nė njė listė produktesh pėr tė cilat ia vlen tė investosh dhe kėshillash tė mundshme.

1. Produkte natyrale. Krehja dhe stilimi i pėrditshėm mund tė dėmtojnė flokėt tuaj, duke u vjedhur atyre vajrat natyrale dhe duke i ēuar drejt kėputjes. Ndėrro furēėn tėnde plastike tė flokėve me njė me fije natyrale, e cila shpėrndan yndyrėn natyrale nė fijet e flokėve ndėrkohė qė i kreh, duke rritur shkėlqimin. Fijet natyrale rrezikojnė mė pak tė kėpusin flokėt.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto1.jpg
2. Shmang produktet qė pėrmbajnė alkool. Alkooli, ndotja dhe lagėshtia u marrin flokėve shkėlqimin natyral. Shumė shkuma pėrmbajnė alkool, kėshtu qė, nėse i ke flokėt e thatė, zėvendėsoje me njė krem ose serum.

3. Laji nė mėnyrėn e duhur. Dhe pse shumė nga ne i lajnė flokėt ēdo ditė, specialistėt kėshillojnė qė disa herė nė javė ėshtė e mjaftueshme. Larja mund t’i ndihmojė flokėt tė fitojnė shkėlqim, por ajo i lė tė butė. Specialistėt i kėshillojnė ato qė i lajnė flokėt pėrditė tė aplikojnė balsam fillimisht, por duke e mbajtur larg rrėnjėve. Pastaj, pa e shpėlarė ndėrmjet, duhet tė pėrdoret shampoja vetėm nė rrėnjė, duhet shkumėzuar dhe pastaj duhet t’i shpėlash. Rrėnjėt e flokėve kėshtu do kenė fituar volum, por pjesa tjetėr e flokėve do ruajė shkėlqimin e saj.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto-2.jpg
4. Shpėlaji me ujė tė ftohtė. Shpėlarja e flokėve me ujė tė ftohtė i mbyll “luspat” e fijeve tė flokėve, duke i lėnė ato tė lėmuara dhe me shkėlqim nė sipėrfaqe. Tė pėrdorėsh ajėr tė ftohtė pasi i ke tharė me tharėse ka njė efekt tė pazėvendėsueshėm shkėlqyes dhe shumica e tharėseve e kanė opsionin e ajrit tė ftohtė.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto-3.jpg
5. Lufto flokėt kaēurrelė. Fijet e flokėve janė porozė, prandaj thithin lagėshti nga mjedisi, qė i bėn kaēurrelė nė klimė tė lagėsht. Pėr tė shmangur pėrdredhjen e flokėve nga mesi i ditės, sigurohu para se tė dalėsh, qė flokėt e tu janė tė thatė; sado pak ujė i mbetur nė flokė mund tė shkaktojė dredhjen e tyre mė vonė. Specialistėt kėshillojnė pėrdorimin e njė piastre pas tharjes sė flokėve, e cila do hiqte ndonjė tepricė tė lagėshtisė.

6. Pėrdor produkte me silikon. Produktet me silikon sheshojnė ato fijet e vogla qė rrinė tė ngritura sipėr flokėve dhe krijojnė njė barrierė ndėrmjet pajisjeve tė pėrdorura dhe flokėve, duke zvogėluar rrezikun e kėputjes dhe duke kufizuar efektet e dėmshme tė nxehtėsisė. Por si ēdo gjė tjetėr, dhe silikoni funksionon mė mirė po tė pėrdoret nė masė tė moderuar. Tė pėrdorėsh shumė prej tij do bėj qė flokėt tė humbasin volum ose tė duken tė yndyrshėm. Gratė me flokė tė rrallė tė pėrdorin nė vend tė tij njė silikon shkėlqyes spray.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto-4.jpg
7. Provo njė trajtim nė tė nxehtė. “Shumė femra mendojnė se nxehtėsia i djeg flokėt”, thonė parukierėt, por e pėrdorur nė mėnyrėn e duhur, mund t’u japė flokėve njė shkėlqim tė mrekullueshėm, veēanėrisht po tė jenė tė dėmtuar. “Arsyeja pse parukierėt i trajtojnė flokėt e klientėve me nxehtėsi gjatė trajtimeve me solucione ėshtė qė ajo hap luspat e flokėve, duke e lejuar maskėn ose vajin tė penetrojė thellė nė fijet e flokėve”, tregojnė specialistėt. Nė qoftė se nuk shkon nė sallon bukurie apliko njė maskė ose trajtim me vaj tė nxehtė njė herė nė muaj nė shtėpi. Pasi tė kesh aplikuar produktin, mbėshtille kokėn me njė peshqir tė ngrohtė.

8. Investo pėr pajisje jonike. Tharėset dhe piastrat pėr tė cilat ia vlen tė investosh, jo vetėm nuk lejojnė qė flokėt tė humbasin rregullsinė e krehjes, por pėrmirėsojnė edhe shėndetin e flokėve. Ndėrkohė qė pajisjet e thjeshta nxehen mė shumė sa mė shumė i pėrdor, pajisjet jonike prej qeramike ruajnė nxehtėsinė dhe rrisin forcėn dhe shkėlqimin me kalimin e kohės.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto-5.jpg
9. Kujdes flokėt me onde. Flokėt me onde priren tė jenė mė me pak shkėlqim dhe mė tė thatė se flokėt e drejtė. Flokėt me onde rriten mė ngadalė se flokėt e drejtė, kėshtu qė majat janė mė tė vjetra dhe kanė nevojė pėr mė shumė hidratim se rrėnjėt. Nė rast se flokėt e tu kanė valėzime natyrale, duhet t’i presėsh majat ēdo gjashtė ose tetė muaj dhe gjithmonė tė pėrdorėsh shampo qė i pasuron me lėngje dhe balsam. Pas stilimit, apliko njė serum nė maja pėr tė ruajtur yndyrėn natyrale dhe shkėlqimin.
http://www.telegrafi.com/data/image/floket-foto-6.jpg
10. Jepu shkėlqim ondeve. Shkėlqimi vjen nga fijet e flokėve qė nuk janė tė ngatėrruara. Drita bie nė ēdo fije floku dhe pastaj reflektohet nė njė drejtim tė caktuar, kėshtu qė kur edhe fijet e tjera pranė janė tė drejta, reflektimet kthehen nė sy nga i njėjti drejtim, duke rezultuar nė njė fashė me shkėlqim. Flokėt me onde duken me shkėlqim kur tė gjitha rrinė nė njė drejtim, prandaj ondet e mėdha, tė lėmuara, tė formuara, reflektojnė mė shumė dritė se shumica e flokėve me kaēurrela. T’i mbėshtjellėsh kaēurrelat e thata rreth shufrės sė hekurit tė mashės sė flokėve, do t’i shtronte ato dhe do i bėnte tė dukeshin mė tė rregullta.

Amina
22-11-09, 21:55
Jana faleminderit per kete postim:smile: .

Kam veq nje verejtje , te mos perdoret aq silikoni ne floke, sepse floket shkaterrohen gjithere edhe dihet se silikoni ka permbajtje te elementeve te kauqukut.
Le te perdoret nje shampon qe ka sa me pak elemente konzervimi.

PS: keshtu me ka keshilluar nje frizerk :smile: