PDA

View Full Version : Cili ėshtė ushqimi mė i mirė pėr vogėlushin tuaj?


Jana
07-12-09, 17:47
T'i ofroni fėmijės suaj njė mėnyrė tė ushqyeri sa mė tė shėndetshme dhe tė ekuilibruar, i jepni atij tė gjitha shanset pėr t’u rritur nė shėndet tė plotė. Por shpesh gabimet tona mund ta ēojnė atė drejt obezitetit. Me kėto kėshilla qė po ju japim, fiksojini mirė se cilat janė tė vėrtetat dhe tė gėnjeshtrat pėr kėtė problem kaq tė rėndėsishėm. Perimet tė freskėta ose tė ngrira, janė tė preferueshme nė sasi tė vogla
E gėnjeshtėrt. Njė pure e bėrė nė shtėpi me perime tė freskėta ose tė ngrira ėshtė ushqim i pazėvendėsueshėm pėr fėmijėn. Por duhet qė tė tregoni kujdes nė sasinė e kripės, qė duhet tė jetė e limituar dhe perimet tė jenė tė pastruara me shumė kujdes pėr tė larguar kėshtu mundėsinė e helmimeve me pesticide apo nitrate, qė janė tė rrezikshme pėr foshnjat.
Pėr tė stimuluar shijen e fėmijės, duhet t'i japim tė provojė gjithēka
E gėnjeshtėrt. Mund tė ndodhė qė pėrdorimi i parakohshėm i ushqimeve si psh, kivi, mund tė favorizojė alergjitė. Por nuk duhet tė harrojmė qė vendin kryesor nė ushqimin e fėmijės duhet ta zėrė qumėshti i nėnės deri nė moshėn 4 mujore.
http://www.telegrafi.com/data/image/femijau-foto-1-.jpg
Mund ta pėrgatisim biberonin me ujin e ēezmės
E vėrtetė. Qė nga mosha 4 mujore mund ta pėrdorėsh por vetėm duhet tė dihet nėse ėshtė njė ujė i kontrolluar ndaj baktereve, megjithėse nė qytet e mėdha uji i rezervuarėve ėshtė i kontrolluar. Megjithatė pėr siguri do tė ishte mirė qė ujin mė parė ta zienit.
Mishi, kujdes nga mbidozat
Zakoni qė i mėsojmė fėmijėve mbi moshėn 3 vjeē qė tė hanė shumė proteina (mish, peshk, vezė, produkte qumėshti) rrezikon qė mė vonė tė kalojnė nė obezitet. Vogėlushėt qė hanė nė kolektiv, kopsht, ēerdhe, kanė sasinė e pėrcaktuar (tė mishit, vezėve) pėr ditėn. Nė darkė, perime, njė produkt qumėshti dhe njė frut janė mė se tė mjaftueshėm.
Sallamet janė tė ndaluara pėr fėmijėn
E gėnjeshtėrt. Sallami ėshtė njė nga burimet kryesore tė yndyrės, por duhet vendosur nė mėnyrė proporcionale me mishin, peshkun dhe vezėt.
Fėmija duhet tė hajė perime
E vėrtetė dhe e gėnjeshtėrt. Perimet sjellin kripėra minerale qė janė tė domosdoshme, por nėse fėmija juaj shtrembėrohet para fasuleve, mos e sforconi: rrezikoni t'ia shpifni pėrfundimisht. Pėr tė ruajtur njė ekuilibėr ushqimor, propozojini atij perime tė freskėta qė nga mosha 18 mujore (kastravecė, karota ... ).
http://www.telegrafi.com/data/image/femijau-foto-2.jpg
Ai duhet tė hajė vetėm tė verdhėn e vezės
E vėrtetė dhe e gėnjeshtėrt. Ju mund t'i jepni njėlloj si tė bardhėn dhe tė verdhėn, por nėse e bardha ėshtė njė pėrbėrės alergjik, preferoni vezė tė freskėta. Nėse prindėrit janė alergjikė, nuk duhet qė fėmijės t'i jepni vezė deri nė moshėn 1 vjeēare. Megjithatė ju mund t'i jepni vezė fėmijės nė vend tė mishit ose tė peshkut 1-2 herė nė javė dhe jo mė tepėr...
Duhet ta provojmė me ēdo kusht nga bonbonet
E gėnjeshtėrt. Sa mė shumė t'ia ndalojmė aq mė shumė do t'i kėrkojė. Pėrkundrazi, nėse ia banalizoni konsumin e sheqernave vetėm atėherė do t'ia ulni dėshirėn pėr to. Mė mirė qė ai t'i konsiderojė si kėnaqėsi tė rastėsishme.
Lėngu i frutave ėshtė i domosdoshėm pėr fėmijėn nė muajt e parė
E gėnjeshtėrt. Qumėshti i nėnės pėrmban vitaminėn C pėr tė cilin fėmija ka nevojė. Pra lėngu i frutave nuk ka asnjė interes ushqyes.
Duhet t'i japim fėmijės produkte tė lehta qė janė specifike
E vėrtetė. Produktet e lehta qė janė specifike pėr fėmijė, si psh, kosi i frutave, janė tė ushqyeshme, por do tė jetė mirė qė ato tė jenė tė kontrolluara.
http://www.telegrafi.com/data/image/femijau-foto-3.jpg
Fėmijėt i dinė nevojat e tyre
E vėrtetė. Ai konsumon aq sa ka nevojė, sidomos ushqime tė shijshme si ėmbėlsirat dhe ēokollatat. E kotė ta ndalojmė, ai do t'i hajė dhe do ta plotėsojė ushqimin nė vaktet pasardhėse.

elsaaa08
07-12-09, 20:09
jana qdoher me pelqejne publikimet e tua bravo une ende nuk jame nene por dua te behem nene dikur prandaj i lexoj me endje keto informacione