PDA

View Full Version : “Mami e keqe!... Pse UNĖ duhet tė fle”?


Jana
07-12-09, 17:51
"Fėmija im mė bėrtet 'mami e keqe', kur ėshtė i mėrzitur me mua. Si duhet tė reagoj?"

Nė kohėn kur fėmija arrin moshėn shkollore, me siguri qė ka mė shumė kontroll tė zemėrimit tė tij dhe duhet tė veprojė mė mirė se mė parė, Megjithatė, ai ėshtė pėrsėri i ndjeshėm, veēanėrisht ndaj ‘padrejtėsive’ qė i bėhen. ( “Pse UNĖ duhet tė shkoj tė fle kur mami qėndron zgjuar deri nė orėn 10? Mami e keqe, tė urrej!”). Kur ndodh kjo, ai ka nevojė pėr ndihmėn tuaj qė tė deshifrojė ndjenjat e tij dhe ti menaxhojė ato.
http://www.telegrafi.com/data/image/mamikeqe1.jpg
Kur fėmijėt tuaj 4-6, vjeē ju thonė ‘Mami e keqe!’ mos u nxitoni ti thoni qė ‘Ti nuk mendon vėrtet kėshtu’, as mos u tundoni ti thoni qė ‘Epo unė tė kam xhan, se ti je shume i mirė’ Ju do ta bėnit atė tė ndihej i turpėruar. Mė mire pėrdorni kėtė shprehje; ‘ Dukesh shumė i zemėruar. Paske shumė dėshirė tė rrish edhe pak zgjuar.’ Nė kėtė moshė ju mund ti dėgjoni tė thonė : ‘Ti asnjėherė nuk mė lė tė qėndroj deri vonė!’ ose ‘Ti gjithnjė mė ēon nė shtrat nė kohėn kur flenė bebet!’ Nė vend qė t’ia ktheni me zemėrim ju mund tė vazhdoni ta ndihmoni qė ti artikulojė ndjenjat e tij: ‘Ti do tė doje tė qėndroje edhe pak zgjuar.
http://www.telegrafi.com/data/image/mamaikeqe2.jpg
Ėshtė e vėshtirė tė shkosh nė shtrat duke e ditur qė edhe fėmijėt e tjerė janė ende zgjuar’. Mė pas, vendosni limitet tuaja dhe ndihmojeni tė eksplorojė opsionet Brenda kufijve tė tij: ‘Nė ditėt e shkollės, koha jote e gjumit ėshtė ora tetė- ndryshe nuk do tė ndihesh i ēlodhur nė mėngjes. Por ti mund tė lexosh njė libėr nė krevat pėr pak kohė. Si tė duket si ide? Edhe pse sjellja verbale e fėmijės tuaj mund t’ju duket pak lėnduese, pėrpiquni tė mos e merrni personalisht. Mbi tė gjitha, ai thjesht kopjon ēfarė dėgjon qė thonė tė tjerėt nė situate tė tjera. Ai pėrkthen emocionet e forta nė fjalė tė thjeshta tė cilat i ka dėgjuar nga tė rriturit: ‘E urrej tė pres nė stacion tė autobusit’ ose ‘E urrej kur bie telefoni ndėrsa po darkojmė’. Prandaj, kujdes kur shprehni emocionet tuaja pėrpara fėmijės. Kujtoni qė sjellja e fėmijės tuaj ėshtė normale dhe nė asnjė mėnyrė nuk tregon atė qė ai ndjen vėrtet.