PDA

View Full Version : si pregaditet peshku?


elsaaa08
07-12-09, 23:58
a e din dikush si duhet te pregadite peshku

Jana
08-12-09, 00:10
Sallatė me peshk

Pėrgatitja: 25 minuta Pjekja: 15 minuta Kalori: 460 pėr porcion


Pėrgatitja pėr 4 persona:

• 280 gr oriz pėr sallatėn
• 2 qepė tė kuqe
• 2 domate
• 4 sardele nė vaj
• 1 spec jeshil
• 100 gr sallatė
• 1 tufė borzilok
• 4 lugė vaj ulliri
• Kripė, piper

Pjekja: Lėre orizin nė 3 litra ujė tė vluar tė kriposur. Kulloje. Pėr ta ftohur fute nė ujė tė ftohtė.

Pėrgatitja: Qėrojini qepėt dhe prit nė copa tė vogla. Futi pėr 15 minuta nė ujė tė ftohtė qė tu largohet pak shija e fortė dhe mė pas kulloji. Laji e thaji domatet dhe priti imėt. Laje, pastroje specin dhe pastaj prite nė copa. Priti nė copa sardelet pasi ike kulluar. Sė bashku futi tė gjitha nė njė tas sallate bashkė me sallatėn e larė dhe tė grirė. Shto orizin. Shoqėroji me kripė, piper e vaj si dhe me borzilok tė grirė.

Jana
08-12-09, 00:15
Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili. Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta. Fillo dhe skuq qepet ne zjarr te ngadalte duke i trazuar shpesh per 15 minuta derisa te shkrihen (jo te digjen). Pataj merr 5 ose 6 thelba udhre dhe 3 ose 4 domate te medha te prera kubike dhe dhe i hedh ne te njetin tigan qe gatuan qepen se bashku me 3 ose 4 gjethe dafine. I kaverdis qepet, domatet dhe hudhrat derisa hudhrat te zbuten. I hedh kripe dhe piper duke e provuar per shije. Pastaj ndez furren ne 350 degrees dhe e le te ngrohet. Ne kete kohe i hedh "gjellen" e krijuar me qepet, hudhrat, domatet dhe dafinat ne nje tave mesatarisht te madhe. Vendos filetot e peshkut siper "gjelles" duke e sperkatur me pak vaj ulliri dhe kripe. E vendos taven te mbuluar me leter alumini ne furre dhe e pjek per 20-30 minuta (varet nga trashesia e filetove te peshkut). Pas 20-30 minutash kontrollon peshkun nese eshte bere ose jo. E heq letren e aluminit nga tava dhe vendos taven ne furre perseri per 5-10 minuta per t'i dhene peshkut ngjyre. Pas kesaj e heq taven nga furra dhe e le te ftohet per te ngrene.

Jana
08-12-09, 00:22
Peshku i pastruar dhe i lare pritet ne copa racioni, lyhet me miell dhe skuqet. Ne lyren e mbetur skuqet miell sa te zverdhet, shuhet me uthull, leng peshku ose uje, shtohen hudhra, arra te shtypura, kripe, piper, gjethe dafine dhe zihet pak sa te behet nje salce me trashesi mesatare.
Ne pjate vihet peshku i skuqur dhe siper i hidhet salce ose lengu i pergatitur.

LOJETARI
08-12-09, 12:13
Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .

halla e madhe
08-12-09, 13:21
[quote=LOJETARI]Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .[

....shume bukur,po tregona bre Lojtar cilat vena me cilet lloj peshku shkojne gjate ngrenjes?:tongue:

LOJETARI
08-12-09, 14:51
[quote=LOJETARI]Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .[

....shume bukur,po tregona bre Lojtar cilat vena me cilet lloj peshku shkojne gjate ngrenjes?:tongue:

hahahhaah...........po Halla e madhe , m,e gjithė kėnaqėsi .

Zakonisht vera duhet ti pėrshtatet salcės [sauce] ,ndėrsa kėtu duhet patur kujdes

sa mė e fortė[ prej aromės ] tė jetė salca , vera duhet tė jetė mė e thatė ,psh Chardonay .Nė kėtė rast chardonay nga Chabli [ francė ]
Rast konkret hummersauce { kurrė se di shqip qysh i thojmė] ngjyrė tė kuqrremt ,ka nevojė pėr njė chabli grad cru classe .

pastaj RISLINGU gjerman eshte pėrcjelles shume i mire i peshkut

SAUVIGNON BLANC ,qė zakonisht gjindet nė SANCERE { francė}

Pinot Griqio italiane

Trebiaono, lloj i rrushit qe kultivohet ne ITALI { gavi di gavi } etj etj .....


Kur tė dilsh kėndej pari trego , do ta hapim ndonjė shishe .

elsaaa08
08-12-09, 18:48
ju faleminderit shume tashme di edhe uen te pergadis peshke eee sa mire te kesh miq!!!

premium
08-12-09, 23:09
Sallatė me peshk

Pėrgatitja: 25 minuta Pjekja: 15 minuta Kalori: 460 pėr porcion


Pėrgatitja pėr 4 persona:

• 280 gr oriz pėr sallatėn
• 2 qepė tė kuqe
• 2 domate
• 4 sardele nė vaj
• 1 spec jeshil
• 100 gr sallatė
• 1 tufė borzilok
• 4 lugė vaj ulliri
• Kripė, piper

Pjekja: Lėre orizin nė 3 litra ujė tė vluar tė kriposur. Kulloje. Pėr ta ftohur fute nė ujė tė ftohtė.

Pėrgatitja: Qėrojini qepėt dhe prit nė copa tė vogla. Futi pėr 15 minuta nė ujė tė ftohtė qė tu largohet pak shija e fortė dhe mė pas kulloji. Laji e thaji domatet dhe priti imėt. Laje, pastroje specin dhe pastaj prite nė copa. Priti nė copa sardelet pasi ike kulluar. Sė bashku futi tė gjitha nė njė tas sallate bashkė me sallatėn e larė dhe tė grirė. Shto orizin. Shoqėroji me kripė, piper e vaj si dhe me borzilok tė grirė.
OHH Janaa ... DERI KėTU ERDH ERA E PESHKUT ... mė lakmove hee....
qetash von qush me pregadit mbas ksaj kohe??
shkova me qel barem ni sardinė , e ti perzi me qepė ;)

emine
08-12-09, 23:15
pse me pergadit kure pe pergadit LOJTARI ky edhe veren e mire pe sgjedhke,elasa mos hi en mundi moter,se LOJTARI pe dike ma mire se gjithkush me te tregu,,,,,

halla e madhe
08-12-09, 23:28
[quote=halla e madhe]

hahahhaah...........po Halla e madhe , m,e gjithė kėnaqėsi .

Zakonisht vera duhet ti pėrshtatet salcės [sauce] ,ndėrsa kėtu duhet patur kujdes

sa mė e fortė[ prej aromės ] tė jetė salca , vera duhet tė jetė mė e thatė ,psh Chardonay .Nė kėtė rast chardonay nga Chabli [ francė ]
Rast konkret hummersauce { kurrė se di shqip qysh i thojmė] ngjyrė tė kuqrremt ,ka nevojė pėr njė chabli grad cru classe .

pastaj RISLINGU gjerman eshte pėrcjelles shume i mire i peshkut

SAUVIGNON BLANC ,qė zakonisht gjindet nė SANCERE { francė}

Pinot Griqio italiane

Trebiaono, lloj i rrushit qe kultivohet ne ITALI { gavi di gavi } etj etj .....


Kur tė dilsh kėndej pari trego , do ta hapim ndonjė shishe .

...te falenderoj Lojtari,nje shishe zgjidhe ti,une do zgjedhi peshkun,Seibling!:wink:

LOJETARI
09-12-09, 00:15
[quote=LOJETARI]

...te falenderoj Lojtari,nje shishe zgjidhe ti,une do zgjedhi peshkun,Seibling!:wink:

hahhahahaha......mos mendo qe jam tahmaqar , mirpo pėr saibling [ prap nuk e di si e quajmė shqip] verė shumė e pėrshtatshme ėshtė VELTLINER austriake , hahhahaah kėshtuqė sjelle edhe verėn hahhahaha....gotat ske nevojė ,kemi mjaftė :smile:

Urata
09-12-09, 23:55
Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .

shihe kete! a me peshqi po u mirrshe a...?!!:wink:

LOJETARI
10-12-09, 00:51
shihe kete! a me peshqi po u mirrshe a...?!!:wink:

Prej se kanė filluar gratė tė merren me politikė , dikush duhet tė kujdeset pėr magje :biggrin: .

Penelope
10-12-09, 19:08
Prej se kanė filluar gratė tė merren me politikė , dikush duhet tė kujdeset pėr magje :biggrin: .

ka dobi mi ndrru zanatet kanihere. Fundja femrat magjen e zoterojne moti e le te msojne edhe meshkujt pak;)

halla e madhe
10-12-09, 21:33
[quote=LOJETARI]Prej se kanė filluar gratė tė merren me politikė , dikush duhet tė kujdeset pėr magje :biggrin: .[/quoo tete]

....sikur te udheheqej politika nga bota femrore do te ishte pak me mire situata ne mbare boten:tongue:

jadore
10-12-09, 21:41
Qka kom hek deri se e kam msu se si pergaditet peshku,,haj me det haj,,:biggrin:

une hala nuk di.!

LOJETARI
10-12-09, 21:47
une hala nuk di.!

Skie faj ti , se nuk kie kohė .Ty tė duhet koha me filozofue , hahhhahaa........

SANTANA-29
12-12-09, 00:46
une hala nuk di.!


Ani Jadore doku te Haneve se po jepi seminar ,e sheh edhe Lojrarin ne karriken e par,,:biggrin:

YanYan
12-12-09, 00:48
Pytni SHKODRANT :wink: :biggrin:

SANTANA-29
12-12-09, 00:52
Pytni SHKODRANT :wink: :biggrin:

Jo jo, pse shkodranet ???

jadore
12-12-09, 12:00
Ani Jadore doku te Haneve se po jepi seminar ,e sheh edhe Lojrarin ne karriken e par,,:biggrin:

hahahahaha, veq kete te hane nuk mundem-a, prej javes tjeter pra.

premium
12-12-09, 13:45
... peshkun e kam hobi ne gjueti ...
shija e peshkut ka kėnaqsine te pregaditet klasik , vetėm maroll dhe limon .. asgje tjetėr.

Dallandyshja_718
14-12-09, 16:24
Pytni SHKODRANT :wink: :biggrin:

Ke t'drejte, peshk ma t'shijshem se n'restorantin "Teuta" nuk kam hager...J'u lumshin duort shkodranve...:smile:
LOJTARI, a thua ije "shkodran" edhe Ti?!!!:biggrin:

LOJETARI
14-12-09, 16:28
Ke t'drejte, peshk ma t'shijshem se n'restorantin "Teuta" nuk kam hager...J'u lumshin duort shkodranve...:smile:
LOJTARI, a thua ije "shkodran" edhe Ti?!!!:biggrin:

hahahahaa.............jo nuk jam , veq kam kam kalue andej pari njehere ( ne shekullin e kaluar ) e menjehere po e mesojshe zanatin .

panta_rhei
14-12-09, 16:41
hooo de se per peshk osht fjala, nji trohė sen, e 26 postime... po me bo me ju vetė si pergaditet bullica, ēka po bojshi more ju? :tongue: :biggrin:

roadrunner
14-12-09, 16:47
A din kush mem tregu qysh me i pastru, se me i pregadit eshte ma kollaj hahaha....

jadore
14-12-09, 17:22
hooo de se per peshk osht fjala, nji trohė sen, e 26 postime... po me bo me ju vetė si pergaditet bullica, ēka po bojshi more ju? :tongue: :biggrin:

mu kone kallaj nuk isha ra ne zore sa here qe kam mytafire me ngajte ne taunita me e marr hazer ( shyqyr qe nuk po vesin kush e ka pregatit )

panta_rhei
14-12-09, 17:48
mu kone kallaj nuk isha ra ne zore sa here qe kam mytafire me ngajte ne taunita me e marr hazer ( shyqyr qe nuk po vesin kush e ka pregatit )
po thejav bre bi dy vo qaty e mos jit pykė qy

lovely
14-12-09, 23:42
shih ti kokan kan kah marojn per peshk hahahahahahahahaha

po kape furteren qite n zjerm, shko nxine peshkin, ose ma kallaj bleje hazer pa ashta hiq :biggrin: gjuje n furtere me pak zejtin, grija do kepe, huder, spec, shangarep, e qisi perimesh, kryp e aroma qe pershtaten, edhe qe peshku hazer.

merri kompirat zij, maro sos , kakakole per pije edhe u kry dreka hohohohohohohohoho :P

emine
06-03-12, 21:24
hooo de se per peshk osht fjala, nji trohė sen, e 26 postime... po me bo me ju vetė si pergaditet bullica, ēka po bojshi more ju? :tongue: :biggrin:

e te paste shky shpyrti ne gjenet,asi niku,,,,,qysh me shtine me kesh ksi hovi:biggrin:

emine
06-03-12, 21:25
Skie faj ti , se nuk kie kohė .Ty tė duhet koha me filozofue , hahhhahaa........

thuj shyp me tredh miza:tongue:

halla e madhe
06-03-12, 21:25
hooo de se per peshk osht fjala, nji trohė sen, e 26 postime... po me bo me ju vetė si pergaditet bullica, ēka po bojshi more ju? :tongue: :biggrin:

..minushe,ke te drejte, na merr malli per postimet e tij:mad:

buccib
08-07-12, 17:22
zakonisht kur behet pyetje per pregatitje yshqimore ka shume loe me dregoni cilia pregatitje peshku ju itereson.bucci