PDA

View Full Version : Propozim: nje mision i shtetit te luftoje kurrupcionin ne bashkimin evropjan


Fshatari
09-12-09, 19:16
Mision anti-korrupcion kosovar ne bashkimin evropjan:

Bile kisha propozue me ia nis eulexin, e me iu hy ren te gjitha shteteve t'vropes e me i lirue prej korrupcionit! Nuk shkohet me korrupcion jo o shtete t'evropes se korruptuar!
__________________________________________________ _______________________


Lajmet
Eurobarometri: Korrupsion nė tė gjitha nivelet e BE-sė
Qytetarėt e Bashkimit Evropian mendojnė se politikanėt nė vendet e tyre janė tė korruptuar dhe ky qėndrim ėshtė gjithnjė e mė i theksuar, ka treguar njė anketė e Eurobarometrit, rezultatet e sė cilės janė publikuar sot.
Mė se 80% e qytetarėve tė BE-sė, kanė vlerėsuar se korrupsioni i ka pėrfshirė institucionet nė tė gjitha nivelet: 83% thonė se ky ėshtė rasti me institucionet kombėtare, 81% konsiderojnė se janė tė korruptuara institucionet rajonale, ndėrsa 81% ato lokale.
Agjencia e BE-sė pėr hulumtimet e opinionit, Eurobarometėr, kėtė anketė e ka zhvilluar prej 11 shtatorit e deri mė 5 tetor, nė 27 vende anėtare tė Bashkimit Evripian.

Radio Evropa e lire

murrizi
09-12-09, 21:25
Shih brockullen e radhės tani:


Miratohet propozimi i KE qė qytetarėt e Kosovės tė mos anashkalohen me procesin e vizave


Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian miratuan propozimin e Komisionit qė qytetarėt e Kosovės tė mos mbesin tė anashkaluar nga procesi i vizave. Me konkluzat e ditės sė djeshme, u dha edhe pėrkrahja politike pėr kėtė gjė kur u tha se edhe Kosova duhet tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave dhe kėrkohet nga Komisioni Evropian qė tė nisė me, siē quhet, qasje tė strukturuar pėr afrimin e qytetarėve tė Kosovės me Bashkimin Evropian.Kta lėre qė na varfėrojn ēdo ditė e pėrditė, duke e zhvatur dhe kėtė pak buxhet qė kemi, por kta na ofendojn deri nė atė mas, sa qė mendojn tė jemi aq budallenjė sa t'mos i dijmė "mirėsit" e liberalizimit tė vizave, siq e kan zakon ti quajn lėvizjen e lirė tė evropjanėve nė shek. 21.
Proqese kėto qė mė sė miri i bėjnė dobi Evropės sė stėrmplakur se sa Shqiptarve gjak njom. Proqese poashtu qė nuk do tė ken tė ndaluar, pa i qoft fundi vetė Bashkimit Evropjan si bashki shtetesh.

Edhepse mė ka rėnė tė dėgjoj qė Shqiptarėt do ti vėrshojn nė shenjė proteste (ka tendenca tė tilla organizimi) kufijt e shteteve fqinje, unė prap se prap nuk e shoh tė udhės njė "akcjon" tė tillė. Shqiptarėt mund ti vėrshojn, edhe do ti vėrshojn vetėm ato Kryeqytete/Qytete ku jan bashkombasit e tyre dhe do ta pijn kafen me naqe, pa ia varur kufitarve nė Han tė Elezit, nė urėn mbi lumin Drin (sdo e quaj Morin e Vėrmic) si dhe eventualisht kufirin nė Kullė, pėr ti vizituar bashkombasit nė Ulqinė e qytete tjera Shiptare kahdo qė janė!

Kta qė ne mundohen tė na predikojn ETIK , kta janė mė tė korruptuarit e botės, aq tė korruptuar bile, sa qė shemben sisteme tė tėra bankare nė tėrė botėn.

shfletuesi_
09-12-09, 21:48
Ku mos mu korruptu kur dihet qe korrupsioni eshte infektim e ky infektim me zgjerimin e BE-s do shkon qdo dite e me shume duke u perhapur. Qe te luftohet korrupsioni sduhet te ket bashkim evropianoBallkan dhe qdo shtet te ket ligjin e vet. Kshtu veq edhe me shume u hapen dyert atyre qe mund ti korruptojn njerezit e njerezit korruptohen kur ka afera te medhaje te parave Eurove. 1 berishe po e lufton deri te futet ne BE