PDA

View Full Version : Malavi


Fshatari
16-12-09, 16:56
Republika e Malavit bėhet shteti i 64-tė qė e njeh shtetin e pavarur tė Kosovės.

Lajmin e ka konfirmuar Ministria e Punėve tė Jashtme tė Kosovės.

Nė njoftimin thuhet se ministri Skėnder Hyseni ėshtė njoftuar pėrmes njė note verbale “se Republika e Malavit, mė 14 dhjetor 2009 e ka njohur Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur dhe sovran”.

Republika e Malavit gjendet nė Afrikėn jugore.
______________________________________
Flm Malavi.
E ka kuptue diplomacia kosovare se ngjarjet e medha kryehen ne heshtje dhe jane shume me efikase se "fryrja" para kamerave.

Dilaver
16-12-09, 18:16
64

UN countries recognized Kosovo
Gurė, gurė bėhet murė. Ngadalė por sigurtė, po rritet numri i shteteve qė njohėn pavarėsinė.

Gjumashja
16-12-09, 19:52
thnx... (Y)

Virti
16-12-09, 21:39
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/Flag_of_Malawi.svg/450px-Flag_of_Malawi.svg.png

Flm Malawi! :smile:

murrizi
16-12-09, 22:32
uh qike thash mes pe hatrohet per ata e permenda se shpesh po na qon selam ne emer te sej...
btw.. cheers per malavi
cheeeeers and thank you edhe nga ana ime, u thuaj ka thon murrizi.

shfletuesi_
16-12-09, 22:37
Nera tu rrit e ta kthefshim per te mire.

Etnical
18-12-09, 18:21
Nje njohje shum e ransishme n'kohen mat nevojshme.Falemnderit Malavi.Presum njohje treja...

Guri i madh
18-12-09, 18:25
kah i bjen ky< malavi a esht afer baballoqit e ma larg

jadore
18-12-09, 19:41
64


UN countries recognized Kosovo
Gurė, gurė bėhet murė. Ngadalė por sigurtė, po rritet numri i shteteve qė njohėn pavarėsinė.

sllogan i shekullit kjo thenja ..ngadale por sigurte...ngushellyese tingellon disi..

Shqiptare_ne_Turqi
18-12-09, 23:18
sllogan i shekullit kjo thenja ..ngadale por sigurte...ngushellyese tingellon disi..
Jadore,mendo pozitive vepro pozitive,ka qene sllogani i pas luftes ne Kosové:wink: :tongue:

Lapsi
21-12-09, 12:07
hajt inshallah sa me shpejte behen 99

premium
21-12-09, 14:01
.. kah i bjerė qyky Maravia??

Dallandyshja_718
21-12-09, 16:09
.. kah i bjerė qyky Maravia??

Votė ėshtė prej kujdo kjofte mirėardhtė e j'u rritt n'era!:smile:
P.S. Lexo Malawi...:smile:
http://www.zulinyatisafaris.co.za/africa_map_large2.gif

murrizi
18-06-10, 11:22
Malavi i organizoi pritje madhėshtore presidentit tė Kosovės

Prishtinė, 17 qershor - Koha ditore
Republika e Malavit ka rikonfirmuar sot pėrkrahjen e fuqishme pėr popullin dhe institucionet e Republikės sė Kosovės. Mbėshtetja e kėtij vendi u dėshmua sėrish tė enjten me pritjen madhėshtore qė ky vend i bėri presidentit Fatmir Sejdiu, i cili, me ftesė tė presidentit Bingu Wa Mutharika ka nisur sot vizitėn zyrtare nė kėtė vend, njofton Departamenti i Informacionit dhe Komunikimit me Publikun.

Sipas kėsaj komunikate, me tė arritur nė Aeroportin Ndėrkombėtar Kamuzu, ku nė krye tė delegacionit mikpritės ishte vetė presidenti Mutharika, Sejdiut iu bė njė pritje e jashtėzakonshme nga institucionet mė tė larta shtetėrore tė Malavit, si dhe nga mijėra qytetarė tė kėtij vendi.

Pas intonimit tė himneve tė tė dyja vendeve, tė dy presidentėt kanė parakaluar para Gardės sė Nderit, si dhe kanė pėrshėndetur qytetarėt e shumtė dhe grupet artistike, tė cilat prezantuan gjithė begatinė e trashėgimisė dhe tė koloritit kulturor tė Malavit.

Po ashtu, duhet theksuar se i tėrė kryeqyteti i kėtij vendi, Lilongwe ishte stolisur me flamuj tė Kosovės dhe tė Malavit, si dhe me portretet e presidentit Sejdiu dhe presidentit Mutharika . Nė kėtė frymė solemniteti e miqėsie ka kaluar edhe ceremonia e veēantė e organizuar nga Kėshilli i Qytetit Lilongwe, nė tė cilėn presidentit tė Kosovės nė mėnyrė simbolike iu dorėzua ēmimi “Qytetar Nderi”, si dhe iu dha “Ēelėsi i Qytetit”.

Duke pranuar kėtė mirėnjohje tė veēantė, presidenti Sejdiu tha: “Pėr ne ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė kjo vizitė shtetėrore qė po bėj mė ftesė tė presidentit Mutharika nė Malavi. Unė jam kėtu pėr tė pėrcjellė falėnderimet e qytetarėve dhe tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr vendimin e marrė nga Ju muaj mė parė pėr ta njohur Republikėn e Kosovės. Jam i impresionuar me pritjen e jashtėzakonshme qė mė keni bėrė mua dhe pėrfaqėsuesve tė tjerė tė vendit tim, qė janė tė pranishėm sot kėtu. Po ashtu, ėshtė nder i veēantė pėr mua ky vendim qė ka marrė qyteti juaj. Ju them se pėr ne do tė mbetet nė kujtesėn tonė gjithmonė mbėshtetja qė na keni dhėnė dhe miqėsia jonė, e cila po ndėrtohet ēdo ditė e mė shumė”.

Presidenti Sejdiu, gjatė vizitės sė tij tė parė shtetėrore nė kontinentin afrikan, do tė ketė njė agjendė tė ngjeshur aktivitetesh. Nė orėt e pasdites sė sotme ai do tė kėtė njė takim kokė mė kokė me presidentin e Malavit, i cili, nė orėt e mbrėmjes, do tė shtrojė darkė pėr mysafirėt nga Kosova. Ndėrsa, nesėr presidenti Sejdiu do tė paraqesė njė fjalim nė Asamblenė Kombėtare tė Malavit, si dhe do tė takohet me pėrfaqėsues tė tjerė tė lartė tė kėtij vendi.

Sejdiun nė kėtė vizitė po e shoqėrojnė edhe ministri i Punėve tė Jashtme, Skėnder Hyseni, dhe ambasadori i Kosovės nė Mbretėrinė e Bashkuar Muhamet Hamiti.

Gentiani
18-06-10, 15:55
Shume, shume skene e forte :tongue:

sot paradite duke e shikuar ne TV 100 % i tu Kosoves, kur shihe doli te flase ajo Mimozja e Kusarve dhe tregonte se ne parametra tu Kosova, sillet me vendet afrikane dhe nuk shkoj gjate pas atij emisioni, e doli pamja tjeter e te ja kishin shtrue hastren e kuqe qita Malavezet Fatmirit... eu mendova, qata garant 4-5 vite nuk kane pa njeri te bardhe tu zbrit ne aeroport te tyre, e thone po vie nje shtet evropjan ka me na sosen investime ne avtubanin South -Afrika e deri ne Sahare nelte :tongue: :wink:

murrizi
19-06-10, 10:42
Sejdiu takohet me “Veteranėt e Kosovės” nė MalaviMulanje, 19 qershor - President i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė ditėn e dytė tė vizitės shtetėrore qė po i bėn Malavit, vizitoi kompaninė mė tė madhe tė prodhimit tė ēajit nė kėtė shtet, “Smallholder”, nė qytetin Mulanje. Edhe nė kėtė mjedis, Sejdiu qėndroi bashkė me presidentin e Malavit, Bingu wa Mutharika, ndėrsa pritja qė ishte e organizuar pėr ta ishte mbresėlėnėse. Pėrveē drejtuesve tė kėsaj kompanie me renome nė tregun afrikan, nė kėtė manifestim ishin tė pranishėm ministra tė Qeverisė sė Malavit, deputetėt tė Asamblesė Nacionale tė Malavit, udhėheqės lokalė etj.
Shoqėritė artistike tė Mulanjes, gjatė tėrė kohės sė qėndrimit tė presidentėve nė kėtė kompani, shfaqėn njė program tė larmishėm me kėngė, valle dhe rituale tradicionale tė Malavit, duke krijuar njė ambient shumė miqėsor.
Pa dyshim, aktiviteti kryesor ishte adresimi nė Asamblenė Nacionale tė Republikės sė Malavit. Edhe kėtu Presidentit Sejdiu iu bė njė pritje e veēantė nga Kryetari i Asamblesė Nacionale, Henry Chimunthu Banda. Nė oborrin e Asamblesė, presidenti Sejdiu mbėltoi njė fidan, ndėrsa pastaj paraqiti fjalėn e tij nė njė seancė solemne tė Asamblesė, duke shprehur falėnderimin e popullit dhe tė institucioneve tė Kosovės pėr njohjen e pavarėsisė.
Nė orėt e pasdites, presidenti Sejdiu pati njė takim me “Veteranėt e Kosovės”, siē cilėsohen nė Malavi tė gjithė civilėt, eprorėt, ushtarėt dhe policėt e kėtij vendit, tė cilėt kanė shėrbyer nė misionet paqėsore nė Kosovė.
“Unė gjithmonė kam besuar se njė ditė do tė takohemi kėtu pėr t’ju dhėnė njė falėnderim tė madh pėr kontributin e madh qė keni dhėnė pėr paqen dhe stabilitetin nė Kosovė. Kam besuar nė vendimin e madh tė presidentit Mutharika qė t’iu dėrgojė ju nė Kosovė, kam besuar nė vullnetin tuaj qė tė jeni pjesė e proceseve tė mėdha pėr Kosovėn, kam besuar nė njohjen e madhe qė i ėshtė bėrė Kosovės nga vendi juaj”, u tha Sejdiu eprorėve tė lartė ushtarakė dhe policorė, si dhe pjesėtarėve tė tjerė tė ushtrisė dhe tė policisė sė Malavit, tė pranishėm nė kėtė takim.

murrizi
19-06-10, 10:53
Dhe pikėrisht kjo ėshtė puna mė e mirė qė ka bėrė kryetari (Sejdiu) i Shtetit qė prej se e udhėheqė Kosovėn.
Janė pikėrisht kėto shtetet e vogla (me zemer tė madhe) qė ua dijn atyre qė privohen nga liria mė sė miri.
Derisa shtete si Amerika, Anglia, Franca, Gjermani, Turqia...... skemi qare pa i dashur e rrespektuar, kur e bėjmė me shtetet si Malavi, aty tregojm atė SINQERITETIN e vėrtetė mirėnjohės.

Dua ta cek njojhen nga Portugalia, ku vėrtetė kam qenė i emocjonuar dhe nė ato momente vėrtetė do tė bėja qmos pėr Portugezėt e mėdhenjė !!!

Honesty^uk.
20-06-10, 11:29
...kujt po i intereson nese na njohu apo s'na njohu Malavi apo Stalavi

Lapsi
22-06-10, 13:50
...kujt po i intereson nese na njohu apo s'na njohu Malavi apo StalaviSkenderit te vogel