PDA

View Full Version : Nuk keni me pagu sigurim per vetura, hajdeni shlir.


pirro
18-12-09, 12:46
Shfuqizohet Pool-i
Nėse zbatohet vendimi i Komisionit pėr Konkurrencė, mėrgimtarėt qė hyjnė nė Kosovė nuk do tė paguajnė mė kurrė polisen kufitare. Me vendim tė prerė, Komisioni ka shfuqizuar marrėveshjen e POOL`it, pasi ėshtė konstatuar sė ėshtė kundėrligjor dhe shkel konkurrencėn si nė rastin e ēmimit tė polisave dhe shpėrndarjen e parave. Banka Qendrore e para ėshtė ankuar kundėr kėtij vendimi

Nga Agon Sinanaj mė 18.12.2009 nė ora 12:14

Marrėveshja mes kompanive tė sigurimeve, POOL, me tė cilėn aplikoheshin polisat kufitare, prej nga kompanitė realizonin tė hyra vjetore milionėshe, nuk do tė jetė mė valide. Komisioni Kosovar i Konkurrencės me njė vendim e ka shfuqizuar marrėveshjen, ndėrsa nuk do tė ndalet mė kaq, pasi e ka ndėrmend t’i gjobisė palėt e pėrfshira nė tė.

Para disa muajsh, Komisioni i cili me ligj heton rastet e shkeljes sė konkurrencės, pat filluar hetimin ndaj kėsaj marrėveshjeje nėn dyshimin rreth mėnyrės sė caktimit tė ēmimit dhe shpėrndarjes sė parave nga polisat kufitare.

Por, gjithė kėsaj tash i ka ardhur fundi,- konfirmon pėr “Express” Osman Ejupi, kryetar i Komisionit Kosovar tė Konkurrencės.

“E kemi shfuqizuar rregullin 3 tė Bankės Qendrore, me tė cilėn shfuqizohet marrėveshja e POOL-it apo aplikimi i polisave kufitare”, tha Ejupi.

Ndėrkaq, arsyeja pėr shfuqizim, sipas Ejupit, ėshtė fare e thjeshtė. “Kjo marrėveshje bie ndesh mi ligjin dhe pikė”, thotė prerazi ai.

Por, Komisioni nuk do tė ndalet mė kaq, pasi do t’i ndėshkojė kompanitė e sigurimeve qė kanė ofruar produkte kundėrligjorė me ēmime tė larta duke shkelur kėshtu konkurrencėn. Sipas Ligjit pėr konkurrencė, nėse KKK-ja konstaton se njė marrėveshje ėshtė nė kundėrshtim me kėtė ligj, atėherė kėrkon dhe e shpall atė marrėveshje si tė pavlerė. Pėrveē kėsaj, Komisioni aplikon edhe ndėshkime me gjobė prej 25 deri 100 mijė euro.

Nga ana tjetėr, drejtues tė Bankės Qendrore, por edhe ata tė Shoqatės se Sigurimeve, nė vazhdimėsi kanė deklaruar se polisat kufitare duhet tė aplikohen, derisa Kosova mos tė jetė shtet anėtar i OKB-sė, kur do t’i jepet e drejta nė kartonin e gjelbėr. E njėjta arsye ėshtė cekur edhe nė kėrkesėn qė Banka Qendrore i ka dėrguar komisionit pėr rishqyrtimin e vendimit, me tė cilėn shfuqizohet marrėveshja.

“Presim pėrgjigje pozitive nga Komisioni Kosovar i Konkurrencės dhe jemi tė gatshėm pėr sqarime plotėsuese nga ana e kėtij komisioni”, tha Besnik Kada, zyrtar pėr informim nė BQK.

Ndėrsa shitja e polisave, sipas tij, do tė vazhdojė deri nė njė vendim tjetėr.

Mirėpo, pėr zyrtarėt e Komisionit tė gjitha kėto janė probleme politike dhe se ata nuk merren me to, porse kanė obligim ta aplikojnė ligjin, nė rastet kur shkelet konkurrenca.

“Ne jemi kėtu kur shkelet konkurrenca, ndėrsa anėt politike nuk na interesojnė shumė”, pohoi Ejupi.

Sipas tij, do tė respektohen afatet ligjore pėr ankesa, mirėpo vendimi ėshtė i prerė dhe se asgjė nuk do ta kthejė atė prapa.

Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje tė hyrat qė realizohen nga pagesa e polisave kufitare, shkojnė pėr kompensim tė dėmeve, ndėrsa ato qė mbesin u shpėrndahen kompanive tė sigurimeve dhe njė pjesė shkon nė Fondin e Garancisė sė Kosovės. Mirėpo, tė dhėnat nga Banka Qendrore e Kosovės tregojnė pėr tė hyra milionėshe nga kėto polisa, derisa pėr kompensime tė dėmeve shpenzohen dhjetė fish mė pak. Nė vitin 2008 janė shitur gjithsej 153 mijė polisa kufitare, prej nga janė realizuar 10.9 milionė euro. Nga kjo shumė pėr dėme janė paguar vetėm 1 milion euro. Situatė e njėjtė ka qenė edhe nė pesė mujorin e parė tė vitit 2009.

Sipas BQK-sė, pėr kėtė periudhė janė shitur mbi 37 mijė polisa kufitare, janė realizuar 3 milionė euro. Pėr dėme janė paguar vetėm 400 mijė euro.

Nė Kosovė janė dhjetė kompani tė sigurimit, tė cilat nė mėnyrė tė barabartė ndajnė paratė qė mbesin nga polisat kufitare. Nė vitet e mėhershme kjo ndarje bėhej nė bazė tė pjesėmarrjes qė kishte nė treg secila kompani.

Oqeani
18-12-09, 13:15
Dje me erdhi 496 euro http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ( per 6 muaj) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

teutaA
18-12-09, 18:27
Dje me erdhi 496 euro http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ( per 6 muaj) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

e pse duhet me pagu sigurim per kerr sa te jesh ne ks aa:rolleyes:

Guri i madh
18-12-09, 18:55
ne me shkue nė KOSOV pa PAGES kur te hyjm mbrenda HARRONE
po ne mergimtart jena viktima e qeveritarve TU KOSOVES kta mundohen edhe teshat e trupit me na i marr

pirro
18-12-09, 20:04
ne me shkue nė KOSOV pa PAGES kur te hyjm mbrenda HARRONE
po ne mergimtart jena viktima e qeveritarve TU KOSOVES kta mundohen edhe teshat e trupit me na i marr

Tash me qeverine Thaqi per juve do jet veq ma mire :biggrin:

jadore
18-12-09, 20:07
Tash me qeverine Thaqi per juve do jet veq ma mire :biggrin:

ne vend te interexos marketing ..

:
p.s.
pirro , hajt shoki angllatisma se po pritoj me lexu ..
a ti bij a mos ti bij nga 3-4 kerre !

jadore
18-12-09, 20:09
ne vend te interexos marketing ..

:
p.s.
pirro , hajt shoki angllatisma se po pritoj me lexu ..
a ti bij a mos ti bij nga 3-4 kerre !

jo prit se mu kujtu ma per ngut e kam , vete te lutem qaty qeverine Thaqi a hjeket ne 2010 pagesa doganore a jo ..se derti i qasaj me kane mbet mobiljet pa i pru prej ausland-it..edhe harrova a paguaj tvsh a jo se per shtepi i kam ?

pirro
18-12-09, 20:26
ne vend te interexos marketing ..

:
p.s.
pirro , hajt shoki angllatisma se po pritoj me lexu ..
a ti bij a mos ti bij nga 3-4 kerre !


Hala se ka marr formen e prer vendimi per heqjen e sigurimeve, mirepo gjithsesi do te hiqet ne fillim vitin e ardhshem. Keshtu qe starto me vetura !

pirro
18-12-09, 20:28
jo prit se mu kujtu ma per ngut e kam , vete te lutem qaty qeverine Thaqi a hjeket ne 2010 pagesa doganore a jo ..se derti i qasaj me kane mbet mobiljet pa i pru prej ausland-it..edhe harrova a paguaj tvsh a jo se per shtepi i kam ?

Nese ke nenshtetsi te europes ( te ndonje shteti ) dhe ti fillon te bartesh pasurine nga atje per ketu ato gjera do ti sjellesh pa paguar asnje cent, mirepo duhet ta dokumentosh se po e leshon ate vend, perndryshe do paguash taska ne vleren e mallit prej 27.6%

jadore
19-12-09, 10:24
Nese ke nenshtetsi te europes ( te ndonje shteti ) dhe ti fillon te bartesh pasurine nga atje per ketu ato gjera do ti sjellesh pa paguar asnje cent, mirepo duhet ta dokumentosh se po e leshon ate vend, perndryshe do paguash taska ne vleren e mallit prej 27.6%

rrafsh , 9.900 me ju jap po thu-a..? ja gati paret ja per Nekibe Kelmendin ja per Arsim Bajramin qe po ka qjef qeverija Thaqi me i qeros ju paskem bo , nuk eshte ferr de, une keshe me ja bo qeverise shtetin e bukur e kjo edhe po lyp pare ,.
qy bre pirro , hajt pak ma lire qaty bile thuju pagesen e transportit ta nxjerri diqysh , hajde tvsh po po pse dogane bre me pagu !a jemi Evrope a jo .Pirro thuju idhnohet jadore , i lene krejte atje ..
te pershendes .

premium
19-12-09, 11:53
... anide vijm shlir .. por aka diēka lir :biggrin:

grumbullum kallderemat e Evropės .

njeri ka thanė... nuk jam aq pasanik tė blej veturė tė vjetėr.

lirik
27-12-09, 10:48
per keto probleme shum her ne biseda private po ashtu edhe ne forume kam reaguar sepse nuk ka fitim prej ksaj pune plaqkitje neper kufij

me mire te hapen kufijt e te hyn levizja e lire dhe te tregjet
me keto para do te ishte ndertuar nje banke e madhe qendrore kreditore per
kombin e jo raifeisen bank e banka tjera rjepse te shkatrrojne kombin
me kredi te cilat nuk do te lahen asnjier sepse me breza njerzish duhet te punojn per larje te kredise vetem per kamaten por asnjiher nuk do t eken sukses per ta la kredine sepse ajo banke qe un e quaj banke kasapehs e gjelatesh duhet te largohet nga trojet shqiptare me gjith aktivitetine saj kriminal rjeps qe rjep njerz shqiptar per se gjalli.
Sikur te ishin lene te lire mergimtaret dhe te ju krijoheshin lehtesi qe te vijne nerrugen e kroacise ne shtepi te gjitha ato vende do te kishin fitime
ne miliarda si ne turizem si ne biznese por mergimtarve ju krijua veshtirsi
ne levizje te lira dhe ne plaqkitje neper kufij si dhe ne plaqkitje te paskurpullta taksa rrugore q enuk jan reale por jan qmime te mdha
sepse per nji kalim neper kroaci nuk jan reale qmimi prej 120 eurosh dhe plus tridhjet eruo ne austri e slloveni dhjet euro taksa ne mal te zi jan 150 euro humbje rruga e kroacise do te paguhej vetem dhjet euro autostrada
un nuk e kuptoj njerzimin se ky njerzim a don te hyn ne jeten normale njerzore te jeteses dhe korrektesise apo te jhetoj vazhdimisht nga hajnite dhe plaqka e njerzve rruget e cubave qe qesin haraq dhe tagra per rruget jan shkaktare te ndaljes se levizjeve te njerzve .
Levizjet e lira njerzore e zhvillojne boten ket duhet ta kuptoj secili komb dhe secili shtet -prandaj bota duhet te ju jap perparsi levizjeve te lira
ideve te lira lehtesimeve ekonomike te ideve te lira
dhe zvoglimit te taksave rrugore dhe naftes se lire ne qmim

ose heqjes se naftes dhe praktimit te makinave me elektrike
per te ruajtur ambientin do te shofim pastaj se bota do te jet shum ma e integruar ma paqsore ma kualitative ma ezhvilluar shpirtrish ma e civilizuar ma me vullnet ma me kokntakte
ma emodernizuar

bota esht konzervative sepse bota esht mbyllur ne nje kafaz
ku nuk levize qenja njerzore per shkak te shtrejtesive te mdha
dhe plaqkitjeve e pengesave te qytetarve

sa per kroatet mendoj se ju duhet turizem e jo te pengojne shqiptart
mendoj se ndonje superfuqi duhet te ndikoj qe te largoj klanet mafioze te kroacise qe zhvatin parate e mergimtarve shqiptare ne kalim tranzit me viza pa drejtesisht me keto shkelje mizore dhe qeveria ejone duhet te ankohet
te superfuqite qe te ndikoj qe te hiqen vizat e tranzit kalimit neper kroaci

ku shqiptart mund te kalojn lirisht pa zhvatje e pa dhenje parashe per
viza neper konsulatat burkratike kroate .
Ne disa shkrime te maparshme neper forume kam reaguar per ket problem dhe kam llogaritur se vendet qe lejojne kalimine lire te turistve do te ken vetem perfitime -
Ka njerz qe mund te vijnde deri ne njizet her ne vit ne atdhe per biznese dhe interesa ekonomike por rruget jan te mbyllura ne kufi plakqiteshin me lloj lloj taksash dhe kalim tranzite e vizash e autostrada e ku do ne qdo hap vetem paraja kerkohet qka epa mundeson turizmin dhe levizjet pa strese .
VETEM LEVIZJET PAS STRESE DHE PA KUFIJ MUNDESOJNE ZHVILLIMINE NJERIUT
sikur te ishin levizjet pa kufij e te mos sihin ne kufij polic te mrrolur me qendrime te hekurta qe kontrollojn pasaprotat me sjlellje te ashpra
bota do te levizte shum ma shum dhe miliarda nga truizmi do te kishte secili shtet ndersa njerzit do te afroheshin shtete dhe kombet njeriu do t e peprunohej e do te civilizohej bota do te ishte ma koperative ma pqasore me turizem e biznese te lira me levizje te lira dhe secili shtet e fond do te kishte perfitim ne miliarda spes e turizmi sjell pasuri
kufijt elire dhe turizmi jan jeta vet dhe levizja e ideve te njerzve e te mallrave

cubat e kufijve te taksave asburde dhe pengesat bota duhet ti ndaloj ato marrzira barbare dhe duhet ti lejoj njerzit te levizin .
NE KROACI E SHIHJA GJITH BOTEN NE TURIZEM DHE KJO SJELLE FITIME NGA GJITH KTA TURIST TE HUAJ
qe shpenzojne para ku do q ndalen pijn diqk levizet diqka jeta ma shum ka kuptim melevizje se sa pa levizje me mbyllje e konzervatizma

prandaj bota duhet te bej presion per levizje te lira e sa per krimin dhe kriminelet polica kriminale dhe interpoli le te djersitet ne secilin vend e secilin shtet qe ti kap ata dhe terroistet q faj ka ketu populli
duhen papsaorta biometrike dhe identiteti i qarte i secilit qe te mis mundet krimineli te leviz lirshem askun pa u hetuar dhe pa ukapur as terroristi ka mjaft mjete te sofistikuara ku mund te kapet dhe te identifikohet secili kriminel
secili person secili njeri secili keqperdors populli te mos diskriminohet as levizjet elira sepse bota me levizje te lira mund te jet shum me e mire shum ma e tjeter te hiqen kufijt e absurdit keqtrajtimet dhe plaqkitjet haraqet neper rruget e autostradat neper kufij e maltretimet te dnerohen rruget e reja qe nga europa te mos ket fare problem ardhja e ndonje turisti per se gjith keto pengesa

lirik
27-12-09, 10:55
kam pas shkruar edhe per ket temė
dhe kam thenė se nese llogaritet sa milion euro mund te hyjn ne trojet etnike vetem nga mergata turizimi ne trojet etnike ,
nese atyre ju lejohet liria e levizjes ne kufij ata mund te vijn shum her ne atdhe ,
dhe ne vende te ndryshme turistike te europes jugore,

per se secili do te vinte me makine ne atdhe per qef dhe kjo do te sillte fitime te mdha dhe perpunime njerzore shkembim te ideve etj

prandaj kontakte njerzore jan shum te rendesishme se nga levizjet ka ide te reja dhe njeriu ndryshon
njeriu nga liria dhe nga levizja ndryshon dhe disponohet e behet me i qete me i urte me progresiv me me ide me bahskohore ma i ndrsyshueshem pozitivisht sepse ky esht nje relaksim
por kursesi nuk guxon qe kufijt te jen kaq pengeus njerzimi ket duhet ta kuptoj