PDA

View Full Version : Nė Kosovė


Lapsi
24-12-09, 19:27
NĖ KOSOVĖ

(Poezi satirike)

Unmik e Eule(ks)x
dushk pėr gogla n' thes,
dry pėr ēlirimtarėt,
pėrēmim pėr shqiptarėt.

Dogana e gjyqėsi
jo vetėm nė veri
arė edhe pėr Serbi.

Turpi s' i mbulon
tė parėt e pushtetit,
pėrpara kamerave
qejfin ia bėjnė vetit.

Si fluskat e sapunit,
kur fėmijėt i fryejnė buzėdeti;
flasin pėr lirinė, pavarėsinė
e s o v r a n i t e t i n .

Jusuf Zenunaj, 19 dhjetor 2009

Marco
25-12-09, 03:16
NĖ KOSOVĖ

(Poezi satirike)

Unmik e Eule(ks)x
dushk pėr gogla n' thes,
dry pėr ēlirimtarėt,
pėrēmim pėr shqiptarėt.

Dogana e gjyqėsi
jo vetėm nė veri
arė edhe pėr Serbi.

Turpi s' i mbulon
tė parėt e pushtetit,
pėrpara kamerave
qejfin ia bėjnė vetit.

Si fluskat e sapunit,
kur fėmijėt i fryejnė buzėdeti;
flasin pėr lirinė, pavarėsinė
e s o v r a n i t e t i n .

Jusuf Zenunaj, 19 dhjetor 2009

Poezi Satirike me prapashtes,

Secilen her pom bindin fjalet se ne Drenic(shumica) kan Luftu mashum per Bisht qiftelis

Kundershtaret e Luftes kan qen Hasmi dhe kojshia i tyre

Lufta perpos demeve qe ka sjell i ka pas edhe tmirat e saj se kan nxerr edhe Hak ne luft

Kur njeriut i hyn dikush en shpi edhe i vjedh (UNMIK-EULEX) nuk dot thot se Izoti i shpis duhet me vjedh shpin e vet edhe me vra antar te familjes
Turp nuk quhet kur te vjedh dikush nese ti ban vrasje makaber ne shtepin tende, ateher dot thot se turpi i Botes ėshtė Vrasesi i Familjes...
Saher po ndegjoj fjalen UCK_ė gjithmon qaj nėnat e te zhdukurve dhe te vrareve se kush jav ka mbyt bit e tyre..!!
Se Shpejti dot del edhe vrasja e vllėzerve Gervalla meq dihet se para vrasjes se tyre nga udbashat (serb apo shqiptar), vlleserit ishin ne vizit tek Shqiptaret po te njejten ditė...!

Skyfter
19-03-10, 09:15
Nga dritaret shikoj vetem re,
te hirta, te murme, tak-tuk te bardha
te mbushura me mllefe perendish, qe s'di ne jane apo s'jane.

Nen to pallate tulla te kuqe, pallate te "heshtur"
harruar nga gumezhima zerash feminore
pran te cileve tash ka libra ku mesohen te genjejne dhe te genjejne,
mesojn te binden e kur te rriten te behen kryenece te vetvetes

Ku mesojn te harrojne per te harruar te tjeret
mesojn te dashurojn per te dashuruar te padashuren.

Femijet e te ardhmes