PDA

View Full Version : Me ndihmoni!!!


Murgesha
12-01-10, 00:51
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

Oqeani
12-01-10, 00:57
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.


Me mire d o ishte te ket tekstin e plote - do te thot te me parshem - !
Do te thot se - lejohet
- ndalohet

Dilaver
12-01-10, 01:11
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

E nderuar Murgesha!

Si duket pėrpilimi i pyetjės ėshtė pak i cunguar.

Nuk ka dyshim se nuk lejohet ...... (p. sh. kalimi i kufirit pa passaportė).

Juve ju intereson; ėshtė e lejuar apo e ndaluar kalimi i kufirit pa pasaportė.

Kėshtu e kam kuptuar unė pyetjen e juaj, e njėjta vlen edhe pėr pyetjen e dyte.

Virti
12-01-10, 01:13
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

ka dyshim se lejohet.
ka dyshim se ndalohet.

Estella
12-01-10, 01:17
po ta njohe gramatiken e gjuhes shqipe mire edhe verbe ,nomen ,adjektive,substantive krejt ndoshta kisha mujt me zghjedh kuptimin e kesaj fjale por per fate keq nuk e njohe mire garmatiken e gjuhes shqipe :(

premium
12-01-10, 09:46
..dotthote ;
Lejohet nuk se dyshim ka nuk
Ndalohet nuk se dyshim ka nuk !!;)

Domira
12-01-10, 10:16
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.


Murgesha une po mendoj se - nuk ka dyshim se nuk lejohet dmth, ndalohet dhe - Nuk ka dyshim se nuk ndalohet, dmth lejohet.

Makresh
12-01-10, 11:41
Nuk ka dyshim se nuk lejohet. ...ajo qė s'ėshtė e lejueshme !


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. ...ajo qė s'ėshtė e ndalueshme !

panta_rhei
12-01-10, 12:02
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.


E para: Nuk lejohet, dhe pėr kėtė nuk ka dyshim. (tė jesh e sigurtė se nuk lejohet).

E dyta: Nuk ndalohet, dhe pėr kėtė nuk ka dyshim. (... se nuk ndalohet).

Ti, nuk ke dyshim se nuk je meksikane. Thjeshtė, je e sigurtė se nuk je e tillė.

roadrunner
12-01-10, 14:43
Pergjigjet me te kuqe :D

Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.
Pa dyshim se ndalohet


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.
Pa dyshim e lejuar

Murgesha
12-01-10, 14:52
E nderuar Murgesha!

Si duket pėrpilimi i pyetjės ėshtė pak i cunguar.

Nuk ka dyshim se nuk lejohet ...... (p. sh. kalimi i kufirit pa passaportė).

Juve ju intereson; ėshtė e lejuar apo e ndaluar kalimi i kufirit pa pasaportė.

Kėshtu e kam kuptuar unė pyetjen e juaj, e njėjta vlen edhe pėr pyetjen e dyte.Tek eshte e cunguar sun po e gjej zgjedhjen e sakte.

Nese kesaj fjalie i japim fjale shtes si ne ket rast kalimi i kufirit pa pasaporte ateher edhe kjartesohet e gjitha, por keshtu e cunguar siq eshte po me intereson zgjidhja.

Mendoj qe duhet te shtohen pak rregulla gramatikore per te ardhe deri te nje perfundim i sakte se cila fjali ndalon e cila lejon.


Ju falenderoj per pergjigjet e shpejta te gjithe pjesemarresit por a jeni te sigurt ne pohimet tuaja????

roadrunner
12-01-10, 14:54
Pa dyshim se jam, mire te tha edhe panta....


Pa dyshim - e sigurte - pa dileme

Se nuk lejohet - nuk lejohet dmth e ndaluar
Se nuk ndalohet - nuk ndalohet dmth e lejuar

Tek eshte e cunguar sun po e gjej zgjedhjen e sakte.

Nese kesaj fjalie i japim fjale shtes si ne ket rast kalimi i kufirit pa pasaporte ateher edhe kjartesohet e gjitha, por keshtu e cunguar siq eshte po me intereson zgjidhja.

Mendoj qe duhet te shtohen pak rregulla gramatikore per te ardhe deri te nje perfundim i sakte se cila fjali ndalon e cila lejon.


Ju falenderoj per pergjigjet e shpejta te gjithe pjesemarresit por a jeni te sigurt ne pohimet tuaja????

Murgesha
12-01-10, 14:58
Pa dyshim se jam, mire te tha edhe panta....


Pa dyshim - e sigurte - pa dileme

Se nuk lejohet - nuk lejohet dmth e ndaluar
Se nuk ndalohet - nuk ndalohet dmth e lejuar

Oh vendase loqke te kam, me se shumti po me intereson menyra se si po vie ne nje perfundim te tile kur fjalia eshte plotesisht e cunguar ha,hahaahahahahaahahaha. :wink:

roadrunner
12-01-10, 15:29
Nuk ka dyshim se nuk lejohet.

- Klubi per 18+
-Pa dyshim se vajza 14 vjeqare nuk lejohet

Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.
-Salla e gjimnastikes
-Po ketu a ndalohet. Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

Oh vendase loqke te kam, me se shumti po me intereson menyra se si po vie ne nje perfundim te tile kur fjalia eshte plotesisht e cunguar ha,hahaahahahahaahahaha. :wink:

panta_rhei
12-01-10, 17:46
Nuk ka dyshim se nuk lejohet.

- Klubi per 18+
-Pa dyshim se vajza 14 vjeqare nuk lejohet

Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.
-Salla e gjimnastikes
-Po ketu a ndalohet. Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

ruadrunner, lets make some discussion more about :)

Michael Jackson ka vdekur.
Ka dyshime se ai ėshtė vrarė. (dmth ka njerėz qė besojnė se ai ėshtė vrarė).

Nuk ka dyshime se ai nuk ėshtė vrarė. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ėshtė vrarė. mendoj unė)

Nuk ka dyshime se ai nuk ka vdekur natyralisht. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ka vdekur natyralisht).

Rrjedhimisht:

Nuk ka dyshim se nuk lejohet. (dmth, tė gjithė besojnė se lejohet. Paramendo nėse kėsaj ia heqim pjesėzat e mohimit "Nuk": Ka dyshim se lejohet. dmth, ka njerėz qė besojnė se lejohet. Kjo automatikisht e vėrteton pastaj atė pjesėn me tė kuqe)
Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. (dmth, tė gjithė besojnė se ndalohet, padyshim).

Ėshtė pjesė e semantikės sė gjuhės, kuptimit tė fjalisė dhe interpretimit qė, nė mungesė tė ballafaqimit tė fakteve konkrete, mendoj se pėrgjithėsisht bėhet subjektiv.
Nė kėsi raste, personalisht shumė pak i besoj gjuhės nė vetvete, aq mė pak gjuhės shqipe e cila shumė pak e ka sprovuar veten nė shkencė, letėrsi botėrore e filozofi.

Idila
12-01-10, 18:56
Boboo sa shumė i ekzagjeroni ...veē dy fjali tė thjeshta edhe atė nė gjuhėn shqipe... :tongue:

Estella
12-01-10, 22:20
ruadrunner, lets make some discussion more about :)

Michael Jackson ka vdekur.
Ka dyshime se ai ėshtė vrarė. (dmth ka njerėz qė besojnė se ai ėshtė vrarė).

Nuk ka dyshime se ai nuk ėshtė vrarė. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ėshtė vrarė. mendoj unė)

Nuk ka dyshime se ai nuk ka vdekur natyralisht. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ka vdekur natyralisht).

Rrjedhimisht:

Nuk ka dyshim se nuk lejohet. (dmth, tė gjithė besojnė se lejohet. Paramendo nėse kėsaj ia heqim pjesėzat e mohimit "Nuk": Ka dyshim se lejohet. dmth, ka njerėz qė besojnė se lejohet. Kjo automatikisht e vėrteton pastaj atė pjesėn me tė kuqe)
Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. (dmth, tė gjithė besojnė se ndalohet, padyshim).

Ėshtė pjesė e semantikės sė gjuhės, kuptimit tė fjalisė dhe interpretimit qė, nė mungesė tė ballafaqimit tė fakteve konkrete, mendoj se pėrgjithėsisht bėhet subjektiv.
Nė kėsi raste, personalisht shumė pak i besoj gjuhės nė vetvete, aq mė pak gjuhės shqipe e cila shumė pak e ka sprovuar veten nė shkencė, letėrsi botėrore e filozofi.
shume qart e paskit spjegu dyt bravo

Murgesha
12-01-10, 22:23
Boboo sa shumė i ekzagjeroni ...veē dy fjali tė thjeshta edhe atė nė gjuhėn shqipe... :tongue:

Ndihme Idila ha,hahahaahahahahahahaahah.

Ta marrim shembullin e Dilaverit:

Nuk ka dyshim se nuk lejohet ...... (p. sh. kalimi i kufirit pa passaportė).

Nuk ka dyshim se nuk lejohet, kalimi i kufirit pa pasaport.

Mendoj se ne ket rast fjalia nuk eshte plotesisht ndalimore, por eshte ndalim i kufizuar.
Ne fakt askush nuk te ndalon ta kalosh kufirin, por kusht per ta kaluar eshte pasaporta...

Dilaver
12-01-10, 22:38
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.Sipas mendimit tim;

Nuk ka dyshim se nuk lejohet. NDALOHET


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. LEJOHET

roadrunner
12-01-10, 23:34
Eh deeee, e paskan ba te madhe, ma te madhe se shkronjat e tua hahahahaha :p

Sipas mendimit tim;

Nuk ka dyshim se nuk lejohet. NDALOHET


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. LEJOHET

roadrunner
12-01-10, 23:37
Mire e ke thene :biggrin:

ruadrunner, lets make some discussion more about :)

Michael Jackson ka vdekur.
Ka dyshime se ai ėshtė vrarė. (dmth ka njerėz qė besojnė se ai ėshtė vrarė).

Nuk ka dyshime se ai nuk ėshtė vrarė. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ėshtė vrarė. mendoj unė)

Nuk ka dyshime se ai nuk ka vdekur natyralisht. (dmth, tė gjithė besojnė se ai ka vdekur natyralisht).

Rrjedhimisht:

Nuk ka dyshim se nuk lejohet. (dmth, tė gjithė besojnė se lejohet. Paramendo nėse kėsaj ia heqim pjesėzat e mohimit "Nuk": Ka dyshim se lejohet. dmth, ka njerėz qė besojnė se lejohet. Kjo automatikisht e vėrteton pastaj atė pjesėn me tė kuqe)
Nuk ka dyshim se nuk ndalohet. (dmth, tė gjithė besojnė se ndalohet, padyshim).

Ėshtė pjesė e semantikės sė gjuhės, kuptimit tė fjalisė dhe interpretimit qė, nė mungesė tė ballafaqimit tė fakteve konkrete, mendoj se pėrgjithėsisht bėhet subjektiv.
Nė kėsi raste, personalisht shumė pak i besoj gjuhės nė vetvete, aq mė pak gjuhės shqipe e cila shumė pak e ka sprovuar veten nė shkencė, letėrsi botėrore e filozofi.

Oqeani
12-01-10, 23:41
Boboo sa shumė i ekzagjeroni ...veē dy fjali tė thjeshta edhe atė nė gjuhėn shqipe... :tongue:

Po mij Idila - boll shkur ia dhash pergjegjen menjehere - Po ani se na e kemi merak me zgate muhabetin - e thojme - mos po del diēka !

Idila
14-01-10, 13:23
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.

Bėn tė shkruaj dhe unė nja dy fjali tė thjeshta kėtu? :biggrin:

Pa dyshim se nuk lejohet.
Pa dyshim se nuk ndalohet.

Fshatari
14-01-10, 15:23
Boboo sa shumė i ekzagjeroni ...veē dy fjali tė thjeshta edhe atė nė gjuhėn shqipe... :tongue:
Hej moj Idila!

E di ti qe nje prese e vetme ne nje fjali te vetme, varesisht se ku vihet, ia ndryshon kuptimin fjalise!

Ja nje shembull qe dikur citohej nga studente te fakultetit juridik ne Prishtine:

1) Tė lirohet , jo te pushkatohet! (i shpeton koka)!
2) Tė lirohet jo, tė pushkatohet! (i fluturon koka)!

Fjalite e thjeshta jane vetem ne imagjinaten tane. Asgje s'eshte me komplekse se nje fjali e thjeshtė per shkak se nuk ka fjali tjera perveē te thjeshtave.

Fshatari: "Ese i gjuhesise se pergjithshme...", faqe 3...paragrafi 2

Murgesha
14-01-10, 15:36
Fshatar shfleto me tutje, "Ese i gjuhesise se pergjithshme" mos po me ndihmon edhe mua pak!

Idila
14-01-10, 15:51
Hej moj Idila!

E di ti qe nje prese e vetme ne nje fjali te vetme, varesisht se ku vihet, ia ndryshon kuptimin fjalise!

Ja nje shembull qe dikur citohej nga studente te fakultetit juridik ne Prishtine:

1) Tė lirohet , jo te pushkatohet! (i shpeton koka)!
2) Tė lirohet jo, tė pushkatohet! (i fluturon koka)!

Fjalite e thjeshta jane vetem ne imagjinaten tane. Asgje s'eshte me komplekse se nje fjali e thjeshtė per shkak se nuk ka fjali tjera perveē te thjeshtave.

Fshatari: "Ese i gjuhesise se pergjithshme...", faqe 3...paragrafi 2
Po i nderuar Fshatar e di qė njė presje nė fjali luan rol tė madhė.
Gjithashtu e di qė edhe dy sy nė ball i kemi dhe njė mendje tė shėndoshė! :wink:

Mos harro se pėrveē fjalive tė thjeshta kemi edhe fjali tė pėrbėra dhe tė zgjeruara.

Fshatari
14-01-10, 16:18
Po i nderuar Fshatar e di qė njė presje nė fjali luan rol tė madhė.
Gjithashtu e di qė edhe dy sy nė ball i kemi dhe njė mendje tė shėndoshė! :wink:

Mos harro se pėrveē fjalive tė thjeshta kemi edhe fjali tė pėrbėra dhe tė zgjeruara.
Fjali te perbera= nga fjali te thjeshta!
Fjali te zgjeruara= fjali te thjeshta te vena njera pas tjetres!

"Thjeshtesia e modestia e bejne njeriun e vogel njeri te math" sikunder fjalite e thjeshta jane alfa e omega e ēdo gjuhe te artikuluar! (paragrafi i 6-te)!

roadrunner
14-01-10, 16:21
E paska shkru gabim te math, nuk shkruhet ashtu, por -tė madh- :biggrin:
1Fjali te perbera= nga fjali te thjeshta!
Fjali te zgjeruara= fjali te thjeshta te vena njera pas tjetres!

"Thjeshtesia e modestia e bejne njeriun e vogel njeri te math" sikunder fjalite e thjeshta jane alfa e omega e ēdo gjuhe te artikuluar! (paragrafi i 6-te)!

Fshatari
14-01-10, 16:25
Po i nderuar Fshatar e di qė njė presje nė fjali luan rol tė madhė.
Gjithashtu e di qė edhe dy sy nė ball i kemi dhe njė mendje tė shėndoshė! :wink:

Mos harro se pėrveē fjalive tė thjeshta kemi edhe fjali tė pėrbėra dhe tė zgjeruara.
Une shoh vetem nje sy ne ballin tend: ate te Argusit!

filxhani
18-01-10, 12:14
Ēka shprehin kėto dy fjali??


Nuk ka dyshim se nuk lejohet.


Nuk ka dyshim se nuk ndalohet.


Ndalohet.

Lejohet.

Si e ka emrin burri yt-pyeti boshnjaken shqiptarja.
Jakupeeee!
I imi e ka shkurt Jakup! tha shqipja.
Ato fjali janė tė zgjatura,tė konstruktuara pėr mbushjen e hapėsirės dhe tingėllimin mė delikat tė sė thėnės,e fjaqėt qė shprehen me to janė shkurt SHQIP!

GURI SYLAJ
21-01-10, 09:42
Meso si mesuesi gomar mos u ban!

Ketu nje prese e shpeton mesuesin pa u ba gomar!!!Kurse ne rastin e ketyre dy fjalive ,une mendoj , jan te shkruara gabimisht.Jo ! Nuk ka dyshim se nuk lejohet.
Por! Nuk ka dyshim , lejohet!
Nuk ka dyshim ,ndalohet!