PDA

View Full Version : Ai qe di ta maron vegshin, di t'ia ngjes edhe dorėzen. Kosova njė histori Suksesi


murrizi
15-01-10, 14:34
......e se shum e njeri e ka shkel, kėtė tokė tė bekueme, por tė gjithė si duket janė kthyer(nga kan ardhur), e qebesa disa nga ata edhe lėnė eshtrat e tyre.
Sepse mu ashtu siq e thashė kjo tokė ėshtė e bekueme prej pėrėndis sė Shqiptarėve(edhe po tė mos mbeteshe asnjė nga ne gjallė, do ti pėrbinte toka vetė), qė tė mbetet e Shqiptarėve.
Pra kėshtu pėrfunduan, dhe do tė pėrfundojn amiqtė e Shqiptarve !

Derisa pėr MIQTĖ, ėshtė krejtėsisht ndryshe. Shqiptarėt dijtėn, dhe do tė dijnė edhe nė tė ardhmėn t'ia shtrojn Tryezėn dhe gjithė begatin mikut. E si tė mos ndodhė kjo kur Miqtė tanė qė dijtėn ta marojn vegshin (disa u shprehen skeptik) sė bashku do t'ia marojm edhe dorėzen.

Ja se ē'deklaron mė i madhi(ndėr tė mdhenjėt) i NATO-s:


Komandanti i NATO-s: Kosova ėshtė njė histori suksesi

Komandanti suprem i NATO-s, James Stavridis tha nė njė intervistė nė studiot e Zėrit tė Amerikės se gjatė kėtij viti do tė ketė pakėsime tė trupave tė NATO-s nė Kosovė. Admirali Stavridis e ka vizituar disa herė Kosovėn....Postuar: 13:37:51 / 15.01.2010

Nė Kosovė, tha Admirali Stavridis, kemi tė bėjmė me njė histori suksesi. Shpesh, kur jam i shqetėsuar pėr Afganistanin, pėrpiqem tė kujtoj se nė vitet 1990 kur hidhnim vėshtrimin nė Ballkan, dėgjonim shumė pesimizėm dhe dėshpėrim nėse ai do tė mund tė shndėrrohej nė njė shoqėri paqėsore dhe bashkėpunimi.
Mendoj se nė shumė aspekte, Ballkani ėshtė njė histori suksesi nga mund tė mėsosh. Pra, unė kam mendim pozitiv pėr atė qė po ndodh nė Kosovė.
Nė Kosovė, tha admirali Stavridis, ne kemi patur 15 mijė trupa tė NATO-s. Vitin e kaluar, mora autorizimin nga Kėshilli i Atlantikut Verior pėr ta ulur numrin nė 12 mijė dhe po e bėjmė kėtė. Shumė shpejt, do tė shkojmė drejt shifrės 10 mijė dhe kėtė vit po shikojmė mundėsinė pėr shkurtime tė tjera.
Gjatė 6 muajve qė kam qenė komandant i NATO-s e kam vizituar Kosovėn 3 herė dhe pėrgjithėsisht mendoj se kjo ėshtė njė histori mjaft pozitive, i tha Zėrit tė Amerikės Komandanti Suprem i NATO-s. (VOA)

panta_rhei
15-01-10, 14:53
......e se shum e njeri e ka shkel, kėtė tokė tė bekueme, por tė gjithė si duket janė kthyer(nga kan ardhur), e qebesa disa nga ata edhe lėnė eshtrat e tyre.
Sepse mu ashtu siq e thashė kjo tokė ėshtė e bekueme prej pėrėndis sė Shqiptarėve(edhe po tė mos mbeteshe asnjė nga ne gjallė, do ti pėrbinte toka vetė), qė tė mbetet e Shqiptarėve.
Pra kėshtu pėrfunduan, dhe do tė pėrfundojn amiqtė e Shqiptarve !Bir Selmani i nanes, s'po di kah me ja nisė me t'vajtu ma pėrpara. kish pas thanė plaka e gjorė.

A me ja nisė kah Qamėria e Janina, kah Nishi, Prokupla, Leskovci a Medvegja... dikur troje e toka 100% shqiptare...

...a me ja nisė kah injoranca e mjerimave shqiptarė qė kallen nga euforia kur shohin karamela me gjasht ylla t'magjupit...

shfletuesi_
15-01-10, 16:09
Jam i mbytur ne llafe te kota... :smile:

jadore
15-01-10, 16:53
Bir Selmani i nanes, s'po di kah me ja nisė me t'vajtu ma pėrpara. kish pas thanė plaka e gjorė.

A me ja nisė kah Qamėria e Janina, kah Nishi, Prokupla, Leskovci a Medvegja... dikur troje e toka 100% shqiptare...

...a me ja nisė kah injoranca e mjerimave shqiptarė qė kallen nga euforia kur shohin karamela me gjasht ylla t'magjupit...

une e zgjodha slloganin e vitit ne real dhe postim e vitit virtual tek ndjeshmeria politike
pike..

vjeshta
15-01-10, 17:01
Nese dojm ti ikim "civilizimit" afgan lutemi qe te mos jete e vertet kjo !

GURI SYLAJ
17-01-10, 11:00
une e zgjodha slloganin e vitit ne real dhe postim e vitit virtual tek ndjeshmeria politike
pike..

Veq erdha me e nenshkru kete mendim tuajin!!

murrizi
17-01-10, 21:22
Mua mė vje mirė qė keni arritur tė "soladirizoheni" mes vete disa nga Skeptiket e shtetėsis sė Kosovės, por ja qė me "keqardhje" edhe lajme tė tilla mė duhet t'ua plasoj.
"e keqja" shkon edhe mė larg :Thaēi nė Prizren flet pėr autostradėn dhe universitetinhttp://www.dardania.de/vb/upload/img/vija_lajmi.jpg

Kryeministri Hashim Thaēi tha sot nė Prizren se sė shpejti do tė nis realizimi i projektit tė ndėrtimit tė autostradės drejtė Shqipėrisė. Qeveria e Kosovės ka ndarė njė fond tė veēantė pėr Universitetin Publik tė Prizrenit....
Nė atė univeristet qė nga viti i ardhshėm pritet se do tė studiojnė 500 studentė, bėri tė ditur kryeministri Thaēi.
(nejse ai pėrveq UNI-it ka bėrė edhe kėtė):
Ai sė bashku me bashkėpunėtorėt e tij ka udhėtuar pėr nė Shtėrpcė, ku do tė mbėshtesė udhėheqjėn e re tė komunės.

vjeshta
17-01-10, 23:52
Po e dijme se kush e maroi vegeshin e kush ia ngjiti dorezen e po e dijm qe edhe kush do ta kap ate vegesh me ate dorez ...hashimi eshte large saj ,vetem nese ia ngjesin edhe nje tjeter dorez .:biggrin: