PDA

View Full Version : Fotografi Te Vjetra Historike Shqiptare!


Faqet : [1] 2

doGzona
17-01-10, 18:58
Rivarrimi i Ismail Qemalit ne vitin 1932.


[http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1114084352527_1839490721_225087_5887970_n.jp g

doGzona
17-01-10, 18:59
Nike Leka-Bajraktari i Kelmendit.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1114083792513_1839490721_225086_1210352_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:01
Isa Boletini ne Shqiperi-1912.

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114089792663_1839490721_225093_7809045_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:02
Komisioni i alfabetit-Manastir

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs242.snc1/8926_1061219830947_1839490721_125396_3611348_n.jpg

doGzona
17-01-10, 19:03
DEDE GJO LULI me te birin KOLEN

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1108944104024_1839490721_215396_7878467_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:04
Smajl Martini (Bajraktare i Grudes) nje nder trimat e medhenje te Malesise!

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1106339038899_1839490721_210067_7649780_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:05
Dede Nika (Bajraktare i Grudes)

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1106332558737_1839490721_210061_1198304_n.jp g

Guri i madh
17-01-10, 19:05
DEDE GJO LULI me te birin KOLEN

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1108944104024_1839490721_215396_7878467_n.jp gvazhdoni dogzon , mos ti harrojm patriotet shqiptar

doGzona
17-01-10, 19:07
http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1106331718716_1839490721_210060_4880554_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:08
Shpallja e pavaresise, Vlore, 28 nentor 1912.

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1106328998648_1839490721_210040_8270453_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:09
Kreret e Malesise se Madhe, foto e vitit 1911.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1106151634214_1839490721_209520_5779052_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:10
Mitrovice 1913-pushtimi i Kosoves nga forcat serbe.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1114085272550_1839490721_225090_163305_n.jpg

doGzona
17-01-10, 19:14
Gryka-Kacanikut 1912.

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1113664182023_1839490721_224378_3313466_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:16
Luigj Gurakuqi - Gjergj Fishta - Ndre Mjeda.

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1108942023972_1839490721_215395_2698652_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:17
Kruje, janar 1968, vjetori i peseqint vdekjes se Skenderbeut.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1106107993123_1839490721_209437_246446_n.jpg

doGzona
17-01-10, 19:18
Isa me trima.

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs242.snc1/8926_1062610425711_1839490721_127913_3668515_n.jpg

doGzona
17-01-10, 19:28
Komiteti i Kosoves 1919-1920.

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114098672885_1839490721_225103_2137505_n.jp g

doGzona
17-01-10, 19:30
Kazerme ushtarake ne Vlore-1914.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1114091352702_1839490721_225094_2940186_n.jp g

doGzona
17-01-10, 20:55
At e bir Zef e Mark Sokoli.

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs242.snc1/8926_1062609385685_1839490721_127912_7457834_n.jpg

doGzona
17-01-10, 21:11
Ceta Patriotike e At Stath Melanit te Permetit, gjate viteve 1912-1914, vite kur u kryen dhe masakrat barbare Greke!

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1109029946170_1839490721_215455_2439913_n.jp g

panta_rhei
17-01-10, 21:14
Isa Boletini ne Shqiperi-1912.

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114089792663_1839490721_225093_7809045_n.jp g
Kput kryt Reshat Arbanes :);)

doGzona
17-01-10, 21:35
Kput kryt Reshat Arbanes :);)

Po besa bukur shume i ngjane! :)

...

Luftetare shqiptare 1909 - periudha e kryengritjeve kunder Perandorise Otoman.

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114218075870_1839490721_225413_1928007_n.jp g

Sibora
17-01-10, 21:42
Masakrimi i cameve me sopata.

http://4.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHOOtYWMdI/AAAAAAAAAeA/JSFkkw_9MIM/S230/masakrat+ne+cameri.jpg

Sibora
17-01-10, 21:43
Refugjate came

http://4.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHaeHhMh1I/AAAAAAAAAgo/b4puhIODQOw/S230/173.jpg

doGzona
17-01-10, 21:45
Lidhja e Prizrenit-10 qershor 1878.

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1114224596033_1839490721_225443_4351789_n.jp g

Sibora
17-01-10, 21:45
http://3.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQ88_X-EFzI/AAAAAAAAAqw/JV7_CKJUGxQ/S1600-R/Genocide_against_Albanians_-_By_ger.jpg

doGzona
17-01-10, 21:48
Vija kufitare 1942.

http://hphotos-snc1.fbcdn.net/hs262.snc1/8926_1061198830422_1839490721_125367_33655_n.jpg

Sibora
17-01-10, 21:49
Martesa e Mbretit Zog.

http://www.lajmishqip.com/foto/martesa%20e%20zogut.jpg

Sibora
17-01-10, 21:51
Trupi i pajete i Bajram Currit

http://img186.imageshack.us/img186/1373/bajramcurrilq1.jpg (http://imageshack.us/)

doGzona
17-01-10, 22:28
Sibora mire se erdhe,nese ka mundesi te i zvogelosh fotot pak,sepse po deformojne faqen dhe nuk ka mundesi te shohim fotografin komplet! :)

.....

Shkolla e Korces ne vitin 1899.

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1114102192973_1839490721_225105_101002_n.jpg

doGzona
17-01-10, 22:30
Pak dhe nga trojet...!


Ferizaj 1967

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1113660181923_1839490721_224372_197741_n.jpg

doGzona
17-01-10, 22:32
Tregu i ri Sanxhak (novi Pazari )dikur!


http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1113660901941_1839490721_224373_2213611_n.jp g

doGzona
17-01-10, 22:34
Pazari i Tiranes-1920.


http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114095792813_1839490721_225099_7127209_n.jp g

Sibora
17-01-10, 22:37
Pershendetje dhe ty Dogzona.Sa i perket zvoglimit te fotove,nuk e di si behet:mad:

doGzona
17-01-10, 22:48
Pershendetje dhe ty Dogzona.Sa i perket zvoglimit te fotove,nuk e di si behet:mad:
Futi fotot ne http://imageshack.us/ nese i ke ne pc,aty ke mundesi te zvogelosh,ose pyet ata andej ke informatika per me gjere,vetem me shprese qe nuk po "kacafyten" se cili po di me shume e me mire si ne pyetjen e DEA'S qe u be nami,medet,per nje peytje aq te thjeshte!:D


......

Njesi policore kalorsiake shqiptare rreth viteve 1914 - 1918.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1105807425609_1839490721_208450_2917648_n.jp g

doGzona
17-01-10, 22:50
Banore te zones se Tuzit (sot pjese e Malit te Zi) rreth viteve '30.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1105806705591_1839490721_208449_5487147_n.jp g

emine
17-01-10, 23:14
Nike Leka-Bajraktari i Kelmendit.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1114083792513_1839490721_225086_1210352_n.jp g


:smile:

doGzona
18-01-10, 01:04
1-Ali Pashe Gucia,2-Haxhi Zeka,3-Jakup Ferri,4-Kadri Bajri.


http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1114315118296_1839490721_225606_7937545_n.jp g

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1114097192848_1839490721_225102_1283602_n.jp g

doGzona
19-01-10, 20:42
Kisha e Kodres ne Tepelene 1914.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1114082952492_1839490721_225080_2686764_n.jp g

doGzona
19-01-10, 20:44
Kulla e Isa Boletinit.

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs223.snc1/7035_1066431241229_1839490721_134929_7903802_n.jpg

doGzona
19-01-10, 20:50
Azem dhe Shote Galica.

http://hphotos-snc1.fbcdn.net/hs242.snc1/8926_1062605305583_1839490721_127910_4694996_n.jpg

doGzona
19-01-10, 20:56
1, Ded Gjo Luli - prijesi i Kryengritjeve, nr. 2, Deli Meta - bajraktari i Hotit, nr. 3, Ded Nika - bajraktari i Grudes, e me nr. 4, Palok Traboini.

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1115380944941_1839490721_227572_710534_n.jpg

doGzona
20-01-10, 22:28
Isa Boletini dhe Princ Widi- 13 qershor 1914.

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs158.snc3/18552_1116005760561_1839490721_228493_4296474_n.jp g

doGzona
22-01-10, 16:19
1870-Shqiperi.

http://img35.imageshack.us/img35/5593/1870shqiperi.jpg

doGzona
24-01-10, 18:00
Kalaja e Shkodres-1863.

http://img34.imageshack.us/img34/4351/32679664.jpg

doGzona
24-01-10, 18:03
Tivari-1863.

http://img13.imageshack.us/img13/3407/31096184.jpg

doGzona
31-01-10, 14:41
( Ismail Qemali)-(Gj.K.Skenderbeu)-(Abdyl Frasheri)-(Ded Gjo Luli)-(Mbreti Zog)-(Isa Boletini)-(De Rada)-(At Gj.Fishta)-(Naim Frasheri).

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1119473127243_1839490721_234983_3038652_n.jp g

doGzona
31-01-10, 19:28
Tepelene-1913.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1122288717631_1839490721_239945_5477993_n.jp g

doGzona
31-01-10, 19:36
Maqedoni, pazari i Shkupit, 1903.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1122291997713_1839490721_239958_4460349_n.jp g

doGzona
31-01-10, 19:50
Ushtria turke nė Shkup, 1903.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1122300797933_1839490721_240007_3444226_n.jp g

doGzona
31-01-10, 20:20
Kosove. Lagja e vjeter e Kacanikut, ne gryke midis Shkupit dhe fushe Kosoves. 1903

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs171.snc3/19852_1122314358272_1839490721_240031_3888810_n.jp g

sherri
31-01-10, 23:35
Prishtina,n'kohe t'bungut dikur :D

http://img118.imageshack.us/img118/2113/prishtine.jpg

doGzona
01-02-10, 00:05
Mire se erdhe sherri...

.....

Djem te Rajes se Merturit ne luginen e Drinit te rrethit te Tropojes-1905.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1122312278220_1839490721_240030_4422447_n.jp g

doGzona
01-02-10, 00:12
Shqiperi, Ura e Lumes ne luginen e Drinit, 1905.


http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1122421200943_1839490721_240251_2722522_n.jp g

doGzona
01-02-10, 00:23
Macedoni. Shkupi me Vardarin dhe kalane. 1903.


http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19852_1122424801033_1839490721_240254_5334956_n.jp g

doGzona
01-02-10, 19:25
Kosove, Kalaja e Prizrenit, 1905.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1122424441024_1839490721_240253_264737_n.jpg

doGzona
02-02-10, 00:03
Mali i Zi. Sheshi i larte ne Tivarin e vjeter.

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs171.snc3/19852_1123026136066_1839490721_241353_6374957_n.jp g

doGzona
02-02-10, 00:06
Kosove, Tregu i Prizrenit, 1905.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1123027816108_1839490721_241357_198536_n.jpg

doGzona
02-02-10, 00:14
Macedoni. Pamje ne Shkup, 1903.

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19852_1123030856184_1839490721_241360_2678670_n.jp g

doGzona
02-02-10, 23:18
Mali i Zi. Hotel Marina ne Tivar .

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19852_1123381024938_1839490721_241833_7539205_n.jp g

doGzona
02-02-10, 23:24
Tirane. Pamje e Xhamise se Sulejman pashes (Xhamia e Vjeter). rreth 1914.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19852_1123606310570_1839490721_242103_2192619_n.jp g

Neferta
03-02-10, 12:31
http://www.ljutibosanci.com/typo3temp/pics/bfd284eac4.gif

Neferta
03-02-10, 12:47
http://www.kosovo.net/albnat.jpg

doGzona
03-02-10, 15:57
Mire se erdhe Neferta..!


.....


Mali i Zi. Zyrtare te Malit te Zi dhe diplomate te huaj ne Tivar, rrethe 1905.

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs171.snc3/19852_1124008920635_1839490721_242505_3146864_n.jp g

Neferta
03-02-10, 17:09
http://www.afacancocuk.com/Ataturk/images/Gruplar/103/ata9.gif

doGzona
07-02-10, 15:55
Franc Baron Nopca ne veshje kombetare shqiptare,1916.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1124252366721_1839490721_242964_6182110_n.jp g

sherri
07-02-10, 19:11
http://img697.imageshack.us/img697/8716/nouedosie033.jpg
Katedrale,ne Voskopoje

doGzona
07-02-10, 19:42
Shqiperi. Shqiptare ne Iballe ne rrethin e Pukes!

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs171.snc3/19852_1126532463722_1839490721_246807_4315706_n.jp g

doGzona
07-02-10, 20:09
Baca Kurti Gjokaj i Grudes.

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs171.snc3/19852_1126541143939_1839490721_246810_7502264_n.jp g

Makresh
07-02-10, 22:23
Njė familje tipike shqiptare

http://farm4.static.flickr.com/3421/3738131067_de1780e6b1.jpg

Makresh
07-02-10, 22:25
Nė Mirditė, fshatarė qė dėgjojnė meshėn e sė Dielės.

http://farm3.static.flickr.com/2611/3738926004_3628e75432.jpg

Makresh
07-02-10, 22:26
Ky ishte dikur, pazari i qytetit te Shkodrės.

http://farm4.static.flickr.com/3467/3738925922_312b0dcf3c.jpg

Kurse kjo, Xhamia e Plumbit poashtu nė Shkodėr.

http://farm3.static.flickr.com/2558/3738925822_a6c781877e.jpg

Makresh
07-02-10, 22:28
Xhamia e Kroit, Vlorė.

http://farm3.static.flickr.com/2558/3738130515_3bc9287f4a.jpg

Kurse kjo, xhamia e Durrėsit

http://farm3.static.flickr.com/2654/3738744596_8f4ae7ba85.jpg

Xhamia e Plumbit, Shkodėr

http://farm3.static.flickr.com/2528/3738744308_1499574c90.jpg

Makresh
07-02-10, 22:31
Ushtarėt Shqiptar

http://farm4.static.flickr.com/3483/3737950571_15be1d8227.jpg

Kujtime nga Durresi,

http://farm4.static.flickr.com/3504/3735863615_8fc0f60711.jpg

Makresh
07-02-10, 22:34
Pamje nga qyteti i Korēes

http://farm3.static.flickr.com/2572/3740268872_bd3b85a635.jpg

Makresh
07-02-10, 22:38
Edhe kjo eshte pjes e historis shqiptare.

Princi Wilhelm zu Wied, princi i Shqipėrisė (1914).
http://farm3.static.flickr.com/2505/3741524255_b05c58c536.jpg


Me Stalinin (1949). Pullė pėrkujtimore tė 70 vjetorit tė lindjes sė "gjeneralisimit" Stalin.
http://farm3.static.flickr.com/2516/3739140951_b041193aee.jpg


E pabesueshme, por e vertet !
http://farm3.static.flickr.com/2622/3738744650_52f546cc16.jpg

Makresh
07-02-10, 22:42
Simboli i kryqytetit Shqiptar, Xhamia e Haxhi Ethem beut, Tiranė.

http://farm3.static.flickr.com/2604/3741524391_5fb8db7edf.jpg

Makresh
08-02-10, 15:27
Njė kartolin nga dita e pavarsisė sė Shqiperis !

http://sd-1.archive-host.com/membres/up/668643967/amarus/KartolinaJPG.jpg

doGzona
08-02-10, 15:46
Macedoni. Fshati Veshale ne Sharr ne mes Tetoves dhe Prizrenit, 1903.


http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1127000115413_1839490721_247769_5604423_n.jp g

doGzona
09-02-10, 17:52
Ura prej druri ne Koxhaz te Shijakut ne rrugen nga Durresi per ne Tirane. rreth 1914.


http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs191.snc3/19852_1127652891732_1839490721_248898_7460199_n.jp g

doGzona
09-02-10, 18:54
Kampi i braktisur ushtarak serb ne Fushen e Shenjit afer Oroshit!

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs191.snc3/19852_1127655611800_1839490721_248901_2091171_n.jp g

Neferta
11-02-10, 11:06
http://www.cnj.it/immagini/kosova.jpg

Neferta
11-02-10, 11:28
http://1389blog.com/pix/Skenderbeg_Waffen_SS_Div.jpg

Neferta
11-02-10, 17:53
http://www.kutlukent.com/wp-content/fgallery/mubadele/mubadele_liman3.jpg

doGzona
11-02-10, 22:48
http://img688.imageshack.us/img688/7389/22959109.jpg

Traget me qerre duke kaluar lumin Kir/Drin nė Bahēallėk tė Shkodrės. Ura e vjetėr osmane me pesė qemerė (Ura e Bahēėllėkut), u ndėrtua nė vitin 1768 nga Mehmed pashė Bushati dhe u shkatėrrua gjatė njė pėrmbytje nė vitin 1880.

Etnical
14-02-10, 13:22
http://img.allposters.com/6/LRG/29/2989/XIVQD00Z.jpg

doGzona
18-02-10, 18:16
Mire se erdhe Etnical.

...


Pėrkthyesi i Mbretit Vid nė Durrės, rreth 1914 (Foto: De Iongh).

http://img210.imageshack.us/img210/1176/48878804.jpg

doGzona
18-02-10, 18:24
Grup ushtarėsh , luftėtarėsh shqiptarė, 1914.


http://img69.imageshack.us/img69/751/66495324.jpg

Neferta
21-02-10, 21:16
http://photos1.blogger.com/blogger2/6132/1813/1600/hunters%201.jpg

Neferta
21-02-10, 21:17
http://photos1.blogger.com/blogger2/6132/1813/400/family%201.jpg

Neferta
21-02-10, 21:19
http://photos1.blogger.com/blogger2/6132/1813/400/factory%201.jpgpuntoria e dikurshme shqipetare

Neferta
23-02-10, 12:05
http://home.online.no/~bmatos/artimages/1865-96_Albanians_of_Malcia.jpg

Neferta
23-02-10, 12:09
http://www.rentbeo.com/pictures/200905150333500.Paja_Jovanovic_Lupta_intre_cocosi% 201.jpg

Neferta
23-02-10, 12:13
arvanitet http://i42.tinypic.com/2wp2m91.jpg

Neferta
23-02-10, 12:15
http://home.online.no/~bmatos/artimages/An_Albanian_man_in_1829-2.jpg

Neferta
23-02-10, 12:17
http://i1002.hizliresim.com/2010/2/9/5003.jpg

Neferta
23-02-10, 12:18
http://i1002.hizliresim.com/2010/2/9/5013.jpg

Neferta
23-02-10, 12:21
Luftare Arvanitashttp://i81.servimg.com/u/f81/13/51/35/08/vrisak10.jpg

Neferta
23-02-10, 12:26
http://3.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHIb-vknXI/AAAAAAAAAc4/cBcOsT_DP6I/S230/ph_pal013_Paramithia_Marketplace_1915.jpghttp://4.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHbTo8KFDI/AAAAAAAAAhA/7ywtoHssJFk/S230/180.jpghttp://1.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHbgKBBfGI/AAAAAAAAAhI/UF-o8kHsnhg/S230/182.jpg

Neferta
23-02-10, 12:33
http://1.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQHaEMhZkzI/AAAAAAAAAgQ/7TNitpMLm2E/S230/169.jpghttp://4.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQXxde27d7I/AAAAAAAAAlY/wWaCFe46-Hs/S230/paramithiajone.jpghttp://4.bp.blogspot.com/_b1vUeML1YN8/SQXxrwwpgjI/AAAAAAAAAlg/5_R4i_8_acc/S230/paramithia.jpg

Neferta
23-02-10, 12:36
http://www.serageldin.com/Images/Ali_Large.jpgMohamed Ali Pasha i Egjiptit

Neferta
23-02-10, 18:22
http://www.illyrians.org/images/e_durham.jpg

Neferta
23-02-10, 18:35
http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/jun_09/465Brthamakryngrits.jpg

Neferta
23-02-10, 18:37
http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/jul_09/948QtaA.Bjts.jpg

Neferta
23-02-10, 18:40
http://i121.photobucket.com/albums/o230/bardhiDJ/Foto%20te%20vjetra/STUDIO_MARUBI_043x.jpg

Neferta
23-02-10, 18:41
http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2008/01/foto-marubi-malcort-e-mbishkodres.bmp

Neferta
23-02-10, 18:44
http://foto.shqiperia.com/d/658-2/1-Kostum+me+fustanelle+-Pjeter+Marubi+1860-0001.JPG

Neferta
23-02-10, 18:48
http://i253.photobucket.com/albums/hh42/mafija_e_sukruqit/rrobkombetare.jpg

Neferta
23-02-10, 18:50
http://i253.photobucket.com/albums/hh42/mafija_e_sukruqit/marubit.jpg

doGzona
25-02-10, 17:04
Shqipėri, Pamja e Shkodrės.
Xhamia e Plumbit (ndėrtuar nė vitin 1773-1774)

http://img138.imageshack.us/img138/5231/38184154.jpg

doGzona
25-02-10, 17:07
Burra tė fisit Kir, nė veri tė Drinit nė Malėsinė e Vogėl.


http://img696.imageshack.us/img696/9018/37487971.jpg

doGzona
25-02-10, 17:09
Shqipėri, Fshatarėt e Iballes nė rrethin e Pukės, 1905.

http://img168.imageshack.us/img168/6625/19242015.jpg

doGzona
25-02-10, 17:21
Shqipėri, Ura e Lumės nė luginėn e Drinit, 1905.

http://img521.imageshack.us/img521/3341/10566022.jpg

doGzona
25-02-10, 17:42
Prizren: ura e Prizrenit. 1863.

http://img21.imageshack.us/img21/639/34783772.jpg

Neferta
25-02-10, 22:06
refugjatet nga greqija per ne turqihttp://lh4.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/SUwjaVbKHoI/AAAAAAAABKY/4Epo8gAcFZs/s640/surgunveolum17.jpg

Neferta
25-02-10, 22:07
http://lh4.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/SUwj5wzMQBI/AAAAAAAABKg/aJoy-38QlEw/s640/vapur_1.jpg

Neferta
25-02-10, 22:07
http://lh5.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/R5jvR5VdudI/AAAAAAAAAUQ/0cwQVMisw5s/gelenler.jpg

Neferta
25-02-10, 22:09
http://lh4.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/R5jvWpVdueI/AAAAAAAAAUY/OBIHtsDq5UQ/gemimubadele.jpg

Neferta
25-02-10, 22:10
http://lh6.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/R5jviJVdujI/AAAAAAAAAVA/yOnLESeb9xc/samsun03_mubadelesamsunrum.jpg

Neferta
25-02-10, 22:13
http://lh3.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/Sb0RpfxA_XI/AAAAAAAABd0/bp0GRzwU0jE/mubadele_yol2.jpg

Neferta
25-02-10, 22:14
http://lh5.ggpht.com/_x0qSH3fwOZ8/SmYPj-Pf5UI/AAAAAAAABx4/MTdDaTp6-So/s400/turkmubadil.jpg

Neferta
26-02-10, 10:52
http://http://www.evrytan.gr/images/bryzak_1.jpg

Neferta
26-02-10, 11:03
http://www.onassis.gr/greek/assoc/enim_deltio/25_04/images/1821_02.jpg Marko boqari

Neferta
26-02-10, 11:11
http://www.evrytan.gr/images/bryzak_1.jpg SULIOTET NE LUFTE

Neferta
26-02-10, 16:22
http://www.rapsodet.com/wordpress/fOTO/Rizah%20Bllaca/Rizah%20Bllaca%20dhe%20Ilmi%20Petreshtica%20Izmir% 2030.07.1977.jpg

doGzona
27-02-10, 22:43
Grup fėmijėsh me flamuj nė Durrės pėr tė pėrshėndetur Mbretin Vid. 1914.

http://img231.imageshack.us/img231/7600/30035826.jpg

doGzona
28-02-10, 18:19
I biri i Ahmet Delise, bashkepjesemarres ne rezistencen e njohur te Prekazit me 1913.

http://img96.imageshack.us/img96/5159/murseldelia.jpg

doGzona
28-02-10, 18:26
http://img62.imageshack.us/img62/6554/80697688.jpg

Ishte betuar se: “Njė herė kam me e dhanė kėtė shpirt. Mbasi qė po u dashka me e dhanė, atėherė do ta jap pėr shqiptari dhe pėr shokėt e mi!”

doGzona
28-02-10, 18:31
http://img444.imageshack.us/img444/9936/40176835.jpg

Kulla ne te cilen kane ngrene buke Azem Bejta me shoke, Shaban Polluzha, Mehmet Gradica, Shaban Jashari e shume te tjere.

doGzona
28-02-10, 19:22
http://i46.photobucket.com/albums/f103/Grudjane/Krenaria%20Grudes/SHAQIRSMAKA.jpg

Atdhetar i devotshėm. Themelues dhe udhėheqės i parė i Ēetave Kaēake tė Kosovės 1909-1916.

doGzona
28-02-10, 19:31
http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs414.snc3/24977_1140304088004_1839490721_271576_451781_n.jpg

Toger Mehmet Gradica, komandant i Xhandarmėrisė Shqiptare, udhėheqės i luftės pėr liri kombėtare. Bartės i pushtetit shqiptar gjatė viteve 1941-1943 nė Drenicė).


.

doGzona
28-02-10, 21:31
-Pazari i Ri 1904.

PiSQgllQUSM

Neferta
01-03-10, 15:16
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:qdXzYdYpIFatyM:http://www.serbianna.com/columns/savich/107/7.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.serbianna.com/columns/savich/107/7.jpg&imgrefurl=http://www.nattstad.se/*_*%3Fid%3D842358&usg=__prS_sPYIrYXgL7EdrHDBFV98FMw=&h=246&w=420&sz=33&hl=en&start=19&itbs=1&tbnid=qdXzYdYpIFatyM:&tbnh=73&tbnw=125&prev=/images%3Fq%3Dgerman%2Bfoto%2Bfur%2Balbanija%2B1944 %26hl%3Den%26sa%3DG%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1)

Neferta
01-03-10, 15:38
http://img55.exs.cx/img55/7291/tuvtg7li.png

Neferta
01-03-10, 15:51
https://www.abttf.org/images/arnavut_1.gif

Neferta
01-03-10, 20:30
http://i133.photobucket.com/albums/q78/Edli82/Arnaut_smoking.jpgGarda e mehmet Aliut

Makresh
01-03-10, 20:32
Paskan pas aspiratora (fshisa t'strujės ne at kohe a ? :biggrin:

Guri i madh
01-03-10, 20:48
Assimilated Albanians (http://www.youtube.com/watch?v=hMjvxncmOvA&feature=related)

Guri i madh
01-03-10, 20:55
i sjella edhe dy video te vjetra besoj se e kan vendin ne ket tem
Film i vjetėr, i xhiruar nė Berat mė 1916 (http://www.youtube.com/watch?v=ujG7RJDKgP8&feature=related)

Guri i madh
01-03-10, 21:10
Kosova ėshtė Shqipėri - Pazari i Ri Novi Pazar ... (http://www.youtube.com/watch?v=ncdGRrTzh-w&feature=related)

doGzona
01-03-10, 22:30
http://img194.imageshack.us/img194/1099/26537675.jpg

Pjesėmarrės i Kryengritjes sė Drenicės. Mė 1981, nė moshėn 71 vjeēare, ra heroikisht sė bashku me tė birin Tahirin nė njė luftė tė pabarabartė me pushtetin antishqiptar jugosllav.

SANTANA-29
01-03-10, 22:42
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/tahirmeha/eminlatanebiuetahirmeha.jpg

Tri gjenerata: Emin Lati, Nebih Meha dhe Tahir Meha

Guri i madh
01-03-10, 22:46
http://www.panoramio.com/img/header-logo.png (http://www.panoramio.com/)
Forum (http://www.panoramio.com/forum/)
Blog (http://www.panoramio.com/blog/)
Anmelden (http://www.panoramio.com/signin/)
Hilfe (http://www.panoramio.com/help/)
Registrieren (http://www.panoramio.com/signup/)
Upload (http://www.panoramio.com/upload/)
Orte (http://www.panoramio.com/places/)
Tags (http://www.panoramio.com/tags/)
Drenica - Shaban Polluzha 2


(http://www.panoramio.com/photo/259706) (http://www.panoramio.com/photo/259170)
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/259173.jpg (http://static.panoramio.com/photos/original/259173.jpg) (http://static.panoramio.com/photos/original/259173.jpg)

Guri i madh
01-03-10, 22:47
(http://www.panoramio.com/)
Drenica - Shaban Polluzha 2


(http://www.panoramio.com/photo/259706) (http://www.panoramio.com/photo/259170)
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/259173.jpg (http://static.panoramio.com/photos/original/259173.jpg) (http://static.panoramio.com/photos/original/259173.jpg)

SANTANA-29
01-03-10, 22:55
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/tahirmeha/tm.jpghttp://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/tahirmeha/n29tahirmehaivrare.jpg

Guri i madh
01-03-10, 23:00
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/tahirmeha/tm.jpghttp://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/tahirmeha/n29tahirmehaivrare.jpg
ne oborrin e ksaj shpie kam qen para se me luftue TAHIR MEHA po edhe pas lufte kam qen

Guri i madh
01-03-10, 23:26
(http://www.panoramio.com/)

Drenica - Shaban Polluzha 1


(http://www.panoramio.com/photo/259173) (http://www.panoramio.com/photo/259159)
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/259170.jpg (http://static.panoramio.com/photos/original/259170.jpg)

Neferta
02-03-10, 12:00
http://www.touregypt.net/featurestories/muhammadali10.jpgshqiptaret ne kairo 1870

Neferta
02-03-10, 12:02
http://www.touregypt.net/featurestories/muhammadali13.jpg

Neferta
02-03-10, 12:17
http://i133.photobucket.com/albums/q78/Edli82/Bashi-Bazouk_and_his_Dog.jpg

Neferta
02-03-10, 12:20
http://i133.photobucket.com/albums/q78/Edli82/Arnauts_of_Cairo_at_the_Gate_of_Bab.jpgshqiptaret ne egjipt

Neferta
02-03-10, 12:22
http://i133.photobucket.com/albums/q78/Edli82/painting7.jpg

Neferta
03-03-10, 11:34
Ibrahim pashahttp://img86.imageshack.us/img86/5772/200pxabbasi1rx6.gif (http://www.facebook.com/search/?q=verschieden&init=pr)

Neferta
03-03-10, 11:39
http://img86.imageshack.us/img86/1861/ibrahimpashaaa8.jpg

Neferta
03-03-10, 11:41
http://img86.imageshack.us/img86/9986/saidpashagk9.jpgSaid pasha

Neferta
03-03-10, 11:46
http://img82.imageshack.us/img82/7817/ismailpashahu7.jpgIsmael pasha

Neferta
03-03-10, 11:47
Abaz pashahttp://img82.imageshack.us/img82/4194/abazpasha2zn3.jpg

Neferta
03-03-10, 11:49
Fuad pashahttp://img82.imageshack.us/img82/1664/fuatpashaag9.gif

Neferta
03-03-10, 11:50
Farouk pasha i fundit http://img82.imageshack.us/img82/6685/farukpashaej3.jpg

Neferta
04-03-10, 17:42
Viceroy Mohammed Aly 1805-1848
Viceroy Ibrahim 1848-1848
Viceroy Abbas 1848-1854
Viceroy Saiid 1854-1863
Viceroy/Khedive Ismail 1863-1879
Khedive Tewfik 1879-1892
Khedive Abbas Hilmi 1892-1914
Sultan Hussein Kamel 1914-1917http://www.egy.com/P/royal/royaltreemilitarymuseum.jpg
Sultan/King Fouad 1917-36
King Farouk 1936-52
Regency 1952-1953

doGzona
04-03-10, 18:25
http://img214.imageshack.us/img214/6017/14927387.jpg


Anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Kryengritjes sė Drenicės.Luftėtar i paepur i lirisė, i cili nuk u nda prej Shaban Polluzhės pėr asnjė ēast deri sa ra nė shkurt tė vitit 1945.

.

doGzona
04-03-10, 18:40
http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs414.snc3/24977_1142850631666_1839490721_276088_8090351_n.jp g

Luftėtar i shquar qė nga viti 1916. Bashkėluftėtar i Azem Bejtės dhe udhėheqės i Lėvizjes Kaēake tė Kosovės qė nga viti 1924-1927. Vritet nė Bari tė Italisė nga regjimi fashist si i zėnė rob lufte, diku nė maj tė vitit 1945.

.

doGzona
04-03-10, 19:04
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs414.snc3/24977_1142863471987_1839490721_276097_2846666_n.jp g

Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Kryengritjes sė Drenicės. I vetmi qė kishte kontaktuar me Misionin Anglez nė malet e Qyqavicės nė janar tė vitit 1945. Ra nė vijėn e frontit nė shkurtin e vitit 1945 sė bashku me Shaban Polluzhėn.

Shqiptare_ne_Turqi
04-03-10, 21:57
http://www.shkodraonline.com/galeria/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=14225&g2_serialNumber=4

Shqiptare_ne_Turqi
04-03-10, 21:59
http://www.shkodraonline.com/galeria/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=14210&g2_serialNumber=4

Gra me kostume Malsoreje ...

Shqiptare_ne_Turqi
04-03-10, 22:02
http://www.shkodraonline.com/galeria/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=14216&g2_serialNumber=4

Grua me kostume muslimane ..

doGzona
04-03-10, 22:04
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs082.snc3/15022_1142946714068_1839490721_276189_3159377_n.jp g

Komandant i Kryengritjes sė Drenicės, prijės dhe tribun popullor. Po ashtu komandant i njėsitit vullnetar nė luftėn e Pazarit dhe tė Kolashinit kundėr ēetnikėve serbė. Luftoi kundėr nazi-fashizmit gjatė viteve 1941-1944 dhe kundėr tė gjithė pushtuesve te atdheut tonė. Duke i vėrejtur tradhtitė e sllavo-komunistėve tė Titos, organizoi kryengritjen popullore nė Drenicė. Ra heroikisht nė altarin e lirisė pas njė lufte tė ashpėr dhe tė pabarabartė me armikun, nė shkurt tė vitit 1945.

Shqiptare_ne_Turqi
04-03-10, 22:07
http://www.shkodraonline.com/galeria/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=14213&g2_serialNumber=4


Grua me kostum katolike ...

Shqiptare_ne_Turqi
04-03-10, 22:13
http://www.shkodraonline.com/galeria/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=14204&g2_serialNumber=4Cuku i gjopergjokes me grue ...

Neferta
05-03-10, 14:52
http://3.bp.blogspot.com/_507oL4sPwWo/Sa1wZ-o0g9I/AAAAAAAAAaI/TInwrD1z11w/s400/Gs_Sl_K_04.jpg

Neferta
05-03-10, 14:53
http://2.bp.blogspot.com/_507oL4sPwWo/Sa1wsJZOoaI/AAAAAAAAAag/87_Pf-DHuZ0/s400/Gs_Sl_K_02.jpg

Neferta
05-03-10, 15:38
http://www.personal.ceu.hu/students/06/Bin_Zhou/pic/Berlin%20Conference.jpg
----Bismarch in the 1878 Berlin Conference

Neferta
05-03-10, 15:42
http://www.lindahines.net/blog/wp-content/uploads/2009/01/berliner_kongressa.jpg

Neferta
05-03-10, 15:48
http://serbianna.com/blogs/savich/wp-content/uploads/2009/02/ah1913_8gr.jpg
Austro-Hungarian and Albanian members at the 1913 Congress of Trieste where the selection of a foreign, proxy ruler for Albania was discussed.

Neferta
05-03-10, 16:05
Ketu u nda sfera e interesit http://druhavalkakonec.euweb.cz/images/jalta.jpgRusi - SHBA

doGzona
05-03-10, 19:11
http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs102.snc3/15022_1143482447461_1839490721_276862_8126363_n.jp g

Udhėheqės i vullnetarėve nė luftėn e Pazarit dhe tė Kolashinit kundėr ēetnikėve. Komandant i Batalionit nė luftėn e Drenicės.Shpėton nga luftimet e ashpra nė Kryengritjen e Drenicės, por vritet nė pabesi mė vonė, nė prill tė vitit 1947.

Guri i madh
05-03-10, 20:37
http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs414.snc3/24977_1142850631666_1839490721_276088_8090351_n.jp g

Luftėtar i shquar qė nga viti 1916. Bashkėluftėtar i Azem Bejtės dhe udhėheqės i Lėvizjes Kaēake tė Kosovės qė nga viti 1924-1927. Vritet nė Bari tė Italisė nga regjimi fashist si i zėnė rob lufte, diku nė maj tė vitit 1945.

.DOGZON
nji permisim jo MEHMET DELIA po AHMET DELIA nga PREKAZI I EPERM bile shum pasardhes te ksaj familje jetojn nė DUBOFCper mehmet delin nuk paskna ndegjue NDOSHTA JAM GABIM

doGzona
05-03-10, 20:54
Jo i nderuari Guri i madhe, ai ėshtė vėrtet Mehmet Delia, qė shokėt e thėrrisnin "Mehmeti i vogėl".

Ahmet Delia ėshtė ky trim,qė ra heroikisht nė Prekaz tė Drenicės nė shkurt tė vitit 1913.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs434.snc3/24977_1140866782071_1839490721_272742_7437688_n.jp g

Guri i madh
05-03-10, 21:09
Jo i nderuari Guri i madhe, ai ėshtė vėrtet Mehmet Delia, qė shokėt e thėrrisnin "Mehmeti i vogėl".

Ahmet Delia ėshtė ky trim,qė ra heroikisht nė Prekaz tė Drenicės nė shkurt tė vitit 1913.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs434.snc3/24977_1140866782071_1839490721_272742_7437688_n.jp g
a ka ma shum shkrime per MEHMET DELIN

doGzona
05-03-10, 21:22
a ka ma shum shkrime per MEHMET DELIN

Ishte Luftėtar i shquar pra qė nga viti 1916. Bashkėluftėtar i Azem Bejtės dhe udhėheqės i Lėvizjes Kaēake tė Kosovės qė nga viti 1924-1927. Ishte strateg i shquar dhe shumė i afėrt me shokėt e ēetės. Pas vitit 1927, pėrpjekjet e veta pėr liri tė atdheut i vazhdoi nė Shqipėri. Vritet nė Bari tė Italisė nga regjimi fashist si i zėnė rob lufte, diku nė maj tė vitit 1945.
Eshtrat e tij ende prehen pėrtej Adriatikut, nė Itali!.


Ps.Pėr mė tepėr,ndoshta mund tė gjeshė diku nė google besoj !

Guri i madh
05-03-10, 21:26
Ishte Luftėtar i shquar pra qė nga viti 1916. Bashkėluftėtar i Azem Bejtės dhe udhėheqės i Lėvizjes Kaēake tė Kosovės qė nga viti 1924-1927. Ishte strateg i shquar dhe shumė i afėrt me shokėt e ēetės. Pas vitit 1927, pėrpjekjet e veta pėr liri tė atdheut i vazhdoi nė Shqipėri. Vritet nė Bari tė Italisė nga regjimi fashist si i zėnė rob lufte, diku nė maj tė vitit 1945.
Eshtrat e tij ende prehen pėrtej Adriatikut, nė Itali!.


Ps.Pėr mė tepėr,ndoshta mund tė gjeshė diku nė google besoj !FALEMENDERIT ju pershendes doGzona

Neferta
08-03-10, 14:18
Luftaret ilirehttp://sanela.info/ext/wp/sanela/wp-content/uploads/2009/09/Ilirski-ratnici-002-150x117.png (http://sanela.info/ext/wp/sanela/wp-content/uploads/2009/09/Ilirski-ratnici-002.png)

Neferta
08-03-10, 14:20
Gjithashtuhttp://sanela.info/ext/wp/sanela/wp-content/uploads/2009/09/Ilirski-ratnici-001.png

Neferta
08-03-10, 14:21
Gjithashtuhttp://sanela.info/ext/wp/sanela/wp-content/uploads/2009/09/Ilirski-ratnici-003.png

Neferta
08-03-10, 14:25
Pamja e ne ushtari ilirehttp://th01.deviantart.net/fs33/300W/i/2008/302/3/4/Elite__Praetorian_by_dmavromatis.jpg

Makresh
08-03-10, 14:36
Gjithashtuhttp://sanela.info/ext/wp/sanela/wp-content/uploads/2009/09/Ilirski-ratnici-001.png


???? Me thuaj qe ishin budist e jo nacist ?

Neferta
08-03-10, 14:48
Vdekja e Skenderbeuthttp://historyofjihad.org/albania1.jpg

Neferta
08-03-10, 14:53
Luftae pergjakshm me turqhttp://historyofjihad.org/albania4.jpg

Neferta
08-03-10, 14:57
http://www.illyrians.org/images/skpaint.jpg

Neferta
08-03-10, 17:35
Shkupi 1911 ne dy pamjehttp://i788.photobucket.com/albums/yy165/mushka_bucket/Shkup.jpg

Neferta
08-03-10, 17:37
Skupihttp://i788.photobucket.com/albums/yy165/mushka_bucket/Shkupi1911.jpg

Neferta
08-03-10, 17:40
http://i788.photobucket.com/albums/yy165/mushka_bucket/Monast1914.jpg

Neferta
08-03-10, 17:42
Austrohungarezet dhe shqiptarethttp://i788.photobucket.com/albums/yy165/mushka_bucket/ushtria.jpg

Neferta
08-03-10, 17:51
TREPQA 1938http://www.serbworldusa.com/Trepca3.jpg

Neferta
08-03-10, 18:06
http://www.bosnjacki-topraci.com/Ibrahim%20Suko%20Krnjic.pngIbrahim SukA I IKUR NE STAMBOLL

Makresh
08-03-10, 22:47
Vdekja e Skenderbeuthttp://historyofjihad.org/albania1.jpg


Naferta, ja nxorre bishtin tash.

Keta ushtaret s'kan mund te jen Crusaderra nese pretendojm qe Skenderbeu te kete luftuar per Komb, e jo per fe !

E din se te kujt jan keto uniformat e ushtareve ?

Neferta
10-03-10, 10:00
???? Me thuaj qe ishin budist e jo nacist ? Se pari ju pershendes dhe ju njohtoj se kryqi i thyer ishte njesimbol i lashte qe takon edhe te Iliret, lexo A Stipqeviq ILIRET. Se dyti Skenderbeu luftoj me turq se ishte i krishter . ju peshendes.

Neferta
10-03-10, 10:21
Se pari ju pershendes dhe ju njohtoj se kryqi i thyer ishte njesimbol i lashte qe takon edhe te Iliret, lexo A Stipqeviq ILIRET. Se dyti Skenderbeu luftoj me turq se ishte i krishter . ju peshendes. He was abducted as a child, was brought up as a Muslim and was named Iskander by his Turkish captors. When appointed to administer a Balkan district, Iskander became known as Skanderbeg.

Neferta
10-03-10, 11:00
http://www.nobili-napoletani.it/images/ALBANESI/Maipesi.gifNapoli - targa in memoria dei due capitani albanesi, Don Nicolo e Angelo Maipesi, comandanti di una
compagnia di 300 soldati a cavallo.

Neferta
10-03-10, 11:27
http://img271.imageshack.us/img271/5336/0119092yi.jpg (http://imageshack.us/)

Neferta
11-03-10, 14:26
theillyrians.homestead.com/ (http://theillyrians.homestead.com/)
http://www.ne.jp/asahi/luke/ueda-sarson/BalkanPlate.jpgLuftaret Ilire ne Dalmaci

Neferta
11-03-10, 14:35
Lufta Iliro-Romakehttp://i25.photobucket.com/albums/c59/c0ldfir3/IllyriansVSRomans.jpg

Neferta
11-03-10, 14:43
http://lh3.ggpht.com/_-xP7ZrVCwHA/SOf-toChPxI/AAAAAAAAEoQ/73zQbR4zoc8/s160/illyrians1.jpghttp://www.ne.jp/asahi/luke/ueda-sarson/C5IllyrianScuta1.jpg

Neferta
12-03-10, 10:55
Skenderbeu ne fushttp://img411.imageshack.us/img411/6076/17nx1.jpghbeteje

Neferta
12-03-10, 11:59
http://img518.imageshack.us/img518/2534/illyrians2xw1.jpgdaorset- ilire

Neferta
12-03-10, 12:00
http://img518.imageshack.us/img518/2534/illyrians2xw1.jpgelemente ilire

Neferta
12-03-10, 18:37
Hacı Ömer Lütfi Efendi, 13.1.1870 http://img03.blogcu.com/images/q/o/r/qoraga/qoraga_1246870654.jpg (http://img03.blogcu.com/images/q/o/r/qoraga/qoraga_1246870654.jpg)Prizren

Guri i madh
13-03-10, 08:52
http://www.visit-ulcinj.com/blog/wp-content/uploads/2008/11/dokumenti-i-kongresit-te-manastirit.jpg

Guri i madh
13-03-10, 08:58
http://www.albanian.com/v4/images/icons/icon1.gif
Shqiptaret e Manastirit 1902
http://img.photobucket.com/albums/v514/shqipo/Shqiperi/-COSTUMES-CHILDRENWITHGUNSCABINETPH.jpg

Neferta
16-03-10, 16:06
shkodra ne koherat e vjetrahttp://www.philographikon.com/imagesasiaminor/skutariansicht.gif

Neferta
16-03-10, 16:28
1944 ne Tiranehttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3e/Partisans_in_Tirana.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3e/Partisans_in_Tirana.jpg)

Neferta
16-03-10, 17:00
O Ptolemy:
Where did you find the Albanian QELESHE?
http://img443.imageshack.us/img443/8724/ptolemylb8.gif

Neferta
16-03-10, 17:05
http://img377.imageshack.us/img377/6607/2superkartolinangamarubpp0.jpg

Neferta
17-03-10, 10:26
http://3.bp.blogspot.com/_Qdr2w1PNnCU/SXcMYJ-pUlI/AAAAAAAAAec/vfFpRQ7t7ZU/s1600/Hyrja%2Be%2Bushtris%C3%AB%2Bokupuese%2Bserbe%2Bn%C 3%AB%2BMitrovic%C3%AB.%2B1912.jpg [Hyrja e ushtrisė okupuese serbe nė Mitrovicė. 1912)

Neferta
17-03-10, 10:32
Ushtrija serbe ne Prizren ne LPB,http://forum.aladin.info/uploads/monthly_02_2009/post-3040-1235319376.jpg

Neferta
17-03-10, 14:37
Te ikurit nga trojet shqiptarhttp://img7.imageshack.us/img7/1316/shqiptaretedebuarngakostw3.pnge 1912

Neferta
19-03-10, 15:00
Kjo eshte realehttp://www.truehearth.com/Scanderbeg_replica.jpg

Neferta
19-03-10, 15:16
Shiqoni edhe pisat me shkjahttp://lh6.ggpht.com/_jGsf8Lsa1NY/Smkt1rQ2PoI/AAAAAAAACn4/TXJWATQxXVM/vojvode.jpg

Neferta
19-03-10, 15:23
Shqiptare ne cetinjehttp://easyweb.easynet.co.uk/~hectorhouse/slides/slide22.jpg

Neferta
21-03-10, 10:10
Princi Wilhelm zu Wied dhe e shoqj
http://www.noa.al/images/stories/princ_vidi.jpg. (http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=71470&stc=1&d=1140617636)

Neferta
21-03-10, 13:25
Ardhja e Princit W.Vid nė Durrės 7 mars 1914http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Widifoto/vididurres3.3.14.jpg

Neferta
21-03-10, 13:27
1914 shqiperihttp://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Widifoto/spekterfotosh.jpg

Neferta
21-03-10, 13:29
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Widifoto/turhanpasha.jpg
Kryeministri Turhan Pasha

Neferta
21-03-10, 13:30
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Widifoto/qeveriaeturhanpashes.jpg
Princ Vidi me kabinetin qeveritarė tė Turhan Pashės

Neferta
21-03-10, 13:31
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Widifoto/konferncalonder.jpg
Konferenca e Londrės - 1913

Neferta
21-03-10, 13:38
http://lh6.ggpht.com/_-xP7ZrVCwHA/SOf85AQa_5I/AAAAAAAAEPA/I2XhHFAo6T8/SkenderbeuprinciEpiriteShqiperise.jpg

Neferta
21-03-10, 13:41
http://lh3.ggpht.com/_-xP7ZrVCwHA/SOf-jFL7MuI/AAAAAAAAEmI/askiSCunZUg/Donika_Kastrioti.jpg

Neferta
22-03-10, 17:28
Elena gjikahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Petre_Mateescu_-_Dora_d%27Istria.jpg

Neferta
22-03-10, 17:45
http://forum.novipazar.org/misc2.php?action=download&attachmentid=1271

Neferta
22-03-10, 17:50
http://forum.novipazar.org/misc2.php?action=download&attachmentid=1271

Neferta
24-03-10, 13:57
Mulliri i vjeter pertej ures Mitrovicehttp://www.panoramio.com/photos/original/14453865.jpg

Neferta
24-03-10, 14:18
Prizrenihttp://img6.imageshack.us/img6/5016/prizren2343cjpg2.jpg

Neferta
24-03-10, 14:19
Prizrenihttp://img6.imageshack.us/img6/266/prizren2343cf.jpg

Neferta
03-06-10, 11:44
foto e vjeter me kostume shqiptarehttp://www.french-engravings.com/images/artworks/ART-9916/HQ.jpg

Neferta
03-06-10, 11:51
http://www.printsoldandrare.com/balkans/004bal.jpg

Dushku
03-06-10, 13:32
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/7d/05/3c/gostivari.jpg

Dushku
03-06-10, 13:33
http://www.muzikajone.info/tosi/Foto%20te%20Ndryshme/Foto%20Shqiptare/gostivari-1938.jpg

Dushku
03-06-10, 13:35
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/7d/05/3d/qendra-e-gostivarit.jpg

Dushku
03-06-10, 13:37
http://www.yllpress.com/fotografite/artikujt_origjinale/burmali_xhamia_perla_e_ballkan.jpg

Dushku
03-06-10, 13:39
http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2009_11/11080/u1_Teuta.jpg

Dushku
03-06-10, 13:40
http://3.bp.blogspot.com/_4NsxaqK7h8E/R--yADghPxI/AAAAAAAABDs/wdquqA26Rik/s400/avni_rrustemi.jpg

Dushku
03-06-10, 13:41
http://2.bp.blogspot.com/_4NsxaqK7h8E/R_AlGjghP1I/AAAAAAAABEM/HlVYUO_2d6s/s400/essad%2Bpasha%2Birregulars.jpg

Dushku
03-06-10, 13:42
http://arkivi.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2006/11/28nentor1912.jpg

Dushku
03-06-10, 13:43
http://lh4.ggpht.com/_W3pSZ8K6w5A/SSmUfMNeCfI/AAAAAAAABZg/YschVWG2UgU/Ismail+Qemali+me+shqiptare+te+tjere+-+1908.jpg

Dushku
03-06-10, 13:44
http://www.albmuzika.com/img/28nentor1912_isa_boletini.jpg

Dushku
03-06-10, 13:45
http://www.shekulli.com.al/Dy-djemte-e-Ismail-Qrmalit-5.jpg

Dushku
03-06-10, 13:47
http://www.bankofalbania.org/web/pub/al500frasheri_2173_0.jpg

bo-ra
10-06-10, 23:16
DEDE GJO LULI me te birin KOLEN

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs138.snc3/18552_1108944104024_1839490721_215396_7878467_n.jp ga kini foto te zef miliqi lulgjuraj apo tring smajlen ivezaj sokpl bacin ded niken e shtu me radhnga malesija e madhe ne male te zi

doGzona
11-06-10, 13:06
a kini foto te zef miliqi lulgjuraj apo tring smajlen ivezaj sokpl bacin ded niken e shtu me radhnga malesija e madhe ne male te zi

Nuk kam has ne ndonje fotografi te Tringes se Grudes,vetem ne nje portret te saj me sa me kujtohet po as te Grudjaneve sic jane : Bac Vuksani,Sokol Baci,Martin Vuksani,Zef Martini,Prec Vuksani etj....mund te jene diku ne internet ndoshta,por nuk kam kohe te kerkoj, ngase nuk eshte edhe e lehte per t'i gjetur..!

Me poshte ke fotografin e Smajl Martini dhe Dede Nika.Smajl Martini (Bajraktare i Grudes) nje nder trimat e medhenje te Malesise!

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs138.snc3/18552_1106339038899_1839490721_210067_7649780_n.jp g
Dede Nika (Bajraktare i Grudes)

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs158.snc3/18552_1106332558737_1839490721_210061_1198304_n.jp g

doGzona
11-06-10, 15:02
Mefaili i Madh , nė mes,
Mefaili i Vogėl, djathtas,
Begzat Vuli, majtas.

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/641.jpg

Ferit RAMADANI :

KANĖ FLIJUAR JETĖN

(U kushtohet legjendarėve tė Kėrēovės
Qė ranė heroikisht pėr Shqipėrinė Etnike )Ndėr breza armiqve
U kalben gurmazėt
Kur n’ Zabel Kuvendet
Mbajnė – Mefail Zajazėt !

Njėri – sy shkėndijė
Mban shikim n’ Drenovė !
Tjetri nga Qelojca –
Hapin – nė Kėrēovė !

Pas tyre kaurrėt
Vėrdallė shkojnė rrėpinės,
Nė komandim tė Tempos
Vrapojnė bijtė e shkinės !

Por, thyhen e vdesin
Gjithkund nėpėr shkurra !
Kur nga majė e Shqipes –
Dėgjojnė : Me dorė o burra !

Dhe prijnė Mefailėt
Trimat zemėr –guri,
U bėjnė ballė zaptuesve
Tė mbrohet sinuri !

Shqipja e Skėnderit
Valon tek Kalaja,
Dridhen bijtė e shkinės
Plasin ndėr ograja !

Kėrēova tė robėrohet !
Zajazi tė shembet !
S”lejojnė Bijtė e Ballit
Syri kurrė s’u trembet !

Dhe hidhen nė luftė
Kundėr pansllavisė
Qė coptonte kombin
Dhe trojet e Shqipėrisė !

Dalin prapė nga shekujt
Dalin prapė jehonė !
Nė Zabel mbajnė Kuvendin :
-At Dheun tonė mbrojmė !

Skenderbe - i Madhi,
I pamposhtur kurrė !
Mic Sokol – i vogėli
Digjet pėr Flamur !

Dhe luftėtarėt e Ballit
Tek u rrijnė rrethuar !
-Jo ! Trimat nuk thyhen,
Jetėn kanė flijuar !

Kanė flijuar jetėn
T’u prijė pėr liri !
Ne nuk jemi sllavė,
Por, shqiptarė – Shqipėri !