PDA

View Full Version : Dhjetė profesionet mė tė mira tė 2010 ...


Jana
22-01-10, 18:52
Nga veterineri, zjarrfikėsi e deri tek inxhinieri i kompiuterave

Revista USNEWS, publikon prespektivėn e tregut tė punės pėr dekadėn e ardhshme

http://www.tiranaobserver.com.al/images/stories/Speciale/logo-pune.gif1-Teknik i rrezeve X
Kėrkesa pėr teknikė tė rrezeve X pritet tė rritet si pasojė e rritjes masive tė lindjeve dhe rritjes sė kėrkesės pėr imazhe diagnostike. Teknologėt radiologjik dhe teknikė kanė arritur tė punėsohen vetėm nė 2008 me rreth 215.000, kryesisht nė spitale, dhe ky numėr pritet tė shtohet deri nė 17 pėr qind mė shumė brenda 2018.

2-Veteriner
Punėsimi pėr veterinerėt pritet tė rritet me 19.700 vende pune, ose 33 pėr qind, midis viteve 2008 dhe 2018. Veterinerėt nuk janė tė shumtė 60, 000 nė vitin 2008, sipas vlerėsimeve tė SHBA; 90.000 nė vitin 2008. Sipas tė dhėnave tė industrisė kėrkesa pėr veterinerė ėshtė e fortė.

3-Meteorolog
Rritja e punėsimit tė meteorologėve pritet tė jetė mė e shpejt se mesatarja. Nė kėtė profesion pritet tė shtohen 1.400 vende pune nė mes viteve 2008 dhe 2018, duke e zgjeruar kėtė sektor me rreth 15 pėr qind.

4-Inxhinier software kompiuteri
Punėsimi i inxhinierėve tė programeve kompjuterike pritet tė rritet nga 295.200 vende pune, ose mė shumė se 32 pėr qind, midis 2008 dhe 2018. Kjo normė ėshtė edhe mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet. Kompanitė vazhdimisht integrojnė teknologji tė reja dhe dizainj.

5-Zjarrfikės
Rritja e punėsimit deri nė 2018 ka tė ngjarė tė jetė rreth 19 pėr qind, qė ėshtė mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet. Por ka shumė konkurrencė pėr vende pune, nga momenti qė lufta kundėr zjarrit ėshtė stabėl. Qeveria mbėshtet punėn qė shpesh vjen me njė pension dhe recesionin-rezistent.

6-Mėsuesi special i edukimit
Punėsimi i mėsuesve parashkollor, fillor dhe mėsuesit e edukimit tė posaēėm pritet tė shtohen nga 44.300 vende pune, ose 20 pėr qind, midis 2008 dhe 2018 – shumė mė tepėr edhe mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet e tjera.

7-Konsulent Financiar
Konsulent financiar ėshtė i parashikuar si njė nga mė profesionet me rritjen mė tė shpejtė gjatė dekadės sė ardhshme, me njė normė rritje tė projektuar prej mė shumė se 30 pėr qind. Lindja 78 milion fėmijėve pritet tė krijojė kėrkesė tė fortė pėr shėrbime kėshilluese.

8-Planifikues Takimesh
Punėsimi i planifikuesve tė takimeve dhe atyre tė konventave pritet tė rritet mė shpejt se mesatarja pėr tė gjitha profesionet gjatė dekadės sė ardhshme apo edhe mė tej. Numri i vendeve tė punės tė planifikuesve ėshtė parashikuar qė tė rritet nė 16 pėr qind, nė sajė tė rritjes sė rėndėsisė sė takimeve tė kompanive gjithnjė e mė globale.

9-Drejtor Funeralesh
Pritet njė rritje tė qėndrueshme pėr drejtorėt e funeraleve midis 2008 dhe 2018. Punėsimi duhet tė rritet nga 3.600 vende pune, ose 12 pėr qind, gjatė periudhės sė 10 vjetėve tė ardhshėm. Megjithatė, numri hapjeve rezulton nga rritja dhe nevoja pėr zėvendėsim, veēanėrisht nga daljet nė pension, do tė jetė tre herė mė shumė.

10-Artist Multimedial
Punėsimi nė art multimedial, qoftė nė film, reklama, ose zhvillim Websaitesh, pritet tė rritet nga 11.200 vende pune, ose mė shumė se 14 pėrqind, midis 2008 dhe 2018, e nxitur pjesėrisht nga rritja e teknologjisė mobile dhe nė prodhimin e filmave tė animuar 3-D.TO

Zanzi/M
22-01-10, 21:32
Te gjitha interesante, perveq profesionit ne renditjen me numer 9-te :frown:

emine
22-02-12, 19:43
Te gjitha interesante, perveq profesionit ne renditjen me numer 9-te :frown:

vorragji a,gjeth ke pare

LaDy_Diaspora
25-02-12, 03:54
Nga veterineri, zjarrfikėsi e deri tek inxhinieri i kompiuterave

Revista USNEWS, publikon prespektivėn e tregut tė punės pėr dekadėn e ardhshme

http://www.tiranaobserver.com.al/images/stories/Speciale/logo-pune.gif1-Teknik i rrezeve X
Kėrkesa pėr teknikė tė rrezeve X pritet tė rritet si pasojė e rritjes masive tė lindjeve dhe rritjes sė kėrkesės pėr imazhe diagnostike. Teknologėt radiologjik dhe teknikė kanė arritur tė punėsohen vetėm nė 2008 me rreth 215.000, kryesisht nė spitale, dhe ky numėr pritet tė shtohet deri nė 17 pėr qind mė shumė brenda 2018.

2-Veteriner
Punėsimi pėr veterinerėt pritet tė rritet me 19.700 vende pune, ose 33 pėr qind, midis viteve 2008 dhe 2018. Veterinerėt nuk janė tė shumtė 60, 000 nė vitin 2008, sipas vlerėsimeve tė SHBA; 90.000 nė vitin 2008. Sipas tė dhėnave tė industrisė kėrkesa pėr veterinerė ėshtė e fortė.

3-Meteorolog
Rritja e punėsimit tė meteorologėve pritet tė jetė mė e shpejt se mesatarja. Nė kėtė profesion pritet tė shtohen 1.400 vende pune nė mes viteve 2008 dhe 2018, duke e zgjeruar kėtė sektor me rreth 15 pėr qind.

4-Inxhinier software kompiuteri
Punėsimi i inxhinierėve tė programeve kompjuterike pritet tė rritet nga 295.200 vende pune, ose mė shumė se 32 pėr qind, midis 2008 dhe 2018. Kjo normė ėshtė edhe mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet. Kompanitė vazhdimisht integrojnė teknologji tė reja dhe dizainj.

5-Zjarrfikės
Rritja e punėsimit deri nė 2018 ka tė ngjarė tė jetė rreth 19 pėr qind, qė ėshtė mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet. Por ka shumė konkurrencė pėr vende pune, nga momenti qė lufta kundėr zjarrit ėshtė stabėl. Qeveria mbėshtet punėn qė shpesh vjen me njė pension dhe recesionin-rezistent.

6-Mėsuesi special i edukimit
Punėsimi i mėsuesve parashkollor, fillor dhe mėsuesit e edukimit tė posaēėm pritet tė shtohen nga 44.300 vende pune, ose 20 pėr qind, midis 2008 dhe 2018 – shumė mė tepėr edhe mbi mesataren pėr tė gjitha profesionet e tjera.

7-Konsulent Financiar
Konsulent financiar ėshtė i parashikuar si njė nga mė profesionet me rritjen mė tė shpejtė gjatė dekadės sė ardhshme, me njė normė rritje tė projektuar prej mė shumė se 30 pėr qind. Lindja 78 milion fėmijėve pritet tė krijojė kėrkesė tė fortė pėr shėrbime kėshilluese.

8-Planifikues Takimesh
Punėsimi i planifikuesve tė takimeve dhe atyre tė konventave pritet tė rritet mė shpejt se mesatarja pėr tė gjitha profesionet gjatė dekadės sė ardhshme apo edhe mė tej. Numri i vendeve tė punės tė planifikuesve ėshtė parashikuar qė tė rritet nė 16 pėr qind, nė sajė tė rritjes sė rėndėsisė sė takimeve tė kompanive gjithnjė e mė globale.

9-Drejtor Funeralesh
Pritet njė rritje tė qėndrueshme pėr drejtorėt e funeraleve midis 2008 dhe 2018. Punėsimi duhet tė rritet nga 3.600 vende pune, ose 12 pėr qind, gjatė periudhės sė 10 vjetėve tė ardhshėm. Megjithatė, numri hapjeve rezulton nga rritja dhe nevoja pėr zėvendėsim, veēanėrisht nga daljet nė pension, do tė jetė tre herė mė shumė.

10-Artist Multimedial
Punėsimi nė art multimedial, qoftė nė film, reklama, ose zhvillim Websaitesh, pritet tė rritet nga 11.200 vende pune, ose mė shumė se 14 pėrqind, midis 2008 dhe 2018, e nxitur pjesėrisht nga rritja e teknologjisė mobile dhe nė prodhimin e filmave tė animuar 3-D.TO


Ku janė mjekėt e juristėt?
Me kėtė numėr t'madh tė sėmundjeve qė po diagnostifikohen kėto ditė dhe me kėto ndarje/divorce tė shumta, besoj qė edhe kėta kanė mjaftė perspektivė pėr t'ardhmen, edhe pse mjekėsia gjithėmonė do jetė e kėrkuar, ndoshta pėr kėtė arsyje as qė e kanė futur nė listė - pėrveē kolegėve tanė veterinar... :smile:

Dali!Keq!ch
29-02-12, 02:43
per mu ka vetem nje profesion te mire, ai eshte profesioni te cilin e punon me vullnet.