PDA

View Full Version : Standardet e jeteses: Franca e para, Shqiperia e 67-ta, Maqedonia e 71-ta ...


Jana
22-01-10, 19:04
Revista amerikane "International Living", nė numrin e saj tė fundit, publikoi rezultatet e njė kėrkimi me listėn e 10 shteteve me standardet mė tė larta tė jetesės. Franca, pėr tė pestėn herė rradhitet e para. Ja shtetet tjera tjera...

Nė sondazhin nė tė cilėn janė marrė parasysh kriteret si shtrenjtėsia, kultura dhe argėtimi, ekonomia, mjedisi, shėndeti, infrastruktura, siguria dhe ēėshtjet klimaterike, Franca, duke marrė pikė mė tė larta nė tė gjitha kategoritė, u rradhit e para nė krye tė 194 shteteve.

Sipas kėsaj reviste, pas Francės rradhitet Zvicrra dhe SHBA-tė, Shqipėria rradhitet e 67-ta ndėrsa Maqedonia 4 vende mė poshtė se Shqipėria. E fundit nė listė rradhitet Somalia.

Ja rradhitja e shteteve:

1. Franca
2. Zvicrra
3. SHBA
4. Luksemburgu
5. Avustralya
6. Belgjika
7. Italia
8. Gjermania
9. Zelanda e Re
10. Danimarka
---------
67. Shqipėria
---------
71. Maqedonia
--------
79. Bosnjė e Hercegovinė
--------
194. Somalia

Oqeani
22-01-10, 19:08
Flm Jana - qenkam ne Top 10 !

Hajra
25-11-10, 08:48
Dy muaj me nga njė euro nė ditė


Nga Express mė 24 nėntor 2010 nė ora 21:26
Banori i Lubjanės, Ales Cerin, farmakolog dhe baba i katėr fėmijėve, gjatė dy muajve tė fundit dėshmoi se njeriu mund tė ushqehet shėndetshėm edhe vetėm me njė euro nė ditė.

Duke dėshiruar qė tė promovojė njė jetesė tė thjeshtė dhe modeste, por edhe ngritjen e vetėdijes ndaj varfėrisė globale, nga njėra anė dhe shpenzimet e trupuara tė perėndimit, nga ana tjetėr, Cerin pėr dy muaj rresht kryesisht u ushqye me pemė dhe perime nga bahēja e tij, njoftoi agjencia Reuters.

Cerin ushqehej me mollė shtėpiake, me prasė, groshė, sallatė tė gjelbėr dhe speca. Nga pijet, konsumonte ujė dhe ēaja bimėsh, pėrderisa qumėshtin e blinte nė fermėn e afėrt. Nuk blinte as djathė, i cili, siē tha, i mungoi mė sė tepėrmi.

Pėrndryshe, Cerin vetė bėnte jogurt dhe gatuante bukė, ndėrsa gėshtenjat, qė i mblidhte nė pyllin e afėrm, zinin vend tė rėndėsishėm nė ushqimin e tij.
Pėr shkak se voziste biēikletėn pėr ēdo ditė dhe vraponte nga tri herė nė javė, Cerin gjatė gjithė kėsaj kohe ēoi njė jetė sportive. Pasi qė brenda dy muajsh u dobėsua pėr katėr kilogramė, deklaroi se pėrveēqė nuk ndjenė asnjė lloj problemi shėndetėsor, kurrė mė parė nuk ishte ndjerė mė mirė.

Cerin planifikon tė vazhdojė me konsumimin e shujtave tė reduktuara dhe tė shėndetshme edhe nė tė ardhmen, duke shpresuar ese do tė ketė edhe njerėz tė tjerė qė do tė pranojnė stilin e tij tė jetės.

Farmakologu lubjanas i tha agjencisė Reuters se familjet nė shtetet e zhvilluara vetėm pėr ushqim shpenzojnė 400 herė mė shumė para se ato qė jetojnė nė shtetet e pazhvilluara. Prandaj, sipas tij, e gjithė bota do tė konsumonte ushqim sa banorėt e vendeve perėndimore, atėherė bota do tė duhej tė ishte gjashtė herė mė e madhe, nė mėnyrė qė tė mund tė pėrmbushte kėrkesat pėr ushqim.

"Kriza globale po tregon se bota s’mund tė vazhdojė mė kėshtu. Edhe vetė problemi qė e kemi me terrorizmin vjen si pasojė e asaj se njė pjesė bukur e madhe e botės nuk na donė pėr shkak tė lakmisė sonė”, theksoi Cerin.
Ndryshe, Sllovenia ėshtė shteti i parė ish-komunist qė u bė anėtare e Eurozonės, nė vitin 2007. Bruto prodhimi vendor i kėtij vendi arrin nė 86 pėrqind tė mesatares sė BE’sė pėr kokė banori. Rroga mesatare bruto nė Slloveni ėshtė afro 1,500 euro nė muaj.

Makresh
25-11-10, 08:50
Franca ne vendin e Parė ? ahahahahaaaaa

Nese franca eshte e para,.. Zot ndihmoi Shqipnis se te koka katrakatastrof !

~AnnA~
25-11-10, 10:42
Kurse une kam lexuar ndryshe!!!
Po kujt t'i besojme tani???

Me verte, ne te Maqedonise pas Shqiperise qenkemi???

elvio
25-11-10, 12:19
Ky sondazh me le pa fjale.

Hajra
25-11-10, 12:55
Po po eshte e vertet qe franca e ka vendin e pare, sigurisht nuk eshte dallim i madhe edhe ndermjet shteteve te tjera.

Fshatari
25-11-10, 14:15
Po po eshte e vertet qe franca e ka vendin e pare, sigurisht nuk eshte dallim i madhe edhe ndermjet shteteve te tjera.

Per francen, e verteta eshte kjo:

Bllokohet nė banjė pėr 20 ditė, jeton me ujė tė ngrohtė
Paris, 25 nėntor – Pasi qė i ishte prishur dera, njė parisiene 69-vjeēare ka mbetur e bllokuar pėr 20 ditė nė banjėn e saj. Gruaja fatkeqe kishte mbijetuar vetėm me ujė tė ngrohtė.
Pasi vendi ku ishte bllokuar nuk kishte as dritare e as telefon, mėnyra e vetme pėr tė kėrkuar ndihmė ishte goditja e gypit gjatė natės, transmetojnė mediet britanike.
Megjithatė, fqinjėt e saj menduan se po bėhen punime nė shtėpi. Madje filluan tė nėnshkruajnė peticionin pėr t’i ndaluar.
Kur pas njė kohe vunė re se fqinjėn nuk e kishin parė njė kohė tė gjatė, thirrėn zjarrfikėsit, tė cilėn e gjetėn mė vonė nė dyshemenė e banjės dhe e shpėtuan.
___________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,62,41442

Qysh vendin e pare perderisa han buke vetem njehere ēdo tri jave ?
Jaaaaaaaa, kete sondazh nuk pe kuptoj!

elvio
25-11-10, 14:25
Ata te cilet kane bere sondazhin per mendimin tim kane fol si e ema e zeqos ne maje te thanes.

Amerika e treta.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,?

S'duhet te kapem ne renditjen e atyre shteteve,por ajo c;ka dua te them,per vendin tim sa ulet ndodhet.

Sondazhi ka marr edhe gabelet sigurisht,pasi duke bere nga 8 femije,edhe qahen si te papune,sepse s'duan te punojne,edhe rrijne neper kasolle te bera si primitivet e afrikes.

Te tille si rasti qe permenda ka Amerika miliona familje.

Per kujtese neglizhenca e shtetit Amerikan ne lidhje me permbytjet qe ndodhi para disa kohesh,nga uragani qe u perfshi.