PDA

View Full Version : 8 Gjera qe Duhet te Diskutoni Perpara Marteses ...


Jana
22-01-10, 19:13
8 Gjera qe Duhet te Diskutoni Perpara Marteses

Para se te martohen dhe duke u zotuar per te shpenzuar pjesen tjeter te jetes tende me dike, ka disa gjera kryesore qe duhet te dini per ate person. Me poshte jane nje liste e tete gjera qe ju duhet te diskutojne para duke thene se 'une'.
1. leket: Kjo eshte nje nga gjerat me te rendesishme per te diskutuar para se te martohen, sepse eshte numer nje arsye qe njerezit divorc. Ju dhe partneri juaj jeten e te ardhmen duhet te flasin rreth asaj se si ju do te kombinohen te ardhurat dhe shpenzimet e aksioneve. Ne nje martese, nje person zakonisht eshte pergjegjes per te paguar faturat cdo muaj. Dy prej jush duhet te jete i vetedijshem per zakonet e shpenzimeve te tjera. Ju duhet gjithashtu te flasin rreth asaj se si shume e parave do te vihet ne kursime, 401 K, te daljes ne pension dhe investime te tjera. Definitely flasin per borxhin tuaj dhe si do te menaxhoje kete detyrim, si nje cift.
2. Komunikimi: Flisni, flisni, flisni. Komunikimi eshte nje baze te lumtur, marteses se shendoshe, gjate te qendrueshme. Komunikoni para se te martohen dhe pasi ju merrni martuar. Asnjehere mos komunikimi ne lidhje me ate qe eshte e rendesishme per ju. Ne nje martese, asgje nuk eshte shume e madhe ose shume e vogel per te biseduar rreth.
3. Pune: pergjegjesite e deleguar dhe pune te tilla si paguajne faturat, pazar, duke ecur qen, pastrimi i shtepise. Nje nga ju do te qendroni ne shtepi me femijet, ndersa vepra te tjera?
4. Femije: Para se te martohen, ju dhe te fejuarin tuaj duhet patjeter te jete ne te njejten faqe per femijet. Nese ju doni femijet, sa? Nese ju nuk mund te kete femije, ky informacion duhet patjeter te zbulohet para se te ju lidhe nyje. A doni te miratuar, mbeten pa femije, perdorni nje zevendesues, ose ne fertilizimi in vitro? Nese bashkeshorti juaj ka femije nga nje tjeter lidhje, ju duhet patjeter te diskutuar se si femijet do te jene parented. Ju duhet te flisni edhe per stilin tuaj te disiplines. Duke folur per keto gjera para se te martohen, do t'ju sjelle nje bote te paqes poshte vijes.
5. Shpresat: Para se te martohen, te flasim rreth ku ju shihni marteses tuaj ne afatshkurter dhe afatgjate te ardhmen. Gjithashtu, flasin rreth ku shihni veten tuaj. Komunikimi ne lidhje me kete ne fillim me do t'ju ndihmoje te dy punojne ne drejtim te permbushjes se pritshmerite e njeri-tjetrit ne martesen tuaj.
6. Sex: Nese ju jeni nje person qe ka nevoje per seks ne baza ditore, partneri te ardhmen tuaj te jetes duhet ta dine kete perpara. Nese keni shpresa ne dhome gjumi, komunikojne hapur per nevojat tuaja. Nuk eshte ne te njejten faqe per seksin ne martese tuaj mund te hape deren deri ne nje shume te lenduar.
7. Besimet: Jini te hapur ne lidhje me besimet fetare. Dy prej jush duhet te percaktoje nese ju do te marrin pjese ne kishe si nje cift ose si familje. Ju duhet te flisni per ndikimin se feja do te kete ne rritjen e femijeve tuaj. A jeni i gatshem te beje kompromis besimet tuaja fetare apo jeni i palekundur ne fene tuaj.
8. Vendndodhja: Ju duhet te diskutuar se ku do te banojne pasi ju jeni te martuar. A doni te jetoni ne nje qytet?
Komunikimi ne lidhje me keto gjera jane te martuar para tuaj do t'ju ndihmoje te ndertojme nje baze solide per martesen tuaj, ose mund te ndihmoje tuaj te kuptojne se personi juaj jane te marteses nuk mund te jete e drejte per ju.

roadrunner
22-01-10, 20:05
Vjehrren kund se paskan shtie kukuuuuuu

veelah
23-01-10, 12:27
Vjehrren kund se paskan shtie kukuuuuuu

:biggrin: :biggrin: :biggrin:


Ama teme shume e interesant...

roadrunner
23-01-10, 13:03
Edhe krejt te qellume haaha:biggrin: :biggrin: :biggrin:


Ama teme shume e interesant...

elvio
23-01-10, 13:20
si nuk i mbaj mend keto qe shkruhen ketu une

s'di nga rekomandimet

emine
25-01-10, 08:35
po ban e qelloi ai tipi shurdhan,a me gishta me fole a:tongue:

jEtA_1
25-01-10, 09:00
Vjehrren kund se paskan shtie kukuuuuuu
Hahahaha po e nderuar njeren nder gjerat me kryesore nuk e paskan permendur sidomos ne ditet e sotit qe asnji nuse nuk po don me jetu me prindt e burrit dhe kjo me te vertet eshte per tu diskutuar duhet ti themi Janes qe tet gjerave te saj po i shtohet edhe nji gje shume interesante qe ja vlen te diskutohet pra 9 Vjerra.............

roadrunner
25-01-10, 09:05
haha po besa ajo duhet me qen nr 1, qfare nr 9, veq kush s'kallzo drejt aj osht tjeter send hahahaha... :P....Hahahaha po e nderuar njeren nder gjerat me kryesore nuk e paskan permendur sidomos ne ditet e sotit qe asnji nuse nuk po don me jetu me prindt e burrit dhe kjo me te vertet eshte per tu diskutuar duhet ti themi Janes qe tet gjerave te saj po i shtohet edhe nji gje shume interesante qe ja vlen te diskutohet pra 9 Vjerra.............

teutaA
25-01-10, 09:48
shum moderrne koka kjo list spo u pershtatka me jeten ne ks :smile:

Jana
25-01-10, 20:43
shum moderrne koka kjo list spo u pershtatka me jeten ne ks :smile:

Bash na ktu kemi perparu ma shum se shacat qe jan en Diaspor valla...ne ket aspekt po mendoj...

Prishtinasja_
25-01-10, 21:49
Bash na ktu kemi perparu ma shum se shacat qe jan en Diaspor valla...ne ket aspekt po mendoj...
Vallah moj Janushe, si prodhim vendor, si shaci i diaspores, njejt!

Ai/ajo qe nuk ia din rendin dhe vlerat jetes,njerzimit dhe moralit, ata edhe n'hane qoje se ai/ ajo jete prap se prap njeri i tille! S'eshte kjo pune perparimi!

E sa i perkete temes, shume e shume gjera po diskutohen para marteses por apet po ju del ndryshe, disave ma keq e disa me mire!

LOJETARI
25-01-10, 22:02
Vallah moj Janushe, si prodhim vendor, si shaci i diaspores, njejt!

Ai/ajo qe nuk ia din rendin dhe vlerat jetes,njerzimit dhe moralit, ata edhe n'hane qoje se ai/ ajo jete prap se prap njeri i tille! S'eshte kjo pune perparimi!

E sa i perkete temes, shume e shume gjera po diskutohen para marteses por apet po ju del ndryshe, disave ma keq e disa me mire!

Prishtinase , mos ke frike , se sot veq frigacaket nuk martohen .

panta_rhei
25-01-10, 22:08
Prishtinase , mos ke frike , se sot veq frigacaket nuk martohen .
Frigacaket nuk martohen :biggrin:

E trimacaket kan dekė moti...
...tphu tphu tphu se deshta me than, jan martu :tongue:

Amina
25-01-10, 22:12
Edhe martesa ndoshta eshte nje lloje lotoje...?

Prishtinasja_
25-01-10, 22:13
Prishtinase , mos ke frike , se sot veq frigacaket nuk martohen .

JO ebo ēka ke ajo pune....vallahi ma mire frigacake sepse ato i mendojn gjanat ma larg, e jo veq "hajt po martona sepse ora po troket "!
Keto 8 gjera po duhet me i tjerr mire e mire, edhe apet se apet disave po ju dalin "Kapuq me mang" !

Sepse sot per sot per dy palet eshte be veshtire !

panta_rhei
25-01-10, 22:17
Edhe martesa ndoshta eshte nje lloje lotoje...?
...shume e sakte...
... loton njeri tybe :P ... edhe s'ka faj :P:D

Amina
25-01-10, 22:18
JO ebo ēka ke ajo pune....vallahi ma mire frigacake sepse ato i mendojn gjanat ma larg, e jo veq "hajt po martona sepse ora po troket "!
Keto 8 gjera po duhet me i tjerr mire e mire, edhe apet se apet disave po ju dalin "Kapuq me mang" !

Sepse sot per sot per dy palet eshte be veshtire !

Po zgjedhet shume besa.........

Amina
25-01-10, 22:20
...shume e sakte...
... loton njeri tybe :P ... edhe s'ka faj :P:D

Lote apo Loto, varet nga vendimi...

panta_rhei
25-01-10, 22:26
Lote apo Loto, varet nga vendimi...
S'kam qaq pėrvojė, veq e dij qysh na ka pas thanė profesori...
"Zgjedhja pėr me u martu, eshte njisoj sikur me e shti doren nė njė thes plot me gjarpėrinjė, e prej aty me provu me e kapė ngjalėn".

...bre dreqi ja hongt gojen qati profe, se at dit e sod n'qaf na ka marr... tuten n'palcė na i ka pas shti :biggrin:

Amina
25-01-10, 22:30
S'kam qaq pėrvojė, veq e dij qysh na ka pas thanė profesori...
"Zgjedhja pėr me u martu, eshte njisoj sikur me e shti doren nė njė thes plot me gjarpėrinjė, e prej aty me provu me e kapė ngjalėn".

...bre dreqi ja hongt gojen qati profe, se at dit e sod n'qaf na ka marr... tuten n'palcė na i ka pas shti :biggrin:

hahahahahhahahaha,pasi nuk ke pervoje nuk ke cka me u tut, eh nuk i dihet ndoshta je prej atyre qe vertete e kap ngjalen! heheheh

panta_rhei
25-01-10, 22:34
hahahahahhahahaha,pasi nuk ke pervoje nuk ke cka me u tut, eh nuk i dihet ndoshta je prej atyre qe vertete e kap ngjalen! heheheh
Ēka po m vyn ngjala me e marrė n'qafė t'shkretėn, kur m'kan sakatu me kafshime ato gjarpneshat qe s'i kom kapė :biggrin:

LOJETARI
25-01-10, 22:34
S'kam qaq pėrvojė, veq e dij qysh na ka pas thanė profesori...
"Zgjedhja pėr me u martu, eshte njisoj sikur me e shti doren nė njė thes plot me gjarpėrinjė, e prej aty me provu me e kapė ngjalėn".

...bre dreqi ja hongt gojen qati profe, se at dit e sod n'qaf na ka marr... tuten n'palcė na i ka pas shti :biggrin:

Shih ky "s'kam pėrvojė" .Pse ēka deshte ti nja dhjetė herė me u martue a ēka .Martohu njėherė edhe trus , s'ka mė xhingla -mingla :biggrin:

Amina
25-01-10, 22:35
Ēka po m vyn ngjala me e marrė n'qafė t'shkretėn, kur m'kan sakatu me kafshime ato gjarpneshat qe s'i kom kapė :biggrin:

Ani se veq lotoja te paska mbet:tongue:

panta_rhei
25-01-10, 22:39
Shih ky "s'kam pėrvojė" .Pse ēka deshte ti nja dhjetė herė me u martue a ēka .Martohu njėherė edhe trus , s'ka mė xhingla -mingla :biggrin:
Valla bre me mujt diqysh me e kthy qat kohen e ktyneherit, e me m martu dikush me zor... zotit si kisha dasht ma shum :tongue: :biggrin:

jadore
25-01-10, 22:43
Valla bre me mujt diqysh me e kthy qat kohen e ktyneherit, e me m martu dikush me zor... zotit si kisha dasht ma shum :tongue: :biggrin:

hala i ri , femi hesapi e po done me u martu , mant e te martesa , ..prit nje here a po done me na pru kijametin-a , a e dine qe thonte gjyshja jeme , kijameti vjen kur femija me femi ka me u martu ..

LOJETARI
25-01-10, 22:44
Valla bre me mujt diqysh me e kthy qat kohen e ktyneherit, e me m martu dikush me zor... zotit si kisha dasht ma shum :tongue: :biggrin:

Shuj , shuj se ju gjeneratat dixhitale keni luejt .Mos me kanė nė gjendje burri me e majtė njė grue , o vakt o vakt :biggrin:

panta_rhei
25-01-10, 22:48
Shuj , shuj se ju gjeneratat dixhitale keni luejt .Mos me kanė nė gjendje burri me e majtė njė grue , o vakt o vakt :biggrin:
S'jom bre kah tutna qe s'un e maj e qe po m'ik... amo s'po i besoj vetit po tutna qe qohna i iki grues... e tani marrja zotit ma keshin gruen qe ksaj i ka ik burri, e un jam shum inatgji... plasi :tongue:

panta_rhei
25-01-10, 22:53
hala i ri , femi hesapi e po done me u martu , mant e te martesa , ..prit nje here a po done me na pru kijametin-a , a e dine qe thonte gjyshja jeme , kijameti vjen kur femija me femi ka me u martu ..

qe faktet... jo po kiameti ndryshe nuk osht...
Lojetari m boni gaz para hallkut tu m thon martohu e mos ban xhingla-mingla... kjo tjetra knej m thot fmija po lyp mu martu...
ncuk... nuk ju ngoj juve asnjonin... du me prit ēka po m thot eminja :tongue:

LOJETARI
25-01-10, 22:56
S'jom bre kah tutna qe s'un e maj e qe po m'ik... amo s'po i besoj vetit po tutna qe qohna i iki grues... e tani marrja zotit ma keshin gruen qe ksaj i ka ik burri, e un jam shum inatgji... plasi :tongue:

Jo , jo nuk i ik .

Mė duhet pak tė bėhem ma serioz te kjo teme . Njė numėr i madh i njerėzve qė me tė vėrtetė duhet tė krijojnė familje , tė lindin e tė rrisin fėmijė ashtu siq duhet ,ju ka hy tuta nė bark , ndėrsa nė anėn tjetėr ankohen pėr prapambeturitė kolektive !!!!!!

Amina
25-01-10, 23:03
Jo , jo nuk i ik .

Mė duhet pak tė bėhem ma serioz te kjo teme . Njė numėr i madh i njerėzve qė me tė vėrtetė duhet tė krijojnė familje , tė lindin e tė rrisin fėmijė ashtu siq duhet ,ju ka hy tuta nė bark , ndėrsa nė anėn tjetėr ankohen pėr prapambeturitė kolektive !!!!!!

Mendoje se vertete friga lun nje rrole te rendesishem, cka e ben te veshtire te besh hapin drejte martese, por varet edhe nga rrethanat dhe ne fund vendimi do te jet i papritur!

jadore
25-01-10, 23:05
Jo , jo nuk i ik .

Mė duhet pak tė bėhem ma serioz te kjo teme . Njė numėr i madh i njerėzve qė me tė vėrtetė duhet tė krijojnė familje , tė lindin e tė rrisin fėmijė ashtu siq duhet ,ju ka hy tuta nė bark , ndėrsa nė anėn tjetėr ankohen pėr prapambeturitė kolektive !!!!!!

cfare serioziteti lum miku , ti tuj na e sakrifiku panten po done me e shpetu civilizimin kombetar-a..
jo pasha panta mos u bene budalle me te mashtru lojetari , rri qashtu qysh je e ku je ..

panta_rhei
25-01-10, 23:08
cfare serioziteti lum miku , ti tuj na e sakrifiku panten po done me e shpetu civilizimin kombetar-a..
jo pasha panta mos u bene budalle me te mashtru lojetari , rri qashtu qysh je e ku je ..
Po mos ki gajle se as ndermend nuk e kam me e ngu lojetarin... e njoh une vetin mir... ēfar nafaklie jom me ma mbush thesin plot me ngjala un qohna e kapi gjarpnin... :tongue:

roadrunner
25-01-10, 23:13
A hala su martove ti aaaa? hahahahahaha...martov se nuk ish keq tybe...hahahahaPo mos ki gajle se as ndermend nuk e kam me e ngu lojetarin... e njoh une vetin mir... ēfar nafaklie jom me ma mbush thesin plot me ngjala un qohna e kapi gjarpnin... :tongue:

panta_rhei
25-01-10, 23:32
A hala su martove ti aaaa? hahahahahaha...martov se nuk ish keq tybe...hahahaha
hehehehee pa gjotin... normal qe keni qef ju qe jeni ngul mos m pa tjeterkon tuj u knaq mo :tongue:

p.s. hajde tymirmeqi se ika pėr sonte...

emine
26-01-10, 10:15
Sikure te ishin vetem 8 Diskutime,do ishte si em pi nje kafe martesa,ja qe shume e shofin si loje,dhe mendojne kaq ka dhe po kto u kryne jeta vazhdone ne harmoni,,,nje lidhje afat gjate kerkond me shume se kaq,kerkone ndryshime te kohepas koheshme,kerkone nje perputhje te deshirav tua me partnerin qe ke sgjedh per jete,mirkuptim dhe shume toleranc,suprizat qe vijne ne vazhdim askush si ben mend,andaj dhe nga diqka shume e vogel munde te lind problemi,po ashtu ne njerzit jemi si stinet e vitit ndryshimet qe behen me trupin tone mendjen tone dhe deshirat tona,nuke munde te percaktohen me te djeshmen,po nuke pat gjithmone diskutime dhe mirkuptim fillimi behet mbarim per nje kohe te shkurter,keshtuqe sukseset dhe lumturit e njerzve jan te ndryshme,dikushe knaqet me nje kasolle e dikushe edhe me nje mbreteri nuke dine te ndjeje knaqsi,,,,thjesht kerkoni ate qka ju keni nevoje ta jetoni e ju ben te lumtur,e mos kerkoni barazime krahasim ne ate qka qiftet tjera kan dhe veprojne,cdo njeri eshte ndryshe dhe ka kerkesa te ndryshme me rendsi eshte te njfet deshira e unit dhe vetem kshtu munde tja bejsh te kjart tjetrit qka deshiron dhe kerkon ne nje lidhje me dikend,,,
ps.shume gjana rredhin si problem pa qen e nevojshme aspak,,,

YanYan
26-01-10, 17:43
Vallahi nqs se ke 'psikologjis' personin qe don me kalu jeten deri ne momentin
kur i ke dhan fjalen, ske ca diskuton ma gjana perpara marteset :smile:

Idila
26-01-10, 17:50
Vallahi nqs se ke 'psikologjis' personin qe don me kalu jeten deri ne momentin
kur i ke dhan fjalen, ske ca diskuton ma gjana perpara marteset :smile:
Hė pra mė tė keqen, kėshtu thuaju kėtyre sepse nuk marrin vesh... :D :smile:

Sibora
26-01-10, 21:14
Vjehrren kund se paskan shtie kukuuuuuu
Gabuat dhe e vute vjehrren ne diskutim,ka mbaruar puna ende pa fillu:wink:

Oqeani
26-01-10, 21:25
Gabuat dhe e vute vjehrren ne diskutim,ka mbaruar puna ende pa fillu:wink:

Po po, kur po kendon "fellenza" ne vesh, shume e puna po mbaron. ( edhe ajo e burrnise)
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Sibora
26-01-10, 21:28
Po po, kur po kendon "fellenza" ne vesh, shume e puna po mbaron. ( edhe ajo e burrnise)
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Shihe ky si paraqitet publikisht para femrave.Tash prite radhen se ato ashtu te duan,me kto lloj fjalesh:tongue:

Oqeani
26-01-10, 21:38
Shihe ky si paraqitet publikisht para femrave.Tash prite radhen se ato ashtu te duan,me kto lloj fjalesh:tongue:

Jo moj thash ti mesoj keta "trimat" qe po e dojne baben e nanen e po hjekin - Me i lane se me i lane - le ti lajne me kohe. ( Dukujna ku me e dite sa vite i kan shku huē per nje fjale, per fjlen: none apo babeeeeeeeeee )

roadrunner
26-01-10, 21:43
Ani me qellu fellenza me dy brina kukuuu hahahaha.....Po po, kur po kendon "fellenza" ne vesh, shume e puna po mbaron. ( edhe ajo e burrnise)
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Oqeani
26-01-10, 21:49
Ani me qellu fellenza me dy brina kukuuu hahahaha.....


Edhe me dy krahe po na i bene syte xixaaaaaaa

emine
26-01-10, 22:26
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs176.snc3/20358_1294755563578_1070991627_30881701_5980435_n. jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=30881702&id=1070991627)

Albonita
27-01-10, 19:00
8 Gjera qe Duhet te Diskutoni Perpara Marteses

Para se te martohen dhe duke u zotuar per te shpenzuar pjesen tjeter te jetes tende me dike, ka disa gjera kryesore qe duhet te dini per ate person. Me poshte jane nje liste e tete gjera qe ju duhet te diskutojne para duke thene se 'une'.
1. leket: Kjo eshte nje nga gjerat me te rendesishme per te diskutuar para se te martohen, sepse eshte numer nje arsye qe njerezit divorc. Ju dhe partneri juaj jeten e te ardhmen duhet te flasin rreth asaj se si ju do te kombinohen te ardhurat dhe shpenzimet e aksioneve. Ne nje martese, nje person zakonisht eshte pergjegjes per te paguar faturat cdo muaj. Dy prej jush duhet te jete i vetedijshem per zakonet e shpenzimeve te tjera. Ju duhet gjithashtu te flasin rreth asaj se si shume e parave do te vihet ne kursime, 401 K, te daljes ne pension dhe investime te tjera. Definitely flasin per borxhin tuaj dhe si do te menaxhoje kete detyrim, si nje cift.
2. Komunikimi: Flisni, flisni, flisni. Komunikimi eshte nje baze te lumtur, marteses se shendoshe, gjate te qendrueshme. Komunikoni para se te martohen dhe pasi ju merrni martuar. Asnjehere mos komunikimi ne lidhje me ate qe eshte e rendesishme per ju. Ne nje martese, asgje nuk eshte shume e madhe ose shume e vogel per te biseduar rreth.
3. Pune: pergjegjesite e deleguar dhe pune te tilla si paguajne faturat, pazar, duke ecur qen, pastrimi i shtepise. Nje nga ju do te qendroni ne shtepi me femijet, ndersa vepra te tjera?
4. Femije: Para se te martohen, ju dhe te fejuarin tuaj duhet patjeter te jete ne te njejten faqe per femijet. Nese ju doni femijet, sa? Nese ju nuk mund te kete femije, ky informacion duhet patjeter te zbulohet para se te ju lidhe nyje. A doni te miratuar, mbeten pa femije, perdorni nje zevendesues, ose ne fertilizimi in vitro? Nese bashkeshorti juaj ka femije nga nje tjeter lidhje, ju duhet patjeter te diskutuar se si femijet do te jene parented. Ju duhet te flisni edhe per stilin tuaj te disiplines. Duke folur per keto gjera para se te martohen, do t'ju sjelle nje bote te paqes poshte vijes.
5. Shpresat: Para se te martohen, te flasim rreth ku ju shihni marteses tuaj ne afatshkurter dhe afatgjate te ardhmen. Gjithashtu, flasin rreth ku shihni veten tuaj. Komunikimi ne lidhje me kete ne fillim me do t'ju ndihmoje te dy punojne ne drejtim te permbushjes se pritshmerite e njeri-tjetrit ne martesen tuaj.
6. Sex: Nese ju jeni nje person qe ka nevoje per seks ne baza ditore, partneri te ardhmen tuaj te jetes duhet ta dine kete perpara. Nese keni shpresa ne dhome gjumi, komunikojne hapur per nevojat tuaja. Nuk eshte ne te njejten faqe per seksin ne martese tuaj mund te hape deren deri ne nje shume te lenduar.
7. Besimet: Jini te hapur ne lidhje me besimet fetare. Dy prej jush duhet te percaktoje nese ju do te marrin pjese ne kishe si nje cift ose si familje. Ju duhet te flisni per ndikimin se feja do te kete ne rritjen e femijeve tuaj. A jeni i gatshem te beje kompromis besimet tuaja fetare apo jeni i palekundur ne fene tuaj.
8. Vendndodhja: Ju duhet te diskutuar se ku do te banojne pasi ju jeni te martuar. A doni te jetoni ne nje qytet?
Komunikimi ne lidhje me keto gjera jane te martuar para tuaj do t'ju ndihmoje te ndertojme nje baze solide per martesen tuaj, ose mund te ndihmoje tuaj te kuptojne se personi juaj jane te marteses nuk mund te jete e drejte per ju.A,ka me apo veq 8 .?? paj hiq pa kurr far diskutimi veq une qysh te vendosi per Vendodhje..e per shum gjera.... qka ti tham une AI ska qare pa than oki.

Nja marr mendja se jo ai shpi te veten une timen:biggrin:

teutaA
27-01-10, 20:27
Bash na ktu kemi perparu ma shum se shacat qe jan en Diaspor valla...ne ket aspekt po mendoj...

JANA gzohem qe keni perparu tybe ,,,,,por un u bazova aty ku shkruan cili ti paguan faturat ???? cili i paguen ne ks ? ku shumica absolute e femrave ne ks jan ne shpi skan pun :smile:

e shacat qe po i quan ti skan perparu te njejt kan mbet por vendi ku jetojn ju ofron kushte me te mira se sa KOSOVA

e sa per temen e kam printu ket list pe marr me vehte edhe me kon po dal po ja dha ka nje kopje po ncuk spo me thrrasin back ma hahahah sherrin ja u kam pa :wink:

vendodhja ks-ca po thot sdu me ardh ne canada se larg e ne ks spo jetohet se kushtet e kqia veq hajde ti ne verop hahaha i thash qy nime mos po lyp pak si teper

emine
27-01-10, 20:33
JANA gzohem qe keni perparu tybe ,,,,,por un u bazova aty ku shkruan cili ti paguan faturat ???? cili i paguen ne ks ? ku shumica absolute e femrave ne ks jan ne shpi skan pun :smile:

e shacat qe po i quan ti skan perparu te njejt kan mbet por vendi ku jetojn ju ofron kushte me te mira se sa KOSOVA

e sa per temen e kam printu ket list pe marr me vehte edhe me kon po dal po ja dha ka nje kopje po ncuk spo me thrrasin back ma hahahah sherrin ja u kam pa :wink:

vendodhja ks-ca po thot sdu me ardh ne canada se larg e ne ks spo jetohet se kushtet e kqia veq hajde ti ne verop hahaha i thash qy nime mos po lyp pak si teper

lista oshte teke loqke,se paku edhe dy duhesh me ja shtu,masanej lajmrohen gjinjah hahahhaahhahahah

teutaA
27-01-10, 20:35
lista oshte teke loqke,se paku edhe dy duhesh me ja shtu,masanej lajmrohen gjinjah hahahhaahhahahah

po kallzom moj se meta ahhahahahhah:wink:

Idila
27-01-10, 20:36
Jo bre s`dua martesė me kushte unė, si tė tė pėlqejė xhan! :biggrin:

emine
27-01-10, 20:38
po kallzom moj se meta ahhahahahhah:wink:
ungju qaty edhe ta shkrujme nje list na dyja hahhahhahha,jo qe slajmrohet,po shperngulet prej shpis vet masnej:tongue: qka po duhen tucanat,edhe em ja vnu bumen ne tavolin kure do njeri thote,dhezja fitilin se gjumbuze e baj me ty,veq me tmarr per nuse,dija zotit per ner kure te largohen vet,se telashe e madhe o me tu kap pleshti per gzofi...

teutaA
27-01-10, 20:40
ungju qaty edhe ta shkrujme nje list na dyja hahhahhahha,jo qe slajmrohet,po shperngulet prej shpis vet masnej:tongue: qka po duhen tucanat,edhe em ja vnu bumen ne tavolin kure do njeri thote,dhezja fitilin se gjumbuze e baj me ty,veq me tmarr per nuse,dija zotit per ner kure te largohen vet,se telashe e madhe o me tu kap pleshti ne gzof:P

hahahhahahahh "po te me doje me te vertet do me doje me ka krejt " qushtu po kendon ajo VIOLA :wink:

emine
27-01-10, 20:43
hahahhahahahh "po te me doje me te vertet do me doje me ka krejt " qushtu po kendon ajo VIOLA :wink:
po valla edhe me koqak te pulav ne farm wil:tongue:

turisti
27-01-10, 22:13
8 Gjera qe Duhet te Diskutoni Perpara Marteses

Para se te martohen dhe duke u zotuar per te shpenzuar pjesen tjeter te jetes tende me dike, ka disa gjera kryesore qe duhet te dini per ate person. Me poshte jane nje liste e tete gjera qe ju duhet te diskutojne para duke thene se 'une'.
1. leket: Kjo eshte nje nga gjerat me te rendesishme per te diskutuar para se te martohen, sepse eshte numer nje arsye qe njerezit divorc. Ju dhe partneri juaj jeten e te ardhmen duhet te flasin rreth asaj se si ju do te kombinohen te ardhurat dhe shpenzimet e aksioneve. Ne nje martese, nje person zakonisht eshte pergjegjes per te paguar faturat cdo muaj. Dy prej jush duhet te jete i vetedijshem per zakonet e shpenzimeve te tjera. Ju duhet gjithashtu te flasin rreth asaj se si shume e parave do te vihet ne kursime, 401 K, te daljes ne pension dhe investime te tjera. Definitely flasin per borxhin tuaj dhe si do te menaxhoje kete detyrim, si nje cift.
2. Komunikimi: Flisni, flisni, flisni. Komunikimi eshte nje baze te lumtur, marteses se shendoshe, gjate te qendrueshme. Komunikoni para se te martohen dhe pasi ju merrni martuar. Asnjehere mos komunikimi ne lidhje me ate qe eshte e rendesishme per ju. Ne nje martese, asgje nuk eshte shume e madhe ose shume e vogel per te biseduar rreth.
3. Pune: pergjegjesite e deleguar dhe pune te tilla si paguajne faturat, pazar, duke ecur qen, pastrimi i shtepise. Nje nga ju do te qendroni ne shtepi me femijet, ndersa vepra te tjera?
4. Femije: Para se te martohen, ju dhe te fejuarin tuaj duhet patjeter te jete ne te njejten faqe per femijet. Nese ju doni femijet, sa? Nese ju nuk mund te kete femije, ky informacion duhet patjeter te zbulohet para se te ju lidhe nyje. A doni te miratuar, mbeten pa femije, perdorni nje zevendesues, ose ne fertilizimi in vitro? Nese bashkeshorti juaj ka femije nga nje tjeter lidhje, ju duhet patjeter te diskutuar se si femijet do te jene parented. Ju duhet te flisni edhe per stilin tuaj te disiplines. Duke folur per keto gjera para se te martohen, do t'ju sjelle nje bote te paqes poshte vijes.
5. Shpresat: Para se te martohen, te flasim rreth ku ju shihni marteses tuaj ne afatshkurter dhe afatgjate te ardhmen. Gjithashtu, flasin rreth ku shihni veten tuaj. Komunikimi ne lidhje me kete ne fillim me do t'ju ndihmoje te dy punojne ne drejtim te permbushjes se pritshmerite e njeri-tjetrit ne martesen tuaj.
6. Sex: Nese ju jeni nje person qe ka nevoje per seks ne baza ditore, partneri te ardhmen tuaj te jetes duhet ta dine kete perpara. Nese keni shpresa ne dhome gjumi, komunikojne hapur per nevojat tuaja. Nuk eshte ne te njejten faqe per seksin ne martese tuaj mund te hape deren deri ne nje shume te lenduar.
7. Besimet: Jini te hapur ne lidhje me besimet fetare. Dy prej jush duhet te percaktoje nese ju do te marrin pjese ne kishe si nje cift ose si familje. Ju duhet te flisni per ndikimin se feja do te kete ne rritjen e femijeve tuaj. A jeni i gatshem te beje kompromis besimet tuaja fetare apo jeni i palekundur ne fene tuaj.
8. Vendndodhja: Ju duhet te diskutuar se ku do te banojne pasi ju jeni te martuar. A doni te jetoni ne nje qytet?
Komunikimi ne lidhje me keto gjera jane te martuar para tuaj do t'ju ndihmoje te ndertojme nje baze solide per martesen tuaj, ose mund te ndihmoje tuaj te kuptojne se personi juaj jane te marteses nuk mund te jete e drejte per ju.Secili e kupton fejen ne menyren e vet.Disa ndjekin punet e keqija derisa jane te rinje,pastaj mulu meper godinat besimtare mi la xhunahet.....:biggrin: ,e duhet filluar me EDUKUMIN SHTEPIAK si edukim themelor dhe duke ju shmangur cdo gjejes qe eshte e tepert cofte ajo dhe DASHURI......