PDA

View Full Version : Vatikani qё nuk e njeh pavarёsinё e Kosovёs, ose Ungjilli sipas Kardinalit Rishelje


Makresh
25-01-10, 14:04
http://www.rjliban.com/images/Pape-BenoitXVI.jpg
Nga Kastriot Myftaraj

Selia e Shenjtё, ose Vatikani siē quhet rёndom (nё aspektin juridiksional ka dallim mes Vatikanit dhe Selisё sё Shenjtё, ashtu qё Vatikani ёshtё qytet-shteti nё Romё, ndёrsa Selia e Shenjtё ёshtё shteti virtual me juridiksion nё tё gjithё botёn, i njohur ndёrkombtarisht si shtet virtual), ka marrёdhёnie diplomatike me 178 shtete tё botёs. Por ndёrmjet shteteve qё ka njohur Selia e Shenjtё nuk ёshtё Kosova. Vatikani, i cili disa vite mё parё u tregua shumё i shpejtё nё njohjen e njё shteti tё ri Timorit Lindor, nё rastin e Kosovёs veproi ndryshe. Dallimi mes Kosovёs dhe Timorit Lindor ёshtё se Timori Lindor ёshtё njё vend katolik, ose mё saktё njё vend ku siē e tregoi koha ekziston njё version i fesё katolike ashtu siē paraqitet i thyer nё prizmin e mentalitetit tё njё popullsie aziatike me tradita pagane.
Mosnjohja e Kosovёs nga Vatikani tashmё u shndёrrua nё njё skandal tё vёrtetё gjeopolitik, me lidhjen e marrёdhёnieve diplomatike mes Selisё sё Shenjtё dhe Rusisё, nё dhjetor 2009, kur Presidenti rus Medvedev vizitoi Italinё dhe u takua me Papёn Benedicti XVI. Dihet se Selia e Shenjtё, prej shumё vitesh, e ka kёrkuar me tё madhe lidhjen e marrёdhёnieve diplomatike me Rusinё, si dhe njё vizitё tё Papёs nё Moskё, gjё qё nuk ёshtё arritur pёr shkak tё kundёrshtimit tё Kishёs Ortodokse tё Rusisё, e cila shpesh e ka akuzuar Vatikanin se konspiron pёr kthimin e Rusisё nё fenё katolike. Njё nga gjёrat qё i kёrkoi Rusia Vatikanit pёr tё lidhur marrёdhёniet diplomatike ishte qё tё mos njihte pavarёsinё e Kosovёs. Me kёtё Vatikani konfirmoi njё premtim tё cilin e kishte dhёnё kur u lidhёn marrёdhёniet diplomatike mes Serbisё dhe Selisё sё Shenjtё nё vitin 2003.
Selia e Shenjtё proklamon se nё statusin e vet si subjekt i sё drejtёs ndёrkombёtare, zbaton rregullat morale kristiane nё marrёdhёniet ndёrkombёtare. Por nё rastin e qёndrimit ndaj Kosovёs kemi tё bёjmё mё tepёr me njё lexim tё Ungjijve nё stilin e Makiavelit, ose mё saktё nё atё tё Kardinalit Rishelje, shtetarit diabolic, i cili pёrdorte argumente fetare pёr tё mbёshtetur atё qё mё pas do tё njihej me termin Realpolitik, njё politikё e jashtme cinike, ku interesat prevalonin mbi moralin. Qёndrimi i Selisё sё Shenjtё ndaj Kosovёs, sjell nё pyetje pasojat e dualizmit tё sovranitetit qё shteti i ri i Kosovёs, por edhe Shqipёria, kanё nё raport me Selinё e Shenjtё. Nga vetё mёnyra se si ёshtё ndёrtuar sovraniteti global i Selisё sё Shenjtё, ajo ka sovranitet mbi komunitetet katolike nё Kosovё dhe nё Republikёn e Shqipёrisё, duke filluar nga emёrimi i drejtuesve tё lartё tё tyre.
Sovraniteti qё Selia e Shenjtё ka mbi kishёn katolike dhe bashkёsitё fetare nё Kosovё dhe nё Shqipёri, ёshtё i pranueshёm dhe i dёshirueshёm sa kohё qё ushtrohet nё mёnyrё korrekte nga pikёpamja morale kristiane. Por kur ky sovranitet religjioz papal nё Kosovё dhe nё Shqipёri, shndёrrohet nё njё ekspedient tё politikёs sё jashtme tё Selisё sё Shenjtё si njё shtet, nё marrёdhёniet e saj me Rusinё e Serbinё, atёherё kёtu kemi tё bёjmё me njё gjё tё papranueshme, dhe shumё dёmprurёse pёr Kosovёn nё veēanti dhe kombin shqiptar nё pёrgjithёsi. Gjёja mё mbresёlёnёse ёshtё se kjo politikё ndiqet me arrogancё. Presidenti i Kosovёs, Sejdiu, me rastine Krishtlindjeve, nё 23 dhjetor 2009, i bёri kёtё urim Papёs Benedicti XVI:
“Ju shkruaj qė nė emėr tė popullit dhe tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės t’ju shpreh urimet mė tė pėrzemėrta pėr festėn e Krishtlindjes. Duke ju shfaqur edhe njė herė falėnderimin pėr kujdesin Tuaj tė vazhdueshėm dhe tė Selisė sė Shenjtė pėr vendin tim, ju lus, Shenjtėria Juaj, qė ta keni parasysh kėrkesėn tonė pėr njohjen e Republikės sė Kosovės. Shenjtėria Juaj, Njohja e Republikės sė Kosovės nga Vatikani pritet me padurim nga i gjithė populli i Kosovės, i cili, si gjithmonė, ėshtė shembull i rrallė i bashkėjetesės, i harmonisė dhe i tolerancės nė mes njerėzve tė etnive dhe besimeve tė ndryshme. Ne nė Kosovė lutemi qė viti 2010, tė cilin me dekret tė veēantė e kam shpallur Vit tė Nėnės Terezė, bashkė me Katedralen me emrin e saj, qė do ta hapim nė Prishtinė, tė na sjellė edhe bekimin e vendit tonė nga Ju Ati i Shenjtė dhe nga Selia Juaj”.
Selia e Shenjtё nuk e gjeti tё nevojshme qё tё bёnte asnjё deklaratё, pёr atё se kishte marrё shёnim mbi kёrkesёn e kryetarit tё shtetit tё Kosovёs dhe se po e shqyrtonte atё. Duke qenё se drejtuesit e fesё katolike nё Kosovё dhe Shqipёri janё thjesht burokratё religjiozё tё emёruar nga Vatikani, asnjё prej tyre nuk ka marrё nismёn qё klerikёt katolikё shqiptarё t’ i drejtohen Selisё sё Shenjtё me kёrkesёn pёr njohjen e pavarёsisё sё Kosovёs. Dhe kuptohet se pёrse kurrkush nuk e ka bёrё kёtё gjё. Kjo gjё sigurisht qё do tё sillte si pasojё ekskomunikimin e kёtij njeriu, do tё thotё shkishёrimin.
Mosnjohja e Kosovёs nga Vatikani nuk ka tё bёjё me faktin qё Kosova ёshtё njё vend ku shumica e popullsisё ёshtё me origjinё muslimane nga koha osmane. Vatikani nuk ka marrёdhёnie diplomatike me vetёm nёntё vende muslimane, dhe nga kёta vetёm Somalia ёshtё vend fundamentalist islamik.
Gjёja mё interesante ёshtё se Vatikani, duke mos njohur Kosovёn ёshtё vёnё nё krah tё Izraelit, njё tjetёr shtet qё ngjan me Vatikanin pёr shkak se ka sovranitet global, nё sajё tё diasporёs sё tij. Izraeli nuk e njeh Kosovёn pёr motive gjeopolitike, se ёshtё kundёr angazhimit amerikan nё Ballkan, pasiqё shqetёsohet nga tejshtrirja ushtarake e SHBA, ēka ve nё rrezik garancinё ushtarake amerikane pёr Izraelin. Motivet e Izraelit janё makiavelike, risheljeane nё daēi. Njёlloj si ato tё Vatikanit.
Pёr Kardinalin Rishelje, i cili vuri interesat e Francёs si shtet shekullar, mbi ato tё Katolicizmit global, edhe sot nё Selinё e Shenjtё flasin me pёrcmim. Por duket se fryma e Kardinalit Rishelje qenka dominuese atje.


Gazeta "Sot", 15 janar 2010

Dardani_K1
27-01-10, 00:45
Pse a ja kena pa hajrin najher na Shqipetaret Vatikanit vetem le te del najkush dhe te jam naj fakt se kure ja kena pa hajrin najher qe me ja pa sode.
Kurese fakte qe ja kena pa sherrin kena sa te duash para dhe mbas Skenderbeut
te gjhithe e dina se Skenderbeu i kerkonte Vatikanit ndihm ne Topa e Armatim e Vatikani i dergonte Pelhura e Sapun pastaj simas disa shkrimeve thuhet se ne Trojet Shqipetare fiset Sllave nga karpatet i ka terhjeken Vatikani dhe papa i atehershem pastaj asnjeher Vatikani se ka ngriten zanin kunder torturave dhe vrasjeve Serbe ndaj Shqipterve e ku hamamin po pritni qe sode te ju njoh dhe ndihmoj Vatikani po qunu e punoni e koqitnu vet se sa per Vatikanin e papen me ate stupecin ne dor si qoban ka me ju hanger dreqi.e mos e mashtroni veten si femijet me nje Lepister Lilihop.

Makresh
27-01-10, 11:46
Hoxhollaret ne mundesit e tyre u mobilizuan qe te lobojn ne shtetet me perkatesi islame. Kjo deshmoi edhe nje her me teper per patriotizmin dhe rolin e rendesishem qe kan ne jetėn qytetare shqiptare.

Ne e dim qe kishat katolike jan nen-pushtetin e Vatikanit. Nje lobim i thjesht do kishte me hap debate ne mesin e tyre. Injorimi i shtetit shqiptar eshte perkrahje e vulosur e serbis dhe betejave te tyre te "shenjta" ndaj "jerusalemit" shqiptar.

INPERATORE BT
28-01-10, 17:38
Pse a ja kena pa hajrin najher na Shqipetaret Vatikanit vetem le te del najkush dhe te jam naj fakt se kure ja kena pa hajrin najher qe me ja pa sode.
Kurese fakte qe ja kena pa sherrin kena sa te duash para dhe mbas Skenderbeut
te gjhithe e dina se Skenderbeu i kerkonte Vatikanit ndihm ne Topa e Armatim e Vatikani i dergonte Pelhura e Sapun pastaj simas disa shkrimeve thuhet se ne Trojet Shqipetare fiset Sllave nga karpatet i ka terhjeken Vatikani dhe papa i atehershem pastaj asnjeher Vatikani se ka ngriten zanin kunder torturave dhe vrasjeve Serbe ndaj Shqipterve e ku hamamin po pritni qe sode te ju njoh dhe ndihmoj Vatikani po qunu e punoni e koqitnu vet se sa per Vatikanin e papen me ate stupecin ne dor si qoban ka me ju hanger dreqi.e mos e mashtroni veten si femijet me nje Lepister Lilihop.


dardani koke ka lexon histrin qa kan shkrujt komunistat po me duket... ne kohen e Gjergj Kastriotit VAtikani si shtet as qe ka egzistu shoki, por ne italin e sotme kan ken disa shtete te cilat edhe kan luftu ndermje tvete: napoli, venediku etjetj. kqyre literaturen edhe e sheh se qysh i ka ndihmu napoli Shqipnis, me armatim edhe ushtar, ashtu edhe katalunasit nga spanja... e ka tradhtu venediku nga italia, por Gjergj kastriotin e ka tradhtu edhe Pal dukagjini, balshajt e shum shqiptar tjer... tek e mbrama veq tregom kush erdh me ta pshtu prapanicen ty haa?? Italia , gjermania, amerika amo asnjoni nga shtetet islame jo... kshtu qe hajrin ju ki pa po mos e korit veten se osht marre me honger buken e me permbys kupen

INPERATORE BT
28-01-10, 17:41
Hoxhollaret ne mundesit e tyre u mobilizuan qe te lobojn ne shtetet me perkatesi islame. Kjo deshmoi edhe nje her me teper per patriotizmin dhe rolin e rendesishem qe kan ne jetėn qytetare shqiptare.

Ne e dim qe kishat katolike jan nen-pushtetin e Vatikanit. Nje lobim i thjesht do kishte me hap debate ne mesin e tyre. Injorimi i shtetit shqiptar eshte perkrahje e vulosur e serbis dhe betejave te tyre te "shenjta" ndaj "jerusalemit" shqiptar.


makresh kush po thun se po perkrah serbin nese ka mundesi ma saktesisht me dit??? tash po ju duket se jam fetar i madh , nuk jam amo do sene pi harroni shpejt e nuk osht mir kjo... definitivisht jo!

Makresh
28-01-10, 21:25
makresh kush po thun se po perkrah serbin nese ka mundesi ma saktesisht me dit??? tash po ju duket se jam fetar i madh , nuk jam amo do sene pi harroni shpejt e nuk osht mir kjo... definitivisht jo!

V A T I K A N I .

INPERATORE BT
28-01-10, 22:57
nese nuk e ka perkrah para 10 viteve kur na kan ndihmu se besoj se e perkrah tash, osht fakt se nuk e ka pranu ende pavarsin e kosoves, marre per ta sa per ket pun... po as serbin nuk e perkrahin ngase serbija osht vend ortodoks dhe ortodokset nuk e pranojn vatikanin dhe papen siq e dijn te gjith kshtu qe nuk ka arsye fetare nese ti po mendon ashtu,,, kshtu qe mos mendo se perkrah serbin po jon ka rrin neutral,,, ma mir ish kon me na pranu po edhe nese sna pranojn kush po jau rras!

Makresh
28-01-10, 23:21
nese nuk e ka perkrah para 10 viteve kur na kan ndihmu se besoj se e perkrah tash, osht fakt se nuk e ka pranu ende pavarsin e kosoves, marre per ta sa per ket pun... po as serbin nuk e perkrahin ngase serbija osht vend ortodoks dhe ortodokset nuk e pranojn vatikanin dhe papen siq e dijn te gjith kshtu qe nuk ka arsye fetare nese ti po mendon ashtu,,, kshtu qe mos mendo se perkrah serbin po jon ka rrin neutral,,, ma mir ish kon me na pranu po edhe nese sna pranojn kush po jau rras!

Un se maj n'mend kete ndihme.

Perndryshe lexoj keto urimet ndaj patriarkut shkja te ri (n'fakt :plak) : http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1858306&postcount=20

INPERATORE BT
28-01-10, 23:26
skam nevoj mi lexu kurgjo prej shkive.... e mban apo se mban ne mend ndihmen ai osht problemi jot po un po tregoj nese ti don me dit... nese sdon mos e mbaj n'mend kollaj osht ajo pun.

Etnical
31-01-10, 21:13
U menoj qe nket periudh kohore nuk esht qaq e nevojshme qe met njoft Vatikani,per momentin mėse e nevojshme esht met njoft vendet e BE-s qe ende nuk e kan njoft Kosoven,neve si shoqri ky fakt duhet me na brengos,e jo pse nuk na ka njoft Vatikani.Un po e shoh qe ksaj teme disa po munohen mi dhan ngjyrime religjioze,po kjo nuk esht aspak e arsyshme.

Makresh
01-02-10, 08:39
U menoj qe nket periudh kohore nuk esht qaq e nevojshme qe met njoft Vatikani,per momentin mėse e nevojshme esht met njoft vendet e BE-s qe ende nuk e kan njoft Kosoven,neve si shoqri ky fakt duhet me na brengos,e jo pse nuk na ka njoft Vatikani.Un po e shoh qe ksaj teme disa po munohen mi dhan ngjyrime religjioze,po kjo nuk esht aspak e arsyshme.

Po si mor nuk eshte religjioze ?

A po i konvenon Vatikanit kur po i konverton kosovaret ne krishter ?

Sipas llogjikes (se Artistit), personat qe se njohin Kosovėn shtet, nuk kan as cka te kerkojn ne Kosove, me fjal tjera ata jan ilegalisht (ne te zez) ne token Shqiptare.

Duhet ber sikur zvicrra me ata te zinjt, ti burgosin misionaret e krishter nga Vatikani, Spanja, e serbia, ose le ti debojn krejtesisht nga kosova !

premium
01-02-10, 09:07
Po si mor nuk eshte religjioze ?

A po i konvenon Vatikanit kur po i konverton kosovaret ne krishter ?

Sipas llogjikes (se Artistit), personat qe se njohin Kosovėn shtet, nuk kan as cka te kerkojn ne Kosove, me fjal tjera ata jan ilegalisht (ne te zez) ne token Shqiptare.

Duhet ber sikur zvicrra me ata te zinjt, ti burgosin misionaret e krishter nga Vatikani, Spanja, e serbia, ose le ti debojn krejtesisht nga kosova !
Vatikani ka gjet but vetėm Kosovaret per konvertim , mbasi nuk po dijnė fejėn e tė pareve tanė .

INPERATORE BT
01-02-10, 10:05
U menoj qe nket periudh kohore nuk esht qaq e nevojshme qe met njoft Vatikani,per momentin mėse e nevojshme esht met njoft vendet e BE-s qe ende nuk e kan njoft Kosoven,neve si shoqri ky fakt duhet me na brengos,e jo pse nuk na ka njoft Vatikani.Un po e shoh qe ksaj teme disa po munohen mi dhan ngjyrime religjioze,po kjo nuk esht aspak e arsyshme.

pajtohem plotsisht, kush osht vatikani??? BE osht synimi jon e jo vatikani... kush tha se nuk dihet feja e te parve, feja e te parve tan dihet ti shoki, dihet shum mir krejt rrjedhat por osht mir mos me perzi kombin edhe fejen ne ket rast

premium
01-02-10, 10:15
pajtohem plotsisht, kush osht vatikani??? BE osht synimi jon e jo vatikani... kush tha se nuk dihet feja e te parve, feja e te parve tan dihet ti shoki, dihet shum mir krejt rrjedhat por osht mir mos me perzi kombin edhe fejen ne ket rast
..simbas mendimit tande , Shqiperia+Kosova me ēfare religjioni pėrmendet nė globin gjeografik???
-deri mė tani nuk kam pas raste tė ndi se Shqipetaret e perbejnė shumica me perkatesin fetare e tė parėve.

Makresh
01-02-10, 10:19
I pari dmth fillimi i shqiptarizmit ne krijimin e tij. Shqiptarizmi s'egziston qe 2000 vjet. Feja e te pareve tan, ne te vertet eshte feja e Ademit a.s. e ne ēfar konsistonte feja e Adamit/Ademit a.s. ? Adhurimi i Njė ZOTI ! Kėtu pajtohet edhe bibla, edhe kur'ani.

Shqiptaret ne mazhoranc, jan kthyer ne fejėn e tė parėve.

INPERATORE BT
01-02-10, 14:17
shqipnija + kosova me shumic popullsie te besimit musliman jan.. te konvertuar me dhun nga turku nga katolik ne musliman. Ndersa sa per te paret tan: iliret besonin ne shum zota, nga fundi i shekullit te par e pranuan fejen katolike, ne mesjet rreth 200 vite pas vdekjes se GJERGJ KASTRIOTIT shumica dermuese e popullsis llogaritej te ishte si muslimane>>> kjo ishte historia e tash ti tregom qa ka lidhje feja ne ket rast?????????

Makresh
01-02-10, 14:40
Jalla mo s'tkallxoj kurgjo, pi dishe me ka krejt

INPERATORE BT
01-02-10, 16:17
historia nuk osht buqet deshirash shoki, me interpretu qysh don ti vet... edhe kjo qa thash osht e vertet ngase historin e studioj, jam i sigurt ne at qe thash

god father
02-02-10, 23:23
historia nuk osht buqet deshirash shoki, me interpretu qysh don ti vet... edhe kjo qa thash osht e vertet ngase historin e studioj, jam i sigurt ne at qe thash
mos u ngut mi studiju histori, masi po dojshin mi ndru historin shoki

INPERATORE BT
03-02-10, 11:01
ka plot asi qe kan qef mi ndrru po nuk ju ec mos ta nin,,, ehhe

god father
05-02-10, 17:44
ka plot asi qe kan qef mi ndrru po nuk ju ec mos ta nin,,, ehhe
po me vjen keq qe arhivat e historis qendrojn ne Vijen dhe ne Satanbol dhe jan mar masat per hulumtimin e historis se vertetes nga te huajit

Llapjani_HH
13-04-10, 17:56
Vatikani nuk e njeh Kosovėn pėr shkak tė Kishės serbe


Kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtari i Kėshillit Papnor, Walter Kasper, ka thėnė se Vatikani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė respektit ndaj Kishės ortodokse serbe.

“Ne, kuptohet, e dimė se Kosova pėr KPS-nė ėshtė plagė e rėndė dhe dhimbje.

Po ashtu e dimė se ajo ėshtė djep dhe qendėr e ortodoksizmit serb nė Kosovė.

Ne e kuptojmė kėtė dhe duam tė kemi respekt ndaj kėsaj”, ka thėnė Kasper nė njė intervistė pėr agjencinė Kathpress.

Sipas Blic, kardinali gjerman ka thėnė se Vatikani angazhohet pėr mbrojtjen e pėrmendoreve ortodokse, manastireve dhe kishave nė Kosovė dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”.
Telegrafi

Ja kush ėshtė vatikani i katolikve :redface:

Jan ata qė i mbrojn shkiet dhe kishat ortodokse por asesi nuk i mbrojn Shqiptarėt.

Prandaj Shqiptarėt duhet tė distancohen nga vatikani qė i mbron dhe pėrkrah shkiet.

Ku janė katolikėt e Kosovės nė kėtė rast qė nuk po ju ndėgjohet zėri?

Apo ndoshta edhe ata e pėrkrahin vendimin e vatikanit sikur anton kqira qė pėrkrahu sllobodan millosheviqin pėr vrasjen e Shqiptarėve dhe Boshnjakėve?!

Gentiani
13-04-10, 19:57
Normal, ore ti shoku Vatikani ta ka lene ne te terun edhe Skenderbeun, deri sa e kuptoj nje dite me vonese, qe ata vatikanasit jane :redface: dhe ne fakt kurre, ama kurre nuk ju ka interesuar se ēfare ka ndodhur pertej brigjeve te Adriatic Meer: per me shume nje click lexo me shume postime dhe te konfirmohet kjo qe po e shkruaj!

Mundet te shkoj edhe Sejdiu, tu puthe kemben, doren, lucin e by... pedave te Vatikanit, ama per mua, pa dashur te lendoj pa qellimin me te vogel ndjenjen e besimit te askujt, Vatikanos mbetet institucioni me i shemtuar, per politiken e shemtuar qe ka ndjekur ne tere historine e tij! punkt.

Guri i madh
13-04-10, 20:14
as vatikani e as bashksia islamike nuk na njohen shtetsin edhe pse shum nga ne i kena vesh pantollt tre furtal prap se prap shkjet po i dhimbsen bashksis islamikebesa edhe dofar qikash qe para lufte gati kurr nuk jan vesh u banen muhafaze u pshtjellen veq hunda ju mbeti jasht per frymarrje


po bashksia islame prap se prap shkjet po thot se i kena ma te aferm

shfletuesi_
13-04-10, 20:34
Vatikani Vatikani Vatikani... nuk merzitem perse nuk na njef Vatikani por merzitem me shume per te ndjerin Dr.Rugova qe paska qen i zhgenjyer dhe qenka konvertuar kot ne... per hire te Kombit.

Guri i madh
13-04-10, 20:39
Vatikani Vatikani Vatikani... nuk merzitem perse nuk na njef Vatikani por merzitem me shume per te ndjerin Dr.Rugova qe paska qen i zhgenjyer dhe qenka konvertuar kot ne... per hire te Kombit.

a mundesh me argumentue apo po flet me thash e themet e thaqit at,her kur nuk ishte ne qeveri ,edhe pse PDKja e kishte kryeministrin

shfletuesi_
13-04-10, 20:49
a mundesh me argumentue apo po flet me thash e themet e thaqit at,her kur nuk ishte ne qeveri ,edhe pse PDKja e kishte kryeministrin
[/COLOR]


Jo por si krejt dynjeja po flas edhe une me fjale te popullates :) :smile: Por populli thot kur flasin shume vet nja pa kan e vertet s'bahet diqka mund t'ket.

panta_rhei
13-04-10, 20:51
Vatikani Vatikani Vatikani... nuk merzitem perse nuk na njef Vatikani por merzitem me shume per te ndjerin Dr.Rugova qe paska qen i zhgenjyer dhe qenka konvertuar kot ne... per hire te Kombit.
Ne kohen e Rugovės, vatikani aprovoi bombardimin e beogradit, ti shoqe.

Nashta po merzitesh edhe per te paret e tu qe qenkan konvertuar kot ne... per hir te kombit, se as mullahi spo na njeh.

shfletuesi_
13-04-10, 20:55
Ne kohen e Rugovės, vatikani aprovoi bombardimin e beogradit, ti shoqe.

Nashta po merzitesh edhe per te paret e tu qe qenkan konvertuar kot ne... per hir te kombit, se as mullahi spo na njeh.


Jo spo merzitem hiq se une Elhamdulilah kshtu i kam gjet edhe mos ti kisha gjet sigurisht qe do u konvertoja :) :) ti shok/qe :) Sa per vatikanin s'kishin bombardu kurr. Por tjera interesa ka pas ketu.

Makresh
13-04-10, 20:58
Ne kohen e Rugovės, vatikani aprovoi bombardimin e beogradit, ti shoqe.

Nashta po merzitesh edhe per te paret e tu qe qenkan konvertuar kot ne... per hir te kombit, se as mullahi spo na njeh.


Ti zonjush duhesh ditur qe Kur Nato bombardoi serbin, Vatikani dhe Izraeli se aprovuan as njera e as tjetra. Njera pershkak qe po prishen mardheniet paqesore vatikan-serbi, e tjetra pse te bombardohen kaurrat per musliman ?

Apo ty, ndoshta te kujtohen aprovimet e bushit kur u takuan bush-benedikt ? Ateher po, jo qe i aprovoi, por edhe i bekoi !

Arabia Saudite ka njohur Kosovėn. Po edhe pse s'na njohin te tjeret, sepaku nuk e ndytin gojen duke then : " Kosova eshte djepi i civilizimit serb " !

panta_rhei
13-04-10, 21:27
Ti zonjush duhesh ditur qe Kur Nato bombardoi serbin, Vatikani dhe Izraeli se aprovuan as njera e as tjetra. Njera pershkak qe po prishen mardheniet paqesore vatikan-serbi, e tjetra pse te bombardohen kaurrat per musliman ?

Apo ty, ndoshta te kujtohen aprovimet e bushit kur u takuan bush-benedikt ? Ateher po, jo qe i aprovoi, por edhe i bekoi !

Arabia Saudite ka njohur Kosovėn. Po edhe pse s'na njohin te tjeret, sepaku nuk e ndytin gojen duke then : " Kosova eshte djepi i civilizimit serb " !
OK, hajde rrokemi :biggrin:

90 % musliman, 10 % tė krishterė i ka Kosova prej shqiptarėve.

Prej 66 shteteve qė na kanė njoftė, sa janė tė krishtera e sa muslimane? :tongue:


Nė secilin rast, mendimi im, vatikani i bėn nder Kosovės qė nuk e njeh, njisoj sikur konferenca islamike.
Ēerdhet e krimit njerėzor gjatė historisė.

Fshatari
13-04-10, 21:34
as vatikani e as bashksia islamike nuk na njohen shtetsin edhe pse shum nga ne i kena vesh pantollt tre furtal prap se prap shkjet po i dhimbsen bashksis islamikebesa edhe dofar qikash qe para lufte gati kurr nuk jan vesh u banen muhafaze u pshtjellen veq hunda ju mbeti jasht per frymarrje


po bashksia islame prap se prap shkjet po thot se i kena ma te aferm
Katoliket=Vatikani
Muslimanet=Arabia Saudite.
Kjo e fundit e ka njohur Republiken e Kosoves. Vatikani, jo.
Krahasimi nuk qendron.

Guri i madh
13-04-10, 21:36
Jo por si krejt dynjeja po flas edhe une me fjale te popullates :) :smile: Por populli thot kur flasin shume vet nja pa kan e vertet s'bahet diqka mund t'ket.po ti po flet qka ke ndegjue at,her e pse nuk po flet qka je duke e perjetue tani kto vitet e fundit ,fjalen e kam per veriun e kosoves kurr dy qkrola nuk i shkruve

Guri i madh
13-04-10, 21:37
Katoliket=Vatikani
Muslimanet=Arabia Saudite.
Kjo e fundit e ka njohur Republiken e Kosoves. Vatikani, jo.
Krahasimi nuk qendron.


po shtetet katolike 3 muj luftun kunder shkinis e at,her shtetet islamike ishin kunder bombardimeve

Makresh
13-04-10, 21:38
OK, hajde rrokemi :biggrin:

90 % musliman, 10 % tė krishterė i ka Kosova prej shqiptarėve.

Prej 66 shteteve qė na kanė njoftė, sa janė tė krishtera e sa muslimane? :tongue:


Nė secilin rast, mendimi im, vatikani i bėn nder Kosovės qė nuk e njeh, njisoj sikur konferenca islamike.
Ēerdhet e krimit njerėzor gjatė historisė.


Mor qe se njeh Kosoven pak pun eshte, por te thot qe Kosova eshte tok e vjedhur, nga ata qe e krijuan "djepin e civilizimit sllav" ! Eshte fyerje e rend per Shqiptaret, sidomos kur me veshtirsi arrijm te lobojm tek shtetet qe varen nga keta "bura" !

Se me t'then te verteten, un jam kunder nje shteti homo-pedofilash qe ta njeh Kosoven shtet ! Perkundrazi, ne duhet qe mos ta njohim autoritetin e Vatikanit !

Makresh
13-04-10, 21:42
po shtetet katolike 3 muj luftun kunder shkinis e at,her shtetet islamike ishin kunder bombardimeve

Kurse shteti i krishter na luftoi 1 vit, dhe hic me pak se 15 mije shqiptar i masakroi !

Nese edhe ti mendon qe Kosova (gjysma e Shqiperis) eshte pjes qe i takon Serbis, thuaje ! Se pas ekranit s'ka kush qe guxon te sulmon ;)

Fshatari
13-04-10, 21:43
po shtetet katolike 3 muj luftun kunder shkinis e at,her shtetet islamike ishin kunder bombardimeve
E kane mbrojt per hire te politikes paqesore te ish kryetarit te LDK-se. Edhe ky ishte muslimane sikur ata qe ishin kunder bombardimeve.

Guri i madh
13-04-10, 21:49
E kane mbrojt per hire te politikes paqesore te ish kryetarit te LDK-se. Edhe ky ishte muslimane sikur ata qe ishin kunder bombardimeve.fshatar une e kam ndegjue vestlli kllarkun kur Rugova ishte ne beograd


aj tha paktin veri atlantik Rugova e ka thirr per intervenim edhe bombardimet vazhdoj


kto qka kan than ish udbashat e UDBes qe shkinia i ka qit ne shtetet evropjane nuk jan te verteta hudhen posht nga ata qe kan dhan urdherin per bombardimepse ore fshatar kurr nuk fole per Moratoriumin qe e kerkonte Hasha pa kurfar trysnie as kercnimi veq nga deshira per me i ndreq mardhanjet me unmikasantat e me ardhė nė pushtet

Fshatari
13-04-10, 21:57
fshatar une e kam ndegjue vestlli kllarkun kur Rugova ishte ne beograd


aj tha paktin veri atlantik Rugova e ka thirr per intervenim edhe bombardimet vazhdoj


kto qka kan than ish udbashat e UDBes qe shkinia i ka qit ne shtetet evropjane nuk jan te verteta hudhen posht nga ata qe kan dhan urdherin per bombardimepse ore fshatar kurr nuk fole per Moratoriumin qe e kerkonte Hasha pa kurfar trysnie as kercnimi veq nga deshira per me i ndreq mardhanjet me unmikasantat e me ardhė nė pushtet
Hasha veproi me menēuri te madhe(si gjarpen ma):
u qiti pluhun syve te unmikasheve; i fitoi zgjedhejt dhe erdhi ne pushtet. E ndryshoi kualitativisht gjendjen:e ketheu "provincen e jugut serb" ne nje shtet te pavarur e sovran: Republika e Kosoves.
Ēka me than tjeter per Kryeministrin kosovar ?!

Guri i madh
13-04-10, 21:59
Hasha veproi me menēuri te madhe(si gjarpen ma):
u qiti pluhun syve te unmikasheve; i fitoi zgjedhejt dhe erdhi ne pushtet. E ndryshoi kualitativisht gjendjen:e ketheu "provincen e jugut serb" ne nje shtet te pavarur e sovran: Republika e Kosoves.
Ēka me than tjeter per Kryeministrin kosovar ?!
hhhaaaa fshatar fol real


si qytetar i kosoves kur ke qen per her te fundit ne Zveqan

Fshatari
13-04-10, 22:04
hhhaaaa fshatar fol real


si qytetar i kosoves kur ke qen per her te fundit ne Zveqan
Po ketu prej zveēani jam kah shkruej! tash ne mramje kemi pak rryme e thash hajt te postoj naj sen te forumi! Po, po, atje jam kah e zbatoj "strategjine" bashk me do ushtare amerikan, tuq, gjerman! besa po i shoh edhe do me uniforma te njejta te ketyne Natovave qe po flas me ta kosovarēe! FSK po i quejshin!

Guri i madh
13-04-10, 22:07
Po ketu prej zveēani jam kah shkruej! tash ne mramje kemi pak rryme e thash hajt te postoj naj sen te forumi! Po, po, atje jam kah e zbatoj "strategjine" bashk me do ushtare amerikan, tuq, gjerman! besa po i shoh edhe do me uniforma te njejta te ketyne Natovave qe po flas me ta kosovarēe! FSK po i quejshin!kalofsh mir o fshatar hhhaaaaaaaa sa esht larg prej ures se ibrit

LOJETARI
13-04-10, 22:28
Ėshtė e drejtė e secilit shtet tė pozicionohet qysh don vet .Ėshtė turp i udhėheqėsisė sė njė vendi qė nuk reagon ndaj njė prononcimi tė till si ky i sotit qė erdhė nga selia e Vatikanit .

Poshtė Hyshimi !

panta_rhei
13-04-10, 22:45
Vatikani nuk e njeh Kosovėn pėr shkak tė Kishės serbe


Kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtari i Kėshillit Papnor, Walter Kasper, ka thėnė se Vatikani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė respektit ndaj Kishės ortodokse serbe.

“Ne, kuptohet, e dimė se Kosova pėr KPS-nė ėshtė plagė e rėndė dhe dhimbje.

Po ashtu e dimė se ajo ėshtė djep dhe qendėr e ortodoksizmit serb nė Kosovė.

Ne e kuptojmė kėtė dhe duam tė kemi respekt ndaj kėsaj”, ka thėnė Kasper nė njė intervistė pėr agjencinė Kathpress.

Sipas Blic, kardinali gjerman ka thėnė se Vatikani angazhohet pėr mbrojtjen e pėrmendoreve ortodokse, manastireve dhe kishave nė Kosovė dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”.
Telegrafi

Ja kush ėshtė vatikani i katolikve :redface:

Jan ata qė i mbrojn shkiet dhe kishat ortodokse por asesi nuk i mbrojn Shqiptarėt.

Prandaj Shqiptarėt duhet tė distancohen nga vatikani qė i mbron dhe pėrkrah shkiet.

Ku janė katolikėt e Kosovės nė kėtė rast qė nuk po ju ndėgjohet zėri?

Apo ndoshta edhe ata e pėrkrahin vendimin e vatikanit sikur anton kqira qė pėrkrahu sllobodan millosheviqin pėr vrasjen e Shqiptarėve dhe Boshnjakėve?!

Lajmi ėshtė i datės 4 Mars 2008

http://www.agenziaradicale.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3699&Itemid=54

hasanmehmeti
14-04-10, 06:41
Lajmi ėshtė i datės 4 Mars 2008

http://www.agenziaradicale.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3699&Itemid=54

Panta po shkruan sikur te ishe zedhens i vatikanit, c'fare lidhje ka se kur eshte bere tek e fundit , ende nuk na njohu dhe as qe ka shenja.

Mbrojtja me e mire thojshin eshte sulmi, kete bukur po e aplikone ne shkrimet tuaja ne vend qe ta shqyrtosh rastin ne veqanti dhe ti besh nje analize pa prekur anen tjerter te paras qe ska te bej me temen.

Ndersa sa here po e krahason vatikanin dhe vendet islame ne kete qeshtje po tregon se njohurit tuaja mbi politiken dhe shoqerine civile ne ato vende jane te mangeta , pasi keto te dyja nuk jane kompakte Islame , siq eshte Vatikani kompakt i krishtere.


me t'mira.

GURI SYLAJ
14-04-10, 07:52
Na,neper faqe interneti
dojm me u ba cope nerveti!
Jo ti ,jo une
e nuk jem kurrkun!!
Dikush po mendon se Kosova eshte kunxhi ku i lidhin gomaret Meka e Vatikani,po mendoj ,midisi i Dynjase ,qysh ka thene Nasradini!
Po -jo more te uruar.Kosova eshte nje pike ,qe i ndryshon ngjyra mvarsisht nga syri qe e shikon ,ne harten e Botes ,plot e perplote pika te tilla!
Njohjet e Shtetit te Kosoves behen ne rend te pare nga intereset qe kan vendet e ndryshme per vete e jo per Kosoven. Njohjet nuk jan dhurate dhe nuk pikin nga qielli por jan vlere qe ti e sjell vet ,me angazhimin tende ,ne ndertimin e shtetit!
Dhe ketu e ka burimin edhe mosnjohja nga pjesa me e madhe e shteteve islamike e edhe nga Vatikani!
E para nuk don te rrezikoj mardhenjet shume te mira qe i ka me Rusin e edhe Serbin kurse e dyta e ka p.sh Spanjen nje bastion te Katolicizmit dhe Baskine si pjese te ketij Shteti !!Ne kete mes ka edhe ceshtje tjera por une solla vetem nje shembull!

P.S
Ndoshat Papa po na tregon ne menyre indirekte se pse nuk po na njeh!!
Benja qysh ia beme ne (gjermanet) e mandej ju njoh me lehte sepse nuk po muj i qoj 3-4 ambasador ne trojet qe flasin shqip-kete Gjuhe Perendie!!

Gentiani
14-04-10, 08:50
Na,neper faqe interneti
dojm me u ba cope nerveti!
Jo ti ,jo une
e nuk jem kurrkun!!
Dikush po mendon se Kosova eshte kunxhi ku i lidhin gomaret Meka e Vatikani,po mendoj ,midisi i Dynjase ,qysh ka thene Nasradini!
Po -jo more te uruar.Kosova eshte nje pike ,qe i ndryshon ngjyra mvarsisht nga syri qe e shikon ,ne harten e Botes ,plot e perplote pika te tilla!
Njohjet e Shtetit te Kosoves behen ne rend te pare nga intereset qe kan vendet e ndryshme per vete e jo per Kosoven. Njohjet nuk jan dhurate dhe nuk pikin nga qielli por jan vlere qe ti e sjell vet ,me angazhimin tende ,ne ndertimin e shtetit!
Dhe ketu e ka burimin edhe mosnjohja nga pjesa me e madhe e shteteve islamike e edhe nga Vatikani!
E para nuk don te rrezikoj mardhenjet shume te mira qe i ka me Rusin e edhe Serbin kurse e dyta e ka p.sh Spanjen nje bastion te Katolicizmit dhe Baskine si pjese te ketij Shteti !!Ne kete mes ka edhe ceshtje tjera por une solla vetem nje shembull!

P.S
Ndoshat Papa po na tregon ne menyre indirekte se pse nuk po na njeh!!
Benja qysh ia beme ne (gjermanet) e mandej ju njoh me lehte sepse nuk po muj i qoj 3-4 ambasador ne trojet qe flasin shqip-kete Gjuhe Perendie!!

Dem, dem qe Ratzingeri, po thone nuk e kishte mesuar shqipen, se te kishe emeruar ty fare ambasadori te shenjterise se tij ne UKB ! po edhe nje ke harruar ta shenosh,edhe ate me te rendesishmen arsye: qe nxemja globale do te pesonte rritje edhe me te madhe e ndoshta do te rritej deri ne maksimum, nese do njihej tu Kosova si shtet nga Vatikani.


Lajme frisch vom Tisch 12.04.2010

http://www.kathweb.at/content/site/nachrichten/database/32050.html (http://www.kathweb.at/content/site/nachrichten/database/32050.html)

GURI SYLAJ
14-04-10, 10:28
Gentian edhe kesaj here ju falenderoj.
Kardinali qe flet ne emer te Vatikanit e din shume mire qe Gjermania e ka pranu Kosoven si te pamvarur!
Dhe nje qe qendron shume .
Ketu me shume flitet per raporte ne mes shteteve e jo ne mes besimeve!!Por per dikend eshte veshtire te beje kete ndarje!??Dhe kjo vjen nga fakti se numri i shteteve qe e kan njofte Kosoven eshte ne numrin me te madh te besimit krishter dhe hiq nuk e bveten "djepin e ortodoksizmit" ,e Kosova eshte gadi 100% e Besimit Islam!

Por e keqja eshte sepse neve nuk e njohim veteveten e mandej fajin e rrokullisim si top kembe!Me shume per t'i dhene gol njeri tjetri (d.m.th. vetevetes )se sa ne porten e kundershtareve!!

Fshatari
14-04-10, 10:47
Gentian edhe kesaj here ju falenderoj.
Kardinali qe flet ne emer te Vatikanit e din shume mire qe Gjermania e ka pranu Kosoven si te pamvarur!
Dhe nje qe qendron shume .
Ketu me shume flitet per raporte ne mes shteteve e jo ne mes besimeve!!Por per dikend eshte veshtire te beje kete ndarje!??Dhe kjo vjen nga fakti se numri i shteteve qe e kan njofte Kosoven eshte ne numrin me te madh te besimit krishter dhe hiq nuk e bveten "djepin e ortodoksizmit" ,e Kosova eshte gadi 100% e Besimit Islam!

Por e keqja eshte sepse neve nuk e njohim veteveten e mandej fajin e rrokullisim si top kembe!Me shume per t'i dhene gol njeri tjetri (d.m.th. vetevetes )se sa ne porten e kundershtareve!!
Jam kurreshtar me dit ēfare nenkupton Guri me shprehjen "...ne nuk e njohim vetveten.."?
Ēka duhet me ndermarr shqiptari si individ dhe si kolektivitet per me njoft vetveten?
Duhet t'a ndryshojne historine(e pamundshme)? T'a ndryshojne identitetin? Edhe kjo e veshtire shume. Duhet t'a ndryshojne emnin, fene?!
Ēka duhet me ba shqiptari per "me njoft vetveten" ?!

GURI SYLAJ
14-04-10, 10:56
Jam kurreshtar me dit ēfare nenkupton Guri me shprehjen "...ne nuk e njohim vetveten.."?
Ēka duhet me ndermarr shqiptari si individ dhe si kolektivitet per me njoft vetveten?
Duhet t'a ndryshojne historine(e pamundshme)? T'a ndryshojne identitetin? Edhe kjo e veshtire shume. Duhet t'a ndryshojne emnin, fene?!
Ēka duhet me ba shqiptari per "me njoft vetveten" ?!

Vetem nje shembull!
Po e marr qendrimin e Besnik Mustafajt.
Nuk kritikohemi (ne- Qeverite ,ne kete rast edhe kjo e Kosoves e edhe ajo e Shqiperise ) pse jemi koridor tranzit i narkotikeve por se pse i ndajm paret me keta trafikant!!
Ose nese don edhe nje tjeter!?
Te pershendes!

panta_rhei
14-04-10, 13:01
Panta po shkruan sikur te ishe zedhens i vatikanit, c'fare lidhje ka se kur eshte bere tek e fundit , ende nuk na njohu dhe as qe ka shenja.

Mbrojtja me e mire thojshin eshte sulmi, kete bukur po e aplikone ne shkrimet tuaja ne vend qe ta shqyrtosh rastin ne veqanti dhe ti besh nje analize pa prekur anen tjerter te paras qe ska te bej me temen.

Ndersa sa here po e krahason vatikanin dhe vendet islame ne kete qeshtje po tregon se njohurit tuaja mbi politiken dhe shoqerine civile ne ato vende jane te mangeta , pasi keto te dyja nuk jane kompakte Islame , siq eshte Vatikani kompakt i krishtere.


me t'mira.
Dikush po i fryen zjarrit tė pėrqarjes dhe futjes sė mjegullės... me anė tė lajmeve tė konzervuara nėpėr kuzhinat e ffliqta tė propagandės fetare... duke i servuar si lajme taze para opinionit... lajmi pėr kqiren ishte i 2007... ky kėtu ėshtė i 2008...
...as qė lodhem pėr vatikanin, as pėr arabinė saudite... por nė arabi ndodhet Mekka... kurse nėse sadopak ke njohuri, krishterizmi nuk ėshtė aspak kompakt, e me kėtė as vatikani.

Jo pėr tė mbrojtur njėrėn qendėr e pėr tė sulmuar tjetrėn qendėr fetare... por thjeshtė pėr tė treguar se njė m*t janė.

Makresh
14-04-10, 13:47
Kosova nuk ėshtė djepi i Serbisė, por i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve!
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0413234850516_m.jpg
Prof.dr. Mehdi Hyseni- Ėshtė nė interes tė Vatikanit, tė ndjekė shembullin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe tė Evropės Perėndimore nė Kosovė, pa asnjė keqardhje dhe, pa asnjė dhimbje ndaj Beogradit (Piemontit sllav tė Ballkanit) dhe ndaj Kishės Ortodokse Serbe-destabilizuesit shekullor tė Ballkanit. Derisa serbomėdhenjtė e akuzojnė Vatikanin se "Papa je kriv za sve"!!! – Atėherė nuk di pse Kardinali i Kishės Katolike Romake, Valter Kasper dhe Vatikani, tė kenė aq dhimbje tė madhe dhe konsiderata tė jashtėzakonshme ndaj Kishės Ortodokse Serbe, kur ėshtė fjala pėr Kosovėn shqiptare?! -

Nuk di se nė cilėn hartė tė Serbisė e ka gjetur Kosovėn ilire-shqiptare, Kardinali i nderuar Valter Kasper, kur dihet se Kosova nuk ėshtė “djep”, as “plagė”, as dhembje, e as “qendėr” serbe, por ishte vetėm njė koloni shekullore e Serbisė sė Madhe nė zemėr tė Evropės, si nė historinė e saj tė mesjetės, ashtu edhe nė historinė e saj mė tė re (1878-1999).

Serbia dhe serbomėdhenjtė kolonialistė “vajtojnė” pėr Kosovėn, jo pėr sakralet dhe pėr reliktet e tyre kishtare, por pėr minierėn “Trepēa”, e cila disponon me rezerva tė mėdha dhe tė pashterura tė arit, tė argjendit, tė zinkut, tė plumbit etj. Ky ishte “Manastiri mė i madh i ortodoksisė serbe” ( jo Deēani, Peja , Graēanica dhe Gazimestani) nė saje tė tė cilit u ndėrtua, u pasurua dhe u modernizua Jugosllavia-Serbia e Madhe (1912-1999).

***

Sipas sė drejtės ndėrkombėtare njohja e njė shteti nga njė shtet tjetėr, ėshtė akt i vullnetshėm, qė askush nuk ka tė drejtė t’ia imponojė asnjė shteti, nė asnjė formė, pavarėsisht nga prirja dhe dobia reciproke e interesave bilaterale ose multilaterale. Ky parim juridik ndėrkombėtar vlen edhe pėr Vatikanin si subjekt i sė drejtės ndėrkombėtare.

Nuk ėshtė ēėshtje e shqiptarėve pse Vatikani deri tani nuk e ka njohur Republikėn e Kosovės. Ne, nuk kemi asnjė tė drejtė tė pėrzihemi dhe tė spekulojmė me teza tė ndryshme, pavarėsisht nga dėshira dhe interesat tona ngase jemi tė vetėdijshėm se akti i mosnjohjes sė Kosovės nga Vatikani, ėshtė vetėm ēėshtje e qarqeve zyrtare tė Vatikanit. Ata e dinė mė sė miri, kur ta vlerėsojnė si oportune ta njohin Kosovėn, njohja e sė cilės do tė ishte me rėndėsi dhe, me interes tė shumėfishtė dhe tė posaēėm tė pėr vetė Vatikanin dhe Evropėn Perėndimore.

Mirėpo, ne e kemi pėr detyrė dhe, tė drejtė, qė tė reagojmė ndaj deklaratės sė paqėndrueshme tė Valter Kasper-it (anėtar i Kėshillit tė Papės sė Kishės Katolike Romake), kur thotė se “Kosova ėshtė plagė dhe dhimbje e rėndė pėr Kishėn Ortodokse Serbe, dhe se ėshtė djepi dhe qendra e orodoksisė serbe”.

Nga ky konstatim i kardinalit Valter Kasper, shihet nga “aeroplani” se Ai nuk e njeh historinė e Kosovės, (edhe pse me keqardhje ka parasysh “plagėn dhe dhimbjen e rėndė tė saj ndaj KOS-it) ndryshe nuk do konkludonte se “Kosova ėshtė djepi dhe qendra e ortodoksisė serbe.” Ēudi, nga e ka nxjerrė kėtė pėrfundim proserb?!

Pse Z. kardinal Valter Kasper t’i vijė keq ndaj KOS-it, i cili historikisht nė shekuj ka qenė gjeneratori kryesor (ka luajtur rolin e shtetit dhe tė kishės-kakofonisė dhe simfonisė serbomadhe) i tė gjitha krizave, tėrmeteve, konflikteve dhe tė luftėrave tė pėrgjakshme tė shkaktuara nė Gadishullin Ballkanik. Kėtė sė fundi, e provuan edhe tre luftėrat agresive dhe gjenocidale tė Serbisė kundėr Kroacisė, kundėr Bosnjės dhe kundėr Kosovės (1989-1999).

Fundja, nuk ka pse t’i vijė keq aspak Vatikanit, as ndaj shtetit e as ndaj kishės serbe, se kėta janė fajtorėt kryesorė pse Kroacinė, Bosnjėn dhe Kosovėn e shndėrruan nė lumenj gjaku dhe, nė qindra e mijėra viktima dhe varreza masive!

Nuk duhet tė skuqemi, as tė kapitullojmė para sė KEQES UNIVERESALE - fashizimit gjenocid tė Ballkanit, as tė Evropės, as sot e as nė nesėr! Si pėrpara Zotit tė gjithėpushtetshėm, ashtu edhe para ligjeve pėrkatėse evropiane dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare, jemi tė obliguar qė tė vėrtetėn universale - tė mirėn e njerėzimit ta pohojmė, ta pėrqafojmė dhe ta mbrojmė, kudo tė ndodhemi, kurse tė keqen, ta dėnojmė sikurse Tribunali Ndėrkombėtar i Nyrnbergut (1945-1949) dhe Tribunali Ndėrkombėtar i Hagės (1993- )!

Ndaj nė kėtė kontekst, nuk thotė Zoti, as nuk ėshtė humane, as njerėzore, as ligjore, as demokratike, qė tė ndjeheni keq (jo vetėm Vatikani, por askush nė botė) ndaj atyre kriminelėve ēetniko-fashistė serbė, qė kanė bėrė krime gjenocidi, duke shkaktuar me qindra dhe me mijėra viktima nė njerėz tė pafajshėm (foshnja, fėmijė gra, nėna shtatzėna, pleq, burra, djem e vajza tė tė gjitha moshave) nė Kroaci, nė Bosnjė dhe nė Kroaci, vetėm pėr t’i zgjeruar dhe ringjallur kufijtė e Serbisė sė Madhe tė Ilia Garashaninit (1844) nė kurriz tė territoreve tė huaja tė vendeve fqinje nė Ballkan.

Na vjen keq prej Z. tė nderuar, Valter Kasper-it, se duhet ta pėrgėnjeshtrojmė deklaratėn e tij konstatuese, sepse Kosova kurrėnjėherė nuk ka qenė djep, as qendėr kishtare, e as politike shtetėrore serbe, por pellazge-ilire-shqiptare.

Nė kėtė rast, me qėllim po shėrbehemi vetėm me njė burim tė mjaftueshėm tė historisė politike tė Kosovės, tė shkruar nga shkencėtari i spikatur slloven, profesori nė Universitetin e Lubjanės (pėr tė mos na quajtur tė “njėanshėm” kardinali Valter Kasper dhe klerikėt e KOS-it), por do tė citojmė vetėm disa argumente relevante dhe shumė tė vlefshme me karakter shkencor historik dhe politik pėr Kosovėn, tė elaboruara nga Prof.Dr. Anton Bebler (njohės i shkėlqyer i historisė, i politikės dhe i diplomacisė sė Ballkanit, si dhe tė marrėdhėnieve politike dhe diplomatike ndėrkombėtare), sipas tė cilave del se, Kosova nė tremijėvjeēaren e saj tė derisotėm vetėm “dy shekuj e gjysmė” ka qenė plaēkė koloniale e mbretėrive tė ndryshme serbe, por jo djep, as qendėr kishtare, as politike shtetėrore e Serbisė.

Kosova nuk ishte, as nuk ėshtė djep serb, por ishte vetėm koloni ilegale shekullore e Serbisė!

Historikisht, Kosova kurrėnjėherė nuk ka qenė “djepi dhe qendra” kishtare, as shtetėrore serbe. Ja, vetėm njė fragment i cituar nga njė studim i gjatė i Prof.Dr. Anton Bebler pėr Kosovėn:

“Nė historinė shumėshekullore tė deristome, Kosova kurrnjėherė nuk ka qenė etnikisht sllave, dhe fare serbe. Nėse kufizohemi vetėm nė dymijė vitet e fundit tė historisė politike tė Kosovės, atėherė, shihet se kohėn mė tė gjatė e kanė sunduar romakėt, bizantinėt dhe osmanėt turq. Shteti i parė serb nė truallin e Kosovės nuk ka qenė serb, por ka qenė Mbretėria Bullgare. Asnjėra nga shtetet mė tė vjetra serbe: Dukla, Zahumle, Travunja, Poganja, Bosnja dhe Rashka nuk janė krijuar nė territorin e Kosovės dhe, kėshtu, rrjedhimisht nuk e kanė pėrfshirė Kosovėn e sotme. Kurorėzimi i parė i mbretit serb ėshtė bėrė mė 1077 nė Zetė, nė territorin e sotėm tė Malit tė Zi.

..

Makresh
14-04-10, 13:49
..


Mbretėria e Dytė mė e vjetėr serbe ėshtė Rashka, tė cilėn sundimtarėt e saj nga dinastia e nemanjiqve e kanė riemėrtuar nė Serbia. Rashka shtrihej nė veri tė Kosovės dhe pėrfshinte pjesėn mė tė madhe tė Sanxhakut tė sotėm. Nė atė djep tė vėrtetė historik, kronologjiisht, i dyti sipas radhės sė shtetit mesjetar serb janė themeluar dhe ndėrtuar edhe kishta dhe manastiret mė tė lashta serbe: Shėn Gjergji afėr Novi Pazarit, Zhiēa, Studenica, Milesheva dhe Sopoqani. Tė gjitha kėto jashtė territorit tė djeshėm dhe tė sotshėm tė Kosovės. Sundimtarėt serbė pėr pushtimet e tyre territoriale nė jug tė Rashkės (domethėnė nė kurriz tė territorit tė Kosovės-mh kanė shfrytėzuar ekspeditat “kryqtare” tė sundimtarėve feudalė evroperėndimorė nė pushtimin e Lindjes sė Afėrt.

Me thirrjen e Papės sė Romės, feudalėt francezė, anglezė e tė tjerė nė mbarim tė shekullit XII me ushtritė e tyre nė disa valė mėsynė nė disa kahe drejt Lindjes sė Afėrt me objektiivin e shpallur pėr /ēlirimin e vendit tė shenjtė/ nga mslimanėt. Nė tė vėrtetė, kryqtarėt nė rrugėn pėr nė Palestinė nė pabesi e sulmojnė Bizantin e Krishterė, me ē’rast krejtėsisht e plaēkitin selinė dhe thesarin e tij tė shkėlqyer - Stambollin, ku mė 1204 e pėrmbysin nga Froni Perandorin e Bizantit.

Si pasojė e shthurjes sė Perandorisė sė Bizantit, atėherė erdhi nė shprehje zgjerimi i shtetit serb nė territoret bizantine nė Jug tė Rashkės, duke pėrfshirė edhe Maqedoninė dhe Greqinė Veriore. Mė 1216 zhupanėt e mėdhenj serbė pushtimeve tė veta territoriale ia bashkuan edhe vendin tė cilin e riememėrtuan nė Kosovė e Metohi. Nė historinė e derisotme ushtritė serbe territorin e Kosovės e kanė pushtuar pesė herė, dhe, pesė herė e kanė braktisur nėn trysninė e forcės.

Herėn e fundit, me gjasė, pėrgjithmonė, ushtria dhe policia serbe e kanė braktisur Kosovėn nė qershor tė vitit 1999, si rrjedhim i bombardimit tė NATO-s....” (Prof.Dr. Anton Bebler -http://www.pescanik.net/content/view/2171/66/22.10.2008.//.

Gjithashtu, nė shekujt XIX dhe XX mbretėritė serbo-jugosllave i pushtuan Anamoravėn, Kosovėn, si dhe territore tė tjera autoktone tė Shqipėrisė Etnike, duke i kolonizuar dhe i aneksuar me luftėra agresive, terroriste dhe gjenocidale, sikurse nė herėn e fundit mė 1989-1999.

Shqiptarėt pellazgo-ilirė e kanė tė drejtėn mbi Kosovėn, jo Kisha Ortodokse Serbe, e cila ka meritat kryesore pėr serbizimin dhe kolonizimin e Kosovės dhe tė Anamoravės sė Shqipėrisė Etnike

Nėse kardinali Valter Kasperi ende nuk e di se, e kujt ėshtė Kosova, atėherė le ta lexojė tė paktėn (si kusht minimum pėr njohjen e historisė sė Kosovės) librin e Prof.Dr. Noel Malcolm, Kosovo a Short History (1999); librin e Prof.Dr. Frank Muenzel, "What Does Public International Law Have to Say About Kosovar Independence?", sepse pa leximin dhe studimin e kėtyre dy librave, si dhe librat e Prof.Dr. Anton Beblerit pėr Kosovėn dhe Ballkanin, Zoti i Nderuar Valter Kaspari, nuk mund tė debatojė nė temėn “Kosova”!.

Sė fundi, derisa politika shtetėrore dhe kishtare serbe e akuzojnė Vatikanin se “ėshtė destabilizuesi kryesor” i Ballkanit nė dekadėn e fundme tė shekullit XX, me qėllim qė, serbėt t’i fshehin krimet e tyre, tė kryera nė emėr dhe pėr llogari tė Serbisė sė Madhe(1844-1999) nė Ballkan ( duke bėrė pėrpjekje, qė ta “amnistojnė” vetveten pėr tre gjenocidet e tyre, tė kryera kundėr popullit kroat, boshnjak dhe shqiptar), nuk ekziston kurrfarė arsyeje racionale, humane, morale, ligjore, demokratike dhe kozmopolite, pse Kardinali i nderuar Z. Valter Kasperi, ose Vatikani tė ndjehen keq pėr falsifikatet historike dhe politike tė Kishės Ortodokse Serbe, se Kosova “ėshtė djepi serb”!!!???

As shteti e as Kisha Ortodokse Serbe nuk kanė humbur kurrfarė territori autokton tė tyre, por me agresionin, me terrorin, me terrorizmin, me gjenocidin dhe me spastrimin etnik tė shqiptarėve (1912-1999) e kanė humbur pėrgjithmonė koloninė e tyre-Kosovėn.

Kjo ėshtė e vėrteta me tė cilėn nuk po mund tė pajtohen kurrsesi as Beogradi e as Kisha Ortodokse Serbe, sepse me shekuj janė mėsuar ta “kullosin” Kosovėn si plaēkė koloniale tė tyre.

Ėshtė ēėshtje e Kardinalit tė nderuar Valter Kasper-it se ēfarė konsiderate dhe respekti ka Vatikani ndaj KOS-it, ajo ėshtė ēėshtje sovrane e Vatikanit, e askujt tjetėr, por herave tė tjera, nuk ėshtė e udhės qė, nė emėr tė Kishės Katolike Romake tė Vatikanit, tė deklarojė se “Kosova ėshtė plagė dhe dhembje e rėndė pėr Kishėn Ortodokse Serbe, djep dhe qendėr e ortodoksisė serbe”, sepse ky konkluzion ėshtė plotėsisht i gabueshėm, i pajustifikueshėm dhe i papranueshėm si pėr shkencėn historike, ashtu edhe pėr atė tė sė drejtės ndėrkombėtare.

Sė fundi, as Kardiali Valter Kasper e as Vatkani nuk duhet tė ndjejnė kurrfarė dhimbjeje pėr Kishėn Ortodokse Serbe e as pėr serbėt, kur ėshtė fjala pėr Kosovėn, sepse serbėt qysh nė kohėn e Perandorisė Osmane kanė qenė njė nga robėt mė tė privilegjuar tė sundimit anadollak nė Ballkan. Prandaj, kukamat dhe krokatjet e Kishės Ortodokse Serbe pėr “Kosovėn serbe”, duhet kuptuar vetėm si njė vajė shekullor tė mitomanisė dhe tė legjendave tė rreme mbi Kosovėn dhe Anamoravėn shqiptare (“Juzhna Srbija”-Serbia Jugore).

Gentiani
14-04-10, 20:03
po be interesant, ju kishin haxhuar thane llafet qitash gazetave, edhe e kishin vendosur ne replay me i ribotuar lajmet e 500 vjeteve te fundit.

http://www.osservatorioitaliano.org/read.php?id=52215

http://www.focus-fen.net/index.php?id=n216396

http://www.balkaninsight.com/en/main/news/27285/

http://it.peacereporter.net/articolo/21300/Kosovo,+cardinale+Kasper:+il+Vaticano+non+riconosc e+la+sovranit%E0+della+provincia+serba

panta_rhei
14-04-10, 20:33
http://www.ekonomist.rs/en/news/serbia/118852.html

Tė gjitha tallava mediat qė janė tė uritura pėr me mbledhė bėrllogun e lajmeve tė botės veq pėr me i mbushė faqet e veta, e kanė botuar kėtė sallatėn e konzervuar tė shkijve, qė ta mbajnė kėtė lajm sa mė shumė online dhe ta kenė sa mė aktual, pra ta mbajnė sa mė gjatė qė tė mund tė ndikojnė ende nė luftėn e tyre kundėr njohjes sė Kosovės.

burim i lajmit, pėr vitin 2010 ėshtė tanjug

Gentiani
15-04-10, 12:43
Av panta be, po paske japen pergjigje!

Burimi i qitina tanjugut, po thote se eshte qikjo: Of course, we know that Kosovo is a painful issue for the SPC, Kasper said in an interview for the Catholic news agency Kathpress (http://www.kathpress.co.at/content/site/nachrichten/database/32050.html). Qitash sipas teje po i bjen se qikjo Agjencia katolike e lajmeve tekoka e shkijeve. Ev po ē`na u perzie leshi, nuk po dihet qitash a Vatikani eshte Ortodoks, a shkijet jane Catholic ?

Tane gazetat e dynjese, nuk mirren se ēka ka thene Caspari shpirtzi, por fakti eshte qe ky flet ne emer te Vatikanit dhe askush nuk e ka demantuar prej qanenaj Romes kete lajm.

Kercovari
15-04-10, 13:14
Av panta be, po paske japen pergjigje!

Burimi i qitina tanjugut, po thote se eshte qikjo: Of course, we know that Kosovo is a painful issue for the SPC, Kasper said in an interview for the Catholic news agency Kathpress (http://www.kathpress.co.at/content/site/nachrichten/database/32050.html). Qitash sipas teje po i bjen se qikjo Agjencia katolike e lajmeve tekoka e shkijeve. Ev po ē`na u perzie leshi, nuk po dihet qitash a Vatikani eshte Ortodoks, a shkijet jane Catholic ?

Tane gazetat e dynjese, nuk mirren se ēka ka thene Caspari shpirtzi, por fakti eshte qe ky flet ne emer te Vatikanit dhe askush nuk e ka demantuar prej qanenaj Romes kete lajm.
Deri fle me derr dhe hypen kur u do qefi..cka kan prite shqiptaret nga vatikani..lesh bulli?:biggrin:

Fokus
15-04-10, 14:22
Kosova e shqetėsuar me Vatikanin

Analistė kosovarė mendojnė se Ipeshkvia e Kosovės duhet tė ndėrhyjė pėr kėtė ēėshtje.

E enjte 15 Prill 2010 12:11

Katolikėt e Kosovės janė ndjerė keq nga deklarata e kardinalit tė Kishės Katolike Romake dhe anėtarit tė Kėshillit Papnor, Walter Kasper, se Vatikani nuk do ta njohė Kosovėn “hatri” i Kishės Ortodokse Serbe. Pėrfaqėsuesit katolikė kosovarė thonė se janė duke e kėrkuar deklaratėn origjinale tė kardinalit romak, pėr tė reaguar mė pas, nėse kjo ėshtė e vėrtetė. Madje, duke mos dashur qė t’iu besojnė citateve qė janė dhėnė nga mediet, ėshtė Dom Lush Gjergji ai i cili, sipas sekretarit tė Kishės Katolike nė Kosovė, Dom Shan Zefi, personalisht ka ndėrhyrė qė tė verifikojė origjinalin e kėsaj deklarate.
“Ne kėtė lajm e kemi marrė pėrmes medieve dhe jemi nė pritje tė tekstit ose deklaratės origjinale. Shpeshherė mediet qėndrojnė njėanshmėrisht, bėjnė shkėputje, prandaj edhe nuk do tė komentojmė asgjė deri sa tė marrin origjinalin e deklaratės, pėr tė cilėn ende nuk kemi marrė pėrgjigje”, tha Shan Zefi.
Ndryshe, njė ditė mė parė kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtar i Kėshillit Papnor, Walter Kasper, ka thėnė pėr agjencinė e lajmeve “Kathpress” se Vatikani nuk do ta njohė Kosovėn shkaku i respektit qė ka ndaj Kishės Ortodokse nė Kosovė.
“Ne e dimė se Kosova pėr Serbinė ėshtė plagė dhe dhimbje e rėndė. E dimė gjithashtu se ky vend ėshtė edhe djepi dhe qendra e ortodoksizmit serb. Ne kėtė e kuptojmė dhe dėshirojmė ta respektojmė kėtė”, ka thėnė anėtarit tė Kėshillit Papnor, Kasper. Mė pas ai ka shtuar edhe se Vatikani ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė, siē shprehet ai, “brutalitetit tė caktuar kulturor”.
Analistė kosovarė, ndėrkaq, mendojnė se Ipeshkvia e Kosovės duhet tė ndėrhyjė pėr kėtė ēėshtje. “Edhe pse Vatikani nuk merret direkt me politikė, ai ka ndikim tė madh nė politikėn ndėrkombėtare, prandaj besojmė se duhet tė ndėrhyjė Ipeshkvia e Kosovės, nė mėnyrė qė kėtė ēėshtje ta kthejė nė binarė si ka qenė mė parė kur Vatikani ėshtė ai qė gjithmonė ka pėrkrahur Kosovėn”, tha analisti Qemajl Morina.
Kurse pėr analistin Halil Matoshi njė deklaratė e tillė nga ana e Vatikanit ėshtė shumė e padrejtė, e cila, sipas tij, ka ardhur edhe shkaku i Papės sė tashėm, i cili ėshtė diametralisht i kundėrt me Papa Gjon Palin II.
Papa i kaluar jo vetėm se e ka pėrkrahur moralisht lėvizjen ēlirimtare pėr pavarėsinė e Kosovės, ai ka dhėnė edhe kurajė, duke e quajtur si lėvizje pėr liri e pavarėsi, tha Matoshi.
“Unė jam shumė i bindur se po tė ishte konjuktura e Papa Gjon Palit II , tashmė Vatikani edhe do ta njihte Kosovėn dhe kjo jo pse nė Kosovė ėshtė njė influencė e komunitetit katolik roman, ku njė pjesė e mirė e kombit ėshtė e kėtij besimi, jo vetėm pėr shkak se kulturalisht kosovarėt dhe pjesa mė e madhe e shqiptarėve i pėrkasin qytetėrimit katolik dhe jo vetėm pėr shkak se nė zemėr tė Kosovės po ngrihet katedralja ndėr mė tė mėdhatė nė rajon, por pse Vatikani do tė duhej ta njihte Kosovėn prej vetė principeve tė sė drejtės dhe tė sė mirės biblike”, u shpreh Matoshi pėr Zėri.
Prandaj, sipas tij, kjo deklaratė ėshtė e njėanshme edhe e padrejtė, duke pasur parasysh se ka ardhur edhe nga propagandat e kishės ortodokse, e cila kishė kėtu merret me propaganda e jo me humanizėm dhe besim nė njė Zot. Derisa analistėt shprehin shqetėsimet dhe nė anėn tjetėr Kisha Katolike nė Prishtinė angazhohet pėr tė kuptuar realitetin e pėrmbajtjes sė deklaratės qė ka ardhur nga Vatikani, Qeverinė e Kosovės nuk e brengos aspak njė qėndrim i tillė. Kjo pasi qė, sipas tyre, nuk ėshtė qėndrim i Vatikanit, por i njė kardinali.
“Kjo ėshtė deklaratė e njė kardinali, i cili nuk pėrfaqėson qėndrimin zyrtar tė Vatikanit. Vatikani gjithmonė ka pasur qasje pozitive, pėrkundėr faktit qė nuk ka vendosur akoma pėr njohje formale”, ėshtė shprehur Memli Krasniqi, zėdhėnės i Qeverisė sė Kosovės. /zeri/(mesazhi.com)

panta_rhei
15-04-10, 16:43
Njė propagandė qėllimkeqe nėse nuk mundesh me e ndalė, tė paktėn mundohu mos me ia ba argatin.

murrizi
15-04-10, 18:35
Tė gjithė e dijnė garėn qė ėshtė duke u bėrė pėr tė ofruar sa e sa mė shumė antarė rreth besimeve fetare.
(Nėn njė)
Por sot ėshtė bėrė vėshtir paksa ti shesėsh dikujt prralla e kopalla.
Ndėrsa (nėn dy)
... edhe sikur vatikani tė mos e njohė kurrrrrrrrrė kosovėn, ajo tashmė ėshtė bėrė e pamvarur.
Por ama Vatikani mundė tė bėjė sherr sa tė duash po deshem ne mė shumė(ta zėmė bashkimn e shqiptarve), Ndėrsa sa pėr kėt grimc pavarsie qė kemi..... pa lėreni pash zoten.


Ndėrsa (e treta e vėrteta)
Vatikani e njohu apo nuk e njohu Kosovėn shkijet nuk bėhen Catholic, e as ata atje nė Moskė.

Mirpor ka njė gjė kėtu ama !

Vatikani nuk doli nė mbrojtje tė Serbis nė GJND...... mu qudit njeri a ?

Makresh
15-04-10, 18:48
As tė Kosovės jo ?????? PO QUDITESH HALA ama ?

Gentiani
15-04-10, 18:58
Kryesore e ka ngjofte Swaizilandi, dy kaēuba shtet nje lis edhe nja tre bythecullak pas kaēubave, edhe ja erdhi lajmi te Vlora ēi -tak -uuuuuuuuuuuuh ne ministri!

Merre me mend ku kane mbeten, shtete me dy trotuara dhe 500 metra kvadrature mu tallen qishtu me tu Kosoven.

panta_rhei
15-04-10, 19:12
Kryesore e ka ngjofte Swaizilandi, dy kaēuba shtet nje lis edhe nja tre bythecullak pas kaēubave, edhe ja erdhi lajmi te Vlora ēi -tak -uuuuuuuuuuuuh ne ministri!

Merre me mend ku kane mbeten, shtete me dy trotuara dhe 500 metra kvadrature mu tallen qishtu me tu Kosoven. oj logicė,

tash pak mendjen tek mėsimi, ok?

65 shtete qė na kanė njohur.
Na njeh swazilandi, bėhen 66,
na njeh India, bėhen 67,
na njeh mozambia, bėhen 68,

e kėshtu me radhė...

192 shtete (ulėse) i ka okb,
kur tė arrijmė 2/3 e ulėseve nė okb (diku mbi 85), ne mund tė anashkalojmė kėshillin e sigurimit (pra VETON ruse dhe kineze) pėr t'u anėtarėsuar nė OKB.

Gentiani
15-04-10, 19:39
oj logicė,

tash pak mendjen tek mėsimi, ok?

65 shtete qė na kanė njohur.
Na njeh swazilandi, bėhen 66,
na njeh India, bėhen 67,
na njeh mozambia, bėhen 68,

e kėshtu me radhė...

192 shtete (ulėse) i ka okb,
kur tė arrijmė 2/3 e ulėseve nė okb (diku mbi 85), ne mund tė anashkalojmė kėshillin e sigurimit (pra VETON ruse dhe kineze) pėr t'u anėtarėsuar nė OKB.

ah qishtu tekoka puna a ? a um fal ti Panta se nuk e pasna dijten :tongue:

po be dje qishtu tu kapercye te kioska, u ndala me ble gazeten kur ja do nigerian du shiten kukaina me gram, bile masi u nisa ev thash po qysh nuk u ndala mi pyten kur te thirin ne telefon te shpija me i thene pogllavices tyne, ta ngjohin pavarsine, a lajmin ja qoj pej Shwitzerlandit tu Ministria e Vlores edhe ata ne mesingjer :wink: :tongue:

Llapjani_HH
16-04-10, 19:11
Vatikani, Graēanica dhe Gazimestani!

http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0415022231700_m.jpg
Behxhet Sh. Shala


Djepi i Serbisė nė Vatikan:

Sipas disa mediave pėrkatėsisht sipas gazetės “ Blic” tė Beogradit e cila thirret nė Agjencinė Katolike “Kathpress”, kardinali i Kishės Katolike dhe anėtar i Kėshillit Papnor, Walter Casper i ka dhėnė arsyet pse Vatikani nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės. Nuk ka thėnė asgjė tė re qė para tij nuk e pati thėnė eprori i tij, Ati i Shenjtė, Papa Benedicti i XVI –tė i cili shprehimisht e ka kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės. Dhe kėtė e ka bėrė nė enciklikat e shumta, urbi et orbi nga sheshi i Shėn Pjetrit nė Vatikan.


Askush nuk e pati kundėrshtuar kėtė diversion politik tė kėtij “njeriu” tė Zotit i cili e ka njė mision krejt tjetėr e jo tė rreshtohet politikisht pas njė politike qė ka qenė pėrgjegjėse pėr qindramijėra civilė tė ekzekutuar, pėrndjekje biblike tė civilėve nga shtėpitė e tyre dhe gjenocid nė hapėsirat e ish Jugosllavisė.Dhe kjo nuk ka ndodhė larg Selisė sė Shenjtė por shumė afėr, disa qindra kilometra larg! Nė Kosovė dhe nė Bosnje. Nė vendet ku ka mė sė shumti myslimanė nė hapėsirat e kėsaj pjese tė Ballkanit andaj edhe viktimat civile kanė qenė kryesisht tė besimit islam! Kardinal Casper!


Nė Kosovė nė periudhėn 1 janar 1998 deri mė 12 qershor 1999 janė vrarė 8214 civilė tė paarmatosur prej tė cilėve 6804 janė tė gjinisė mashkullore dhe 1407 tė gjinisė femėrore. 3 nuk janė identifikuar.Si tė pagjetur/zhdukur nė kėtė periudhė llogariten 1421 prej tė cilėve 1254 janė meshkuj dhe 167 femra.Gjithsej janė identifikuar 142 varreza masive me 2031 tė ekzekutuar dhe 274 raste tė vrasjeve nė masė me 3721 tė ekzekutuar.Prej moshės 0 deri nė 7 vjet janė ekzekutuar 209 fėmijė ndėrkaq prej 8-14 vjeē 264 fėmijė. Nė moshėn midis 15-18 vjeē janė ekzekutuar 479 fėmijė ndėrsa nė moshėn 19-60 vjeē janė ekzekutuar 4839 veta.


Nuk janė kursyer as ata tė moshės mbi 60 vjeēare dhe numri i tė ekzekutuarve ėshtė 2139 persona. Nuk ka tė dhėna pėr moshėn e 284 tė ekzekutuarve ndėrsa 3 tė ekzekutuar nuk janė identifikuar.Po nė tė njėjtėn periudhė gjithsej 178 familje shqiptare me 989 anėtarė janė ekzekutuar pjesėrisht apo tėrėsisht.


Janė tė njohura masakrat ndaj familjeve:


Jashari (Prekaz),Muēolli (Poklek),Deliu (Abri e Epėrme),Bogujevci (Besianė),Ahmeti (Likoshan),Duriqi (Besianė),Berisha (Therandė),Gėrxhaliu (Studime),Vejsa (Gjakovė),Balaj (Pejė),Gashi (Qyshk),Rama (Kastriot),Reka (Bėrrnicė),Vishesella (Ribar i Vogėl),Gėrbeshi (Sllovi)dhe shumė familje tė tjera.U vranė aktivistė pėr tė drejtat e njeriut siē ishte rasti i avokatit tė njohur Bajram Kelmendi i cili u ekzekutua me tė dy djemtė e tij. Dhe shumė tė tjerė.


Lėre mė qė nuk po shfaqni mėshirė ndaj qytetarėve tė vrarė tė Kosovės tė besimit islamė tė cilėt duket se i urreni derisa e pėrkrahni Kishėn Ortodokse Serbe historia e sė cilės ėshtė pėrshkruar me gjak dhe krime por nuk po tregoheni tė mėshirshėm as ndaj besimtarėve tė devotshėm tė krishterė, shqiptarė tė Kosovės qė u masakruan nga forcat serbe!


Po ju pėrkujtojė krimin e tmerrshėm ndaj Mark Palokės nga Korenica e Gjakovės dhe anėtarėve tė familjes sė tij qė pasi u ekzekutuan nga forcat serbe, shtėpisė sė tij iu vė flaka dhe ata u dogjėn bashkė me shtėpinė! Si nė kohėn e inkuizicionit! Apo masakrėn ndaj familjes Dedaj nga fshati Guskė e Gjakovės dhe shqiptarėve tė tjerė tė besimit tė krishterė!


Mė shumė se 1000 shqiptarė tė ekzekutuar janė bartur nga Kosova dhe janė varrosur nė varrezat masive nė Serbi si nė Batajnicė ( bazė ushtarake afėr Beogradit), Petrovo Sello dhe Peruēac nė pėrpjekje pėr ta mėshehur krimin monstruoz.Kosova e vogėl prej 10.000 km u bė njė varrezė e madhe pėr shqiptarėt dhe qytetarėt e tjerė tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike si pasojė e krimeve monstruoze tė forcave tė armatosura serbe tė bekuar nga Kisha Ortodokse Serbe pėr tė cilėn Ju keni konsideratė dhe e pėrkrahni! Kjo do tė duhej tė ishte e kundėrta e asaj qė keni mėsuar dhe qė e predikoni si “ njeri” i Zotit! Por nuk po e bėni!


Nė Kosovė forcat serbe nuk kanė bėrė dallime fetare! Ato si kriter tė vetmin e kanė pasur tė vrasin shqiptarė!Ndėrkaq nė Bosnje ka qenė e theksuar urrejtja fetare dhe atje serbėt kanė dashur t’i vrasin tė gjithė myslimanėt apo balije si i kanė quajtur.Kujtojeni gjenocidin nė Srebrenicė ku pėr njė javė nga forcat e armatosura serbe janė ekzekutuar mbi 8000 civilė boshnjak tė besimit islam.


Kėto janė fakte tė cilat nuk mund tė mohohen nga askush.Tė gjitha kėto krime janė bėrė me bekimin e Kishės Ortodokse Serbe pėr tė cilėn Vatikani dhe zyrtarėt e tij po tregojnė aq kujdes madje e marrin edhe si arsye pėr mosnjohjen e pavarėsisė sė Kosovės.Ēmendi hesapi! Tė deklarosh se Kosova ėshtė djep dhe qendėr e sllavizmit do tė thotė se ėshtė nė pyetje ose mosnjohje elementare e historisė ose paragjykim i qėllimshėm qė nuk pėrkon me mendjen e shėndoshė!


Nėse, me njė lehtėsi tė pabesueshme deklaroni se Kosova ėshtė djep i sllavizmit atėherė ėshtė ēėshtje teknike tė thuhet se: ”nė Kosovė po rrėnohen pėrmendoret e rėndėsishme historike, kulturore dhe fetare dhe se nė kėtė mėnyrė po zhduket historia prandaj nuk duhet tė lejohet dhe Vatikani angazhohet pėr ruajtjen e pėrmendoreve ortodokse, kishave dhe manastireve nė Kosovė dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė brutalitetit tė caktuar kulturor”.

As mė shumė e as mė pak se kėtė e ka thėnė i pėrndrituri Walter Casper, kardinal i Kishės Katolike nė Vatikan!


Tė parėt qė ėshtė dashur tė reagojnė kundėr kėtij mashtrimi ordiner mediatik janė zyrtarėt e Kishės Katolike nė Kosovė nė me krye me ipeshkvin e saj, por nuk e kanė bėrė kėtė!Kisha Ortodokse Serbe nė Kosovė ka qenė vendi ku forcat serbe kanė marrė bekimin pėr krimet e tmerrshme qė i kanė bėrė nė Kosovė. Kjo kishė gjithashtu ka shėrbyer si depo e armatimit, para dhe gjatė luftės duke u shpėrndarė armatim tė shumtė civilėve serbė tė cilėt pastaj kanė ekzekutuar bashkėqytetarė tė tyre shqiptarė!


Nė kėtė kishė janė strehuar paramilitarėt dhe forcat e armatosura serbe si dhe shqiptarėt qė kanė qenė bashkėpunėtorė tė Serbisė! Kėto kisha gjatė luftės kanė qenė vendet ku nė mėnyrė drastike janė shkelur tė drejtat e njeriut. Sot kishat ortodokse serbe, me pakon e Ahtisaarit janė shpallur zona tė mbrojtura apo shtet mė i fuqishėm se vet shteti i Kosovės.


Pas vdekjes sė patrikut Pavle, kryepari i Kishės Ortodokse Serbe, pasardhėsi i tij ipeshkvi Irinej ka paraqitje edhe mė ekstreme sa i pėrket Kosovės dhe shqiptarėve. Ėshtė skajshmėrisht pėrjashtues! Nė kompleksin universitar qėndron e paprekur kisha ortodokse politike e kriminelit Milosheviq e cila moti i ka plotėsuar kushtet tė zhvendoset nga ai vend! Askush nuk ka guxim tė marr qėndrim pėr rrėnimin e saj! Ajo duhet tė rrėnohet sepse nuk e ka vendin aty! Nėse besimtarėt serbė kanė nevojė pėr njė objekt fetar ku do t’i pėrmbushin nevojat e tyre fetare atėherė duhet ta ndėrtojnė nė tjetėr vend por jo nė kompleksin universitar!


Gazimestani, si epiqendėr e promovimit dhe fuqizimit politik tė kriminelit Milosheviq sot ruhet nga Policia e Kosovės! Sa pėr informatė pėr z. Casper. Manastiri i Deēanit ua kufizon qytetarėve tė asaj ane lirinė e lėvizjes dhe tė drejtėn pėr shfrytėzimin e pronės private. Askush nuk guxon t’ua prishė tymin e duhanit! Shqiptarėt njihen pėr tolerancėn fetare madje nė shumė raste janė treguar qyqarė dhe nėnshtrues ndaj feve tjera.


Qytetarėt e besimit islam nė Kosovė pėrkatėsisht udhėheqėsit e tyre fetarė janė treguar oportunistė tė vėrtetė kur ėshtė dashur t’i mbrojnė interesat e besimtarėve tė tyre. Nga frika tė mos etiketohen si fundamentalistė islamikė dhe nga dėshira t’u pėlqejnė “miqve” ndėrkombėtarė!Sot mund t’i shihni besimtarėt islamė duke i kryer ritet fetare nė rrugė, nė mungesė tė objekteve fetare. Nė shi dhe nė borė!


Asnjėherė Vatikani, Kisha Katolike nė Kosovė e lere mė Kisha Ortodokse Serbe nuk kanė reaguar pėr kėtė diskriminim flagrant qė u bėhet besimtarėve islam nė Kosovė!


Duket se ambalazhimit tė jashtėm dhe fetar po i mungon pėrmbajtja kryesore, njerėzorja! Prandaj, me pietet e kujtoj njeriun dhe atdhetarin e madh tė Kosovės, imzot Nikė Prelėn! Ai ishte dhe mbeti shembull se sė pari duhet tė jesh njeri i mirė pėr t’u bėrė fetar i mirė dhe se asnjėherė nuk mund tė bėhesh besimtar i mirė nėse nuk je njeri i mirė!

vazhdon-->

Llapjani_HH
16-04-10, 19:12
vazhdimi-->

Ish presidenti i Kosovės tashmė i ndjeri Ibrahim Rugova pėr tė cilin flitej se e ka ndėrruar fenė (qė konsideroj se ėshtė diēka krejt personale) disa herė i ka puthur dorėn Atit tė Shenjtė tė Vatikanit, Papa Gjon Palit duke menduar se Vatikani do t’i pėrkrahė shqiptarėt dhe Kosovėn.Madje pėr kėtė, si trashėgimi politike e Ibrahim Rugovės po ndėrtohet Katedralja politike nė oborrin e gjimnazit “Xhevdet Doda” nga janė pėrjashtuar afėrsisht 1400 nxėnės tė cilėn mėsojnė nėpėr bodrume tė shkollave tė stėrngarkuara dhe nė shumė ndėrrime andaj prindėrit nė ankth i presin fėmijėt e tyre deri sa tė kthehen nė shtėpi se mos janė sulmuar nga huliganėt apo qentė endacakė!


Premtimi ka qenė qė sė pari tė ndėrtohet shkolla pastaj Katedralja politike.Po duket se kėtė premtim e ka dhėnė ēifti i kardinalit Casper andaj fėmijėt tanė bredhin rrugėve, Katedralja politike ėshtė nė pėrfundim e sipėr dhe gjithashtu edhe “ barbarizmi kulturor” i shqiptarėve ndaj serbėve, ndryshimi i historisė dhe demolimi i djepit dhe qendrės sė sllavizmit nė Kosovė!


Nėse kemi parasysh qėndrimin e Vatikanit pėr Kosovėn, qėndrimin e Papės Benedicti tė XVI, ndryshe boss i Vatikanit dhe qėndrimit tė kardinalit Casper atėherė del se Ibrahim Rugova nuk paska pasur kujt t’i puthė dorėn dhe pėr kėnd tė ndėrtojė Katedralen politike?!Me njė fjalė Ibrahim Rugova as qė ka pasur ide se kėnd po e pėrkrahė derisa Vatikani sillet nė kėtė mėnyrė. Dhe kjo mund tė llogaritet si njėra ndėr huqjet mė tė mėdha tė Ibrahim Rugovės!Nė njėrėn anė ka mbajtur qėndrim nėnshtrues ndaj Vatikanit ndėrsa nė anėn tjetėr ka mbajtur qėndrim injorues ndaj Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe vendeve islamike!


Nuk jam kundėr ndėrtimit tė Katedrales pėr besimtarėt e krishterė nė njė lokacion tjetėr por jam fuqishėm kundėr kėsaj Katedraleje politike qė po ndėrtohet nė oborrin e njė shkolle e cila ėshtė rrėnuar dhe nė kėtė aspekt kėtė Katedrale politike nuk e dalloj aspak nga Kisha Ortodokse Serbe qė ėshtė ndėrtuar dhunshėm nė oborrin e Universitetit tė Prishtinės!


Dhe, pėr fund njė sugjerim pėr kardinalin dhe anėtarin e Kėshillit Papnor tė Vatikanit, z. Walter Casper.Mos tė brengoset fort pėr Kishėn Ortodokse Serbe nė Kosovė sepse ajo ėshtė mbi shtetin e Kosovės tė cilin , jo qė nuk e pranon por punon kundėr tij!Kardinali Casper dhe zyrtarėt e tjerė tė Vatikanit duhet tė merren me punė tjera, jopolitike sepse interesi i tyre strategjik ėshtė ta frenojnė dhe ta mbajnė nėn kontroll agresivitetin seksual tė vartėsve tė tij ( klerikė tė gjitha niveleve) qė dhunojnė fėmijė, motra nderi, tė rritur dhe bėjnė veprime tė tjera imorale nė emėr tė njė puritanizmi ( pastėrtie morale) tė rremė!


Duket se kjo ėshtė pika qė i bashkon me Kishėn Ortodokse Serbe aq mė parė kur ta kemi parasysh se edhe themeluesi i kėsaj kishe, Shėn Sava ka qenė diku afėr me klerikėt e Kishės Katolike sa i pėrket pėrcaktimit seksual! Andaj edhe e pėrkrahin! Kur ta rregullojnė kėtė ēėshtje atėherė mund tė merren edhe me punė tjera!


(Autori i shkrimit ėshtė drejtor ekzekutiv i KMDLNJ. Qėndrimet nė kėtė shkrim janė personale)
Telegrafi

Makresh
16-04-10, 22:33
Hallalll i qoft Behxhet Shales, ja paska dhan hakun kesaj deklarate !

Besi241
17-04-10, 21:38
[quote=Llapjani_HH]vazhdimi-->


Sa per Katedralen Politike si i thue ti....lokacioni kish em kan ose ketu ku ju ka kthy kjo tok..ose ish dasht me i liru pronat e kishes ku i ka pas..nese e din se ku i ka pas..nese jo po te tregoj..ish dasht me rrxxu me Hotel Ilriri..me ndertes te qeveris...me ministri te sherbimeve publike......per ket ju ka kompenzu ketu tahs toka..jo qe keni pas qef me dhan at tok..po skeni pas qare pa ja kthy kishes pronat e veta...sepse ka marr fund koha e regjimeve totalitare...e vrastare ndaj kishes.

hasanmehmeti
18-04-10, 14:08
[quote=Llapjani_HH]vazhdimi-->


Sa per Katedralen Politike si i thue ti....lokacioni kish em kan ose ketu ku ju ka kthy kjo tok..ose ish dasht me i liru pronat e kishes ku i ka pas..nese e din se ku i ka pas..nese jo po te tregoj..ish dasht me rrxxu me Hotel Ilriri..me ndertes te qeveris...me ministri te sherbimeve publike......per ket ju ka kompenzu ketu tahs toka..jo qe keni pas qef me dhan at tok..po skeni pas qare pa ja kthy kishes pronat e veta...sepse ka marr fund koha e regjimeve totalitare...e vrastare ndaj kishes.


Gjysa e Prishtines ( 4-10 OTObusa besimtare Krishtere) koka e Kishes!!! edhe kete e mora vesh.

Me qfare argumentesh katestrale i argumenton keto supozime perrallore te 1001 neteve?

Guri i madh
18-04-10, 14:10
po po duhet me ju kompenzue prona e konfiskuar

Makresh
18-04-10, 15:59
Sa per Katedralen Politike si i thue ti....lokacioni kish em kan ose ketu ku ju ka kthy kjo tok..ose ish dasht me i liru pronat e kishes ku i ka pas..nese e din se ku i ka pas..nese jo po te tregoj..ish dasht me rrxxu me Hotel Ilriri..me ndertes te qeveris...me ministri te sherbimeve publike......per ket ju ka kompenzu ketu tahs toka..jo qe keni pas qef me dhan at tok..po skeni pas qare pa ja kthy kishes pronat e veta...sepse ka marr fund koha e regjimeve totalitare...e vrastare ndaj kishes.


Hajde pe rrzojm edhe Universitetin tash, se dikur me ni vakt, ish pas kon kish katuni aty.

O Bec, ti po harron qe dikur kishat ishin te muslimaneve, dhe me konvertimin e te krishtereve ne musliman, jan konvertuar edhe pronat. Cka mendove ti ? Po konvertohen gjithe popullata, por kishat po ua lejm Vatikanit ?

Besi241
19-04-10, 20:48
Hajde pe rrzojm edhe Universitetin tash, se dikur me ni vakt, ish pas kon kish katuni aty.

O Bec, ti po harron qe dikur kishat ishin te muslimaneve, dhe me konvertimin e te krishtereve ne musliman, jan konvertuar edhe pronat. Cka mendove ti ? Po konvertohen gjithe popullata, por kishat po ua lejm Vatikanit ?


me Ato kishat se i keni shkatruu ne te kalumen ....spo i lypim..ama kjo kish ka ndodh shum von..kta e ka shkatrru komunizmi...dihet fare mir kjo pun...egzistoj dokumente dhe foto....edhe sa per dijeni tanden...komuna e prishtine asht mundu me gjdo form te mundshme me kundershtu dhenjen e tokes per katedrale..por ishte me e dobishme per komun dhenja e ksaj toke... prej asaj se do vinte po nuk ju kompenzua kjo tok...
Kishte em kan mir me i shikue fotot e Prishtines se vjeter ti zoteri..

Edhe me fal po konvertohet popullata..ket se kuptova...?

Makresh
19-04-10, 21:37
me Ato kishat se i keni shkatruu ne te kalumen ....spo i lypim..ama kjo kish ka ndodh shum von..kta e ka shkatrru komunizmi...dihet fare mir kjo pun...egzistoj dokumente dhe foto....edhe sa per dijeni tanden...komuna e prishtine asht mundu me gjdo form te mundshme me kundershtu dhenjen e tokes per katedrale..por ishte me e dobishme per komun dhenja e ksaj toke... prej asaj se do vinte po nuk ju kompenzua kjo tok...
Kishte em kan mir me i shikue fotot e Prishtines se vjeter ti zoteri..

Edhe me fal po konvertohet popullata..ket se kuptova...?


Le bre foret, po shkatrron shkoll per nje kult qe eshte perdor ne mesjet ?

Keto perralla tregoja Vatikanit, dhe njekohesisht tregoja historin e kosoves para se t'then "amen" !

“ u kon kur u kon ...... “

progress
19-04-10, 22:36
Kushe qan koken do na njohu vatikan shtet apo jo!!
te na njohin shtetet t'jera se vatikan ka problem me priftat( gej) le te rrugullon nje here qeshtjet fetare se kan marr ne qaf priftate ku po i shtyn ti dhunojn femijete perbreda mureve te kishes.se mos te na njohi kurre si shtet.

Kercovari
20-04-10, 08:25
Aq me rendesi qenka njohja nga vatikani?Ubububu!Ska nevoje Kosova te njihet nga klube fetare,kjo nuk do te i ndihmonte Kosoves asgje po as njohja nga miqt e serbeve islamiket.
Le te bajne bythen keto edhe ashtu e kan te felliqur dhe te pergjakur deri ne maksimum.

premium
20-04-10, 08:38
.. po edhe tė na njohin kot ėshtė .,..
ma pėrpara shtetarėt tonė duhet tė njohin vetveten edhe tė na pranon gjith bota , ēfare efekti ka Kosova me udhėheqsit e shtetit !!!

murrizi
20-04-10, 19:39
Si duhet tė reagojė Kisha : PĖRBALLĖ NJERĖZVE PA MEMORIE – PA RESPEKT DHE PA MIRĖNJOHJE

20 Prill 2010

Dom Jeton THAQI


Papa ishte ai qė e ftoi opinionin ndėrkombėtar tė intervenojė nė Kosovė nė vitin 1999. Nėn ombrellėn e Papės mijėra e mijėra organizata me emrin Caritas – Dashuri dhe Bamirėsi, u erdhėn nė ndihmė shumė shqiptarėve nė mėnyra dhe forma tė ndryshme e ato vazhdojnė kėshtu edhe tani.

Pėrshtypja apo kredibiliteti qė kanė krijuar jo pak gazetarė dhe disa nga mediet tek opinioni ynė, fatkeqėsisht ka qenė gjithnjė nė shkallė tė ultė. Megjithėse nė Kosovė ka mjaft shembuj tė gazetarisė sė mirėfilltė e modele tė njė kulture tė konsoliduar e tė mirėfilltė shkrimi, megjithatė, kjo nuk ka mundur ta ndryshojė gjendjen. Dhe kjo shihet qartazi edhe nga shitja dhe leximi i ultė i tyre. Mjerisht, jo pak nga gazetat e humbin pavarėsinė e tyre, duke u financuar nga disa qarqe tė caktuara, qofshin nė pushtet apo qofshin ato biznese tė pista. Kėshtu qė ato shėrbejnė pėr tė mbuluar dhe pėr tė pėrkrahur pushtetin e territ dhe pėr tė sulmuar dhe kryqėzuar tė pafajshmit. Kjo e vėrtetė e dhimshme vjen edhe nga vetė komentet e qytetarėve tė thjeshtė, qė mė parė nuk mė bindnin duke thėnė: “Ēka me i ndėgjue apo lexue kėto gėnjeshtra”. Kurrė kėto komente nuk mė kanė pėlqyer dhe kam menduar se janė vetėm justifikim i qytetarėve, tė cilėt nuk janė tė prirė nė lexim. Kohėve tė fundit, duke i lexuar shpesh kėto gėnjeshtra, jam i tunduar qė vėrtet tė pranoj kėtė mendim tė qytetarėve, tė cilėt me thjeshtėsinė e tyre dinė tė zbulojnė argumente dhe tė vėrteta nga jeta jonė shoqėrore. Kėtu, siē u shpreha edhe mė lart, nuk dėshiroj tė bėj pėrgjithėsime, sepse kemi shumė gazetarė qė veprojnė sipas njė etike profesionale dhe janė shumė tė ndėrgjegjshėm ndaj shkrimeve tė tyre dhe ndaj lexuesve e sidomos ndaj thirrjes gazetareske, pra ndaj detyrave dhe tė drejtave tė tyre. Nuk pretendoj kėtu t’i fus nė tė njėjtin “thes” tė gjithė!

Sulmi i disa medieve ndaj institucioneve fetare si mall pėr treg

Kohėve tė fundit, por sidomos nė kohėn e pasluftės, nė Kosovė dhe nė vendet e rajonit tema e fesė dhe e religjionit nė pėrgjithėsi, ėshtė bėrė temė interesante dhe qė tėrheq vėmendjen e publikut. Dhe jo rrallė gazetarėt po e shfrytėzojnė kėtė rast qė tė vejnė nė treg atė mall qė shitet mė sė shumti. Por prapa kėsaj ideje, qė argumentet fetare po zgjojnė interes, po fshihet edhe njė synim shumė djallėzor: qė tė sulmohen institucionet fetare nė Kosovė e mė gjerė, tė cilat gėzojnė njė autoritet dhe imazh tė mirė nė popull. Gazetarėve nuk po u intereson se cilėn bashkėsi po e sulmojnė apo po e godasin, me rendėsi ėshtė qė institucioni fetar ta humbasė fuqinė e vet dhe tė zbehet pashia e tyre. Kėshtu qė ky soj i gazetarėve e medieve na shfaqen aq tė pamėshirshėm dhe tė pafajshėm, vetėm e vetėm pėr tė bėrė lajm, pa menduar nė pasojat, dhe duke harruar krejtėsisht tė mirėn e klerit dhe tė prijėsve fetarė nė tė kaluarėn dhe nė bashkėkohėsi; u hidhen akuza klerikėve, shtyllave tė kombit, madje atyre institucioneve me traditė 2000-vjeēare. A thua, nė memorien tuaj, o vėllezėr gazetarė, tė krishterė e myslimanė, u zhduk dhe u avullua kontributi historik i kishės dhe i bashkėsive tė tjera fetare nė ruajtjen e kombit, kulturės, traditės dhe tė vetė atdheut? A ke harruar se kush e shkroi fjalėn mė tė bekuar nė gjuhėn shqipe? A mos dėshiron pėr tė ta kujtuar mendjendriturin Ipeshkvin e Durrėsit Pal Engjėllin? A mos e ke harruar rastėsisht autorin e librit tė parė nė gjuhėn shqipe, Gjon Buzukun, me librin e quajtur “Meshari” dhe nuk di se pėr ēka dhe ku pėrdoret meshari dhe ēka tė kujton meshari. Po ta kujtoj unė, sepse tė ka humbur memoria dhe kjo ėshtė mesha e shenjtė qė thuhet nė shumė kisha nė gjuhėn shumė tė ėmbėl shqipe, ku nė shqip flitet pėr dashurinė, pėr faljen dhe pėr bashkėjetesėn. A mos ke harruar pėr Pjetėr Budin, Bogdanin, Matrengėn, Mjedėn, Fishtėn... Dhe shumė rilindės tė tjerė mendjendritur, si Naimi e Kristoforidhi, Negovanui apo Petrio Nini Luarasi dhe qė e deshėn deri nė fund atdheun, duke e dhėnė edhe jetėn e tyre pėr tė mirėn e shqiptarisė. A i ke harruar, o vėlla gazetar, klerikėt qė qėndruan heroikisht ndaj regjimit tė Enver Hoxhės dhe ishin ata qė nuk u pajtuan me terrin e kėsaj ideologjie. A i ke harruar fratin e madh shqiptar Gjeēovin, Atė Luigj Palajn, apo meshtarėt tjerė qė u vranė tmerrėsisht nga Serbia dhe regjimi totalitarist? Nuk dėshiroj tė tė kujtoj mė shumė, por t’i kujtoj dy figura tjera qė bėnė shumė pėr kombin, dy ipeshkvijtė e fundit shqiptarė: Imzot Nikė Prela dhe Imzot Mark Sopi. Po Kisha, priftėrinjtė qė qėndruan gjatė luftės pranė popullit tė tyre dhe qė aty gjetėn strehė me mijėra njerėz pa bėrė dallime fetare.

Pena e Papa Benediktit XVI pwr kryetarin Sejdiu, pėr ta nėnshkruar Pavarėsinė e Kosovės/

Komenti i bėrė pa kurrfarė pėrgjegjėsie nga z. Behxhet Sh. Shala, i cili me njė papjekuri, pėrfol figurat mė tė mėdha tė Kishės dhe njėherėsh figurat me renome botėrore, siē ėshtė Papa Gjon Pali II dhe Papa Benedikti XVI. Kėtė e bėn duke e komentuar fjalimin e Kardinalit Walter Kasper. Kam dėgjuar se Papa Gjon Pali II, njė herė nė njė intervistė kishte deklaruar se pas popullit polak, pra popullit te vet, ai kishte nė zemėr popullin shqiptar. Dhe pėr kėtė edhe nuk hezitoi tė bėjė vizitėn mė 25 prill 1993 nė Shqipėri. E ke harruar shumė, z. Shala, se Papa ishte ai qė e ftoi opinionin ndėrkombėtar tė intervenojė nė Kosovė nė vitin 1999. Nėn ombrellėn e Papės mijėra e mijėra organizata me emrin Caritas – Dashuri dhe Bamirėsi, u erdhėn nė ndihmė shumė shqiptarėve nė mėnyra dhe forma tė ndryshme e ato vazhdojnė kėshtu edhe tani. A ke harruar qė Papa Benedikti XVI, disa ditė para se tė shpallej pavarėsia, e pranoi Kryetarin e Republikės sė Kosovės Dr. Fatmir Sejdiun dhe ia dorėzoi njė penė qė ishte pena pėr ta nėnshkruar Pavarėsinė e Kosovės. Nuk po tė flas pėr raportet e mė tė ndritshmit Kryetarit tė parė dhe ideatorit tė shtetit tonė, tė ndierit Ibrahim Rugova me shtetin e Vatikanit dhe me shtetet e perėndimit. Ndėrsa mė erdhi mirė qė zyrtarja e ministrisė sė punėve tė jashtme zonja Vlora Ēitaku, ka njė qėndrim mė tė pjekur dhe di tė vlerėsojė qėndrimin e Vatikanit pėr Kosovėn dhe mos tė bjerė nėn grackat e gazetarėve dhe tė bėhet pre e tyre. Mė vjen keq pėr disa gazetarė injorantė dhe me shumė pak dije qė akoma nuk e njohin as terminologjinė e thjeshtė kishtare dhe nuk dinė pėr ta dalluar apo bėjnė konfuzion ndėrmjet kardinalit dhe kancelarit.

vazhdon.......

Besi241
20-04-10, 21:21
Aq me rendesi qenka njohja nga vatikani?Ubububu!Ska nevoje Kosova te njihet nga klube fetare,kjo nuk do te i ndihmonte Kosoves asgje po as njohja nga miqt e serbeve islamiket.
Le te bajne bythen keto edhe ashtu e kan te felliqur dhe te pergjakur deri ne maksimum.


PO u njof Kosova nga Vatikani...ateher asht njoft nga krejt Bota..pas Amerikes..kjo ahst njohja e dyt me e rendesishme qe kishte me ndodh per Kosoven...

Kercovari
20-04-10, 21:39
PO u njof Kosova nga Vatikani...ateher asht njoft nga krejt Bota..pas Amerikes..kjo ahst njohja e dyt me e rendesishme qe kishte me ndodh per Kosoven...
mos more..per nje njohje nga ato te rezikojme femite tane me shekuj ne vazhdim..larg oqfte O Zot I Madherishem.

progress
21-04-10, 19:40
PO u njof Kosova nga Vatikani...ateher asht njoft nga krejt Bota..pas Amerikes..kjo ahst njohja e dyt me e rendesishme qe kishte me ndodh per Kosoven...

E ke ekzagjeru pak si shum me duket!
pse qenka me aqe rendesi te na njohi Vatikan!
Nuk mund te krahasojm shtetet islamik me vatikanin.sepse Kosova esht me 87% musliman.cdo njohje eshte numer pozitive Kosoven.

Prishtina-racing
21-04-10, 20:03
Kosova i kashumicen musliman po shtetet tjera te fuqishme jan shumica krishter kshtuqe per ta osht vatikani mbret..E ke ekzagjeru pak si shum me duket!
pse qenka me aqe rendesi te na njohi Vatikan!
Nuk mund te krahasojm shtetet islamik me vatikanin.sepse Kosova esht me 87% musliman.cdo njohje eshte numer pozitive Kosoven.

Kercovari
21-04-10, 20:33
Kosova i kashumicen musliman po shtetet tjera te fuqishme jan shumica krishter kshtuqe per ta osht vatikani mbret..
po per Kciren priftin kosova ka vetem qen per ate nuk e pranon vatikani..aman me kete vataikan me i palset b....O njerez,me heret shtete jan formu pa njohje,Izraeli edhe sot nuk eshte i njohur nga te gjithe shtetet po eshte shtet keshtuqe njohja nga vatikani dhe teherani nuk i sjellin asgje Kosoves.
Lerini keteo filozofi krishtere po as mso u mbeshteni ne ato mislimane..jan interesa ne pyetje..dhe vatikani ska si te njoh Kosoven dhe nuk e njehe sepse e ka njohur serbin me te gjitha kishat qe ua mori shqipatrev ne Kosove.Luftoni te meren kishat ne pronesi te shqiptareve si kulte historike ather evatikani do te kuptoje se ka luajte loje te gabuar,mos lutoni per krishterim se eshte shekulli 21 dhe kali nuk behet gomar dhe anasjelltas..j

Guri i madh
21-04-10, 21:49
po per Kciren priftin kosova ka vetem qen per ate nuk e pranon vatikani..aman me kete vataikan me i palset b....O njerez,me heret shtete jan formu pa njohje,Izraeli edhe sot nuk eshte i njohur nga te gjithe shtetet po eshte shtet keshtuqe njohja nga vatikani dhe teherani nuk i sjellin asgje Kosoves.
Lerini keteo filozofi krishtere po as mso u mbeshteni ne ato mislimane..jan interesa ne pyetje..dhe vatikani ska si te njoh Kosoven dhe nuk e njehe sepse e ka njohur serbin me te gjitha kishat qe ua mori shqipatrev ne Kosove.Luftoni te meren kishat ne pronesi te shqiptareve si kulte historike ather evatikani do te kuptoje se ka luajte loje te gabuar,mos lutoni per krishterim se eshte shekulli 21 dhe kali nuk behet gomar dhe anasjelltas..je vertet kerqovar po ne nuk kemi qeveri qe punon per me ngrit ekonomin po veq per korrupcion e krim te organizuar


e kur vjen koha me dhan llogari para atyre qe ju kan besue rrenve te tyre lidhen te politika globale


se kur shteti esht i fort ekonomikisht nuk e qan koken kush po e njeh e kush nuk e njeh


ne jemi nji shtet qe jetojna me VITRA nji pjes te ktyre vitrave i vjedhin politikanat e per popullin nuk mbetet asgje

Kercovari
22-04-10, 07:45
e vertet kerqovar po ne nuk kemi qeveri qe punon per me ngrit ekonomin po veq per korrupcion e krim te organizuar


e kur vjen koha me dhan llogari para atyre qe ju kan besue rrenve te tyre lidhen te politika globale


se kur shteti esht i fort ekonomikisht nuk e qan koken kush po e njeh e kush nuk e njeh


ne jemi nji shtet qe jetojna me VITRA nji pjes te ktyre vitrave i vjedhin politikanat e per popullin nuk mbetet asgje
i vjedhin te gjitha vitrat..i kan shendru ne biznes pompash,restorane,pishina me muzike te pakten te kenqet populli veres me nje spec djeges,ne pishin per te u fresku se speci djeges te i nxjere djeset ne funde te bythes dhe kjo freski me muzike e me kembe mini funde sa qe bretkoca u duket hashiqare si pushka e dates ne krah..hahaahah

Gentiani
22-04-10, 11:11
Si duhet tė reagojė Kisha : PĖRBALLĖ NJERĖZVE PA MEMORIE – PA RESPEKT DHE PA MIRĖNJOHJE

20 Prill 2010

Dom Jeton THAQI


Papa ishte ai qė e ftoi opinionin ndėrkombėtar tė intervenojė nė Kosovė nė vitin 1999. Nėn ombrellėn e Papės mijėra e mijėra organizata me emrin Caritas – Dashuri dhe Bamirėsi, u erdhėn nė ndihmė shumė shqiptarėve nė mėnyra dhe forma tė ndryshme e ato vazhdojnė kėshtu edhe tani.

Pėrshtypja apo kredibiliteti qė kanė krijuar jo pak gazetarė dhe disa nga mediet tek opinioni ynė, fatkeqėsisht ka qenė gjithnjė nė shkallė tė ultė. Megjithėse nė Kosovė ka mjaft shembuj tė gazetarisė sė mirėfilltė e modele tė njė kulture tė konsoliduar e tė mirėfilltė shkrimi, megjithatė, kjo nuk ka mundur ta ndryshojė gjendjen. Dhe kjo shihet qartazi edhe nga shitja dhe leximi i ultė i tyre. Mjerisht, jo pak nga gazetat e humbin pavarėsinė e tyre, duke u financuar nga disa qarqe tė caktuara, qofshin nė pushtet apo qofshin ato biznese tė pista. Kėshtu qė ato shėrbejnė pėr tė mbuluar dhe pėr tė pėrkrahur pushtetin e territ dhe pėr tė sulmuar dhe kryqėzuar tė pafajshmit. Kjo e vėrtetė e dhimshme vjen edhe nga vetė komentet e qytetarėve tė thjeshtė, qė mė parė nuk mė bindnin duke thėnė: “Ēka me i ndėgjue apo lexue kėto gėnjeshtra”. Kurrė kėto komente nuk mė kanė pėlqyer dhe kam menduar se janė vetėm justifikim i qytetarėve, tė cilėt nuk janė tė prirė nė lexim. Kohėve tė fundit, duke i lexuar shpesh kėto gėnjeshtra, jam i tunduar qė vėrtet tė pranoj kėtė mendim tė qytetarėve, tė cilėt me thjeshtėsinė e tyre dinė tė zbulojnė argumente dhe tė vėrteta nga jeta jonė shoqėrore. Kėtu, siē u shpreha edhe mė lart, nuk dėshiroj tė bėj pėrgjithėsime, sepse kemi shumė gazetarė qė veprojnė sipas njė etike profesionale dhe janė shumė tė ndėrgjegjshėm ndaj shkrimeve tė tyre dhe ndaj lexuesve e sidomos ndaj thirrjes gazetareske, pra ndaj detyrave dhe tė drejtave tė tyre. Nuk pretendoj kėtu t’i fus nė tė njėjtin “thes” tė gjithė!

Sulmi i disa medieve ndaj institucioneve fetare si mall pėr treg

Kohėve tė fundit, por sidomos nė kohėn e pasluftės, nė Kosovė dhe nė vendet e rajonit tema e fesė dhe e religjionit nė pėrgjithėsi, ėshtė bėrė temė interesante dhe qė tėrheq vėmendjen e publikut. Dhe jo rrallė gazetarėt po e shfrytėzojnė kėtė rast qė tė vejnė nė treg atė mall qė shitet mė sė shumti. Por prapa kėsaj ideje, qė argumentet fetare po zgjojnė interes, po fshihet edhe njė synim shumė djallėzor: qė tė sulmohen institucionet fetare nė Kosovė e mė gjerė, tė cilat gėzojnė njė autoritet dhe imazh tė mirė nė popull. Gazetarėve nuk po u intereson se cilėn bashkėsi po e sulmojnė apo po e godasin, me rendėsi ėshtė qė institucioni fetar ta humbasė fuqinė e vet dhe tė zbehet pashia e tyre. Kėshtu qė ky soj i gazetarėve e medieve na shfaqen aq tė pamėshirshėm dhe tė pafajshėm, vetėm e vetėm pėr tė bėrė lajm, pa menduar nė pasojat, dhe duke harruar krejtėsisht tė mirėn e klerit dhe tė prijėsve fetarė nė tė kaluarėn dhe nė bashkėkohėsi; u hidhen akuza klerikėve, shtyllave tė kombit, madje atyre institucioneve me traditė 2000-vjeēare. A thua, nė memorien tuaj, o vėllezėr gazetarė, tė krishterė e myslimanė, u zhduk dhe u avullua kontributi historik i kishės dhe i bashkėsive tė tjera fetare nė ruajtjen e kombit, kulturės, traditės dhe tė vetė atdheut? A ke harruar se kush e shkroi fjalėn mė tė bekuar nė gjuhėn shqipe? A mos dėshiron pėr tė ta kujtuar mendjendriturin Ipeshkvin e Durrėsit Pal Engjėllin? A mos e ke harruar rastėsisht autorin e librit tė parė nė gjuhėn shqipe, Gjon Buzukun, me librin e quajtur “Meshari” dhe nuk di se pėr ēka dhe ku pėrdoret meshari dhe ēka tė kujton meshari. Po ta kujtoj unė, sepse tė ka humbur memoria dhe kjo ėshtė mesha e shenjtė qė thuhet nė shumė kisha nė gjuhėn shumė tė ėmbėl shqipe, ku nė shqip flitet pėr dashurinė, pėr faljen dhe pėr bashkėjetesėn. A mos ke harruar pėr Pjetėr Budin, Bogdanin, Matrengėn, Mjedėn, Fishtėn... Dhe shumė rilindės tė tjerė mendjendritur, si Naimi e Kristoforidhi, Negovanui apo Petrio Nini Luarasi dhe qė e deshėn deri nė fund atdheun, duke e dhėnė edhe jetėn e tyre pėr tė mirėn e shqiptarisė. A i ke harruar, o vėlla gazetar, klerikėt qė qėndruan heroikisht ndaj regjimit tė Enver Hoxhės dhe ishin ata qė nuk u pajtuan me terrin e kėsaj ideologjie. A i ke harruar fratin e madh shqiptar Gjeēovin, Atė Luigj Palajn, apo meshtarėt tjerė qė u vranė tmerrėsisht nga Serbia dhe regjimi totalitarist? Nuk dėshiroj tė tė kujtoj mė shumė, por t’i kujtoj dy figura tjera qė bėnė shumė pėr kombin, dy ipeshkvijtė e fundit shqiptarė: Imzot Nikė Prela dhe Imzot Mark Sopi. Po Kisha, priftėrinjtė qė qėndruan gjatė luftės pranė popullit tė tyre dhe qė aty gjetėn strehė me mijėra njerėz pa bėrė dallime fetare.

Pena e Papa Benediktit XVI pwr kryetarin Sejdiu, pėr ta nėnshkruar Pavarėsinė e Kosovės/

Komenti i bėrė pa kurrfarė pėrgjegjėsie nga z. Behxhet Sh. Shala, i cili me njė papjekuri, pėrfol figurat mė tė mėdha tė Kishės dhe njėherėsh figurat me renome botėrore, siē ėshtė Papa Gjon Pali II dhe Papa Benedikti XVI. Kėtė e bėn duke e komentuar fjalimin e Kardinalit Walter Kasper. Kam dėgjuar se Papa Gjon Pali II, njė herė nė njė intervistė kishte deklaruar se pas popullit polak, pra popullit te vet, ai kishte nė zemėr popullin shqiptar. Dhe pėr kėtė edhe nuk hezitoi tė bėjė vizitėn mė 25 prill 1993 nė Shqipėri. E ke harruar shumė, z. Shala, se Papa ishte ai qė e ftoi opinionin ndėrkombėtar tė intervenojė nė Kosovė nė vitin 1999. Nėn ombrellėn e Papės mijėra e mijėra organizata me emrin Caritas – Dashuri dhe Bamirėsi, u erdhėn nė ndihmė shumė shqiptarėve nė mėnyra dhe forma tė ndryshme e ato vazhdojnė kėshtu edhe tani. A ke harruar qė Papa Benedikti XVI, disa ditė para se tė shpallej pavarėsia, e pranoi Kryetarin e Republikės sė Kosovės Dr. Fatmir Sejdiun dhe ia dorėzoi njė penė qė ishte pena pėr ta nėnshkruar Pavarėsinė e Kosovės. Nuk po tė flas pėr raportet e mė tė ndritshmit Kryetarit tė parė dhe ideatorit tė shtetit tonė, tė ndierit Ibrahim Rugova me shtetin e Vatikanit dhe me shtetet e perėndimit. Ndėrsa mė erdhi mirė qė zyrtarja e ministrisė sė punėve tė jashtme zonja Vlora Ēitaku, ka njė qėndrim mė tė pjekur dhe di tė vlerėsojė qėndrimin e Vatikanit pėr Kosovėn dhe mos tė bjerė nėn grackat e gazetarėve dhe tė bėhet pre e tyre. Mė vjen keq pėr disa gazetarė injorantė dhe me shumė pak dije qė akoma nuk e njohin as terminologjinė e thjeshtė kishtare dhe nuk dinė pėr ta dalluar apo bėjnė konfuzion ndėrmjet kardinalit dhe kancelarit.

vazhdon.......

te na rroje Dom Jeton THAQI se bashku me Papa Benediktin XVI ! edhe ate per 16 here ua parapaguaj dyve :wink: vetem te mos i dridhen duarte :biggrin:

lexo tani; Papa Kristo Negovani, Gjon Buzuki, Pjeter Bogdani, Naim Frasheri... jo Rasim Thaqi e Leci...bla,bla,bla...

Dom Jetonat, kane per te jetuar me kete problematike, per aq sa nuk munden te dallojne kombetaren nga fetarja, e qe ne fakt fetaren e tyre mundohen te na e shesin per kombetare, si koqe per bubrek (qishtu kuptohet ne gjuhen e shkruar, te thene e pa thene shqipe)


Ēfare lidhje kane keta me Ratzingerin e mutit, kur i ndajne shekuj mes te pareve e dhe te dyteve dhe i ndane adriatiku ne mes mu sikur qiellin edhe token!

progress
22-04-10, 14:52
Kosova i kashumicen musliman po shtetet tjera te fuqishme jan shumica krishter kshtuqe per ta osht vatikani mbret..

Cdo njohje eshte pozitive, njohja e shtetve arabe qe jan me shumic luan rol edhe me pozitv,sepse kosove esht me shumic musliman.Vatikani nuk te njeh shtet pershkak te ndjeshmeris ndaj kishes ortodokse serb.

Per kishate serbe kosove eshte plag e rende,deri sa te njeh serbia shtete nga vatikan ase qe prite nje gje e till, edhe ashtu eshte intistuticion fetare.nuk qon shum peshe njohja e vatikanit.

Kishata serbe direekt kan mare pjese ne luften e Kosoves.
Gjamit nuk e kan ber nje gje till. Ashtu qe mos te qajm hallin shum, na njohu apo jo vatikani.

Besi241
22-04-10, 17:22
E ke ekzagjeru pak si shum me duket!
pse qenka me aqe rendesi te na njohi Vatikan!
Nuk mund te krahasojm shtetet islamik me vatikanin.sepse Kosova esht me 87% musliman.cdo njohje eshte numer pozitive Kosoven.


E VErtet qe kosva asht 87% musliman..po fatmirsisht ...as njė shqiptar nuk don ti ngjaj naj sheti Musliman...thjesht e dojn perparimin..e kulturen..edh eper ket kem orientim perendimor...Njohjet nga shtet arabe kishim me pas rendesi veq si numer...sa me mujt me u perfaqsu ne OKB si shtet..a njohjet e tjera kishin me kontribu ne forcimin e kosoves si shtet...sidomos njohja nga Vatikani...qe ka nje status shum special ne krejt Bot...kishte me ndiku te te shum shtete me na njoft.

Kercovari
23-04-10, 07:17
E VErtet qe kosva asht 87% musliman..po fatmirsisht ...as njė shqiptar nuk don ti ngjaj naj sheti Musliman...thjesht e dojn perparimin..e kulturen..edh eper ket kem orientim perendimor...Njohjet nga shtet arabe kishim me pas rendesi veq si numer...sa me mujt me u perfaqsu ne OKB si shtet..a njohjet e tjera kishin me kontribu ne forcimin e kosoves si shtet...sidomos njohja nga Vatikani...qe ka nje status shum special ne krejt Bot...kishte me ndiku te te shum shtete me na njoft.
Me pristat katolik dhe frateret qe abozojne per cdo dite me femi te retarduar i ka ven pikpyetje njohjes vet vatikani,dhe mos dhashte Zoti te u ngjajme ne atyre.merre kete deshire per vete besi dhe ri large meje se te hudh benzin dhe shkrepsen..:biggrin: dhe kujdes mos ma njollos abetaren dhe shiko futja me keto shkrime andej ka shumadija,se ketu i thone gjuha shqipe e paster eshte gjuhe zyrtare..pa vatikan serbi dhe teheran.ashtu djalo!

Doooni
23-04-10, 12:21
me falni po....


Si po shihet, Vatikani po dike vetem me dhunu femit dhe me perkrah Genocide.

dmth. Vatikan veten DHUN njeh....

Qesharake eshte se Vatikani eshte Pergjegj i zotit ne bote.....qfar Zoti eshte ky..kur kta vetem dhunen e njohin?

Ky nuk eshte ZOt, po Dreqi....edhe kta te Vatikanit ne iu lusin zotit...po dreqit.

progress
23-04-10, 13:23
E VErtet qe kosva asht 87% musliman..po fatmirsisht ...as njė shqiptar nuk don ti ngjaj naj sheti Musliman...thjesht e dojn perparimin..e kulturen..edh eper ket kem orientim perendimor...Njohjet nga shtet arabe kishim me pas rendesi veq si numer...sa me mujt me u perfaqsu ne OKB si shtet..a njohjet e tjera kishin me kontribu ne forcimin e kosoves si shtet...sidomos njohja nga Vatikani...qe ka nje status shum special ne krejt Bot...kishte me ndiku te te shum shtete me na njoft.


-Ti mund te flasesh per te krishteret e jo shqiptaret musliman.-Cili eshte aje Shqiptare Musliman qe nuk edeshiron nje gje till te lutem!
Vatikan ka problemet e vete brenda per brenda atyre mureve?

Vartikan le te rregullon qeshtejn e martesave te priftave ,qe cdo dite po turprojn fen kristijane.Per cfare statuesi spejcijal thua !-dhunimi i femijeve po behete perdrena kishave qe jan nen mbykqyren e Vatikanit.Besa edhe Papa Benediku i 16,tani na dule se kishte fshehure raste ku abuzohen femijet, brenda kishave.Pra nuk luan rol shum te rendesishem edhe sikur mos te njo kosoven shtet Vatikani.

progress
23-04-10, 13:29
me falni po....


Si po shihet, Vatikani po dike vetem me dhunu femit dhe me perkrah Genocide.

dmth. Vatikan veten DHUN njeh....

Qesharake eshte se Vatikani eshte Pergjegj i zotit ne bote.....qfar Zoti eshte ky..kur kta vetem dhunen e njohin?

Ky nuk eshte ZOt, po Dreqi....edhe kta te Vatikanit ne iu lusin zotit...po dreqit.

Doooni sikur te kishte aqe ndikim te madhe vatikan, sa( keta mendojn).Pse nuk beri thirrj ne kohen e luftes ne Kosove kishave ortodokse! qe mos te marin pjes ne gjonocidet qe ju beshin Shqiptarve Musliman?
U mesuma tani me lojrate e kishave.

Mir thua ti, ketu nuk ka pun Zoti po djalli

Oqeani
23-04-10, 22:18
Vatikani - ēerdhe e pedofilisė !

Athua ka ndikim ne ēėshtjen politike !

Besi241
24-04-10, 16:43
[quote=progress]-Ti mund te flasesh per te krishteret e jo shqiptaret musliman.-Cili eshte aje Shqiptare Musliman qe nuk edeshiron nje gje till te lutem!
Vatikan ka problemet e vete brenda per brenda atyre mureve?


PO sikur te publikoheshin skandalet e hogjve...do ishte ,mjerim...si tipi i Kastriot Dukes..apo si aj hogja qe per vite me radh kishte mbajt femit e vet te mbylluur ..si minje..ket e kem pa ne rtk,,,se me pas kan ne arabi nuk ish buklilu aspak...ju keni mijra te zeza me t emdhoja...veq se feja juaj lejon abuzimet..kshtu qe per juve kjo ahst Normale...tu marr shembull prej muhametit..e ati sheikit s eu martua me fmin 12 vjeqare...po sikur te ndodhte kjo ne naj vend te krishter...ish qu bota e krishter ne kamb....
Sa te mjer e ta pa dijshum qe jeni...