PDA

View Full Version : Mashkulli ideal nuk ekziston!?


Jana
26-01-10, 17:09
Femrat tė cilat vazhdojnė tė kėrkojnė ‘mashkullin e duhur’ edhe pas moshės 30-vjeēare, janė tė gjykuara qė tė jetojnė vetėm- thotė Lori Gottlieb, autore e librit kontrovers “Marry Him: The Case for Settling for Mr Good Enough”.


Ajo kėrkon nga fermat qė tė mos e kėrkojnė mashkullin e pėrsosur, por tė zgjedhin atė qė iu pėrshtatet.
Gottlieb thotė se besimi se ekziston mashkulli ideal ėshtė vetėm njė mit, ndėrsa pėr kėtė fajėson filmat romantikė tė cilėt i nxisin femrat tė kėrkojnė dashuri tė tillė.

Problemi i femrave, sipas Gottlieb, ėshtė se e teprojnė me idealizimin e martesės, ndėrsa, gjithmonė sipas autores, ideja e dashurisė romantike ėshtė thjeshtė njė fantazi e cila i bėn femrat tė lumtura nė momentin kur mendojnė pėr diēka tė tillė.

Arb
26-01-10, 17:38
2009, edhe hala femnat enderrojne.

Jana
26-01-10, 17:39
2009, edhe hala femnat enderrojne.

Mendoj qe kemi nje enderr te perbashket ne kete rast...dy gjinite...

dr1ta
27-01-10, 23:11
2009, edhe hala femnat enderrojne.


Mire qe e pranon :wink:

turisti
27-01-10, 23:22
Femrat tė cilat vazhdojnė tė kėrkojnė ‘mashkullin e duhur’ edhe pas moshės 30-vjeēare, janė tė gjykuara qė tė jetojnė vetėm- thotė Lori Gottlieb, autore e librit kontrovers “Marry Him: The Case for Settling for Mr Good Enough”.


Ajo kėrkon nga fermat qė tė mos e kėrkojnė mashkullin e pėrsosur, por tė zgjedhin atė qė iu pėrshtatet.
Gottlieb thotė se besimi se ekziston mashkulli ideal ėshtė vetėm njė mit, ndėrsa pėr kėtė fajėson filmat romantikė tė cilėt i nxisin femrat tė kėrkojnė dashuri tė tillė.

Problemi i femrave, sipas Gottlieb, ėshtė se e teprojnė me idealizimin e martesės, ndėrsa, gjithmonė sipas autores, ideja e dashurisė romantike ėshtė thjeshtė njė fantazi e cila i bėn femrat tė lumtura nė momentin kur mendojnė pėr diēka tė tillė.

Une nuk pajtohem,sepse idealizimi eshte deshira e secilit qe din/don me idealiziue si dikush qe nuk don....,mirepo,dashuria dhe lumturia nuk jane FANTAZI,jane nje gjendje reale per te cilen dihet pasur SHPIRT te ndjeshem,besim,durim dhe guxim me dhene DASHURI,ateherit ajo kthehet dhe perjetohet pernjimend.mirepo,mbi te gjithave nuk duhet harruar se MASHKULLI IDEAL nuk egziston. Ideal eshte aq sa e IDEALIZOJME ne ENDERRAT e TONA...........

emine
27-01-10, 23:26
e zoti na lashte shnoshe,koka ba nami e na pa dite sen jo:tongue:

Amina
27-01-10, 23:27
Femrat tė cilat vazhdojnė tė kėrkojnė ‘mashkullin e duhur’ edhe pas moshės 30-vjeēare, janė tė gjykuara qė tė jetojnė vetėm- thotė Lori Gottlieb, autore e librit kontrovers “Marry Him: The Case for Settling for Mr Good Enough”.


Ajo kėrkon nga fermat qė tė mos e kėrkojnė mashkullin e pėrsosur, por tė zgjedhin atė qė iu pėrshtatet.
Gottlieb thotė se besimi se ekziston mashkulli ideal ėshtė vetėm njė mit, ndėrsa pėr kėtė fajėson filmat romantikė tė cilėt i nxisin femrat tė kėrkojnė dashuri tė tillė.

Problemi i femrave, sipas Gottlieb, ėshtė se e teprojnė me idealizimin e martesės, ndėrsa, gjithmonė sipas autores, ideja e dashurisė romantike ėshtė thjeshtė njė fantazi e cila i bėn femrat tė lumtura nė momentin kur mendojnė pėr diēka tė tillė.

Mashkulli ideal nuk egziston, por i duhur po.

emine
27-01-10, 23:29
Mashkulli ideal nuk egziston, por i duhur po.#

more veq berllogin ta merr e ta hupe se boll ideal oshte:biggrin:

turisti
27-01-10, 23:32
Mashkulli ideal nuk egziston, por i duhur po.

Fort bukur e ke formulue.........:biggrin:

turisti
27-01-10, 23:33
#

more veq berllogin ta merr e ta hupe se boll ideal oshte:biggrin:

Kriteret interesante i pahe...........:biggrin: ,hahahahahahahahahahaha.

YanYan
28-01-10, 00:28
Mashkulli ideal nuk egziston, ashtu si nuk egziston as femra ideale.
Ama, kur vjen puna qe bjen mrend kam e kry, ska njeri me ideal se ai/ajo :D

Lapsi
28-01-10, 10:24
Mashkulli ideal nuk egziston, ashtu si nuk egziston as femra ideale.
Ama, kur vjen puna qe bjen mrend kam e kry, ska njeri me ideal se ai/ajo :Dpikerisht...pra mund te flitet sadopak per idealizem

thellenza
29-01-10, 19:29
Nese eshte njeri, i kuptushem, i dashur, i sinqert dhe te pelqen me te mirat dhe te metat qe ai ka, athere kjo eshte ideale. Mendoj se mashkulli ideal egziston, si jo.

Amina
29-01-10, 20:52
Nese eshte njeri, i kuptushem, i dashur, i sinqert dhe te pelqen me te mirat dhe te metat qe ai ka, athere kjo eshte ideale. Mendoj se mashkulli ideal egziston, si jo.

Ideal do te thote perfekt, dhe e dijm se gjera perfekte nuk ka edhe me se paku jan njerezit perfekt.
Por nje person mund te jete "ideal" per veten tende.

roadrunner
29-01-10, 22:14
Ideal ndoshta jo, por te pershtatshem ka breee.....per qka eshte sakrifica ee eee...kompromisi...etj etj....

emine
01-02-10, 11:04
cdo gje munde te jete idelae,per dikend a idelae nese bje shi,ndersa per tjeret kure ka diell,ajo mvaret nga natyra njerzore si i pranojne njerzit,ndoshta dhe me pak te meta i duket idela ,e per dikoend edhe me qen pric seshte prep ideal si permushe deshirat e saj/tij,ideale eshte ajo qka na ben ne te lumtur,pse jo noshta dhe dita em bore dhe mraz,eshte ideale

Lapsi
01-02-10, 11:31
me vjen keq per ty Emine... te mungon idealizmi :P

speci
01-02-10, 16:15
Qysh nuk ka more mashkuj ideal aaa?
Te jgithe i pershtaten idealizmit sipas nevojes hahahhaha:biggrin:

roadrunner
01-02-10, 16:22
He se na femrat kurr nuk jemi te knaqta, gjithmone tuj gropue per ma mire, e nuk e shohim te miren permas, se e kem mbulu me dhe....ihaaa....

shfletuesi_
01-02-10, 16:33
.... Nuk egziston tyben as s'ka me egzistu deri sa ti ploteson 5 kritere.

1 te ket pare
2 te ket kerr
3 t'mos ket nane babe
4 te kete banese n'sheher qytet
5 te shkon 2 here ne pushime 1 here verore 1 here dimrore. Eh tyben me tana qeto eshte vshtir me gjet se mos me pas nja e ka tjetren... jaaa oj femra kurr skeni me gjet harro.com aaaa :tongue:

roadrunner
01-02-10, 16:42
me q'to kritere, a eshte edhe femra ideale apo? (ishalla se me marohet qefi hahahaha :P).... Nuk egziston tyben as s'ka me egzistu deri sa ti ploteson 5 kritere.

1 te ket pare
2 te ket kerr
3 t'mos ket nane babe
4 te kete banese n'sheher qytet
5 te shkon 2 here ne pushime 1 here verore 1 here dimrore. Eh tyben me tana qeto eshte vshtir me gjet se mos me pas nja e ka tjetren... jaaa oj femra kurr skeni me gjet harro.com aaaa :tongue:

shfletuesi_
01-02-10, 16:44
me q'to kritere, a eshte edhe femra ideale apo? (ishalla se me marohet qefi hahahaha :P)


Jo me ato kritere ishte vetem mashkulli ideal. E femra ideale per mashkullin eshte kjo:

1 Te jet ne perendim dikund vetem ne Kosove t'mos jet
2 Te ket passaporte gjermane.
Per femra qe jan ne perendim nuk vlen fort bukuria se si po ja qet ajzvajzin a qysh pa i thon perpara spo e kqyrin bukurin po vizen hahahahhaha :)

roadrunner
01-02-10, 16:46
hahahaha kukuuuuu diqaaaa hahahahhhahahahahahahahaJo me ato kritere ishte vetem mashkulli ideal. E femra ideale per mashkullin eshte kjo:

1 Te jet ne perendim dikund vetem ne Kosove t'mos jet
2 Te ket passaporte gjermane.
Per femra qe jan ne perendim nuk vlen fort bukuria se si po ja qet ajzvajzin a qysh pa i thon perpara spo e kqyrin bukurin po vizen hahahahhaha :)

murrizi
01-02-10, 16:57
He se na femrat kurr nuk jemi te knaqta, gjithmone tuj gropue per ma mire, e nuk e shohim te miren permas, se e kem mbulu me dhe....ihaaa....
Ju fembrat a ?
hajt se spo thom kurgjo niher.
thom noshta kur tma hjekin lekuren e arushes vjerr tu ter.

emine
01-02-10, 17:15
Jo me ato kritere ishte vetem mashkulli ideal. E femra ideale per mashkullin eshte kjo:

1 Te jet ne perendim dikund vetem ne Kosove t'mos jet
2 Te ket passaporte gjermane.
Per femra qe jan ne perendim nuk vlen fort bukuria se si po ja qet ajzvajzin a qysh pa i thon perpara spo e kqyrin bukurin po vizen hahahahhaha :)

evlad qka je harlis:biggrin:

Fshatari
01-02-10, 18:09
Gjithemone e kam konsiderue veten si mashkull ideal!Si duket e paskam pas gabim...!

emine
01-02-10, 18:32
veq fembra ideale ska m,se meshkuj llom


http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0410002926690_m.jpg

Qika^Me^Kule
01-02-10, 21:59
Ka ka si nuk ka , por Ata / Ato qe jan ideal.... rin nen hije e nuk lodhen kot te perballen me ate /ate te kotin/en ....!!!

YanYan
02-02-10, 01:49
pikerisht...pra mund te flitet sadopak per idealizem
Sigurisht! Jo sadopak por shume.

Oltiana1
02-02-10, 12:38
Mos u lodhni sė kėrkuari mashkull apo femėr ideale se ėshtė e kot , vetė fjala ideal po tregon qė duhet me qenė i pėrkryer e i pėrsosur , qė qėndron mbi tė gjithė dhe tė tillė nuk ka .

Lapsi
02-02-10, 14:10
Sigurisht! Jo sadopak por shume.sadopak e perdora per pesimistet e ideales :P

Idila
02-02-10, 14:11
Po more ekziston, unė e gjeta, e zgjodha dhe e rrėmbeva/vodha me kohė dhe tani bashkėjetoj me Idealin tim. ;-)

Oltiana1
02-02-10, 14:14
Po more ekziston, unė e gjeta, e zgjodha dhe e rrėmbeva/vodha me kohė dhe tani bashkėjetoj me Idealin tim. ;-)
Sa e zonja moj ti , e`hhh ai Ideal le tė gėzohet qė tė ka gjetur ty siē je :)

thellenza
02-02-10, 16:27
Ideal do te thote perfekt, dhe e dijm se gjera perfekte nuk ka edhe me se paku jan njerezit perfekt.
Por nje person mund te jete "ideal" per veten tende.Une per vete fjalen e ideal e kuptoj me teper si pershtatshmeri se sa si perfktcionizem. Per mua eshte dicka ideale, kur une ndjehem rahat dhe mire me ate gje. Dhe kuptohet dhe dihet, se njerzit nuk jan perfekt, por e di qe njerz ideal ka, per secilin prej nesh egziston ndonje dikund.

Pershendetje Amina :smile:

speci
02-02-10, 16:51
a e gjete a JO?
se kesh tuj prit ne rend qitu...

Oqeani
02-02-10, 17:01
Po more egziston pse jo - hajt jaran per uthulla - jarani - hajt ....

murrizi
02-02-10, 17:22
Kanė tė drejtė Fembrat kėtu.
....sepse ende nuk mė kanė parė mua.

Kalimtare
03-02-10, 14:24
ska njeri ideal.. me pengon termi ''ideal'' sepse eshte mbeshtetur tek utopijat e shpifta te njeriut, qe mundohen me kriju įpo kerku dicka, qe vete smund ta ofrojn kurrsesi si qeni e pa.-perkryr!

nqse eksiston nje gje ideale.ateher gjinija mashkullore as afer s'ia ben!


me te mejra...

Kalimtare
03-02-10, 14:27
.........

emine
28-02-10, 21:42
ku ke femna ideale me ekgzistu mashkulli

Murgesha
01-03-10, 15:20
Vetem njo o kon, ate e kam une, ju tjerat kot kerkoni ha,hahaahahahahahahaahahaha

SANTANA-29
01-03-10, 15:22
Vetem njo o kon, ate e kam une, ju tjerat kot kerkoni ha,hahaahahahahahahaahahaha

Mos ja u hup shpresat tjerave,,:smile:

Lypni lyni se gjani ka shum,sa mendja sja u merr

LABI
01-03-10, 17:25
Tek gjithesecili ne mendjen , perftyrimin/imaxhinaten , shijen , boten e gjithesecilit (te "tij" dhe te "saj") ekziston nje mashkull apo femer ideale ... VETEM SE KJO NGJANE TE JET E PERPUTHSHME e PAJTUESHME ME DESHIRAT VETEM NE MENDJEN ... e JO DHE NE REALITET (si e idalizune, e "plote" e konstruktuar, e deshiruar).... TJETER GJE ESHTE QE "VETMOHIMI" I bene (na bene) te fusim ne loje matesin/llogaritesin e "perafersie" ME IDEALET dhe BOTEKUPTIMET TONA !!

jadore
01-03-10, 18:11
a ka ketu qe ende besojne ne Baba -Dimer-a..?

turisti
01-03-10, 18:54
a ka ketu qe ende besojne ne Baba -Dimer-a..?

Ka,ka,si babadimra si babadimeresha.........:biggrin: .

dr1ta
01-03-10, 22:14
Kogja Ideal esht:smile: -----------------------------------------------------> Turisti kuptohet :)

Virti
01-03-10, 22:32
Zoti na lasht shnosh. :rolleyes: :cool:

emine
01-03-10, 22:51
qe se jau vizatoi nja si doni,veq mos kukatni se ma qute dhimbtene kres:tongue:

arti69
02-03-10, 11:37
Mashkulli ideal egziston aq sa egziston femra ideale.

vjeshta
02-03-10, 15:11
Ky lajm qenka ma katastrofė se katastrofa !:eek: :tongue:

halla e madhe
02-03-10, 16:31
Ky lajm qenka ma katastrofė se katastrofa !:eek: :tongue:

..jo moj, cfare katastrofe?...rrnojme edhe pa mashkuj ideal:biggrin: ...kryesorja na te jemi ideale:redface:

Oqeani
02-03-10, 20:16
..jo moj, cfare katastrofe?...rrnojme edhe pa mashkuj ideal:biggrin: ...kryesorja na te jemi ideale:redface:

Eh, per ate kur te dalim pas mesnate, ju lajme ne shtepi !!!
Besa edhe ne idal jemi, si po ulemi ne klubet e nates, nuk po luajme vendi !!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon4.gif

valiii
02-03-10, 20:48
Ēka pi bjen qikjo 'ideal' bre ???

halla e madhe
02-03-10, 20:51
Ēka pi bjen qikjo 'ideal' bre ???

partner/rja qe "lidhet" per shpi deee...krejt lehte ta kuptosh:biggrin:

valiii
02-03-10, 20:57
partner/rja qe "lidhet" per shpi deee...krejt lehte ta kuptosh:biggrin:
ani qasi ka plote, pse po thuni qe nuk egzistojne ... Jaaaa une spasna lidhje me 'idealitet' se shpija uk mu ka bo :P. Po edhe me kqyre prej anes tjeter, ēka i vyen asaj gruje, burri i vet qe tan diten i rrin te shpija. Aiiiiiii, qetu n dardani ki me shumice edhe vlojne ideallcat :D

halla e madhe
02-03-10, 21:01
ani qasi ka plote, pse po thuni qe nuk egzistojne ... Jaaaa une spasna lidhje me 'idealitet' se shpija uk mu ka bo :P. Po edhe me kqyre prej anes tjeter, ēka i vyen asaj gruje, burri i vet qe tan diten i rrin te shpija. Aiiiiiii, qetu n dardani ki me shumice edhe vlojne ideallcat :D

...po vlojme nga idealiteti:biggrin: :biggrin: :biggrin:

teutaA
03-03-10, 10:39
po pse sme kallzojshi me heret bre aiiiiiiiiiiiii un u myta tu e lyp:smile:

jadore
03-03-10, 11:08
partner/rja qe "lidhet" per shpi deee...krejt lehte ta kuptosh:biggrin:

halle bre , mi kpute penjet me ka krejte ... kokem kone tu jetu badihava me ideal te rrejshem-a .. a pika me raft qe nuk e ngojsha perparimin e llapit qe per te mire me mesojke hhahahhaa .. mire e paksa pas njeri ku ka idealizma ne kohe bahskohore ..

..tash halle ti po thu qe ideal del qe eshte ai herif qe rrine te shtepij-a.. une ne pune sabah e akshom .. po a e di bre qe kater ore ne dite e kam pastrusen atje tu mi bo keshe punte e shtepise ...dreqi e marrte edhe kete idealizem ne kohe te sotit

halla e madhe
03-03-10, 11:16
halle bre , mi kpute penjet me ka krejte ... kokem kone tu jetu badihava me ideal te rrejshem-a .. a pika me raft qe nuk e ngojsha perparimin e llapit qe per te mire me mesojke hhahahhaa .. mire e paksa pas njeri ku ka idealizma ne kohe bahskohore ..

..tash halle ti po thu qe ideal del qe eshte ai herif qe rrine te shtepij-a.. une ne pune sabah e akshom .. po a e di bre qe kater ore ne dite e kam pastrusen atje tu mi bo keshe punte e shtepise ...dreqi e marrte edhe kete idealizem ne kohe te sotit

...edhe pastruse paske a?..kukuu n'njefte murrizi te paska dale fjala per intriga te reja...jadorka ka pastruseeee...priti masnej krejt mileti te behen "ideala"...kur t'vjen pastrusja burrit i lejohet me dale pak me marre ajr te paster!:biggrin: :redface:

Lapsi
03-03-10, 11:22
po na del ideale edhe puna e pastrueses :P

Abetare
04-03-10, 08:44
Jo, u binda edhe unė , madje u binda se as dashuria e vertetė nuk egziston edhpse shumė shpesh fillon ....

LaDy_Diaspora
20-07-11, 07:53
Si femra si mashkulli - ajo apo ai IDEALI nuk egziston askund.
Asnjeri nuk eshte i kompletuar, prandaj jemi cifte, qe te kompletohemi, me te mirat dhe te keqijat qe i kemi, te behemi si Yin Yang... :rolleyes:

emine
06-01-12, 18:47
zoti na lasht shnosh,