PDA

View Full Version : Pilaf me gjalpė ...


Jana
26-01-10, 17:48
Pėr 4-5 persona duhen:
* 2 filxhanė ēaji oriz
* 4 filxhanė lėng mishi ose ujė
* 2 lugė gjelle gjalpė
* kripė, piper i zi.
Pėrgatitja:
Orizi qėrohet, lahet, kullohet dhe skuqet nė yndyrė tė nxehtė, pastaj hidhet lėng mishi ose ujė i vluar, kripė, mbulohet dhe lihet nė zjarr tė ngadaltė 15-20 minuta. Pasi tė ketė pirė gjithė lėngun dhe nė sipėrfaqe tė jenė krijuar vrima, hiqet nga zjarri, lihet i mbuluar me kapak pėr 10-15 minuta, sepse avulli e zbut dhe shkriftohet mė mirė. Kur qitet nė pjatė, pilafit mund t'i hidhet gjalpė i shkrirė ose salcė domatesh, e pėrgatitur si pėr makarona. Gjithashtu mund tė bėhet edhe me yē dhe nė kėtė rast pėrgatitet njėsoj si mė sipėr.
Pilafi mund tė bėhet edhe pa e kaurdisur orizin, nė kėtė rast pėrdoret vetėm gjalpi.
Nė lėngun e mishit ose nė ujė tė vluar me kripė, nė sasi tė caktuar, hidhet orizi i pastruar e i larė, pėrzihet pak dhe mbulohet me kapak, lihet tė zihet nė zjarr tė ngadaltė pėr 10-15 minuta dhe kur tė ketė pirė gjithė lėngun e nė sipėrfaqe tė krijohen vrima, hidhet gjalpė i shkrirė, pėrzihet, mbulohet me kapak dhe lihet nė njė anė tė shporetit. Kur qitet nė pjata i hidhet piper i zi.