PDA

View Full Version : Zhvlersim i lekut


lirik
27-01-10, 08:36
LEKU U KEMBYE ME 138.8 NE RAPORT ME EURON

nuk e di nuk jam ekspert i forte i kytre qeshtjeve por nji zhvlersim kaq i madh i lekut dhe megjithat nji mbajtje e ksaj valute a ka llogari per se nuk hyn shqiperia ne euro te sherbehet se paku me parane euro
kjo do te ishte ne interes te madh te turizmit
jam i bindur se shqiperia do te kishte shum vershim me te madh te turizmit
nese praktokon euron dhe do te ket raporte me te kjarta e me favorizuese ekonomike

por kush po ka interes ta mbaj lekun ne fuqi ndoshta vetem qarqe te caktuara klanesh

roadrunner
27-01-10, 09:44
po tani qysh me i korr turistat keta o lirik. Nuk po kane aq shume fitim ne dyfishimin e qmimeve per turistet, se kur po shohin shtrejt nuk po blejn edhe aq shume, e ndryshe s'munden me u shfarros, qetu e kan kejt fitimin keta :D

lirik
28-01-10, 20:35
po tani qysh me i korr turistat keta o lirik. Nuk po kane aq shume fitim ne dyfishimin e qmimeve per turistet, se kur po shohin shtrejt nuk po blejn edhe aq shume, e ndryshe s'munden me u shfarros, qetu e kan kejt fitimin keta :D
E DI SE ME ANE TE LEKUT BEHEN SHUM KEQPERDORIME POR
SHQIPERIA MEQENSE PRETENDON TE HYN NE EUROPė

ME MIRE DO TE ISHTE Qė DISA VJET PARA SE TY HYN NE EUROPE SHQIPERIA
TE PRAKTIKOJ VALUTEN EURO SE PAKU QE POPULLI TE MSOHET ME

EURO

MENDOJ SE NUK DO TE ISHTE KEQ QE TE PRAKTIOKOHET MONEDHA
EURO EDHE NE SHQIPERI PERNDRYSHE NUK KA KUPTIM MA KJO SJELLJE

4peace
29-01-10, 14:02
***

Nderrimi i monedhave s'eshte fontane deshirash. Pra, s'mundet njeriu me monedhe te dobet ta pervetesoje nje monedhe tjeter me stabile. Sepse ajo ka edhe pronar te vetin. Keshtuqe kerkohet plotesim kushtesh dhe permbajtje rregullash te ndryshme per te ardhur der tek kjo - futja ne perdorim e Euros ne vend te Lekut.

Megjithate, edhe po te na plotesohej deshira, vet perdorimi i nje monedhe te tille nuk e garanton stabilitetin e nje ekonomise se nje vendi, me kete rast - Shqiperise.

(Jo) stabiliteti i nje monedhe mvaret nga faktore te shumte. Cilet jane ata faktore, per kete mund te na e shpjegoje ndonje ekspert (njohes) i kesaje fushe.


***

lirik
01-02-10, 10:36
absurde kohore shqiperia ather nuk qenka e parashikuar per te hy ne europe
por qenka e denuar nga klanet e qarqet e caktuara te vuaj prore
me njefar zhvlersimi i infalcioni me nje far monedhe qe nuk i ngjane parase por qytetari vuan
siq me tregoj nji mik i imi vetem ne ket muaj thot kam hargjuar tre mij euro ne shqiperi e qka ke ngrene e ke pi e pyeta normal me tha si te gjith te tjeret

vetem se kam levizur pak per disa pune poshte e lart kam levizur me makinen time aty ktu ne ndonje qytet

praj jeta esht e shtrejte ne trojet shqiptare me eshtrejte s ene gjermani e ne vendet e zhvilluara kjo shtrejtesi makabre ku ne shqiperi e ne koosve
rroga nuk mund te quhet rroge por mjerim ather mjer brezat q e vijne ne ket toke te vuajtur qe te gjith po shikojne dikah te ikune te dalin

neper fund te botes por as atje nuk do te gjejn zgjedhje

shqiperia e kosva e kan shemtuar jeten me ket absurd dhe kto sjellje te ksaj shtrejtesie te lame ne gjak shtrejtesi makabfre kriminale
e sajuar nga klikat kriminale te perkeqsimitt e jetes s e njeriut

poshte kljo tradhti gjaksore e shtrejtesise se artikujve e politike e mosprodhimit vendore poshte ky krim i zi kjo politike e zeze e mallkuar qe e ia shemtoj shpirtin kombit shqiptar per se gjalli qe po ja han koken si gangrena
poshte kta katlila zullumqarė ndertues vampitresk te ksaj jete me varfri
me zhvatje eplaqkitje ne kto forma ku vetem klane te caktuara jetojne mire mbi shpinen e

popullitt e mjere qe vuan neper kohra