PDA

View Full Version : Agnesa do tė adoptojė njė fėmijė nga Haiti...


Jana
28-01-10, 12:07
Agnesa Vuthaj planifikon tė adoptojė njė fėmijė nga Haiti, i goditur nga tėrmeti katastrofal. E tronditur nga katastrofa qė ka goditur shtetin karibian, Vuthaj nė njė emision televiziv nė Shqipėri ka treguar hapur vendimin e saj pėr tė adoptuar njė fėmijė nė Haiti.


Ideja i ka ardhur pa u menduar fare. Ajo s’ėshtė mė vetėm njė femėr e bukur, e sinqertė por dhe e guximshme.
Agnesa ka vendosur tė provojė dhe ta zbėrthejė vetveten duke marrė pėrmbi vete njė pėrgjegjėsi tė cilėn ajo beson se do t’ia dalė pasi e ka vendosur me shpirt dhe do tė pėrkushtohet deri nė maksimum.
Besojmė qė fėmija do tė jetė shumė fatlum, tė jetė nė duart e Agnesės, sepse gjithēka qė bėhet me dashuri tė ngjall dėshirėn pėr tė eksploruar ndjenjat nėpėrmjet jetės me ato mundėsi qė ajo tė ofron.

roadrunner
28-01-10, 12:09
Dhurata me e mire qe mund te falesh nje femije. :( Zoti e bekofte.

teutaA
28-01-10, 16:34
ncncnc ooo me mir mos me shkru hiq

ndihmo ne menyra tjera e mos bo sene per fam se larg je ti moj agnesa,,,,po ku po e qon ate fmi qe ka me te mallku ton jeten

Virti
28-01-10, 16:37
mire shume, por a eshte tronditur ndonjehere per femijet e Kosoves?!

teutaA
28-01-10, 16:40
mire shume, por a eshte tronditur ndonjehere per femijet e Kosoves?!

jo se atje ska femi ne jetimore e ne kushte skamnore ne ks vetem nje nga HAITI don ta adaptoj ncncnc mendon se ka rreth e kushte me rrit nje femi te nje tjeter race ,,,,,,,

panta_rhei
28-01-10, 16:42
jo se atje ska femi ne jetimore e ne kushte skamnore ne ks vetem nje nga HAITI don ta adaptoj ncncnc mendon se ka rreth e kushte me rrit nje femi te nje tjeter race ,,,,,,,

ka ni e ngrata qe paris hiltoni e ka adoptu nji qen... tash edhe kjo araz... shipecja m.tit

AlbaSoft
28-01-10, 16:59
ncncnc ooo me mir mos me shkru hiq

ndihmo ne menyra tjera e mos bo sene per fam se larg je ti moj agnesa,,,,po ku po e qon ate fmi qe ka me te mallku ton jeten

Pajtohem plotesisht jo qe ka bashku dhimbja por ket e ben vetem te imiton VIP-at Boteror don te rangohet me ata.

emine
28-01-10, 17:04
ncncnc ooo me mir mos me shkru hiq

ndihmo ne menyra tjera e mos bo sene per fam se larg je ti moj agnesa,,,,po ku po e qon ate fmi qe ka me te mallku ton jeten
e pata nje shkrime nkajde tanit,po thash po kerset lufta ktu edhe thash spo e postoi(tash mora zemer):biggrin: ,sote a ba mode per VIP e tash dojne me marr jerrnek kta shypet tona,ka ju doket vetja Madon,Angejlin e bret pite:biggrin: qe fitojne miliona ne vit,me mrri me adoptu jetima,, e qka me ba me ja nis me adoptu aq larg,ku dihet se sa te nevojshem jan jetimet ne shqiperi e kosove,,,gjunah me perdor nje fmije jetim,per me marr simaptin njerzve,,,

Oqeani
28-01-10, 17:10
Emine - edhe une me pare e solla aty mendjen... ( Mos po don kjo qe ta shtoje popullaten !!! )

Skyfter
28-01-10, 17:32
Cdo lavd dhe respekt meriton Agnesa, sepse vetem njerzit me karakter te forte jan ne gjendje te marrin edhe pergjegjesi per ate qe ka nevoj per ndihm e jo vetem te ndihmojn me disa euro apo dollar!


Mirpo un mendoj qe nuk eshte ndihm humane nese se pari vetvehtes ja ben jeten e rend e pastaj ati-asaj qe i ndihmon. Per fat te keq jemi popull ende i mbrapambetur per te menduar global!

Guri i madh
28-01-10, 18:13
ka mjaft fmij shqiptar per me i adaptue me dhimbsen ata ne HAITI


po as ne nuk qendrojm ma mir

halla e madhe
28-01-10, 18:54
..ne keso raste menyra me e mire e ndihmes eshte ndihma matriale.

Arb
28-01-10, 20:11
He, bace he bir!

Gjithcka per me qene ne qender te vemendjes.

Idila
28-01-10, 20:19
Sigurisht do tė jetė thashethem i zakonshėm i mediave, siē e kanė zakon mizėn ta bėjnė buall.

teutaA
28-01-10, 20:28
He, bace he bir!

Gjithcka per me qene ne qender te vemendjes.

o so tu e njoft kush tybe po veq e mer ne qaf qat fmi:smile:

Abetare
28-01-10, 20:58
S 'po kuptoi ... Pse a Agnesa nuk po mujka me lindė vetė fėmijė apo cka , nėse jo atėherė deri diku ok amo nesėr i lindė edhe nja 5 -6 t'vetė tani i gerrtitet Haitasi ... Ndihma materiale mjafton pėr mos mu ban horė pastaj .... e me hy n 'gjynah me jetima...

Oqeani
28-01-10, 21:49
S 'po kuptoi ... Pse a Agnesa nuk po mujka me lindė vetė fėmijė apo cka , nėse jo atėherė deri diku ok amo nesėr i lindė edhe nja 5 -6 t'vetė tani i gerrtitet Haitasi ... Ndihma materiale mjafton pėr mos mu ban horė pastaj .... e me hy n 'gjynah me jetima...

Jo nuk jam ka ia di statusin !

Prishtinasja_
28-01-10, 22:34
mire shume, por a eshte tronditur ndonjehere per femijet e Kosoves?!

Pajtohem me mendimin tende Virti !
Normal se ky gjest human i Agneses eshte shume i qelluar, dhe i vlersoj shume keta njerz.

Por per "tronditjen" e femijeve jetim n'Kosovė shume pak po kujdesen.

luckyman
28-01-10, 22:47
Sa turp per Agnesen,me adoptu zezak (ncncncncncnc)!!

Makresh
28-01-10, 23:16
Hallall i koft !

Te ndihmohen jetimet ne kete bot, eshte mision i gjithe qytetareve te planetit tok !

INPERATORE BT
28-01-10, 23:36
pse a paska pak jetim ne kosov veq me shku me marr ne Haiti njo... kqyr vlla ndihmoj popullit tond e haitit nese don i ndihmon zoti ski qa i bon...

Makresh
28-01-10, 23:44
Jo ju per me msu dikona n° njo jeni.

Angazhohuni edhe ju ne lloj-lloj shoqatash humanitare qe i vien ne ndihme femive nevojtar.

Nese nuk njifni, un po ua tregoj nje te besueshme ; http://www.islamic-relief-kosova.com/IRK/english/Bonjaket/

Guri i madh
28-01-10, 23:48
Jo ju per me msu dikona n° njo jeni.

Angazhohuni edhe ju ne lloj-lloj shoqatash humanitare qe i vien ne ndihme femive nevojtar.

Nese nuk njifni, un po ua tregoj nje te besueshme ; http://www.islamic-relief-kosova.com/IRK/english/Bonjaket/ne ndihmojna pa percaktime fetare ktofar islamikat hiqu tyre


qishtu edhe gjysem hana e kuqe pas lufte erdhi per me ndihmue e pastaj ju tha nese bahni taliban/ka ju japi buk me ngran


kur te ndihmijsh mos paraqit kushte

Makresh
28-01-10, 23:56
Ju s'ndihmoni fare po le ket muhabet.

Guri i madh
29-01-10, 00:02
Ju s'ndihmoni fare po le ket muhabet.ku po bazohesh

Makresh
29-01-10, 00:11
ku po bazohesh

bonjaket jan shqiptar, puntoret e organizates shqiptar dhe ti prap arsyetohesh qe paska ngjyr fetare dhe s'ben te ndihmohen, po Normal qe ka pasiqe feja urdheron per ndihma te tilla, cfar prite ti ? Qe hashim thaqi apo fatmir sejdiu ti vin ne ndihm a ?

Guri i madh
29-01-10, 00:19
bonjaket jan shqiptar, puntoret e organizates shqiptar dhe ti prap arsyetohesh qe paska ngjyr fetare dhe s'ben te ndihmohen, po Normal qe ka pasiqe feja urdheron per ndihma te tilla, cfar prite ti ? Qe hashim thaqi apo fatmir sejdiu ti vin ne ndihm a ?JO une nga kta nuk pres asgje ,te gjitha fet religjionet angazhohen per ndihma une nuk deshta me i dhan ngjyra fetare se KARITASI ESHT I PARI qe ndihmon ne ter boten pa marr parasysh aj popull a esht islamist budist diqka tjter ,makresh


ndihmat jan te shenjta nuk duhet as te politizohen e as te marrin karakter fetar


jam gjithnji duke i percjell informacionet per HAITI rand i perjetoj

valiii
29-01-10, 00:43
Jana allahile ku pi merr qeto lajme sepse spo me duket aspak i besueshem. E, nese vertete i ka kcy n kry ksej Angjellines tone me bo ksi kvinta atehere po ju garantoje qe kom me keshe shume...

Dardani_K1
29-01-10, 01:34
hahahahahaha i paska hy ne qejf me u ba si modelja gjermane heidi Klum me ba naj zezak apo ndoshta e ka nis najnja me zezakun e tash qet fjal qe po adopton dhe kure ti vjen vakti e qet jashte ne fush dhe thot e adoptova po shume ju paska rriten mendja qyrrajkes se dreqit sa qe done me na pru zezak ne kosove e me na e perzi faren ajo far Trullajke qe ty mendu se ashte e hjeshme i ka iken truni e spo e sheh se po rraset llugave se per mendimin tim ajo ska tru po as hjeshi ska hiq se ka edhe ma te bukura ne kosove qe skane nevoj me dalen e me qiten bothen ne fush ne pistat boterore e me ja dhanen noten naj zezak .
Le te rrine ku ashte qe done me adoptu ka femij sa te dojne ne Kosove dhe Shqiperi edhe keta femij shqipetar kane nevoj per kujdes e dashuri e le ti len ma kojet mos te kopijon Artistet Amerikan se Kjo far zhyrajke smundet edhe 1000 vjet me u ba si madona se edhe nja 1 apo 2 vjet dhe emri i saj ska me u ni ma askund e kure te jet pa financa tani ka me u luten me e kthy ate femij ne Haiti.
edhe njeher qe ka nevoj me adoptu femij e vet sdon me pjell se i prishet figura le ta adopton nje femij shqipetar ne Kosove apo Shqiperi e te rrin larg Haitit ose tek e mrama le te shkon me ate femij zezak dikund tjeter se qate moment qe ta adopton ate femij ne Kosove ka me i ra fama skame pasen fansa po hasem qe kane me e urrejten.

Jana
29-01-10, 01:35
Jana allahile ku pi merr qeto lajme sepse spo me duket aspak i besueshem. E, nese vertete i ka kcy n kry ksej Angjellines tone me bo ksi kvinta atehere po ju garantoje qe kom me keshe shume...


Hahahahahhaha...pi vetit pi qes....hahahahahhaa
Sinqerisht bash po habitna me reagimet e Miletit...

Po qikes qashtu more i pelqen me bo...qefi ja don me ket pun edhe e ban...keshtu qe per mendimin tim eshte veper humane...edhe pse se ban me nje Femij te Kosoves...ajo prap se prap po i ndihmon nje Femije...per mua kjo ka rendesi...

Guri i madh
29-01-10, 01:37
hahahahahaha i paska hy ne qejf me u ba si modelja gjermane heidi Klum me ba naj zezak apo ndoshta e ka nis najnja me zezakun e tash qet fjal qe po adopton dhe kure ti vjen vakti e qet jashte ne fush dhe thot e adoptova po shume ju paska rriten mendja qyrrajkes se dreqit sa qe done me na pru zezak ne kosove e me na e perzi faren ajo far Trullajke qe ty mendu se ashte e hjeshme i ka iken truni e spo e sheh se po rraset llugave se per mendimin tim ajo ska tru po as hjeshi ska hiq se ka edhe ma te bukura ne kosove qe skane nevoj me dalen e me qiten bothen ne fush ne pistat boterore e me ja dhanen noten naj zezak .
Le te rrine ku ashte qe done me adoptu ka femij sa te dojne ne Kosove dhe Shqiperi edhe keta femij shqipetar kane nevoj per kujdes e dashuri e le ti len ma kojet mos te kopijon Artistet Amerikan se Kjo far zhyrajke smundet edhe 1000 vjet me u ba si madona se edhe nja 1 apo 2 vjet dhe emri i saj ska me u ni ma askund e kure te jet pa financa tani ka me u luten me e kthy ate femij ne Haiti.
edhe njeher qe ka nevoj me adoptu femij e vet sdon me pjell se i prishet figura le ta adopton nje femij shqipetar ne Kosove apo Shqiperi e te rrin larg Haitit ose tek e mrama le te shkon me ate femij zezak dikund tjeter se qate moment qe ta adopton ate femij ne Kosove ka me i ra fama skame pasen fansa po hasem qe kane me e urrejten.po thue gjat adhtimtimeve virtualisht qenka fekondue e tash po don me e mbulue

Idila
29-01-10, 09:09
... jeni bėrė edhe ju meshkujt si ato gratė e kėqija qė merren me thashetheme...:biggrin:

shfletuesi_
29-01-10, 10:18
Jep Zot mend aty ku s'ka

~AnnA~
29-01-10, 13:26
... jeni bėrė edhe ju meshkujt si ato gratė e kėqija qė merren me thashetheme...:biggrin:
Pse, a nuk e dite ti qe thashethemet kan lindur nga meshkujt? Ato rrine tere diten neper kafeneja, aty ku thashethemohet me se shumti dhe vijne e gjykojne femerat pastaj, qe merren me halle te huja :smile:

emine
29-01-10, 13:39
Pse, a nuk e dite ti qe thashethemet kan lindur nga meshkujt? Ato rrine tere diten neper kafeneja, aty ku thashethemohet me se shumti dhe vijne e gjykojne femerat pastaj, qe merren me halle te huja :smile:

e ty dora te lumte,krejt fjalt e hallkut meshkujt i transportojne me strajca kamos:p jo mi kan qejf anjeza me ba zemren e madhe e em adoptu noje antar te forumti dardan:P

halla e madhe
29-01-10, 14:46
e ty dora te lumte,krejt fjalt e hallkut meshkujt i transportojne me strajca kamos:p jo mi kan qejf anjeza me ba zemren e madhe e em adoptu noje antar te forumti dardan:P

...merre me mend cfare tollovije ishte bere, se kush do te adoptohej i pari:tongue:

emine
29-01-10, 14:54
...merre me mend cfare tollovije ishte bere, se kush do te adoptohej i pari:tongue:
si qaty ne koteca te pulav tona hahahahahahhh

Idila
29-01-10, 18:11
Pse, a nuk e dite ti qe thashethemet kan lindur nga meshkujt? Ato rrine tere diten neper kafeneja, aty ku thashethemohet me se shumti dhe vijne e gjykojne femerat pastaj, qe merren me halle te huja :smile:
Qė thashethemet paskan lindur nga meshkujt, seriozisht nuk e dija :rolleyes: Prandaj tė gjorėt kur kthehen nė shtėpi nuk mund ta durojnė dot njė fjalė tė gruas sė tyre... e paskan nga lodhja duke marrė tė tjerėt nėpėr gojė.:biggrin:

thellenza
29-01-10, 19:15
Pergjithesisht nuk eshte ide e keqe kjo, mire qe tregoj se ka zemer, por prap mendoj se pak sikur me pas kryt shoshe kjo! Te adaptoj nje femije ne Tahiti ;1. ish hala beqare, 2. tu i dite kushtet dhe mentalitetin tone, 3. A nuk ka jetima qe mund te adaptoj edhe ne Kosove ose ne shtetet aty per reth ? Dicka me eshte duk pak si pakuptim e gjithe ajo qe e tha Agnesa te dielen e shkuar ne rtk-blu... bilem mendova se vetem po ben show.

~AnnA~
29-01-10, 20:55
Qė thashethemet paskan lindur nga meshkujt, seriozisht nuk e dija :rolleyes: Prandaj tė gjorėt kur kthehen nė shtėpi nuk mund ta durojnė dot njė fjalė tė gruas sė tyre... e paskan nga lodhja duke marrė tė tjerėt nėpėr gojė.:biggrin:

Ne mos e ke dite, mesoje :smile:
Nuk fola per persona te vecante, por flas ate qe eshte ne realitet :) andaj mos ju mbetet hatri meshkujve ;)

krejt fjalt e hallkut meshkujt i transportojne me strajca kamos
:biggrin:
E din cfare me cudit? Me cudit fakti, pse kur i thua nje mashkulli qe thashethemojne edhe pse i degjojme, ato e mohojne...

jadore
30-01-10, 11:56
interesant me ju-a.. shifet qe jetoni te gjithe ne diaspore e hiq nuk e prekni realitetin e memedheut ..
ju informoj nga baza ( vatani )
konkurenca mes vipa-ve (mu kujtu firma vipava neper markete e kam pare, po nuk po me kujtohet cilet produkte i plason ne vatan )eshte aq e madhe sa qe nuk e keni iden por e gjitha shkon ne plagjiature , duke nisur nga sponzoret e tyre e deri tek trendi , e pra pasi qe trend kohen e fundit tek vipat eshte adaptimi i kafsheve shtepiake , mundesishte qente , kjo unikatja qe te dallohet nga tjerat konkurente ka iden e adaptimit te femise se pervuajture nga fakteqesia ..
..p.s,
une i pergezoj iniciativen se bashku me deshiren e mos perhumbjes e benificioneve nga sponzoret e manikenes ne jete sepse jeta eshte e gjate me e gjate se nje bukuri ,... sepse kam deritin e femise se adaptuar ne te ardhmen , nuk deshiroj qe ai te perfundoj ne ndonje jetimore tonen ,pastaj..

LABI
30-01-10, 16:44
Nje akt i njerezishem/human ... Megjithate, nuk e kap (kuptoj) motivin, qellimin e njemendet te kesajj.. .Apo eshte qeshtje thjesht instinktiveee, apo thjesht nje tekk medial apo thjesht qeshtje tekesh personalee (ishalla kete mesele s'e kap mer me te njejtat emocione si pett'sat, apo kuqni lubimaccat qe ju sillen neper shtepii )... !!!

MENDOJ SE NUK ESHTE DASHTUR TE KAPERCEHET, TEJKALOHET SOS-KINDERDORFF QE SE KA MA LARG SE 2 KM VIJE AJRORE AGNESAAA. E ME SHKU NE HAITIII !!!

Megjithate eshte per tu pershendetur si aktt Adoptimi, nevoj dhe domosdoshmeri qe femijet pershkak te mungeses te prinderve biologjike... T"MOS RRITEN PA PERKUJDESJE PRINDERORE !

Xuki
01-02-10, 09:19
Tybe e njėqind tybe nuk jam racist (kam dhėnė para do ditve ndihma pėr Haiti), por kjo nuk ėshtė mirė kur njė person i bardhė adopton njė tė zi (ose tė kundėrtėn). Ngjyra do tė sjell dikur probleme! Qė don Agnesa me ndihmu, atėher ti ndihmoj familjet e varfėra shqiptare. Ka kush kujdeset pėr Haitin!!

Oltiana1
02-02-10, 18:46
Shumė ēudi me Agnesėn merr kėtė vendim pėr famė apo ēfarė , pse ore nuk i ik mendja tė adaptoj njė fėmijė nė Kosovė ku ka mjaft po shkon nė Haiti ncnncnc ēka nuk ka pėr Zotin .

Sibora
02-02-10, 19:33
Kur pashe ne TV nje femije ne Haiti qe kishte humbur prinderit dhe qante,mendova qe humaniteti nuk njeh ngjyre,por humanizmin mund ta shprehim edhe ne tjera menyra moj Agnese...

Qika^Me^Kule
06-02-10, 01:38
Do me u shty me Angjelinen e me Madonen sigurisht qfar ideje palidhje paska kjo femen Katunare, kqyr moj ne kosov ke sa te duash femi nese aq e ndishme je ne keso gjana ,atja ju ka ardh termeti prej ALLAHUT e na e patem luften prej shkaut,e munesh me i ndihmu naj femiu kosovar bile e din qe e ki ni gjak te njejt me te e jo me rac te huj, cncncnccncncncn ZOT JEP MEND ATY KU NUK KA.....!!!!

Oqeani
06-02-10, 01:51
Mos ka linde gjer tash hahahaha

LABI
06-02-10, 13:36
Kjo eshte nje lloj i vet i brejtesit jo pacovvve as lepur (jo OJQ).... dicka ne mes te dyjave , dicka e ngjajshmee me minje (edhe pse i vogel po sherr, dem sadush bene) ... ESHTE NE KRIZE PER PAREE , E MASII ME SHPINEE S'PO MUNDET EDHE AQ LEHT ME PERFITU (pasi qe u rrite konkurrenca) .... TANI NE EMER TE "HUMANIZMIT" , PASI QE PER "DEMOKRACINE" (ende s'e ka perfundu fakultetin e juridik, dipllomacise, etj etj) ende S'po mundett... PER "BUKURINE" i ka shterr ne 200 ( e dicka ) kur ka qenee "MISS"....

Keshtu, qe bessa ... Agnesa edhe boneee "idaree" edhe "sevape" , si per ate "BONJAKUN", per "HUMANIZMIN" , per "POLITIKEN" (ani pse me shpine edhe kjo e ka kontributin dhe sakrificen e vet ne gjithe kete politike mesele).... !!!

:biggrin: :biggrin:

Jana
22-02-10, 23:07
Shumėkush kishte menduar se bukuroshja kosovare, Agnesa Vuthaj po bėnte shaka pėr tė adoptuar njė fėmijė, por bukuroshja ėshtė e pėrkushtuar pėr tė arritur synimet e saj.

Porsa kishte parė tragjedinė qė kishte ndodhur nė Haiti, Vuthaj kishte thėnė se e kishte prekur shumė tragjedia nė fjalė dhe sė dėshironte qė ndonjė fėmijė qė kishte mbetur pa prind ta adoptonte, duke e sjellė nė Kosovė.

Nė njė bisedė pėr Rozė, Vuthaj nuk ka dashur tė flasė pėr pėrpjekjet e saj, por nuk ka mohuar se ėshtė duke u pėrpjekur pėr ta realizuar objektivin e saj.

“Nuk po kam dėshirė me jep shume detaje rreth pėrpjekjeve te mia. Unė e kam shpreh njė dėshirė timen pėr ta ndihmuar popullin e Haitit nė momentin qė ka ndodhur tėrmeti. Ehh… nėse ngjarja vazhdon siē e kam menduar, atėherė edhe do arrihet qėllimi”.

Bukuroshja, megjithatė, ka pranuar se ėshtė e vėshtirė pėr kėtė dhe se normalisht nuk ėshtė problemi vetėm te paratė pasi qė ky nuk ėshtė problem i saj.

“Nuk do tė thotė qė ke para s’po ki ēka me bo e po shkon po adopton, se s’kam unė aq para qe mos mė dite ēfarė tė bėj me to, po pėr tė adoptuar njė fėmijė. Por, kjo ėshtė dėshirė e imja”, thotė ajo.

Vuthaj pranon se punėn ia vėshtirėsojnė procedurat e adoptimit tė fėmijės
“Sa i pėrket procedurave, dihet qė pėr tė adoptuar njė fėmijė nuk ėshtė e lehtė, dihet janė procedura dhe pėrveē tjerash zgjasin shume”.

Megjithatė, ajo shpreson se pas katastrofės qė ndodhi, kėto procedura mund tė jenė mė tė lehta.

“Por, meqė ėshtė njė situatė e tillė, pas njė fatkeqėsie natyrore, derisa aq shumė fėmijė kanė mbetur pa prindėr, shpresoj qė procedurat do tė jenė mė tė thjeshta”, thotė ajo.
Mė parė mediet kishin shkruar se pse Agnesa nuk e adopton njė fėmijė nga “SOS Kinderdorf” nė Kosovė, por sipas informacioneve tė fundit kjo shtėpi nuk u jep fėmijė pėr adoptim personave tė pamartuar

teutaA
23-02-10, 06:46
ncncnc po qe me plasi krejt kjo agnesa e hajt

roadrunner
23-02-10, 09:29
Nuk e di sa eshte e njoftuar kjo zonja se ne Haiti behet trafikim i femijeve dhe grave, dhe kur bie fjala per procedurat, ato do te jene mu te njejtat per shkak se duhet te sigurojne se femia nuk bartet per qellime te keqija, por per qellimet pozitive qe jane ne pretendim. I deshiroj sukses Agneses ne kete pune qe ka nisur, por te adoptosh femi kudo ne bote, procedurat jane te gjata, dhe kushtet nuk duhet te jene vetem ato financiare per plotesim, por shume kushte te tjera, e qe ndoshta disa nga femijet as ne shtepi te veten nuk i kane. Edhe ne Kosove kan dasht shume me adoptu femije, por shumica e tyre jane kthyer me lot ne sy. Shkaku ka qene i mos plotesimit te kushteve, e ne disa raste QPS-ja ka qene e rrepte dhe 'zvarritese", qe i kushtoi femijeve me ardhmeri. Ka njerez qe per tri vite me radhe kan tentuar rregullisht qe te marrin pergjigje, por ne fund edhe u dorezuan per shkak te pergjigjeve negative qe jipnin te tanet, dhe perfunduan me adoptimin e femijeve ne shtete e tjera si ne Filipine etj etj. Keshtu qe uroj Agneses mos t'i ndodh me ia zgjat veshet dhe ne fund t'i thone jo se ndoshta nuk je e gatshme per dedikim. :wink:

Megjithate i uroj suksese Agneses. Te gjithe femijet jane te njejte, kane nevoje per perkrahje, pa dallim race, feje, gjinie, moshe, etj.Megjithatė, ajo shpreson se pas katastrofės qė ndodhi, kėto procedura mund tė jenė mė tė lehta.

“Por, meqė ėshtė njė situatė e tillė, pas njė fatkeqėsie natyrore, derisa aq shumė fėmijė kanė mbetur pa prindėr, shpresoj qė procedurat do tė jenė mė tė thjeshta”, thotė ajo.
Mė parė mediet kishin shkruar se pse Agnesa nuk e adopton njė fėmijė nga “SOS Kinderdorf” nė Kosovė, por sipas informacioneve tė fundit kjo shtėpi nuk u jep fėmijė pėr adoptim personave tė pamartuar

Oqeani
13-03-10, 18:35
A hala nuk e paka qite ne fotografi a !!!!

Guri i madh
13-03-10, 18:51
A hala nuk e paka qite ne fotografi a !!!!po u shtyjke edhe tre muj 12 po e majke