PDA

View Full Version : Rita Sahatēia: Talentja kosovare e Londrės...


Jana
28-01-10, 12:11
Ajo ka vetėm 18 vjet. Quhet Rita Sahatēia. Ka lindur nė Prishtinė, pėrderisa gjatė luftės ka emigruar nė Londėr, bashkė me prindėrit dhe motrėn e saj mė tė madhe.
http://thashethe.me/wp-content/uploads/2010/01/Rita-Sahatēia.jpg
Pas kėsaj, ajo ėshtė rritur nė lagjen Ladbroke Grove tė Londrės, pėrderisa ėshtė shquar pėr stilin e saj unik nė muzikė dhe konsiderohet si njėra prej zėrave mė tė mirė qė ka Britania e Madhe, viteve tė fundit.
Kryesisht ėshtė e frymėzuar nga Miles Davis, Billy Holiday dhe tė tjerė, pėrderisa ka incizuar kėngė, pasi ka rėnė nė kontakt me producentin Martin Terefe. Bashkė me tė, ajo ka zhvilluar njė zė qė konsiderohet si zhanėr “blues bashkėkohor”.
Nė aranzhime, deri me tani Rita dhe Martin kanė bashkėpunuar me Ron Sexsmith, Tommy Sims, Craig David, James Morrison dhe Sacha Skarbek, me tė cilat kėngė ajo do tė debutojė me albumin qė do tė lansohet nė treg sė shpejti.
Dueti i parė i Ritas ishte me Craig David, nė kėngėn “Awkward” qė ishte edhe nė albumin e katėrt tė kėngėtarit, “Trust Me” qė u lansua nė nėntor tė vitit 2007 dhe debutoi bashkė me Craig nė rezidencėn e tij artistike nė Londėr me 2007.
Ajo realizoi koncertin e parė tė saj mė 22 tetor nė Manchester. Koncerti i saj u konsiderua si njė koncert qė do t’i japė shtytje karrierės sė saj tė ardhme si kėngėtare.
Pos kėsaj, ajo bashkėpunoi edhe nė njė kėngė te re me Craig David qė quhet, “Where’s Your Love”, nė tė cilėn kėndon edhe Tinchy Stryder. Kėnga ėshtė lėshuar pėr shkarkim digjital mė 20 nėntor 2008.
Kėngėtarja aktualisht ndodhet nė Prishtinė, bashkė me familjen e saj.