PDA

View Full Version : Forma natyrale e vetullave ...


Jana
28-01-10, 12:40
http://www.sekretebukurie.com/wp-content/uploads/2010/01/vetulla-300x275.jpgVetullat e formėsuara mirė janė jetike pėr theksim tė fytyrės, thotė ekspertja e grimit pėr tė famshmit, Kevin Ejkon.

Nėse nuk jeni tė sigurt se si tė formėsoni vetullat, le ta bėjė kėtė fillimisht ekspertja e grimit. Pėr tė pėrcaktuar fillimin e vetullave, vendoseni lapsin paralelisht me hundėn, nė vijė me kėndin e brendshėm tė syrit.
Pėrfundimin e vetullės do ta fitoni nė atė mėnyrė qė e mbėshtetni nė mėnyrė diagonale pėrkrah skajit tė jashtėm tė flegrave.
Pasi e pėrcaktoni formėn e dėshiruar, ndukni qimet nga poshtė-lart dhe me kėtė rast pėrcillni formėn natyrale tė vetullave.
Nė mėnyrė qė vetullave t’u jepni shkėlqim, me lapsin pėr vetulla mbushni vrimat dhe forcojeni ngjyrėn natyrale. Nė mėnyrė qė vetullat tė duken tė pėrkryera, vendosni pakėz gel dhe vazelinė. Vetullat e formėsuara mirė i bėjnė kornizė sytė dhe bėjnė tė duken mė tė mėdhenj dhe e ripėrtėrijnė pamjen.
Hapi i parė
Mateni gjatėsinė e fytyrės nga maja e kokės deri te maja e mjekrės (nė kėtė rast, gjatėsia e fytyrės ėshtė 24 cm).
Hapi i dytė
Gjatėsinė e fituar ndajeni nė 3 (24 pjesėtuar me tre, 8 centimetra).
Hapi i tretė
Mateni gjatėsinė nga maja e hundės deri te maja e mjekrės (nė kėtė rast bėhet fjalė pėr gjashtė centimetra). Nėse numri i fundit (6 cm) ėshtė mė i madh se njė e treta e numrit tė parė (24 cm), keni fytyrė tė zgjatur. Nėse numri i fundit ėshtė mė i vogėl se numri i parė, keni fytyrė tė rrumbullakėt, ndėrsa nėse numri i fundit dhe i pari janė tė njėjtė, keni fytyrė ovale.
Fytyra ovale
Konsiderohet forma ideale e fytyrės. Fytyrės me ballė tė gjerė dhe mollėza tė theksuara, u pėrshtaten vetulla tė lakuara lehtė.
Fytyra e rrumbullakėt
Balli, faqet dhe mjekra bėjnė qark. Faqet e plota fshehin mollėzat. Fytyrės sė tillė u pėlqejnė vetulla me lakim tė lartė.
Fytyra e zgjatur
Nofulla dhe eshtrat e mollėzės janė tė gjerė gati si balli, ndėrsa mjekra ėshtė e zgjatur. Vetullat duhet tė ndjekin vijėn natyrale.
Fytyra nė formė zemre
Nė pjesėn e epėrme fytyra zgjerohet, ndėrsa njė pjesėn e poshtme ngushtohet. Tipit tė tillė i pėrshtaten vetullat me lakim tė ulėt.
Fytyra diamant
Nuk ėshtė e pazakontė sikurse tipat e tjerė tė fytyrės. Vijat e fytyrės janė tė ashpra, ndėrsa balli i ngushtuar. Vetullat do tė duhej tė jenė tė lakuara nė mėnyrė tė theksuar.