PDA

View Full Version : Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės


Fokus
28-01-10, 12:54
Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės,ndėrsa ne mbajmė me ligj 27 janarin si ditė tė pėrkujtimit tė tė ashtuquajturit Holokaust

Written by Gazeta Sot

E Merkure,27 Janar 2010 00:00

Nga Kastriot Myftaraj


Ēdo 27 janar politikanėt shqiptarė bėjnė njė ritual neveritės nė parlament, njė ritual i cili ėshtė pėrcaktuar me ligjin nr 9270 dt. 23 9 2004 tė Kuvendit tė Shqipėrisė, sipas tė cilit 27 janari ėshtė Dita e Kujtesės, “Ditė e pėrkujtimit tė viktimave tė shfarosjes masive tė hebrenjve (Shoah) gjatė Luftės sė Dytė Botėrore”. Kjo gjė ėshtė bėrė pas njė vendimi tė OKB. Me ligjin Nr 03/ L-064 tė 23 majit 2008 tė Kuvendit tė Kosovės, pėr festat zyrtare, nuk ėshtė pėrcaktuar 27 janari si Ditė e Kujtesės sė Shoahut, dhe kjo jo se nuk duan politikanėt kosovarė (kryeministri Thaēi para zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2007 deklaroi se ka mbėshtetjen e lobit hebre nė Amerikė), por se nuk ka dashur UNMIK dhe EULEX. 27 janari ėshtė njė ditė pėrkujtimore ndėrkombėtare e pėrcaktuar nga OKB dhe kjo e fundit me anė tė Rezolutės 1244 e njeh Kosovėn si pjesė e Serbisė. Gjithsesi, derisa Kosova qeveriset mbi bazėn e Rezolutės 1244 tė OKB, Dita e Kujtesės ėshtė nė fuqi dhe atje.
Nuk do tė kishte asgjė tė keqe qė tė kishte njė ditė tė pėrkujtimit tė viktimave tė Holokaustit nė Shqipėri, edhe pse mė parė duhet tė kishte njė ditė tė veēantė pėr pėrkujtimin e viktimave shqiptare tė genocidit serb dhe grek ndaj shqiptarėve nė tė gjitha kohėrat, si dhe viktimat e komunizmit. Se ėshtė fyese pėr kėto viktima kur ligji supozohet se u bėn vend atyre nė njė paragraf shtesė, ku thuhet: kjo ditė ėshtė edhe “Ditė homazhi pėr viktimat e dhunės kolektive, nė ēfarėdo forme tė ushtrimit tė kėsaj dhune si etnocid, gjenocid, aparteid”. Kėsaj i thonė, ligji e kemi bėrė pėr tė pėrkujtuar ēifutėt, por me kėtė rast po bėjmė sikur pėrkujtojmė edhe tė tjerėt, duke pėrfshirė edhe shqiptarėt, por pa i emėrtuar.
Duhet supozuar se Izraeli dhe ēifutėria botėrore do tė na ishin mirėnjohės ne shqiptarėve pėr kėtė ligj. Por jo. Qė prej vitit 2004 kur ėshtė miratuar ky ligj, Izraeli nuk ka lėnė gjė pa bėrė pėr tė shprehur, jo thjesht mosmirėnjohjen e vet ndaj shqiptarėve, por njė urrejtje thellėsisht sadiste pėr kombin shqiptar. Izraeli e shprehu (mos) mirėnjohjen e vet pėr miratimin nga parlamenti i Shqipėrisė, por edhe i Kosovės, tė Ditės sė Kujtesės, nė njė mėnyrė aq cinike saqė edhe nazistėt qė dolėn nė Gjyqin e Nurenbergut do ta kishin zili fantazinė sadiste tė izraelitėve, pėr t’ u shfajėsuar pėr krimet e tyre ndaj ēifutėve. Nė 7 gusht 2006, kryeministri izraelit i kohės Ehud Olmert, nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane “Welt am Sonntag”, reagoi kėshtu ndaj kritikave qė erdhėn nga Europa pėr aksionin ushtarak izraelit nė Liban: “Ku e marrin ata tė drejtėn t’ i predikojnė Izraelit? Vendet europiane sulmuan Kosovėn dhe vranė dhjetė mijė civilė! Dhjetė mijė civilė! Dhe asnjė nga kėto vende nuk kishte vuajtur para kėsaj nga njė raketė e vetme!”
Kėshtu Olmert, viktimat shqiptare tė genocidit serb nė Kosovė, ia atribuon fushatės sė bombardimeve tė NATO ndaj Serbisė. Kjo ėshtė njėlloj sikur tė thuhet sot se viktimat e Holokaustit erdhėn si pasojė e bombardimeve ajrore tė amerikano-britanikėve ndaj Gjermanisė naziste! Kjo gjė pėr hir tė sė vėrtetės nuk u shkoi ndėrmend as nazistėve cinikė qė dolėn si tė akuzuar nė Gjyqin e Nurenbergut. Ariel Sharon, nė kohėn e fushatės ajrore tė NATO kundėr Serbisė u shpreh kundėr veprimit tė NATO duke thėnė se fushata do tė kishte si rezultat krijimin e Shqipėrisė sė Madhe. Se ē’ dėm i bėnte Izraelit qė gjendet nė Lindjen e Mesme, mė shumė se 2000 km larg, kjo “Shqipėri e Madhe” duket e pakuptueshme. Aq sa ē’ duket e pakuptueshme mosnjohja nga Izraeli e pavarėsisė sė Kosovės, nė njė kohė qė sponsori kryesor i saj janė SHBA, aleati mė i ngushtė i Izraelit. Kjo gjė gjithsesi ėshtė shumė mė e dėmshme pėr vetė Izraelin se pėr Kosovėn, pasi zbulon se si Izraeli, me anė tė lobit ēifuto-amerikan, kėrkon tė manipulojė politikėn globale amerikane, edhe nė rajone larg Lindjes sė Mesme, ku shteti ēifut nuk ka interesa tė drejtpėrdrejta.
Shtetarėt izraelitė tė tė gjitha krahėve tė politikės, duket sikur po bėjnė njė garė pėr tė denigruar kombin shqiptar. Pas zgjedhjeve tė fundit nė Izrael, qeveria e re deshi tė kapėrcente atė tė vjetrėn nė fantazinė e pėrbindshme sa i pėrket urrejtjes ndaj shqiptarėve. Nė fillim tė vitit 2010, ministri i Punėve tė Jashtme i Izraelit, Avigdor Lieberman, nė njė takim me kryeministrin maqedonas, Gruevski, e befasoi kėndshėm kėtė tė fundit, duke i dhėnė njė leksion gratis pėr terrorizmin islamik nė Ballkan. Lieberman tha se: “Informacionet e tashme tregojnė qartė se Ballkani ėshtė destinacioni i radhės i Xhihadit global, i cili ka qėllim qė kėtu tė krijojė infrastrukturėn e vet dhe tė sigurojė rekrutė… kjo duket nga veprimtaria e disa organizatave islamike dhe saudite tė cilat i kanė transferuar paratė e tyre nė Afrikė dhe Amerikėn Jugore, dhe qė tash po provojnė t’ i sjellin ato nė zonat e banuara nga bosnjakė dhe shqiptarė”.
Nuk i mjaftokan Izraelit shqetėsimet qė ka me terrorizmin islamik nė brenda vendit dhe pėrreth tij, por tash na del se na u marrka edhe me terrorizmin islamik nė Ballkan?! Se pėrse shqetėsohet Lieberman nga terrorizmi islamik nė Ballkan, ku ka shumė pak ēifutė, kjo gjithashtu ėshtė e pakuptueshme, veē nė rast se Lieberman shqetėsohet pėr kriptoēifutėt me banim nė Ballkan, prania e tė cilėve pėrbėn shkakun e angazhimit tė ēifutit Soros nė Ballkan dhe nė Europėn Lindore nė pėrgjithėsi.
Ėshtė e vėrtetė se nė hapėsirėn shqiptare, nė Republikėn e Shqipėrisė, Kosovė, Maqedoni etj., ka ekstremistė islamikė, por njė gjė tjetėr ėshtė ekstremisti islamik dhe njė gjė tjetėr ėshtė terroristi islamik. Ekstremisti mund tė lexojė libra dhe tė bisedojė nė kafeteri. Terroristi ėshtė ekstremist qė bėhet aktiv, activist i dhunshėm. Izraelitėt e dinė mirė kėtė dallim. Deklarata e Lieberman influencon qė ekstremistėt islamikė nė hapėsirėn shqiptare tė kthehen nė terroristė islamikė. Se nuk ka stimul mė tė mirė pėr kėtė gjė se tė pėrzihet Izraeli nė ēėshtjet religjioze nė Ballkan, duke njohur ndjeshmėrinė, nė trajtė resentimenti qė ekziston ndaj Izraelit dhe ēifutėrisė botėrore, jo vetėm tek muslimanėt por edhe tek tė krishterėt e tė gjitha llojeve. Unė mendoj se qėllimi i deklaratės sė Lieberman ka qenė pikėrisht qė tė nxitė shndėrrimin e ekstremistėve nė terroristė. Izraeli ėshtė i interesuar qė tė ndodhė kėshtu, pėr shkak se ai nuk e shikon me sy tė mirė angazhimin ushtarak amerikan nė Ballkan dhe posaēėrisht nė hapėsirėn shqiptare. Kjo ndodh se Izraeli mendon se tejshtrirja amerikane nė rajone si Ballkani, rrezikon qė SHBA tė mos jenė nė gjendje t’ i japin Izraelit ndihmėn qė ai pret nė rast rreziku. Prej kėtej edhe mosnjohja nga e Izraelit e pavarėsisė sė Kosovės. Deklarata e Lieberman se shqiptarėt nė Ballkan janė bartės tė terrorizmit islamik, paralajmėron bashkėpunimin e Izraelit me fqinjėt ballkanikė tė shqiptarėve pėr tė zbatuar skenarė tė terrorizmit islamik nė hapėsirėn shqiptare, ashtu qė shqiptarėt tė trajtohen si palestinezėt, duke u ushtruar genocid mbi ta.
Gjėja mė e turpshme pas deklaratės antishqiptare tė Lieberman ishte mosreagimi i Tiranės zyrtare. Ministri i Punėve tė Jashtme i Bosnjė-Herzegovinės, boshnjaku musliman Sven Alkalaj reagoi duke i telefonuar homologut izraelit dhe duke i shprehur protestėn e vet pėr kėtė deklaratė tė cilėn e quajti tė pabazė dhe dashakeqe pėr vendin e vet. Nga Shqipėria nuk pati asnjė reagim zyrtar, kur duhet tė kishte dhe tė forta madje. Ėshtė me tė vėrtetė tejet indinjuese qė tė fyhesh si komb nga njė njeri si Lieberman, i cili ėshtė njė njeri qė ka ikur nė moshėn 20 vjeē nga Bashkimi Sovjetik dhe qė kur shkoi nė Izrael ka punuar si hamall nė aeroportin “Ben Gurion”. Reagim duhet tė kishte edhe nga Kosova. Pse nuk flet kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tash qė Izraeli nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės, kur Thaēi para zgjedhjeve tė nėntorit tė vitit 2007 u mburr publikisht se ka mbėshtetjen e lobit hebre nė Amerikė? Nė Mesjetė nė viset shqiptare ka qenė njė dokje e mirė qė kėsi burrash me u dhėnė dajak me tupan nė sheshin e tregut.

Fokus
28-01-10, 12:55
Izraeli dhe ēifutėria botėrore e pėrfaqėsuar nė Shqipėri nga Soros, e urrejnė kombin shqiptar dhe duan ta shohin atė nė gjendjen e palestinezėve, nė Gaza dhe Bregun Perėndimor tė Lumit Jordan, ku rolin e izraelitėve ta kenė fqinjėt e shqiptarėve sllavėt dhe grekėt. Kjo urrejtje nuk mund tė vijė thjesht se ēifutėt i shohin shqiptarėt si komb qė nė pjesėn mė tė madhe ėshtė musliman. Kjo urrejtje nuk mund tė vijė as ngase pretendohet se gjatė Luftės sė Dytė Botėrore disa pak ēifutė u qenkan dorėzuar nazistėve nga shqiptarėt nė Kosovė. Edhe qeveria serbe e kohės sė okupacionit gjerman bashkėpunoi me nazistėt nė pėrndjekjen e ēifutėve, duke u dorėzuar gjermanėve shumė mė tepėr ēifutė, e megjithatė Izraeli nuk ia ze pėr tė madhe Serbisė sot kėtė gjė. Urrejtja e ēifutėve ndaj shqiptarėve shkon deri nė kufijtė e urrejtjes sė nazistėve ndaj ēifutėve.
Nė rrethanat kur Izraeli dhe ēifutėria botėrore shfaqin kėtė urrejtje kundėr kombit shqiptar, duke qenė mosnjohja e pavarėsisė sė Kosovės, dhe deklaratat e zyrtarėve tė lartė izraelitė thjesht simptoma tė kėsaj urrejtjeje, ėshtė e nevojshme qė Shqipėria tė reagojė deri edhe duke pezulluar ligjin pėr Ditėn e Kujtesės sė Shoahut. Nėse qeveria dhe parlamenti nuk reagojnė, sė paku duhet tė kishte protesta qytetare antiizraelite, ku tė digjej flamuri ēifut. Mua mė vjen turp qė ky 27 janar kaloi pa protesta tė tilla dhe do tė pėrpiqem qė vitin e ardhshėm tė organizoj njė tė tillė. Tė them tė drejtėn arsyeja kryesore pėr tė cilėn nuk e organizova kėtė vit njė protestė tė tillė ishte se kėto ditė nuk gjeta nė Tiranė njė flamur izraelit pėr ta djegur, por deri nė 27 janarin e ardhshėm do tė kujdesem qė ta gjej, madje pres qė dashamirėt tė mė ēojnė sa mė shumė flamuj tė tillė.
Ēifutėt duhet tė mėsohen tė na respektojnė, nėse duan qė t’ i respektojmė. Pėrse u dashka qė ne shqiptarėt tė nderojmė viktimat e Holokaustit, kur ēifutėt fyejnė viktimat tona.
Kjo historia e Holokaustit ėshtė bėrė si debati mes gjeocentristėve dhe heliocentristėve nė Mesjetė, duke qenė Holokausti si teoria se toka ėshtė nė qendėr tė gjithėsisė dhe dielli dhe planetėt e tjerė rrotullohen rreth saj. Kėshtu edhe Holokausti duhet tė jetė nė qendėr tė historisė dhe tė gjitha gjėrat tė sillen rreth tij. Ai qė e ve nė dyshim kėtė shpallet mohues i Holokaustit, njė term ky qė ka konotacion fetar, pasiqė praktikisht do tė thotė heretik. Kjo ėshtė fyerje pėr intelektin njerėzor. Koha tregoi se gjeocentrizmi ishte njė gjė e rreme, njė dogmė qė nuk rezistoi dot, edhe pse kritikėt e saj u dogjėn nė turrėn e druve. Duket se tė njėjtin fat do tė pėsojė edhe i ashtuquajturi Holokaust, apo Shoah, siē u pėlqen ta quajnė ēifutėt. Kur dogma e Holokaustit tė shkėrmoqet, do tė dalė e vėrteta se nazistėt nuk kanė vrarė mė tepėr se nja 6000 ēifutė. Tekefundit, nėse nazistėt do tė kishin vrarė 6 milion ēifutė, atėherė kush dreqin e krijoi shtetin e Izraelit tre vjet pas Luftės sė Dytė Botėrore, kur dihet se ēifutėt e Amerikės nuk shkuan atje, se Izraelit i duhej lobi ēifuto-amerikan, pėr tė pėrdorur Amerikėn si lopė qė e mjel dhe si qen roje njėkohėsisht?
Nė njė intervistė pėr mediat amerikane nė mars 2009, gazetari Lally Weymouth e pyeti Liebermanin: “Shumė njerėz nė Amerikė mendojnė se ju jeni racist. Ēka do t’ u thoni atyre?” Pėrgjigjia e Lieberman ishte: “Ata janė tė shokuar qė ne jemi kaq tė suksesshėm”. Kur dėgjon Liebermanin, nuk mund tė mos i shkojė mendja njeriut se edhe sikur tė jenė vrarė vėrtet gjashtė milion ēifutė me Holokaustin, kjo gjė e ka pasur njė tė mirė, se bota do tė kishte pasur shumė mė tepėr njerėz si Lieberman, Olmert, Sharon e tė tjerė si ata.
[email protected]

roadrunner
28-01-10, 13:01
Pallavra. Kend e ka aleat Izraeli? United States of America....duhhhhhh...

Lapsi
28-01-10, 13:50
aman per cfare pallavra flet, a nuk po te shohin syte dhe a nuk po degjon se cfare bisha te egra jane cifutet. Ata harruan te miren e shqiptareve kur nacistet i vritnin... popull me i prishur qe arriten te krijojn nje histori te rrejshme mbi holokausin. Ata duhet futur ne furre

panta_rhei
28-01-10, 15:10
aman per cfare pallavra flet, a nuk po te shohin syte dhe a nuk po degjon se cfare bisha te egra jane cifutet. Ata harruan te miren e shqiptareve kur nacistet i vritnin... popull me i prishur qe arriten te krijojn nje histori te rrejshme mbi holokausin. Ata duhet futur ne furre

Cilės i beson ti: Qė nacistėt i vritnin, apo Qė arritėn tė krijojnė njė histori tė rrejshme?

Oqeani
28-01-10, 15:13
Nuk di pse habitemi me jevrejet, kur ne vete nuk jemi ka e dojme te miren e vetevetes !

Oqeani
28-01-10, 15:15
Thaēi para zgjedhjeve tė nėntorit tė vitit 2007 u mburr publikisht se ka mbėshtetjen e lobit hebre nė Amerikė?

Lobi nuk eshte edhe shteti !

4peace
28-01-10, 15:20
*

Ma veshtire se me i luftue paragjykimet nuk ka.

Gjerave duhet thene troē, me emer e me mbiemer, mu ashtu sic jane.

Ajo cfare ka bere Hitleri gjat LDB-se ka qene gjenocid, krim, akt i shemtuar... ndaj ēifutėve.

Per fat te keq, shteti i sotem Izrael ben politike te njejte: gjenocid, krim, akte te shemtuara ndaj njerezimit, ne vecanti ndaj popullit palestinez. Por, nuk perjashtohet mundesia qe se paku te ket qendrim te njejte edhe ndaj atyre qe e kundershtojne kete padrejtesi ndaj palestinezeve - neve shqiptareve pra!

Tjeter ceshtje eshte fakti qe ne shqiptaret jemi nen thundrrat e "boshtit te se keqes"!!!


*

Lapsi
28-01-10, 15:35
Cilės i beson ti: Qė nacistėt i vritnin, apo Qė arritėn tė krijojnė njė histori tė rrejshme?eh ore cuni si nuk u mesove te lexosh mdermjet reshtave
nacistet i vritnin, ajo eshte e vertete por holokausti eshte nje mashtrim se numrat qe jepen jane te ritur deri ne ekstrem
per kete ishte fjala- Holokaust eshte nje rrene se ne ate kohe nuk kishte 6 milion cifut ne tere boten

Kercovari
28-01-10, 15:36
Rahmet babes...gjithmon thoshte se judet dhe serbet vetem qajne para botes sepse kan kriju shtete artificijale..dhe vetem bejne masakra mbi popujt tjere fara u shoft e tyre...

premium
28-01-10, 21:09
Adolf Hitleri u kan burr ,, ka dit ken me faru !!!

murrizi
28-01-10, 21:42
mshoni mshoni, se u ka ardh dita.

premium
28-01-10, 21:54
mshoni mshoni, se u ka ardh dita.
Ēka je tu prit ... pse s'po mshon edhe ti Murriz !!;P

murrizi
28-01-10, 22:08
Ēka je tu prit ... pse s'po mshon edhe ti Murriz !!;P
Unė jo se s'do ti "mshoja" sepse po ma preken kombin, edhe babės tim do ja thyeja turinjėt, por ajo qė mė qudit mua ėshtė sa shumė jeni ju tjerėt qė keni vendos me i "mshu" Izraelit.

Duke e ditur qė deklerata tė tilla japin, apo kanė dhėnė disa individ, pse jo edhe tė ardhur nga Rusia.

27 janari e ku ta dijė unė....
A do me ditė saktėsisht ēfar unė mendojė pėr kėtė ?
HIQ nuk mendoj asgjė, nuk mė intereson ēfar ka ndodhur gjatė luftės sė dytė botėrore ama bash hiq. Ajo qė mua mė interson, se kjo datė (pra 27 janari) dhe mohimi i Holokaustit denohet me ligjė nė Gjermani, nga vetė Gjermanėt, dhe unė i pėrmbahem dhe e rrespektojė kėtė.
Data tjera, tė dhėna tjera as qė i kam mbėrri vetė, dhe as qė njohė dikė tė mi ketė spjeguar.
Ndėrsa tė "DHĖNAT" e ardhura nga mullahėt e Arabistanit,... stanit... stanit ..... nuk i marrė si tė vėrteta !

Ah, gati me harru !

Me pas dashtė bash asiqare Jahudia (i ke nė gjithė dynjen, edhe kah sta merr mendja hiq) ta kishin shlye Kosoven edhe prej Harte, pėr Ilirid e pjes tjera t'mos flasim fare !

valiii
28-01-10, 23:07
O Kastriot Myftari e tlumte pena e bravo t kofte per kete shkrim analitik kaq te bukur e njekosishte per shuplaken qe i dhe qeverive ku marin pjese shqiptaret, se ata kur permendet izraeli jane ne gjendje te gjithe mi vesh fustanat dhe me jau kthy prapanicat qiftit te liebermanave e zalloganave te tjere... Turp per kreret kompetent qe nuk kane reaguar per nje deklarate te tille, kjo edhe deshmon mosefikasitetin dhe inferioritetin e tyre si politikan perballe homologeve te tyre.
Kastriot pritem ne Tirane ne protesat e ardhshme te paralajmruara per 27 janar, edhe ndami nja 2-3 flamura sepse perveq te kallmes duhet edhe te shurroset ne ta dhe te jashteqitet... Allahu e meshirofte Sallahudin Ejubin, ai ka qene kapak per kta , nuk e di a kane ndonje dite te veqante historike judat qe te perkujtojne "sundimin" (lexo- ēlirimin) e Kudsit (jeruzalemit qe pi thojne sot). Nese Po, atehere le ta perkujtoje dhe te marin shkolle dhe shembull nga muslimanet se si fitohet lufta pa i prek civilet, grate, femijet dhe pleqte, se as keta nuk jane gje me te mire se hitleri .

Makresh
28-01-10, 23:13
Diten e premte, 29 janar Kastriot Myftaraj do te jet ne "Zone e Lire" te Arian Canit, "Vizion Plus", debat me Elisa Spiropalin, per kriptocifutet ne politiken shqiptare, dhe shkrimet e tia ne gazeten "SOT": "Elisa Spiropali, cifutja e Corrajledos zevendeson cifuten Ajtyresa ne krye te FRESSH" dhe "Izraeli i quan shqiptaret terroriste,nuk njeh pavaresine e Kosoves, ne mbajme me ligj 27 janarin dite te perkujtimit te Holokaustit"

valiii
28-01-10, 23:33
Diten e premte, 29 janar Kastriot Myftaraj do te jet ne "Zone e Lire" te Arian Canit, "Vizion Plus", debat me Elisa Spiropalin, per kriptocifutet ne politiken shqiptare, dhe shkrimet e tia ne gazeten "SOT": "Elisa Spiropali, cifutja e Corrajledos zevendeson cifuten Ajtyresa ne krye te FRESSH" dhe "Izraeli i quan shqiptaret terroriste,nuk njeh pavaresine e Kosoves, ne mbajme me ligj 27 janarin dite te perkujtimit te Holokaustit"
krejt do te 'zgjidhur' po permenden ne kete teme... More ky arian cani oshte klloshar sllav i cili pat lansuar deklarata bombastike kunder pavaresise se Kosoves plus asaj emisioni ne fjale eshte i karakterit pa cenzure ku do i jep rast asej pshurrejkes edhe kti shqiptarit greqizum qe ta banalizojne nje teme qe kryekput ka karaktrer fetar.

Guri i madh
28-01-10, 23:41
nuk e kisha nder mend me shkrueVALLI po edhe bashksia islamike nuk po na don , kah dojna me ja mbajt

Makresh
28-01-10, 23:50
krejt do te 'zgjidhur' po permenden ne kete teme... More ky arian cani oshte klloshar sllav i cili pat lansuar deklarata bombastike kunder pavaresise se Kosoves plus asaj emisioni ne fjale eshte i karakterit pa cenzure ku do i jep rast asej pshurrejkes edhe kti shqiptarit greqizum qe ta banalizojne nje teme qe kryekput ka karaktrer fetar.... eshte loje, cili po del me "patriot" se tjetri. As Kastriot Myftari s'eshte njeri i mir, por megjithate ka mar guximin ta thot ate ku te gjithe heshten sikurse akuza te tilla te ishin gje te verteta.

valiii
28-01-10, 23:56
nuk e kisha nder mend me shkrueVALLI po edhe bashksia islamike nuk po na don , kah dojna me ja mbajt
Po futja kepen bashksise islamike e ktyne e krejtve qe sna dojne .... Qata po e thote autori i shkrimit e edhe une. Qata qe te dojne, duaji edhe ti. Shqiperija ishte ajo qe me se shumti i ndihmoje dhe i strehoje judat e tash shife se qysh po ju kthejne edhe plus kta krimminelt qe po na udheheqin skan bythe nje deklarate vetembrojtese me thane. Duhet te flitet me ta ne gjuhen e tyre e atehere na respektojne.

valiii
28-01-10, 23:58
... eshte loje, cili po del me "patriot" se tjetri. As Kastriot Myftari s'eshte njeri i mir, por megjithate ka mar guximin ta thot ate ku te gjithe heshten sikurse akuza te tilla te ishin gje te verteta.
Nuk e njoh Kastriotin edhe mundet me qene pisi ma i madhi ne Bote por nese qendrojme gjithnje mbrenda temes, per kete shkrim duhet me ja jep doren.

Guri i madh
29-01-10, 00:01
Po futja kepen bashksise islamike e ktyne e krejtve qe sna dojne .... Qata po e thote autori i shkrimit e edhe une. Qata qe te dojne, duaji edhe ti. Shqiperija ishte ajo qe me se shumti i ndihmoje dhe i strehoje judat e tash shife se qysh po ju kthejne edhe plus kta krimminelt qe po na udheheqin skan bythe nje deklarate vetembrojtese me thane. Duhet te flitet me ta ne gjuhen e tyre e atehere na respektojne.valiii ka koh qe nuk jena takue ne forum


po sa ne shqiptart ne ballkan kena nji politik kombtare


nese ne nuk kena nji strategji te perbashket mos te presim nga VATIKANI e BASHKSIA ISLAMIKE

Marco
29-01-10, 05:14
Ha HAHAHA nij Shqiiptart nij, po neve po na qun Panta_rhei diqka te till e spo na qujn Jahudit , .... Qashtu Panta mos lesho pe se kta shqiptart-tyrq po dojn me na prish bashkim vllaznimin me jahud hahaha

GURI SYLAJ
29-01-10, 08:45
Shkrim i mire por me shume debat ne mes ATLLAREVE SHQIPTARE qe nuk muj rrine lidhe me nje mullar!
Zotnia permen emra qifutesh ne funksione dhe me peshe jo vetem ne politiken qifute e nuk permend emra te SOROSEVE shqiptar qe nuk i dojn shqiptaret!??
Zoteria e mbush shkrimin me ato qe don e len anash shumecka qe ose nuk i don ose nuk i din!!
Do i preferoja qe te ulet e te bisedoj me njerez qeverie (e kam fjalen ne Kosove) qe e njohin pak me mire Qifutizmin dhe jan musafir te shpesht atje!!
Dhe ,per mos me e zgjate ,zotria e din qe politika nuk behet per qejfin e Kastrot Myftarit e as te ...SOROSEVE !
Ose, ndoshta zotrise po i vjen keq qe ky EKSTREMIZMI po shkon shume ngadal drejt TERRORIZMIT por qe nuk ka ....me e thene shkurt e shqip!!

lirik
29-01-10, 12:58
diplomacia dhe njerzia shqiptare nuk duhet te shkoj neper anime ekstreme
e grupime qe te behemi viktima te urrejtjeve ne jemi popull i vogel dhe duhet te pozicionohemi kah neutralizmi kah heshtja ma teper dhe kujdessshem te shprehemi nuk duhet te jemi ne anime sepse nuk ekemi asken vlla
te gjith kta popuj ne qaste te ndryshme te hstroise sa po i rregullojne punete tyre po na e dredhin si arabet qe ju perkushtuan miqsise me sllav qe nga koha e titos por ne duhet te kemi kujdes te veqant qe ta kemi me te gjith mirė
dhe te mos bem pre e antipative qe krijohen ma vone e kan pasoja per ne
si komb i vogel qe jemi dhe mvaremi shum prej te tjerve

politika e jone shqiptare duhet te sillet si qengji qe i thth dy nana perndryshe ne e kemi pa se na gjeti me serbin sa gra na u dhunuan sa na kushtoj gjithka e liria
ne nuk duhet te shfaqemi shum me grupime por me elokuenca me atkletizma diplomatike me eleganca dhe me politike te persosur duke ruajtur neutralizmin

europa amerika arabet kan kunderthenje ne nuk duhet te biem pre e viktime e ktryre perplasjeve te ktyre civilizime ve qe nuk i kemi vllezer te gjakut por miq
ne mes te miqve ne nuk duhet te hyjm ne gėrshėrė plotike qe te na pritet koka nga diksuh pastaj

ne jemi popull i vogel dhe duhet te kemi kujdes ne pozicionime
gilojtinat e kohrave te shteteteve te fuqishme qe bien ne nuk duhet te shkojm me vrap e te fusim koken ne giljotine vet por te shmangim koken ne format ma diplomatike te mundshme
politikisht nuk esht mire qe ne ta krojojme hasmeri me izraelin e as me arabet dhe te ruajm raportet me ameriken kinen europen
kjo do te duhej te jet mjeshtria e jone e politikes

titoja dinte se si te sillte politiken me te gjith mbette mire dhe rregullonte

ja per shembull suedia pasaporta e suedezve nuk ka problem dhe ne gjith boten esht e mbrojtur dhe ka autoritetb sepse suedia mbane raporte te mira me gjith boten ne emnyren me te kujdesshme dhe me te persosur


pozicioni yne nuk guxon te anohet neper hasmeri te kombeve
siq tha diksuh ktu izraelitet me i fur ne furre kjo esht teper barbare dhe ekstreme nuk guxon te ndodhe nje gjė e tille apo shprehje e tille te shqiptari

lirik
29-01-10, 13:03
Historia qifute esht histori e vjeter dhe edhe ata kan vuajtur shum
ne hsitori

sikur harron dikush --- por arabet duhet ta dijne se ne kemi ndjenja miqsore edhe per ata edhe per afrikanet edhe kinezet po ashtu
por edhe per europen dhe ameriken ne kemi ndjenja miqsore

prandaj ne duhet te ju japim me kuptu popujve se jemi nje popull paqsor

dhe popull qe mendojme per raporte te shendosha paqsore botrore

e per mardhenje miqsore me te gjith kta popuj


pa dyshim le te jen te bindur por ne nuk duam si shqiptar te

jemi

kundershtar te askuj

per veq te sllaveve pansllaveve ne fakt jo te gjith sllaveve

sepse me qek polak kroat slloven boshnjak malazez ne nuk kemi tani raporte te kqija por te mira

me perjashtim te serbve dhe rusve dhe disa te tjere sllaveve

lirik
29-01-10, 13:07
ne do ti rregullojme raportet me arab dhe me shum popuj sipas modelit te miqsise dhe ndjenjave natyrale qe na prijne
historikisht ne me judej nuk kemi pasur asnji te keqe as me gjerman e me amerikan as me afganistan e me kinez as me afrikan as me kanadez australian korean japonez etj

prandaj ne asnji menyre nuk gupojme te helmojme mardhenjet ne kundershtim me ndjenjat tona natyrale qe na karakterizojne neper histori

deri sa nuk kemi pasur te keqe me ta nuk ka arsye te keqsodjme situatat as raportet sepse miqt na duhen neper bote

ne fund te fundit ne shqiptart kemi nji plus q enuk e ka askush mbi dhe perparsi

ne gjith boten ne nuk kemi armiq qe ju kemi be ndonje te keqe dhe kjo na jep perparsi te madhe qe te ndertojm raportin garantues dhe ne asnje menyre nuk guxojme te prishim punet me asnji nga kta

Makresh
29-01-10, 13:12
Dicka s'po kuptoj se pse shqiptaret kerkojn qe "izraeli" ta njoh Kosovėn ? Kurse sipas llogjikes se shendosh, Kosova nuk duhet ta njoh shtetin artificial i ndertuar mbi themelet e shtetit Palestinez !

Un e mohoj Holokaustin, e mohoj edhe historin e tyre "te dhimbshme", e mohoj edhe shtetin e tyre te perkohshme !

Kolonet ēifut bejn mir sikur te ktheheshin ne rusi, poloni, gjermani e franc nga edhe e kan origjinėn para se kolera e arabėve tė bie mbi ta per ta rikrijuar historin e tyre, te dhimbshme !

Ata kurrsesi nuk mund te jen miqt e popullit shqiptar, perderisa ka musliman ne kete troje, dhe ēifut ne palestin, ata do te jen armiqt e kombit Shqiptar ! Mos te harrojn bijt e judės, se gjaku i femive palestinez eshte gjaku jon ! Dhimbjet e tyre, jan dhimbjet e tona ! Ata qe lidhin miqėsi me kriminelėt, ata jan edhe me kriminel se kriminelėt ! Ne s'jemi kriminel, ne jemi armiqt e kriminelėve tė cilės do fe, racė apo komb qofshin ata !

lirik
29-01-10, 13:12
Populli yne qendron ne nji perparsi te madhe ne favore nderkombtare

askush ne bote nuk ka ksi pozicioni kaq te favorshem dhe ket favor duhet shfrytzuar ne keto momente por nuk ka diplomat aktiv dhe te menqur sa duhet

me kaq perparsi ne neper bote mund te arrijme suksese


sepse nuk ishimn agresor askun dhe nuk ju kemi bė te kqia askuj
prandaj duhet te shfrytzohet kjo perparsi qe te jemi sa ma aktiv dhe te deprtueshem ne mardhenje e ne diplomaci nderkombtare


zvicrra u la si qender neutrale ishte qellim politik
qe te tehrheqete kombat ebashkuara dhe te perfitonte europaku do ne te gjith boten si ne lindje si ne perendim
ne nuk i kemi be askuj ndonje te keqe

vetem se imazhin tone po e rrenojme vet

sikur te kishim menquri diplomatike ne kohrat e kaluara neutralitetin dhe garancionin do ta kishim ne jo zvicrra

lirik
29-01-10, 13:19
po them diplomacia e jone nuk duhet te bie ne kurthat e ekstremistve
dhe te qarqeve te ndryshme

ne duhet te jemi te permbajtur dhe miqsore me te gjtih ne nuk kemi ndonje te keqe as me arabet as me izraelin
kemi pozicionin tone neutral na vjen keq per qka ndodhe ne mes te tyre dhe ne me knqasi do te ndermjetsonim per paqe ne bote nese dikun na ftojne popujt si ndermjetsues por ma mire do te sihte te shikojme punet tona ne shtepi

sepse ne duhet te prosperojme ne shum aspekte ndersa ne bote ne jemi me politiken e mos perzierjes ne punet e tjerve
pozicion qe do te na favorizoj

populli yne ka nevoje ti rregulloj raportet me menquri diplomatike

kulturore me prani e prezenca ne ato vende duke prezentuyr karaketerin tone paqsore te kujdeshem

te mos bie ne kthetra te kurthave te interesave te qarqeve ekstremiste

ose interesave te tjerve qe perplasen per interesat e tyre te ndryshme
e kur gjejne kompromisin na lene ne balt pastaj ne kohrat me te veshtira
püra te shikojme interesat tona se kemi mjaft pune per te kryeata kan perplasjet e tyre ne mes tyre pra e interesat tona ne momentet me te veshtira i lene pas dore pastaj

lirik
29-01-10, 13:21
ne jemi neutral ne percaktime na vjen keq qka ndodhe ne mes tyre
qe jan ne papajtim dhe mendojme se ne te ardhmen jemi optimist
se izraeli dhe palestina do te gjejne gjuhen e perbashket
dhe do tejetojne ne oaqe
si dy popuj fqinje ne shqiptarve do ta ne vinte mire dhe do te knaqeshim nga
paqja dhe liria e ktyre popujve

panta_rhei
29-01-10, 13:30
Ha HAHAHA nij Shqiiptart nij, po neve po na qun Panta_rhei diqka te till e spo na qujn Jahudit , .... Qashtu Panta mos lesho pe se kta shqiptart-tyrq po dojn me na prish bashkim vllaznimin me jahud hahaha
Marcooou,

tyrqit jan kon edhe kan me kon gjithmonė gabelėt e kėsaj bote... e jahudit jan kon edhe kan me mebtė gjithmonė Zotnitė e menēurisė dhe sunduesit e kėsaj bote...

... e ato botėt e tjera, normal qė ju takojnė juve ;)

Marco
29-01-10, 18:09
Marcooou,

tyrqit jan kon edhe kan me kon gjithmonė gabelėt e kėsaj bote... e jahudit jan kon edhe kan me mebtė gjithmonė Zotnitė e menēurisė dhe sunduesit e kėsaj bote...

... e ato botėt e tjera, normal qė ju takojnė juve ;)

Hahah kjo ska te bej fare me temen , bile i paske ik tem po ska dert se veq ksihe masakru shqiptar e keshtu ma mir qe ske dhan mendim hiq..
Une personalisht nuk e njoh Izraelin, po diqka te till e bojn edhe shum kisha Katolike ku e bojkotojn per qeshtje qe shkel te drejtat e njeriut ne palestin, kurse une nuk i takoj kishes katolike po jam Shqiptar qe mi kan shkel te drejtat Sllavi sikur palestinezve.. NO IZRAEL
FREE PALESTINA

Zanzi/M
29-01-10, 20:48
Izrael ka qene pro bombardimeve te Natos ndaj Serbise, me gjithe mardheniet e mira qe kane pasur ne kohen e Titos, prandaj Izrael ka bere kthese te madhe sa i perket perkrhajes se Kosoves, Kjo gje dihet se ka ndodhur per shkak qe ka qene Amerika ajo qe ka diregjuar gjerat.

Ne e dime qe qeveria e mehershme Izraelite ka qene shume pro-pavaresise se Kosoves, mirepo kjo e fundit si duke eshte me ndryshe, edhe pse pa dashur te leshohemi ne konspiracione shume mendojne qe Izrael nuk e nje shtetitin e Kosoves per shkak te mos keqesimit te mardhenieve me vendet Islamike te cilat priten me e njoft shtetin e Kosoves.

Sepse perndryshe eshte e pakutpueshme qe SHBA te mos ken aq ndikim te Izraei per ta shtyr me e njoftur republiken e Kosoves.

lirik
30-01-10, 08:45
natyrisht sespe jan lajmruar dukuri te reja te ne shqiptart

dhe gjėrat kan ndryshuar

pas lufte ishte optimizem tjeter e entuziazem tjeter

kishte mirkuptime edhe per fe te cilen shqiptart e kishin sot kan filluar te lajmrohen ekstremizma fundamentalizma

dhe askush nuk do te ket mirkuptim ma per ne jeta kerkon jete e liri dhe sjellje te pa rrezikshme per te tjeret edhe pse numer i vogel i shqiptarve
kan hy ne fundamentalizem sa do i vogel mjafton per sherrin e madh

duhet qe te te ket kahje dhe sjellje tjera por jo sjellje te dyshimta
e bajshi me shnet udhene re te rreziqeve gjithmone mungesa e dijes
na ka quar ne gremina gjithmonė hapi jo strategjik

lirik
30-01-10, 08:47
po r shqiptarėt nuk jante intresuar qe ti ndodhe ndonje ekeqe as izraelitve as arabbve kur flitet nga ndjenjat natyrale
prandaj te mos e shtyj dikush ket komb pasore ne fatkeqsi te pershershem ne anime qe nuk i shkojne natyres se tij
sepse ksy komb nuk ka deshire te hyj ne armiqsi e grupime me klane tjera
e anime koalicione ku nuk i dihet se ku te qet tragjedia por ka deshire q ete ruaj paqen ne token e vet e ne njerzim

lirik
30-01-10, 08:49
na vjen keq per izraelitet dhe muslinaėt qe jan ne kundershtime na vjen keq
si shqiptarė
dhe duam ti kontribojme paqes por jo animeve e koalicioneve
te komplikuara

ne jemi ne rrezik nga situatat e komplikuara

dhe nuk kemi deshire te shtojmė armiqsi e as antipati as kundershtime
me popuj

Makresh
30-01-10, 10:56
Izrael ka qene pro bombardimeve te Natos ndaj Serbise, me gjithe mardheniet e mira qe kane pasur ne kohen e Titos, prandaj Izrael ka bere kthese te madhe sa i perket perkrhajes se Kosoves, Kjo gje dihet se ka ndodhur per shkak qe ka qene Amerika ajo qe ka diregjuar gjerat.

Ne e dime qe qeveria e mehershme Izraelite ka qene shume pro-pavaresise se Kosoves, mirepo kjo e fundit si duke eshte me ndryshe, edhe pse pa dashur te leshohemi ne konspiracione shume mendojne qe Izrael nuk e nje shtetitin e Kosoves per shkak te mos keqesimit te mardhenieve me vendet Islamike te cilat priten me e njoft shtetin e Kosoves.

Sepse perndryshe eshte e pakutpueshme qe SHBA te mos ken aq ndikim te Izraei per ta shtyr me e njoftur republiken e Kosoves.


Pse po ja fut kot ?

As gjat luftės s'kan qen pro-rrahjes se serbis!

Skandali qe erdhi gjat luftes nga Lindja-e-mesme ishte nga Ariel Sharoni (qoft i mallkuar)

“Gjenerali Ariel Sharon, ministėr i punėve tė jashtme, provokoj njė skandal duke deklaruar qė «Izraeli nuk duhet legjitimiuar intervenimin agresiv tė NATO-s, nė krye Shtetėt e bashkuara tė Amerikės (...). Izraeli mund tė jet viktima e ardhėshme tė kėti lloji qė ėshtė duke ushtruar tani nė Kosovė (...). Imagjinoni vetėm pakės nėse nė njė dit tė mir Arabėt, banorė tė Galiles reklamojn autonomin e atij regjioni nė lidhje me autoritetėt palestineze ? (...)»

Amnon Kapeliouk (izraelit)

Sibora
30-01-10, 12:48
Marcooou,

tyrqit jan kon edhe kan me kon gjithmonė gabelėt e kėsaj bote... e jahudit jan kon edhe kan me mebtė gjithmonė Zotnitė e menēurisė dhe sunduesit e kėsaj bote...

... e ato botėt e tjera, normal qė ju takojnė juve ;)
Phanta_rhei,turqit apo gabelet siq po i quan ti,kane njohur pavaresine e Kosoves nder te paret.Ne mos nje flm,atehere mos i shaj se s'na takon ne kete rast.
E cifutet,s'ka dyshim se jane te menqur dhe shume punetore.Por ata jane nentoka e cdo krimi dhe diskriminimi ne bote(siq kishte thene nje prof,.francez"cifutet jane e keqja e njerzimit),ata e sjellin boshtin siq te duan, po ne nuk dijme gje.:wink:
Faji me i madh qendron ketu tek udheheqesia jone qe s'bejne nje politike te menqur,qofte ajo edhe propagande ,sikur shkijet.Per sot dhe gjithmone, propaganda ka qene njera nder armet kryesore te perfitimeve.

Makresh,kish pas thene njoni,falu pa abdes kur eshte nevoja, sikur ne kete rast.Pale,mos po na njeh edhe Izraeli:biggrin:

premium
30-01-10, 12:54
Marcooou,

tyrqit jan kon edhe kan me kon gjithmonė gabelėt e kėsaj bote... e jahudit jan kon edhe kan me mebtė gjithmonė Zotnitė e menēurisė dhe sunduesit e kėsaj bote...

... e ato botėt e tjera, normal qė ju takojnė juve ;)
.. fare nuk prish punė keso mendimet e pakicave.

Zanzi/M
30-01-10, 17:56
Pse po ja fut kot ?

As gjat luftės s'kan qen pro-rrahjes se serbis!

Skandali qe erdhi gjat luftes nga Lindja-e-mesme ishte nga Ariel Sharoni (qoft i mallkuar)

“Gjenerali Ariel Sharon, ministėr i punėve tė jashtme, provokoj njė skandal duke deklaruar qė «Izraeli nuk duhet legjitimiuar intervenimin agresiv tė NATO-s, nė krye Shtetėt e bashkuara tė Amerikės (...). Izraeli mund tė jet viktima e ardhėshme tė kėti lloji qė ėshtė duke ushtruar tani nė Kosovė (...). Imagjinoni vetėm pakės nėse nė njė dit tė mir Arabėt, banorė tė Galiles reklamojn autonomin e atij regjioni nė lidhje me autoritetėt palestineze ? (...)»

Amnon Kapeliouk (izraelit)
Ndoshta te kujtohet qe Izrael dhe zv Kryeministri i qeverise se Kaluar te ketije shteti e priti para 2 viteve Kryeministrin e Republikes se Kosoves hashim Thaqi. Mund ta dish se nese nuk ka nje politike shtetrore nuk do te ndodhte ai takim dhe nuk do ti jepej perkrahje pavarsise se Kosoves ( qe ndodhi ne ate takim ).

Duke u nisur nga keto ne si shtet dhe komb nuk kemi asnje arsye qe te hudhemi kunder shtetit hebre, eshte krejt tjeter mllefi qe ka te beje me lindjen e mesme dhe problemi qe kane keto vende me Izraelin, fati Kosoves nuk lidhet me zhvillimit neper rajone dhe regjione te ndryshme sepse nuk jemi nje vend qe ndryshojme politika globale

Guri i madh
31-01-10, 02:26
na vjen keq per izraelitet dhe muslinaėt qe jan ne kundershtime na vjen keq
si shqiptarė
dhe duam ti kontribojme paqes por jo animeve e koalicioneve
te komplikuara

ne jemi ne rrezik nga situatat e komplikuara

dhe nuk kemi deshire te shtojmė armiqsi e as antipati as kundershtime
me popuj


lirik komplimente per shkrimin , une shum her pajtohna me mendimet tuaja bile 90%

panta_rhei
02-02-10, 14:28
Phanta_rhei,turqit apo gabelet siq po i quan ti,kane njohur pavaresine e Kosoves nder te paret.Ne mos nje flm,atehere mos i shaj se s'na takon ne kete rast.
E cifutet,s'ka dyshim se jane te menqur dhe shume punetore.Por ata jane nentoka e cdo krimi dhe diskriminimi ne bote(siq kishte thene nje prof,.francez"cifutet jane e keqja e njerzimit),ata e sjellin boshtin siq te duan, po ne nuk dijme gje.:wink:
Faji me i madh qendron ketu tek udheheqesia jone qe s'bejne nje politike te menqur,qofte ajo edhe propagande ,sikur shkijet.Per sot dhe gjithmone, propaganda ka qene njera nder armet kryesore te perfitimeve.

Makresh,kish pas thene njoni,falu pa abdes kur eshte nevoja, sikur ne kete rast.Pale,mos po na njeh edhe Izraeli:biggrin:

ok,
Deri kur ne shqiptarėt do tė jemi masa e ēdo gjėje nė kėtė botė???
dmth, kush i njeh shqiptarėt. automatikisht ėshtė i mirė, kush nuk i njeh ėshtė i keq!
Nikola Gruevski me mujt pėr 1 sahat i shfarosė shqiptarėt, por Kosovėn e ka njoftė.

Ne shqiptarėt, historia edhe gjeografia tregon se kemi qenė dhe jemi nė mes tė rrethuar nga sllavo-ortodoksėt tė gatshėm me na hangėr pėr sė gjalli, me na zhdukė nga faqja e dheut. Pse? Veq qė nuk na dojnė, edhe qė ne nuk jemi si ata. Por, ne kemi qenė edhe jemi tė varfėr, tė ligsht e tė pazhvilluar. Personalisht, si shqiptar, kisha dashtė qė nė ēdo dy muaj tė bombardohej beogradi dhe moska.
nejse...
Izraelitėt, pėrkundėr shqiptarėve, janė tė pasur, tė fortė dhe shumė tė zhvilluar...
Me pas kon ne tė fortė si Izraelitėt, shkijet kishin mujt veq me na gjujt me gurė njė herė nė muaj.

p.s. kur thua "ne nuk dijmė gjė", do tė thotė se ia fut kot... edhe nuk ki nevojė me e kėshillu dikėnd kur nuk din gjė.
ose,
palestinezėt janė nėntoka e ēdo krimi nė botė, por ne nuk dijmė gjė :wink:

...e ēka pastaj?

murrizi
02-02-10, 14:45
ok,
Deri kur ne shqiptarėt do tė jemi masa e ēdo gjėje nė kėtė botė???
dmth, kush i njeh shqiptarėt. automatikisht ėshtė i mirė, kush nuk i njeh ėshtė i keq!
Nikola Gruevski me mujt pėr 1 sahat i shfarosė shqiptarėt, por Kosovėn e ka njoftė.

Ne shqiptarėt, historia edhe gjeografia tregon se kemi qenė dhe jemi nė mes tė rrethuar nga sllavo-ortodoksėt tė gatshėm me na hangėr pėr sė gjalli, me na zhdukė nga faqja e dheut. Pse? Veq qė nuk na dojnė, edhe qė ne nuk jemi si ata. Por, ne kemi qenė edhe jemi tė varfėr, tė ligsht e tė pazhvilluar. Personalisht, si shqiptar, kisha dashtė qė nė ēdo dy muaj tė bombardohej beogradi dhe moska.
nejse...
Izraelitėt, pėrkundėr shqiptarėve, janė tė pasur, tė fortė dhe shumė tė zhvilluar...
Me pas kon ne tė fortė si Izraelitėt, shkijet kishin mujt veq me na gjujt me gurė njė herė nė muaj.

p.s. kur thua "ne nuk dijmė gjė", do tė thotė se ia fut kot... edhe nuk ki nevojė me e kėshillu dikėnd kur nuk din gjė.
ose,
palestinezėt janė nėntoka e ēdo krimi nė botė, por ne nuk dijmė gjė :wink:

...e ēka pastaj?
Qyr a pe sheh, pėrnime kaniher nalna e kujtohna, mundohna e stėrmundohna me gjetė formulėn qysh bojn qeto sene:
Disa nga antart kėtu me pas mundsi ja kishin dhjer pjatėn njoni tjetrin sabah e aksham.
Nga anatjeter ka disa "politika" tė pėrbashkėta thuja se "i kan bo fjalėt".

Sibora
02-02-10, 19:23
ok,
Deri kur ne shqiptarėt do tė jemi masa e ēdo gjėje nė kėtė botė???
dmth, kush i njeh shqiptarėt. automatikisht ėshtė i mirė, kush nuk i njeh ėshtė i keq!
Nikola Gruevski me mujt pėr 1 sahat i shfarosė shqiptarėt, por Kosovėn e ka njoftė.

Ne shqiptarėt, historia edhe gjeografia tregon se kemi qenė dhe jemi nė mes tė rrethuar nga sllavo-ortodoksėt tė gatshėm me na hangėr pėr sė gjalli, me na zhdukė nga faqja e dheut. Pse? Veq qė nuk na dojnė, edhe qė ne nuk jemi si ata. Por, ne kemi qenė edhe jemi tė varfėr, tė ligsht e tė pazhvilluar. Personalisht, si shqiptar, kisha dashtė qė nė ēdo dy muaj tė bombardohej beogradi dhe moska.
nejse...
Izraelitėt, pėrkundėr shqiptarėve, janė tė pasur, tė fortė dhe shumė tė zhvilluar...
Me pas kon ne tė fortė si Izraelitėt, shkijet kishin mujt veq me na gjujt me gurė njė herė nė muaj.

p.s. kur thua "ne nuk dijmė gjė", do tė thotė se ia fut kot... edhe nuk ki nevojė me e kėshillu dikėnd kur nuk din gjė.
ose,
palestinezėt janė nėntoka e ēdo krimi nė botė, por ne nuk dijmė gjė :wink:

...e ēka pastaj?
Mos u nxej zoteri se po debatojme me shkrim dhe jo me arme.
Paskam bere nje gabim qe frazen"ne nuk dijme gje"nuk e paskam fut ne thonjeza ,por, e paskam vene ikonen per te kuptuar se dijme shume gjera,por nuk do te thote se dijne te gjithe diqka qe dikush di me shume apo ka degjuar me shume.
Nuk jam kunder asnje shteti te botes,perveq kuptohet atyre qe na pushtuan,as kunder Izraelit se edhe ata kane bere nje pune te mire kur kane strehuar kosovare ne luften e fundit ne Kosove,por,kjo nuk do te thote se edhe pajtohem me politiken e tyre cdohere,pa marre parasysh ndaj cilit popull e zhvillojne.
Po ta them edhe njehere:jane shume te afte,por jane e keqja e njerezimit...

Zanzi/M
02-02-10, 19:48
Mos u nxej zoteri se po debatojme me shkrim dhe jo me arme.
Paskam bere nje gabim qe frazen"ne nuk dijme gje"nuk e paskam fut ne thonjeza ,por, e paskam vene ikonen per te kuptuar se dijme shume gjera,por nuk do te thote se dijne te gjithe diqka qe dikush di me shume apo ka degjuar me shume.
Nuk jam kunder asnje shteti te botes,perveq kuptohet atyre qe na pushtuan,as kunder Izraelit se edhe ata kane bere nje pune te mire kur kane strehuar kosovare ne luften e fundit ne Kosove,por,kjo nuk do te thote se edhe pajtohem me politiken e tyre cdohere,pa marre parasysh ndaj cilit popull e zhvillojne.
Po ta them edhe njehere:jane shume te afte,por jane e keqja e njerezimit...

Duhet te kuptojme disa gjera e thelb para se te hym ne debate te ndryshme, duhet te dim biles disa gjera themelore.

E para, te gjitha shtetet ne menyra te ndryshme kane pretendime qe te shtrijne sovranitetin e vet, ndikimin ne shtetet dhe rajonet tjera. Kjo i bie qe te gjtha shtetet kane mekate ( ne kuptimin religjionit dhe te pastertise) ne veprimet e veta, dhe per kete jam i bindur qe shtetet nuk merziten fare.

Ne jemi mesuar te shohim Izraelin ne dekadat e fundit ne qender te vemendjes, mirepo nese e vendosim veten tone ne vend te izraelit si do te kishim vepruar, kur dihet qe ai eshte i rrethuar nga vende qe qellim ne programet e tyre kane shkaterrimin e tij dhe qe nuk e njohin fare kete shtet. Tani Izraeli mundesite i ka qe te mos shkaterrohet, ai normalisht se me vete deshire nuk do te shkaterrohet.

Te kthehemi te veprimet e shteteve, ne kete rast te Turqia. Cfar mendoni ju, kush i masakroi miliona Armen ne fillim te shek. te kaluar, ne fund te fund ja ndodhi masakra, mirepo pse nuk kerkon fajle Tuqia per veprimet e bera. Tani pse turqia nuk i jep te drejtat Kurdeve? Nuk ju a jep vetem qe mundet per te mos ju a dhen ato te drejta. ck po e dallojka ne kete rast te te drejtave me Izraelin?

elvio
02-02-10, 20:18
ky popull qe ndeshkon palestinen tash e mijevjecar
ajo qeveri qe ka futur hundet thelle ne politika te ndryshme anembane globit
ai qe vetequhet populli i zgjedhur i zotit
ajo qeveri qe hapi njekohesisht lufte me 7 shtete edhe doli fitimtare nga ajo beteje
ai popull qe ish shenjester e adolf hitlerit ,por i mbijetoi
ai popull qe aspak s'me pelqen ,por e admiroj me strategjine e tij

kur shqiperia per disa ish strehe per ta ne luften e dyte boterore,edhe ata aktualisht e akuzojne

ky eshte populli hebre

nqs s'do ishin ata BOTA do ishte ndryshe

Sibora
02-02-10, 21:10
Duhet te kuptojme disa gjera e thelb para se te hym ne debate te ndryshme, duhet te dim biles disa gjera themelore.Te kthehemi te veprimet e shteteve, ne kete rast te Turqia. Cfar mendoni ju, kush i masakroi miliona Armen ne fillim te shek. te kaluar, ne fund te fund ja ndodhi masakra, mirepo pse nuk kerkon fajle Tuqia per veprimet e bera. Tani pse turqia nuk i jep te drejtat Kurdeve? Nuk ju a jep vetem qe mundet per te mos ju a dhen ato te drejta. ck po e dallojka ne kete rast te te drejtave me Izraelin?
Shume zanzi edhe ti be:tongue:
Se cfare ka bere Turqia dhe pse nuk kerkon falje,eshte dashur ta porosisje Fatmir Sejdine qe po qendron aty tash.Shpresoj ta kishe marre pergjigjen e duhur:tongue:
Derisa nje armen me thote se"Seerbia ka pasur te drejte ne rastin e Kosoves"qeee kurrrree fale mos i qofte prej meje asgje:wink:

Zanzi/M
02-02-10, 21:23
Shume zanzi edhe ti be:tongue:
Se cfare ka bere Turqia dhe pse nuk kerkon falje,eshte dashur ta porosisje Fatmir Sejdine qe po qendron aty tash.Shpresoj ta kishe marre pergjigjen e duhur:tongue:
Derisa nje armen me thote se"Seerbia ka pasur te drejte ne rastin e Kosoves"qeee kurrrree fale mos i qofte prej meje asgje:wink:

Pasi qe hyre ne kete nivel te te shkruarit spo e zgjasim me

tushi
02-02-10, 21:31
Per Ne eshte me rendesi kush dhe si sillet me Shqiptaret dhe Kosoven e jo me armenin apo palestinen, per ato probleme neve nuk qojme pesh as sa pupla e zogut.
Ajo ēka duhet ta dijme ta kujtojme dhe kurr mos ta harrojme eshte se shtetet e para qe e njohen Kosoven jane miqet e Shqiptareve dhe ata qe na njofin te fundit jane armiqet.
Pra nese arrijm t'i kujtojme dha kurr mos t'i harrojm shtetet dhe popujt qe u radhiten krah nesh sipas numrave rendor e jo sipas tabeles se mendjelevit atehere do tregohemi popull i sinqert ne te kunderten dihet, historia perseritet.

Sibora
02-02-10, 21:31
Pasi qe hyre ne kete nivel te te shkruarit spo e zgjasim me
Edhe une pajtohem mos me e zgjate,jo per arsyen qe ke cek ti,por qe njerezit s'mund te kuptojne ndonjehere diqka qe duhet kuptuar.
Tung

Makresh
02-02-10, 21:51
Duhet te kuptojme disa gjera e thelb para se te hym ne debate te ndryshme, duhet te dim biles disa gjera themelore.

E para, te gjitha shtetet ne menyra te ndryshme kane pretendime qe te shtrijne sovranitetin e vet, ndikimin ne shtetet dhe rajonet tjera. Kjo i bie qe te gjtha shtetet kane mekate ( ne kuptimin religjionit dhe te pastertise) ne veprimet e veta, dhe per kete jam i bindur qe shtetet nuk merziten fare.

Ne jemi mesuar te shohim Izraelin ne dekadat e fundit ne qender te vemendjes, mirepo nese e vendosim veten tone ne vend te izraelit si do te kishim vepruar, kur dihet qe ai eshte i rrethuar nga vende qe qellim ne programet e tyre kane shkaterrimin e tij dhe qe nuk e njohin fare kete shtet. Tani Izraeli mundesite i ka qe te mos shkaterrohet, ai normalisht se me vete deshire nuk do te shkaterrohet.

Te kthehemi te veprimet e shteteve, ne kete rast te Turqia. Cfar mendoni ju, kush i masakroi miliona Armen ne fillim te shek. te kaluar, ne fund te fund ja ndodhi masakra, mirepo pse nuk kerkon fajle Tuqia per veprimet e bera. Tani pse turqia nuk i jep te drejtat Kurdeve? Nuk ju a jep vetem qe mundet per te mos ju a dhen ato te drejta. ck po e dallojka ne kete rast te te drejtave me Izraelin?
Zanzi, vertet je shum zanzi !

Kosova ishte ne situaten e Palestines vitėt e kaluara, ti duhesh ditur qe kolonet serb i kontrollonin ter territorin shqiptar ne kosove edhe pse minoritet. Tani s'po te flas per padrejtesit dhe debimet e shumta qe u ben nga serbet qe nga Nishi e te posht drejt jugut. Histori, e cila eshte njesoj me ate palestineze qe ka filluar qe nga vitet e 50-ta e deri me sot.

Tash nese vehemi ne vend te izraelit, kjo nenkupton te vehemi ne vend te serbis, po zanzi, po te kishe qen ne vend te serbis tregona pakes se si kishe reaguar me keta "kafsh" qe po ta marin djepin e krishterizmit ?!

god father
02-02-10, 21:58
Njerzit e bekuar nga Zoti perkrahin miletin e bekuar nga Zoti i cili quhet Israil.
Kete gjestin e perkrahjes e bejn me qelim per mi ngrit tensijonin e adhurusve muslimane. sepse judet jane nje milet vetijak i malkuarit nga Zoti qi mendojn se Zoti i ka kriju ata me prosperitet te lart dhe popujt te tjere te jen qiraku (varurit) te tyne.

Marco
03-02-10, 04:47
natyrisht sespe jan lajmruar dukuri te reja te ne shqiptart

dhe gjėrat kan ndryshuar

pas lufte ishte optimizem tjeter e entuziazem tjeter

kishte mirkuptime edhe per fe te cilen shqiptart e kishin sot kan filluar te lajmrohen ekstremizma fundamentalizma

dhe askush nuk do te ket mirkuptim ma per ne jeta kerkon jete e liri dhe sjellje te pa rrezikshme per te tjeret edhe pse numer i vogel i shqiptarve
kan hy ne fundamentalizem sa do i vogel mjafton per sherrin e madh

duhet qe te te ket kahje dhe sjellje tjera por jo sjellje te dyshimta
e bajshi me shnet udhene re te rreziqeve gjithmone mungesa e dijes
na ka quar ne gremina gjithmonė hapi jo strategjik

Mir e ki se kemi prish Shkolla per me maru katandrale, jemi bo ekstrimista te fort..!

Kta se ka bo as Shkau en koh te vet, kurse na ekstrimstat shqiptar e kemi bo ..!

Zanzi/M
03-02-10, 07:54
Zanzi, vertet je shum zanzi !

Kosova ishte ne situaten e Palestines vitėt e kaluara, ti duhesh ditur qe kolonet serb i kontrollonin ter territorin shqiptar ne kosove edhe pse minoritet. Tani s'po te flas per padrejtesit dhe debimet e shumta qe u ben nga serbet qe nga Nishi e te posht drejt jugut. Histori, e cila eshte njesoj me ate palestineze qe ka filluar qe nga vitet e 50-ta e deri me sot.

Tash nese vehemi ne vend te izraelit, kjo nenkupton te vehemi ne vend te serbis, po zanzi, po te kishe qen ne vend te serbis tregona pakes se si kishe reaguar me keta "kafsh" qe po ta marin djepin e krishterizmit ?!

Zanzi te thot ty u ngute dhe nuk e paske lexuar krejt shkrimin e zanzit. Sepse nuk eshte situata e njejt sikur ne mes serbise dhe Izraelit ( nuk e di nga e merr te gjithe kete mllef kunder Izraelit), sepse ne nuk kemi kerkuar te zhdukim serbine, mirepo kemi kerkuar vetem te drejtat tona, ndersa i nderuar ata qe e rrethojne Izraelin dhe organizatat e ndryshme kerkojne qe ta shkaterrojne teresisht shtetit hebre.

Me respket,
Zanzi

Makresh
03-02-10, 09:37
Zanzi te thot ty u ngute dhe nuk e paske lexuar krejt shkrimin e zanzit. Sepse nuk eshte situata e njejt sikur ne mes serbise dhe Izraelit ( nuk e di nga e merr te gjithe kete mllef kunder Izraelit), sepse ne nuk kemi kerkuar te zhdukim serbine, mirepo kemi kerkuar vetem te drejtat tona, ndersa i nderuar ata qe e rrethojne Izraelin dhe organizatat e ndryshme kerkojne qe ta shkaterrojne teresisht shtetit hebre.

Me respket,
Zanzi

Jo Zanzin e kam kuptuar shume mir, nga e mar kete mllef ? Nga "izraeli", ndoshta je total injorant, apo je pa sy, por masakrat e fundit ne Gaza, dhe ato ne Kosove e ne Liban ishin te njejtat = Civil te masakruar prej plakut e deri tek foshnja ne bark te nenave nga armata imperialiste.

Ne e kemi zhduk serbin nga Kosova. Palestinezėt duhėn zhdukur izraelin nga Palestina.
Duhėt nje revolucion mbar gadishullin arabik, e me pas Islamik per tia kthyer Cezarit ate qe eshte e Cezarit !
Izraelin duhet zhdukur. Bota ka nevoje per paqe ! Duhėt thyer tabut duke e luftuar tė keqėn !

Sibora
03-02-10, 11:21
Zanzi..ne cilin vit u krijua shteti hebre dhe kush e krijoi dhe per cfare qellimesh?
A di t'me thuash?

Zanzi/M
03-02-10, 11:22
Jo Zanzin e kam kuptuar shume mir, nga e mar kete mllef ? Nga "izraeli", ndoshta je total injorant, apo je pa sy, por masakrat e fundit ne Gaza, dhe ato ne Kosove e ne Liban ishin te njejtat = Civil te masakruar prej plakut e deri tek foshnja ne bark te nenave nga armata imperialiste.

Ne e kemi zhduk serbin nga Kosova. Palestinezėt duhėn zhdukur izraelin nga Palestina.
Duhėt nje revolucion mbar gadishullin arabik, e me pas Islamik per tia kthyer Cezarit ate qe eshte e Cezarit !
Izraelin duhet zhdukur. Bota ka nevoje per paqe ! Duhėt thyer tabut duke e luftuar tė keqėn !

Atehere qenkemi larg me mendime! Ju paskeni gjuhe te urrejtjes, vet fatkin se je per zhdukjen e nje populli, debati i metutjeshem eshte mese i kote.

Zanzi/M
03-02-10, 11:28
Zanzi..ne cilin vit u krijua shteti hebre dhe kush e krijoi dhe per cfare qellimesh?
A di t'me thuash?

Kur u krijua? Kjo eshte ceshtje teknike, dihet qe eshte krijuar pas luftes se dyte, nese nuk gaboj 1947. Per cfar qellimesh? qellimet kane qene sikur qe jane te te gjitha shteteve , mbrojtja e popullit te vet.
Tani qe Kosova eshte krijuar shtet se voni a po u dashka qe te diskutohet ligjshmeria e pavaresise se saj?

Qe sa kohe ka qene e banuar ajo toke me Hebrej?

LABI
03-02-10, 11:31
Sovraniteti shtetet i bene te mevetesishme sa i perket vendosjes dhe krijimit te mardhenieve nderkombetare!

Forca terheqese (graviteti) Rusise eshte me e madhe se e Kosoves ne raporetet dhe mardheniet nderkombetare (Gjeopolitika ndikon shume ne agjende dhe prioritetet e mardhenieve nderkombetare) !
Tani per tani Izraeli nuk shpreh as gatishmeri (aq me pak vullnet) per t'i lekundur mardheniet me Rusine pershkak te nje Kosove (apo nje interesi gjeopolitik, strategjik amerikane ne ballkan) !!

Makresh
03-02-10, 11:57
Atehere qenkemi larg me mendime! Ju paskeni gjuhe te urrejtjes, vet fatkin se je per zhdukjen e nje populli, debati i metutjeshem eshte mese i kote.

Nese perkrahja e izraelit nuk eshte urrejtje ndaj palestinezeve te debuar e te masakruar ne folet e tyre, atehere vertet jemi ne dy skaje te kunderta ne mendime ???!

Ti si i krishter, mban shpresen qe ti konvertosh hebrenjt, ato delet e humbura qe i keni grumbulluar ne Palestin me shpres qe do ti beni te krishter qe nje dit profecia e Jezusit te persosėt, realizohėt !

Qe sa kohe ka qen e banuar me hebrej ? Qe gjithmon, hebrenjet palestinez jan konvertuar ne Islam. Ata nuk jan ardhacak, hebrenjt autokton jan kunder koloneve (kolon=koloni=ardhacak=pushtues) sionist ne mos e paqe dit.

http://www.info-palestine.net/IMG/jpg/quds2002-1427.jpg

INPERATORE BT
03-02-10, 17:51
me nis me kqyr ashtu qysh po thun ti duhet mi zhduk shum shtete e po tutna te prishet qefi tani... shum e shum izraela ka kjo bot aiiii shum jon

luckyman
04-02-10, 20:38
Ah, gati me harru !

Me pas dashtė bash asiqare Jahudia (i ke nė gjithė dynjen, edhe kah sta merr mendja hiq) ta kishin shlye Kosoven edhe prej Harte, pėr Ilirid e pjes tjera t'mos flasim fare ![/quote]aaaaa,qtu ki fole si burrat!

lirik
05-02-10, 07:15
Izraelitet jan popull i vjeter dhe teper ne pozicione te fuqishme kohore
ata arriten ta fusin ne dore qelsin e botes ameriken
te gjith prejardhja e judejve duke filluar nga medlin olbreit vesli klark
e te tjeret ishte judeje qe na shpetuan nga gjenocidi i sigurt dhe shfarsoja
ishte kjo prova gjenerale e serbve qe mbrenda nje kohe te shkurter
provoj zhdukjen e shqiptarve pa dyshim ky esht nji fakt ndersa judejt e amerikes dhe judejt ne pergjithsi moren vendimin kryesore bombardimin e serbis
ky fakt i pa mohueshem nes e mohohet nga bukshklesit
shqiptaret do te ken denimine zotit dhe pasojat jetike ne jete pa dyshim
mirnjohja dhe kujdesi maksimal syqeltesia dhe menquria duhet te na karakterizoj si komb dhe hapat e menqur te menqurive qe i kerkon koha e situata e diplomacia strrategjia e interesit nacional
por jo te bejme anime skandale kur ne jemi ne duart e te huajve
dhe fati yne mvaret direkt nga te huajt ne duhet te zgjedhim pozicionin
e sjelljeve te miqsise se hapur me popuj pa lenduar interesat e askuj
dhe njikohesisht duke mbrojtur interesat tona nacionale duke gjetur format me te kujdesshme
sepse secili nuk e njeh diplomacine

shpetimi kombtar pa dyshim na erdhi dhe na vjen
vjen nga judejt asnjiher qyqja nuk ka shpetuar kend veq ka vajtuar
prandaj feja dhe kthimi kah kibla ne radhe te pare duhet te jet kah i merituari dhe shpetimtari edhe zoti te perkrah nese mirnjohs per shpetimtarin
ne u jemi mirnjohs judejve per shpetimin nga gjenocidi
por asnjiher nuk do te behemi kriminel ose shkels te te drejtave te tjerve
as nuk do te ezhvillojme kurfar grupimi e armiqsie as kahje negative per arabet
nese na kuptojne popujt le te na kuptojm keshtu si jemi qellim mire
duke e dashur shpetimine tyre dhe miqsine
nese italianet per shembull nga trrohen ne nuk duhet te ngutemie te bejm anime sepse italianet i kemi fqi esht dritarja kryesore e shqiptarve drejt perendimit e izraelitet i patem shpetimtar nga gjenocidi
si mund te veproj njeriu kur dy vllezer ngatrrohen q duhet te bej i treti
natyrisht vetem te hyn ne mes asnji anim nuk mund ta mbaj prandaj popujt duhet te na kuptojn pa diskutim


pra po e them se judejt na shpetuan kjo esht e pa mohueshme
perndryshe me nje gjenocid te paparė do te shuheshin
shqiptarėt

pjesa e fundit e ilirve


siq u shuan dalmatet ardianet liburent noriket breuket autariatet dokleatet dhe fiset tjera ne ish iliri
edhe kta albanet dhe dardanet pasardhs te fundit qe sllavet nuk arriten ne kohra ti zhdukun do te zhdukeshin dhe gjithqka do te behej pansllaviste ne europe edhe europa duhet te jet mirnjohse ndaj judejve dhe rrezikut qe ju kanos ndaj pansllaveve por edhe arabet duhet te jen mirnjohs
sepse judejt nuk u ngarkuan me kompleksin qe shqiptart kryesisht ishin popullsi muslimane
nuk gjykuan me kandarin fetar pra interesat dhe diplomacia idaelet njerzore nuk lidhen me qeshtje te ngushta e te vogla as aso fetare e klanore
por me qeshtje te ndryshme globale te interesavve mdhore te permasave botrore dhe principeve e kendveshtrimeve tjera

po e perseris sikur te mos ishin judejt ne vititn 1999 do te zhdukeshin te gjitha fiset ilire edhe durrsi e tirana e te gjith nga serbo ruset
qe provuan gjenicidin fshirjen nga dheu e harta te popullit shqiptar
te gjitha fiset ilire pra qe mbeten rastesisht pjeset e fundit
siq u zhduk komplet civilizimi ilir kur nuk e mbrojti askush e sot ato vise i gzojn sllavt me te drejta nderkombtare te garantuara
nese dikush vetem pakk ja ven gishtin kokes dhe din te analizoj
analizon gjere e me vizion te gjere duke kombininuar hitorine diplomacine interesat kohore dhe rendesite tjera
kombinimet dhe raportet nuk ndertohen me popuj mbi baza te ngushta por jan spekter i gjere i te menduarit ekzuistencial e civilizues qe nuk lejon tejkalimin ekufijve tejkalimi i kufijve esht barbari nuk guxon te ket shuarje popujsh ne kto kohra moderne jetojme ne shekujt e shkrimit dhe njohurive te mdha
e te civilizimit ma te larte deri me tani te mendjes njerzore
dhe mbi bazat e animeve fundamentale nuk vendosen raportet me boten
nuk jemi ktu ne anime futbolli neper ekipe ose lagje ku behet tifozzlek sportesh por ne qeshtje te mdha nderkombtare ne vet idealet madhore te
ekzistencave te civilizimeve ne vet jeten dhe globin prandaj duhet vizione te gjera raportesh mendimesh e bashkpunimesh konstruktive
njikohssisht duke ruajtur interesat nacionale dhe civilizimet
mbi animet shkatrrimtare dhe blloqet shuhen civilizimet dhe k nuk esht cak i njerzimit tejkalimi i kufijve njerore por ne kuader te se mundshmes e shpetimtares dhe kshillave ndaj kombeve fitohet perkrhja dh e simpatia
ne shqiptarėt nuk ua duam te keqen kombeve
dhe dihet armiqt tane qe synojne shuarjene shqiptarve dhe marrjen e trojeve tona jan sllav dhe ata ne duhet ti mbajm nen mbikqyrje dhe te kordinojme me popuj qe diplomacia sllave te mos ket sukses
ne ket kontektst ne mund te bashkpunojm edhe me arabet ne diplomaci dhe izraeli na kupton edhe me kinen dhe amrika na kupton sepse ne gjithnji provojme qe me me mirkuptime miqsore te ja heqim sllaveve
keto baza qerdhe ku sllavet kan gjetur terren per realizimin e qellimeve te tyre edhe me ameriken latine mund te bashkpunojme ndersa spanjen duhet ta bindim me aftesi tte veqanta e speciale per qellimet tona njerzore e paqsore
specifika diplomatike i ka talentet e veta dhe konstruksionet e menqura kordinanat dhe strategjite afatgjata si dhe garancionet duke u pozicionuar
sxa ma mire ne bashkesine nderkombtare
ne i shofim sudezet se si kan ndertuar raportet me boten ku pasaporta e tyre askund nuk ndiqet as nuk diskriminohet
prandaj m,enquria strategjike e raporteve me popuj kerkon mjeshtri e syqeltesi as nji gabim nuk guxon te ndodhe ne diplomaci
thirrja per shfarosje te izraeltive nga disa shqiptar me koke dashi
e propagandat mekatare makreshiste talibaniste
e kan shkatrruar dardanine si forum ku i jepet hapsire ekstremistve
te ndryshem e diskriminohet njeriu qe thrret per shpetim kombtar dhe pozicione te sigurta te ardhmerise se nje populli

dardania me lejimin e hapsirs per sktremist e poltikuaj te ndryshem
te pa vizion njerz te tririt te vogel mikro diturishe te pa pervoja
ka shkatrruar imazhin e saj si forum si dhe prestigjine saj

e shof ktu si njimij her i jepet ma shum perkrahje
nji makreshi fundamentalist e bashibozukve tjere qe demtojne interesat kombtare se nji liriku qe thrret per shpetim kombtar e pozicionime te
te talentuara sepse pervoja ime ne politike esht evjeter dhe pervoje e provuar direkt ne kurriz ejo nga pambuku e sefaja nga fotelja nga dikush qe asnjiher nuk e ka rrahur as bora as shiu as vuajtja mizore e pamshirshme

thirrjet fashiste gjenocidiale kunder izraelit te disa matrapazve qe fene e perdorin si servili ndaj zotit por kurr jo si moral dhe etike e domosdoshmeri njerzore perkushtim e dashuri te vertet ndaj zotit ata jan njerz qe jan njerz te gjenocidit dhe budallakise marrzirave qe nuk ju ka hije asnji fe
jan injorant te pa tru te pa vizion
qe nuk e njohin as pozicionin fetar as diplomacine as politiken as hitorine as regjimet as rrethanat kohore as strategjite emnqura q e i kekrojne kohrat

nuk i kan hije nji populli te shum vuajtur shqiptar
te bej thirrje per gjenocid e shuarje te judejve siq i bejn disa manjak
ket nuk e duan as vet arabet qe jan armiqt direkt me ata
e dalin disa shqiptar qe nuk dihet se kush i paguan per kto qellime e thrrasin
e pellasin per gjenodcid e ide te reja qoroditse qka nuk i ka bė as bab as bab gjysh te shqiptart po mbi bazat e tyre gomarve ishalla nuk bazohet as izraeli as amerika as arabet sepse ne jemoi popull qe ua duam te miren popujve
sepse vizionet tona jan vizione te drites e paqes e stabilitetitt e globit
jemi kunder luftrave qe helojne mardhenjet e kombeve dhe shkaktojne mizori
jemi per marveshje ne mes tyre na vjen keq per qdo mosmarrveshje qe ata e kan ne mes vete dhe kerkojme mundsisht ndermjetsimet tona humanitare
jemi pasardhst e ilirve q ee kemi deshmuar s enuk jemi agresore
prandaj te gjith popujt duhet te na rrespektpojn e te pranojne pozicionin tone dhe ndermjetsimet tona njerzoere paqsore sepse ideal ekemi njerzimin dhe dashurine me kombe kulturen dhe paqene bashkpunimin
edhe naimi i yne i madh shkrimtari shqiptar na ka udhzuar
ne vargjet e tij kur shkruan
se

duam me kombe si vllezer te rrojmė
ne miqsi si shoke e miq te shkojme
ne paqe dashuri te jetojme

sepse mbi te gjitha qendron mirnjohja pastaj nji popull dhe idealet e civilizimit

eshtjet madhore botrore qe jan element kusht per vet ekzistencen njerzore


si dhe mardhnjet botrore interesi global i njerzimit

ky popull qe gjith jeten ishte viktime esht turp te behet popull gjenodizues fashist qfaroses e te thrret per perndjekje kur vet neper shekuj ishte i perndjekur per qfar ndergjegje e prestigji nderkombtare te drejte mund te kerojm ne ather kur behemi viktime naive e disa bashibozukve e shkurtpamsve kryelop qe nuk shohin para hundes se tyre mjerane
por duhet te jet popull integrues human e ndermjetsues me diplomaci te persosur per te perfituar simpatit dhe perkrahjet botrore

lirik
05-02-10, 08:38
Te gjith ne e dijm se qfar historie tragjike e perndjekjesh

shekullore kishte populli izraelit neper shekuj aq te dhimbshme
qe perndjekjet e lan pa atdhe NJI POPULL TEPER I LASHTE ME HISTORI 5000 VJEQARE


si na duket ne kur dikush nuk ka mirkuptim per ne dhe perdnjekjet shfarsojet gjenocidin historine tone neper shekuj te dhimbshme

tokat e serbise se sotme e vojvodines kroacise ishujve bregdetit
kroat malazez sllovenise dhe bosnjes maqedonise e te tjera ishin troje ilire ndersa pasardhsit ilir jemi ne se bashku me gjuhen shqipe
ilire
si na duket ne qe asksush te mos ket mirkuptim per ket histori tragjike
gjenocidiale ndaj shqiptarve
thraket u shuan u zhduken per hsitorine e tyre nuk din kush shkruhet vetem ne forma te interesave kalimtare her p pas here apo jo

si do te na dukej ne nese asksuh nuk do te akceptonte neper vuajtje e shfarosje shekullore

dhe te mos ket dhimbje e mirkuptim per popullin tonė shqiptar kur perndjekej
maleve me fmi neper bore e shi pa buk ne
mjerime te papara gjenocidi me
perndjekje te papara ne historin njerzore

me mjerim te papare ndonjeher ne historine e njerzimit
ashtu jan perndjekur pafajshem izraelietet neper shekuj

ku ishin arabet dhe feja e tyre ne at mjerim perdnjekjesh te shqiptarve
kryesisht musliman me fe

perndjekja ma tragjike e shfarosje me komb e fe e te gjitha kohrave

pamvarsisht se un arabet nuk i mohoj si miqt tane qe jan e dhe ne kemi shum ndjenja miqsore per ata

por nuk mund ti mohojm shpetimtarėt tanė nuk mund ti biem moh zotit qe na i dergoj ne momentet me te vshtira
ne at kohe judejt nuk paragjykuan per fe por shpetuan kombin shqiptar

na u gjeten vllezer miq e shoke shpetimtar e perkrahs
qe i kishte derguar perendia per te na shpetuar nga gjenocidi
kjo esht e pa shlyeshme na ndihmuan ather amerika judejt europa
truqia
por jo arabet pse arabet nuk na ndihmuan as perset
sepse e kishin mire me sllav

pra asnjiher nuk shiqphen ne raporte bazat fetare por interesat tjera
iraku me iranin kishin nje fe por u pergjaken sa vjet pamshirshem


judejt shfaqen interesim per kombin shqiptar
deri sa arabet pa kurfar brengash per gjenocidin tone u soolen ashtu siq dihet dhe edhe sikur te donin se nuk jan te aft te na ndihmojne

ata ne ato kohra terheqnin kamilet zallit te shkretirave
duke mos menduar thell ne analize se qka na gjeti ne
sepse raportet askund nuk ndertohen mbi baza ashtu siq dikush mendon
fetare per shkak te se njejtes fe ose dhimbje por mbi bazat
e intresave dhe vlerave tjera

ata judejt na ndihmuan dhe ky esht fakt qe nuk mohohet sa te jen shekujt na shpetuan nga shfarosja vetem njeriu i lig e mohon ket
mosmirnjohja denohet nga peendia pa dyshim

nji ndihme qe na e dergoj vet zoti ne momentin ma historik ne shqiptarve
nuk mund te e shkelim se quhemi bukshkelsa jo njerzor
ne jet te jetve brezat shqiptar asnjiher nuk do ta harrojn ndihmen e judejve vetem per hir te makreshizmave pse makreshet e forumit dardania duan qe te na hasmojn me ata vetenm pse ata per shkak te pikpamjeve shkurtpamse esktremiste duan te na gjymtojn ne raport me gjith boten

makreshizmi paraqet rrezik si fashizem fetar diktatorial thirrje rraciste e ekstremiste e imponimeve shkatrrimtare

per driten dhe sigurine tone te ardhmeris se brezave shqiptar te liris dhe garancionit eksistencial


Ne radhe te pare esht kujdesi per interesat kombtare si dhe te mqive

me peprjekjet ma te kujdeshsme ne do te gzojm miqsine e europes

te amerikes arabve judejve kinezve afrikes dhe te gjithve

me te cilet do te bashkpunojme ne jete per paqe e ruajtje te vlerave
te civilizimit

jo te animeve fasHiste e te KOALICIONEVE FETARE E GRUPORE TE PA HORIZONTE TE GJERA
jo thirrje e politke ahmake thirrje ulurima idiotike
pewr qellime gjenocidesh perndjekje qfarsojeve te thirrjeve per perndjekje e shperngulje te popujve per gjenocid
e grupime te pa vizione globale

makreshizmi sot esht rrezik per kombin shqiptar
dhe forumin dardania dhe lexuesit

si ideologji fashisto fetare dikatoriale diksriminuese per popuj dhe popullin shqiptar

makreshizmi si idelogji e re e rrezikshme e kam vrejtur se makreshizmit
i jepet hapsire ndikuese vepruese ne foruumin e quajtir dardani

i cili po ndikon ne helmimin e rinis shqiptare dhe ne kahje te rrezikshme
pa krye per nje popull
ma se miri do te ishte q e makreshi dhe shum makresha te tjere qe jan futur si virusa ne dardani te bojkotohen
ata dhe mendimet e tyre fashisto fetare te impnimeve qe kan karakter perndjekjesh te popujve per disa qellime naive grupore dhe skstremiste qe demtojne interesat tona nacionale

Makresh
05-02-10, 12:05
Ok lirik, ti ke te drejt ne bllok.

Ne bote s'paska luft, s'paska padrejtesi, s'paska njerez te debuar qe lindin e qe vdesin ne kampe refugjatesh, e nese ka, per ty qenka normale dhe nuk qenka arsye per ta ngrit zerin kunder izraelit qe lufton vellezėrit e besimit tim, interesin TIM Sepse feja qė un dhe shumica dėrmuese e keti kombi besojn eshte ne luftė kundėr ketyre "miqėve" tu qe luftojn me femi.

Po pse mor burr nuk behesh nje here i drejt dhe te flasėsh per gjera qe egzistojn por flet per deshira serviliste ? Po sigurisht qe jemi kundėr ketyre padrejtesive, nuk mund ti mbyllim syt para masakrėve izraelite ndaj popullit me te shtypur ne bote, Palestinės ! Nuk mund tia bejm rrafsh as amerikes e as edhe shqiperies nese do kishin vepruar keshtu ! Un jam kundėr izraelitėve, jam pėr shfarosjėn e kėti populli nga tokat arabe ! Fal ju qoft amerika, e australia ku e kan gjon e gat me formu shtete hebreje, por jo ne toka islame !

Paramendo vetem pakes po te kishin ardhur ne shqiperi, dhe te kishin debuar nga shtepia yte, prona yte cfar do kishe me ndie kur do kishe mar vesh qe bota mbron "interesat izraelite" ?

4peace
05-02-10, 13:10
Ok lirik, ti ke te drejt ne bllok.

Ne bote s'paska luft, s'paska padrejtesi, s'paska njerez te debuar qe lindin e qe vdesin ne kampe refugjatesh, e nese ka, per ty qenka normale dhe nuk qenka arsye per ta ngrit zerin kunder izraelit qe lufton vellezėrit e besimit tim, interesin TIM Sepse feja qė un dhe shumica dėrmuese e keti kombi besojn eshte ne luftė kundėr ketyre "miqėve" tu qe luftojn me femi.

Po pse mor burr nuk behesh nje here i drejt dhe te flasėsh per gjera qe egzistojn por flet per deshira serviliste ? Po sigurisht qe jemi kundėr ketyre padrejtesive, nuk mund ti mbyllim syt para masakrėve izraelite ndaj popullit me te shtypur ne bote, Palestinės ! Nuk mund tia bejm rrafsh as amerikes e as edhe shqiperies nese do kishin vepruar keshtu ! Un jam kundėr izraelitėve, jam pėr shfarosjėn e kėti populli nga tokat arabe ! Fal ju qoft amerika, e australia ku e kan gjon e gat me formu shtete hebreje, por jo ne toka islame !

Paramendo vetem pakes po te kishin ardhur ne shqiperi, dhe te kishin debuar nga shtepia yte, prona yte cfar do kishe me ndie kur do kishe mar vesh qe bota mbron "interesat izraelite" ?
O Makresh!

Mos u merr me KFE-ja, tė cilėt, nė fjalinė e parė thonė kėshtu, nė tjetrėn ashtu...njerėz, qė, sė pari flasin/shkruajnė e pastaj mendojnė (nėse fare mendojnė ndonjėherė).
Unė nuk pajtohem me ty, sepse nuk ėshtė e drejtė (e padrejta ėshtė joislame) tė kėrkosh shkatėrrimin e njė populli tė tėrė.
Izraeli, politika e tij, ėshtė rasti mė konkret i keqinterpretimit tė fesė/religjionit. Ky rast/shembull (izraelit) ėshtė mėsimi mė i mirė pėr atė se ē'don tė thot keqinterpretim i fesė.
Keqinterpretimi me kėtė rast ka tė bėjė me keqkuptimin e "Tokės sė premtuar"
Toka e premtuar = Palestina
Nė kėtė mėnyrė, sipas keqinterpretimit tė Biblės, gjgjs. Dhjatės sė Vjerėr, gjgjs Talmundit/Toras mendohet se njė tokė e premtuar duhet te merret edhe atėherė kur duhet tė shkatėrrohen ata qė jetojnė nė atė tokė, siē ėshtė duke u vepruar ndaj palestinezėve.
Izraeli i sotėm, politika (s'di a mund tė quhet politikė masakra nė emėr tė religjionit) ėshtė ajo qė quhet DEXHALL, me plot kuptimin e fjalės apo ANTIKRISHT.


Kush pret Dexhall/Antikrisht kot e ka, sepse ai veēmė ėshtė ndėr ne.
Dexhall/Antikrisht, siē e kam shpjeguar ca herė mė heret ėshtė sipas radhitjes (i pari me ndikimin mė tė madh, tjerėt me ndikim tė zvogėluar):
1. Izraeli
2. SHBA, dhe ate sipas radhes: Pentagoni (ushtria amerikane qė e ka fjalėn e fundit nė Amerikė nė marrjen e vendimeve) dhe Partia Republikane (ka ca individė tė fortė nė kėtė parti qė punojnė me zell kundėr njerėzimit) dhe
3. Ca individė nga Ish-Blloku i Lindjes (nga e cila ėshtė e ndikuar politika millosheviqiane serbe... edhe sot e kėsaj dite)

*

Nėse e zbėrthejmė kėtė nė shqiptarēe, i bie:
Dexhallin (Izraelin/Pentagonin) e duam/adhurojmė, kurse vėllaun e tyre mė tė vogėl e urrjemė (Sėrbinė me Rusi...)

*
Ja njė shembull i adhurimit tė Dexhallit ndėr ne:
Kur gjithė bota protestonte kundėr Dexhallit nr.2 (Bushit), e madje edhe nė vet Amerikėn Dexhalli nr.2 kishte pėrkrahje nėn 30%, nė Shqipėri e Kosovė arrinte 97-99%.


***

Makresh
05-02-10, 13:55
Pajtohem me KFE-ra dhe me mos'pajtimin tim.E sa per realitetin qe sqarove,.... eshte per me vajtue kete popull te shkret e "interesagji" (edhe kjo shenje e Dexhallit: lufta per materializmin) ! :frown:

lirik
05-02-10, 14:49
Ok lirik, ti ke te drejt ne bllok.

Ne bote s'paska luft, s'paska padrejtesi, s'paska njerez te debuar qe lindin e qe vdesin ne kampe refugjatesh, e nese ka, per ty qenka normale dhe nuk qenka arsye per ta ngrit zerin kunder izraelit qe lufton vellezėrit e besimit tim, interesin TIM Sepse feja qė un dhe shumica dėrmuese e keti kombi besojn eshte ne luftė kundėr ketyre "miqėve" tu qe luftojn me femi.

Po pse mor burr nuk behesh nje here i drejt dhe te flasėsh per gjera qe egzistojn por flet per deshira serviliste ? Po sigurisht qe jemi kundėr ketyre padrejtesive, nuk mund ti mbyllim syt para masakrėve izraelite ndaj popullit me te shtypur ne bote, Palestinės ! Nuk mund tia bejm rrafsh as amerikes e as edhe shqiperies nese do kishin vepruar keshtu ! Un jam kundėr izraelitėve, jam pėr shfarosjėn e kėti populli nga tokat arabe ! Fal ju qoft amerika, e australia ku e kan gjon e gat me formu shtete hebreje, por jo ne toka islame !

Paramendo vetem pakes po te kishin ardhur ne shqiperi, dhe te kishin debuar nga shtepia yte, prona yte cfar do kishe me ndie kur do kishe mar vesh qe bota mbron "interesat izraelite" ?


.....................................Ti flet gjithnji me gjuhen esktreme shfarosese duke mos e kuptuar asnjiher see dhe ne mes te feve edhe ne mes te politikave edhe ne mes te kombeve ka marrveshje te mshefta ku thuhet te mos kalohen kufijt
te mos kalohen kufijt dote thot te mos shkohet ne shkatrrime teper masive
ose ekstreme nuk ka politike apof e qe nuk e ka ket marrveshje me fe tjeter
por jan marrveshje te m,shefta qe nuk i din vetem pak kush
nese ti gjithnji ma mveshe mua sipas modes tende alla makreshiste
dhe imonimet tua e dezinformimet tua deformuese esht tjeter diqka
sepse mua me ka dhimbsur shpirti per masakrat palestineze gjither
dhe gjithnji -e kur jam per lirine epopullit tim jam edhe per liri te popujve tjere
.Un kjarte jam percaktuar me shkrim dhe hapur kunder dhunes mbi palestinen
dhe jam per shtetin e lire dhe sovran palestinez
per shkak se nuk pajtohem me politiken cioniste as rasiste as fashiste as qfarosese as zullumqare te askuj pra nese ti nuk din me lexu dhe shum te tjere qe nga nji fjal i nxjerrin njiqind bishta e duke nxjerr bishta nji dit ka mundsi i del bishti osa ka bisht se njeriu qe nxhet vazhdmisht bishta
ai duhet te ket bisht -kur un them se ndjehem miq me arab dhe ndjehem e solidarozohem me lirin e tyre dhe jam per miqsi me arab e raporte normale
duke u bazuar ne rrespektin e ndersjelle dhe duke u bazuar ne miqsi te popujve pasi qe vet populli shqiptar njeh miqsi e njeh kultura njeh drejtesi e
vlera demokratike dhe miqsi me popuj -
por grupimet dhe koalicionet e shkaktimi i armiqsive per ne jan tragjike
,un nuk jam per diskriminim as te arabve as te izraelit e as te palestinezve
qysh se jam bė me dit jam per lirine e palestines pamvarsisht se a i jet hatri izraelit apo dikuj tjeter nuk jam per zullum dhe padrejtesi mbi arabet as per cenimin e tokave te tyre as nderit te tyre a s nuk jam per lotin e dhimbjen e tyre ete fmijve te tyre e as te popullitt e tyre por ti o makresh gjithnji si i thone nje fjale popullore ke pjelle intriga para kohe me qellim se spe synim kryesore e ke denigrimin dhe degradimin tim moral ne opinion por un jam i kjarte jam per shtet dhe liri e sovranitet te palsestines me duket se ket germa te shkruara jan germa dhe ne gjuhen shqipe qe i lexojne me mija antare e lexues por vetem ti je ai qe i mohon un nuk di si me ta vizatu ty e atyre qellimkqijve e neper mes drdhidhe siq e perdredhin gjuhen duke u mshefur edhe pas maskave fetare qe ne fakt un kam bindje tjera se ktu nuk ka fetarė por qellim qki qe ne mshefen pas feje per qellime tjera politike
ne dem te interesave te kombit shqiptar

pra un jam deklaruar per lirine e kombeve
nga vet ndjenja ime njerzore e poetike dhe si njeri i pervojave jetsore e i
formimit dhe arseve si dhe vetedijes si njeri e si lexues neper vite si autore vargjesh e si i burgosur politik ndergjeja ime dhe ideali i lirise per te cilin un dhe shoket e mi ishim ne gjendje te flijoheshim pa na u dhimbsur asgje e ju jo as ju as shojket e tu nuk njihni ideale morale as liri te askuj
vetem egon tuaj edhe per izrael flas per drejtesi historike
edhe fmia i djepiit e njeh vejetersine e judejve
un e dash ne krahasim shembullin e historise ne mes te sllaveve dhe ilirve
pra nuk te kam faj qe ti dhe shoket e tu qiftat tu jan te pa aft per te kragasuar per te be krahasime analitike
te gjith ne e dijm se qfar historie te vjeter kan judejt e qfar gjurmesh lan ata ne civilizim por ketu ndahet shapi nga sheqeri un nuk jam per politiken cioniste as te kolonizimit t e tokave arabe ne na vjen keq deri ne vuajtje shkon keqardhja e jone qe keta popuj miq tanė si izraeli si arabet
jan ngatrruar ne mes vete por deshira e jone esht qe ne mes tyre te ket paqe e marrveshje por ne nuk kemi se q' bejme si shqiptar sepse ne radhe te pare jan interesat tona nacionale .
Moralisht mus u ben gjithnji i paskurpullt e me dezinformu sepse nuk jam en anen ekrimit e te masakrave kunder palestines sikur te kisha ne dore diqka
me buton do te ua jepja lirine dhe shtetin palestinezve
ti flet sikur gjithqka esht ne doren tone te ne shqiptarve e ne jemi ne duar te huaja ne gojen e ujqve me te rrezikshem te kohrave ne te gjitha anet por ju nuk dini te mendoni nuk keni aftesi parashikuese as analitike as pervoja as njohuri diplomate por as njohuri te teorive te ndryshme e te historise
vetem flisni mbi bazene paushallizmit dhe te nje percaktimi te njeanshem
njejt si disa katolikocentrik qe per ata gjithqka esht papa dhe roma e per
ata te trinitrise qe per ta gjithqka esht greku dhe patriarkana pra ne ket grup ben pjes edhe serbi e ku po mbetet kombi shqiptar ather pra ju jeni per shuarje te kombuit se sa te pa dijshem jeni e sa te pa vizion jeni ju nuk keni kurfar elementi te elementare te aftesive vizionare

lirik
05-02-10, 15:14
Kur un them se jam ne perkrahje te shtetitt e pavarur palestinez qdo njer i me mend ne koke qe nuk esht i smure nuk mi mvesh te gjitha ato pallavra si pallavrat tua makresh por nuk jam per tu prishur me izraelin as me ameriken per asnji qmim sepse me shpetimtaret jemi miq
miqsine tone nuk e prish dot askush duke qen po aq miq me popujt arab qe
poashtu nuk na eprish askush porblemet qe i kan miqt tane ne mes vete
arabet dhe izraelitet jan probleme te cilat populli shqiptar nuk ka forca materiale as ndikime qe te ndryshoj diqka vet ekzistenca e jone e shqiptarve mvaret nga izraeli dhe amerika sepse sllavet sllaveve sot me ju dhene drita e gjelber ose liria sinjali nga amerika dhe izraeli na shuajn mbi dhe
kur them nga amerika dhe izraeli kutpohet sepse te gjith si kongresmenet judej si amerikan te gjith ishin per lirine e kosoves dhe te gjith ata
me prejardhje jude ne amerike prandaj nuk shof arsye qe ne shqiptart te kerkojme demtimin e izraelit qe historikisht njihet si popull hebre me nje lashtesi te gjurmve historike kulturore
Izraeli duhet te ndale vuajtjet e palestinezve se nuk ka kuptim ma dhe duhet te filloj mardhenje miqsie dhe aleancash me popuj arab sepse domosdo kjo nevoje do te paraqitet si ekonomike te tregjeve si politike e ushtarake
natyralisht e shoh aleancen dhe misine e domosdeoshme te judejve dhe arabve amerikanve shqiptarve turqve gjermanve dhe anglezve
ne nje miqsi te pa thyeshme sepse ne anen tjeter jan aleanca te rrezikshme sllavo kineze e te tjerve qe pa ndihmene arabve shqiptarėt izraeli europa dhe amerika veshtir do t eju bejne balle rritjes s e fuqive te tyre ekonomike ushtarake
si rusia me kinen e india dhe te tjeret vet amerika e ka kuptuar se situata etanishme immponon domosdoshmeri alenacash me arabet
per t eju kundervu ekspansionit ruso kinez dhe fuqise ese tyre ne rritje prandaj nuk duhet te shkohet kah shkatrrimi por nga ndertimi i paqes ne lindje
vet izraeli ka shqyrtuar disa mundesi te paqes me palestine por kjo nuk dhene rezultate
te paret ne knaqsi te ksaj bote me te gzuarit dote ishim ne shqiptarėt nese palestina dhe izraeli dy shtete gjejne qelsin e paqes
dhe nuk ferkohen ne kunderthtime ne te ardhmen sepse paqja ne lindjen emesme per ne shqiptart esht enje rendesie te veqant sepse jemi ne mes te dy zjarreve jemi ne mes te miqve qe ndjejme keqardhje por nuk kemi fuqi qe te arrijme menyren ose te japim ndihmen tone per paqe ne at rajon pas qi qe ne vet mvaremi nga te tjeret dhe nuk mbuijetojme dot pa ndihmen e te tjerve pa mbrojtjen e te tjerve konkretisht te amerikes te gjith ne e dijm se serbi nuk hyn dot ne kosove vetem duke e ditur se amerika reagon
perndryshe do te kishte bė te zeza e krime e spatsrime qe mendja e njeriut
nuk e imagjinon

Zeqiri
05-02-10, 22:47
[quote=4peace]


*

Nėse e zbėrthejmė kėtė nė shqiptarēe, i bie:
Dexhallin (Izraelin/Pentagonin) e duam/adhurojmė, kurse vėllaun e tyre mė tė vogėl e urrjemė (Sėrbinė me Rusi...)

E more jaran 4peace qyshpo thu ti shqiptart po dashka me dashtSerbinedhe rusin.Jo pasha balin duje ti efal tkoft.paska shqiptar qee dojn hala rusin edhe serbin.Keq e ki o jaran shum keq nukasht qysh po thuti.

lirik
06-02-10, 12:54
Sipas makreshit makreshizmit s
pra sipas mendjes se tij te pa vizepse ne internet ky esht perfaqsuesi kryesor
ekstremist radikal siq po shifet dhe perfaqsues i ekstremit i shfarosjeve njerzore e kombtare te kombeve qe nuk jan ne sektin e tij
pra sipas mendjes se vockel picimule mekreshiste
ne shqiptarėt duhet te ja kthejme shpinen te gjith pop0ujve te europes e te amerikes te izraelit per hir te makreshizmit sektar esktremist
ky makreshi me teper me duket se esht i nxitur nga dikush per qellime shkatrruese te shqiptarve se sa q e vet shtyhet nga vetvetja e tij edhe pse esht mendje e mjere me te menduar te mjere mendja e tij e nji far mendjemadhsie qe e ka dergu ne shkalle mjerane te ekstremizmit te tij
mehaloman pra megalomani e perzer me ma nji far ahmakie qe e nxite edhe e len ne situata per te qe n i pa bindur dhe i pa marrun vesh ne kshillöa te askuj duke menduar se vetem ky din vet gjithqka dhe esht busolla e njerzimit
ky far taksiratlija i ka regrutuar disa mendjecekt ne anen e tij qe nuk
e i kan hypur gomarit per mbrapsht e qe nuk dijn se kah i qon gomari duke e u munduar te marrin mbas vete sanqo panqo tjere kokshkrete qe te krijojne kompani ekstreme te cilave populli shqiptar do ua shoh sherrin

ky makreshi thrret dhe vertet te ua kthejme shpinen holandezve belgve italianve franqezve skandinaveve a,erikanve hungarezve amerikanve gjermanve sustriakve zvicrranve turqve kanadezve australianve zelandezve irlandezve e izraelitve dhe te kapemi pas sektit te tij emendjes se mjere makreishiste e et di sa ahmakave tjere qe asnjiher nuk dijn se kah jan rreshtuar e nga jan rreshtuar e pse jan rreshtuar por gjithsesi per ti bė dėm trojeve etnike po dhe interesat shqiptare e poziten e per ta shkatrruar kombin shqiptar per te hudhur edhe nji her ne goj te krokodilave pasnllev serb e te tjere
Arabet duhet te na kuptojne se ne pa mbrojtjene ktryre popujve miq nuk mund te mbijetojme por edhe nuk duam qe te ua kthejm shpinen botes sepse njerz na ka fale zoti te gjithve qka te behet me kta popuj le te behet edhe me ne ne nuk duam te ndjehemi te vetmuar ne glob por makresh aga nuk edin ket gje as bashibozukt e sejment e ti

lirik
06-02-10, 12:59
kur maskarat serbe mbi shqiptar benin kerdi
ministri gjerman ather joshka fisher u deklarua
se nuk duan te festojne as krishtlindjet dhe asnji lloj feste
deri sa musmimanet shqiptar qajne neper ikje e masakra neper eksode
qka deshmon se mbi te gjitha njerzit jan qenje qe i lidh qenja e perbashkt njerzore dhe solidariteti

nes e nje popull pson nje katastrofe populli tjeter esht i detyruar ti ndihmoj
marrveshjet njerzore dhe vet shpirti i njeriut etika dhe morali e rregullat njerzore e kan ke t rregul dhe obligim
te gjith e dijm ne rastin etermeteve e te katatstrofave se jemi te detyruar ng a obligimi moral te dnihmojme qoft nevoja edhe armikun sepse esht rregull i qenjes njerzore ne planet ndersa makreshi kekron shfarosje komplete te popujve pa i njoft aspak keto kritere morale dhe lidhje shpirtore te qenjes njeri

lirik
06-02-10, 13:17
Te gjith e dijm se katatsrofa humanitare termetet vershimet luftrat
konventat nderkombtare pa dallim feje obligojn te gjitha te gjitha ato fe e njerzi e kombe ne obligimi moral dhe kushtetues ligj per te ndihmuar njerzimin e kombit t jeter


e regulli njerzor qe te ndihmojne tjetrin ne raste te jashtzakionshme
pa marr para sysh se cila fe apo komb esht

sepse

njerzorja esht ajo qe obligon

ne jemi qenje njerzore me arsye dhe veti te vetedijeve
domosdoshmerisht te lidhura per njeri tjetrin me ligje
dhe obligime morale e kritere
si dhe pjese qenje planetare
qe duhet detyrimisht te kemi obligime morale e pergjegjsi


etike fetare njerzore sociale shpirtrore logjike njerzore

dhe kufij qe nuk guxojm ti tejkalojme


ndersa makreshi kerkon qfarosje ekstreme te kombeve
ky soj jashtnjerzor qe nuk njeh vlera etike as cilsi e peshen e globit e te arsyes eksistenciale te vet civilizimit e qenjes njeri


per shkak te nji grupi sektar per shkak se bota nuk esht ne sektin e ti
ky e shuan

qar absurdi te nje te menduari shpellor e primitiv


sepse nuk jan te gjith si grupi tij i mendjes s e tij te gjymt

vertet deri me tani nuk kam dashur te shkoj ne keto deshifrime

por e shof se shum kush e ka tepruar me percaktime ekstremiste
dhe te
vrazhdta barbarae primitive

qe per nje verbri sektare dhe nji mendim ndryshe

esht ne gjendje ta shuaj boten me gjith vlerat e qmueshme kulturore dhe vlerat tjera

ose ta shfaros nji komb vetem pse nuk jan te mahalles se tij sektare

ose te sektit te ti keto lloj absurdesh anakronizma e deformime
jan te rrezikshme primitive antinjerzore anticivilizuese

sepse nxisin grupe r radikale mendje cekta te pa
mend

te varfra e sektare te pa vizion ne mendime e ne dije te ndryshme

qe nuk jan te aft te shofin nji plellembe pertej feregjes se tyre

dhe sheriatit te tyre esktrem


ata nuk njohin moral tjeter vetem prerje kokash te atyre qe nuk jan me ata

ose qe nuk jan antere te sektit t e tyre

pikrisht kta njerz jan te rrezkshem per jeten ne glob dhe civilizimin

radikalķzmi si porblem nderkombtar ka alarmuar shum qendra shtete e institucione e kombe

sepse po te ket diqka te rrezikshme ne dore radikali esktremisti
te ket diqka te rrezikshme arme qfar do atomike
mund te shkatrroj boten pa mshirshem dhe pa menduar

dhe te gjitha vlerat e konstruksionin e saj e te njerzmitt e civilizimit

sepse nuk njohin opcione rregulla dhe vlera njerzore

nuk kan gjersi vizonesh e informimesh as lexime e as horizonte te njohurive per civilizimet dhe vlerat ne glob as per kulturat dhe peshen e domosdoshmerine jetsore qe ka civilizimi

keta njerz jan gjugja te mendjes sakate te gjymt

jo opcional jo alternativ

dhe duke qene te till esktrem e naiv mund te bejne gjithqka te rreikshme

edhe te pa pritur

prandaj ju trembet civilizimi


sepse etika fetare e tyre nuk i i obligon ne moral te ruajtes se globit

por ne nji far ideje te shuarjes se gjith atyre qe nuk jan me ata
ae nuk menojn si ata si sekti e grupi i tyre radiokal

GURI SYLAJ
06-02-10, 20:32
A u moret vesh a jo???
Une nuk po e kuptoj se cila armiqesi ketu eshte me e madhe .Ne mes Daxhallave ,ne mes Izraelit e Palestines apo ne mes nesh ,qe pasha mu ,me kan me dite i kishim nreqe shtepite e familjet tona!!!
Perderisa mbreteron ligji i Xhungles (i Forces) eshte kotesi te flitet per moral qofte politik ,ekonomik apo social.Vete kjo situate tregon se njeriu ,pikrisht ne kete pike i ka tejkalu te gjitha shtazet tjera ,ne LIGJIN E Xhungles!!
Ndoshta vet Zoti e provon te shkretin NJERI !???

ceceni
07-02-10, 23:37
pse mos ti quaj izraeli shqiptaret terorist kur hashim thaqi ua ka mbushur xhepat me milionat e shqiptarve per nje reklam qe nuk vlen per asgje

lirik
10-02-10, 08:31
Perendia thot duaje shpetimtarin tend duaje njeri njeriun

po percaaktohem ketu si pergjegjs njerzor mendjenja pergjegjsie
ndaj te tjerve kombeve feve kulturave

ndjehem pergjegjs dhe mirnjohs per vlerat botrore
kulturat kombet teresine globale vlerat qe nuk guxojne te perdhunohencivilizimi karakterizohet nga ndjenjat njerzore vlerat krijimtarite
rendesine e gjurmve ekzistuese tersive

dhe pergjegjsia njerzore ndergjegja pergjgjsia morale arsyeja civilizimi dhe mbshtetja te perendia feja dhe kultura kan rruge te perbashkta per ruajtjen
shpirtrore njerzore per mshiren dhe pergjegjsine ndaj qenjeve e kirjimeve

ato zhvillohen dhe ecin ne binaret e jetes ne sherbim te se mires njerzore vlerave njerzore materiale te jetes te zhvillimeve
etj
nuk ka miresi shiprtrore e garanci pa fe e kulture njerzimi shendrrohen ne qenje agresive me errsira ne tru dhe shkatrron materjen pa keto vlera dhe hidhron perendineperendia hidhrohet nese dikush mendon me fashizem fetar
shkatrrim fatal dhe qfarsoje te vlerave te tjetrit dhe te globalizmit

nese mendon rracizem fashizem fetar e inkuzicion fetar
ose fundamentalizem ose kryqzate fetare
kohrat nuk duhet te ken zhvillime primitive por progresive
njerzimi duhet te ndriqoj mendjen dhe trurin dhe vetedijen per paqene vlerat


feja per fe ka pergjegjsi morale dhe ndjenje pergjegjsie

rrespekti ashtu duhet te ket kombi per komb dhe vlerat e pergjitshme

qe ja ka caktuar perendia humanizmin dhe karakteristikat fetare
qe te mendoj per njeriun dhe vlerat shpalosjene tyre ne pergjithsi dhe ruajtjen

si qenje qe e ka krijuar perendia -


nese perandori a osmane her per sa her thoshte

ne fe duhet ardh vetem me bindje se esht mekat

ndryshe te veprohet

disa thonin duhet me ardh me shpate por kjo ishte detyrim dhe mekatpor un e kuptoj botem me globalizem dhe pergjegjsi -
e ndergjegje
boten demokratike me te drejta te pa cenuara te secilit qofshin ato fetare apo kombtare jam kunder dhunes dhe te dhunshmes e imponimeve
e tejtersimeve me ane te dhunes dhe pushtimeve e barbarizmave

nuk mund te te pajtiohem me ndonji qfarosje te ndonji kombi apo feje tjeter sepse kjo esht kunder vullnetit te zotit dhe esht primitive barbare kunder them,eleve te civilizimit

i cili pa dyshim esht kunder ktyre ideve te errta shfarosese

njeriu ne bote ka te menduar te gjere dhe pergjegjsi te mdha globale

matje e kandare te mdha per ket bote ku kemi ardhur te zhvillojme jeten brezat dhe te ushtrojme lirisht fe ne ket planet


dialogun kompromise dhe fe te ndryshme .

Imponimet fundamentaliste ose centrizmat dominante e imponuese hirdhrojne perendine dhe kalojn ne ekstreme

te papraueshme ne mekate


bota punon mbi bazat e sigurise globale

ndersa shpirti fetar ka madheshti e toleranca feja poashtu duhet te jet ne sherbim te siguris se jetes se njerzve e pastrimeve morale e larg mekateve

duhet te ket mirkuptime per tjeteren fe dhe ne radhe te pare ndjenja njerzore

nuk mund ti quajm mekatar njerzit qe jan te tjetres fe

por secila fe per nje fe tjeter duhet te gjej mirkuptimin dfhe rrugene zotit

bashkajetesa dhe brenga e njeriut per njeriun e karakterizon qenjen njerzore ne glob
secili ne fe te ti por pa e rrezikuar njerzimin ky esht qellimi i Zotit pse e krijoj njeriun

perndryshe diktaturat shpatat heqjet ekokave dhuna ekstremi nuk perbejne shpirtine fese dhe te paqes as pastertite fetare pa mekate
duke u bazuar mbi ket globalizem ku ideal esht njeriu dhe qenja e tij ne planetin e perbashkt ushtrohet feja me ndergjegje te paster e te lire pa ja cenuar tjetrit ndjenjen dhe shpirtin qe e ka ne fene e ti ne knaqsine e tij te besimit

duke u bazuar ne pergjegjsi globale si ndjnje dhe ideal qe i kam
gjithnji bazohem ne bashkpunime aty ku mund te gjednet e perbashkta
sepse njerzimi dhe secila fe ne pergjithsi bashkpunon ne ket dosmdoshmeri perndryshe qenja njeri do te ishte shfarosur nga globi nes emendohet ne ekstremin pastrues te tjetres rrace apo tjetres fe

njerzit me kisha e me gjamija duhet te jetojn ne ket fomre te ndetuar pa alternativ tjeter dhe nuk duhet te shkohet kah perbuzjete nxitjet e
urrejtjeve fetare por kah mirkuptimet duke u bazuar ne at se se cila fe
e ka menyren dhe pozitiven e vet namazin lutjen meshen budizmi poashtu e krishterizmi dhe shpirtesia njerzore

vet e kam pa dhe kam shkuar ti shof per se afermi se si ndjehen ne lutje ata si ndjehen edhe jehovet e te krishteret budistet masonet hinduset
dhe jam hy thell ne psikologjine tyre e kam ndje se ata perjetojne dhe besojne

te ua vrasesh ket bindje vret shpirtat etyre shpresen e besimin e tyre qe e duan pra esht padrejtesi dhe diskriminimedhe muslimani poashtu ka shpirte dhe e gjen veten ne besimine ti

perndryshe nuk do te isha demokrat ne ndjenja por te isha funandmentalist

totalitarist autokrat tiranik
dhe i pa tolerance i pa prirje per per barazi dhe demokraci

ather per se qenkam peprjekur ne jete per ideale
duke hequr hequr te zite e ullirit ne jet jo vetem un por me mija idealist te lirise e demokracis

vetem per demokraci pra se ne nuk kemi kerkuar para e lukse

por ideale demokratike njerzore dhe kombtare

e duke qen te prirur ne keto emancipime njerzore
dhe ideale te shejta rrespektojm edhe ndjenjat e kombeve te feve tjera dhe nuk mendojme ne asnji menyre te zhvillojm jeten ne egoizem ekspansionizem dhe pushtime ne shovenizma e triani te shgkejljes se te drejtave te njeriut as te lrive fetare

e te eukohemi ne pastrime etnike e fetare

as ne qfarsoje as ne primitivizma te paarsyeshme barbare

per ndonje qellim mizore dhe antiglobal

djallzor

qe te ja shtypim lirine dhe te drejten tjetrit

jetojme me te menduar te brenges globale duke besuar ne zot e ne idealet
e lirirse dhe demokracise njerzore

barazi ne mes te feve dhe te kombeve jo skllaveri lot krime e pushtime por rrespekte te ndjenjave te tjetrit

qofshin ato fetare ose kombtare


pa ket talent dhe te menduar vizional njerzor nuk e do zoti njeriun


e qfar njeriu mund te jet ai qe zhvillohet ne teknike
e ne tjera drejtime per te shuar kob e fe te tjetrit
me ke dashka te jetoj ai vetem ne planet qfar kuptimi mund te ket jeta ne planet vetem me nje komb e me nje fe

kjo nuk esht aspk interesant e as e lejuar

vetem i pa dituri i pa afti ai qe e sht i humbur te perendia mendon
ashtu

mendimi duhet te jet konstruktiv global dhe interesi nacional kulturor

pasta edhe feja bejn pjese ne ruajtjene vlerave

GURI SYLAJ
10-02-10, 09:39
Shkrim qe nuk ka asnje lidhje me temen por per nje arsye te caktuar nuk po i mshoj fshise edhe pse e meriton!

lirik
10-02-10, 12:06
Gjithsesi qellimi im esht qe ne shqiptart te mos bejm hap te gabuar
politik e anime per shkak te emocioneve ose ndjenjave fetare e koalicioneve te ndryshme -percaktimi yne ne mes te arabve dhe izraelitve
ne na qet ne pozita te pa lakmueshme

me ket problem do te merren superfuqite por jo ne te vegjlit arabt dhe izraelitet duhet te na kuptojne ne qe ne nuk jemi faktor me rendesi as qender e vendosjeve dhe ndjehemi keq jashtzakonisht kur shofim konfliktin ne mes te ktyre kombeve qe ua duam te miren dhe qetsine e te ket ne mes tyre paqe e stabilitet


e thash ne na vjen keq qka ndodhe ne mes te ktyre dy popujve

qe kan kundershtime dhe veshtrisi te mdha

dhe ne nuk duhet te bejme anime emocionesh koalicionesh

perlsehjes ne an e njerit e her ne anen e tjetrit

e shof disa shqiptar shprehen eger her kunder arabve neper diskutime
e her kunder izraelit poashtu ne menyra fyese

si te ishin vet ata direkt armiq me ta e ne konflikt me ta shqiptart duhet te ndryshojn ne ket o lloj paraqitjesh


kjo esht e gabuar dhe e pa matur

per veq asaj ne nuk kemi ndjenja armiqsore per asnjerin prej ktyre popujve
do te deshironim qe palestina te mos vuaj dhe te ket liri e jo vuajtje
per shkaqe se jemi njerz dhe kemi arsye i njohim vuajtjet dhe te drejtat enjriut ja duam palestines lirine sepse kemi vuajtur vet e dijm se q esht vuajtja nen shkja qe epatem me shekuj

dhe te te ket te drjtat ai popull

ne shqiptar nuk i duam vuajtje dhe shkatrrime nuk i duam as njeres pale dhe le ta dijn se na kan miq

poashtu kultura arabe vlerat muzika veqantite tregjet interesat tona jan te mdha me kta popuj si pjese e bote s dhe civilizimit sepse jan shum shtete
dhe ne tregtie ne mardhenje e raporte te mos perzierjes per ne jan me interesa raportet si me qdo komb tjeter ne raporte njerzore

-
ne nuk duam te hyjm e te fusim therren ne kmebene shendoshe
ne mes te ktyre popujve ku nuk mund te dalin ne pozicion te mire e te lakmueshem- as vet ketyre nuk u bejm mire duke ua ndeze sherret pastaj
por duhet te jemi per marrveshje ne mes tyre
sepse ma shum do te gzojm simpati nga te dy palet

eshte komplikuar kjo shum qe te pozicionohemi izrael arab

por duhet te kemi rrolin tone dhe gjeturinė tone

ne ket mes

animet dhe thirrjet her per njeren e her per palen tjeter

ne shqiptarve ne qesin ne pozita te pa lakmueshme


dhe kjo na kushton ne duhet qe pa komplekse

te shetisim tokave arabe

neper ecje te lira ne biznese e ne kontakte me ta si dhe ne izrael
nuk deshirojme te jemi te urryer nga asnjera pale

as te diskriminohemi nga asnjera palė ky esht percaktimi yn


sepse disa nuk dijn as qka bejne e si pozicionohen .


qdo pozicionim ose anim kerkon raporte armiqsore

ndersa problemi arabo izraelti nuk esht i permasave te tilla qe te mund ta zgjedhim ne shqiptart

por esht ne duart e superfuqive te mdha

ne vetem mund te perbaltemi ne qdo lloj tendence qe bejm ne at drejtim


ne shqiptart mund te shetisim lirisht pa viza ne tokat e tyre

te dy palve pa qene te urryer nga asnjera pale

duke shprehur keqardhje dhe dhimbje per tragjedine ne mes tyre sepse kjo ka zgjatur


se qka po ndodh ne mes tyre

por nuk duhet te jemi si disa te pa dijshem

qe po marrin her anen enjerite disa anen e tjetrit

thue se ata jan ata qe do e percaktojn vulen e te gjitha ktyre
konflikteve


kur ne per vete mvaremi direkt nga sjelljet e disponimet botrore

dhe vet raportet e pergjithme e nga shtetet e kombet


te gjith e dijm se sa e rendesishme ishte qe te na njohin shtetet arabe


por edhe shtetet e perendimit


prandaj nuk dua te behem kush e di se qfar kshilltari ktu

por e mndoj se esht mire qe te kemi me shum miq neper bote

se
pse ne te kaluaren mosnjohja e rrethanave neper situata te interesave te caktruara na ka shkaktuar demtime dhe ishim pa miq e pa mbeshtetjesituata izrael arab na ka qit ne pozita teper te ndjeshme
sepse shihen anime ktue kahje te disa shqiptarve
qka e nxit izraelin ne dyshime dhe antipati kunder kombit shqiptar


mbi baza fetare e mbi baza aleancash ne ket rast nuk behen hapat

sepse ktu gjithqka esht teper specfike per ne shqiptart pikrisht ketu qendrojn rrethanat ku ne duhet me kujdes te pozicionohemi

prandaj izraeli ndoshta pjesrisht distancohet nga ne dhe mund te na anatemojne


por ata e kan ne dore po thuajse ameriken

e cila esht ne gjendje te mbroj token tone nga pansllavizmi

pozicioni yne nuk esht ai i cili mund te gjykojm aq leht por pozicioni yne esht q ete rrijm sa ma urt e te moe bejm anime e koalicione e eufori te pa menduara

deri sa jemi neper duart e kmebet e huaja
e mvaremi prej te gjithve
sepse e kemi deshmuar se sa te aft jemi vet per ti zgjedh problemet

lirik
10-02-10, 16:46
gjithsesi izraeli nuk ka nevoj te na quaj te till ne shqiptarve
nese ne shqiptart
shprehim dhimbje per palestinen e cila pergjaket sidomos kur masakrohen civilet

dhe krimet qe behen aty

sepse edhe ne vet izraelin ka shum izraelit qe nuk pajtohen me ket politik

te konfliktit te pergjakshem dhe dhunen mbi civilet palestinez

mendoj se konflikti izraelo palestinez do te duhej te merrte fund do te ishte kjo nje fitore e madhe e te dy palve arabve dhe izraelitve
si dhe e vet amerikes ndersa shqiptart do te perfitonin shum nga kjo
por edhe turqia dhe te tjer popuj miq

qe te krijohet nji klime me mire e paqes dhe emirbesimit

ne mes te ktyre kombeve

dhe shqiptarėt duhet te tregojne aftesi te veqanta qe te perfitojne simpatine e dy palve sepse qe te dy palet ne na duhen per interesat tona
nacionale dhe bashkpunime te metejshme gjė qe esht njerzore
per fat ne nuk kemi
armiqsi me asnji prej ktyre kombeve dhe jan gjsat reale qe me nje
kujdes te veqant ne te jemi te privilegjuar si njerz e si komb
ne lindjen e afert pas i qe ne nuk jemi perzier ne kurfar armiqsie as nuk i kemi kuj borgj jemi vet viktima te gjenocidit dhe
siq e thash ne nuk jemi fator vendoses ne ket problem i cili esht ne dorene superfuqive ne vetem mund te lutemi per ta qe te behet mir dhe qe te ju deshirojme paqe dy popujve qe po pergjaken
e jan ne armiqsi dhe jemi te pa fuqishem qe te marrim kurfar
hapi ose vendmimarrje ne ket drejtim por as nuk kan nevoj izraelitet te para gjykojn as arabet ne jemi ne pozicionin tone dhe atyre nuk ju kemi borgje as teritoriale as nuk ju kemi be te kqia nuk kemi mendime dhe qellime te kqia dhe ata duhet te na trajtojne drejt ne te drejten tone shekullore

ne nuk jemi fajtore per mosmarrveshjet e tyre prandaj ata nuk duhet te na gjykojn neper mes paragjykimeve te tyre e te mbajn anen e
sllaveve kunder nesh sepse nuk do te ishte realeizraeli nuk ka nevoj dhe te na mohoj ose te na etiketoj
ne shqiptarve ai e din sjelljen e politikes se vet

nuk pajtohem me politiken cioniste te shkatrrimit te nji populli

ne boten bashkkohore ne keto khra qe kjo do te ishte shum absurde
paqja ne mes te izraelit dhe palestines esht e domosdoshme

shfarosja enji kombi dhe shkatrrimi i atdheut te dikuj ne kto kohra
nuk kalon ne asnji provim botrore
ky absurd nuk kalon ne asnji provim te kombeve
nuk jemi te vetmit ne qe gjykojm drejt ka me qindra kombe qe gjykojn per drejtesi

asnji komb nuk pajtohet me masakra dhe shfarosje te nji populli

kohrat duhet te jen me civilizuese me te buta te arsyeshme me njerzore
e jo kaq mizore kanibale gjenocidiale sidomos ndaj civilve
e trajtime
gjendocidi

lirik
10-02-10, 17:40
secili shqiptar e ka te veshtir pas ksaj mqisie te madhe dhe shpetimtare
qe izraelitet u gjeten ne krah te shqiptarve
per qeshtjen e madhe kombtare per kosoven
ne kohrat me te veshtira te historis tojn

e cila ma teper se kurr ne jeten e vet ishte afer katastrofes
gjenocidit dhe shfraosjes

ndersa poashtu per popullin plestinez dhe arabet ndjejm dhimbje e miqsi


ne jemi ne proven me te veshtir morale te historis tone

ne ket provim moral ku nuk dijm se q te bejm e kah te ja mbajm
por na vjen keq gjithsesi per te dy palet dhe garantojm neutralitet
por deshirojm qe te dy palet te merren vesh e te bejn paqenne ket rast dhe qe te dy popujt duhet te na kuptojn

te dy palet i kemi miq i njohim si miq

ne shqiptart me se tepermi ne bote do te festonim nese izraeli dhe palestina do te benin paqen e tyre dhe marveshjen

kombi yne me sinqerietin me te madh ne bote do te festonte nji dit te till te jemi te sinqert pa dyshim

panta_rhei
10-02-10, 18:19
KUJT ĖSHTĖ TUJ I HANGĖR PALLA PĖR IZRAELIN EDHE PALESTINEN O LIRIK???
po pse po i jep vetit kasavet palidhje... trus more qaty kqyr punen tande... i ke knaq ti punt e tua veq t'paska mbet sot me ja bajt gajlen izraelit edhe palestines qysh me i pajtu... po copa u bofshin e kurr fara ishalla mos ju gjettė asnjanės... qy

lirik
10-02-10, 19:38
Puna esht qe ne shqiptarėt kemi nevoje te jemi te depertueshem
ne kombe te ndryshme ne situata te lehta NE SHETETE TJERA NE LEVIZJE TE LIRA NE RROLE TE NDRYSHME
ne tregti e ne madrhenje te ndryshme si dhe ne biznese

dhe te sigurojm pozicion e politik te ngjajshm si suedia
ku pasaporta suedeze nuk ka kurfar veshtirsie ne gjith boten per shkak se suedia udhheq plotik te kujdeshme ku ne gjith boten

i ka shtigjet e hapura dhe
nga askush nuk pengohet ne shqiptart do te duhej te kishim ket rrol qe esht ma i nevosjhem se kurr ne hostorin tone qe te mos kemi armiq

qe pasaporta e jone te mos jet e perndjekur dhe e diskriminuar e pa vlera
qe shqiptari neper bote te depertoj e te mos perbuzet-

qe te mos bie ne sy ose ne shenjester te dikuj ose ne anime ekstreme e ne antipati ose te mos ndeshet me ata qe fatin tone e kan ne dorė sepse izraeli luan rrol te rendesishem ne per mes lobit te vet neper bote dhe mund ti demtoj interesat tona kombtare
ne anen tjeter esht ne pyetje morali dhe e drejta dhimbja dhe percaktimi
ndaj vuajtjeve te palestines dhe civilve te pa fajshem qe eesht e pa lejueshme per moralin dhe civilizimin por ne si shqiptart nuk ju kemni faj as izraelit as arabve dhe nuk esht e drejte qe izraeli ose arabet te na shtyjn ne shqiptarve ne anime ne grupime animesh te komplikuara per ne
e te na quajn me emra te ndryshem jo fundamentalist e arabet na quajn proamerikan duke mos e marr per baze vuajtjen tone shekullore
nga sllavet nuk esht moral ky i mir as i arabve dhe iranianve
te cilet hyjn ne aleanca me sllavet sipas interresave te tyre per te ju kundervu amerikanve ndersa ne u gjetem para nji situate shfarosese dhe rrodhi krejt pa pritur gjithqka ndersa izraelitet duan te imponohen e te na kthejn kunder nji pjese te madhe te botes duke na quajtur borgjli
qe te na shtyjn ne grupime per interesat e tyre te shtrirjes se tokave
te tyre me koloni qka per boten sot esht e papranueshme bota nuk do te lejoj nje gje te tilll dhe vet amerika nuk do te pajtohet as okb ja me zgjerime teritoresh te izraelit mbi bazat e gjeniocidit
sepse me ligje nderkombtare si dhe mbi bazat e kohrave moderne kuir mbrenda sekondi nga nji skaj i botes ne nje skaj tjeter
ndegjohet informacioni e ngjarja izraeli nuk mund te arrij qellim te till shfaroses dhe do te humb miqt evet nese imponohet qe te perkrahet ne qellime
cioniste ndersa ne luftonim per liri dhe ishim ne trojet tona autoktone
te ne ndryshonte gjithqka sepse ne nuk kerkonim mosken e kievin as beogradin por kerkonin qe trojet tona etnike shqiptare te jen te lira e kerkonim liri prandaj izraeli duhet te ndryshoj moralin ndaj nesh shqiptarve dhe jo te na quaj terrorist islamik kur nje gje e till nuk qendron dhe nuk esht ne natyren ton se pari ne nuk jemi terrroist dhe ky esht dezinformim i izraelit

i qellimshem dhe politika izraelite duhet te kerkoj falje shqiptarve per ket kualifikim

kaq tenendencioz dhe izraeli nuk duhet te shkel mbi parimin e miqsis
me shqiptar
e mbi kohen kur e gjith bota qytetruese e globi e ndiqte e peruzte
dhe judej nuk gjente askun mbeshtetje mbi dhe

ne kohrat me te veshtira te historis se tyre
ne krizat me te mdha shpirtrore u gjet rreze shprese e vetme ne gjith boten per ata le ta harrojn po te duan ata

pra izraelet gjeten perkrahjen morale dhe materiale te shqiptarve

ne kohrat me te veshtira te historis se tyre

gjeti vleren e kanunit dhe vleren e bujaris e mikpritjkes tradites shqiptare
e sot ta shkel ate pa baza dhe pa kur far te drejte tjeter
duke mos e njohur shtetin ekosoves izraeli tregon fytyren e vet
dhe sjellje qe nuk do te duhej kursesi te praktikoheshin
me shqiptar
ne nuk jemi fajtor se izraelitet dhe arabet kan konflikte dhe mosmarrveshje
as ata nuk jan fajktor pse ne me sllalv per gjakemi qe 1300 vjet prandaj pamavarsisht rrethanave ata duhet te njohin kosoven si shtet dhe te zhvillojn raportet e kohes qe kerkohen per mardhenje diplomatike e ndershtetrore
ne kohrat moderne shtet kan obligime te paqes dhe te mardhenjeve e te qeshtjeve politike si dhe te kontakteve
e te bashkpunimeve ne qeshtje te ndryshme siguri e diplomacie prandaj
izraeli me shqiptar nuk ben te udhheq politik inatesh apo emocionesh e paragjykimesh fetare ose ne forma tjera grupore te interesave te ngushta
por mbi parimet e bashkpunimeve per siguri e paqe dhe te bisedimeve
per sigur e bashkpunime golabele dhe obligime marveshjesh
nderkombtare si dhe ligjeve tjera q e kerkon koha dhe zhvillimet e pergjitshme
se ne shqiptart jemi andej ose kendej anojme kendej ose andej por te kemi pozicione te

lirik
10-02-10, 20:32
KUJT ĖSHTĖ TUJ I HANGĖR PALLA PĖR IZRAELIN EDHE PALESTINEN O LIRIK???
po pse po i jep vetit kasavet palidhje... trus more qaty kqyr punen tande... i ke knaq ti punt e tua veq t'paska mbet sot me ja bajt gajlen izraelit edhe palestines qysh me i pajtu... po copa u bofshin e kurr fara ishalla mos ju gjettė asnjanės... qy

-----------------------Ti flet hava more djal

punet e mia nuk jan edhe aq keq

shiu e bora nuk po me rreh fmijt me jan rrit pak a shum

buk kam

KA EDHE MA KEQ SE UN QE JAN JASHT NE SHI E NE BORE NUK KAN ME HANGER
makinen e kam biciklet po banesen e mir po nxemje po
qka po do ti per qfar punesh e ke ti fjalen
nuk e di ti e disa qe po flisni do fjal ne lidhje me mua duke me then rregulloj punet
ato qellime te mdha per te arritur kur ishte koha fati e caktoj qe te jemi ne anen elirise dhe te rrsthohemi kunder armikut
ndersa per biznese dhe bashkpunim me shqiptar ka komplikime qe as shkenca amerikane nuk i zgjedh se ka perthurje e specifika
dhe me ka kaluar koha fmijt dhe brezi qe vjen por rritet dhe ka synimet e veta koha e jon iku
ne mund te sherbejm me shkrime aty ktu diqka ose ndonje pune te
leht tjeter nuk ka mbetur per ne q me duhen tash milionat ne ket moshe

milionat dhe qellimet duhen ne moshen e duhur
ne nuk duhej te kalonim jeten burgjeve dhe jemi karte e djegur jemi flijimi i sakrifices ne ne nuk investohet ma jemi te flijuar per qeshtjen kombtare
ndersa ju disa me mendjen naive akoma kerkoni diqka nga te burgosurit poltike qe jan hargjuar nga sakrifica per liri quditem me juve por nuk keni faj se i ngupuri nuk ja beson te uriturit as ju te pa vuajturit nuk keni per tenja besu kurr te vuajturit kshtu e ka kjo jet
prandaj ndaluni njiher e mendoni qka flisnie qka jeni duke folur mos hyni ne mekat me te burgosurit politik sepse secili prej tyre qe ka mbajtur vite burg ai esht i flijuar ajo jet esht e deshtuar dhe e shkatrruar ata jan te dalur nga burgu dhe jeta e tyre ka ndryshuar ket e bene ata qe te vehet liria ne themelet e atdheut pse ju disa jeni mosmirnjohs te pa fre
ne nuk ju kemi faj atyre per situatat e tyre te veshtira te knfliktit

sa per diplomaci te ne akoma nuk ka vizon te duhur
e di se ka edhe niavitet akoma dhe nuk ndertohen raporte mbi
baza afatgjata te qendrueshme dhe te garancioneve te ndryshme e
formave me te pershtatshme qe ruajn interesat vitale te kombit
e te shtetit shqiptar

dhe mos pervojė ne diplomaci nderkombtare
edhe pse nuk jam un ai qe do te gjej formulen magjike
te raporteve speciale dhe formave e teorive


prandaj po jap disa mendime personale
se si duhet te gjendet brezi ne situata te tilla ku kerkohen grupime dhe interesa ne menyr qe te perfshihet nji komb ne nje koalicion interesash

qe jan te komplikuara
e te nderthurura me interesa ku kombe e shtete per egot e tyre
e qellimete tyre ekspansioniste na grupojne e rrshtohemi ne tragjedi
e humbje te miqve qe nji dit do n a duhen


nuk jam sadist dhe i pa brenga
qe populli yn te behet humbs dhe te ket pasoja ne rreshtime
te konflikteve botrore
per shkak te rreshtimeve te gabuara
por duhet qe shum kujdesshmem te qet hapin ne mardhjenje nderkombatre
qe jan plot me kurtha e grupime interesash ku nder te tjera ka edhe interesa te ndyra e interesa e qekllime gjenocidesh etnocidesh shfarosjesh etj populli yne nuk duhet te jet hosedar i se keqes
as grupimeve ku politika e jone vazale ndoshta mund ta fus ne rruge pa krye e ne pasoja deri sa ne jemi popull q emvaremi nga faktori nderkombtar

duhet diplomaci largpamse e zgjuarsi kandare precize ekujdes i veqant
i politikes ne arenen nderkombtare sepse ne e kemi pervojen te freskt apo jo se qka ndodhi ne vitin 1999

13 shekuj nuk na u gjet asksuh pran neper ploja e shkrum e hi e pushtime dhune e lot e gjak perndjekje e gjenocid as vllezerit e fese kur ishim katilik as vlelzerit e fese kur ishim ortodoks as vlelzrit e fese kur u beme musliman

ndersa ne nje moment jetik na u gjeten judejt
lobi i tyre ne amerike medlinolbreit wesli klark e te tjeret qfar befasie sjell jeta dhe rrethanat ne nji moment te papritur asksuh as ne enderr nuk e ka pa
as ne parashikimm

qe na shpetoj nga shfarosja kryeisht lobi i judejve

dhe kjo nuk esht gje e vogel

ne nuk na shpetuan muslimanet duhet te jemi real
edhe pse e dinin se ne kosove mbi 90 per qind ishim musliman

prandaj nuk rregullohen raportet mbi baza te emocioneve fetare

ose te perkatsive fetare por mbi baza te menqurive strategjive
te ndryshm e dhe interesave te caktuara

e te raporteve te kujdeshshme dhe kryeisht interesave kombtare


prandaj izraeli zhvillon sot nji far antipatie
mbi bazat e tendences per te na grupuar ose distancuar
sepse ka qellimet e tij synimet e tij

sepse paragjykon nodshta qellimisht por diplomacia e jon e shkolluar duhet te luaj rrol kyq ne ato raporte ne interesa kombtare qe kerkohen holl e ne menyren me speciale te kordinohen ne madrhenjet nderkombtare te ppolitikes se jashtme me shtete e kombe
deri sa na kryekput mvaremi nga faktori nderkombtar


ka kombe dhe ka shtet qe deshiron te na grupj ne koalicion
duke na be borgjli por keto jan rreziqe qe ne na krijojn diksriminime dhe humbje neper bote duke na i mbyllur shtigjet e suksesve qofshin ato kombtare apo tregtare si dhe ne arritjet tona ne pergjitsi
prandaj kerkohet menquri veprimesh te kujdesshme te njerzve teper te zgjuar ne diplomaci qe te sigurojm pozionet
qe te mos kemi psoja dhe bojkote e pengesa
kerkohet diplomaci e holle qe te bisedohet e te arrihen marrveshje
te ndryshme qofshinato edhe te mshefta kur kerkohet interesi i kombit

duhet dije egjere dhe sekrete e kujdesshme dhe largpamse un mendoj per disa breza qe ata te trashgojne nje politik te menqur
ne raporte nderkombtare

murrizi
10-02-10, 22:28
-----------------------Ti flet hava more djal


punet e mia nuk jan edhe aq keq

shiu e bora nuk po me rreh fmijt me jan rrit pak a shum

buk kam

KA EDHE MA KEQ SE UN QE JAN JASHT NE SHI E NE BORE NUK KAN ME HANGER
makinen e kam biciklet po banesen e mir po nxemje po
qka po do ti per qfar punesh e ke ti fjalen
nuk e di ti e disa qe po flisni do fjal ne lidhje me mua duke me then rregulloj punet
ato qellime te mdha per te arritur kur ishte koha fati e caktoj qe te jemi ne anen elirise dhe te rrsthohemi kunder armikut

ndersa per biznese dhe bashkpunim me shqiptar ka komplikime qe as shkenca amerikane nuk i zgjedh se ka perthurje e specifika
dhe me ka kaluar koha fmijt dhe brezi qe vjen por rritet dhe ka synimet e veta koha e jon iku
ne mund te sherbejm me shkrime aty ktu diqka ose ndonje pune te
leht tjeter nuk ka mbetur per ne q me duhen tash milionat ne ket moshe

milionat dhe qellimet duhen ne moshen e duhur
ne nuk duhej te kalonim jeten burgjeve dhe jemi karte e djegur jemi flijimi i sakrifices ne ne nuk investohet ma jemi te flijuar per qeshtjen kombtare
ndersa ju disa me mendjen naive akoma kerkoni diqka nga te burgosurit poltike qe jan hargjuar nga sakrifica per liri quditem me juve por nuk keni faj se i ngupuri nuk ja beson te uriturit as ju te pa vuajturit nuk keni per tenja besu kurr te vuajturit kshtu e ka kjo jet
prandaj ndaluni njiher e mendoni qka flisnie qka jeni duke folur mos hyni ne mekat me te burgosurit politik sepse secili prej tyre qe ka mbajtur vite burg ai esht i flijuar ajo jet esht e deshtuar dhe e shkatrruar ata jan te dalur nga burgu dhe jeta e tyre ka ndryshuar ket e bene ata qe te vehet liria ne themelet e atdheut pse ju disa jeni mosmirnjohs te pa fre
ne nuk ju kemi faj atyre per situatat e tyre te veshtira te knfliktit

sa per diplomaci te ne akoma nuk ka vizon te duhur
e di se ka edhe niavitet akoma dhe nuk ndertohen raporte mbi
baza afatgjata te qendrueshme dhe te garancioneve te ndryshme e
formave me te pershtatshme qe ruajn interesat vitale te kombit
e te shtetit shqiptar

dhe mos pervojė ne diplomaci nderkombtare
edhe pse nuk jam un ai qe do te gjej formulen magjike
te raporteve speciale dhe formave e teorive


prandaj po jap disa mendime personale
se si duhet te gjendet brezi ne situata te tilla ku kerkohen grupime dhe interesa ne menyr qe te perfshihet nji komb ne nje koalicion interesash

qe jan te komplikuara
e te nderthurura me interesa ku kombe e shtete per egot e tyre
e qellimete tyre ekspansioniste na grupojne e rrshtohemi ne tragjedi
e humbje te miqve qe nji dit do n a duhen


nuk jam sadist dhe i pa brenga
qe populli yn te behet humbs dhe te ket pasoja ne rreshtime
te konflikteve botrore
per shkak te rreshtimeve te gabuara
por duhet qe shum kujdesshmem te qet hapin ne mardhjenje nderkombatre
qe jan plot me kurtha e grupime interesash ku nder te tjera ka edhe interesa te ndyra e interesa e qekllime gjenocidesh etnocidesh shfarosjesh etj populli yne nuk duhet te jet hosedar i se keqes
as grupimeve ku politika e jone vazale ndoshta mund ta fus ne rruge pa krye e ne pasoja deri sa ne jemi popull q emvaremi nga faktori nderkombtar

duhet diplomaci largpamse e zgjuarsi kandare precize ekujdes i veqant
i politikes ne arenen nderkombtare sepse ne e kemi pervojen te freskt apo jo se qka ndodhi ne vitin 1999

13 shekuj nuk na u gjet asksuh pran neper ploja e shkrum e hi e pushtime dhune e lot e gjak perndjekje e gjenocid as vllezerit e fese kur ishim katilik as vlelzerit e fese kur ishim ortodoks as vlelzrit e fese kur u beme musliman

ndersa ne nje moment jetik na u gjeten judejt
lobi i tyre ne amerike medlinolbreit wesli klark e te tjeret qfar befasie sjell jeta dhe rrethanat ne nji moment te papritur asksuh as ne enderr nuk e ka pa
as ne parashikimm

qe na shpetoj nga shfarosja kryeisht lobi i judejve

dhe kjo nuk esht gje e vogel

ne nuk na shpetuan muslimanet duhet te jemi real
edhe pse e dinin se ne kosove mbi 90 per qind ishim musliman

prandaj nuk rregullohen raportet mbi baza te emocioneve fetare

ose te perkatsive fetare por mbi baza te menqurive strategjive
te ndryshm e dhe interesave te caktuara

e te raporteve te kujdeshshme dhe kryeisht interesave kombtare


prandaj izraeli zhvillon sot nji far antipatie
mbi bazat e tendences per te na grupuar ose distancuar
sepse ka qellimet e tij synimet e tij

sepse paragjykon nodshta qellimisht por diplomacia e jon e shkolluar duhet te luaj rrol kyq ne ato raporte ne interesa kombtare qe kerkohen holl e ne menyren me speciale te kordinohen ne madrhenjet nderkombtare te ppolitikes se jashtme me shtete e kombe
deri sa na kryekput mvaremi nga faktori nderkombtar


ka kombe dhe ka shtet qe deshiron te na grupj ne koalicion
duke na be borgjli por keto jan rreziqe qe ne na krijojn diksriminime dhe humbje neper bote duke na i mbyllur shtigjet e suksesve qofshin ato kombtare apo tregtare si dhe ne arritjet tona ne pergjitsi
prandaj kerkohet menquri veprimesh te kujdesshme te njerzve teper te zgjuar ne diplomaci qe te sigurojm pozionet
qe te mos kemi psoja dhe bojkote e pengesa
kerkohet diplomaci e holle qe te bisedohet e te arrihen marrveshje
te ndryshme qofshinato edhe te mshefta kur kerkohet interesi i kombit

duhet dije egjere dhe sekrete e kujdesshme dhe largpamse un mendoj per disa breza qe ata te trashgojne nje politik te menqur
ne raporte nderkombtare
o loke bre se vdiqa tuj kesh me qet shkrim....
O lirik po se mir na e ke thon, ani na tuj ta bajt detin se ti ske shka me honger, e qesi senesh....
hahahahaha

P.s. fort mir po shkrun kohnave t'funit, po shkurtoj bre pak pash krejt kon e ki, shkurtoj jarani jem se tyben as 2% spo muj me arrit me lexu nga ajo qe ti po shkrun(98 % po m'ik), se dij bre burr pse, veq po i bij vij e pi kaloj.

Zeqiri
10-02-10, 22:52
izraeli i ka pranu refugjat shqiptar nkohen eluftes spo na njeh tash jo bre mos ja futni kot

elvio
10-02-10, 23:14
kam lene nje postim mbi kete teme

c'do kush lexon ata qe i pelqejne

tema edhe postimet jane serioze

mund te leje mesazhin e tij c'do kush besoj
edhe si ndalohet kujtse di perse paragjykojne postimet e lirik

s'arrij ta kuptoj

bert
11-02-10, 00:24
kujdesni patriote pasi kjo teme perdor tone te ashpra kunder miqve tone. Izraeli (ketu flitet per izraelin zyrtar) kurre nuk ka deklaruar dicka te tille dhe ishin senatoret izraelite ne kongresin amerikan ata qe votuan pro nderhyrjes ushtarake mbi serbine ie example joe liberman. persa i perket konfliktit izrael palestine une mendoj qe ne nuk na intereon te fusim hundet ne kete konflikt pasi vetem sa demtojme vetveten. n duhet te bejme cmos qe te lobojme mbi vendet arabe qe ta njohin kosoven shtet. gjer me sot ata hezitojne dhe kjo per mendimin tim kerkon vemendje. hapni syte vllazen. sot per sot ata jane ne anen e serbise

lirik
11-02-10, 09:23
kujdesni patriote pasi kjo teme perdor tone te ashpra kunder miqve tone. Izraeli (ketu flitet per izraelin zyrtar) kurre nuk ka deklaruar dicka te tille dhe ishin senatoret izraelite ne kongresin amerikan ata qe votuan pro nderhyrjes ushtarake mbi serbine ie example joe liberman. persa i perket konfliktit izrael palestine une mendoj qe ne nuk na intereon te fusim hundet ne kete konflikt pasi vetem sa demtojme vetveten. n duhet te bejme cmos qe te lobojme mbi vendet arabe qe ta njohin kosoven shtet. gjer me sot ata hezitojne dhe kjo per mendimin tim kerkon vemendje. hapni syte vllazen. sot per sot ata jane ne anen e serbise
-----------


bert un mendoj se shteti shqiptar nuk esht shtet fetar
dhe as fundamentalist as qe do te behet nuk ka nevoj izraeli te jetoj me kto komplekse dhe paragjykime ndaj shqiptarve e te mos njoh shtetin e shqiptarve
izraelit nuk i vjen ndonje rrezik nga shqiptart
dhe mbi keto baza nuk ka arsye te ndertoj para gjykime
pamvarsisht se senatort dhe kongremsen judej e te tjer urdhruan bombardimet ne serbi dhe na ndihmuan ata nuk duhet ti nderrtojn tani raportet mbi keto baza te pa arsyeshme me shtetine kosoves
por duhet te marrin pozicion tjeter dhe te ken raporte tjera ne pergjithsi

Uragani_99
11-02-10, 11:40
kujdesni patriote pasi kjo teme perdor tone te ashpra kunder miqve tone. Izraeli (ketu flitet per izraelin zyrtar) kurre nuk ka deklaruar dicka te tille dhe ishin senatoret izraelite ne kongresin amerikan ata qe votuan pro nderhyrjes ushtarake mbi serbine ie example joe liberman. persa i perket konfliktit izrael palestine une mendoj qe ne nuk na intereon te fusim hundet ne kete konflikt pasi vetem sa demtojme vetveten. n duhet te bejme cmos qe te lobojme mbi vendet arabe qe ta njohin kosoven shtet. gjer me sot ata hezitojne dhe kjo per mendimin tim kerkon vemendje. hapni syte vllazen. sot per sot ata jane ne anen e serbise

Z.Bert, te lumte per komentin e dhene .....me nderime ....Uragani_99

Fshatari
11-02-10, 12:02
kujdesni patriote pasi kjo teme perdor tone te ashpra kunder miqve tone. Izraeli (ketu flitet per izraelin zyrtar) kurre nuk ka deklaruar dicka te tille dhe ishin senatoret izraelite ne kongresin amerikan ata qe votuan pro nderhyrjes ushtarake mbi serbine ie example joe liberman. persa i perket konfliktit izrael palestine une mendoj qe ne nuk na intereon te fusim hundet ne kete konflikt pasi vetem sa demtojme vetveten. n duhet te bejme cmos qe te lobojme mbi vendet arabe qe ta njohin kosoven shtet. gjer me sot ata hezitojne dhe kjo per mendimin tim kerkon vemendje. hapni syte vllazen. sot per sot ata jane ne anen e serbise

E ndaj mendimin e bertit.

lirik
11-02-10, 14:20
Gjithsesi qėllimi im ėsht qe ne shqiptarėt tė mos bėjm hap tė gabuar politik-

duhet kujdes i veqant maksimal

t mos bėhen e anime qe demtojne interesat tona nacionale

per shkak te emocioneve ose ndjenjave fetare

e koalicioneve te ndryshme qe paraqesin rrezik per intersat tona kombtare
-percaktimi yne ne mes te arabve dhe izraelitve esht aq i komplikuar
sa qe ne shqiptarve na shtyne ne pozita te pa lakmueshme

ne na qet ne pozita te pa lakmueshme

me ket problem do te merren superfuqitė

por jo ne te vegjlit ne jemi popull i vogel dhe ne arenen nderkombtare mvaremi nga te tjeret

arabėt dhe izraelitėt duhet tė na kuptojnė
dhe te mos na ngarkojn me fatkeqsi te reja pas kaq vuajtjesh tona shekullore
ne akoma nuke kemi shijuar dielline lirise e te kerkojn diqka nga ne pas gjith ktyre lotve e humbjeve nuk ehst e drejt as morale qe ata per interesa te tyre dhe konflikte te pazgjithsme qe i kan te na grupojn ne neper kahje te tyre ku ne deshirojm te mos perzihemi ne at konflikt
- ne shqipotarėt nuk jemi faktorė me rendesi as qender e vendosjes krufare
prandaj esht e pa drejte te na kerkojn qfardo grupimi rreth kti problemi


dhe ndjehemi keq jashtzakonisht kur shofim konfliktin ne mes te ktyre kombeve
qe ua duam te miren dhe qetsine

dhe nuk deshirojm shpirtriasht as moralisht qe te keqsohen pozitat e tyre pas i qe ndaj te dy palve ndjejm dashamirsi dhe u deshirojm paqe e marrveshje por ket nuk do te mund ta arrijn shqiptart
por fuqi tjera
ne nuk na takon si popull i vogel dhe i pa fuqishem ne asnji aspekt te hyjm
andej neper pune per te cilat nuk kemi kurfar force as ndikimi
vetem se na vjen keq dhe nuk ua duam te keqen ket ata duhet ta dijn si arabet poashtu edhe izraelitet ata na i njofin vuajtjet tona te se kaluares
dhe tragjedite qe na i shkaktuan sllalvet pushtues
pradna do te ishte mir qe te dy palet te na lene ne hallet tona jetsore

deri sa nga ne asnji ekeqe ne histori nuk do ju vjen dhe ua deshirojme paqen atyre e gjtjen e kompromist e stabilitetit pra ndaj nesh ata nuk duhet te ken kurfar qendrimi negativ ashtu siq nuk kemi ne ndaj tyre as qe do u vjen ndonje e keqe nga ne atyre prandaj te mos marrinas ata qendrim diskriminues ndaj nesh sepse nuk kan arsye

lirik
11-02-10, 14:39
Tė na quaj ne izraeli ekstremist E TERRORIST islamik kjo nuk qendron ne me asgjė me asnje lloj veprimi ne historin e shqiptarve kjo nuk esht deshmuar dhe
kjo esht nje propagande e shemtuar e izraelitve e cila iriton kombin shqiptar
izraeli do te duhej te kerkonte falje publike per ket akuze te rende e te paskurpullt
ne cilin shembull konkret shqiptarėt u deshmuan si terorist islamik apo ne cilin vend ata bėnė ndonje terroizem
kjo akuze paushalle esht teper cinike dhe e pa vend nga izraeli dhe e nje anshme kjo akuze duhet te hieqt menjiher dhe ti kerkohet falje shqiptarve
shqiptart nuk jan fare terrorist dhe kjo akuze esht shum e rende
terrorist do te thot vrases me permasa te mdha nderkombtare duke gjuajtur edhe bomba e duke be akte terrori
ne cilin shembull konkret e ka be ket shqiptari
qfardo lloj terrori ne historine njerzore pra kjo esht shpifje izraelite
ata duhet te jen mirnjohs per qendrimin tone shekullor ndaj tyre jemi i vetmi popull qe ne moral ne i kemi mbajtur e gjith bota njerzore i ka perbuzur dhe ishim ne ata qe ua kthyem s hpresen sepse kur dikush te permbane megjithat bota nuk te rrokullis definitivisht dhe ne ket aspekt moral ata na jan ne borgjli ne jet te jetve prandaj dueht te ken kujdes se qka flasin ata per shqiptar e qfar qendrimi mbajn ata ndaj nesh sepse borgjit ton moral ata asnjiher nuk i dalin sepse ne qe nga koha e ilirve nuk i kemi fye as diskriminue por i kemi permbajtur e trajtuar si njerz veqant nga e gjith
bota dhe jemi te sakrifikuar dhe ne sy te keq te arabet per ket veprim
edhe te gjermanet dhe te tjeret qe nuk i deshten izraelitet prandaj ket sakrific bujare te shqiptarve neper shekuj ata duhet ta njohin
sepse ne nuk i kemi as fis as fare por morali yne mikpritja njerzia ndjenjat tona bujare sepse nuk jemi ne popull qe jetojm ne fatkeqsin e dikuj

jemi be sakrifice per te shpetuar ata fizikisht dhe moralisht per ti mos len me ra keto jan shkaqe t qe izraeli kur te flet diqka per shqiptar me mija her duhet te matet para se ta qes fjalen nga goja dhe te jet i kujdesshem me ne sepse sa esa shekuj qe nga iliret ne jemi ata qe kurr nuk i kemi perbuzur veqant nga e gjith bota dhe kjo qendron

prandaj te ket akuza te tilla intriga qe ne fakt nuk qendrojn
jan krejtsisht te deformuara keto llafe jan te kota dhe te pa moralshme sepse jan genjeshtra se te shqiptart nuk ka pas ndonjeher terroror as
terrorista

ky esht dezionformim dhe per ket akuze izraeli zyrtarisht duhet te na kerkoj falje publikeizraeli duhet te kerkoj falje publike shqiptarve

bert
11-02-10, 16:44
Lirik ne asnje vend izraeli zyrtar nuk i konsideron shqiptaret terroriste apo epitete te tjera. mund te jene grupime te caktuara te financuara nga serbija apo rusia qe e bejne dica te tille por jo izraeli zyrtar. Duhet kujdes kur shprehemi keshtu mbi miqte e kosoves. ne me palestinen nuk na lidh asgje. shqiperia vertet ben pjese ne lidhjen islamike por e verteta eshte se as dhe 1% e kombeve qe jane anetare te kesaje lidhje akoma nuk e njohin kosoven shtet. kjo kerkon ne te hapim syte dhe ta kuptojme misionin e tyre kundra kosoves. Kjo per mendimin tim duhet ta shtyje shqiperijne qe te largohet nga ajo lidhje perfundimisht.

lirik
12-02-10, 15:15
Arabėt dhe te gjith te tjer popuj ne duhet te na lene ne te qet
ne nuk mund te mbajm mjerimine botes mbi shpatullat tona as te rregullojm konfliktet botrore
jemi ne hall per vete as nje e keqe nuk i vejn askuj nga ne

dhe te na len te qete ne mjaft patem vaujtje te ferrit mbo toke dhe ne jemi njerz qe kur shikojm endegjojm konflikte e probleme na vjen keq por nuk mund te bejm asgje per asken si popull i vogel e i varfer
dhe kurfar falktori vendosese nuk jemi as ne bote as ne okb prandaj qka do qe kerkohet prej nesh esht padrejtesi ata ne duhet te na len te qet
ne token tone konfliktet le ti zgjedh bota si te mundet
esht detyr e superfuqive e jo e shqiptarve
sepse ne nuk jemi ata qe vulosiim fatet botrore

jemi komb i vogel ne te drejten ton dhe nuk kemi qellime pushtuese as qe jemi ekeqja edikuj dhe nuk kan arsye te na diskriminojn

lirik
02-03-10, 18:43
Si me izraelin si me turqi si me arabėt ne na lidhin tregti e tregje interesash te mdha

levizje te lira njerzore mallra transporte pa u perzie ne punete tyre te mbrendshme ose pa shkaktuar nxitje sherrresh as anime
te nji anshme
nga ne nuk ju vjen asnji e keqe ashtu siq nuk i vjen as europes as amerikes
as te tjerve

ne jemi armiq shekullore me sllavet konkretisht me serbet e ruset


as me malazezet jo meqense ata nuk po rreshtohen ma ne anene a serbve

me malazez e kroat me bisedime do te zgjedhim porblemet

ndersa me serb e maqedon jemi armiq te pa ndryshueshem

Ne ato anė pra ne lindjen e mesme ne shqiptarėt levizim per tregje
dhe interesa tregtie TRANSPORTI e biznesesh pa komplekse

ne sillemi si ne shtepine tone si ne vendet arabe si ne iizrael
levizim lirshem thjeshte sepse ata e dijn se ne shpirtin tone te shqiptarve nu ka kqedashje
asnje e keqe nga ne nuk ju vjen

prandaj edhe nuk kan paragjyike e ngarkesa per ne

tregjet arabe izraelite turke kurde kaukaze afgane afrikane
jan te rendesishme per biznesin tonė te shqiptarve

jan me rendesi edhe tregjet tjera botrore te europes dhe amerikes

por ne nuk duam te jemi popull shkaktarė i fatkeqsive dhe nxitjeve te konflikteve botrore

kemi vuajtur vet neper shekuj dhe interesi yne madhore esht ti mbrojme tokat nga serbet e rusėt e rrezikshem

prandaj ne duhet te na kuptojn popujt e botes
dhe te mos na perfshijne ne situatat tejet te komplikuara nese duan te na riajn si miq

per se nuk duam te prishim raportet nderkombtare
me vende e popuj

por duam qe ne bote te shifemi me sy te mir
ku do neper glob e thash

per veq te ruset e serbet ndryshojn gjėrat me te tjeret kemi raporta te pa paragjykime dhe aspak te komplikuarame serbet kemi probleme teritoriale dhe ne ket drejtim jan angazhimet speciale dhe gjetjet e metodave qe kombi shqiptar me menquri duhet ti
perdori per tu pozicinuar favorshem ne ballkan .

bert
02-03-10, 20:57
Arabėt dhe te gjith te tjer popuj ne duhet te na lene ne te qet
ne nuk mund te mbajm mjerimine botes mbi shpatullat tona as te rregullojm konfliktet botrore
jemi ne hall per vete as nje e keqe nuk i vejn askuj nga ne

dhe te na len te qete ne mjaft patem vaujtje te ferrit mbo toke dhe ne jemi njerz qe kur shikojm endegjojm konflikte e probleme na vjen keq por nuk mund te bejm asgje per asken si popull i vogel e i varfer
dhe kurfar falktori vendosese nuk jemi as ne bote as ne okb prandaj qka do qe kerkohet prej nesh esht padrejtesi ata ne duhet te na len te qet
ne token tone konfliktet le ti zgjedh bota si te mundet
esht detyr e superfuqive e jo e shqiptarve
sepse ne nuk jemi ata qe vulosiim fatet botrore

jemi komb i vogel ne te drejten ton dhe nuk kemi qellime pushtuese as qe jemi ekeqja edikuj dhe nuk kan arsye te na diskriminojn
shume i qelluar ky koment. me pelqeu tej mase. duhet ti largojme hundet nga konfliktet qe sna takojne ne

lirik
03-03-10, 07:46
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Arabėt dhe te gjith te tjer popuj ne duhet te na lėnė ne tė qetė,
ne shqiptarėt nuk mund tė mbajmė mjerimin e botes mbi shpatullat tona,
as tė rregullojmė konfliktet botrore,
jemi nė hall pėr vete as nji e keqe nuk i vjen askuj nga ne shqiptarėt ,

dhe kėrkojmė tė na lėnė tė qetė, ne mjaft patėm vuajtje shekullore ,

tė ferrit mbi tokė e mbi dhe , dhe ne jemi njerz paqsorė shpirtin tonė e njeh bota njerzore civilizimi
,
Ne shqiptarėt qe kur shikojmė e ndėgjojmė konflikte te pergjakshme botrore
e probleme ne mes te kombeve
botrore

na vjen keq dhe ndjehemi keq shpirtrisht deshirojme paqen ne mes tyre dhe qetsine
por nuk mund te bejm asgje per askend si popull i vogel e i varfer

dhe nuk jemi kurfar faktori vendosės,
e nuk jemi as faktorė ne botė ,as ne okb,
prandaj qka do qe kerkohet prej nesh ėsht padrejtesi
ngarjesė per ne ata tė tjerėt pra ne duhet tė na lėnė tė qet ė

nė hallet tona nė token tonė ne te drejten tonė autoktone historike

Konfliktet botrore le ti zgjedh bota si te mundet vet

ėsht detyrė e superfuqive dhe kombeve te fuqishme te mdha
e jo e shqiptarve qe jan ne reziqe per vete te rrethuar nga sllave grek
e armiq tjere te rrezikshem per rreth dhe ne botė kemi hallet tona te mdha
bota duhet te na kuptoj ne dhe poziten tonė prandaj te mos na diskrimonojnė

sepse ne nuk jemi ata qe vulosiim fatet botrore as qe i japim kahje konflikteve botrore prandaj kerkojme qe ne rastin tone te merret para sysh drejtesia njerzore e morale si dhe shum arsye tjera e rrethana

jemi komb i vogel ne te drejten tonė kekrojme te jetojme me vlera e dinjitet ne civilizim ,
dhe nuk kemi qellime pushtuese as qė jemi e keqja e dikujė

dhe tė tjerėt nuk kan arsye tė na diskriminojnė
tokat tona etnike dhe hisja e jone etnike duhet te ken garancione nderkombtare sepse jemi populli ma konstruktiv ne bote sa i perket paqes dhe pa djallzivve askend nuk e kemi pushtuar as nuk mendpojm ta pushtojme
historia flet me fakte prandaj te gjitha kombet duhhet te ken raporte te shkelqyeshme me ne shqiptarėt ne duhet ti kemi rruget hapura per tregti e biznese dhe vizita kulturore ku do ne bote pa viza si shqiptarė

tregjet e levizjet e lira neper bote dyerrte botes te jen te hapura per ne shqiptarėt
e pa djallzuar
te levizim pa komplekse neper bote per kulture tregje biznese
deri sa nuk jemi e keqja e askuj

4peace
03-03-10, 10:28
Lirik ne asnje vend izraeli zyrtar nuk i konsideron shqiptaret terroriste apo epitete te tjera. mund te jene grupime te caktuara te financuara nga serbija apo rusia qe e bejne dica te tille por jo izraeli zyrtar. Duhet kujdes kur shprehemi keshtu mbi miqte e kosoves. ne me palestinen nuk na lidh asgje. shqiperia vertet ben pjese ne lidhjen islamike por e verteta eshte se as dhe 1% e kombeve qe jane anetare te kesaje lidhje akoma nuk e njohin kosoven shtet. kjo kerkon ne te hapim syte dhe ta kuptojme misionin e tyre kundra kosoves. Kjo per mendimin tim duhet ta shtyje shqiperijne qe te largohet nga ajo lidhje perfundimisht.

Eh more bert, more bert...
E paske permendur nje perqindje, 1%, te cilen do te ta ngjes ty: As 1% nuk ia ke qelluar.
Fjala eshte pikerisht per izraelin zyrtar: politike me fashiste se sot nuk ka pasur kurre.
Diku e permende njefare Liebermann, por nuk kuptova per cilin ishte fjala: per ndonje kongresist amerikan apo per zyrtar (minister izraelit i posazgjedhur) izraelit.Nese e ke fjalen per kete e fundit, ja po ta them: njeri me te poshter e fashist nuk ka. Ky ia kalon Sharonit, Netanjahut... per te keq. Perndryshe, ky eshte ardhacak rus. Jane pikerisht ardhacaket, shumica (mbi 90% te banoreve izraelit jane ardhacake qe krenohen te jetojne ne territore te okupuara) jane ne parlament...
Shkurt: Ne Izraelin e sotem jane banoret vendas, autoktone izraelit, te cilet jane njerez (sadopak) te arsyeshem. Ne Izrael ka gjithashtu parti qe luftojne per paqe, bashkejetese... Por, per fat te keq, ato jane te vogla, te pandikim... ne politiken zyrtare. Diku rreth 7-10%.
Njohjet:
Kosoven e kane njohur me shume se 1% te shteteve te Liges Arabe. Mund ta gjejsh listen e vendeve qe e kane pranuar Kosoven dhe e verteton vet kete. Mirepo, kosovaret (ashtu po thone shumica) nuk po ndjejne nevoje per njohje nga kjo ane. Ata po duan dhe krenohen te njihen dhe qe jane njohur nga shtetet "me demokratike" te botes, shtetet me te forta... Vetemse, shume interesant, gjithe ato shtete, gjithe ato ambasada... A e ka lexuar dikush cfare shkruan (si mbishkrim) ne keto "ambasada". "Ambasada e Kosoves" nuk shkruan ne asnjeren syresh. Le te ma shpjegoje kete ndokush nga ju???!!!


***

lirik
03-03-10, 10:52
Eh more bert, more bert...
E paske permendur nje perqindje, 1%, te cilen do te ta ngjes ty: As 1% nuk ia ke qelluar.
Fjala eshte pikerisht per izraelin zyrtar: politike me fashiste se sot nuk ka pasur kurre.
Diku e permende njefare Liebermann, por nuk kuptova per cilin ishte fjala: per ndonje kongresist amerikan apo per zyrtar (minister izraelit i posazgjedhur) izraelit.Nese e ke fjalen per kete e fundit, ja po ta them: njeri me te poshter e fashist nuk ka. Ky ia kalon Sharonit, Netanjahut... per te keq. Perndryshe, ky eshte ardhacak rus. Jane pikerisht ardhacaket, shumica (mbi 90% te banoreve izraelit jane ardhacake qe krenohen te jetojne ne territore te okupuara) jane ne parlament...
Shkurt: Ne Izraelin e sotem jane banoret vendas, autoktone izraelit, te cilet jane njerez (sadopak) te arsyeshem. Ne Izrael ka gjithashtu parti qe luftojne per paqe, bashkejetese... Por, per fat te keq, ato jane te vogla, te pandikim... ne politiken zyrtare. Diku rreth 7-10%.
Njohjet:
Kosoven e kane njohur me shume se 1% te shteteve te Liges Arabe. Mund ta gjejsh listen e vendeve qe e kane pranuar Kosoven dhe e verteton vet kete. Mirepo, kosovaret (ashtu po thone shumica) nuk po ndjejne nevoje per njohje nga kjo ane. Ata po duan dhe krenohen te njihen dhe qe jane njohur nga shtetet "me demokratike" te botes, shtetet me te forta... Vetemse, shume interesant, gjithe ato shtete, gjithe ato ambasada... A e ka lexuar dikush cfare shkruan (si mbishkrim) ne keto "ambasada". "Ambasada e Kosoves" nuk shkruan ne asnjeren syresh. Le te ma shpjegoje kete ndokush nga ju???!!!


***
Faleminderit per ket shkrim poashtu un kam menduar se te ardhurit
ne izrael po e sjellin nji far ekstremi
sepse vendasit jan per bashkjetese e paqe qka te them kjo qendron
ka edhe agjentura te huaja qe sjellin njerz turbullues
NE IZRAEL por edne ne palestine

per te nxite urrejtjen dhe gjakderdhjen per te pa mundsuar paqen
kjo qendron

ndersa kosovarėt qe thone mjafton te na njohin vetem shtetet demokratike te botes ka gabuar kush ka thene ne shqiptarėt duhet te jemi ne mardhenje te mira me gjith boten kemi nevoje per tregje dhe levizje pa viza ndersa me serbet jo nuk do te jemi kurr ne mardhenje stabile
nuk e besoj

Zeqiri
03-03-10, 12:33
berti paska fol masmiri pokush jan harapt harap de mileti mai mrami ibotes ata mena njoft hiq mos nanjofin pun emadhe fort sespo bahet gruni namerik izraeli asht shef i harapve jau ungj kryt si te cojn seata zotinhak nuk e din

lirik
03-03-10, 15:32
Ruset po e nxisin me qellim konfliktin arabo izraelit
ATA ME TE GJITHA FORMAT DHE MJETET E USHQEJNE ME QELLIM DINAKRISHT

KONFLIKTIN

per te krijuar antipati ne mes te botes islame dhe amerikes
e izraelit
me qelllim qe araBet ta kthejne dashurinė dhe syte andej kah rusia
e kina e pansllavizmi
e te lidhen me rus e kinez e indian

por nese rusi sllav hyn ne tokat arabe
do te bej dhunime si ne qeeqeni merreni me mend sikur turqia
te ishte
nen ndikimin rus kush do ishte kjo do te ishte nji vend i shkrete e püer gjynah
ma zi se nigeria ne vuajtje te mjera te varfrise
te gjitha ato vende qe ishin nen rus akoma nuk po e marrin dot veten
ku i bje rusi e djeg vendin per shekuj

gjithkund ruset i qesin cunga perendimit
amerikes ata mundohen te pervetsojne te gjith aleatet botrore
kunder amerikes dhe shqiptarve per ti shkatrruar kta dy aleat

prandaj them se esht e nevojshme paqja ne mes te izraelit dhe arabve
q e te gjith se bashku te behemi bllok aleat
i fuqishem me shum kombe tjera

kunder rusve e serbve qe ti rrenojme ruset perfundimisht
sepse ata paraqesin rezik per boten dhe ardhmerine njerzimit

premium
04-03-10, 01:11
eh ore Lirik per fatkeq fjalet e tuaj po dalin te kunderten ne lidhje me bizneset e tregjeve kosovare.
nuk e di sa je te informuar me tregun e mallrave te Kosovės .
mundem me ti permend se tregtia ma e madhe e mallrave ushqimore dhe ate teknike , Kosova po furnizohet me se ma shume se 60% mallrave serbe , e sa nuk mjaftohet importimi i mallrave serbe plus reklamohen neper gazetat dhe tv Shqiptare.

pse nuk bojkotojnė per mallrat serbe? kush jane ata biznismenat se udheheqin marveshjet me tregtin serbe??
jane njerezit dominuese te kyqur me institucionin e Kosovės....
ti je ne mergim dhe nuk je aq informuar mire se ēfare dallaveri punon ketu.

Makresh
14-03-10, 11:01
Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės,ndėrsa ne mbajmė me ligj 27 janarin si ditė tė pėrkujtimit tė tė ashtuquajturit Holokaust

Written by Gazeta Sot

E Merkure,27 Janar 2010 00:00

Nga Kastriot MyftarajPas kėsaj replike te Kastriot Myftaraj ndaj pozitės izraelite, disa te krishter nga Kosova u ndien te fyer nga ky shkrim !


Pėr mė tepėr lexoni mė posht, e qeshni prej sė keqės !
http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2010/01/Ahmadinexhad-dhe-Kastriot-Mytaraj.JPG

Presidenti i Republikes islamike te Iranit Mahmud Ahmadinexhad ka mohuar publikisht shfarosjen ne mase te hebrejve nga diktatura naziste gjate luftes se dyte botrore.

Edhe gazetari islamik nga Shqiperia Kastriot Myftaraj po ashtu ka mohuar shfarosjen ne mase te hebrejve nga diktatura naziste gjate luftes se dyte botrore, duke e quajtur “.. tė ashtuquajturit Holokaust …” ne titullin e shkrimit te tij me titull “Dita perkujtimore e 27 janarit si ditė tė pėrkujtimit tė tė ashtuquajturit Holokaust” , te publikuar ne Gazeta SOT , diten e enjte, 28 Janar 2010 00:00.

Cka don te thot kjo "Islamik" ? Qe cdo kush qe mbron iranin dhe mohon holokaustin qenka islamik ?
Eh te mjeret ju, te mjeret po te shkret keni ngel !

Kush eshte ky "islamik" Kastriot Myftaraj ?

Eshte nje burr,
Nga qyteti i Tiranės, Shqiperi
I lindur me 2 dhjetor 1966 me origjin nga Korēa.
Opinionet politike : Nacionslist
FE :simpatizon Kishen Baptiste, por pa u afiluar (i krishter)

Besi241
19-04-10, 21:12
Si mendoni ju me ju njoft Izraeli....kur ne Prizren tubohen me qindra njerez duke protestuar kunder Izraelit...aleatit me te madh Amerikan.... ishalla nuk ju mbushet mendja Izraelit me i pengu njohjet e Kosoves...se ska me na njoft ma as nje shtet.... se Arabet edhe ashtu nuk po na pranojn as nje shtet ...?

Makresh
19-04-10, 21:34
Si mendoni ju me ju njoft Izraeli....kur ne Prizren tubohen me qindra njerez duke protestuar kunder Izraelit...aleatit me te madh Amerikan.... ishalla nuk ju mbushet mendja Izraelit me i pengu njohjet e Kosoves...se ska me na njoft ma as nje shtet.... se Arabet edhe ashtu nuk po na pranojn as nje shtet ...?


Vatikani dhe Izraeli inshallah kurr nuk e njohin Kosoven shtet ! Amu bash kuuurrrr hic ! A di cka ish kon mir ! ?

Bile akuzat e fundit vatiēano-izraelite, ishin perfekte : Kosova eshte djepi i serbis ahahahaa,...

Guri i madh
19-04-10, 21:38
amerika na ka tregue se cilet duhet ne me i hjek nga politika me ju dhan nga 10 lop e letangazhohen rreth hajvanatit


izraeli i ka pae do talibana ne kosov qe marrin pare te majme nga organizatat terroriste ,normal qe e ka krijue ket bindje