PDA

View Full Version : Mos i lėvdoni shumė fėmijėt ...


Jana
31-01-10, 03:44
Studimet tregojnė se fėmijėt- tė cilėt edhe pėr detyra shumė tė thjeshta lėvdohen nga prindėrit dhe mė pastaj shpėrblehen- nė jetėn e tyre tė mėvonshme mundohen mė pak dhe nuk rrezikojnė pėr asgjė.

Ekspertėt thonė qė secilėn herė kur ndaj fėmijės suaj silleni sikur tė kishte bėrė ndonjė mrekulli kur bėn diēka tė zakonshme, ia zvogėloni mundėsitė qė tė angazhohet mė vonė nė jetėn e tij.
Nė fakt, fėmijėve nuk iu pėlqen kur lėvdohen pa ndonjė arsye.
Rezultatet e komplimenteve boshe shkaktojnė dėshirė mė tė vogėl pėr njohuri dhe mbivlerėsim tė aftėsive tė veta te fėmija.
Autorėt e librit “NurtureShock”, Ashley dhe Po Bronson, thonė se shpėrblimi i fėmijės pėr punėn e bėrė duhet tė jetė i sinqertė, ndėrsa vėmendja e fėmijės duhet tė orientohet kah puna, jo kah rezultati.

Guri i madh
31-01-10, 04:02
qy te shtuneve edhe te dileve e kan per obligim me u rreshtue para meje e me dhan betimin i qkoqa rryp duke i rreh qaj pshurrani i vogel e ndegjova kah i thot ati qkulanit tjter , se veq edhe naj vjet se babin nuk muj me e durue


aj qysh ka than aj rritet e une plakna e tani po dihet veq rrnoft rrypi i ilkures per momentin

Jana
31-01-10, 04:10
qy te shtuneve edhe te dileve e kan per obligim me u rreshtue para meje e me dhan betimin i qkoqa rryp duke i rreh qaj pshurrani i vogel e ndegjova kah i thot ati qkulanit tjter , se veq edhe naj vjet se babin nuk muj me e durue


aj qysh ka than aj rritet e une plakna e tani po dihet veq rrnoft rrypi i ilkures per momentin

Nuk e di pse...por kam bindjen qe eshte e kunderta e gjith ksaj qe keni shkruar i nderuar Guri...ju pershendes...

Guri i madh
31-01-10, 04:30
Nuk e di pse...por kam bindjen qe eshte e kunderta e gjith ksaj qe keni shkruar i nderuar Guri...ju pershendes...


une 5 ne jav punoj shkoj ne ora 7 ne pun ata zgjohen ma von e ne mbramje i lejoj pak me lujt


po te shtuneve e te dileve secili ka me ardh para meje e me dhan betimin , ka me me pershendet ushtarakisht me shiqim nga e djath,ta


edhe me e konfirmue betimin e dhanun ma heret e qita qkulanat e pshurranat e vogel po tentojn me dal nga kjo komand


o 5 vakte i fal muslimani e une 7 her ne ditje qeta dy qyrranat e vogel kam me i rreh

premium
01-02-10, 10:07
Dajaku nuk ėshtė e predifikume pėr edukimin e fėmijeve.... sjellja e tė rriturve edukon te miturit.

roadrunner
01-02-10, 10:17
Nuk e lavdoj edhe pse shume raste na ka lene te shtanguar me fjalet qe perdor per moshen qe ka dhe aktivitetet (me roshlla shkalleve te poshte 4 vjeq ihaaa, krejt koken mbrapa mas saj kur e shihnin). Para dy dite, ajo ishte ne vizite tek prinderit e mi, dhe une vendosa t'i prej floket perderisa isha e lire. Kur shkova ta marr, e pa ndryshimin dhe komentoi: Wow, mam, qysh i paske pre floket, jaaa tash s'guzoj un me te leshu prej dore, se tutna po me perzihesh me naj mis, e me humb pastaj.....hahahahha...

emine
01-02-10, 10:28
Femija nga barku degjone zera,dhe kure linde ne krahrorin e nenes meson te verej cdo veti te njerzve per rreth,ne studimet qe jan ba femija qe qane dhe eshte hipoaktiv,me qellim te kthej vemendjen prinderve qe diqka seshte ne rregull ketu,cdo femije problem eshte shkas i problemev ne rreth,psikolloget e pershkrujne qe femijte kan antena te ndishme,dhe kure jane duke lujtur ata percjellin cdo levizje dhe bised ne ate ambijent,
nuke duhet kerku tek femiaj problemi,po tek prindi i tije,koha qe ja kushton femijes perkujdesi,seshte e mundshme qe munde ta demorlizoje femijen,une nuke pajtohem me ket mendim apo studim nese femija shperblehet dhe lavdohet nuke shkone perpara,jemi te rritune dhe nese nje gje te mire bejme dhe sepaku nje falemnderim apo nje mirsjelleje ne anen tjeter na jep mu shkas dhe vullnet se nuke kemi gabu,po i kemi ber diqka mire,sikure te mos verehet puna dhe mundi jone,ateher fillone demoralizimi dhe mos interesi te bejm veüra te vogla qe ndoshta kto te qojne drejt rruges se permirsimit dhe rruges se drejt,po ashtu femija duhet ndeshku me fjal nes egabon,te msone me kohe te dalloi te miren nga e keja dhe kure ben nje veper apo mesone mire ne shkolle te shperblehet me fjal te embla dhe mirsjellje,,,,nese nuke jipen komplimente femija kurre nuke do ta dije sa i rendsishem eshte aj femije per ty,gjithmone do rritet me frige qe seshte i mire apo nuke mjaftone ajo qka ben(veprone) andaj komplimentet me vend dhe kohe te duhun femijen edhe( te rriturin) e drejtojne ne vetbesim dhe mirkuptim te rrethit ku jeton,pse jo ti japish femijes kujdes dhe dashuri nuke do ishte mjafte kurre,dashuria eshte e pakufizushme per te kemi nevoje edhe sikure te ishim 100 vjeq,,,,ndersa sa i perket ktyre talljev me poshte,me vie keq qe behet humore me rrafje dhe dhune tek femijet ,kure kjo gje eshte cnjerzore ,gjersa femija edukohet me dhune dhe frig,edhe ne moshen madhore aj femije do ket lendime qe asnjeher nuke do munde ti sheroje e ti perballoje,lindin depresione ,e dime shume mire vuajtjet shpirterore fillojne nga femijria kure femijte skan perkujdesje dhe dashuri te mjaftushme nga prinderit,,,,,

Dashuria e afrone femiune,dhe ben te afte te doje veten dhe rethin ku jetone,mu dashuria jote eshte shkas i asaj qka femija yte do paraqet neser jashte shtepije,ajo i afrone mundesin te ket knaqsi ne jete dhe te doje separi jeten e tij,sepse ket ja keni dhuru ju,duke i dhen kujdes dhe dashuri qe nga dita kure aj femije ka ardhe en ket jete...

Makresh
01-02-10, 10:58
Rahmet past Super-Nany-ja, po qysh si ka lon hic me qu kry fmija.
Edhe ato, me fjal e jo me shtag.

Receta : Mos i tregoni prralla fmive perpos kur ti veni ne gjum. Perndryshe thuani gjithmon te verteten dhe mos u kundershtoni !