PDA

View Full Version : Si tė keni shtatzani tė shėndetshme nė mėnyrė natyrale?!


~AnnA~
31-01-10, 19:49
Ashtu sikur nėnat qė sakrifikjnė gjėra gjatė jetės sė tyre vetėm pėr ti pėrmbushur kėrkesat e fėmiut tė saj, ashtu edhe trupi i nėnave ndan (sakrifikon) materiet ushqyese esenciale pėr tė ofruar shendet dhe zhvillim pėr zhvillimin e foshnjės sė sajė. Fatkeqėsisht, dietat pėr shtatzana janė shpesh shumė tė mangėta nga aspekti ushqyeshmėris saqė edhe sakfrifica nuk garanton ushqim adekuat pėr foshnjė e palindur. Fatmirisisht, janė disa kėshilla qė nėse iu pėrmbaheni gjatė shtatzenise, ndihmojnė qė si nėna ashtu edhe foshnja tė mbesin tė shendetshem dhe vital!

Mė poshtė keni listėn e Dr. Teitelbaum qė tė siguroni njė shtatzeni tė shendetshme. Pėrfshine rekomandim nė ushqim, vitamina, minerale dhe kėshilla tjerė tė zakonshėm qė mund tė ju shpien tė keni dhe tė kaloni njė shtatzani mė tė lumtur, shendetshme dhe vitale.

Zink
Sasia e pamjaftueshme e zinkut ėshtė mungesa mė problematike nė shtatzeni. Zink ėshtė i domosdoshėm pėr dy arsye: rritje normale dhe pėr zhvillim tė shendetshem tė sistemit imunitar tė foshnjės. Studimet sugjerojnė se sasia e pamjaftueshme e zinkut ndoshta shkakton edhe mangėsinė e sistemit imunitar nė gjeneratat e ardhshme. Sigurohu tė marrėsh 15 miligram nė ditė nė dietėn tuaj, qė mund tė sigurohet nga ushqimet me shume protein si mishi dhe fasule.

Acid Folik
Ėshtė e domosdoshme tė marrėsh acid folik si para shtatzenis ashtu edhe gjate shtatzenise qė tė ndihmosh tė sigurosh zhvillimin dhe tė parandalosh defektet e lindjes. Acidi folik eshte prezent nė perimet me gjethe tė gjelbra. Grat duhet marrin sė paku 400 deri 800 mikrogrm ne ditė.

Magnezi
Mungesa e magnezit ėshtė rutinė nė diten (menyrėn e ushqimit) tė sotėm dhe se mund tė rris mundėsinė e shtypjes se larte te gjakut dhe krizės gjatė shtatzenise, njė gjendje qė ndryshe njihet si eclampia. Pėr tė parandaluar kėtė merr 200 miligram magnez. Dritherat e plota, perimet me gjethe gjelbera sikur edhe arrat janė burim i mirė i magnezit. Me marrjen e sasis sė mjaftueshme tė magnezit ndihmon qė gjithashtu tė zvogėloni gerqet e kėmbėve si dhe kapsllekun qė shpeshė pėrjetohet gjatė shtatzenise. Pėrveē tjerash magnezi ėshtė vital edhe pėr 300 funksione tjera tė trupit dhe nė mėnyrė tė pėrgjithshme ndihmon qė ju tė ndiheni shumė mė e shendetshme.

Vitaminat B
Kėto janė tė domosdoshme pėr energji, kthjelltėsi mendore dhe pėr parandalim tė depresionit. Vitaminat B gjithashtu janė zbuluar tė pėrmirėsojnė komlikimet e lidhura me shtatzeni sikur diabeti gestational. Shendeti i atyre grave qė vuajn nga ky llojė diabeti mund tė pėrmirėsohet dukshėm me marrjen e 200 miligram tė Vitamines B6, por ju lutem mos harroni se VETĖM nenat qė zhvillojnė diabet gestational gjatė shtatzenise duhet tė marrin kėtė sasi tė lartė tė vitaminave B dhe se duhet ta zvogėlojnė nivelin e konsumit nė 100 miligram nė ditė nė muajin e fundit tė shtatzenise. E sa pėr tė gjitha ato tjerat qė shpejte do bėhen nėna, merrni rreth 25 deri 50 miligram nė ditė tė Vitaminave dhe mė shumė vitamin B12 pėr funksion normal nervor.

Vaji i Peshkut
Truri i njeriut ėshtė i bėrė kryesishtė nga DHA, njė acid yndyror esencial qė gjindet nė peshk. Ndoshta pėr shkak tė kėsaj ėshtė ajo thėnja e moēme ‘peshku ėshtė ushqim i trurit’. Sidoqoftė, mangėsia e DHAs ėshtė e zakonshme dhe se ėshtė kritike qė grat shtatzena tė marrin sasin e mjaftushme tė vajit tė peshkut kėshtu qė foshnja e tyre mund tė zhvilloj inde tė shėndetshme dhe optimale tė trurit. DHA gjithashtu mund tė zvogėloj depresionin pas lindjes. Fatkeqėsisht administrate amerikane e ushqimit dhe barnave ka brenga pėr shkak tė niveleve tė larta tė merkurit qė gjithashtu gjinden nė po tė njėjtit peshq (peshku salmon dhe peshku ton), kėta dy kanė nivelet mė tė larta tė kėtyre vajrave. Kėshtu qė bėni kujdes qė mos ta teproni me vaj peshku.

Kalciumi
Grat shatzena duhet qė tė marrin 1500 miligram kalcium nė ditė plus 400 deri 600 njėsi tė vitaminės D. Mė sė miri ėshtė qė tė merrni kalciumin gjatė natės (ndihmon gjumin) nė formė tė lėngshme, pluhurit apo edhe pėrtypėse. Shumica e tabletave tė kalciumit janė thjeshtė shkumės dhe nuk zbėrthehen mirė nė stomak, dhe kėshtu nuk absorbohen si duhet. Secila gotė e qumeshtit pėrmbanė rreth 400 miligram kalcium.

Hekur
Rreth 18 deri 36 miligram te hekurit nė ditė ėshtė i dobishėm. Interesant mund tė duket por mungesa e hekurit nganjėherė mund tė shkaktoj infertilitetin. Kurse grat shtatzena qė nuk marrin mjaftė hekur janė nė rrezik pėr anemi, plogeshti, memorie tė dobėt dhe funksion tė zvogėluar imunitar.

Uje
Sigurohu qė tė pish shumė ujė. Kur je shtatzene, vėllimi i gjakut mund tė rritet pėr 30 pėrqind dhe se ėshtė shumė e lehtė tė dehidrohesh. Nėse goja apo buzėt tė janė thar, pi ujė mė shumė! Kripa e mjaftueshme ėshtė gjithashtu e dobishme qė tė parandalosh dehidrimin (mė pakė nėse ke probleme me mbajtjen e lėngjeve).

Kontrollo tiroidet tua
Miliona gra kanė hipotiroidizėm tė pa diagnostikuar, qė ėshtė pėrgjegjės pėr 6% tė dėshtimeve dhe se ėshtė i lidhur mė paaftėsitė nė tė mėsuar kur fėmija lind. Trajtimi i tiroidit ėshtė si i sigurt ashtu edhe i lehtė gjatė shtatzenise. Sa mė heret qė trajtohet aq mė mirė. Nė momentin qė kupton se je shatzene apo po provon tė ngelesh shtatzene, bej analiza gjaku per TSH pėr tė shikuar tiroidin tuaj. Shumica e mjekėve akoma nuk e dinė se TSH duhet tė jetė ndėr 3 pėrndryshe juve ju duhet trajtimi, kėshtu qė shikoj rezultatet vetė.

Gjėrat qė duhet shmangur
Disa vėrejtje pėr gra shtatzena: mos merr mė shumė se 8000 njėsi tė vitamines A nė ditė. Dhe mos merr pjese nė ēka do qė ngrit temperaturėn e trupit tuaj lartė (vaskė tė nxehta, saunat apo dhomat me avuj). Kėto janė implikuar si tė mundshme nė rritjen e rrėzikut pėr defekte nė lindje. Shumica e grave shtatzena janė, natyrisht, gjithashtu tė vetėdijshme se duhani, droga dhe alkooli duhet tė shmangen gjatė shtatzenise. Ushtrimet, nė anėn tjetėr, janė parė tė jenė shumė tė dobishme dhe kanė rezultuar nė foshnja dhe nėna tė shėndetshme

Kaltrina
06-02-10, 20:24
pershendetje, une mendoj qe me se miri eshte me kan nonstop ne kontakt me gjinekologun, gjithe te mirat klm.....

~AnnA~
07-02-10, 13:43
pershendetje, une mendoj qe me se miri eshte me kan nonstop ne kontakt me gjinekologun, gjithe te mirat klm.....

S'besoj qe mjeku mund te te ndihmoje me shume sesa ne vete i ndihmojme vetit...
Mjeku mjekon, natyra sheron!