PDA

View Full Version : Micotakis sulmon Gjykaten shqiptare


Fshatari
01-02-10, 16:02
Meta pesimist

http://fshatari.perso.neuf.fr/micotakis.GIF

Nga Express mė 01.02.2010 nė ora 15:23
Zėvendėskryeministri i Shqipėrisė, Ilir Meta, ėshtė shprehur pesimist lidhur me suksesin e dialogut mes pushtetit dhe opozitės shqiptare.
Meta theksoi se vetė fakti i parashtrimit tė kushteve nga ana e socialistėve, tė cilat i quajti antikushtetuese, ėshtė njė argument se dialogu qė e kėrkon Strasbourgu pėrmes Rezolutės sė miratuar pėr Shqipėrinė do tė dėshtojė.
Meta akuzoi liderin e opozitės, Edi Rama, si problemin kryesor nė gjithė kėtė situatė qė ėshtė duke ndodhur nė Shqipėri, duke e quajtur atė njė politikan destruktiv.
Shefi i diplomacisė shqiptare akuzoi Ramėn edhe pėr ekstremizėm dhe pėr krijimin e njė klime negative, qė ishte shkas edhe pėr pezullimin nga Gjykata Kushtetuese tė marrėveshjes pėr vijėn kufitare detare ndėrmjet Shqipėrisė dhe Greqisė. Megjithatė, sipas Metės, vendimi i Gjykatės Kushtetuese nuk do tė ndikojė negativisht nė marrėdhėniet bilaterale tė Tiranės dhe Athinės.

bert
06-03-10, 17:59
krejt loje e spiunit serb berisha e meta qe deshen te falnin trojet shqiptare. ju ne kosove e keni bere qytetar nderi spiunin serb sali berisha. ndoshta duhet te beni qytetar nderi dhe milloshevicin

lirik
07-03-10, 08:25
Meta pesimist

http://fshatari.perso.neuf.fr/micotakis.GIF

Nga Express mė 01.02.2010 nė ora 15:23
Zėvendėskryeministri i Shqipėrisė, Ilir Meta, ėshtė shprehur pesimist lidhur me suksesin e dialogut mes pushtetit dhe opozitės shqiptare.
Meta theksoi se vetė fakti i parashtrimit tė kushteve nga ana e socialistėve, tė cilat i quajti antikushtetuese, ėshtė njė argument se dialogu qė e kėrkon Strasbourgu pėrmes Rezolutės sė miratuar pėr Shqipėrinė do tė dėshtojė.
Meta akuzoi liderin e opozitės, Edi Rama, si problemin kryesor nė gjithė kėtė situatė qė ėshtė duke ndodhur nė Shqipėri, duke e quajtur atė njė politikan destruktiv.
Shefi i diplomacisė shqiptare akuzoi Ramėn edhe pėr ekstremizėm dhe pėr krijimin e njė klime negative, qė ishte shkas edhe pėr pezullimin nga Gjykata Kushtetuese tė marrėveshjes pėr vijėn kufitare detare ndėrmjet Shqipėrisė dhe Greqisė. Megjithatė, sipas Metės, vendimi i Gjykatės Kushtetuese nuk do tė ndikojė negativisht nė marrėdhėniet bilaterale tė Tiranės dhe Athinės. :::::::::::::::::::

Ne nuk themi se sali berisha nuk ka shum pergjegjsi dhe faje te gjith e
dijnė por bert mos harro nji diqka
socialistet ne shqiperi dhe ne troje shqiptare ndryshojne
nga socialistet botrore

sepse jan edhe me te kqi se socialisti kancelari schröder qe deshti
ta shkatrroj gjermaninė ne themel qe ta rrenoj sepse edhe kokene dhe kembete gjithqka i kishte ne sherbim te rusve .
Lojrat e vitit 1997 ne shqiperi i kan bė duart e huaja te zgjatura shum veprime i kam percjellur dhe nuk ishte e veshtir te shifej loja
tradhtare dhe duart e zgjatura agjkentureske te huaja
qe neper shekuj bejn kerdi ne trojet tona shqiptare

e di se q do te thot dora e zgjatur e hijenave
e di dhe e njoh ate ne kurrizin tim e kam provuar


dhe askush nuk me doli krah sa do pak qe ti shmangem shpates s e saj


por nuk arrita te gjej mbrojtje sepse me keqardhje po e them s e veetedija
e jone kombtare esht larg nga qendra e vetedijes
per te dale ne drite aty ku duhet

ka tridhjet vjet q e me shkyhet gurmazi bert duke bertitur
per nevojen e taktikes shqiptari me moton e ndihmon shqiptarin
dhe kot se kot nuk prajtikohet kjo por tallen e qeshin
deri sa kombet tjera e praktikjojn ket ne ie lėmė ne balt njeriun
tone pse pse jemi te till
edi rama shqiptar sali berisha shqiptar perse bejn kshtu perse
sepse jemi shum interesant njerz teper interesant
poashtu rremujat ne kosove ne mes te shum te tjerve si dhe vet hashim thaqit e ramush haradinjat perse per q arsye kshtu perse sepse jemi interesant e me shum te meta bert duhet ti pranojme te metat tona por si ti heqim ato
Te gjith tallen me ket forme dhe ide dhe nuk emarrin seriozisht
as ne muhabetet ne tavolina nuk emoren serziozisht ket ide timen me moton

shqiptari endihmon shqiptarin ku ne secilind yqyn ne fshat e ne qytet ne dyqyne afer qdo reklame do ta beja detyrim per tu shruar si titull edhe ne reklamat televizive edhe gazetash

sepse nuk e kuptojn as kur thash metaforisht


se pershendetja mirdita duhet te ndrrohet me qka mund te ju ndihmoj

nuk te kuptojne sepse jemi lindur per te ecur mbrapsht
dhe jemi nga njiher egoistet me te mdhej te ksaj toke e te bote pa dyshim

mos past pune kush me ne

njerz te pshtjjellt qe nuk dalim ne asfalt

sepse kemi deshire te hyjm neper ferra e lluga
me fe me krahina me fise me ndasi jug veri me klane
me mendjemadhsi me kapuq te madh me lavd me sabotime
me mos organizime
kemi shum te meta bert jemi enigma vet njerz te qudirave
disa njerz tane shiten per pes pare thjesht vetem per pesa pare mos harro jo ma teper se pes pare qudira te karaktereve jan kto sepse mungon vetedija
pergjegjsia morale qytetare kombtare patriotizmi dashuria ndaj atdheut dhe bashkkombasve disa njerz nuk kan apsak dhimbje per torjet dhe kombine vet as ndjenja kurfare ketu jan ato shkaqet e deshtimeve

lirik
07-03-10, 10:45
[quote=lirik]:::::::::::::::::::

Ne nuk themi se sali berisha nuk ka shum pergjegjsi dhe faje te gjith e
dijnė por bert mos harro nji diqka

socialistet ne shqiperi dhe ne troje shqiptare ndryshojne kombtarisht
perberja dhe idelogjia e veprimet jan sabotuse dhe antikombtare
ndryshojne nga
nga socialistet botrore dhe nuk jan kombtarė
nuk them se shumica jan antikombtarė por vet struktura dhe perberja po
nano gjinushi rama ceka brokaj jan jnjerz te tmerrit dhe jan kreu i tradhtise kombtare nuk them s enuk ka patrot ne partine socialiste ka p a dyshim, se ka por vet kahja e partise dhe struktura e shum qka esht ne sherbim te sabotimeve kombtare ne sherbim te varfrise dhe rrenimit t e
kombit ata te pa fajshmit qe jan na a t parti jan viktima


por ideologjia dhe struktura e socialistve ideja kahja veporimet sabotimet
e tyre jan antikombtare te orientuara per te penguar atdheun kombin ekonominė edhe partia demokratike edhe socialistja duhen refiormuar rrenjesisht qe te dyja dhe te mbushen me gjak te ri patriot

kombtarė
ndersa ata patriot qe jan ne ato parti ata jan dia vimtima aty
dhe kan hy duke besuar ne ato ideale te shkruara te asaj partie
por jan te gabuar pa dyshim jan vetem viktima

pa dyshim nji pjese e tyre jan patriot
por kreu udhheqja dhe shum te tjere aty perfaqsojn rrymen sabotim
anti komb anti interesave kombtare grekofili ndasi jug veri rremuja karrieriizem korrupcion krutha zvarritje rrenim te egonomise plane kurthash urrejtje jug veri grupime barbare antikombtare
sepse jan edhe me te kqi se socialisti e socialistet europian


se kancelari schröder qe deshti

ta shkatrroj gjermaninė ne themel


qe ta rrenoj per interesat rus e sepse nuk kan patriotizem
me vjen keq bert qe ja djal i mir patriot i manipuluar

sepse kreu dhe ideologjia e partise socialsite interesat e veta i kan permbi kombin ndersa permbi kombin nuk gjė mbi dhe qe vihet

MERRENI SHEMBULL KANCELARIN SCHRÖDER TE GJERMANISE
e miteranin
qe edhe kokene dhe kembete gjithqka i kishte ne sherbim te rusve sepse soialisti permbi kombine qet idelogjine dhe qellimin e vet .

Lojrat e vitit 1997 ne shqiperi i kan bė duart e huaja te zgjatura
brokaj gjinushet kan be tmerre te papershkruara dhe demtime te pa imagjunueshme ne komb e permbysje demtime
nuk them se ktu nuk ka faj edhe sali berisha e shum te tjere paaftesia e partive shqiptare dhe qellimi i disa rremujagjive po na kushton neper shekuj
shum veprime i kam percjellur dhe nuk ishte e veshtir te shifej loja

tradhtare dhe duart e zgjatura agjentureske te huaja qe tallen me ne
perndryshe as liriku nuk do teishte ne kto pozicione q e jam
por tradhtia
qe neper shekuj bejn kerdi ne trojet tona shqiptare dhe njerzit
po e luan lojen kryesore

e di se q do te thot dora e zgjatur e hijenave

e di dhe e njoh ate ne kurrizin tim e kam provuar


dhe askush nuk me doli krah sa do pak qe ti shmangem shpates s e saj


por nuk arrita te gjej mbrojtje sepse me keqardhje po e them s e vetedija
e jone kombtare esht larg nga qendra e vetedijes se dukur

per te dale ne drite aty ku duhet kshtu edhe shqiperia etnike vuan dhe nuk del ne drite nga shkatrrimtaret e saj qe flasin shqip armiku i mbrendshem iesht i keq aq sa i jashtmi


ka tridhjet vjet q e me shkyhet gurmazi bert duke bertitur

organizohuni per shpetim kombtar nen moton shqiptarie ndihmon shqiptarin shqiptari embrone shqiptarin

per nevojen e taktikes shqiptari me moton e ndihmon shqiptarin

dhe kot se kot nuk praktikohet kjo eshte pa mundur nje jete nje moshe me vite u peprjeka per ket ide qe nuk praktikohet dot
por tallen e qeshin me secilin veporim ne sherbim te mirsise

deri sa kombet tjera e praktikjojn ket ne ie lėmė ne balt njeriun
tone pse pse jemi te till dhe pastaj qajme e vajtojme per te kqiat qe na vijne
nese esht shkruar q ete rrokullisemi ne gremina do te rrokullisemi me kto mende o bert s ke q i ben shqiptart jan nda ne nji mij fe e parti eklane
ata nuk jan ma nji komb e nji atdhe de fakto e verteta kjo esht e hidhur apoe embel kjo esht nuk njeri i menqur qe enxjerrket guri qe hodhen te huajt kot
esht njihe rpe njiher e kur te vjen vetedija te brezat tjer nuke di
ata mba se do arrijn ta ndryshojn un po thuajse nuk shkruaj ma per ket brez por shkruaj per brezin qe vjen sepse ky brez u pa me veprimet e tiedi rama shqiptar sali berisha shqiptar perse bejn kshtu perse
as europa as ksuh nuk mund ti ul ne nje tavoline
si dy qenje jashtoksore te habisin

sepse jemi shum interesant njerz teper interesant

poashtu rremujat ne kosove ne mes te shum te tjerve si dhe vet hashim thaqit e ramush haradinjat

perse per q arsye kshtu te ndhaen ne provinca e fise te bijt enji atdheu pse

primitivizem barbar sepse permbi interesin kombtar e patriotik e qesin interesin etyre te gjith pa perjashtim kshtu jemi ne per fat te keq duhet ti pranojme gabimet tona katatsrfoale vetem kur njeriu i drejtohet ndergjegjes s e vet per ta pastruar mund te bej diqka konstruktive

perse sepse jemi interesant e me shum te meta bert duhet ti pranojme te metat tona por si ti heqim ato
Te gjith tallen me ket forme dhe ide qe thash e shkruajta un
ne vbedn te mridita te praktikohet pershendetja shqiptari endihmon shqiptarin se ndihma na duhet jo mirdita
un dhe nuk e marrin seriozisht ket o shqiptarit i duhet kjo pershendtje o kujt mbi dhe


as ne muhabetet ne tavolina nuk emoren serziozisht ket ide timen
me moton

shqiptari endihmon shqiptarin
qka mund te ndihmoj o vlla kshtu duhet pershendetja ejone nacionale
e jo pershendetje te zbrazta kot te pa hajr qe nuk sherbejn per asgje
ditene shohim vet nuk ka nevoj te ma tregoj diksuh se fqare esht ajo

nuk ka hajr prej asaj pershendetje

por duhet pershendetja shqiptari endihmon shqiptarin

ku ne secilind dyqan ne fshat e ne qytet duhet te shkruhet kjo
pershendetje

afer qdo reklame tjeter
edhe neper libraria ne tregje ne fabrika e ku do te shkruhet fjala shqiptari e ndihmon shqiptarin

sikur te kisha mundsi do ta beja detyrim per tu shkruar si titull
edhe ne reklamat televizive edhe gazetash

sepse nuk e kuptojn as kur e thash metaforisht pershendetjense pershendetja mirdita duhet te ndrrohet
me pershendtjen shqiptari endihmon shqiptarin
e pastaj me pyetjen qka mund te ju ndihmojA E SHEF SE SI NUK TE kuptojne ne qellime te mira kombtare
sepse jemi lindur per te ecur mbrapsht

dhe jemi nga njiher egoistet me te mdhej te ksaj toke
e te bote pa dyshim se jemi shpartalluar dhe kjo motot dio te kuptohet vetem ne kohrat q evijne pa dyshim

mos past pune kush me ne

njerz te pshtjjellt qe nuk dalim ne asfalt

sepse kemi deshire te hyjm neper ferra e lluga

me fe me krahina me fise me ndasi jug veri me klane

me mendjemadhsi me kapuq te madh me lavd me sabotime

me mos organizime

kemi shum te meta bert jemi enigma vet njerz te qudirave

disa njerz tane shiten per pes pare thjesht vetem per pesa pare mos harro jo ma teper se pes pare

qudira te karaktereve jan kto sepse mungon vetedija

pergjegjsia morale qytetare kombtare patriotizmi dashuria ndaj atdheut
dhe bashkkombasve

disa njerz nuk kan aspak dhimbje per torjet dhe kombin e vet as ndjenja kurfare
ketu jan ato shkaqet e deshtimeve kombtare ne shum drejtime