PDA

View Full Version : Prindėrit nuk e dinė se ēfarė bėjnė fėmijėt nė internet ...


Jana
07-02-10, 16:02
Njė hulumtim i realizuar sė fundmi tregon se ēdo i katėrti fėmijė, sė paku njėherė ka dėrguar me anė tė e-mailit pėrmbajtje tė papėrshtatshme, siē janė ato pornografike.

Studimi ka zbuluar se nė internet fėmijėt shohin gjėra qė i kanė tė ndaluara. Pėrveē se dėrgojnė pėrmbajtje pornografike, fėmijėt komunikojnė edhe me tė huajt me anė tė kamerave.
Nė studim janė pėrfshirė 500 fėmijė, ndėrsa ėshtė vėrejtur se shumica e tyre, arrijnė tė shmangin nga prindėrit veprimet e tyre tė ndaluara.
Arsyeja kryesore pse ndodh kjo ėshtė se shumica e prindėrve nuk kanė shumė njohuri pėr internetin dhe nuk e dinė se ēfarė bėjnė fėmijėt e tyre gjatė ‘surfimit’ nė internet.
Mė shumė se gjysma e fėmijėve tė pėrfshirė nė studim kanė pranuar se i gėnjejnė prindėrit e tyre pėr aktivitetet e tyre nė internet, ndėrsa rreth 50% e tyre kanė thėnė se fshijnė historinė e faqeve qė i kanė shfrytėzuar, ashtu qė prindėrit e tyre nuk mund tė marrin vesh.

Amina
07-02-10, 18:51
Njė hulumtim i realizuar sė fundmi tregon se ēdo i katėrti fėmijė, sė paku njėherė ka dėrguar me anė tė e-mailit pėrmbajtje tė papėrshtatshme, siē janė ato pornografike.

Studimi ka zbuluar se nė internet fėmijėt shohin gjėra qė i kanė tė ndaluara. Pėrveē se dėrgojnė pėrmbajtje pornografike, fėmijėt komunikojnė edhe me tė huajt me anė tė kamerave.
Nė studim janė pėrfshirė 500 fėmijė, ndėrsa ėshtė vėrejtur se shumica e tyre, arrijnė tė shmangin nga prindėrit veprimet e tyre tė ndaluara.
Arsyeja kryesore pse ndodh kjo ėshtė se shumica e prindėrve nuk kanė shumė njohuri pėr internetin dhe nuk e dinė se ēfarė bėjnė fėmijėt e tyre gjatė ‘surfimit’ nė internet.
Mė shumė se gjysma e fėmijėve tė pėrfshirė nė studim kanė pranuar se i gėnjejnė prindėrit e tyre pėr aktivitetet e tyre nė internet, ndėrsa rreth 50% e tyre kanė thėnė se fshijnė historinė e faqeve qė i kanė shfrytėzuar, ashtu qė prindėrit e tyre nuk mund tė marrin vesh.

Perderisa femijet posedojn internetin ne moshe te re nuk eshte e quditshme per kete fakt.
Femijet edhe mund te mesojn shume shpejte, dijn edhe me mire te perdorin internetin se sa prinderit e tyre ,sepse mesojn shume edhe jashte shtepije.

Kalimtare
08-02-10, 00:48
Mendoj se prindėrit patjetėr duhėt tė kenė njė sy mbi femijėt e tyrė, gjatė pėrdorimit tė web-faqeve tė ndryshmė! Tutje,prindi, nese informohet pak rreth pėrdorimit me Computere mundet mė preventue keqperdorimin ė fmijeve! Por, mė ne fund mendoj, se menyra mė e mira ėshtė me kufizu punėn ne computer, dmth 1 ore nė Ditė eshtė e shendosht! Nė atė orė femija ka te drejtė me zgjell vetė se si don ta kapercen kohėn!Shėhėndėt! :smile: