PDA

View Full Version : Filetė viēi me kėrpudha ...


Jana
08-02-10, 14:56
Materialet pėr 2 persona
* 2 fileta mish viēi (rreth 180-200 gr.)
* 2 lugė gjelle vaj ulliri
* 1 lugė gjelle gjalpė
* 1 filxhan kėrpudha tė prera
* 1 filxhan lėng mishi
* 2 lugė gjelle brandi
* hudhėr
* kripė dhe piper i kuq dhe i zi.
Pėrgatitja

1. I lyeni filetat nga tė dy anėt me kripė dhe piper e hudhėr.
2. Nė vazhdim ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit nė njė tenxhere tė thellė dhe shtoni nė tė filetat e mishit. I skuqni nga tė dy anėt, dy minuta pėr ēdonjėrėn anė dhe menjėherė mė pas i shuani me brandi. I vendosni filetat nė njė pjatancė dhe kujdesuni qė tė ruhen tė ngrohta.
3. I hidhni kėrpudhat e prera si dhe piperin e kuq nė salcėn qė ka mbetur nė tenxhere.
4. Nė vazhdim, shtoni lėngun e mishit dhe nė fund, i spėrkatni filetat me gjysmėn e salcės.
I servirni menjėherė duke i shoqėruar me pure patatesh ose pilaf

LABI
08-02-10, 16:41
Mund kush ta imaxhinoj sa e madhe do duhet t'jet kjo fileta e viqitt ?! :biggrin:

vjeshta
09-02-10, 22:14
Hhahahhaaaaaaaaaaa Labi ,spo mundem me imagjinu duke qesh !:biggrin:

Makresh
23-02-10, 10:05
............. !

YanYan
15-04-10, 18:26
Jana, provo ti hedhesh pana siper e do shohesh sa e shijshme eshte :wink:

elvio
17-12-12, 20:05
Materialet pėr 2 persona
* 2 fileta mish viēi (rreth 180-200 gr.)
* 2 lugė gjelle vaj ulliri
* 1 lugė gjelle gjalpė
* 1 filxhan kėrpudha tė prera
* 1 filxhan lėng mishi
* 2 lugė gjelle brandi
* hudhėr
* kripė dhe piper i kuq dhe i zi.
Pėrgatitja

1. I lyeni filetat nga tė dy anėt me kripė dhe piper e hudhėr.
2. Nė vazhdim ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit nė njė tenxhere tė thellė dhe shtoni nė tė filetat e mishit. I skuqni nga tė dy anėt, dy minuta pėr ēdonjėrėn anė dhe menjėherė mė pas i shuani me brandi. I vendosni filetat nė njė pjatancė dhe kujdesuni qė tė ruhen tė ngrohta.
3. I hidhni kėrpudhat e prera si dhe piperin e kuq nė salcėn qė ka mbetur nė tenxhere.
4. Nė vazhdim, shtoni lėngun e mishit dhe nė fund, i spėrkatni filetat me gjysmėn e salcės.
I servirni menjėherė duke i shoqėruar me pure patatesh ose pilaf

C'ka eshte brandi???
Receta ime mbi kerpurdhat me mish vici!:smile: (pasi e njejta recete qe Jana ka sjelle)duke i hedhur krem qumeshti me pas,e ne perzierje e siper nenkuptojme qe duhet hequr,nderkohe qe kremi i qumeshtit ka marre trashjen e duhur(vecse kerpurdhat i perziej me miell,piper,kripe(pa hurdher)!

LOJETARI
09-01-13, 09:26
C'ka eshte brandi???
Receta ime mbi kerpurdhat me mish vici!:smile: (pasi e njejta recete qe Jana ka sjelle)duke i hedhur krem qumeshti me pas,e ne perzierje e siper nenkuptojme qe duhet hequr,nderkohe qe kremi i qumeshtit ka marre trashjen e duhur(vecse kerpurdhat i perziej me miell,piper,kripe(pa hurdher)!


Brandy eshte destilat i perfituar prej rrushi .Skenderbegu , Asbach gjermane, Carlos-i spanjoll . te gjitha llojet e konjakeve francese , Vekia Romana italiane etj etj ...


Recepti me lart ka shume mangesi ose me thjesht nuk eshte mire i sqaruar .

Vaji i ullirit nuk preferohet per pjekje te mishit sepse e ka eren shume te rende mbase edhe djeget ne temperatur shume me te ulte se sa vaji i luledjellit apo i bimeve tjera .

Nese e lyen mishin me hudher siq thot Jane me lart , ai do te merr shije te hidhur .

Pastaj gjithashtu ne recept nuk eshte sqaruar se si te behet pjekja e mishit (filese) edhe kjo kerkon nje kujdes te veqant mbase shume shpejt mund te ndodhe qe mishi te behet i forte si gome plastike ....etje etj ....

lovely
11-01-13, 21:02
Dhapjon, mos osht qikjo qajo pajdhaqja qi pi thojne un Shypni? Haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

LOJETARI
11-01-13, 21:28
Dhapjon, mos osht qikjo qajo pajdhaqja qi pi thojne un Shypni? Haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

E kete nuk e di une , elvio duhet me e dite .......

Gjumashja
11-01-13, 21:32
edhe une di recepten veq ndryshon prej tgjitha ketyre qe I keni permend ju

elvio
11-01-13, 22:15
E kete nuk e di une , elvio duhet me e dite .......C'ka te ka zene meraku???

Alima
11-01-13, 22:56
...

Bash po dua t'ua jape reēeten ...por, pasi te me lejoni te bisedoj per politiken me fembra !

.

Alima
13-01-13, 22:39
...

Si duket nuk u interesuaka reēeta !


Sidoqotė,shume eshte e shijshme!

.

Dallandyshja_718
14-01-13, 03:59
...pat thane ai fukaraja,,,,qitma i goxhd' n'tlyen,,,edhe vet po thom, lyenie n'voj e krypnie mire, edhe pjeknie mire, ater thirremni...e u kallxoj si ka dale specialiteti me mish vichit... :biggrin:

Kalimero
14-01-13, 12:40
...pat thane ai fukaraja,,,,qitma i goxhd' n'tlyen,,,edhe vet po thom, lyenie n'voj e krypnie mire, edhe pjeknie mire, ater thirremni...e u kallxoj si ka dale specialiteti me mish vichit... :biggrin:

ohohooo kur pum thir dijuze un drek t viCHIt pash qikit kapuq, ere ru se gabon ere e thir qat Alimen se ma han kejta :biggrin: ec gutu gutug utu gutu purqafum fooort se s'tek paskam p amoti, gutu put tham :biggrin:

Alima
14-01-13, 12:53
...

Nuk e di a ju tregova se ėshtė tej mase i shijshem specialiteti...ps.Dallėndyshe me numer ,nuk ta harroj kete tradhėti , dije :D
.

Gjiki
24-01-13, 16:34
Halime... as n'kuzhinė nuk po t'lojnė rahat a? hahahaha

ku mbetum? a po nime, fileta e viēit, une nuk i qes as hudhėr as vaj ulliri, e gjujė n'skarė 4 minuta (2x2) edhe e ha si kanibal :)