PDA

View Full Version : Michele Obama, nismė kundėr mbipeshės sė fėmijėve ...


Jana
11-02-10, 22:06
Rreth 30 pėr qind e fėmijėve amerikanė janė mbi peshė, njė statistikė kjo qė u pėrmend nga Zonja e Parė, Michelle Obama, kur ajo njoftoi nismėn e re “Le tė lėvizim”. Fushata kombėtare ka pėr qėllim tė luftojė obezitetin tek fėmijėt duke u mėsuar atyre se si tė bėjnė mė shumė gjimnastikė dhe tė hanė nė mėnyrė mė tė ushqyeshme.
http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0211162719358_m.jpg

Ushtrimet fizike janė njė prej objektivave tė nismės sė Michelle Obamas “Le tė lėvizim”. Tė mirushqyerit ėshtė njė tjetėr objektiv. Ky fėmijė po ha njė karotė.
Kirurgu i Pėrgjithshėm i Shteteve tė Bashkuara thotė se njė nė tre fėmijė ėshtė mbi peshė, duke i bėrė fėmijėt amerikanė mė obezėt nė tė gjitha vendet e zhvilluara. Dhe nė 30 vjetėt e fundit, obeziteti te fėmijėt nė Amerikė ėshtė trefishuar. Zonja e Parė synon qė kjo prirje tė eliminohet brenda njė gjenerate.

“Asnjėri prej nesh nuk dėshiron kėtė tė ardhme pėr fėmijėt dhe pėr vendin tonė”.
Zonja Obama po bėn thirrje pėr mė shumė gjimnastikė dhe ushqime mė tė mira nė mensat e shkollave. Ajo thotė se 30 milion fėmijė amerikanė marrin shumicėn e kalorive nga ushqimet qė hanė nė shkollė. Administrata po propozon njė shumė shtesė prej 10 miliardė dollarė gjatė 10 vjetėve tė ardhshėm pėr tė vendosur standarde ushqimore pėr shkollat.
“Nėse prindėrit marrin tė gjitha masat pėr t’i ushqyer mirė fėmijėt, ne nuk duhet tė lejojmė qė kėta fėmijė tė hanė ushqime jo tė mira pėr shėndetin nėpėr mensat e shkollave”.
Zonja e Parė Obama thotė se kurimi i sėmundjeve tė lidhura me obezitetin kushton gati 150 miliardė dollarė ēdo vit. Pediatrit thonė se nė se fėmijėt rriten me mėnyra tė shėndetshme, fėmijėt mbi peshė do tė hollohen dhe nuk do tė bėhen tė rritur me obezitet.
"Ēdo ditė ne shikojmė fėmijė ēerdhesh mbi peshė, qė pėrpiqen tė mėsojnė tė ecin. Mbi pesha mund t’u shkaktojė fėmijėve probleme nė sistemin e frymėmarrjes. Njė i ri, qė pėrfundon me diabet nė vitet e adoleshencės, mund tė ketė nevojė pėr transplantim veshke para se tė bėhet 30 vjeē”.

Ekspertėt e shėndetėsisė rekomandojnė qė fėmijėt tė bėjnė fizkulturė intensive njė orė nė ditė. Por njė gjė e tillė ėshtė e vėshtirė pėr fėmijėt amerikanė qė kalojnė njė mesatare prej 7 orė e gjysmė duke parė televizor ose duke luajtur lojėra elektronike.
Presidenti Obama caktoi grupin e parė tė punės pėr tė luftuar obezitetin tek fėmijėt, madje ai kėrkon qė njė plan mbi kėtė qėllim t’i paraqitet brėnda 3 muajsh.
Zonja Obama thotė se ideja e saj nuk ėshtė qė fėmijėve t’u mohohen ushqimet pėr qejf, por tė krijohet njė balancė mes hamburgerit me patate tė skuqura dhe frutave e zarzavateve.