PDA

View Full Version : [Intervistė] Albin Kurti nė Top Chanel


Gloss
13-02-10, 22:35
Pjesa 1
SkIc93odCGo

Pjesa 2
abIXA572An8

Pjesa 3
KuLMXZ_o1E4

Pjesa 4
Ixf5gTMnbTY

bert
14-02-10, 01:01
I degjova te kater pjeset e bisedes dhe desha te falenderoja zotin albin kurti per mprehtesine dhe logjiken me te cilen i trajtoi ceshtjet kombetare te kosoves ne fillim por edh ceshtjen shqiptare si nje e tere. populli shqiptar dhe ai kosovar duhet ti hapin veshet shume dhe te degjojne djem si albin kurti. Respekt zoti KURTI

GURI SYLAJ
14-02-10, 11:08
Une do te ndalem ne dy elemente, jo per te kundershtu por per te bere nje ploteni te asaj qe mua me duket shume e zbrazet!
Pozita e gazetarit dhe mysafirit ,ne aspektin psikologjik ,eshte pozite nenqmuese ,pozite e shefit ndaj shegertit!Gazetari mban nje pozite Shqiponje ndaj nje zogu qe mundohet te mshihet ne fjalorin e tij qe ,jo rralle, eshte shume megalloman!
Dhe dy :
Sovraniteti fitohet ,ai nuk dhurohet - ne njeren ane thot zotriu!??
Kurse ne anen tjeter fajsohet UNMIKU pse nuk po len zgjedhej te deshirushme me ane te Referendumit .Ketu dicka nuk po flen mire!!
Nese UNMIKU-nuk te fale Sovranitet merre more!!
Ideja per te pase 500 njerez te armatosur ne Veri te Mitrovices eshte ideja me ideale qe sot e kerkon Serbia!Edhe, kurrkush me mire se Albini nuk e din qe ishin jo 500 por edhe me shume se 5000!
Pavarsisht interesit te nderkombtareve nje pozite kundershtuese dhe armiqesore ndaj tyre, cfar kerkon Albini, eshte nje vetevrasje e Kosoves ne momentin ne te cilin ndodhet Kosova dhe jo vetem Kosova por te gjitha Trojet Shqiptare!U provua ne vitin 2004 dhe u pan rezultatet te cilat i din zotriu dhe ndoshta nje dite dikush duhet te tregoj arsyen pse ndodhi kjo?Per t'a ndihmu Kosoven apo per t'i bere Serbise nje sherbim sikur ne rastin e Intervistes se Albinit nga Oborri i Burgut Serb!!

bert
14-02-10, 15:06
zoty Sylaj me vjen keq por nuk e paske kuptuar te plote intervisten e Albin kurtit. Ai nuk tha askund qe jemi kundra prezences se huaj ne kosove por ajo qe tha kurti eshte se ne jemi kundra kesaje presence ekzekutive qe ka presenca e huaj ne shtetin e kosoves. pra sot per sot te huajt jane ata qe me te vertete qeverizin dhe kane fuqi ekzekutive ne kosove. ai mjaft mire e sqaroi se ne i mirepresim te huajt te jene partnere, te na ndihmojne ne ecjen e shtetit dhe te institucioneve tona por jo te kene fuqi ekzekutive. Sa per mitrovicen ai e hodhi ate ide jo per te futur nen kontroll mitrovicen me ato 500 veta, por ai ishte plani emergjent per momentin ku ndodhen familjet shqiptare ne mitrovice, pa mbrojtje, pa shtet, te kercenuar perdite nga dhuna e serbeve ne shtepite e tyre. per te rimarre Mitrovicen ai fare mire e shpjegoi si behet ajo. Kontrollohet kufini me ushtri, ( gje te cilen sot te huajt ekzekutive sja lejojne kosoves), vihet rregull dhe ligji ne mitrovice dhe shkelesit e ligjit arrestohen dhe burgosen. kjo sdo shume mend por do vullnet dhe guxim nga politika e kosoves qe sot per sot ne si shqiptare nuk i kemi ne kosove. besoj te jem shprehur qarte dhe ta kesh kuptuar kete interpretim timin mbi zotin Kurti. nese akoma ke paqartesi jam gati te sjell sqarime te tjera. kaq

GURI SYLAJ
14-02-10, 17:16
Une ju falemnderit per sqarimet .Jan te mireseardhura.
Edhe une jam per ate qe te jemi partner me nderkombtaret por...???
A jemi neve ne gjendje sot te jemi parner me ta dhe ku jan arsyet qe ata kan ne dore egzekutivin ??
Mjafton nje shoshitje e thjeshte per te pa te bemat e klases politike ne Kosove, per te ardhe ne perfundim se nese keta nene tutelen e nderkomtareve ,qe investojn miliarda ,bejne te gjitha keto vjedhje ,mashtrime ...,cfar do te benin po te kishin ne dore gjithecka.Thjeshte ,ndekombtareve ,nuk ju duhen njerez qe i bejne punet vet por ju duhen marjonete!!
Thjeshte klasa politike ne Kosove e bashk me ta edhe Albin Kurti nuk kan as njohje e as kaqik me udheheqe vet se bahen ibret!!
Dhe ,e them me plot kuptimin e fjales .Sot ,ne Kosove , po nuk je ne "sherbim" te nje nderkomtari qofte i salloneve politike te hapura apo i zyreve te mbyllura nuk mund te vijsh ne pushtet .Ketu bene pjese edhe vet Albin Kurti!!Ky i fundit ,si duket ,ende nuk ka arrite te kaloj komplet ne sherbim te nderkombtareve ,ka mbete ne sherbim te vendoreve !!!
Vetem duhet te tregoj se ku i blene kepucet??
Kosoves e edhe Shqiperise nuk i duhen politikan qe e luftojn njeri tjetrin per hater te nderkombtareve e PAREVE
po te atille qe e ndihmojne njeri tjetrin per hire te Atdheut dhe ceshtjes shqiptare ,kuptohet edhe me ndihmen nderkombtare!

bert
14-02-10, 18:01
e kuptoj shkrimin tend por kesi politikanesh ne skemi pasur qe nga skenderbeu. po na shkaterrojne e shesin trojet