PDA

View Full Version : Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !


Gega 1
22-02-10, 21:51
Te nderuar forumiste,
ne te vertete,hapja e kesaj teme do te duhej te ishte ne dore te Guri Sylajt,sepse ky ishte nismetari i kesaj ideje fisnike.Mirepo,ne nje postim te tij, Guri na beri te kuptojme se ai na e le ne te tjereve kete pune.Pasi qe kaloi nje dite dhe asnjeri nuk hapi teme ne lidhje me kete ceshtje,une po e hapi tani.
Nismen e Gurit shpejt e perkrahu fisnikja roadrunner.Mua me erdhi mire per qendrimin fisnik te ketyre dy personave dhe ju bashkangjita kesaj nisme,pastaj erdhi i nderuari Premium.
Pra,deri tani jemi 4 vete qe duam te ndihmojme,sigurisht qe ky numer nuk mjafton.
Per mendimin tim,ne duhet te jemi se paku 30 vete qe te mund te kryejme pune.

Pse duhet te ndihmojme ne botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut ?

Eshte para se gjithash vuajtja e tij per nje qellim aq te paq e madheshtor, per secilin qe i thote vetes shqiptar,vuajtja e tij per clirimin e kesaj pjese te Shqiperise dhe bashkimin e saj me shtetin ame ! Liriku ,si mijera te rinje dhe te reja te kombit tone, i fali rinine ceshtjes se atedheut tone dhe per kete meriton respekt si njeri dhe si shqiptar !Kam nje lutje per moderatoret Naki dhe Labi :

Ju lutem shume,mos lejoni qe ne kete teme te paraqiten shkrime qe ne ndonje menyre jane kunder kesaj nisme!Sepse ky nuk eshte sondazh!
Ketu kane vend vetem shkrimet e atyre qe duan te ndihmojne.

Nje propozim per lirikun.
Po te isha ne vend tendin,une do t`i zgjidhja nja 30 poezi per te cilat mendoj qe jane me te qendrueshme artistikisht dhe do t`i beja gati,por njehere nuk do t`i postoja ketu!JO,njehere do te pritja deri sa te behet numri i mjaftueshem i perkrahesve te nismes(une mendoj qe duhet te jemi se paku 30) dhe te formohet komisioni siq e propozoi Guri.
Dhe ne fund te fundit le te mbetet tema…ndoshta na duhen dy jave apo nje muaj,nuk i dihet.
Po edhe nese nuk realizohet numri i nevojshem i perkrahesve,liriku duhet te qendroje i qete dhe s`ka pse te jep ndonje koment negativ ketu.
Sinqerisht,une besoj qe ne kete forum ka me shume se 30 perkrahes te lirikut.

Me poshte do e sjell postimin e Guri Sylajt me propozimin e tij.
Propozimi i tij rreth formimit te nje komisioni per redaktim e tj. me duket shume i logjikshem.
Ne kete pike edhe njehere po e thkesoj : me qef do ta ftoja edhe personin(qe duhet te jete nga Kosova) qe ne F.SH.com e ka nofken trysil,po s`kam mundesi as ta kontaktoj,se une nuk hy me ne ate forum.Shpresoj qe ndonjeri nga forumistet ketu ka mundesi dhe e kontakton trysilin.trysili pa dyshim ka njohuri te thella ne lemine e letersise dhe komentet e tija kurre nuk permbajne asnje doze nencmimi.


Propozimi i Gurit :

(Fatkeqesisht,nuk e gjeta propozimin e pare!)


Lirik!
Une nuk po du me te qite ne "ball te oxhakut" me tema sponzorizimi as me hapje kontosh ku te tjeret do te ju dergonin pare . Kjo nuk eshte ide e imja .Por . me pergaditjen e nje permbledhjeje me vargjet tua qe te mos mbesin faqeve te internetit por ne nje permbledhje solide.
Ti medo si te duesh sepse ti si duket as nuk ke mundesi me dal nga rrethi ne te cilin je mbylle por zgjidhi ti vet 20 -30 poezi tuajat dhe mandej shohim si shkon puna!
Une nuk dij me fole shume e gjat as me ba pune te mdha por dicka si kjo besoj se do e kryejm me nder.Kurse mendimi yt per Gurin dhe fjalet ,qe jo rralle jan shume te pahieshme le te mbesin ne nderin tand!
Mos harro ,pjesa dermuse e Dardanise te perkrahe dhe ka sjellje korrekte ndaj teje prandaj ,kujdese, mos i keqperdor !

GURI SYLAJ
22-02-10, 22:33
Lirik!
Une nuk po du me te qite ne "ball te oxhakut" me tema sponzorizimi as me hapje kontosh ku te tjeret do te ju dergonin pare . Kjo nuk eshte ide e imja .Por . me pergaditjen e nje permbledhjeje me vargjet tua qe te mos mbesin faqeve te internetit por ne nje permbledhje solide.
Ti medo si te duesh sepse ti si duket as nuk ke mundesi me dal nga rrethi ne te cilin je mbylle por zgjidhi ti vet 20 -30 poezi tuajat dhe mandej shohim si shkon puna!
Une nuk dij me fole shume e gjat as me ba pune te mdha por dicka si kjo besoj se do e kryejm me nder.Kurse mendimi yt per Gurin dhe fjalet ,qe jo rralle jan shume te pahieshme le te mbesin ne nderin tand!
Mos harro ,pjesa dermuse e Dardanise te perkrahe dhe ka sjellje korrekte ndaj teje prandaj ,kujdese, mos i keqperdor !
************************************************** ****
Edhe tash qendroj bashk me kete propozim.
Nuk hapa teme te vecant sepse Lirikut po i pengon angazhimi im ne kete ceshtje dhe nuk po kursen as fyerjet me te ulta duke mendu se dikush po tallet me te!
Megjitheate ,edhe pse ai ne njeren ane kerkon ndihme kurse ne anan tjeter eshte shume mosmirenjohes edhe atehere kur perkrahet ,nuk do te ishte keq qe t'a ndihmojme qe se paku nje pjese e vogel e Vargjeve te tij te botohen!
Une e kuptoj shume mire Lirikun per kete edhe jam gati te ndihmoj ne kete botim!

lirik
22-02-10, 23:38
Guri sylaj po m e vjen keq

un kam qen kunder disa cinizmave tua e shpotive
ndjenja armiqsore nuk kam ndaj teje por i prekur nga disa fjale tuajat qe po ngjet do far etiketimesh jam te them te verteten


ti me the pse po provon te deshmohesh s e ishe burgjeve
e po paraqitesh patriot etj

shum tjera fjale te pa hijshme ke fiol per mua

un as nji borgj nuk ta kam as nuk te njoh ndoshta kemi ndejt diku bashk nuk edi neper qeshtje aktivitetesh jam traku me shum njerz te them te drrejten te gjith nuk i mbaj n emend se jan shum

dhe nes e ke menduar se un kerkoj ndihme

e jam mosmirnjohs po gabon -

temen qe e kam hapur per ndihmen te diskutimet shoqrore

me titull a duhet ne ndryshohen pershendetjet me at q ak mund te ju ndihmoj

aspak nuk esht ne sherbim te ndihmes
as nuk qoj bisht perpjet nuk jam asi tipi shum po gabon me do fjale te quditshme

tema nuk ka qellim timin aspak esht ne sherbim te popullit
gjithqka aty asgje nuk ka per mua te jesh i bindur por disi ti po i dredhon temat me do prapavija te quditshmeaty nuk ka asgje qe ka te bej as ne lidhje me mua
aspak

un flas nga nje pervoje dhe thellsi humane per dhimbjet ndaj popullit
sepse e kam pa qe fjala mirdita esht asgje ne krahasim me mjerimine popullit dhe nevojat kohore te popullit
koha duket tepoer tragjike me kto ndryshime
dhe nuk me pelqeen hiq ky ndryshim
ndersa ti po bazoohesh e po mendon se diqka personale po kerkoj kjo nuk qendron
fjala nuk esht aspak te liriku un jam mbi 50 vjeq

rinia ime ka shkuar e
qka me duhen mua sot edhe sikur t e mi jepin te gjitha pasurit e botes

njeriut i duhet rinia koha rinore

por u jetoj sa jetoj tash sa per te kaluar kohen kjo pleqeri q e ka mbetur
nuk kam kurfar interesash per diqka personale
ne sherbim te popullit po kam interesa

per veq nje jete njeriu e ka dhe nji rini

interesat per te ken ne kontakt me bashklatdhtar
per te miren e pergjitshme te popullit

dhe kryesisht kam deshir te kontriboj per popull

sikur te isha un bizesmen dhe miliarder

asnji shqiptar mbi dhe nuk do te ishte i papunsuar
ndersa trojet shqiptare do te ishin nje fantazi botrore
por populli shqiptar po vuan nga premtuesit qe genjejn mashtrojn
varfrojn bojkotojn mjerojn shesin llafe boshe lirku nuk esht ashtu
sikur te ishte liriku ne fuqi shqiptart do te hanin me luge te diamantit ushqimin
secila shtepi e familje do te kishte jete luksoze e kombi t tim do i merrte lakmi bota por q e do se nuk jam
po te isha un miliarder shqiptart do i punsoja
te gjith rroga ma evpogel e shqiptarit do ishte 5000 euro

me perjashtim te atyre q e kan punuar ne sherbim te armikut
ata i urrej nuk mud te shof me sy

nuk i duroj dot

prandaj mos mi ngjit fjalet ashtu per lirikun ti do te duhej te ishe shembulli ktu ne dardani per te ju kundervu propagandave te dikuj
kunder meje do te duhej te ishe mbrojtsi kryesor ktu si urragani
e disa te tjer qe kan folur realitetinpara disa dite ma keni nderpree kontaktin me popullin ne temen per oren letrare e poer takimet me lirikun te gjith e dijn un pa fakte nuk flas pamvrasisht kujt i jet hatri un njihem per fjalen nder s hapur dhe troq
ashtu siq esht
dhe ket mund ta deshmojn edhe te tjeret qe me njohin bile ata thone liriku ta thot hapur at qka mendon


dhe kjo teme nese jeni moderator e administrate e forumit

dhe nese doni te provoni ndjenjen dhe dashurine e popullit per lirikun

qe un e noh shum mir

ather qiteni ne krye te vendit temen

atje ku e ka vendin aty ku e keni qit murrizin

qe nuk po bjen prej top liste e nuk po leviz


un nuk vuaj nga kompleskset

natyren e kam te till sepse jetoj qe tridhet vjet me kultura te huaja
e me ka prek ndoshta edhe mentaliteti i tyre

e them gjerat ashtu ndoshta edhe kam ndryshuar nga zakonet tona sepse jan tridhjet vite largimi nga atdheu

dikush mendon pse ky liriku i thot gjanat ashtu

por un i them si i ndjej dhe si jan

me vjen keq por mendoj se tema e ka vendin ktu

sepse vendi ktu esht vendi per poezi

nuk edi ju e dini ma mir si forum

se pari deshiroj qe komplet administrata te jet ne takort#
te mos keni mosmarveshje nuk dua te jem ne kundershtim me
forumin dardania
as me stafin a sme moderatoret

me gjthat j u stdujojeni si esht ma mir

por ktu esht vendi i vargjeve
konsultohuni ju si komision ku esht ma mir me ken tema

qellimi im esht gjithmone me ken bashk me popullin
prandaj nes e me ndani nga kontakti me popullin

do me shkaktoni ndarje e izolim si dikur ish jugosllavia dikurqe na ndante e na burgoste me qellim te na izolonte nga populli


ppopulli pat deshir me ndejt me mua

kjo esht krejt natyrale ju po takoheni te kafeneja e forumit

e nuk po bahet nami eu

ju e dini se si pat vershu ather populli edhe lexuesi ne at forumin atje

me kontaktu me m ua

ishte thjesht deshir natyrale e popullit

mos ja kputni popullit deshiren kur populli desiron aq shum
un e di e njoh popullin
nuk behet nami nese shum bashkatdhetar

duan te takohen me lirikun

ju thash me rastin e pamvarsis ne suedi me kan prit rreth dy mij vetė ne salle

ku jan lexuar vargjet e mia nga nje kor i veqant artistik
kam ken i ftuar ne at takim me popullin dhe ishte orgamnizuarpritje e veqant per mua por nuk shkova


nuk kam arrit me shku se nuk pata perkrahje nuk e di a po kuptoni more jume mungon perkrahja

e pergjitshme edhe ajo financiare

atje shum njerz q e me njohin e kan organizu ket takim

dhe ju kan then njerzve qe ka mundsi se do te na vjen liriku
por un financiarisht
nuk jam te fuqia se kam familje q e po mbaj kam fmi
nuk mund ta jap kahsfate e fmijve per te shkuar ne takime te largta ku ksuhtojn shum shpenzime te ja heqi fmiut kafshaten nga goja per te shkuar un atje kjo nuk shon apo jo

sepse mos harroni se ne forca te mia kam shkuar neper shum vende te europes

per qeshtje kombtare
por nuk e perballon ma kuleta ime

gjithnji nuk duhet me qen un ai q e paguaj

me erdhi keq me ju thanė atyre a ka mundsi me mi dergu disa te holla per shpenzimet e benzines s e makines

se nuk po e perballoj ket shpenzim nga gjermania deri ne suedii


por me erdhi keq te ju them
ata ndoshta akoma nuk i din shkaqet perse ka nuk shkova ne at takim


nuk mund te behem lyps duhet ta kuptoni edhe ju pak dinjitetin e
njeriut

premium
23-02-10, 01:12
Pergezoj temėn , ketu eshte poenta te grumbullohen votat pro botimit e vargjeve nga poetari Xhelal Ferizi.

GURI SYLAJ
23-02-10, 05:04
Pergezoj temėn , ketu eshte poenta te grumbullohen votat pro botimit e vargjeve nga poetari Xhelal Ferizi.

Po .Edhe une e kuptoj keshtu kete teme!
Dhe jo te holla per ceshtje kombtare e per takime me bashkatdhetare!!
Une ndoshta edhe kam gabu por kam deshire me i thene fjalet shkurt ,kjarte dhe shqip.
Edhe ne pune mundohem me qen i tille .Brenda mundesive; shpejt dhe shume transparent!!
Lirik mos e ban lamsh tash!!

lirik
23-02-10, 06:18
Un mendoj se ju keni shkruar edhe titullin e temes gabim
liriku esht pseudonimi im ndersa un quhem xhelal ferizi me emer embiemer te gjith edijn
pastaj ndihmen konkrete ne qfar forme ju e keni menduar
si ne qfar aspekti ne qfar menyre
ju nuk e lat popullin te kontaktoj me mua
as direkt e as ne oret letrare mi keni fshit temat
ne qfar forme do te ndihmohem


dhe gjithqka esht vonė tash teper vonė leni vargjket ktu dikun ne nji teme qe nuk levizet dhe le ti shijojn populli e hiqu ksaj pune se kjo esht pune kot
vetem tallen lexuesit me ty ma mir te rrijm kshtu si ishim se sa te tallet dikush me kto iniciativa akoma nuk po e sheh me qfar kohrash ke pune apo
qka
rri ma mir siq ishim leni kto iniciativa sepse ti po ashtu e din shum mir se kjo pune nuk konkretizohet jan endrra ne diell kto
dhe jan prova kot se pse bnuk ka kurgja prej ksaj pune hiq


kur ishte koha per mua ne kohrat kur duhej nuk deshti

as fati dhe u diskriminova jo vetem nga koha mizore por edhe nga shoqtatat
nga gazetat shqiptare e nga forumet shqiptare

forumet kurva rruspija si forumet kosoova de forumi shqiptar com e forumi shqiptar net

q rendesi ka kjo tash me kaq vonese te bėj diqka dikush per lirikun

kur ti vet thua nuk e kam nder mend te qeli konto per ty
as te dergoj para peer ty as te uli ne balle te ogjakut ty
kush tha se dua te ulem ne balle te ogjakut nji gje te till nuk e kam kekruar kurr un jam qe tridhjet vjet neper kultura te huaja duke jetuar dhe kam elemente te tyre dhe praktika tjera nuk me ka intresuar asnjiher
te ulem ne balle te ogjakut edhe sikur t eme mbejn mbret un e shoh me neveri at post un jam zog i lir e kam shfaqur idealin tim edhe ne vargjet e mia por me ty me fol esht kot sepse nuk je thelluar ne vargun tim veq po flet hajt te them diqka
si pas teje ku e paskam vendin ku

ku bej pjese un ne cilin vend sipas teje askun as ne ogjak as ne konto as ne kontakt me popullin per te cilin u flijuan me mija e mija jetra ne nuk u flijuam qe te kontaktojm me seerb por per at popull per te cilin u angazhuam
prandaj ju forumet perse na endaluat kontaktin me popullin per te cilin u flijuam
qfar kekroni tash nga un nuk e di nuk e marr vesh
apo nepermes qiellit e shiut doni te organizoni diqka per lirikun
e vertet se jam un psedunimi ktu por ne radh te par un kam emer dhe mbiemer
duke qe i paster si loti un kam dal pa komplekse me emer e mbiemer legjitim
sepse bab e babgjysj i pata te paster dhe nuk kemi borgje as zhgjyre
as vepra te pista hiq se perndryshe nuk do te kisha pas ftyr me dal me emer
e mbiemer pra mua me quajn xhelal ferizi me pseudonim liriku hiq nuk mshefem pamvarsisht se gjuht e kqia kan provuar te me thyejn por kot e kan
kot e paten


ku esht vendi im sipas teje dhe te tjerve pra


esht shum veshtir me punu me ne si njerz ne karakterizohemi per komplikime ne europe dhe pshtjellime prandaj pune t tona jan rremuj


nga pervojat jetsore them dhe kjo qendron dikuj u dhemb fjala ime por nuk ka pervoj dhe nuk esht perballur me pshtjellimet e sabotimet
pratikisht si un neper vite prandaj nuk din


tani ėsht gjithqka vonė shum vone dhe me duhet nje pleqeri e qete
por as ket nuk ma lan


dhe kjo forme e juaja nuk ka kurfar efekti
ku e dijn njerzt kush esht liriku
esht emri dhe mbiemri im legal esht xhelal ferizi

liriku esht pseudonim i forumit
prandaj kot keni hargjuar germa ktu
se njerzit tallen me ket lloj iniciative

Gega 1
23-02-10, 09:36
Un mendoj se ju keni shkruar edhe titullin e temes gabim
liriku esht pseudonimi im ndersa un quhem xhelal ferizi me emer embiemer te gjith edijn
pastaj ndihmen konkrete ne qfar forme ju e keni menduar
si ne qfar aspekti ne qfar menyre
ju nuk e lat popullin te kontaktoj me mua
as direkt e as ne oret letrare mi keni fshit temat
ne qfar forme do te ndihmohem


dhe gjithqka esht vonė tash teper vonė leni vargjket ktu dikun ne nji teme qe nuk levizet dhe le ti shijojn populli e hiqu ksaj pune se kjo esht pune kot
vetem tallen lexuesit me ty ma mir te rrijm kshtu si ishim se sa te tallet dikush me kto iniciativa akoma nuk po e sheh me qfar kohrash ke pune apo
qka
rri ma mir siq ishim leni kto iniciativa sepse ti po ashtu e din shum mir se kjo pune nuk konkretizohet jan endrra ne diell kto
dhe jan prova kot se pse bnuk ka kurgja prej ksaj pune hiq


kur ishte koha per mua ne kohrat kur duhej nuk deshti

as fati dhe u diskriminova jo vetem nga koha mizore por edhe nga shoqtatat
nga gazetat shqiptare e nga forumet shqiptare

forumet kurva rruspija si forumet kosoova de forumi shqiptar com e forumi shqiptar net

q rendesi ka kjo tash me kaq vonese te bėj diqka dikush per lirikun

kur ti vet thua nuk e kam nder mend te qeli konto per ty
as te dergoj para peer ty as te uli ne balle te ogjakut ty
kush tha se dua te ulem ne balle te ogjakut nji gje te till nuk e kam kekruar kurr un jam qe tridhjet vjet neper kultura te huaja duke jetuar dhe kam elemente te tyre dhe praktika tjera nuk me ka intresuar asnjiher
te ulem ne balle te ogjakut edhe sikur t eme mbejn mbret un e shoh me neveri at post un jam zog i lir e kam shfaqur idealin tim edhe ne vargjet e mia por me ty me fol esht kot sepse nuk je thelluar ne vargun tim veq po flet hajt te them diqka
si pas teje ku e paskam vendin ku

ku bej pjese un ne cilin vend sipas teje askun as ne ogjak as ne konto as ne kontakt me popullin per te cilin u flijuan me mija e mija jetra ne nuk u flijuam qe te kontaktojm me seerb por per at popull per te cilin u angazhuam
prandaj ju forumet perse na endaluat kontaktin me popullin per te cilin u flijuam
qfar kekroni tash nga un nuk e di nuk e marr vesh
apo nepermes qiellit e shiut doni te organizoni diqka per lirikun
e vertet se jam un psedunimi ktu por ne radh te par un kam emer dhe mbiemer
duke qe i paster si loti un kam dal pa komplekse me emer e mbiemer legjitim
sepse bab e babgjysj i pata te paster dhe nuk kemi borgje as zhgjyre
as vepra te pista hiq se perndryshe nuk do te kisha pas ftyr me dal me emer
e mbiemer pra mua me quajn xhelal ferizi me pseudonim liriku hiq nuk mshefem pamvarsisht se gjuht e kqia kan provuar te me thyejn por kot e kan
kot e paten


ku esht vendi im sipas teje dhe te tjerve pra


esht shum veshtir me punu me ne si njerz ne karakterizohemi per komplikime ne europe dhe pshtjellime prandaj pune t tona jan rremuj


nga pervojat jetsore them dhe kjo qendron dikuj u dhemb fjala ime por nuk ka pervoj dhe nuk esht perballur me pshtjellimet e sabotimet
pratikisht si un neper vite prandaj nuk din


tani ėsht gjithqka vonė shum vone dhe me duhet nje pleqeri e qete
por as ket nuk ma lan


dhe kjo forme e juaja nuk ka kurfar efekti
ku e dijn njerzt kush esht liriku
esht emri dhe mbiemri im legal esht xhelal ferizi

liriku esht pseudonim i forumit
prandaj kot keni hargjuar germa ktu
se njerzit tallen me ket lloj iniciative

Me duhet te bej disa sqarime ne lidhje me hapjen e kesaj teme.

1. Titullin dhe permbajtjen e tekstit qe shkrova ne postimin e pare e bera vete
dhe per kete nuk jam konsultuar me askend,se s`kam nevoje.

2. Isha ne dyshim a ta vej ne nf. Letersia,por kisha pak dyshim se mos nuk u pelqen trupes drejtuese te ketij forumi. Pse ky dyshim i imi ? Arsyeja eshte kjo :

nuk eshte fshehtesi qe ka ferkime ne mes lirikut dhe anetareve te trupes drejtuese te
ketij forumi.

3. Une emrin lirik e vura, ashtu siq do ta veja edhe po ta hapja edhe heren tjeter
nje teme te tille. Pse ky mendim i imi ? Arsyeja eshte shume e thjeshte :

ne ketu jemi ne forumin Dardania.de dhe forumistet e ketij forumi,nga te cilet ne po presim perkrahje, na njohin ketu nga nofkat qe kemi.Une jam i bindur qe pothuaj i gjithe forumi e din qe Xhellal Ferizi eshte anetari me nofken lirik.

Po te ishim ne Mitrovice,ne qytet e jo ne forum,nje teme e tille do duhej ta mbante
emrin e personit Xhelal e jo ndonje nofke te tij.

4. Perkrahja per kete nisme per mua nenkupton perkrahje ne te holla.
Une p.sh. jam i mendimit qe kete pune do duhej te ia leme ne dore Gurit.
Tue marre parasysh qe liriku e t`hollon shume dhe siq duket nuk e kupton vullnetin
e mire te disave ketu,me ka linde ideja tjeter :

nese behen p.sh. 29 persona qe duan te ndihmojne,Xhelali do te jete i 30-ti
qe do te merre pjese ne harxhimet per librin!
Shuma do te ndahet ne 30 pjese dhe une do ta paguaj pjesen time,siq do ta paguaj Xhelali pjesen e vet,sepse edhe une i kam obligimet per familjen time,sic i ka ai per te veten.


Tash po presim perkrahesit tjere te Xhelalit.

roadrunner
23-02-10, 09:43
Une e perkrahi kete iniciative. Lirik mos ja nis tash me pshtjell uqkurin, po na lejo te ndihmojme. Keshtu nuk te ndihmojme vetem ty, po i ndihmojme edhe lezuesit qe do posedojne ate liber. E di se ke familje, po edhe ne kemi familje. Nuk e kam baben milioner, e as vet nuk jam milionere, por diqka qe muj me bo per te miren e tjerve, pse jo. Keshtu qe une jam pro kesaj ideje :D


Suksese!

lirik
23-02-10, 10:25
Une e perkrahi kete iniciative. Lirik mos ja nis tash me pshtjell uqkurin, po na lejo te ndihmojme. Keshtu nuk te ndihmojme vetem ty, po i ndihmojme edhe lezuesit qe do posedojne ate liber. E di se ke familje, po edhe ne kemi familje. Nuk e kam baben milioner, e as vet nuk jam milionere, por diqka qe muj me bo per te miren e tjerve, pse jo. Keshtu qe une jam pro kesaj ideje :D


Suksese!Hajt bre s e nuk jam un njeri i pa marrun vesh
nuk po ua prishi shoqeris hiq
po e la ne doren t uaj; te gjith emrat e sponzorve kan me ken ne
librin tim . sa te shitet libri ma jepni konton numrin tuaj,
dhe ua kthej paret pa problem
le te jet ky nji huazim

librin po thuaj se e e kam shti ne botim jam duke e prit radhen
per botim
i kam angazhu njerzt e mi atje ne kosove
shtypshkronjat po kerkojn shtrejt aty ja ka dhan krejt problemi
por ata jan intresu per nje shtypshkronje ma te liren
edhe pse libri im nuk e meriton ashtu at kopertine po nejseduhen vetem paret me ja dhan shtypshkronjes kaq
paret shtypshkronjes ja puaguaj vet kur te shkoj ne shtypshkronje
fromatin e kam caktu jo te madh
po ua kujtoj fjalet e disa adhuresve te mi sidomos nji nga ata q eme tha
lirik me dal njiher libri yt edhe ne pun edhe ne autobus edhe nen jastek kam me e mbajt bre se vargjet tua te sherojn jan terapi e veqant per qdo njeri vargu yt esht terapi qe ta ndryshon shpirtin te jetp jet te krijon veqanti ndjenjash
un nuk e di se sie ndjejn te tjeret por sinqerisht ai person kshtu me tha

dhe mos ma intepretoni tash ndryshe personi q eme ka then kshtu
quhet sabri selmani dhe jeton ne qytetin kiel te gjermanis
po ashtu edhe hysen ibrahimi qe ka be nje kritike te shkeqlyeshme te vargut tim ju e keni lexuar
ka edhe shum tjer qe me kan thene ashtu ka edhe fjale te ndryshme te tjerve per vargun tim qka do te tjhot se vargun tim publiku e
pelqen shum me perjashtim te disa dashakqijve te cilet ju e dini se ata flasin me inati e poshtersi tradhtare
ka edhe shum te tjer te rrymave tjera nuk po i permendi ata e duan shum
vargun tim por kan inati por me inati nuk shkon nese ma ke inati fetarsiht apo partiakisht arti esht art dhe kuktura e humanizmi njerzorja nuk e lejon
me perzi inatin personal apo partiak me artin me vleren
sepse esht poshtersi dhe jo bujari jo fer

lirik
23-02-10, 10:26
nuk kan thene te paret tane kot mbaja inatin jepja hakuun
por disa nuk po kan vesh as sy as me pa e as me ndegju
i ka errsu inati primitiv

Makresh
23-02-10, 10:36
Hajt bre s e nuk jam un njeri i pa marrun vesh
nuk po ua prishi shoqeris hiq
po e la ne doren t uaj; te gjith emrat e sponzorve kan me ken ne
librin tim . sa te shitet libri ma jepni konton numrin tuaj,
dhe ua kthej paret pa problem
le te jet ky nji huazim

librin po thuaj se e e kam shti ne botim jam duke e prit radhen
per botim
i kam angazhu njerzt e mi atje ne kosove
shtypshkronjat po kerkojn shtrejt aty ja ka dhan krejt problemi
por ata jan intresu per nje shtypshkronje ma te liren
edhe pse libri im nuk e meriton ashtu at kopertine po nejseduhen vetem paret me ja dhan shtypshkronjes kaq
paret shtypshkronjes ja puaguaj vet kur te shkoj ne shtypshkronje
fromatin e kam caktu jo te madh
po ua kujtoj fjalet e disa adhuresve te mi sidomos nji nga ata q eme tha
lirik me dal njiher libri yt edhe ne pun edhe ne autobus edhe nen jastek kam me e mbajt bre se vargjet tua te sherojn jan terapi e veqant per qdo njeri vargu yt esht terapi qe ta ndryshon shpirtin te jetp jet te krijon veqanti ndjenjash
un nuk e di se sie ndjejn te tjeret por sinqerisht ai person kshtu me tha

dhe mos ma intepretoni tash ndryshe personi q eme ka then kshtu
quhet sabri selmani dhe jeton ne qytetin kiel te gjermanis
po ashtu edhe hysen ibrahimi qe ka be nje kritike te shkeqlyeshme te vargut tim ju e keni lexuar
ka edhe shum tjer qe me kan thene ashtu ka edhe fjale te ndryshme te tjerve per vargun tim qka do te tjhot se vargun tim publiku e
pelqen shum me perjashtim te disa dashakqijve te cilet ju e dini se ata flasin me inati e poshtersi tradhtare
ka edhe shum te tjer te rrymave tjera nuk po i permendi ata e duan shum
vargun tim por kan inati por me inati nuk shkon nese ma ke inati fetarsiht apo partiakisht arti esht art dhe kuktura e humanizmi njerzorja nuk e lejon
me perzi inatin personal apo partiak me artin me vleren
sepse esht poshtersi dhe jo bujari jo fer

Suksese, nuk po t'premtoj qe do t'ndihmoj financiarisht, por nese me bie ne dor, do e blej librin tend.

4peace
23-02-10, 10:44
***

Pershendetje

Une, as shkruaj e as lexoj poezi...
..keshtuqe mos te ma marre dikush per te keq nese nuk vleresoj (jap mendim) per poezite e dikujt.

Mirepo, megjithese nuk a tha askush cmimin e perafert, e perkrahi kete iniciative dhe jam i gatshem ta paguaj mbrenda javes 1/30 e shumes.
Madje, nesa s'ka ende konto (xhirollogari) te caktuar, une do te shkoj personalisht tek GURI dhe do t'ia jap ne dore te hollat (ne rast se shume e pergjithshme nuk ia kalon 50-mijshit)


***

Gega 1
23-02-10, 11:03
***

Pershendetje

Une, as shkruaj e as lexoj poezi...
..keshtuqe mos te ma marre dikush per te keq nese nuk vleresoj (jap mendim) per poezite e dikujt.

Mirepo, megjithese nuk a tha askush cmimin e perafert, e perkrahi kete iniciative dhe jam i gatshem ta paguaj mbrenda javes 1/30 e shumes.
Madje, nesa s'ka ende konto (xhirollogari) te caktuar, une do te shkoj personalisht tek GURI dhe do t'ia jap ne dore te hollat (ne rast se shume e pergjithshme nuk ia kalon 50-mijshit)


***

Ti rrnofsh qe e perkrah kete pune!Por jo,nuk ben aq shtrenjet botimi i librit ne fjale...se 30 poezi,edhepse liriku do i ka koxha te gjata, nuk mund te kalojne 130-150 faqe.
As s`duhet ngutur e t`i dorezosh te hollat tani!Njehere duhet pritur,se ndoshta
behen 35 a 50 vete...sa me shume qe te kete perkrahes,aq me pak bjen per te paguar per personin qe do te ndihmoj.

lirik
23-02-10, 12:10
Suksese, nuk po t'premtoj qe do t'ndihmoj financiarisht, por nese me bie ne dor, do e blej librin tend.


falwminderit makresh per bujarine tende

Gentiani
23-02-10, 13:17
***

Pershendetje

Une, as shkruaj e as lexoj poezi...
..keshtuqe mos te ma marre dikush per te keq nese nuk vleresoj (jap mendim) per poezite e dikujt.

Mirepo, megjithese nuk a tha askush cmimin e perafert, e perkrahi kete iniciative dhe jam i gatshem ta paguaj mbrenda javes 1/30 e shumes.
Madje, nesa s'ka ende konto (xhirollogari) te caktuar, une do te shkoj personalisht tek GURI dhe do t'ia jap ne dore te hollat (ne rast se shume e pergjithshme nuk ia kalon 50-mijshit)


***

Pse a nuk munde ta shkruash 1/ 3, po 1/ 30 :tongue: Fourpeace ēka ishe ti, per pak me ka shpetuar detaji, ajo zeroja pas 3 se po per ta shkruajtur 1/2 :tongue:

Lirik, le ta hapin xhirollogarine ne ndonje banke, na beni te njohur numrin e Kontos dhe do ti pergjigjem, pa cekur shifra.

Idila
23-02-10, 13:31
Edhe unė jam e gatshme pėr tė ndihmuar, veē me njė kusht...
Lirik, mė trego tė lutem se ē`ngjyrė do tė ketė kopertina e librit? :)Padyshim qė do tė ndihmoj veē na lajmėroni se ku...

4peace
23-02-10, 13:51
Pse a nuk munde ta shkruash 1/ 3, po 1/ 30 :tongue: Fourpeace ēka ishe ti, per pak me ka shpetuar detaji, ajo zeroja pas 3 se po per ta shkruajtur 1/2 :tongue:
.

Hej, une s'jom bizllismen me LandRover me goma t'30''(collve), ēi veē fellgat bojne dhetēindmijė...:wink:

Une krejt ma kalem, keshtuqi ruhem sa here jon n'py'tje shifrat... ha ha ha


***

lirik
23-02-10, 14:08
Pse a nuk munde ta shkruash 1/ 3, po 1/ 30 :tongue: Fourpeace ēka ishe ti, per pak me ka shpetuar detaji, ajo zeroja pas 3 se po per ta shkruajtur 1/2 :tongue:

Lirik, le ta hapin xhirollogarine ne ndonje banke, na beni te njohur numrin e Kontos dhe do ti pergjigjem, pa cekur shifra..........................................


I nderur gentiani fjala esht per nji njeri ktu per mua pra qe vertet jam penguar shum
kam krye shum pune nuk e pata vetem vargun

por ato pune nuk jan interesant me i cek ktu e din zoti natyrisht
nji pjes e mire e atyre puneve ishin angazhim per atdhe

sikurt e isha marr vetem me vargun do isha shum larg por njese


jam befasuar kur kam hasur ne pengeasat e pas luftes dhe te para luftes


te para luftes por pengesa kisha edhe gjat aktivitetit tim ne diaspore kjo me ka habitur me ka befasuar poashtu

Para luftes nuk kisha mundsi me hy ne koosove

por pas lufte jam shum jashtzakonisht i zhgenjyer

jashtzakonisht po them i zhgenjyer ne disa persona te pa ndergjegjshem


dhe nese ua them disa detale ju mund te kapni koken ne duar
se qfae sjelljesh benin ata

pas sa vitesh me mallengjim aq te madh kur kam hy ne kosove pas luftes

me popullaten e ikur bashk nga shqiperia per ne atdhe

qe ne hyrje te kosoves me shkonin lotet rreke dhe nuk jam ulur nga autobusi por komplet kosven e veshtroja me mall duke qa per secilen plelmebe te asaj toke te stervuajtur e te pergjakur


ne drenice e mitrovice ekahd kur shkuar
kam shkri gure e dhe te krejt tokes se kosoves duke i la me lot malli
e duke e bekue qdo pllembe te asaj toke
ju po i shifni ndjenjat emia edhe ne vargjet poetike

e mitrovicen poashtu e kam puthur ne mes te lotve token prej malli
si njeri i perndjekjeve te gjata dhe i djegur e pervluar
dhe i perndjekur nga ajo tokė e bukur shqiptare

asksush nuk vuan nga etja sa i eturi kjo esht e deshmuar
i ngopuri nuk ja beson te uriturit

perndjekjet e mia kan qen te heshtura te gjata dhe tinzare te poshtra populli nuk e dinte ndersa hijenat luftonin me dinakri e me shtynin me brryla si kurvat per te mso dal vargu im i drites e i sinqert si dielli me rreze püer shpirtin ektij populli aq te shtrejte te te dashur qe renkimet e gjemimet e tij ma ka djeg zemren e shpirtin tim per se gjalli ,

por jam befasuar kur kam shkuar ne komune n emitrovices me gjith at malle
dhe kam pa njerz te ish administrates komuniste e burokrat
edhe pse njiher malli mi kishte zene syte
njerz qe ishin ma par njerz te ish regjimit titist
fjalene kam per disa nga ata jo te gjith

bile edhe njerz te ish sihgruimit te shtetit
e disa qe meritonin me i burgos qe ishin dikur ne sherbim te armikut e nė dėm te atdheut

edhe asi qe kan punuar ashper kunder kombit shqiptar

jam befasuar edhe nga pengesa nga motivet fisnore e klanore e krahinore
njerz me tru dhije qe marre esht me qen ata te kti shekulli por ata i takojn kohes se gjuhes s e lopve para kohrave shpellore e fisnore


as qe me ka shkuar mendja se mund te lindin kso rrymash te degjenruara
qe prishin bukurine atdheut njer te shemtuar e kam fjalen per disa tipa buk shkelsa qe e kan hanger me sherr buken e kosoveskur u pengova me sabotim
ne vend se te pritem siq duhet

pas kaq vitesh me krah hapur si i biri i asaj toke
u pengua vargu im prej gjelozis fisnpore klanore krahinore armike dinake
shpirzez

njerz qe as pranine e asnji atdhetari ne token e te parve nuk e duan eu
por ato vite malli nuk me lente te shoh ma mir deri sa fillova te kendellem

dikush ishte q e nuk kishte qejf qe te dal ne siperfaqe
dhe u befasova me at ftoftesi bizare te degjenruar te pa kurfar shpirti atdhetar

njeriut qe ja then zemren ne at menyre e zhgenjen pas sa vitesh te gjata
ikjeve perndjekjeve ku koka ime ne disa raste ishte vetem qeshtje sekondash

e pas nji odeseade te gjat ne kthimin ne atdhe
te kthimit ne atdhe pas kaq vitesh
nje perbuzje e till dhe pritje me perbuzje hundve te then per se gjalli

kjo me ka vra ishte nji shigjete helmuese ne zemer per mua

nje pa besi tradhtare nje pritje mizore me perbuzje

nuk e mendoja se njeriu mund te jet i till
shqiptari qe flet shqip pers e kjo kshtu mendoja si qenka e mundur kjo!

dhe te paraqitet dikushi para mases se popullit

e te jet pis i tillė DIKUSHI Q ENUK ISHTE ASKUSHI
me nder me than pleh njeri qe ja copton zemren kosoves atdheut

me ndasi FISNORE EME NDASI TJERA ME HILE E SHERRE GRUPORE

duke me perbuzur qe marre esht me thene

po me vjen keq por ne vitet 1975 1981
neper rrethinat tona aty
e kshtu ishte ne qdo komune te kosves duhej me kerku njerz me qiri
me i fol dy fjal per atdhe le te jen real te gjith kjo esht e vertet secili e din per vete ne cilin vit ku ishte e qka ishte
kishte njerz q e kurr as prej fshsattit te tyre nuk kan dal dy her ne jetene tyre ne qytet si dhe disa te tjer qe kurr gojen nuk ekan qel per atdhe
deri pas lufte

dhe menjiher pas lufte yrysh neper vende e neper grabitje
pa kurfar merite

te habiste kjop padrejtesi mizore

kjo far kafshri e kjo sjellje pa kurfar merite

te behet askushin mbret mbrenda nate kjo ndodh vetem te kombi i gjore shqiptar

me thot nganjiher plasja e shpirtit

qfar padrejtesie mjerane

deri dje te ka penguar ka sabotuar qeshtjen kombtare e ose nuk ka guxu me permen fjalen atdhe e sot mbret

kjo nuk shkon ma

te jemi te sinqert ktu
mjaft ma me teatra renash e lojra rencare

te njerzve te pa merita

qe po ja marrin shpirtin popullit
dhe po e shkein progresin kombtar e po sabotojn qka po munden
e interesat ekombit e te atdheut
sa per ty e di kush je ti je atdhetar pamvarsisht se gjuan me therra nga njiher por ne esence edhe ato therra therrin jan te vrazhda por e verteta
esht ma e mir s e genjeshtra

sa i perket kontos un do ta qeli konton ju duhet te keni besim ne mua si ne familjet tuaja

te gjith ata q ekan sponzorizu librin emrat embiemrat e tyre do te jen ne liber

parate do te ua kthej nji nga nji pasi te shitet libri
para nuk ma rr pa emra e mbiemra dhe adresa sepse dua qe te ua kthej ato i marr hua dhe ua kthej
sikur te kishin mende firmat do ta benin ket gjė sepse edhe do te afrimoheshin ato vet siur ta kishin emrin ne liber esht pozitive per to
por koha e sotit esht tmerri vet ishalla na mban toka siq kan ardhur kohrat e mjera e absurde te qoroditura

lirik
23-02-10, 14:11
Edhe unė jam e gatshme pėr tė ndihmuar, veē me njė kusht...
Lirik, mė trego tė lutem se ē`ngjyrė do tė ketė kopertina e librit? :)Padyshim qė do tė ndihmoj veē na lajmėroni se ku...


.................
per ngjyren do te ishte mire qe ndonje vizatues i mirė ta bente ngjyren
nuk e di un mendoj se ne kopertine do te duhej te vendosej plisi qendrsat shqiptare vargu i eksodit gjembat e te telave ku kan vuajt shqiptaret dhe nji pjese e natyres shqiptare sa per titulline librit e di vet ate
kjo mbetet sekret e di vet ka nji titull te bukur do te ju befasoj
ndersa vizatimi duhet te ket ne kopertine pika loti pika gjaku natyra e kosoves dhe shqiptari me hallet e tij

mendoj s enji vizatues i mir do te mund te bente ket me nje ngjyre kuq e zi kopertina do te duhej te jet e bukur dhe terheqse

nembrendi do te jet fotografia ime dhe biografia
falendrimi ndaj forumit dardania qe esht i vetmi forum shqiptar q epo e ben ket perkrahje fisnike forumi dardania do t e jet ne liber dhe te gjith sponzorizuesit e saj
sigurisht q e do te mbahet edhe promovimi i, librit
prandaj un ju lutem te gjith atyre q ekan mundsi te bukura komentesh ndaj vargut
do te ishte mire sepse neper librat e mia secili koment e i lexuesve do t eket vendin e vet ne liber dhe ku do tjeter edhe ne televizion her do kur do
komentuesit ne televizion do te jen te detyruar mendimet e komentet ti qesin pamvarsisht se nuk per momentin nuk dola ne siperfaqe koha te vjen e do te dilni te gjith ju q ekeni ndihmuar
kjo ja shton namin poashtu dhe dneren forumit dardania

dhe ja rrit nderen kti forumi qe po behet gjithnji e ma i fuqishem e ma terheqs per kombin

Gega 1
23-02-10, 14:42
.........................................sa i perket kontos un do ta qeli konton ju duhet te keni besim ne mua si ne familjet tuaja

Lirik,
po me duket mua ne kemi keqkuptime ketu!
Xhirollogarine eventuale do ta hape Guri e jo ti!!
Duhet ta keshe te qarte nje gje : deri sa te behet numri i mjaftueshem i perkrahesve,e njeri nga pjesemarresit ne harxhime je edhe ti, ti nuk vendose per asgje!!

Kur te behet nje komision i arsyeshem qe do t`i redaktoje poezite qe i ke zgjedhe vet,atehere ti do ta vendosesh se cfare ngjyre duhet te kene kopertinat dhe si do te jete pamja e librit ne pergjithesi.
As per venjen e emrave te firmave,qe ti mendon t`i vesh ne librin ne fjale,nuk do ta vendosesh ti.
Kupto edhe njehere : ti vendose vetem per pamjen e librit dhe per permbajtjen literare te tij.Per asgje tjeter.

lirik
23-02-10, 15:42
Lirik,
po me duket mua ne kemi keqkuptime ketu!
Xhirollogarine eventuale do ta hape Guri e jo ti!!
Duhet ta keshe te qarte nje gje : deri sa te behet numri i mjaftueshem i perkrahesve,e njeri nga pjesemarresit ne harxhime je edhe ti, ti nuk vendose per asgje!!

Kur te behet nje komision i arsyeshem qe do t`i redaktoje poezite qe i ke zgjedhe vet,atehere ti do ta vendosesh se cfare ngjyre duhet te kene kopertinat dhe si do te jete pamja e librit ne pergjithesi.
As per venjen e emrave te firmave,qe ti mendon t`i vesh ne librin ne fjale,nuk do ta vendosesh ti.
Kupto edhe njehere : ti vendose vetem per pamjen e librit dhe per permbajtjen literare te tij.Per asgje tjeter.

................................
Ndėgjo gegė as nuk ka vuajtur guri syla
as nuk ėsht fjala pėr guri sylajn as nuk ishte guri sylaj qe sa vite i anatemuar
ky le te vepron per punen e vet si te don ky vet


kjo per mua esht fyerje nenqmim dhe mos besim


pers e te bej guri sylaj ktu diqka me gjirollogari e te sherbehet me emer timin

ku qendron ktu arsyeja nese doni te nduihmoni guri sylajn ather ndihmojeni ate ne emer te lirkut xhelal ferizi nuk lejohet askush te hap gjirollogari
un jap llogari vetem per vete dhe gjirollogarine mund ta qeli vet
sepse esht fjala per xhelal ferizin lirikun jo per guri sylajn
dhe kjo iniciative mbyllet q ektu se bashku me temen dhe emrin timperse ti besoni guri sylajt e mua jo q me lidh mua me guri sylajn nese ai e ka hapur nje teme per ket iniciative un nuk jam ne takord qe gjirollogaria te hapet te ai per mua qe te mbeten pastaj vende per lalfee hapsira pa dit un kurgja e ne emer timin emrin tim nuk dua ta kompromitoj
nuk e kam kompromituar gjith jeten dhe nuk e bej as tini per asnji qmim
ne emer timin nuk lejoj qe te hap dikush tjeter gjirollogari


kur un as nuk e di se kush esht ky njeri guri sylaj
te rrallė jan ktu qe jan me emer e mbiemer te vertet ne forum
dhe populli nes eme ndihmon me ndihmon mua por jo guri sylajt
e nese don qe ti ndihmoj guri sylajt ather qiteni ne emer te guri sylajt per guri sylajn jo per mua dhe ktu mbyllet qdo lloj diskutimi te ma
tutjeshem ne emer timin timin nuk e lejoj as vllaun tim te bej diqka
me emrin tim nuk luaj nuk kam dal un ktu te behem tabele poligonesh
as mjet q ete sherbehet bota me mua
un nuk e di as kush esht e as ku rrin guri sylaj
un nuk e di perse per q arsye ti nuk ke besim qe parate te vijn ne emer timin

kur un sherbehem me librin tim
dhe un jam ai q eja jap parat shtpypshkronjes ku libri po pret botimin ne munges te parave veq esht duke pritur ne shtypshkronje qe sa koh

pret vetem parat per te ja paguar e te ben botimin

per se te sherbehet guri sylaj me ket qeshtje ne nuk njihemi


per q qrasye ti besohet guri sylajt paraja e gjirollogaria
un nuk enjoh fare at njeri as nuk di ku te drejtohem as nuk kam adrese te ti
dhe ne fund te fundit gjirollogarine un e qeli vet ne emer timin per qellim librinese guri sylaj e e ka hapur temen ju rrit ndera
por ai duhet ti dij kompetencat deri ku shkohet e deri ku jan kufijt


sa per konsideraten
qe e ka e rrespektin qe e ka hap temen
por q e te hap gjirollogari gur i slyaj ne emer timin

ktu nuk shof kurfar logjike dhe nuk lejoj jam vet un ai q emerrem me menagjimin elinrit tim dhe e di se ciles shtypshkronje duhet me ja dergu parat jemi marr vesh ne qe sa kohe por ne munges te parave nuk esht realizuar
dhe un kam dashur ta bej kopertinen te thjeshte pa kurfar simbolesh per shka se esht ma lir prandaj

prandaj kerkoj q e kjo teme te mbyllet e te fshihet ne menyr q ene emer timin te mos shkojn para ne adresa tjera e emra tjere

s per guri sylajn nuk e di a sku ka adrese
as nuk e njoh ket njeri as nuk edi

as nuk jemi ne fare e as ne fis

as nuk jemi shoke as nuk njihemi

dhe nuk esht fjala per guri sylajn ktu poer per xhelal ferizin lirikun

dhe nuk pse duhet te hap guri sylaj gjiro llogari per mua
kjo nuk shkkon dhe kjo esht mosbesim dhe nenqmim per mua
prandaj tema le te mbyllet le te fshihet


gjirollagaria hapet ne emer te te personit
ne kosove nuk arrita ta botoj librin tim te ajo shtypshkronje sepse i deshti parate
ne mungese te parave te duhura nuk doli libri


ka disa vite qe keto llafe sillen sillen neper forume e admiminstrata
e forumeve ku me kan bllokuar e moderatoret shum kohe para s eju te hapni ket teme kjo esht hapur ne forume tjera
pastaj un nuk ekam qa koken shum sepse jam ngopur jam gerdit prej te gjitha ve e gjithqkajave sepse jam mbushur deri ne gryke llafe te pa
hajr e premtime e mashtrime
perveq asaj un edhe ne forume tjra kam vargjet e ne webseit
prnadj ju lutem me leni te qet ne hallet e mia dhe mbylleni ket tem
fshijeni mos u tallni me mua me kto sjlelje un nuk jam fmi i qerdhes
dhe kjo lloj iniciative per gjirollogari me ben me bend me dyshu perse ti ket guri sylaj parate e un jo kjo nu ka spjegim
sa per reedaktim mue me mungojn parat se redakturen e vej vet perfekt
pa asnji gabim as ma te voglin
tema le te fshihet menjiher nuk dua q ete jem kumone e askuj
nese fjala esht per mua per mundin tim dhe mallin tim vargjet e mia
te gjitha kompetencat i kam un
tjeter logjik nuk ka ktu kaq

roadrunner
23-02-10, 15:48
pse bre lirik...neyse neyse.....u kry bikim....na kishe me bo mire.....neyse

lirik
23-02-10, 15:48
nese nuk keni besim ne mua mos i lexoni as vargjet e mia as mos kontaktoni me mua as mos e merrni temen time sepse un nuk po meritojkam
as te lexohem as te me besohet diqka per mundin tim dhe mallin tim
ktu nuk shof kurgja logjike
mandej befasohem me njerz te cilet e dijn s e mua asgje nuk me mungon ne sukses per veq paraja edhe ajo me huazim
por te them hapur dhe sinqert nuk kam deshir qe te kem pshtjellime me njerzit tone seps e di se veq telashe me del kurr hajr jo
ma deshir kam ta sponzorizojn gjermant librin tim
jo per diqka por te ne ka gjithmone pshtjellim e te tilla e kundershtime me mall tendin te bejn telashe ja shife qka thot le te hapet gjirollogaria te tjeter kush q enuk e nejf hiq tekashe q ene start prandaj nuk kam deshir te kem kurfar sponzorizimi nga asksush fshijeni temen dhe merruni me hallet tuaja o gege dhe ju keni mirkutim e mos shkoni ma andej se kam pervoja e di se qfar pshtjellimesh dalin

lirik
23-02-10, 15:56
pse bre lirik...neyse neyse.....u kry bikim....na kishe me bo mire.....neyse


sepse fjala dhe gjithqka tjeter esht per mua ktu dhe per emrin tim
nuk lejoj hapje te gjirollogarive nga asksuh vetem nga un vet
dhe un menagjoj gjithqka rreth librit tim
sepse te gjith edijn qe sa vite qe me mungojn vetem parate se gjithqka tjeter kryhet pa problem por gjirollogari te tjeter kush per mua nuk lejoj
parate qe jepen nga populli pa emer dhe mbiemer e adrese
nuk i pranoj
ato para dua te ua kthej popullit deri ne centin e fundit vet me lista deshmi dhe adresa vet un duke kontrolluar gjithqka dhe duke kthyer te gjitha huatė qe i marr kur te shitet libri sepse para fal nuk marr ato para duhet kthyer njerzve sepse jan para te tyre q e i kan fituar me mund hua po mund te marr ndersa fale jo
emrin dhe mbiemrin e secilit sponzor dua ta q es ne liber kush ka sponzorizu
kompetenca te tjerve nuk lejoj me emrin tim kjo esht arsyeja dhe kurgja keq nuk po bej perveq te zbatimit te principit tim dhe rregullit tim
te un ka rregulla
ka drejtesi dhe korrektesi dhe saktesi keto jan arsyet dua ta kem ne kontroll secilin emer qe dergon para me kusht q ete ja kthej parate perseri
emri dhe mbiemri i sponzorve dua te jet ne librin tim prandaj
dhe nuk dua te ket kontrolin dikush tjeter

Prishtina-racing
23-02-10, 15:58
Qka paska lidhje ktu me fellne ?Hej, une s'jom bizllismen me LandRover me goma t'30''(collve), ēi veē fellgat bojne dhetēindmijė...:wink:

Une krejt ma kalem, keshtuqi ruhem sa here jon n'py'tje shifrat... ha ha ha


***

jadore
23-02-10, 15:59
lirik miku , jam adhuruese e vargut tet, dhe me mahnit krimtarija juaj ...
megjithate kam nje keshille ..
kjo teme shpresoj dhe besoj qe ka vullnet pozitiv dhe serioz , por kerkoj nga ju te deshmoheni ne nje drejtim ..shume here shqiptaret nuk kane arritur rezultate fal gabimit duke e diskutuar gjate nje pune deri sa i humbin kuptimin ..
te punohet nje here e pastaj diskutojme ..( sinqerishte nese duam pune te kursehemi nga fjalet , edhe ju kete rradhe , posaqerishte JU ; per te miren e juaj )

roadrunner
23-02-10, 16:00
u bo bac, ti din mas mirti principet e tua. Une veq dashta me ndihmu, as emrin sdu me ma cek ne liber as kurgjo...:biggrin: sepse fjala dhe gjithqka tjeter esht per mua ktu dhe per emrin tim
nuk lejoj hapje te gjirollogarive nga asksuh vetem nga un vet
dhe un menagjoj gjithqka rreth librit tim
sepse te gjith edijn qe sa vite qe me mungojn vetem parate se gjithqka tjeter kryhet pa problem por gjirollogari te tjeter kush per mua nuk lejoj
parate qe jepen nga populli pa emer dhe mbiemer e adrese
nuk i pranoj
ato para dua te ua kthej popullit deri ne centin e fundit vet me lista deshmi dhe adresa vet un duke kontrolluar gjithqka dhe duke kthyer te gjitha huatė qe i marr kur te shitet libri sepse para fal nuk marr ato para duhet kthyer njerzve sepse jan para te tyre q e i kan fituar me mund hua po mund te marr ndersa fale jo
emrin dhe mbiemrin e secilit sponzor dua ta q es ne liber kush ka sponzorizu
kompetenca te tjerve nuk lejoj me emrin tim kjo esht arsyeja dhe kurgja keq nuk po bej perveq te zbatimit te principit tim dhe rregullit tim
te un ka rregulla
ka drejtesi dhe korrektesi dhe saktesi keto jan arsyet dua ta kem ne kontroll secilin emer qe dergon para me kusht q ete ja kthej parate perseri
emri dhe mbiemri i sponzorve dua te jet ne librin tim prandaj
dhe nuk dua te ket kontrolin dikush tjeter

roadrunner
23-02-10, 16:01
osht hajgare e forumit hahaha :PQka paska lidhje ktu me fellne ?

Prishtina-racing
23-02-10, 16:07
Aha thash mos pe boni librin me fellne e i kom nipar qetu veq jo 30 coll :Posht hajgare e forumit hahaha :P

lirik
23-02-10, 16:20
pse bre lirik...neyse neyse.....u kry bikim....na kishe me bo mire.....neyse

--------------

sepse llogarite i dua te pastra per at qka bej vet pergjegjem vet

nuk jam i vogel fmi te mos me besohet mua diqka ne dore

vet i menagjoj punet e mia vet dhe asksuh tjeter

ndersa merita e juaj del e te gjithve ne librin tim
nuk humbet edhe e forumi dardania del ne liber si falenderim
por gjirollogari ne emer te tjerve nuk pranoj
as para falas por hua dhe dua te ua kthej

nuk ua humbi emrat e mundin e as iniciativen

por nuk jam kumonė jam njeri edhe i beses e dhe i fjales
akoma ne jeten time nuk kam tradhtuar njeri pra pse te mos me besohen mua punet kur fjala esht per librin tim pse

lirik
23-02-10, 16:29
lirik miku , jam adhuruese e vargut tet, dhe me mahnit krimtarija juaj ...
megjithate kam nje keshille ..
kjo teme shpresoj dhe besoj qe ka vullnet pozitiv dhe serioz , por kerkoj nga ju te deshmoheni ne nje drejtim ..shume here shqiptaret nuk kane arritur rezultate fal gabimit duke e diskutuar gjate nje pune deri sa i humbin kuptimin ..
te punohet nje here e pastaj diskutojme ..( sinqerishte nese duam pune te kursehemi nga fjalet , edhe ju kete rradhe , posaqerishte JU ; per te miren e juaj )
.................
E nderuara jadore kam rrespekt per ju dhe lexuesit e vargut tim
adhuruese te vargut tim ishin shum edhe ne shkollen fillore
por gjėrat te behen pa me pyet mua askund kjo nuk shkon jam un ai
qe merrem me punen sepse e sht fjala per mua hapesoķ i temes i nderuar i sylaj ka rrespektin nga ana ime per iniciativene tij
te tjerat i bej vet pa asnji porblem pse duhet te ket problem ktu parat ja jap shtypshkronjes e listat e merave dua ti kem vet te sponzorve
po ju them nuk pranoj para falas vetem hua po me falni por ky esht princip i imi besoj q e me kuptoni por edhe nuk pranoj liber pa e cekur emrine sponzorizuesve aty prandaj besoj s eme kuptoni

te mos merret kjo si diqka kunder guri sylajt ose dikuj tjeter por jan rregullat dhe principet e mia qe nuk kam deshir ti ndryshoj
emrat dhe mbiemrat ne liber dhe parate te ju kthehen kur te shitet libri

Gega 1
23-02-10, 16:59
................................
Ndėgjo gegė as nuk ka vuajtur guri syla
as nuk ėsht fjala pėr guri sylajn as nuk ishte guri sylaj qe sa vite i anatemuar
ky le te vepron per punen e vet si te don ky vet


kjo per mua esht fyerje nenqmim dhe mos besim


pers e te bej guri sylaj ktu diqka me gjirollogari e te sherbehet me emer timin

ku qendron ktu arsyeja nese doni te nduihmoni guri sylajn ather ndihmojeni ate ne emer te lirkut xhelal ferizi nuk lejohet askush te hap gjirollogari
un jap llogari vetem per vete dhe gjirollogarine mund ta qeli vet
sepse esht fjala per xhelal ferizin lirikun jo per guri sylajn
dhe kjo iniciative mbyllet q ektu se bashku me temen dhe emrin timperse ti besoni guri sylajt e mua jo q me lidh mua me guri sylajn nese ai e ka hapur nje teme per ket iniciative un nuk jam ne takord qe gjirollogaria te hapet te ai per mua qe te mbeten pastaj vende per lalfee hapsira pa dit un kurgja e ne emer timin emrin tim nuk dua ta kompromitoj
nuk e kam kompromituar gjith jeten dhe nuk e bej as tini per asnji qmim
ne emer timin nuk lejoj qe te hap dikush tjeter gjirollogari


kur un as nuk e di se kush esht ky njeri guri sylaj
te rrallė jan ktu qe jan me emer e mbiemer te vertet ne forum
dhe populli nes eme ndihmon me ndihmon mua por jo guri sylajt
e nese don qe ti ndihmoj guri sylajt ather qiteni ne emer te guri sylajt per guri sylajn jo per mua dhe ktu mbyllet qdo lloj diskutimi te ma
tutjeshem ne emer timin timin nuk e lejoj as vllaun tim te bej diqka
me emrin tim nuk luaj nuk kam dal un ktu te behem tabele poligonesh
as mjet q ete sherbehet bota me mua
un nuk e di as kush esht e as ku rrin guri sylaj
un nuk e di perse per q arsye ti nuk ke besim qe parate te vijn ne emer timin

kur un sherbehem me librin tim
dhe un jam ai q eja jap parat shtpypshkronjes ku libri po pret botimin ne munges te parave veq esht duke pritur ne shtypshkronje qe sa koh

pret vetem parat per te ja paguar e te ben botimin

per se te sherbehet guri sylaj me ket qeshtje ne nuk njihemi


per q qrasye ti besohet guri sylajt paraja e gjirollogaria
un nuk enjoh fare at njeri as nuk di ku te drejtohem as nuk kam adrese te ti
dhe ne fund te fundit gjirollogarine un e qeli vet ne emer timin per qellim librinese guri sylaj e e ka hapur temen ju rrit ndera
por ai duhet ti dij kompetencat deri ku shkohet e deri ku jan kufijt


sa per konsideraten
qe e ka e rrespektin qe e ka hap temen
por q e te hap gjirollogari gur i slyaj ne emer timin

ktu nuk shof kurfar logjike dhe nuk lejoj jam vet un ai q emerrem me menagjimin elinrit tim dhe e di se ciles shtypshkronje duhet me ja dergu parat jemi marr vesh ne qe sa kohe por ne munges te parave nuk esht realizuar
dhe un kam dashur ta bej kopertinen te thjeshte pa kurfar simbolesh per shka se esht ma lir prandaj

prandaj kerkoj q e kjo teme te mbyllet e te fshihet ne menyr q ene emer timin te mos shkojn para ne adresa tjera e emra tjere

s per guri sylajn nuk e di a sku ka adrese
as nuk e njoh ket njeri as nuk edi

as nuk jemi ne fare e as ne fis

as nuk jemi shoke as nuk njihemi

dhe nuk esht fjala per guri sylajn ktu poer per xhelal ferizin lirikun

dhe nuk pse duhet te hap guri sylaj gjiro llogari per mua
kjo nuk shkkon dhe kjo esht mosbesim dhe nenqmim per mua
prandaj tema le te mbyllet le te fshihet


gjirollagaria hapet ne emer te te personit
ne kosove nuk arrita ta botoj librin tim te ajo shtypshkronje sepse i deshti parate
ne mungese te parave te duhura nuk doli libri


ka disa vite qe keto llafe sillen sillen neper forume e admiminstrata
e forumeve ku me kan bllokuar e moderatoret shum kohe para s eju te hapni ket teme kjo esht hapur ne forume tjera
pastaj un nuk ekam qa koken shum sepse jam ngopur jam gerdit prej te gjitha ve e gjithqkajave sepse jam mbushur deri ne gryke llafe te pa
hajr e premtime e mashtrime
perveq asaj un edhe ne forume tjra kam vargjet e ne webseit
prnadj ju lutem me leni te qet ne hallet e mia dhe mbylleni ket tem
fshijeni mos u tallni me mua me kto sjlelje un nuk jam fmi i qerdhes
dhe kjo lloj iniciative per gjirollogari me ben me bend me dyshu perse ti ket guri sylaj parate e un jo kjo nu ka spjegim
sa per reedaktim mue me mungojn parat se redakturen e vej vet perfekt
pa asnji gabim as ma te voglin
tema le te fshihet menjiher nuk dua q ete jem kumone e askuj
nese fjala esht per mua per mundin tim dhe mallin tim vargjet e mia
te gjitha kompetencat i kam un
tjeter logjik nuk ka ktu kaq

lirik,
po me duket qe disa gjera ne lidhje me ty,s`i kam kape si duhet!
Une kam kujtue qe ke qene 10 - 15 vite ne burg per ceshtjen e atedheut,qe realisht i bie ta keshe kalue rinine ne burg...t`i bie shkurt : sa vite ke qene i
burgosur politik ti ?

Prapavija e kesaj pyetje eshte si vijon :

ti diku ne nje postim e the vete,ti je ne moshe dikumbi 50 vjeq...le te themi
52-53 vjeq.Ne perendim qenke qe 30 vite,kjo i bie qe rinine ia fale perendimit...
apo jam gabim une?!
Kur te ma japish nje pergjegjie te shkurter se sa vite ke mbajte burg per ceshtje te atedheut,do ta jap nje shembull tjeter...


PS: temen e hapa une e jo tjeter njeri.

Gentiani
23-02-10, 17:38
Prapavija e krejt qisaj pune ti Gege eshte mu tall, ndryshe nuk kam si ta shoh hapjen e kesaj teme.

Qellimi do te duhet te ishte botimi i librit te poezive, e jo formimit te komisionave ?

Ku eshte problemi tani, ti je autori, por nuk mund te vendosesh ti, por komisioni ?!

Gega 1
23-02-10, 17:52
Prapavija e krejt qisaj pune ti Gege eshte mu tall, ndryshe nuk kam si ta shoh hapjen e kesaj teme.

Qellimi do te duhet te ishte botimi i librit te poezive, e jo formimit te komisionave ?

Ku eshte problemi tani, ti je autori, por nuk mund te vendosesh ti, por komisioni ?!
Krejt gabim je.Qellimi i ketyre para meje dhe i imi ishte i sinqerte.
A i lexove postimet e para te lirikut ne kete teme??A e pe cfare shpreh ai?
E kam thene njehere mendimin tim per ata qe paraqiten gjeja per te ndihmuar e bejne tallje...

panta_rhei
23-02-10, 18:00
Povezija!


E hedh; "dikush" gurin ne bunar,

te menqurit... jo, jo, mos kujtoni se do te mundohen me e nxjerre

sepse, nuk jane budalle...

por, ata, do te studiojne dhe do te grinden per rrathet qe ka krijuar guri kur kishte prekur ujin.

Gega 1
23-02-10, 18:23
Povezija!


E hedh; "dikush" gurin ne bunar,

te menqurit... jo, jo, mos kujtoni se do te mundohen me e nxjerre

sepse, nuk jane budalle...

por, ata, do te studiojne dhe do te grinden per rrathet qe ka krijuar guri kur kishte prekur ujin.

Qyre pante,
bani gati qaty nja 50 Euro...bon edhe 100, e qoja lirikut ne konto....qat`here
eja e shkruaj ketu.

valiii
23-02-10, 18:40
Hajde Gege mos qite ēkokla e demagogjija t katundit po bjeri shkurt se ku po te dhemb. Nese dojme me i ndihmu Xhelalit atehere Xhelali eshte ai qe vendose per xhirollogarine, shtypshkronjen e redakturen e ngjyrat e krejt qa vijne pas...

P.S| o Lirik a bon vlla me u bo transparet me neve ne detalje. Trego ēmimin fiks, komplet sa kryhet qeky muhabet edhe lirishte ate ēmim perpjestoje me 20 sepse po te garantoje se do behemi 20 vullnetar edhe ja lidhim diqysh kryte ksaj pune...

Gega 1
23-02-10, 19:12
Hajde Gege mos qite ēkokla e demagogjija t katundit po bjeri shkurt se ku po te dhemb. Nese dojme me i ndihmu Xhelalit atehere Xhelali eshte ai qe vendose per xhirollogarine, shtypshkronjen e redakturen e ngjyrat e krejt qa vijne pas...

P.S| o Lirik a bon vlla me u bo transparet me neve ne detalje. Trego ēmimin fiks, komplet sa kryhet qeky muhabet edhe lirishte ate ēmim perpjestoje me 20 sepse po te garantoje se do behemi 20 vullnetar edhe ja lidhim diqysh kryte ksaj pune...
Ti koke fort i mencur more daje!Per cfare ckoklash te leshit e ke fjalen ti?Duhet t`i
keshe lexue postimet e me parshme, qe t`i kuptosh gjerat.

A i biem shkurt: le ta ruajme temen dhe le te dalin ata qe duan t`i ndihmojne lirikut dhe le te ia paguajne paret e u krye puna.

lirik
23-02-10, 19:16
200 euro i paguaj vet besoj se diku rreth 1100 euro kushton libri
qe jan njimij 1000 copė libra qe do te thot secilit prej jush i bie
te paguaj 50 euro per librin

Gentiani
23-02-10, 19:29
200 euro i paguaj vet besoj se diku rreth 1100 euro kushton libri
qe jan njimij 1000 copė libra qe do te thot secilit prej jush i bie
te paguaj 50 euro per librin

Lirik, shko shlire hape xhirollogarine dhe vendose numrin e kontos.

A komisionin per tendera ja leme Geges...

Gega 1
23-02-10, 19:41
Lirik, shko shlire hape xhirollogarine dhe vendose numrin e kontos.

A komisionin per tendera ja leme Geges...

Jo be Gentian,s`merret Gega me tendera e biznis-hamama...
fillimi ishte krejt tjeter,se duhej menduar ne redaktim e m`the e t`thashe...
Po liriku e paska kete pune te kryer,se e paska librin gati.
Paret po ia jepni ju...e t`i lame kungjat tash.

lirik
23-02-10, 20:01
Jo be Gentian,s`merret Gega me tendera e biznis-hamama...
fillimi ishte krejt tjeter,se duhej menduar ne redaktim e m`the e t`thashe...
Po liriku e paska kete pune te kryer,se e paska librin gati.
Paret po ia jepni ju...e t`i lame kungjat tash.
.............


O gege te kam than te gjitha jan redaktuar
e lektoruar

dhe gjithqka esht krye puna ja ka dhan veq te paret

per qka nuk ka dal libri

po baco po duhet me ju dhan pare avokatave

se shqipfolsat nuk po me lane rahat po me sulmojn e po duhet me u marr me ta

se qeveri nuk kam hiq shtet nuk kam as atdhe

nga populli as kush nuk me mbrone

ndersa shpijuna t kan pare boll e kan serbine rusin kinen

kan edhe vende arabe iranin e plot agjentura tjera qe ju ndihmojn

liriku po duhet veq vetem me qendru
e me u dhan pare avokatave tash pe me i perballu situatat


se po duhet me qndru kunder shpijunave e provokatorve
kunder nipave e fares se rankoviqve me pollli tjeter kah tash
te lashe

me pas ken ju ose dikush tjeter ne kto kushte q e kam kriju un
nuk kish pas bir nane as bir babe qe krijon
krijimtari nen presionet q e i kam pas un
mos me krahasoni me ata q e kan mbajt prapanicen ne pambuik
gjith jeten e kan kriju rahat pa ua prish kush


un po krijoj gjithnji ne presione te zorshme
e ne nje lloj lufte
per vetmbrojtje

ne se deri sot nuk i keni kuptu hallet e mia kurr mos i kuptoni

mua duhet te me mbroj dikush ja shteti ja uqk ja

ja dreqi i mallkuar se si po dal dikun veq kur po lajmrohet nji tradhtar
e yrysh ne mua me provokime

ja me provokim ja me sulm fizik
po nxit dikush kunder meje qellimisht

e po ma prish krejt planin e jetes
edhe tensioni po me mundon mandej nga problemet
dhe te thash o geg se ashtu qysh ti po propozon nuk shkon se mua kta njerz q eme ndihmoojn me duhet me ua shenu emrat ne liste
e mandej kur t eme behen punet me ua kthye ato pare se esht mund i tjeter kuj ai mund ato pare jan te mundit te tyre te djerses se tyre nes e nuk mundem me ua kthye ata duhet me mi ba hallall
kshtu e ka kjo pun se nuk mund em me hy ne hak te huaj o geg
mandej emrat duhet me ua qit kush ka sponorizu ne liber ne menyr qe te ua marrojm ftyren atyre biznesmenve te poshter qe nuk u pergjegjen
e qe kurr hajrin nuk ua sheh vatani atyre se veq per sherr jan disa nga ata jo per ndoj hajr te kosoves

Gentiani
23-02-10, 20:04
Jo be Gentian,s`merret Gega me tendera e biznis-hamama...
fillimi ishte krejt tjeter,se duhej menduar ne redaktim e m`the e t`thashe...
Po liriku e paska kete pune te kryer,se e paska librin gati.
Paret po ia jepni ju...e t`i lame kungjat tash.

Gega 1, ncuk nuk ka kungja ketu. Ndersa si iniciator i temes te biejne nja 200 evra me i dhene :tongue: Idea eshte per tu perkrahur, pamvaresisht a e ka inicuar Gega ose Guri Sylaj, kjo nuk ka mend qe duhet perkrahur. Nuk ka fjale qe ato duhet te redaktohen, ama qellimi do te duhej te ishte i perbashket, pamvaresisht asaj sa paguaj une, tjetri e tjetri.

lirik
23-02-10, 20:17
Gega 1, ncuk nuk ka kungja ketu. Ndersa si iniciator i temes te biejne nja 200 evra me i dhene :tongue: Idea eshte per tu perkrahur, pamvaresisht a e ka inicuar Gega ose Guri Sylaj, kjo nuk ka mend qe duhet perkrahur. Nuk ka fjale qe ato duhet te redaktohen, ama qellimi do te duhej te ishte i perbashket, pamvaresisht asaj sa paguaj une, tjetri e tjetri.

.............


ne fillim ose pa fillim o gege un nuk te kuzptoj pse je ti kunder qe un ta kem ne kontroll situaten per se je per ata qe situaten ta ket dikush tjeter ne kontroll qfar logjike ka ktu se edhe po na ben pak me dyshue per qka qenka guri sylaj
vetem ai per te gjitha punet e ne te tjeret jo simbas teje pse
kjo pune nuk behet te thash gjithqka duhet me ken nen kontrollin tim
sepse fjala esht mper materialet emia dhe te thash per edaktime lektorim
nuk ka nevoj te brengosesh hiq
kjo iniciative ka pa s filluar ne vitin 2005 ne forumin e grekve qe quhet forumi shqiptar .com por administrata greke e atij forumi qe jan te flakt per janullatosin e duan ma shum se babene tyre janullatosin e bollanon ata e nderprene qdo lloj iniciative per mua ne forum ku me mija njerz u treguan te gatshem por ktu nuk ka janullatosa e bollano ishalla ktu esht diqka tjeter nuk esht ky forum i trinitrise panortodokse pan helene
prandaj te mos komplikojm ma ktu o geg se puna ish tue shkue mir e mos kompliko pash besen

lirik
23-02-10, 20:21
diku rreth 17 persona ju bjen me i dhan nga 50 euro ata qe jetojn ne kosovė
perjashtohen nga ky aksion se nuk kan
vetem ata qe jan ne europe dhe amerike
qe punojn e i kan mundesitė materiale
sepse ata q ejetojn ne kosov nuk kan prandaj nuk hyjn ne ket aksion

premium
23-02-10, 20:28
Lirik , tė shkojmė ngadale e sigurt , nuk jemi kėtu nė dardani vetėm 17 veta ,, shpresoj se edhe shumė veta dote lajmrohen , kėshtuqė e bjen shuma e ndihmės , as birra e veshit nuk ka me na ndi!

roadrunner
23-02-10, 20:31
Boni za kur ti kryjni qajat. Se poget ja paskan nis mu shtramu llafet aj ashtu ky kshtu. Une jam per me ndihmu, ashtu si u propozua nga gega dhe guri sylaj, e ti gentian mos qo pluhun, ndash me nimu mire, mos dash, mos hy ktu me llandrover me qu pluhun se sjem nzor me ti ngu pordhat. qaq kom. Kur te organizoni dhe hapni llogarine, na adresoni, edhe qato qe po fliten, edhe lete bohen.

Kalofshit mire.

Gega 1
23-02-10, 20:32
Gega 1, ncuk nuk ka kungja ketu. Ndersa si iniciator i temes te biejne nja 200 evra me i dhene :tongue: Idea eshte per tu perkrahur, pamvaresisht a e ka inicuar Gega ose Guri Sylaj, kjo nuk ka mend qe duhet perkrahur. Nuk ka fjale qe ato duhet te redaktohen, ama qellimi do te duhej te ishte i perbashket, pamvaresisht asaj sa paguaj une, tjetri e tjetri.
O Gentian,
ndegjo cka te thote Gega...dhe kete ta them sinqerisht.
Une e njoh ne shpirt popullin tone.Nuk jemi edhe aq te keq jo,po jemi te lindur krenare,teper krenare dhe kjo na shkakton probleme te medha!Sepse shpesh ne bisedat qe bejme, krenarine e tepert e shprehim me mendjemadhesi dhe problemet i ke aty.

Para se ta hapi kete teme,une prita qe ta hapin te tjeret. Pse ? Sepse une jam
i "Fresket" ketu,jam pra qe nja dy muaj...dhe e ndjeja qe te tjeret duhet ta bejne kete.
Po ne jemi per habi,kur vjen puna per nje nisme te mbare,ne ngurojme disi...dhe shpesh here s`ia nisim hiq.E kur te ia nise ndonjeri,qe shifet se e ka me sinqeritet te plote,kane me te dale 100 tjere e me i qite kungja...

Shqiptari tipik ,me e marre me te mire,shpirtin ta jep.Po me ba me i thane : qetu e ke keq,per qit shkak... ka me t`mbete ne qafe.
Pse cka kujtove ti?A une jam engjull a?Jo be Gentian...edhe une jam shqiptar.

PS : qato 200 Euro paguaja ti, e kemi me thane : rrnofte Gentiani!

lirik
23-02-10, 20:35
Boni za kur ti kryjni qajat. Se poget ja paskan nis mu shtramu llafet aj ashtu ky kshtu. Une jam per me ndihmu, ashtu si u propozua nga gega dhe guri sylaj, e ti gentian mos qo pluhun, ndash me nimu mire, mos dash, mos hy ktu me llandrover me qu pluhun se sjem nzor me ti ngu pordhat. qaq kom. Kur te organizoni dhe hapni llogarine, na adresoni, edhe qato qe po fliten, edhe lete bohen.

Kalofshit mire.

------------
pse bre po ben prsion te till ne kto forma pash zoten

qfar njerzish jeni ju
pse po po shkatrroni punė po ku ke ndegju ti me ja qel tjetrit gjirollogarin

e huaj
qe as nuk e njeh a snuk e din po qka jan kto dallavere pash zotin
hajt shko shite ti token tende
e gjirollogaria le ti shkon tjeter kuj

le pash zotin se njeriu normal nuk ben kshtuu

roadrunner
23-02-10, 20:40
Thash organizoni ju boni qa boni, ne fund na kallzoni neve qe jemi te pajtimit me marr pjese. Qaq pata edhe spo e zgjati ma shume me ja hup edhe temes kuptimin------------
pse bre po ben prsion te till ne kto forma pash zoten

qfar njerzish jeni ju
pse po po shkatrroni punė po ku ke ndegju ti me ja qel tjetrit gjirollogarin

e huaj
qe as nuk e njeh a snuk e din po qka jan kto dallavere pash zotin
hajt shko shite ti token tende
e gjirollogaria le ti shkon tjeter kuj

le pash zotin se njeriu normal nuk ben kshtuu

premium
23-02-10, 20:45
Lirik , mos tė zgjatet ma shumė mekkami , nuk duhet as konto as zhirollogari ,,, gjeje njė agjencion turistik me cilen keni kontakt e besimin , dhe ėshtė e lidhur me zyret e Kosovės .
interesohu dhe lere emrin e agjensionit.

lirik
23-02-10, 20:46
gjirollogaria do hapet nga un
jo nga dikush tjeter absolutikisht nga dikush tjeter jo


dhe do ta keni se shpejti konton
ku mund te jepni ndihmat tuaja per qellimin e librit
emrat tuaj se bashku me kto propozime dhe iniciativa

mundsisht her do kur do perveq s e do te jen ne liber

do t e jen edhe ne e me dia televizive

ai q e nuk don me i dal emri as ne libra as ne media

do te ja shkruaj vetem nji shifer ose nje y
personi me nje germe sa per te ditur se sa persona kan sponzorizuar
pas shitjes s e librave parate qe ju i jepni
do te ju tkhehen ne konton tuaj natyyrisht nese shiten librat e nese jo
ather ma beni hallall ju vet por besoj se librat do te shiten dhe parat tuaja do te ju kthehen nji nga nji te gjitha sipas konttosj tuaj nga ju i paguani

Gentiani
23-02-10, 20:48
Boni za kur ti kryjni qajat. Se poget ja paskan nis mu shtramu llafet aj ashtu ky kshtu. Une jam per me ndihmu, ashtu si u propozua nga gega dhe guri sylaj, e ti gentian mos qo pluhun, ndash me nimu mire, mos dash, mos hy ktu me llandrover me qu pluhun se sjem nzor me ti ngu pordhat. qaq kom. Kur te organizoni dhe hapni llogarine, na adresoni, edhe qato qe po fliten, edhe lete bohen.

Kalofshit mire.

Roada Runda, skajave, skajave...hape rruge, hape rrugen, pse a kujton ti qe te pres sa ta nxjerresh auspufin e kalbur prej bagazhit a... ik, ik me mire sa nuk e ke shtremuar ndonje mur te sokakut.

Filmi u krye, ju vetem mundeni te shikoni qatje ne mjegullen e pluhurit :wink:

lirik
23-02-10, 20:49
Lirik , mos tė zgjatet ma shumė mekkami , nuk duhet as konto as zhirollogari ,,, gjeje njė agjencion turistik me cilen keni kontakt e besimin , dhe ėshtė e lidhur me zyret e Kosovės .
interesohu dhe lere emrin e agjensionit.
po edhe kljo ide e mir esht por me duhet nji far garancioni prandaj zgjat nja dy tri dit
ndersa kjo iniciativ me gjirollogari te tjeter kush te njeriu q enuk e njoh nuk mu duk ne rregulll ky propozim dhe nuk e di me qfar qellimi ishte kjo e qfar logjike ka ktu
kurfar logjike nuk ka ku mund te di un kush esht ai njeri e ta takoj e te bosedooj me te kur nuk e njoh prandaj o geg lej proopzimet e tilla se e shkatrrove temeen

Gega 1
23-02-10, 20:55
gjirollogaria do hapet nga un
jo nga dikush tjeter absolutikisht nga dikush tjeter jo


dhe do ta keni se shpejti konton
ku mund te jepni ndihmat tuaja per qellimin e librit
emrat tuaj se bashku me kto propozime dhe iniciativa

mundsisht her do kur do perveq s e do te jen ne liber

do t e jen edhe ne e me dia televizive

ai q e nuk don me i dal emri as ne libra as ne media

do te ja shkruaj vetem nji shifer ose nje y
personi me nje germe sa per te ditur se sa persona kan sponzorizuar
pas shitjes s e librave parate qe ju i jepni
do te ju tkhehen ne konton tuaj natyyrisht nese shiten librat e nese jo
ather ma beni hallall ju vet por besoj se librat do te shiten dhe parat tuaja do te ju kthehen nji nga nji te gjitha sipas konttosj tuaj nga ju i paguani

lirik,
s`ke nevoje te merzitesh per pune te xhirollogarise,tash puna eshte e qarte :

ti e ke librin gati,xhirollogarine e ben ti ne emer tendin.
Ne keto rrethana,spjegimet tjera jane te palogjikshme.
Por, ke kujdes,mos i merr me te keq ata qe duan te te ndihmojne !

roadrunner
23-02-10, 21:02
mos i var aq lart se mundesh mos me mujt me i mbrri ma. :wink:Roada Runda, skajave, skajave...hape rruge, hape rrugen, pse a kujton ti qe te pres sa ta nxjerresh auspufin e kalbur prej bagazhit a... ik, ik me mire sa nuk e ke shtremuar ndonje mur te sokakut.

Filmi u krye, ju vetem mundeni te shikoni qatje ne mjegullen e pluhurit :wink:

vjeshta
23-02-10, 21:03
po edhe kljo ide e mir esht por me duhet nji far garancioni prandaj zgjat nja dy tri dit
ndersa kjo iniciativ me gjirollogari te tjeter kush te njeriu q enuk e njoh nuk mu duk ne rregulll ky propozim dhe nuk e di me qfar qellimi ishte kjo e qfar logjike ka ktu
kurfar logjike nuk ka ku mund te di un kush esht ai njeri e ta takoj e te bosedooj me te kur nuk e njoh prandaj o geg lej proopzimet e tilla se e shkatrrove temeen

Nuk e njeh por si nuk te shkoj mendja hiq qe do te ishte nje rast i mire qe ta njoheshe ,a mendon edhe ti kshtu ?Edhe pse qe jam e sigurt se Guri nuk do ta pranonte kete obligim ,jo qe eshte i rend por disi i ngatrrueshem .


Mbasi punen e paska kry Gentiani ,hallall prej tashti .:D

murrizi
23-02-10, 21:08
Hej dynjo hej ....

medemek ksaj po i thuakan: Mos u bofsh me t'kajt nagavci, se ska shka t'bon as Kroshja e Madhe.

jadore
23-02-10, 21:09
dram e bete kete pune mo edhe ju ..
lirik pash nje Zot nese deri me 01.03.10 nuk e hap nje xhiro konto edhe i leni debatet , be po te boj ne ate zot te plotefuqishem qe 50 perqind te financimit per botim e humbe prej meje .ton kjo bisede per 1100 euro..
P.S.
s.foli dy here une ...

Gega 1
23-02-10, 21:11
Hej dynjo hej ....

medemek ksaj po i thuakan: Mos u bofsh me t'kajt nagavci, se ska shka t'bon as Kroshja e Madhe.

murriz,
ty be daje t`bafshin mire 100 Euro me i pagu!Se kerkush s`t shtini me zor me u lajmru.

panta_rhei
23-02-10, 21:14
Shumė marak shqiptarėt nė "organizime" jashtėinstitucionale a??!! Shumė!

Arsyetohet, megjithatė!

Nostalgji pėr epokėn e shkėlqyeshme tė menagjimit tė fondit tė trepėrqindėshit... si dhe kontribuetin.


Mjer liriku!

Mjer letėrsia shqiptare... qindra mija tirazhe me poezi botohen brenda vitit ne Kosove e Shqiperi...
Vlera e tyre! Futja p.... p.... pluhur mbulese e harrese... as me e "kallė" zjarrin s'ia vlen me to.

Murgesha
23-02-10, 21:17
lirik (http://dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890)

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 8,733
http://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gif


E bera nje llogari te vogel o Lirik!

Qe dy vite qon pluhun rreth botimit te atij libri!

O burr 1,50 euro ne dit te kishe nda, qe nga dita qe je regjistru ne ket forum ti sot kishe shku e e kishe shti ne shtyp librin e poezive tua, e nuk ishe ardhe ne ket dite me u tall njerzia me ty!

murrizi
23-02-10, 21:27
murriz,
ty be daje t`bafshin mire 100 Euro me i pagu!Se kerkush s`t shtini me zor me u lajmru.
Jaaaa m'fal ti mue shokit.....
Une jom me standarde t'ulta lum jarani, pėr mua niqind euro janė sa bjeshka.....
aiiiiii.....haaaaa, ka ktu burra e burrnesha qe e marrin t'krejten pėrmiveti e se "nijn hiq" bile, ku m'gjete mua nime edhe ti ?
po ka ni mundėsi me i nda prej rroges qe vjen (se nej nuk kom) por me kusht qė Liriku tė ma kushtoj edhe m ua njė poezi !

lirik
23-02-10, 21:55
Jaaaa m'fal ti mue shokit.....
Une jom me standarde t'ulta lum jarani, pėr mua niqind euro janė sa bjeshka.....
aiiiiii.....haaaaa, ka ktu burra e burrnesha qe e marrin t'krejten pėrmiveti e se "nijn hiq" bile, ku m'gjete mua nime edhe ti ?
po ka ni mundėsi me i nda prej rroges qe vjen (se nej nuk kom) por me kusht qė Liriku tė ma kushtoj edhe m ua njė poezi !
...................
hajt murriizo rri se mir je aty ti se prej teje nuk po lyp
kush gjė

Uragani_99
24-02-10, 00:39
Xhelal Ferizi ish i burgosur politik i denuar me dhjet vite,nese nuk gabohem.Padyshim,ishte i paisur me ndjena patriotike qe nga mosha e re ,sepse ne trurin e tij u nguliten te gjitha ato veprime ogurzeza antishqiptare te zbatuara nga pjestaret e sherbimit sekret serb te ashtuquajtures UDB-a jugosllave.Me siguri akoma i mban ne mend emrat e atyre gjakpiresve serb,si te ashtuquajturin udbashin Novica i Udbes ( keshtu e kan quajtur ),Jovo Bajatin ,Millan Bursacin,poashtu edhe emrat e ca shqipfolesve qe me zell kryenin urdherat e atehereshme te eproreve te vet serb.Keta udbash me ndihmen e ca shqipfolseve kan bere kerdi ne Komunen e Mitrovices,Skenderajt,Vushtrris,si dhe ne ca komuna serbe ku kan qene te perfshira edhe fshatrat shqiptare.Prandaj,duke i kujtuar keto gjera qysh ne moshen rinore z.Xhelal Ferizi krijoj ndjena te fuqishme patriotike dhe si i ri u angazhua ne organizimet ilegale kunder sistemit kolonizator te atehershem te Jugosllavise.U burgos ne v.1981 ,u denua dhjete vite(nese nuk gabohem),mbajti burgun dhe me pastaj u lirua.Sot , Xhelal Ferizi ka nevoj per ndihme per t’i botuar nje numer te poezive te tija.Botimi i atyre poezive kushton para.Sic po e deklaron edhe vet nuk ka mundesi finansiare.Eshte mire t’i ndihmohet .Jam i gatshem t’i ndihmoj sikurse te gjithe tjeret…..me nderime ….Uragani_99

GURI SYLAJ
24-02-10, 01:58
Ishte nje propozim shume i sinqert nga ana ime!
Po e shoh se jo gjithecka eshte kuptu sinqerisht edhe nga Liriku e edhe nga disa antare tjere dhe me vije keq!
Une nuk kam dite se Liriku veq e ka librin ne botim dhe tash i duhen vetem leket!
I kerkoj falje Lirikut qe i jam perzi ne punet e tij se vertete ato jan ceshtje te tij .
Une ,duke i pa keto lojra ,nuk pranoj te jem pjese e asnjefar komisionit por obligimin tim do e kryej me nder.
Te tregohet Shtepia Botuese,Titulli i Librit dhe gjirollogaria ne emer te shtepise botuese, per destinacion te vecant- per librin ne fjale . Pjesen time qe te nesermen e ka ne konto.Ne asnje konto tjeter dhe ne asnje forme tjeter!!!
Une edhe propozimin e edhe kontributin i kam per Vargjet e Lirikut dhe per asgje tjeter!

lirik
24-02-10, 08:33
Ishte nje propozim shume i sinqert nga ana ime!
Po e shoh se jo gjithecka eshte kuptu sinqerisht edhe nga Liriku e edhe nga disa antare tjere dhe me vije keq!
Une nuk kam dite se Liriku veq e ka librin ne botim dhe tash i duhen vetem leket!
I kerkoj falje Lirikut qe i jam perzi ne punet e tij se vertete ato jan ceshtje te tij .
Une ,duke i pa keto lojra ,nuk pranoj te jem pjese e asnjefar komisionit por obligimin tim do e kryej me nder.
Te tregohet Shtepia Botuese,Titulli i Librit dhe gjirollogaria ne emer te shtepise botuese, per destinacion te vecant- per librin ne fjale . Pjesen time qe te nesermen e ka ne konto.Ne asnje konto tjeter dhe ne asnje forme tjeter!!!
Une edhe propozimin e edhe kontributin i kam per Vargjet e Lirikut dhe per asgje tjeter!

------------------Kjo esht ne rregull nga ana e juaj i nderuari guri sylaj
por lojen e ka lujtur tjeter kush ktu dhe hallakamen
te gjith e dijm se sa taksiratet ndodhen me para e keqperdorimet
po u permendi nji rast ne burg kur nji shqiptar beri per ne shqiptart nji veper
ne burg dhee sakatosi nje qetnik serb bukur shum e lendoj
duke e m,brojtur nji shqiptar tjeter te burgosur politik

rreth njiqind e pesdhjet te burgosur me teper
qka ishim shqiptar aty per vepra te ndryshme ,
u quam ne kembe e kerkuam para edhe nga shtepia e familjet tona dhe ja paguam avokatin trimit shqiptar i cili e la te pa aft qetnikun serb ne burg duke e goditur sepse ii doli krah djloshit trim shqiptar drenicas qe po kacafytej me shkje fyt per fyt ne puntori naten ne ndrrimine trete ne puntori
ne ishim me ndrrime te ndryshme dhe te gjith shqiptart nuk ishim ne te njejtin ndrrime te punes ne fabriken e burgut


pasi shqiptari derenicas ishte mbrojtur ishte ne vetmbrojtje nga nji grup qetnikesh aty

qetniku ai me disa serb tjer e kishin msy nji te burgosur politik shqiptar
drenicas per ta sakatosur sepse ai i biri shqipja e cili ishte ne sy te organeve jugosllave -
por ky djaloshi shqiptar tjeter trim djalosh poashtu i biri i shqipes qe ishte nga vushtrria
qe qelloj aty pran nuk e koriti token shqiptare d
he i doli krah djaloshit trim dreincas
i cili qendroj me serb fyt per fyt
ne ndrrimin enates ishin vetem dy shqiptar
qellimisht i kishin qit disa serb qetnik aty per ti provokuar ata

nder s ky djaloshi nga vushtrria e sakatosi nje serb me kaqavide
ne perleshje e siper e la invalid perjteshem

kshtu qendrojne burrat e shqipes kur esht ne pyetje nderi e kombi e mbrojtja e vllaut te gjakut bashkkombasit


Por qe te mos marr burg te rėndė ai shqipe trimi,
qe u rreshtua kah kombi i vet kah nderi e burrnia per ti ndihmuar bashkkombasit te veti t qe u tregua rrufe shqipe i doli krah vllaut shqipja shqipes vllaut te gjakut e bashkkombasit

ne kembe u qua pastaj trimi heroi i popullit Abedin Bala
dhe disa burra tjer trima
te tokes shqipe,
se toka shqipe nuk jet kurr pa skyftera e pa burrni e pa trima,
ata
pra e moren en dore situaten dhe than do te shesim edhe lopet e pasuri ne shtepi ,do u themi familjeve
per te ja paguar avokatin , kti djaloshit nga vushtrria qe rrezikonte te marr burg shum

dhe kshtu ndodhi te gjith shqiptar u obliguan qe ti ndiihmojm me perjashtim
te disa pisave qe ishin aty
disa serbofilve te poshter , qe sabotonin

dhe e dnihmuam personin tone shqiptarin me te holla ju bene te holla mjaft per ta mbrojtur avokati

nuk e lam ne balt kshtu ishte ather ndera e burrni e kohes
e sot jeni bė ndryshe por do te pendoheni
jeta pa sakrifica e solidaritet e sht e pa mundur
te jetohet
me ndershmeri, vezet sklluqe dallojn prej vezve te gjeraqines

GURI SYLAJ
24-02-10, 08:54
O Lirik burri !
Ketu as nuk eshete ceshtje trimash ,as ceshtje atdhetaresh ,as ceshtje pisash ,as ceshtje shkiesh .
Ketu, te gjithe, jemi vllezer dhe jemi nje.Pshty perpjete e bir ne surrat i thone kesaj pune.
Ketu eshte deshire miqesore dhe as me shume e as me pak,eshte nje aksion qe nese dikush po e ban lamsh jeni ju vet.Une nuk dij arsyen por ju ne njeren ane pranoni qe te bejme kete te mire per Vargjet tuaja( jo per Xhelen) kurse ne anene tjeter ,shfrytzoni edhe kete teme per te nda ne te mire e te kqi antaret e Dardanise .
Me se paku ju takon Juve ,te polemizoni e te shaheni me antaret tjere e bile as te falenderoni sepse deri tash perveq zhurmes asgje konkrete nuk po shoh ketu!Dhe, edhe nese realizohet dicka ,qe une kam besim dhe shume deshire ,mos e merr si shperblim te aktivitetit e as te bindjes suaj por thjeshte si shperblim te poezise dhe fjales se shkruar!
Dhe kur po e lexoj kete shkrimin tuaj te fundit nuk po ju besoj syve se mundesh me sjelle ketu ne kete teme krahasime kaq vullgare sepse sipas keti shkrimi ,nese e kam kuptu drejt ,te gjithe duhet t'i pergjigjen keti aksioni dhe ata qe nuk i pergjigjrn po shihet se si i klasifikoni.
Me vjen keq por kjo eshte jasht cdo arsyeje!!!

lirik
24-02-10, 09:08
lirik (http://dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890)

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 8,733
http://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gif


E bera nje llogari te vogel o Lirik!

Qe dy vite qon pluhun rreth botimit te atij libri!

O burr 1,50 euro ne dit te kishe nda, qe nga dita qe je regjistru ne ket forum ti sot kishe shku e e kishe shti ne shtyp librin e poezive tua, e nuk ishe ardhe ne ket dite me u tall njerzia me ty!

.................

Ti zonje e hekurt qe ne vend te bukes han hekur shpirtin e paske
hekur te ftoft teper ne rrethuar ne rreth te hekurt dil pa ne lirine e emocioneve e ne fushat e gjera te humanizmave fluturo e mos rri ne kafazin e hekurt ku nuk ka emocion
seose jeta nuk esht kafaz por hapsira fluturimesh neper pervoja e ndjenjado te ishte mire te jesh pa k ma ndryshe sa u perket arsyeve dhe emocioneve njerzore

un dua ti tregoj popullit se shqiptart nuk e lshojn n jeri tjetrin
dhe jan gjallė nuk jan degjenruar por kan nje krize momnentale por nuk e lshojne fisnikrine e te vetin

dhe kjo veper tregon solidaritetin e shqiptarit ndaj shqiptarit e nxene optimizmin dhe shpirtine tjeterit
secila veper ne fshat ndaj nji te varfri ose nevojtari e nxene optimizmin dhe shpirtine fshatit prandaj vepra e mire jehon ne shtat katune thone te vjetrit
dhe i nxene shpirtat tjere prandaj vepra humanitare ka jehone


harrove ti periudhen familja e mbane familjen

e qfar kohrash kaloj kombi yne per mbijetesa mos qani tash keni be per veten tuaj te gjith aq sa keni mundur per ta gzuar token e te parve


ne duhet ti kthehemi shpirtitt e arbrit

mos qit veze ne kandar s e nuk jemi judej as serb por bujarė shqiptar

dhe duhet te kthehet shpirti dhe bujaria shqiptare
a i ke pa ti shqipet njerzt ne shqiperi te jepe shpirtin e ta len aty ne
dore kur esht mne pyetje solidaritetiti e bujaria
kur esht nevoja per bamirsi ata jan kavaler dhe trima dhe bujare


a nuk duhet te ju ngjajme sa do pak me diqka vllezerve tane te gjakut shqiptari duhet ti ngjaj shqiptarit

mos u
beni q yqe se qyqja ka mbet simbol i te gjith popujve
vetem per qyqari dhe kurr nuk sjell bereqqet

pra nese populli e shef s e ne librin e lirkut moren pjes me qidra bashkatdhetar

kjo do te ua nxej popullit shpirtin dhe shpresen

do te ua ringjallė ne optimizem

s e megjithat populli shqiptar nuk e lshon te vetin
dhe nuk do te behet kurr egoist vetiak e qyqare
per ta lene te vetin ne balt per asnji qmim e ata biznesmen rrenacak
qe me premtuan
e disa qe per nji dinar bien ne bunar do te mbeten me ftyre te pshtyre
mos u beni kaq shpirtvegjel per nji dinar me ra ne bunar se
ne at boten tjeter krimbat do te na hane ne varr e dinari do te vazdoj lojen me zjgyrine ti pra nuk do e merrni me vete ne varr te krymbat
prandaj mos u tallni se talljet nuk jan te mira secilit i vjen vera kah dera dhe
nese dikush ndegjon se jan tall nji forum njerzish me nji njeri per keto shkaqe
turpi do te bie mbi ju jo mbi mua sepse ne prova do te bini ju
nuk i dihet ndoshta nji dit vini ne markaten time per te ble diqka
kjo bote keshtu esht ne dikur ishim shpie pasur me breza te nje fisi te lashte
me tradite shqiptare gjysh pas gjyshi kishin punuar per te siguruar arin e pasurine por ua mori partiano qetniku shka pas luftes se dyt botrore na plaqkiti dhe perseri babai deshti te ben mulli modern dhe makineri drithi ne kohen kur njerzit fshinin lamen me kuaj ai shkoj ne voejvodine dhe mori makineri dhe perseri e rrezuan ne kohen rankoviqit
perse te qesh dikush me ne nese na rrezuan serbet armiq si shum familje shqiptare qe u rrenuan e u masakruan nga po ai armik shekullor
se pak ka familje qe i ka fik serbi me pasuri e me traktora e me kombaja e me qka paten qka ka ktu per te qeshur dikush
qeveria do te duhej te ndertoj nje banke kombtare dhe ato familje te sakatosura patriotike dhe qe kan posuar dėmtime neper kohra e vite ata
ti ndihmoj me kredi te volitshme e jo qeveria te paraqitet e shurdher nda j mjerimit e varfris kombtare qe na e shkaktuan armiqt shekullor neper shekuj

Murgesha
24-02-10, 10:54
Po Lirik ndoshta edhe jam zonje e hekurt, ndoshta edhe ha hekur, por paran time e jap aty ku une mendoj se duhet, e jo neper trima e dallavergji te netit.
Te njejtin problem e kemi pas ne familjen time per botimin e nje libri, por nuk kemi ardh ne Dardani me kerku ndihma. E kemi botuar pa kurrfar problemi dhe pa ja marr askujt asnje cent. Kemi punu Lirik ne ate drejtim shum dhe e kemi gjet menyren, e jo sikur ti qe rrin 24 ore neper forume duke u munduar te bindesh se vepra jote qenka ne te mir e vetem ne te mir te forumgjinjve (ose popullit) siq po e quan ti.

Jam me se e sigurte se edhe ti do ta kishe gjet menyren per ta botuar librin tend, (pse jo edhe duke kursyer) por ja qe te eshte mbush koka se neper forume do te gjejsh sponzoret e tu, e une po ta them me bindje te plote qe shumica prej tyre te qojn te kroi e nje pik uje nuk ta japin, perjashto talljen qe po ta bejne haptazi se tjeter nuk do te gjesh neper forume!!!!

Gentiani
24-02-10, 11:15
O Lirik... mua me ka dalur nje pune matane Oqeani, e ndoshta per nja nje vite nuk dal me ketu :tongue: Ku paskam mbetur more Shponzorat ?!

E more ti Lirik, me pas lyer buken vetem me margarine, ama pa marmellade edhe shtepijen tre kateshe kishe mundur ta ndertosh deri tani, plus asaj mos me u pas futur ne Internet, me shpenzimet e tij, kishe mundur edhe nji limuzine me ble :wink: :tongue:

Shko hape konton, behemi sa behemi kismet deri veres e boton librin, keshtu qe per kurreshtjen e tane qityne qe jane zateten ne 10 evra, e organizojme edhe nje mbremje poetike diku ne Kosove e edhe takohemi me anetaret e forumit.

Edhe ne fund per inat te Rundaways edhe tjereve qe nuk po japin pare te ja leshojme kengen ne kupe te qiellit: eh pijna wiska dhe kukakolla :tongue:

Pershndetje Lirik

P.S. Edhe nji mos harro se, se hiq mos me pas njete me ti lexuar poezite, ta blejne vetem nga kurreshtja me pa kush jane Shponzorat... te shitet libri si buket e furres!

panta_rhei
24-02-10, 11:16
Ishte nje propozim shume i sinqert nga ana ime!
Po e shoh se jo gjithecka eshte kuptu sinqerisht edhe nga Liriku e edhe nga disa antare tjere dhe me vije keq!
Une nuk kam dite se Liriku veq e ka librin ne botim dhe tash i duhen vetem leket!
I kerkoj falje Lirikut qe i jam perzi ne punet e tij se vertete ato jan ceshtje te tij .
Une ,duke i pa keto lojra ,nuk pranoj te jem pjese e asnjefar komisionit por obligimin tim do e kryej me nder.
Te tregohet Shtepia Botuese,Titulli i Librit dhe gjirollogaria ne emer te shtepise botuese, per destinacion te vecant- per librin ne fjale . Pjesen time qe te nesermen e ka ne konto.Ne asnje konto tjeter dhe ne asnje forme tjeter!!!
Une edhe propozimin e edhe kontributin i kam per Vargjet e Lirikut dhe per asgje tjeter!

Njo 20 her po bohen qe je kah na tregon qe "ishte nje propozim teper i sinqerte nga ana ime"!
Pse ki kaq shume nevoje me na tregu more burr?
A nuk mendon se u bo boll tuj e shfrytzu nje forum virtual per me shite burrni, ndershmeri, sinqeritet, e humanizem.
Po shkruaji more xheles a meles e lirikut ne privat, disa here ketu e ka dhene e email0in e vet. Shkruaji edhe geges e atij tjetrit ne privat e beni ēka t'u don qejfi... por, ju lutem, mos na shitni pordhė ksajde pari.
Pordhė tė tipit "xhela osht mut, por ja qė unė jam tepėr burrė i mirė edhe po i ndihmoj"!!!

Kqyre more vevtveten, ndihmoje vetveten... mėsoje vetveten se kėnd duhet ta ndihmosh e kėnd jo. Ē'ke me tė tjerėt???


p.s. sa pėr temėn,
personalisht qitij xhelalit a lirikut, ia kisha mbushė gojėn buk edhe e kisha kputė dru sabah e aksham... s'po ia duroj dy rreshta bajat qitu per dy minuta ne forum, e le mo me ia financu "vargjet e hamamit"!
Tuj i nderu e tuj i respektu dallaverexhinjtė e mangupat e haramat e tillė, qė shiten melaqe, gjithmonė e ka hangėr m*tin shqiptaria. Nga sinqeriteti i budallavt.

roadrunner
24-02-10, 11:25
Pom vje keq po rundaway (qysh po i thu ti :tongue:) e paske keqkuptue. Ne fakt ishke e kunderta. E sa i perket sa kush ka, secili per kaqik te vetin :wink:...e ti n'kofsh bugji, qu shko botoja veq vet paske pare e mos i prit tjeret :D hahahahahO Lirik... mua me ka dalur nje pune matane Oqeani, e ndoshta per nja nje vite nuk dal me ketu :tongue: Ku paskam mbetur more Shponzorat ?!

E more ti Lirik, me pas lyer buken vetem me margarine, ama pa marmellade edhe shtepijen tre kateshe kishe mundur ta ndertosh deri tani, plus asaj mos me u pas futur ne Internet, me shpenzimet e tij, kishe mundur edhe nji limuzine me ble :wink: :tongue:

Shko hape konton, behemi sa behemi kismet deri veres e boton librin, keshtu qe per kurreshtjen e tane qityne qe jane zateten ne 10 evra, e organizojme edhe nje mbremje poetike diku ne Kosove e edhe takohemi me anetaret e forumit.

Edhe ne fund per inat te Rundaways edhe tjereve qe nuk po japin pare te ja leshojme kengen ne kupe te qiellit: eh pijna wiska dhe kukakolla :tongue:

Pershndetje Lirik

P.S. Edhe nji mos harro se, se hiq mos me pas njete me ti lexuar poezite, ta blejne vetem nga kurreshtja me pa kush jane Shponzorat... te shitet libri si buket e furres!

Gentiani
24-02-10, 11:41
Pom vje keq po rundaway (qysh po i thu ti :tongue:) e paske keqkuptue. Ne fakt ishke e kunderta. E sa i perket sa kush ka, secili per kaqik te vetin :wink:...e ti n'kofsh bugji, qu shko botoja veq vet paske pare e mos i prit tjeret :D hahahahah

Hey roadrunner,

A vjen me hanger qebapa dhe sytliasha masnej te ai restoranti, qysh e pat more emrin :tongue:

Hajdeni, jepne lekun - euron. Une nuk mund i lexoj vetem 1000 copa te librave poezive... Kush hyne ne teme, automatikisht obligohet te marre pjese ne Aktion.

Ha,hahahaaa Lirik, mos u merzite per ate pune, se shkojna ka te shkojna na flake e marojna edhe mos nije per ate pune, se sha zoten qita i kena mund na ku kena lujten top, e ēka i ka ra me neve: te Zabeli, te Arat e Hasanit... te Hasjaneve... bile kur te behen nervoz ja nisin edhe me gjujten e me sha... Ama mos u merzite se me Championa ke pune :wink:

Ika njehere, se fill i qojne... a e din ketyne herave, ka ndodhe e qojshin korrilin fshisen ne dore edhe hajde dilni prej klase se po fshij une qitu, a qe na pengonte ne ore mesimore nuk e bente hiē me mend.

Shakate anash, ama deri veres librin ke per ta botuar !

roadrunner
24-02-10, 11:45
Valla bash mi kana, po pe lojm neser se sot kam Thai Massaman.....veq ti pagun a, se mu sma qet xhepi :PHey roadrunner,

A vjen me hanger qebapa dhe sytliasha masnej te ai restoranti, qysh e pat more emrin :tongue:

~AnnA~
24-02-10, 11:50
Padyshim qe jam pro kesaj ideje.Liriku ka dhe perkrahjen time...

ps:E paskeni zgjat e paskeni bere litar kete pune per 30-50 euro...

lirik
24-02-10, 16:58
Shumė marak shqiptarėt nė "organizime" jashtėinstitucionale a??!! Shumė!

Arsyetohet, megjithatė!

Nostalgji pėr epokėn e shkėlqyeshme tė menagjimit tė fondit tė trepėrqindėshit... si dhe kontribuetin.


Mjer liriku!

Mjer letėrsia shqiptare... qindra mija tirazhe me poezi botohen brenda vitit ne Kosove e Shqiperi...
Vlera e tyre! Futja p.... p.... pluhur mbulese e harrese... as me e "kallė" zjarrin s'ia vlen me to.

...........
Populli e ka kuptue se vetem ata qe e kan nanen shkine e baben ashkali te shqiptarizuar

dhe jan pjelle e rankoviqve e millosheviqve e urrjen
liriku n

dhe pres nga populli qe ti denoj ktra tradhtarė dhe te ju gjuhen te gjith e te ja mballin gojen kti ushkuri te zgidhur te shfrenuar e te neperkembur

goj qorape
e te ua mbyll gojen me pleh ktyre ashkalive meleza

si kti phanta rhei
qe nji person me ne imeil privat me tha ky phanta rhei e ka nanen shkine tha
dhe jan brez pas brezi fanilje rankovq

i njoh tha por nuk ua di adresen s e ku banojne

e kam pas te veshtir dikur kur populli nuk e kishte te kjart se tash ai shqiptar q ee din veten ghjak shqiptari e veq pak ka ndjenje sa do te voge
per drejtesi e
vatan e din tash se lirikun vetem serbofilat po ee sulmojne
ata q ejan te porositur per ket qllim nga dikush te paguar dhe te nxitur
populli esht ne anen time e jo te tradhtarve
me konkuru un per deputet te pavarur te kosoves per disa dit vetem me dal neper tubime ma japin voten me mija por ne anen tjeter dalin edhe armiq
te ndyre por un nuk hy ne politike nuk dua edhe kshtu mjaft kam armiq
se me hy atje me hane per se gjalli hijenat me duhet ta kem ushtrine me vete se ka shum hijena dhe te rrezikshme qe ja n shit e jan ne sherbim te huajve ata e shesin baben nanen vllaun e gjithqka se jan hijena shtriga vampirske me gjak te prishur

lirik
24-02-10, 17:03
Po .Edhe une e kuptoj keshtu kete teme!
Dhe jo te holla per ceshtje kombtare e per takime me bashkatdhetare!!
Une ndoshta edhe kam gabu por kam deshire me i thene fjalet shkurt ,kjarte dhe shqip.
Edhe ne pune mundohem me qen i tille .Brenda mundesive; shpejt dhe shume transparent!!
Lirik mos e ban lamsh tash!!

----------------

nese un shkoj ne takime te ndryshme shkoj ne shpenzime te mia akoma kuij lek nuk i kam kerkuar ne makinen time kan hyp shum njerz pa lek iha sa e sa sherbimet ua kam ba un njerzve pa lek
nuk ka njeri q emund te thot me ka kekruar liriku lek vetem ka numer te madh te njerzve q e jeten dhi binaret ejetes i kan nga un sot jetojne ne luksuz kan edhe firma se binar i qita un pra te merremi vesh

Gega 1
24-02-10, 18:04
Lirik,
ndegjome cka po te them,se s`te bie keq!
Lej komenentet e gjata, se nuk te sjellin asnje te mire!

Merre e qele xhirollogarine dhe sille ketu, me detajet e nevojshme.
Sot jemi me 24 shkurt.Deri pas nje jave, shumica i marrin rrogat dhe kush don me te ndihmue,ka me te ndihmue mbrenda ketyre 10 diteve te ardheshme.Kush s`te ndihmon brenda 10 diteve te ardheshme,s`ka me te ndihmue ma.
Une po te tregoj qe tani : nga une i ke 50 Euro.Vetemse nuk ta lejoj te ma besh emrin publik!

lirik
24-02-10, 18:11
O Lirik burri !
Ketu as nuk eshete ceshtje trimash ,as ceshtje atdhetaresh ,as ceshtje pisash ,as ceshtje shkiesh .
Ketu, te gjithe, jemi vllezer dhe jemi nje.Pshty perpjete e bir ne surrat i thone kesaj pune.
Ketu eshte deshire miqesore dhe as me shume e as me pak,eshte nje aksion qe nese dikush po e ban lamsh jeni ju vet.Une nuk dij arsyen por ju ne njeren ane pranoni qe te bejme kete te mire per Vargjet tuaja( jo per Xhelen) kurse ne anene tjeter ,shfrytzoni edhe kete teme per te nda ne te mire e te kqi antaret e Dardanise .
Me se paku ju takon Juve ,te polemizoni e te shaheni me antaret tjere e bile as te falenderoni sepse deri tash perveq zhurmes asgje konkrete nuk po shoh ketu!Dhe, edhe nese realizohet dicka ,qe une kam besim dhe shume deshire ,mos e merr si shperblim te aktivitetit e as te bindjes suaj por thjeshte si shperblim te poezise dhe fjales se shkruar!
Dhe kur po e lexoj kete shkrimin tuaj te fundit nuk po ju besoj syve se mundesh me sjelle ketu ne kete teme krahasime kaq vullgare sepse sipas keti shkrimi ,nese e kam kuptu drejt ,te gjithe duhet t'i pergjigjen keti aksioni dhe ata qe nuk i pergjigjrn po shihet se si i klasifikoni.
Me vjen keq por kjo eshte jasht cdo arsyeje!!!
................

Guri sylaj nuk them se nuk ke kualitete kurfare
por edhe te meta kishe nuk kishe prirje me i drejtu akuzat ku duhet dhe vetem te fortit po ja mbajshe krahun

po nuk po hy ne ato ane me ti cekė nji nga nji te metat


por ti ishe nji njeri nga njiher si ai i ktynehershit
mos ke qka me i ba samarit


e bjeri kalit pa faj


kadal bre burr per q arsye po me fajson ti mua ashtu
lidhje e pa lidhje

a je ne toke te bukes qka flet ti apo nuk je ne tok te bukes
a je normal ti me te vertet apo mos ke probleme üpo ti a e ke mend e sy me pa kush po i nis provokimet e kush jan ata e ti si moderator e etika e ejeote e moderatorit e drejtesis ku esht bre a je bre ti qenje njerzore e rrin ti ne ket plane t a ku e paske msu tui drejtesine
apo nuk po guxon me ja qel gojen shkavbellit phanta rhei as ti as te tjeret a qka


ti me thua mua thue lej pisat te rrijn ne qafe lirik baj krjt pisat e botes ne qafe e fasjosje veten a je bre ti normal pash buken


pse bre bnurr po silelsh kshtu pa pik drejtesie

po a ke gjak ti q e te ecė neper damarė e po e sheh ti kush po provokon po edhe kta lexues bre a jan njerz kta po kta ty edhe phanta rhait duhet me ju than ju pome provokoni lirkun se jo liriku ju
liriku veq po reagon ndersa ju po ja nisni merre se cilen teme jan faktet dhe datat kush po i nis sulmet
ti e phanta rhei po ja beni si serbia sulmo e provoko e fajso viktimen
qe po mbrohet boll ma vertet boll mapo le bre mos ja kaj nanen a je ne mend ti

vertet po len pershtypjen qe je nje tip i veqant
deri kur ma do te me fjasosh mua kur te tjeret nisin provokimet e atyre as nji fjal nuk po guyon me ut han se nuk po ta mban me ata veq mua po me gjuhesh qka me te than ty tjeter


jam i bindur se edhe millosheviqi me dal ktu e me me sulmua mua
ajtor me len
mua boll bre jaran ec udhes tande kqyr punet tua
se nuk te kam kurfar borgji
mos akuzo lidhje e pa lidhje akuzoje at lehperin phanta rhaei q eja ke rrit mendjent ti at far shkavelli

nes e nuk ke zemer me u drejtu aty ku esht faji e sherri enisma e trubullimeve

qednron gjarpi ekush po helmon forumine me i ra ati ne krye mos ju kap njerzve te pafajshem ku esht fajtori qe gjithqka po e devijon
perse nuk po ja terheqni vrejtjen kti phanta rhaie asnjiher
per fyerje e provokime si staf i forumit keni te drejt ti thoni permbaju rregulalve dhe normave etike te dialogut
e mos fol pa hjeshem e me fyerje kush me fyen normal ja kthej kush sillet me mua korrrekt sillem korrekt gjithqka reciproke esht
rrespekti esht i ndrsjelltenoll ma edhe ti ne qdo diskutim qe me drejtohesh permban se paku nji fjale akuze pa baza pa lidhje
vetem pse nuk po ke guxim me u drejtu kah adtesa e fajit as ti as disa tjere
pse nuk po i thoni asksuh kti phanta rhei baju prej forumi je i pa deshirueshem nuk le kend ne forum pa e provoku
pse hajt pse na u pergjegjni te gjith si lejohot ka far lahperi ktu e guxon te em fyej mua ku guyon ky far pshurrqi i lig
e i shtremt ky far kurkushi edhe ne enderr me e pa me e fye lirikun
pse elejoni ju i gjith forumi dardania duhet te ja tregobni vendin ktu provokatori manjak
e sa per ndihmat lene pash zotin se u beme hore para botes me e lexu ndonji i huej ket e me i raportu kombi tt e vet me i than shqiptari per dhet euro vret vehten ik bre pash zotin

gjermani e gjith bota e kombet botrore
shkojn kalojn dete e oqeane e rreziqe

e shkojn neper temete e rreziqe ne me s te fiseve te egra
shkojn e qojn ndihma humanitare e ju per nji aksion hua ktu
per dhet euro na trupruar pasj besen ik bre guri sylaj se u beme hor para botes
e kam fjalen per disa njerz ktu q eper dhet euro varin vehten

thue se u ba nami yyyyyyyyy 10 euro qka u mor vesh kjo bre


e sa per
lirine leni njerzit le te shfaqin mendimin e vet

vijn edhe tjer e shfaqin mendimin e vet ktu

qka u mor vesh kjo

as fjalen e lir nuk po e leni

hala nuk jan ba dhjet persona e yrysh ne fjale te rrebavta


leni behen nja dy treqind vet
secili i jep ka 10 euro e hajt qe nami nuk bahet
per dhet euro

qka u ba me u hallakat kshtu me kto nerva

zjermin po ja shtin temes

rri bre vlla aty mos akuzo ma ti e ke krye fjalen e punen tende
je ba i merzitshem me akuza te pa baza pa lidhje

qka u mor vesh q e po del dhe fjalen e par yrysh e ne akuza
lirikut thue se ta kam qfaros fisin e fshatin

po ti a po e shef at qetnikun phanta rhei

se qfar plehu qet prej goje ai faqezi i pjerdhur

qe te nxene ne gjak duke te provokuar ne qdo rast q e i jepet
se e nxite milica kshtu e ka emrin nana e tij e baben e ka shqiptar kishe ky far imbecili ky far virusi qe nuk la teme as njeri pa nervozu


a din me lexu ti guri sylaj a ke sy a ke lexu ndoj her ti diqka te phanta rhei
fjalete ti psohtruese qe ua drejton te tjerve dhe nenqmuese eprovokuese
a ja keni terhequr vrejtjen ju ndojher kti njeriu si staf q ejeni perse e privilegjooni ket pervers te fjales te provokoj pa faj njerzit qfar faj i kankti njerzit qe ky i sulmon ne qdo rast ky far dilingjije


apo nuk e meriton ky phanta rhei me e shti dikush
ne dore e me e pjerdhe hu gardhi me e rrotullu ne shpine ene bark hala ky
nuk ka hi aty ku duhet ku luan arusha neper therra se kish vallzu ky neper therra
por si duket hala nuk paska ra ne hundlesh
e ti o guri sylaj nuk po guxon ati as ni gjys fjale me ja qel gojen edhe pse shum mir i gjith forumi po e sheh se qka po shkruan ai

edhe pse fjalt i ka qetnike shkinore
po e shef mir po nuk po mundesh as niji fjal as gojen me ja qel

e qka me ba e turr e yrysh ne lirikune pa faj veq pse liriku qdo kund po e mbron nderin dhe dinjitetin
deri sa nuk jam dorzuar ne kthetra te qetnikve qe hanin mish njeriu nuk e kam ndermend as tash me ju dorzue pshurrananve si phanta rhei e kush do tjeter qe emsyn lirkun
kut t e ja mban le ta msyn lirikun
pasi q eky far pshurrani tha do e kisha rrah lirikun qdo sbah hu gardhi
le te ma msyn nes eja mban ushkur i e jo me leh pas gardhi
kush e ka msy lirikun e k gjet taksiratin e ka puth token
liriku nuk sulmon njeri por kur e sulmon dikush liriku shum mir din te mbrohet

edhe fizikisht qka edhe ligji thot kur je ne vetmbrojtje
je ne vetmbrojtje le te ma msyn ky phanta rhei nese ja mabn zuza meqense tha ashtu per hu gardhie ke bre ti burrni hiq o guri sylaj a je ne mebnd ti a ke sy me pa
e ke zot ti a familje a kuran abibel a drejetsi e qka je bre ti
qe vatzhdimisht me gjuhesh me akuza po a po e shef ti se deri me tani te gjith q eme kan sulmuar ata e kan fillu sherrin e un vazhdimisht jam ne vetmbrojtje asnjiher jo ne sulm as nuk kam fillu asnjiher i pari sulmin ktu secili nga mija emija lexues e din ket fakt qfar qenjesh jeni ju bre

qe nuk e flisni drejtesine

ik bre mos kaj loken ma boll tash
thuj phanta rheit mos ha mut me nder me than

me e hap qat goje pleh qorape e ke kshtu thuj lirisht se e meriton

ai po i ben te gjitha temat qorbe jo liriku drejtoje pushken kah duhet

ja thuaj phantarhaei
dil thuj me e mer e mbiemer e adrese ne se je burr

mos i mshef mbas ushkuri

tregoe emrine mbiemrin thuaj nes e je burr e adresen

kshtu thuaj ati qetniku e jo turr e ne lirikun e pa faj

po s po ta du as ndihmen hiq bre

kur je ksi tipi gjithmone e kisha zanat me akuzu aty ku nuk duhet
pa faj e pa fakte

e me ju gjuajt te pafajshmve ne qaf

boll ma me te vertet se e ke teprue i ke kalue te gjith kufijt me akuza pa lidhjeshko kapju ati qetnikut phanta rhait qe me mija lexues po eshohin qe po provokon e nuk po len kund trem pa e zhgarravit
e pa ekthye ne sherr pse liriku
ai qe po qet pleh te shkieve per goje ati phanta rhai
thuaj ati

po jo lirikut pa kurfar faj

dhe un po i them edhe foruimistve ktu te dardanis

kush ka gjak shqiptari turrjuni kti qetnikut phanta rhei

se ky qind per qind shka esht ky gjak shqiptari nuk ka

po do shok te mi e paskan lexue ket tem e me than ne imeli privat
ket phanta rhaie
jemi duke epercjell mos ke merak se do ta gjejm herdo kur do

Skyfter
24-02-10, 18:25
Me gjith respektin qe kam per ju i nderuari Lirik, jo 100euro apo 50euro por asnje cent hiq nuk do te jap per promovimin e libres suaj!Sincerisht

murrizi
24-02-10, 18:33
...................
hajt murriizo rri se mir je aty ti se prej teje nuk po lyp
kush gjė
faliminers Lirik, mpaske shlirue bre burr.

lirik
24-02-10, 19:52
Me gjith respektin qe kam per ju i nderuari Lirik, jo 100euro apo 50euro por asnje cent hiq nuk do te jap per promovimin e libres suaj!Sincerisht


po kush po te pyet ty diqka qfar faktori je ti
a kush te tha ty diqka a mos te pyta diqa kush pergjegjet pa
e pyet ma mir me hesht e me ndejt ne punen tande se me dal e me fol diqka pa ty pyet kerkush kurgja veq njerzt e kqi bejn kshtu si ti

shyqyr q e nuk mbetet njeriu ne duart tua te njerzve si ti qe as ethet nuk ja jep kuj po ka din ti qka esht mshira e bujaria e vyrtyti veq me ta sjell tjeter kush lirine


pom ti as te plagosurit nji pik uj nuk ja jep
veq ke qef me ta

lirine tjeter kush me ta pur per s gatshmi
e ti me pjedrh mbi at liri
si magjupi kur e ka ngrene kalanicen ka dhie me nder me then ne te
ksi far sakatash qka i duhen vatanit
ksi mosmirnjohsash ka jan nji numer si ti

lirik
24-02-10, 19:54
faliminers Lirik, mpaske shlirue bre burr.
............
hajt bre ,muriiz
se ka njerz ktu qe edhe pamvarsinė e vatanit me ma dhanė
nuk e marr prej tyre le at pune bre burr
mos u merr me kto pune ta pafsha hajrin
hajt djali i bacit udhes tande

Gentiani
24-02-10, 20:10
Ha,hahahaaaa o Lirik, mos u nervozo, se librin do ta botosh. Mjaftojne disa nofka qe po i shoh ketu dhe qe e kane me sinqeritet.

Ama, qe ja ke rrezuar komisionin per toke, :tongue: aty me ke bindur qe duhet te ndihmohet. :smile:

Shnetje Lirik edhe ruaju se keta ne momentet kapitale; o je afer me nxene ndonje femer, o me me botuar ndonje liber ta bejne dredhine, nuk ja kam besen une ketyre qitu.

Qishtu edhe Luigj Gurakuqit ja kane marue, vraj e shaj plus edhe tradhetore duke e quajtur pisat.:redface:

lirik
24-02-10, 20:12
Ti zonje e hekurt qe ne vend te bukes han hekur
shpirtin e paske hekur te fftoft
teper te rrethuar ne rreth te hekurt ,dil pak ne lirine e emocioneve e ne fushat e gjera te humanizmave fluturo ,


e mos rri ne kafazin e hekurt ku nuk ka emocion

sepse jeta nuk esht kafaz por hapsira fluturimesh neper pervoja e ndjenjado te ishte mire te jesh pa k ma ndryshe sa u perket arsyeve dhe emocioneve njerzore

un me ket solidaritet dua ti tregoj popullit se shqiptart nuk e lshojn n jeri tjetrin

dhe jan gjallė

nuk njerzt jan degjeneruar por kan nje krize momnentale
por nuk e lshojne fisnikrinė solidaritetin e te vetin

dhe kjo veper tregon solidaritetin e shqiptarit ndaj shqiptarit
e nxene optimizmin dhe shpirtine tjetrit
secila veper
solidare ne fshat apo ne qytet ndaj nji te varfri ose nevojtari e nxenė optimizmin
dhe shpirtin e fshatit te fshatarve ose te qytetarve

prandaj vepra e mirė jehon ne shtat katune thone te vjetrit

dhe i nxene shpirtat tjere prandaj vepra humanitare ka jehone


harrove ti periudhen familja e mbanė familjen

e qfar kohrash kaloj kombi ynė per mbijetesa mos qani tash
keni be per veten tuaj te gjith aq sa keni mundur per ta gzuar token e te parve


ne duhet ti kthehemi shpirtit t e arbrit

mos qit veze ne kandar s e nuk jemi serb por bujarė shqiptarė

dhe duhet te kthehet shpirti dhe bujaria shqiptare

a i ke pa ti shqipet njerzt ne shqiperi se si tė jepin shpirtin e ta len
aty ne dore per tu solidarizuar

kur esht ne pyetje solidaritetiti e bujaria
kur esht nevoja per bamirsi ata jan kavaler dhe trima dhe bujare


a nuk duhet te ju ngjajme sa do pak me diqka vllezerve tane te gjakut

shqiptari duhet ti ngjaj shqiptarit

mos u
beni q yqe se qyqja ka mbet simbol i te gjith popujve

vetem per qyqari dhe kurr nuk sjell bereqet

pra nese populli e shef s e ne librin e lirikut moren pjes me qindra bashkatdhetarė

kjo do te ua nxej popullit shpirtin dhe shpresen

do te ua ringjallė nje optimizem

s e megjithat populli shqiptar nuk e lshon te vetin

dhe nuk do te behet kurr egoist vetiak e qyqare

per ta lene te vetin ne balt per asnji qmim e ata biznesmen rrenacak

qe me premtuan

e disa qe per nji dinar bien ne bunar edhe atra dinar i kan haram
se e dijn ata si i kan fituar


do te mbeten me ftyre te pshtyre

mos u beni kaq shpirtvegjel per nji dinar me ra ne bunar

se
ne at boten tjeter krimbat do te na hane ne varr

e dinari do te vazhdoj lojen me zhgyrin e ti, pra nuk do e merrni me vete ne varr te krymbat ,
prandaj mos u tallni se talljet nuk jan te mira secilit i vjen vera kah dera dhe
nese dikush ndegjon se jan tall nji forum njerzish me nji njeri per keto shkaqe
turpi do te bie mbi ju,

jo mbi mua sepse ne prova do te bini ju


nuk i dihet ndoshta nji dit vini ne markaten time per te ble diqka

kjo bote keshtu esht ne dikur ishim shpi e pasur nji nder ma te pasurat e kohes
me breza te nje fisi te lashte shqiptar


me tradite shqiptare gjysh pas gjyshi
kishin punuar per te siguruar arin e pasurin
e por ua mori partizano qetniku shka regjimi i rankoviqit e titos

pas luftes se dyt botrore

na plaqkiti dhe perseri babai deshti te ben mulli modern
dhe makineri drithi ne kohen kur njerzit fshinin lamen me kuaj
ai shkoj ne vojvodine dhe mori makineri per qerimin e drithit
dhe perseri e rrezuan ne kohen rankoviqit ja moren makinerit e shtrejta
drithin dhen e dhi bulmet para bagti e ari e napaloona para qe ne kto kohra do ishim firma numer nji ne trojet shqiptare

perse te qesh dikush me ne nese na rrezuan serbet armiq si shum familje tjera shqiptare qe u rrenuan
e u masakruan nga po ai armik shekullor
ktu ka faj tjeter kush q epo na shkel sot pamshirshem nuk ka faj serbi ma tjeter kush ka faj


se pak ka familje qe i ka fik serbi me pasuri e me traktora e me kombaja e me qka paten
qka ka ktu per te qeshur dikush


qeveria do te duhej te ndertoj nje banke kombtare
nacionale jo me na lan nen kthetrat e reifesien bankes e bankave tjera qe pijn gjak shqiptari
dhe ato familje te sakatosura patriotike
dhe qe kan posuar dėmtime neper kohra e vite nga armiku ata
ti ndihmoj me kredi te volitshme per rimekembje

e jo qeveria te paraqitet e shurdher nda j mjerimit e varfris kombtare
qe na e shkaktuan armiqt shekullor neper shekuj sidomos familjet patriotike shqiptare qe i rrenuan pamshirshem
un e kam pas te ndaluar me ligj punsimin dhe studimin perjetsisht ne trojet e ish jugiosllavis kur disa benin kumari me shka e tregti e jarani me shkiet e shkines dhe menjiher sa ndrroj koha u bene patriota ndersa ne ish familjet patriotike shqiptare jemi shlye nga atdheu edhe si banore
kshtu e ka kjo far bote allashqiptar qe

lirik
24-02-10, 20:14
Ha,hahahaaaa o Lirik, mos u nervozo, se librin do ta botosh. Mjaftojne disa nofka qe po i shoh ketu dhe qe e kane me sinqeritet.

Ama, qe ja ke rrezuar komisionin per toke, :tongue: aty me ke bindur qe duhet te ndihmohet. :smile:

Shnetje Lirik edhe ruaju se keta ne momentet kapitale; o je afer me nxene ndonje femer, o me me botuar ndonje liber ta bejne dredhine, nuk ja kam besen une ketyre qitu.

Qishtu edhe Luigj Gurakuqit ja kane marue, vraj e shaj plus edhe tradhetore duke e quajtur pisat.:redface:heeeeeee more gentian te faleminderit ty shum qe po me perkrah
i drejti e ka vendin vetem ne grope bota esht e te shtremberve

lirik
24-02-10, 20:16
[quote=lirik]----------------

nese un shkoj ne takime te ndryshme shkoj ne shpenzime te mia akoma kuj lek nuk i kam kerkuar ne makinen time kan hyp shum njerz pa lek
iha sa e sa sherbimet ua kam ba un njerzve pa lek

nuk ka njeri q e mund te thot me ka kerkuar liriku lek
vetem ka numer te madh te njerzve q e jeten dhi binaret e jetes i kan nga un
sot jetojne ne luksuz kan edhe firma
se ne binar i qita un pra te merremi vesh ka pas nga ata qe kur kan ardh ktu
nuk kan dit me shku as me lyp buk ne dyqan i kam qu per dore ne dyqan
po vesht po u rritkan te dikuj s ka ma keq se me u rrit vesht e po

Gega 1
24-02-10, 20:35
Ha,hahahaaaa o Lirik, mos u nervozo, se librin do ta botosh. Mjaftojne disa nofka qe po i shoh ketu dhe qe e kane me sinqeritet.

Ama, qe ja ke rrezuar komisionin per toke, :tongue: aty me ke bindur qe duhet te ndihmohet. :smile:

Shnetje Lirik edhe ruaju se keta ne momentet kapitale; o je afer me nxene ndonje femer, o me me botuar ndonje liber ta bejne dredhine, nuk ja kam besen une ketyre qitu.

Qishtu edhe Luigj Gurakuqit ja kane marue, vraj e shaj plus edhe tradhetore duke e quajtur pisat.:redface: Gentian. puna jote po del kurgjo hiq.Ty a deri ne vere me te prite a? Vec pashe Zotin mos me thuaj qe je diku i rrethit te Presheves,se me deshpron shume! Pikerisht per faktin qe nga atje i kam shoket me te mire.

Gentiani
24-02-10, 20:52
Gentian. puna jote po del kurgjo hiq.Ty a deri ne vere me te prite a? Vec pashe Zotin mos me thuaj qe je diku i rrethit te Presheves,se me deshpron shume! Pikerisht per faktin qe nga atje i kam shoket me te mire.

He shume detaj interesant, prej nga i ke shoket ti? :wink:

Shko formo komisjonin !

lirik
24-02-10, 21:29
o gentjan i nderuar e di se ti dhe disa tjer me perkrahni
por me disa lule nuk qel pranvera

po ta jap imelin tim dhe me shkruaj bisedojm per shum qeshtje sy me s y se
qfar kohrash kam aradhur nese vazhdon kshtu shum kush do ta vret veten ne at kosove te mjere te kohrave te qoroditura

[email protected]

lirik
24-02-10, 21:44
Padyshim qe jam pro kesaj ideje.Liriku ka dhe perkrahjen time...

ps:E paskeni zgjat e paskeni bere litar kete pune per 30-50 euro...


prandaj po pres te behen nja treqind vet
dua ta zbres ne dhet euro per person
sepse nuk dua ti demtoj me 50 euro per person
nga dhjet euro besoj se nuk do te demtohen shum
se perndryshe
nuk po ma merr mendja ti demtoj me nga 50 euro ma mir le te zbresin ne dhjet euro per person se kjo nuk i demton

LOJETARI
24-02-10, 21:57
Lirik , e kam nje pyetje ;Ēka pret prej kėtij libri ?

lirik
24-02-10, 21:58
Po Lirik ndoshta edhe jam zonje e hekurt, ndoshta edhe ha hekur, por paran time e jap aty ku une mendoj se duhet, e jo neper trima e dallavergji te netit.
Te njejtin problem e kemi pas ne familjen time per botimin e nje libri, por nuk kemi ardh ne Dardani me kerku ndihma. E kemi botuar pa kurrfar problemi dhe pa ja marr askujt asnje cent. Kemi punu Lirik ne ate drejtim shum dhe e kemi gjet menyren, e jo sikur ti qe rrin 24 ore neper forume duke u munduar te bindesh se vepra jote qenka ne te mir e vetem ne te mir te forumgjinjve (ose popullit) siq po e quan ti.

Jam me se e sigurte se edhe ti do ta kishe gjet menyren per ta botuar librin tend, (pse jo edhe duke kursyer) por ja qe te eshte mbush koka se neper forume do te gjejsh sponzoret e tu, e une po ta them me bindje te plote qe shumica prej tyre te qojn te kroi e nje pik uje nuk ta japin, perjashto talljen qe po ta bejne haptazi se tjeter nuk do te gjesh neper forume!!!!

------------


Ti ke te drejt sa i perket talljes keta tallen disa e di
por kta tallin veten dhe tregohen para gjith botes s e kush jan


por disa jo nuk tallen e kan sinqerisht

ka vite qe kam kerkuar sponzor akoma pa dal forumet ne internet
sepse kam pas sasi te mdha vargjesh
disa her jam nevrikosur sepse me neperkembsehin e vuaja gjat ndrrimit te baneses shum her pa dashje gjat nddrrimit e baneses jan hudhur ne vberllog sa e sa dorshkrime sepse gruja nuk e ka dit neper disa najlona
ku ishin i ka gjuajtur ashtu duke menduar se jan per berllog ndrsa un nuk kisha kohe per ti seleskionuar
disa her jam nevrikosur me vet veten kohen njerzit dhe rrethanat dhe kam dasht me i tubu ne nji vend e me i djeg te gjitha poashtu gruaja ime nuk don me ja pa bojen vargut dhe poezis aajoe don vetem jeten reale dhe gjithmone me ka thene se qfar kohrash do te vijne ajo realisht ja ka qelluar sepse nuk jeton me iluzione por me realitetin dhe mir e kapor me qense ishin sasi e madhe dhe kisha shum pun at y qe pa ndihmen e te fuqishmve nuk arrija dot sepse me duhej nji angazhim i madh
levizje dhe shpenzime seleksionime duhej ti paguaja disa njerz per ndihmen
dhe seeleksionimet e
lektorimet e shum pune tjera por ja qe biznesmenet nuk jan te hajrit
atyre dhe fmijve te tyre do te ua kisha shit pamshirshem dhjet mij euro nji liber per inat te sjelljeve te tyre ndrsa popullit qmimin normal


prandaj kisha shum probleme me to sa qe jam nevbrikosur disa her kam dash ti tuboj e ti djegu te gjitha por dhimbja per artin nuk me ka lene dhe jam ndalur

pra pune kaq te mdha e shpenzime te mdha
qe do ti perballonin vetem ata biznemsmen te mdhej

me disa kam biseduar gojarisht ne telefon
por ata jan rrenca te poshter qe meritojn denim

lirik
24-02-10, 21:59
Lirik , e kam nje pyetje ;Ēka pret prej kėtij libri ?


pse po me pyetni vetem mua perse nuk ja shtron ket pyetje popullit lexuesve

LOJETARI
24-02-10, 22:01
pse po me pyetni vetem mua perse nuk ja shtron ket pyetje popullit lexuesve

Sepse populli i Kosovės nuk lexon o LIRIK .Po pyetja ėshtė ti ēka pret prej kėtyre vargjeve tė botuara ?

Artisti
24-02-10, 22:15
Ha,hahahaaaa o Lirik, mos u nervozo, se librin do ta botosh. Mjaftojne disa nofka qe po i shoh ketu dhe qe e kane me sinqeritet.

Ama, qe ja ke rrezuar komisionin per toke, :tongue: aty me ke bindur qe duhet te ndihmohet. :smile:

Shnetje Lirik edhe ruaju se keta ne momentet kapitale; o je afer me nxene ndonje femer, o me me botuar ndonje liber ta bejne dredhine, nuk ja kam besen une ketyre qitu.

Qishtu edhe Luigj Gurakuqit ja kane marue, vraj e shaj plus edhe tradhetore duke e quajtur pisat.:redface:


Oooooooo Gentiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, a ke mujtttttt ejjjjjjjjjjjjjjj.

Ah pisat qė kishin pasė qenė ata tė Luigjit, e vrajten e e shajten edhe traktor i thonin hahahaha.

liriku ėshtė e zezja e veti, jo qė nuk ėshtė intelegjent por ėshtė i paditur.

lirikun mund lirisht ta quajmė " I Padituri me prirje poetike" ose " Shkatrrimtari drejtshkrimor"

ose " Lėvrues i Shkronjave" ose " I dashuruari nė vetvete" ose " Pėrbuzės i ndihmės" ose " Alergjik ndaj kritikės" ose ose ose po edhe Traktor me quajt nuk gabon njeriu.

Mos te vazhdoj mė tutje se mos po mendon qė po e qujmė edhe tradhėtar e tani bie nė njė shkallė me lirikun se na knaqi me peitete dhe veq njė shkronjė me lexue nga ne na zbulon se ēfare jemi hahahahha, ah lirik he zbulues hahahaha.

Genti shiti raketat e mundėsoja lirikut botimin e librit.


.

Artisti
24-02-10, 22:21
o gentjan i nderuar e di se ti dhe disa tjer me perkrahni
por me disa lule nuk qel pranvera

po ta jap imelin tim dhe me shkruaj bisedojm per shum qeshtje sy me s y se
qfar kohrash kam aradhur nese vazhdon kshtu shum kush do ta vret veten ne at kosove te mjere te kohrave te qoroditura

[email protected]Do tė analizoj ēdo shkrim tėndin, do tė analizoj ēdo shkronjė tėnden, do tė kritikoj pa u ndalur deri sa tė kuptosh se nuk je i ditur siē mendon.

E/Mail publikisht, ke bėrė me qėllim publike pėr arėsye tė tjera, mundėsia tė komunikosh me Gentin ėshtė pėrmes mesazheve private por qėllimi yt ėshtė tjetėrkund.


.

Artisti
24-02-10, 22:30
Po Lirik ndoshta edhe jam zonje e hekurt, ndoshta edhe ha hekur, por paran time e jap aty ku une mendoj se duhet, e jo neper trima e dallavergji te netit.
Te njejtin problem e kemi pas ne familjen time per botimin e nje libri, por nuk kemi ardh ne Dardani me kerku ndihma. E kemi botuar pa kurrfar problemi dhe pa ja marr askujt asnje cent. Kemi punu Lirik ne ate drejtim shum dhe e kemi gjet menyren, e jo sikur ti qe rrin 24 ore neper forume duke u munduar te bindesh se vepra jote qenka ne te mir e vetem ne te mir te forumgjinjve (ose popullit) siq po e quan ti.

Jam me se e sigurte se edhe ti do ta kishe gjet menyren per ta botuar librin tend, (pse jo edhe duke kursyer) por ja qe te eshte mbush koka se neper forume do te gjejsh sponzoret e tu, e une po ta them me bindje te plote qe shumica prej tyre te qojn te kroi e nje pik uje nuk ta japin, perjashto talljen qe po ta bejne haptazi se tjeter nuk do te gjesh neper forume!!!!


E nderuara Murgesha,


nė kėtė fjalin e fundit ke gabuar paksa, motrush, liriku po tallet me vetveten, askush nuk po tallet me tė, ai po mendon se ne po tallemi me tė, i ofron ndihmė e pėrbuz, i ofron kritik e pėrbuz, i ofron Traktor e pėrbuz veq Raketat e Gentit i dėshiron euuuuu.


Po qe qė veq Genti qenka i sinqertė, po e tha edhe vetė liriku se me dy lule nuk qel Pranvera.

lirikut i duhen edhe ata qė po i pėrbuz se Genti e blen vetėm njė libėr, kur ta pėrfundon sė lexuari ja jep murrizit, ai pastaj ja jep Lojėtarit, ky ja jep Artistit, Artisti nuk e lexon hiq kur ta sheh se ėshtė prej lirikut ja jep menjėherė Gurit tė Madh, Guri i Madh pa e hapur ja jep Guri Sylajt, Guri Sylaj e lexon titullin, disa poezi e ja gjun Murgeshės, Murgesha kujton se kjo e tėra qenka tallje hahahahahaha ja jep Drenit30, Dreni pa njė pa dy e gjuan nė Det.


E tash, u shit njė libėr i lexuar vetėm nga Guri Sylaj edhe atė jo i tėri i lexuar.


Ku mbeten Raketat.


.

Oqeani
24-02-10, 22:35
Sa po kushtojka ?

Mua me mungon libre, e per pare !

GURI SYLAJ
24-02-10, 22:40
Njo 20 her po bohen qe je kah na tregon qe "ishte nje propozim teper i sinqerte nga ana ime"!
Pse ki kaq shume nevoje me na tregu more burr?
A nuk mendon se u bo boll tuj e shfrytzu nje forum virtual per me shite burrni, ndershmeri, sinqeritet, e humanizem.
Po shkruaji more xheles a meles e lirikut ne privat, disa here ketu e ka dhene e email0in e vet. Shkruaji edhe geges e atij tjetrit ne privat e beni ēka t'u don qejfi... por, ju lutem, mos na shitni pordhė ksajde pari.
Pordhė tė tipit "xhela osht mut, por ja qė unė jam tepėr burrė i mirė edhe po i ndihmoj"!!!

Kqyre more vevtveten, ndihmoje vetveten... mėsoje vetveten se kėnd duhet ta ndihmosh e kėnd jo. Ē'ke me tė tjerėt???


p.s. sa pėr temėn,
personalisht qitij xhelalit a lirikut, ia kisha mbushė gojėn buk edhe e kisha kputė dru sabah e aksham... s'po ia duroj dy rreshta bajat qitu per dy minuta ne forum, e le mo me ia financu "vargjet e hamamit"!
Tuj i nderu e tuj i respektu dallaverexhinjtė e mangupat e haramat e tillė, qė shiten melaqe, gjithmonė e ka hangėr m*tin shqiptaria. Nga sinqeriteti i budallavt.

Edhe ty po te them sinqerisht mire e ke .Ndoshta eshte hera e pare qe pajtohem plotesisht me shkrimin tende.Ne njeren ane i thoni disa te verteta lakuriqe por edhe ne anen tjeter e shperfaqni veteveten lakuriq.
Por cka e keni mire mire e keni topi nuk e luan!
Dhe tere ate qe ju paskit thene ketu Liriku e paska miratu me shkrimin e tij te gjate .
Tash verete me duhet te shoh se kush jam ,ku jetoj ,a jam ne toke te bukes a jo.
Besoj se do e gjeje pergjigjen ....jo per Panten e per Lirikun por per veten!!
Ju falenderoj te dyve ....Sinqerisht!!

Artisti
24-02-10, 22:41
Sa po kushtojka ?

Mua me mungon libre, e per pare !


Nuk ke nevojė ta kushtosh, Dreni30 e gjuan ne Det dhe mund ta lexosh pa paguar.

Nuk i duhen parat lirikut, ai po lufton qė arti i tij shkatrrimtar i drejtshkrimit shqipė, tė zgjerohet sa mė shumė, pėr lekė nuk ka nevojė njeriu..

LOJETARI
24-02-10, 22:50
Nuk ėshtė faji i lirikut , por faji ėshtė i joni .Ne jemi shumė interesant .Prej mirėsjelljes ,tu na ardhė gjynah e lėmė deri sa tė eksplodoj qėshtja , e pastaj i hapim sytė e pyesim veten qysh mundi tė vijė puna deri kėtu ?
Tema do tė duhej tė kishte titullin "Si ta shpėtojmė dardaninė prej vargjeve tė lirikut " Prej mėngjesi deri nė mbrėmje me fyerje , e sharje , brimė e piskamė thuaj se ne jemi fajtor kujdestar pėr disponimin e tij tė ditės . Ēdo gjė e ka diku njė kufi .Po t'isha pyet unė jo njė shkrim por tė gjitha shkrimet e tij do t'i kisha fshirė .Nuk mbet anėtar pa e etiketue .Sipas tij mė shumė ka shkie nė dardani se sa shqiptar .Kjo ėshtė e papranueshme dhe dikush duhet t'i bartė konsekvencat .
Dhe nė fund do tė kisha kujtuar amanetin e KONICĖS pėr shkrimtarėt ."O zot mė ndihmo ta qepi gojėn , kur s'kam ēka me thėnė " Qishtu diēka ka pasė thėnė gjeniu jonė .

Gega 1
24-02-10, 22:52
E nderuara Murgesha,


nė kėtė fjalin e fundit ke gabuar paksa, motrush, liriku po tallet me vetveten, askush nuk po tallet me tė, ai po mendon se ne po tallemi me tė, i ofron ndihmė e pėrbuz, i ofron kritik e pėrbuz, i ofron Traktor e pėrbuz veq Raketat e Gentit i dėshiron euuuuu.


Po qe qė veq Genti qenka i sinqertė, po e tha edhe vetė liriku se me dy lule nuk qel Pranvera.

lirikut i duhen edhe ata qė po i pėrbuz se Genti e blen vetėm njė libėr, kur ta pėrfundon sė lexuari ja jep murrizit, ai pastaj ja jep Lojėtarit, ky ja jep Artistit, Artisti nuk e lexon hiq kur ta sheh se ėshtė prej lirikut ja jep menjėherė Gurit tė Madh, Guri i Madh pa e hapur ja jep Guri Sylajt, Guri Sylaj e lexon titullin, disa poezi e ja gjun Murgeshės, Murgesha kujton se kjo e tėra qenka tallje hahahahahaha ja jep Drenit30, Dreni pa njė pa dy e gjuan nė Det.


E tash, u shit njė libėr i lexuar vetėm nga Guri Sylaj edhe atė jo i tėri i lexuar.


Ku mbeten Raketat.


.

Artist,
ke talent, per bese!
Megjithate, ju lutem qe te iu ikim chit-chateve!
Le te shkruajne ata qe duan te ndihmojne.

LOJETARI
24-02-10, 22:56
Artist,
ke talent, per bese!
Megjithate, ju lutem qe te iu ikim chit-chateve!
Le te shkruajne ata qe duan te ndihmojne.

O Shoki , leri vėlla talljet se nuk jemi kalamaj kėtu .

Gega 1
24-02-10, 23:06
O Shoki , leri vėlla talljet se nuk jemi kalamaj kėtu .

Per cfare talljesh po flet ti?!

panta_rhei
25-02-10, 00:24
Edhe ty po te them sinqerisht mire e ke .Ndoshta eshte hera e pare qe pajtohem plotesisht me shkrimin tende.Ne njeren ane i thoni disa te verteta lakuriqe por edhe ne anen tjeter e shperfaqni veteveten lakuriq.
Por cka e keni mire mire e keni topi nuk e luan!
Dhe tere ate qe ju paskit thene ketu Liriku e paska miratu me shkrimin e tij te gjate .
Tash verete me duhet te shoh se kush jam ,ku jetoj ,a jam ne toke te bukes a jo.
Besoj se do e gjeje pergjigjen ....jo per Panten e per Lirikun por per veten!!
Ju falenderoj te dyve ....Sinqerisht!!
OK Guri,
...mshife tash dorėn!

sherri
25-02-10, 00:39
Ca kini more?,a per do lek gjith ket qkrim e mend e paskit shkri a,a bane me dite sa po duhen krejt,shkrune qat konto e ne cilen bank, i paguj neser vet qy......edhe librat i blej t'gjitha vet,eiiii a per gjys milioni u ardh puna a?!

GURI SYLAJ
25-02-10, 05:12
OK Guri,
...mshife tash dorėn!


Jo ,ne asnje menyre. Nuk dij te gjuaj "gure" nga anonimiteti!
Por ajo qe mund te beje eshte qe te mos ece ne mes...!!!!

halla e madhe
25-02-10, 06:24
Jo ,ne asnje menyre. Nuk dij te gjuaj "gure" nga anonimiteti!
Por ajo qe mund te beje eshte qe te mos ece ne mes...!!!!

....valla po ma qoni vnerin me kete teme..... a po ma jep ate fshise ,a morra vet?

ps:kjo teme ka marre kahje te nje lloj kabareje, do te ishte me mire te fshihej ploteshisht, bile me mire mos te shifen pasqyrat e askujt..cka eshte tepert, asht teper!

lirik
25-02-10, 06:49
OK Guri,
...mshife tash dorėn!

o phanta rhei po te them per gjithqka qe shkruhet rreth meje edhe shum tjer ti i provokon me qellim se je shka i shkines
dhe je spiun i zi e i poshter me qellim e i pa karajter je
nes e je burr jepe adresen emrin e mbiemrin se kush je o tradhtar i zi

e i ndyre

se po te them siqnerisht je njeri i ult e ma i ult e ma i poshte se ti as shtepia publike nuk e nxjerr mbi tok se ty
njeri i poshter ne ket forum ti je qe nuk ke lan ken pa e nervozu
se ma mut se ti nuk ka po te them ktu hapur edhe ata qe te perkrahin ty
ti je i poshter me plot kuptimine fjales dhe te gjitha temeat meurdher te serbis i ben qorbe
po qfar borgji te pata un ty mori skile rruspi mashkull

a te kam vra bab e babgjysh a te kam ngacmu ndoj her ty ose fisin tend fshatin tend e te paret tu as nuk te njoh mori kurvice as nuk kam dal me ti prish temat ndonjiher ty moj shkavellic
po me sa mend ti dele fyen e sklmon kshtu ppo mbasi ktu nuk ka
qeellim tjeter vetem loja qe te behet tema qodrb pasi nuk u arrit qellimi i lojes ai esht qellimi final jo pöer ta ndihmuar autorina te kam prekė ndoj hise ty ose ndoj toke a te kam gervishur ndonje her dhe kush po del ktu me provoku ti apo un more zhgjyr i py ftyr ė
a te kam marr ndoj arė a te jam perzie dikun ne ndoj teme A NE NDOJ HISE AS SA QON MIZA NE KRAH NUK TA PATA NDOJ BORGJ AS NDOJ FAJ
a te kam fye dikun i pari
e ta ka pas ndoj borgj ty e fisit tend bab e babgjysh
more zalloge ftyr zalloge provokatori je ti
i bese rruspi hileqare qe krejt qellimin kryesor me plan te serbis e ke per ta luajtur lojen qellimi final esht po ai si para tridhjet vjetve qe e luante udb ja
mos e le lrikun me dal ne siperfaqe se na ban kahre e telashe me vargun e ti
kjo esht loja e juaj e ndyre more te lig e te terbuar manjak te shkaut te shkines pse nuk po tregon se nanene ke shkine
ktu me lajmroj nji person ne imeil privatrs e ti i biri i shkines je


ktu shifet te ti asgje tjeter vetem dora e serbis
dhe urdhri i serbis ktu ka burra e gra qe nji dit do ta kuptojn edhe nese nuk ekuptojn sot por ti o phanta rhei i biri shkinulkes nuk ke me arrit as ti as udb ja me ja ndal fjalen lirikut
liriku ka depertue me fjalen e tij e gjith bota e internetiti tash me njeh dhe nuk jam vetem ne ket forum por ku do neper forume e informime tjera edhe librat do te dalin edhe tjera forume boll kan interesa per mua
e fcabock ka interesa per mua nuk esht ma koha e udbes
ma shum ua ka kajt nanen interneti se libri
edhe nes e nuk jam ne ket forum jam ne te tjeret kam edhe burime tjera edhe me te forta te depertimitte informimit


intatet e zeza shkallevlleske tua shkavello magjupe
qe na i kan dhunu
motrat tona shqiptare me mija kot e kan ato inate shkinorevertet mashkull ma lavire e i pa karakter e lig se ti nuk paska
o magjupo shkinori i srbis

lirik
25-02-10, 06:54
....valla po ma qoni vnerin me kete teme..... a po ma jep ate fshise ,a morra vet?

ps:kjo teme ka marre kahje te nje lloj kabareje, do te ishte me mire te fshihej ploteshisht, bile me mire mos te shifen pasqyrat e askujt..cka eshte tepert, asht teper!

ty te ka pas hije me mebrojt drejtesine guximshem anen e pafajshme
moralin dhe etiken e forumit e te drejtesis anen e zotit e te se drejtes morale e me i mbrojt atdhetaret qe dfhan at qka paten ne shrbim te atdheut por edhe ti
e fara e fisi yt po i shfrytzoni tash prandaj behuni njiher mirnjohs e sherbeni s e drejtes ku esht faji kush sulmon e kush mbrohet ktu
njeriu duhet me qen i derjt dhe i moralshem ne anene drejtesis e te etikes
phanta rhai ju ka psikopatizu ju te gjithve dhe tallet me krejt forumin si ti ia do
qejfi prish e ben qka te don ai e si te don talelt me mija emija njerz ktu mir e ka murgesha ktu ka vetem lojra e tallje
ne loje jan ktu dy tre aktore teatral te ksaj loje e disa qe shkojn
pas tyre loja nuk eci e tash bjere fshisen thua mos mat me kandar te
huaj ti por jepe kontributin per drejtesi e etike pshtyni mbi zallogen phanta rhei kjo esht detyra ete gjith forumit

lirik
25-02-10, 07:48
Jo ,ne asnje menyre. Nuk dij te gjuaj "gure" nga anonimiteti!
Por ajo qe mund te beje eshte qe te mos ece ne mes...!!!!urdhra dhe kosntrukxione te dy anshme marrveshje te mshefta q e
po lakuriqohen
medet qfar kohrashe njerzish turp turp dhe vetem turp q epo hahet me buk

lirik
25-02-10, 07:58
ty te ka pas hije me me brojt drejtesine guximshem ne
anen e pafajshme
moralin dhe etiken e forumit
e te drejtesis anen e zotit e te se drejtes morale
e me i mbrojt atdhetaret dhe ata q ekan drejt
e jo ta mbroni phanta rhein njeriun q e qellimisht me urdher te droes se zgjatur eben qorb e forumin

duhet ti mbrosh ata qe dhan at qka paten ne shrbim te atdheut
por edhe ti si era e msheft godite shenjen njiher e mos rri si qyqe phanta rhei esht trahdtari dhe ai q e e qoroditi temen aty godisni


se lirne ta sollen atdhetaret
e ti e fara e fisi yt po i shfrytzoni tash

prandaj behuni njiher mirnjohs e sherbeni s e drejtes
kombtares godisni tradhtine ku esht faji kush sulmon e kush mbrohet ktu

njeriu duhet me qen i drejt dhe i moralshem ne anene drejtesis
e te etikes

phanta rhai ju ka psikopatizu ju te gjithve dhe tallet me krejt forumin si ti ia do
qejfi
i prish temat sa her te don e ben qka te don ne forum ai
e si te don talelt me mija e mija njerz ktu
mir e ka murgesha ktu ka vetem lojra e tallje

ne loje jan ktu dy tre aktore teatral te ksaj loje
qe po dihene po shihen e disa qe shkojn pas tyre si qyqet


loja nuk eci e tash bjeri fshis temes thua
mos mat me kandar te
huaj ti oj halla e madhe dhe mos u paraqitni zota e pernesha ktu


por jepe kontributin per drejtesi e etike
pshtyni mbi zallogen phanta rhei kjo esht detyra e te gjith forumit
kush e ndjen veten shqiptar
vendi yne e sht mbushur plot me tradhtar ne shqiperi po ka plot q epo i ndryshojn emrat ne grek ne ksov ka plot te regrutuar per agjenturen serbe e te euloeksit e e te unmikut e te indise paksitanit te iranit te rusitt e europs te amerikes te shikut te dreqit ete birit e te kuj jo
un e ha bukne me nder ma mir me lot e zhgenjime se sa te jet nen zingjirn e padronve
jetoj i varfer por me ndere me vjen dita edhe mua pa dyshim pritni edhe pak
se as per mua nuk esht e largt dita e suksesit

lirik
25-02-10, 08:01
OK Guri,
...mshife tash dorėn!
---------

phanta rhei rruspa te kisha ngi buk mir e te kisha pjerdh hu gardhi
nga shtat her ne dite
deri sa me nder me than para publiku
t pordhet tua do t e kishin formuer forma te lloj llojshme
te zhurmave shkinore
deri sa te i ishe katrrith murit perpjet si skilja me hile per te shpetuar
a more vesh o skuth i ndyre i poshter i pa ndere e burrni i lig
as bagken nuk mund ta krahsoj me ty

lirik
25-02-10, 08:08
si ka mudnsi more po a ka ktu shqiptar
kush q e flet shqip a administrator a moderator a rregull

a ka ktu more njeri qenje njeri a ka ktu ndoj patriot a trim a ndoj djal nane a e ka ba nanan shqiptare
eu

po ket phanta rhei qe po i pirsh qdo lloj teme e po then tmera njerzish duke provokue

duke fyer njerz pse e lejojn ne forum ke manjak
kush esht ky a ka ktu qfar faktori esht ky zallogė
a ka publik a lexues a ka ktu njerz
a qenje te gjalla qe ja peprlasin ne ftyr kti majmuni te ndyre e ti thon hup
prej shqiptari kopili i shkines

a ka ktu ndoj administrator ose moderator a shqiptar
qe shohin drejtesi
kush po nxite sherrre e provokime ma i pari e kush po i jep kahje te qellimshme temave per keq me i qit prej binarve

po kush esht ky far pjerdhe ky phanta rhei
qe te mbrapshtoj nji forum e te arrij te ju nervozoj te gjithve
mozamakeq

ktu e te ky far bagle e prish qdo disponim e iniciativ e lexuesve
me qfar te drejte si lejohet mor kshtu si lejohet
psak a “pas te drejt
murgesha ktu shihen vetem lojra djallzie e tallje
sa poshtersi kombet tjra po na shohuin hapur s ekush jemi te gjveshur dhe lakuriq te me falin ata qe nuk kan menduar per tallje

lirik
25-02-10, 08:19
OK Guri,
...mshife tash dorėn!


Edhe diqka dije mos harro more i ndyre more zalloge phanta rhei
me te gjith ata te ndyret qe po sherbehen me rrjeta spiunimi

te qellimshme e trubullira te tilal te pista mos harro se edhe te tjeret dijn te dnertojn rrjeta te rrezikshme qka ty nuk ta merr mendja


nuk ka mbet thone gja pa u kthye

taktiken do ta ndrroj
se koha ka qen shum ma heret ta bnej ket
te behem edhe un ndryshe mbasi koha u be ndryshe
direkt ne sherbim te vetmbrojtjes se vetvetes te tjeret ekan be ket para meje dhe e kan ket lidhje e nuk guxon kush me ua prish tymin
duhanit


mos mendo se nuk kam njerz e rrjet timin personal
qe do te interesohet per ty kur te shofin e te lexojn se qfar veprimesh ben ti


ke futur therra te kqia ne kemben tende

ka njerz qe te kan vu ne shenjester emrin tend mos ke merak njerzt e till vetem lexojne nuk dalin neper forume
nuk do t e rrijsh prore i pa zbiuluar

vetmbrojtjen time te sukseshme fizikisht e kam deshmuar
sukseshem neper vite kryesisht ne forma te suksesshme
nuk ka nevoj ta deshmoj ma se po kam probleme me lifgjin
sepse kam qen fizikisht i ushtruar dhe goditjet e mia jan te ashpra
po ta them pa kurfar dorzash me te ra themra ime ne gjoks forca e goditjes ti qet mushkrit e serbis perjashta
bashk me gjakun per goje se e kam ushtruar me vite neper druj e male
e kam provuar edhe neper mi olla e trupa dardhash kur godisja me themer ne truin e dardhes binin dardhat poshte
por un do te sherbehem me tkatike tjeter pas i q enuk dua te perballem me ligjin dhe e di se ne perndjekje kan duar agjenturat
e huaja taktika ime e re do te jet puna me njerzit me rrjetion qe do e krijoj ata do te bejn kekrimet dhe qerimine hesapave e un do t epi qaj ne qetsi
nuk kan me edit te poshtrit se kah ju vjen taksirati
intelegjenca per organizime te tilla ne sherbim timin personal nuk me mungon
kujt e ja mban zuza te matet pastaj me mua ete hyn ne sher me mua le te ja msyj ksaj pune mjaft ma isha fer taktika ka me ndryshue
i kam edhe un shokt e mi qe kujdesen per mua mos ke merak rruspo se nuk do te mbetesh gjithmone anonim do epergjegjesh per kto provokime te ndyra do te kesh vizita te pa deshirueshme

lirik
25-02-10, 08:32
OK Guri,
...mshife tash dorėn!

Edhe diqka dije mos harro more i ndyre more zalloge phanta rhei
me te gjith ata te ndyret qe po sherbehen me rrjeta spiunimi

te qellimshme e trubullira te tilal te pista mos harro se edhe te tjeret dijn te dnertojn rrjeta te rrezikshme qka ty nuk ta merr mendja


nuk ka mbet thone gja pa u kthye

taktiken do ta ndrroj
se koha ka qen shum ma heret ta bej ket

te behem edhe un ndryshe mbasi koha u be ndryshe

direkt ne sherbim te vetmbrojtjes se vetvetes

te tjeret e kan be ket para meje dhe e kan ket lidhje e nuk guxon kush me ua prish tymin e duhanit atyre edhe pse disa nga ata jan banditmos mendo se nuk kam njerz e rrjet timin personal
qe mund ti angazhoj

qe te interesohen per ty dhe per te gjith ata provokator ew sulmues qe po me sulmojn pa faj

kur te shofin e te lexojn se qfar veprimesh ben ti mabje zuzen se ata vet aktivizohen pa ju then un hiqke futur therra te kqia ne kemben tende

ka njerz qe te kan vu ne shenjester emrin tend mos ke merak njerzt e till vetem lexojne nuk dalin neper forume jan te caktuar per t epercjellur situatat

nuk do t e rrijsh prore i pa zbuluar

vetmbrojtjen time te sukseshme fizikisht e kam deshmuar


sukseshem neper vite

kryesisht ne forma te suksesshme

nuk ka nevoj ta deshmoj ma se po kam probleme me ligjin
sepse kam qen fizikisht i ushtruar dhe goditjet e mia jan te ashpra

po ta them pa kurfar dorzash
me te ra themra ime e kembes ne gjoks
forca e goditjes ti qet mushkrit e serbis perjashta
bashk me gjakun e qelbin tend te spiunit provokator shergji se bashku me ata pjedhagjijt tjer q epo provokojn
pra mos harro se kjo q e them esht e vertet

mos harro pra bashk me gjakun per goje te del edhe muti yt shkja i nyre i shkine s bashk me ata mutat tjer q epo provokojn si pisa por taktika ka ndryshuar tjeter kush do merret me kto pune tash e mbrapa
sepse nuk po mund ta duroj ligjin e gjygjin gjith mbi krye ka kush merret me ju


dhe po te them mos besofsh hajde provoe ti me at hunin tend te gardhit qe e rreh lirikun qd sabah more bagel

se e kam ushtruar me vite neper druj e male

e kam provuar edhe neper molla e trupa dardhash
kur godisja me themer ne trupin e dardhes binin dardhat poshte
prandaj hajde msyja se kush ma ka msy ja ka pa hajrin vetes
hajt shko pyeti ata q e ma kan msy
pyeti thuaju pash nderen si ishin goditjet elirkut kur ju e keni sulmuar me urdher te rusis e te serbis


por un do te sherbehem edhe me takatika tjera

pas i q e nuk dua te perballem me ligjin
dhe te kem pasoja nga ligji e di se ne perndjekjet rreth meje i nxisin agjenturat mafioze e tradhtare antishqiptare

keto veprime i kan duar agjenturat e huaja qellimkqija nepermes veglave si ti
taktika ime e re do te jet puna me njerzit me rrjetin tim patriotik

kombtar
ata do te bejn kerkimet dhe qerimin e hesapave me tradhtaret

e un do t epi qaj ne qetsi ashtu siq po mendoni ju qe jeni ne anen e armikut duke u mshef pas pseudonimeve
tash esht koha q e koha te luaj pak per ne ne sherbim tonin te atdhetarve

jo gjithmone vetem per junuk kan me e dit te poshtrit dhe armiqt e spiunat se kah ju vjen taksirati

intelegjenca per organizime te tilla ne sherbim timin personal nuk me mungon

kujt e ja mban zuza te matet pastaj me mua le te hyn ne valle e sherr me mua le te ja msyj ksaj pune

i kam edhe un shokt e mi qe kujdesen per mua

mos ke merak rruspo se nuk do te mbetesh gjithmone anonim
do pergjegjesh per kto provokime te ndyra do te kesh vizita te pa deshirueshme

lirik
25-02-10, 08:40
dhe le ta dijn te gjith prishjen e te gjitha temave e bejn hafijet
dhe te nxiturit nga dora e agjenturave te huaja
ai q eprish zemrat shqiptare e fillon fyerje te prishta
ai esht agjent sekret i sherbimeve te huaja
dhe esht ne sherbim te huajve me qellim per ta devijuar qdo lloj teme te shqiptarve ose suksesi te dialogjeve e te temave

jan provokime kto qe fillojn me provokime e fjale provokuese tradhtare

edhe kjo ktu siq tha murgesha po na del loj tradhtare e disa lojsve
te pist me qellime dhe prapavija murgesha ka te drejt kjo esht loje dhe tallje
kryesisht phanta rhei po provon te vej ne loje gjithqka

pas ti besnik po ec guri sylaj duke e Mbrojtur ndytsiren e duke u pajtuar me ndytsire phanta rhein 100% siq u shpreh guri sylaj
kur phanta rhei tha se guri sylaj e ka bindjen se liriku esht mut por duhet ndihmuar ky guri sylaj ja miratoj fjalen qind per qind mut te phanta rheit
un nuk diq qka ka ky i smuri guri sylaj mkush po lyp ndihm prej ti a kush lypi ndihm prej ti se as po kekron diqka prej tij e phanta rheit un nuk e di
pse nuk e trusin bothen e me mos me dal ma me e folasnji fajl pse nuk e kqyrin punen e vet
as nuk esht kush duke kerkuar mendimin e tyre as fjalene tyre a skontributin etyre pse po dalin pa i thirr kush a spa p i pyet kush kurgja as pa pas kush nevoj per ta pse pse more pse vetem shtrohet pyetja pse

lirik
25-02-10, 08:57
dhe te dashur lexues te forumit

vazhdoni me temen me qetsi
pa u shqtesuar

e pa ra ne kurthat e provokatorve

tashe mbrapa un i di punet e mia se si ua regulloj un poshtersine tradhtarve
se qe besa sa ti lajmroj shokt e mia kan me i lyp birat minit
ku jan e ku nuk jan
e gjith jeten anonim nuk do t e jen ata ka forma se si te zbulohen
pastaj do te ken vizita te pa deshurara jo nga un po nga shokt e mi
ather dot eken dialogje direkte

lirik
25-02-10, 09:29
ju lutem moderatorve naki dhe labi
qe ta fshijne ket teme komplet pa lene asnji gjurme te saj

ktu ka nji numer njerzish te pa drejte

ne shqiptart vehtir e kemi te qesim diqka ne drite dhe nuk kam kurfar iinteresash q e te me ndihmoj dikush

ktu ndihmohet provokatori deh fyesi tradhtari
dhe faji adresohet ne te pa fajshmin ne atdhetarin

me qense ka kso padrejtesie e lejeohet provokuesi
te thej rregullat e forumit
e ete provokoj me fjal te pahjeshme
i jep kahje te ndyra temes

me qellim duke nervozuar te tjeret
duke bė temat qorbe serbijane shkinoreduke ua ndrruar kahje duke i nenqmuar e fer njerzit
q e u angzahuan per atdhe shqiptaria ke vdekė esht shuar qysh se u vra ADEM Jashari e Zahir Pajaziti tradhtart po lodrojn si mijt neper torje shqiptare
prandaj fshine ket tem pas q enuk ka kush te ju dal para tradhtarve
per veq meje fshijeni sepse kjo teme nuk duhet te behet ma nuk ka kuptim


nuk mund te pajtohem me kta njerz te till q enuk e dijn se ku ben pjes etika
e atdheu
kujt duhet ti drejtohen per faj ekujt duhet te ja mbyllin gojen
por perkrahet tradhtia e phanta rheit ne forum e e u perkrah edhe me pare ne shum provokime vazhduimisht perkrahet i keqi i ndyri

lirik
25-02-10, 09:30
kerkoj mirkuptim nga moderatoret qe tema menjiher te fshihet komplet pa asnji diskutim

elvio
25-02-10, 09:36
lirik i nderuar

me c'ka lexova ne fillim,duke pasur mundesine te pergezoj nismetarin e temes,per deshiren e tij,ndonese i bashkengjitem edhe une atij mendimi,por shoh tema ka marr dimension tjeter kontraditor

nqs mund te kontribojme me dicka na udhezoje dikush edhe jam pro

mosmarreveshjet ka mundesi ti zgjidhni diku tjeter,megjithese guri sulaj e ka thene ate c'kalon ne doren e tij ne nje nga postimet e tija ne fillim te temes,qe eshte pro


perse duhet te ndodhe te hiqet tema lirik

valiii
25-02-10, 10:00
O Lirik burri egziton ketu ne forum tash e sa vjet nje klan i formuar kryesishte nga njerez degjenerika te cilet kane perkrahjen e stafit te moderatorve me amatore qe mbane ndermend ndonjeher forumi. Ketu po shifet sheshazi se po keta me taktikat e tyre tash me bajate mundohen qe secilen te bardhe ta njollosin me te zeze njete sikur tek kjo tema e jote ku mundohen qe te e stopojne nje kontribut modest te anetareve te interesuar...
Fjalet qe i paske thene ti ia keme thene mbreme ketyre hijenave por shkrimi u avulloke hala pa u postuar. Kam shume per te shkruar por nuk e theme sepse e di se shkrimi do te avullohet pa gjurme. Mos bjer nivel tyre Lirik se kta qe 10 vite shkruajne edhe ende e ruajne me suksese anonimitetin e shkaqat e kesaj dihen shume mire...
Tema le te fshihet ska gajle, hape xhirollogarine ti dhe vendose tek nen-nofka sepse njerizit e arsyeshem ne kete forum i njohin keta fundrrina dhe hilet e tyre e nuk bien lehte ne keto tentava idioteske te tyre.

lirik
25-02-10, 10:38
O Lirik burri egziton ketu ne forum tash e sa vjet nje klan i formuar kryesishte nga njerez degjenerika te cilet kane perkrahjen e stafit te moderatorve me amatore qe mbane ndermend ndonjeher forumi. Ketu po shifet sheshazi se po keta me taktikat e tyre tash me bajate mundohen qe secilen te bardhe ta njollosin me te zeze njete sikur tek kjo tema e jote ku mundohen qe te e stopojne nje kontribut modest te anetareve te interesuar...
Fjalet qe i paske thene ti ia keme thene mbreme ketyre hijenave por shkrimi u avulloke hala pa u postuar. Kam shume per te shkruar por nuk e theme sepse e di se shkrimi do te avullohet pa gjurme. Mos bjer nivel tyre Lirik se kta qe 10 vite shkruajne edhe ende e ruajne me suksese anonimitetin e shkaqat e kesaj dihen shume mire...
Tema le te fshihet ska gajle, hape xhirollogarine ti dhe vendose tek nen-nofka sepse njerizit e arsyeshem ne kete forum i njohin keta fundrrina dhe hilet e tyre e nuk bien lehte ne keto tentava idioteske te tyre.kjo esht ajo qe kerkoja ta dij kjo esht perkrahja e drejte
ata q e i fshijn temat ktu bejne krim dhe nuk kan burrni


kjo esht perkrahja


ndersa me forumet kam pervoja e di e di dhe me njerzit e smure manjak te gjelozive e inateve meskine zili klanore e budallaqe tjera te injorantve


kam pervoja

dhe te poshter qe vazhdimisht provokojn

un kerkoja qe te dini ju se me qfar laviresh jam duke u perballur
neper vite dhe tash ju e keni kuptuar me vjen mir tani keni fpolur te vertetten
mediat tona jan roberuar ne pranga televizioni gazetat forumet


un dua te ju deshmoj se kombtarisht jemi ne rrezik kombtar

pra ju po e shifhni me qfar debilesh e sulmuesish jam perballur gjat jetes time jo pse jam dikushi un por sepse ata ishin fundrrina


bashk me udb n kriminale ma se miri udb n e ka pershkruar ne romanin e tij Abedin Bala
por ata e kan vra Abedinin me qellim q ete ja humbin gjurmet

dhe ja kan fshi gjurmte shkrimeve ne burg

prandaj Adem demaqi nuk ka shkruar ne burg se pse e ka dit se ekzekutohet dhe shuhen gjurmt e shkrimit
te burgosurit politik shumica e kan dit ket fakt sepse bishat sllave te hane te gjall bashk me veglat e tyre tradhtare

sepse te vrasin e ti humbin shkrimet
sllavt e mallkuar dhe veglat e tyre manjake
qenjet e poshtra mbi dhe

lirik
25-02-10, 10:40
O Lirik burri egziton ketu ne forum tash e sa vjet nje klan i formuar kryesishte nga njerez degjenerika te cilet kane perkrahjen e stafit te moderatorve me amatore qe mbane ndermend ndonjeher forumi. Ketu po shifet sheshazi se po keta me taktikat e tyre tash me bajate mundohen qe secilen te bardhe ta njollosin me te zeze njete sikur tek kjo tema e jote ku mundohen qe te e stopojne nje kontribut modest te anetareve te interesuar...
Fjalet qe i paske thene ti ia keme thene mbreme ketyre hijenave por shkrimi u avulloke hala pa u postuar. Kam shume per te shkruar por nuk e theme sepse e di se shkrimi do te avullohet pa gjurme. Mos bjer nivel tyre Lirik se kta qe 10 vite shkruajne edhe ende e ruajne me suksese anonimitetin e shkaqat e kesaj dihen shume mire...
Tema le te fshihet ska gajle, hape xhirollogarine ti dhe vendose tek nen-nofka sepse njerizit e arsyeshem ne kete forum i njohin keta fundrrina dhe hilet e tyre e nuk bien lehte ne keto tentava idioteske te tyre.kush esht ktu moderator qe po i fshin shkrimet dhe komentet tua te drejta

ne sherbim te mbrojtjes s e te vertetes
naki dhe labi
mbani etiken tuaj dhe pergjegjsi morale e mos fshini komente te atdhetarve
sepse sjelljet e tilla nuk ju bejne ndere ju

lirik
25-02-10, 10:48
e medet per neve si popull bota po shkon ne rreziqet me te mdha pa i njoft hiq
njerzit edhe ne taliban edhe ne haiti e ne prtuhgal per ndihma humanitare
pa i njoft hiq njerzit e ne bejm probleme per perkrahje ne atdheun tone e medet qfar kohrash kan ardh turp me na pa
bota me ket sjellje medet nuk qka te them tjeter
po ne gjith boten si firmat si gjithqka me kredi jan ndertuar
me sponzore me dhenje hua kshtu u ndertua bota se ndryshe jo

lirik
25-02-10, 10:50
Ca kini more?,a per do lek gjith ket qkrim e mend e paskit shkri a,a bane me dite sa po duhen krejt,shkrune qat konto e ne cilen bank, i paguj neser vet qy......edhe librat i blej t'gjitha vet,eiiii a per gjys milioni u ardh puna a?!

eu sherr po ti tek je milioner haaaaaaaaaaaaaa

lirik
25-02-10, 10:54
Nuk ke nevojė ta kushtosh, Dreni30 e gjuan ne Det dhe mund ta lexosh pa paguar.

Nuk i duhen parat lirikut, ai po lufton qė arti i tij shkatrrimtar i drejtshkrimit shqipė, tė zgjerohet sa mė shumė, pėr lekė nuk ka nevojė njeriu..


mendoj se je provokator dhe ne grackat tua nuk bie ne lidhje me drejtshkrimin
sepse ti lexoj qellimet tua djallzore
sa per dijen ne qdo sfere te dijes jam ne gjendje te rrezoj ty per toke prandaj le megalomanine injroante qka kam lexuar un gjat viteve te burgut ti nuk i ke pa mesy as q eke degjuar hajt tash baju ec shko te provokatoret tu atje ku je msue me ne klanin tend un te them dhe te thash ne liber nuk e bej as edhe me te voglin gabim ne drejtshkrim por ti je qellimkeq dhe per veq se je i pa ditur je edhe tendencioz

lirik
25-02-10, 10:56
o artisti akoma pa e hapur ti gojen un te lexoj ne lidhje me qellimet tua e sidomos ne lidhje me drejtshkrimin i di qellimet tua djallzore
je amator per mua po te them

lirik
25-02-10, 10:59
gjithqka qe kan ndikuar ne bllokimin tim
jan te tillet shpirtvegjlit te pa diturit
si artisti qe jan te lindur jo per dije por kan prirje per provokim
dhe dikuj i duket provokimi dituri sferat e diturise kan vizione hoirzonte e teori te gjera artistet teatral si ky artisiti jan vetem disa amatore qe vuajn nga megalomanite se gjoja u perkasin sferave te dijeve

lirik
25-02-10, 11:02
provokatoret si ky artisti qe her kendeje her andej manovron bashk me disa tjer ktu qe nuk po ua them emrin e kan per qellim destabilizimin taktik
dhe poshtrimin tim qe te thone ja ky lypsari e ja ky i pa dituri e kur te perballen me dijen ater gjejne fjale tjera jam msuar un me dyftyrsi altletike pehlivaneske te akrobatve te perzier te djallzis dhe injorances
me mua nuk esht leht me ba diplomaci sepse akoma pa e hap gojen te lexoj

lirik
25-02-10, 11:04
prova ishte tamam siq tha murgesha per t eme vbu ne loje ksaj loje tash ju shtua edhe artisti ne sherbim te kriminelti phanta rhei edhe ky por sikur te isha si ky nuk do te grupohesha me ata sepse nuk te ben nder ky grupim
me tradhatrin phanta rhei mos hyn ne nji thes me at pis
te ndyre provokator sepse provokimet ishin shkaqet e mjera
te mos sukseseve pikrisht provokimet

lirik
25-02-10, 11:06
inatet e vargut tim i kan perfshi disa provokator e disa manovrues
jan nda taborret ne nje ane jan te ndershmit e te moralshmit ata qe vertet e dijn s e q sherbim e rendesi ka vargu per atdheun dhe krenarin kombtare
ne anen tjeter jan ata ciniket provokatoret shpotitsat dhe kureshtaret cinik per t ditur se qka del nga provokimi disa tjer jan ne sherbuim te ndaljes s e suksesit

lirik
25-02-10, 11:08
dijen dhe hulumtimet e dijeve thellimet ne filozofite e teorite e ndryshme te disciplinave e teroive dijetare ne te cilat kam flutrurar o artist nuk e besoj se i ke pa ti ndonjiher por un nuk ekam zanat me u fry shum si dikush

lirik
25-02-10, 11:11
I Vogel Je Akoma O Artisti Me Me Qit Ne Kosh Ti Mua Duhet Te Besh Edhe Pak Shkolle E Sa Per Artine Vargut Vargjet Flasin Vet
Nuk Ju Kam Faj Un Disa Njerzve Qe Nuk Jan Lindur Nga Barku I Nenes Por Nga Ferri Qe Diuan Ta Shemtojne Etiken Estetetiken E Artin Njerzoren Humanen Idealen
Sepse Ata Nuk Kan Art As Te Jetes As Te Shpirtit Jan Disa Gure E Qyqe Te Ftota Te Mallkuara
Un Jam Lindur Nga A Rti Jam I Biri I Artit Vuan Ti Nga Smira Apo Nuk Vuan Un Nuk Kam Q Ka Te Bej O Artisti

lirik
25-02-10, 11:14
E SA PER NDIHMAT O ARTISTI JÓ SE MERR VESH BOTA UN EKISHA GJITHMONE QELLIMINQ E KOMBI SHQIPTAR TE JETOJ NGA OPTIMIZMI E TE MOS ZHGNEJEHET
O ARTISTI PRANDAJ KAM DASHUR QE TE QES SHPIRTA HUMAN NE SIPERFAQE NDERSA IDEALI YT ESHT EZEZA PROVOKUESJA prandaj ata si ti nuk i lene zogjt poetik me fluturue as te mirat ne sherbim te atdheut as shpalsojen e vlerave
sepse gjuhen e kan nga djalli e shpirtin nga provokimi

lirik
25-02-10, 11:14
prandaj po pengohet aksioni fajin ekan ktu disa qe e nisen gjithqka mbrpasht
e ti po ju bashkangjitesh provokatorve

lirik
25-02-10, 11:19
te me quah mua i pa dije o artisti e ne ane tjeter me thua prirje per krijimtari kto jan dy kontardikta injorancash q enuk shkojn bashk te dyja kur nuk shkojne kan funksion ionjronce dhe esht kombinim qesharak kurfar definicioni te menqur nuk keni nxjerrur

keni thene diqka te pa aft per konkluzion

Gega 1
25-02-10, 11:53
si ka mudnsi more po a ka ktu shqiptar
kush q e flet shqip a administrator a moderator a rregull

a ka ktu more njeri qenje njeri a ka ktu ndoj patriot a trim a ndoj djal nane a e ka ba nanan shqiptare
eu

po ket phanta rhei qe po i pirsh qdo lloj teme e po then tmera njerzish duke provokueLirik,
ku behet kuvend, ka mendime te ndryshme dhe kjo eshte gjeja me normale
qe mund te ndodh.
Qellimi i temes eshte i sinqerte.Eshte qellim per thirrjen e perkrahesve tu, qe te ndihmojne ne hallin qe e ke.
1100 Euro nuk jane shume dhe jam i bindur qe do t`i mbledhim,po ti duhet patjeter ta sjellesh ketu xhirollogarine me detajet e nevojshme dhe prit nja 10 dite.Kush te ndihmon,te ndihmon brenda ketyre 10 ditesh.Tjerat jane perralla.

Po provokuesit ne kete teme ? S`ke cka ben,provokues do te kesh ne cilendo teme qe ta hapesh.
Po problemi eshte qe ti kundershtaret i quan shkije….dhe kryesisht je gabim.
Je gabim edhe per faktin se ti po flet thua se ti je Nena Shqiperi, dhe kush s`eshte me ty, eshte kunder Nenes Shqiperi,pra eshte shka!Eshte absurd kjo,ti nuk e perfaqeson kombin.Ti je vec nje individ…me shume halle,qe mendja ma thote : ti ne jeten tende me shume probleme ke pase me shqiptare se me organet shteterore te shkijeve.

Une po flas per vete tash.Pse s`po dal kunder shkrimeve te
panta – rheit dhe te Artistit ?
Te ia fillojme me panten.
Panta e ka nje te mete,ky nuk ka takt.Kaq
Po tjerat ?
99% nga ato qe shkruan panta jane gjera te sakta.
Ti nuk e kupton hallin e tij.Halli i tij eshte qe te mos na zene frymen vellimet…po t`i lihet vend artit.
Te njejten gje ta thote Artisti,vetemse ky ta thote ne tjeter menyre,ky ka takt.

Murgesha
25-02-10, 12:13
Pershendetje per te gjithe pjesemarresit e kesaj teme e me se shumti per Lirikun.

Sa me teper te zgjaten diskutimet ne ket teme aq me shum fyerje e provokime do te mbijne.
Per te mos ardhe deri te fshirja e shkrimeve kjo tem mbyllet ndersa ti Lirik hape gjirollogarine e na e dergo ne moderuesve, ne do ta publikojm po ne kete tem.
Besoj se do te ket edhe ndihmetar tjer perveq atyre qe jan deklaruar dhe ti do te arrish ta botosh librin tend ashtu siq ty ta don zemra.

Te uroj suksese!