PDA

View Full Version : Femjien per do Vite ne Kosove?


Doooni
24-02-10, 14:34
Qka mendoni ju mi qu Femijet per 1-3 vjet ne Kosove apo Shqipni?

Vllaznit e mi e kan kry gimnasiumin ne Shqipni dhe shpresoj se edhe un kur ta kam femi ti qoj per nje vjet ne Kosove apo Shqipni.

qka mendoni ju ?

roadrunner
24-02-10, 14:39
Gabim :biggrin:

Pse po them?

Se vajza ime eshte aktive 2 ore ne shkolle, kurse ne shtepi 6 ore tjera. Pra, po nisem prej vetit.

Makresh
24-02-10, 14:41
Qka mendoni ju mi qu Femijet per 1-3 vjet ne Kosove apo Shqipni?

Vllaznit e mi e kan kry gimnasiumin ne Shqipni dhe shpresoj se edhe un kur ta kam femi ti qoj per nje vjet ne Kosove apo Shqipni.

qka mendoni ju ?


As un s'do e kisha dergu femin tim ne shqipni apo kosove, po ti nese e dergon dhe shkon bashk me femiun, dije se un te perkrahi 100 e 1 % !

Jana
24-02-10, 14:41
Pse me qu en Shipni...krejt varet qysh jan Prinderit edhe Fmija bohet ose mson...

premium
25-02-10, 10:45
Dėrgojeni fėmijet ne Kosove apo Shqiperi , nėse doni fėmija tė humb edhe atė diturin se ka pasur !

jEtA_1
28-03-10, 10:52
Dėrgojeni fėmijet ne Kosove apo Shqiperi , nėse doni fėmija tė humb edhe atė diturin se ka pasur !
Nuk pajtohem me ket qe thua i nderuar premium sepse ashtu mendojn shumica por gabim e kan une shoh ketu ne Angli cfar mesime bejn femit dhe cfar ne Kosov dhe kam ardhur ne perfundim qe ne duhet te krenohemi me femit tane ne Kosov njiherit dhe me mesidhensit tane qe jame e sigurt qe po te behen klasifikimet nxenes me nxenes dhe mesimdhenes me mesimdhenes Kosova do te ishte ne vendin e par kurse ne vendet evropiane vetem qe kan perkrahje institucionale perndryshe askund nuk na ofrohen per dituri .
Bej apel te rinia e jone mos u fasciononi mbas shkollave te huaja sepse tonat jane me te forta ne aspektin edukativ dhe dituris

Llapjani_HH
28-03-10, 17:06
Nuk pajtohem me ket qe thua i nderuar premium sepse ashtu mendojn shumica por gabim e kan une shoh ketu ne Angli cfar mesime bejn femit dhe cfar ne Kosov dhe kam ardhur ne perfundim qe ne duhet te krenohemi me femit tane ne Kosov njiherit dhe me mesidhensit tane qe jame e sigurt qe po te behen klasifikimet nxenes me nxenes dhe mesimdhenes me mesimdhenes Kosova do te ishte ne vendin e par kurse ne vendet evropiane vetem qe kan perkrahje institucionale perndryshe askund nuk na ofrohen per dituri .
Bej apel te rinia e jone mos u fasciononi mbas shkollave te huaja sepse tonat jane me te forta ne aspektin edukativ dhe dituris
Keni plotsisht tė drejt,mirpo disa mendojn se gjithqka qė ėshtė nė perėndim ėshtė mė mirė se nė Kosovė.

Sikur nxėnėsit e Kosovės tė i kishin kushtet e njėjta sikur tė tjerėt jam i sigurt se suksesi do ishte 100% ma i mirė se i atyre qė jan nė Evropė e gjetiu.

Kurse sa i pėrket asaj me i que fėmijėt nė shkollė nė Kosovė ose Shqipėri ėshtė njė ide qė nuk mund tė realizohet edhe aq kollaj.
Ka arsye tė shumta pse, e njė ndėr to ėshtė se prindi nuk mund ta len fėmijėn e vet tė shkoj nė Kosovė apo Shqipėri nė shkollė e vet tė jetoj nė Gjermani,Zvicėr apo dikund tjetėr.

Peja-Boy
28-03-10, 18:18
Dėrgojeni fėmijet ne Kosove apo Shqiperi , nėse doni fėmija tė humb edhe atė diturin se ka pasur !

Lexo gjdo dite Amoklauf apo si te them Shqip atentate ndaj nxenesve e profesorve nga vet nxenesit,ne shkollat eperendimit ..gjera qe ne kosove e shqiperi akoma si kam ndi qe ka ndodh ...Skollat e ketuhit jan ne nivel me te Ulet se ato te shqiperis dhe Kosoves ... Ne Baze te atyre kushteve qe kan nxenesit tek ne, ne jemi perpara me shkollimin 90% ...

jEtA_1
29-03-10, 08:53
Keni plotsisht tė drejt,mirpo disa mendojn se gjithqka qė ėshtė nė perėndim ėshtė mė mirė se nė Kosovė.

Sikur nxėnėsit e Kosovės tė i kishin kushtet e njėjta sikur tė tjerėt jam i sigurt se suksesi do ishte 100% ma i mirė se i atyre qė jan nė Evropė e gjetiu.

Kurse sa i pėrket asaj me i que fėmijėt nė shkollė nė Kosovė ose Shqipėri ėshtė njė ide qė nuk mund tė realizohet edhe aq kollaj.
Ka arsye tė shumta pse, e njė ndėr to ėshtė se prindi nuk mund ta len fėmijėn e vet tė shkoj nė Kosovė apo Shqipėri nė shkollė e vet tė jetoj nė Gjermani,Zvicėr apo dikund tjetėr.
Edhe pse nuk i kan kushtet as 10% si te femijve qe jane ne Evrop prap se prap femit qe shkollohen dhe jetojn ne Kosov jane me te ditur dhe me te afte por mjerisht nuk kan kushte dhe mundesi ku ti shprehin aftesit e tyre

jEtA_1
29-03-10, 08:58
Lexo gjdo dite Amoklauf apo si te them Shqip atentate ndaj nxenesve e profesorve nga vet nxenesit,ne shkollat eperendimit ..gjera qe ne kosove e shqiperi akoma si kam ndi qe ka ndodh ...Skollat e ketuhit jan ne nivel me te Ulet se ato te shqiperis dhe Kosoves ... Ne Baze te atyre kushteve qe kan nxenesit tek ne, ne jemi perpara me shkollimin 90% ...
Shume e vertet ja nje raste konkret qe ka ndodhur mu ne Londer ku jan masakruar dy student Francez ne banesen e tyre nga disa shok te tyre nga Kolegji e arsya ka qen pse keta te dy student kan qen shembull per te mir ne ate Kolegj dhe ju kan hakmarrur duke i masakruar me thika ne banesen e tyre per ate dhe po them mos mendoni se shumcka eshte e mir ne perendim se paku keto gjera te ne ne Kosov nuk ndodhin sepse kemi kujdes me te madh nga prinderit po njashtu dhe femit e kan njifar respekti ndaj tyre dhe kjo ka bere qe ta kemi nje ekuiliber ne vendin ton

Lapsi
29-03-10, 12:01
Habitem me disa se si mund te jetojn me komplekse, e cka eshte me e keqja ato komplekse duan qe t'ua "mbjellin" femijeve te tyre. Jam i lindur ne Shkup, jetoj dhe kam mbaruar studimet. Te thuash per cdo dite kam takime te ndryshme me perndimor e vendor, nga kosova e Shqiperia, ajo cka me bene te ndjehem mire eshte se nuk jetoj me friken se dikush eshte me superior. Dihet se Zoti na dha sy, veshe e duar, zemer e mendje... faji eshte i atyre prinderve qe ua qorojne syte femijeve me gjera te kota.
po ua permendi dy shembull:
1. Breshken nga Kosova po e cove ne Londer mbetet e njejta, me ate shpejtesi te te ecurit, po ashtu edhe ne te kunderten.
2 Njeriu kalon ne keto faza te edukates dhe te mesuarit
a) Edukata familjare qe mere noten 1
b) shkolla fillore- qe mban 0 dhe po e bashkove me edukaten fitohet 10
c) shkolla e mesme- po ashtu 0- nese e bashkon me dy te para fitojm 100
d) fakulteti nje 0 qe po i bashkove me keto larte fiton 1000
e)masteri qe fiton 0 e rradhes e qe rite numrin ne 10000
f) doktoratura ka ne vete nje 0 qe numri ritet ne 100000
te nderuar po nese nuk do ishte 1 i edukates familjare cfare vlere do kishin keto zero???

Peja-Boy
29-03-10, 12:14
Shume e vertet ja nje raste konkret qe ka ndodhur mu ne Londer ku jan masakruar dy student Francez ne banesen e tyre nga disa shok te tyre nga Kolegji e arsya ka qen pse keta te dy student kan qen shembull per te mir ne ate Kolegj dhe ju kan hakmarrur duke i masakruar me thika ne banesen e tyre per ate dhe po them mos mendoni se shumcka eshte e mir ne perendim se paku keto gjera te ne ne Kosov nuk ndodhin sepse kemi kujdes me te madh nga prinderit po njashtu dhe femit e kan njifar respekti ndaj tyre dhe kjo ka bere qe ta kemi nje ekuiliber ne vendin ton
Anglisht... Amoklauf in German school: Altogether 16 victims, madmen also dead
STUTTGART. With the Amoklauf at the six-form high school Winnenden in Baden-Wuerttemberg were killed according to data Stuttgart chief of the police Konrad Jelden of ten pupils, three teachers and an adult before the neighbouring hospital. In 40 km the distant Wendlingen died in the shooting between police and madmen two Passanten and the 17-jährige madman.
Gjermanisht ...Amoklauf in deutscher Schule: Insgesamt 16 Opfer, Amokläufer auch tot
STUTTGART. Bei dem Amoklauf an der Realschule Winnenden in Baden-Württemberg sind nach Angaben des Stuttgarter Polizeipräsidenten Konrad Jelden zehn Schüler, drei Lehrer und ein Erwachsener vor der benachbarten Klinik getötet worden. Im 40 km entfernten Wendlingen starben im Schusswechsel zwischen Polizei und Amokläufer zwei Passanten und der 17-jährige Amokläufer.
Ketu e ke Rastin qe Nxenesi para 1 Viti ka Vra ne shkoll 10 Nxenes, tre profesor nje te Mitur edhe Veten !! Kso gjera tek ne akoma nuk kan ndodh !!
Ke edhe Rastin e 18 shkurt 2010 ne Ludwigshafen i njejti Rast !!
Keto mendime se shkollat e perendimit jan me te Perparuara i kan ne Mende vetem ata persona se skan qen akoma ne shkollat e perendimit se skan qen akoma ne perendim per te shikuar se si rrjedhin gjerat ketu ! Ketu fakt qe kan perparuar amo vetem prej Kushteve Ekonomike se per menqurin e sjelljet e Nxenesit shume ma shume mesohet nje femi ne Kosove e Shqiperi se sa ne Perendim ...

roadrunner
29-03-10, 12:39
Le le Peja, une ku kam qen ne shkolle, kurr incident nuk ka patur (perveq ne pushim te gjate kaniher femrat u shpullavshin per naj mashkull hahaha) se jo ksi te shtira ncuk kurr hiqqq.....e sa i perket fatkeqesive te tilla, mos thuaj se ka edhe ketu raste (por jo aq tragjike sa ato ne perendim) por te na shkojne ne shkolle me thika, e kontroll nuk ka. Bile atje ka nje lloj kontrolle ne perendim, gje qe pakeson/parandalon raste te tilla. Ketu frik vajza m'ka ardh ne shpi mami mami, e prejti nje vajze edhe dy djem njani, mesuesja tha jo eshte pjese aktrimi, jane duke inxhizuar film dhe me vrap i ka futur femijet ne klase derisa eshte pastruar vendi i krimit.Ketu e ke Rastin qe Nxenesi para 1 Viti ka Vra ne shkoll 10 Nxenes, tre profesor nje te Mitur edhe Veten !! Kso gjera tek ne akoma nuk kan ndodh !!
Ke edhe Rastin e 18 shkurt 2010 ne Ludwigshafen i njejti Rast !!
Keto mendime se shkollat e perendimit jan me te Perparuara i kan ne Mende vetem ata persona se skan qen akoma ne shkollat e perendimit se skan qen akoma ne perendim per te shikuar se si rrjedhin gjerat ketu ! Ketu fakt qe kan perparuar amo vetem prej Kushteve Ekonomike se per menqurin e sjelljet e Nxenesit shume ma shume mesohet nje femi ne Kosove e Shqiperi se sa ne Perendim ...

Peja-Boy
29-03-10, 12:47
Le le Peja, une ku kam qen ne shkolle, kurr incident nuk ka patur (perveq ne pushim te gjate kaniher femrat u shpullavshin per naj mashkull hahaha) se jo ksi te shtira ncuk kurr hiqqq.....e sa i perket fatkeqesive te tilla, mos thuaj se ka edhe ketu raste (por jo aq tragjike sa ato ne perendim) por te na shkojne ne shkolle me thika, e kontroll nuk ka. Bile atje ka nje lloj kontrolle ne perendim, gje qe pakeson/parandalon raste te tilla. Ketu frik vajza m'ka ardh ne shpi mami mami, e prejti nje vajze edhe dy djem njani, mesuesja tha jo eshte pjese aktrimi, jane duke inxhizuar film dhe me vrap i ka futur femijet ne klase derisa eshte pastruar vendi i krimit.

Nuk ka Siguri as ne Perendim Roadrunner se me pas siguri nuk ndodhin keto gjera .. Vet kam Punu ne nje shkoll edhe kom pa sjelljen e nxenesve ketu ... tu Bo hajgare kemb maje kembe ...e kishin thy deren e Klses ..e Profesoreshes dojke mi dal Goja pi vendi tu berti po as qe ja rraske Kush veq e zezatshin, se bash njeher mendova me tju kajt nonen me tju hy krejt Klases shkelma njeher e me i thon Profesoreshes qeshtu msohet tek ne e jo si ti se marove tu bertit..veq me rreh se ska drejt nxenesin !!

roadrunner
29-03-10, 12:53
po edhe te na ne shkoll te mesme kur kam qen, diten e par e kemi rrzu derrasen e zeze, kur erdh profesoresha e anatomise, ia ndreqem mire karriken, kur e pa derrasen u hutua dhe me tu ungjur ne karrike, sharroj brenda saj dhe spat dreq qe e shkoqke, tja nisem na me kajt femrat e tngan drejtori thirri ambulancen, yhaaa u bo bet i madh se profesoresha ishte ne shtatin muaj shtatzane....dreqnijat ne shkoll sjane ndal kurr o Peja....po e mira e se mires eshte se atje sistemi shkollor eshte ma i pasur. Qysh e kryn ketu fakulltetin, atje harroje.comNuk ka Siguri as ne Perendim Roadrunner se me pas siguri nuk ndodhin keto gjera .. Vet kam Punu ne nje shkoll edhe kom pa sjelljen e nxenesve ketu ... tu Bo hajgare kemb maje kembe ...e kishin thy deren e Klses ..e Profesoreshes dojke mi dal Goja pi vendi tu berti po as qe ja rraske Kush veq e zezatshin, se bash njeher mendova me tju kajt nonen me tju hy krejt Klases shkelma njeher e me i thon Profesoreshes qeshtu msohet tek ne e jo si ti se marove tu bertit..veq me rreh se ska drejt nxenesin !!

Zeqiri
10-04-10, 16:37
pocka kan melyp thmija nkosve anshipni me msu dreqni seper tjeter skanpse shkojn ponkosove cfar msusash ka ata sdin perveti e pe msojne dikan odeksha nlloq une daja zeq semepas ni kamion thmi sikisha que nkosove tanbahen rrobela um mysin boksa eshkelma maspari duhet me irreh msusat nkosove se atajane pafije kullture msusa tkomunistave me tru tsmuta oveq anderr mepa qe iqova thmin 1-3 vjet nkosove tutna qe pom nxen sherri afar taksirati epom qon mu kush nbanglladesh a nzanzibar ikdaj semire jam qitu mesociall loqk asht ishalla se sheh liriku cka pockruj se aiasht puntor um ban telash ai asht kunder sociallit

emine
10-04-10, 18:20
cfare idesh te smuta:redface:

Zeqiri
10-04-10, 20:14
jo ide matmira nuk ka ani ide tesmuta hahahahaha unejam evlija perkso punsh peredukim tethmive veq kuj ivjen inati

emine
10-04-10, 20:37
kam pas nje shoqe te shpirtit ku prinderit i punonin ne ch,qaja bashk me te kure e mirrke malli per prinderit,ata punuan me vite nuke arriten edhe aq sa mendojshin,dhe dikure as letrat e qendrimit si fituan,pra nese prindi e shef te arsyeshme te nevojshme edukimin e fmijve ne kosove dhe vendos bashk em ta te shkoi aty me duket normale,apo nese femija me deshir do te studijoi atje edhe ajo prep akceptohet,per ndryshe koha me femijte eshte e shkurter shume pra rriten shum shpejt,si munde te ndahet nje prind nga femiaj vetem se ka mbet mbrapa me mend dhe mendon atje ka me shume edukate,ku dihet se kudo ka shkolla private dhe kolegje ,,,kto gjana sme duken te arsyeshme dhe aspak sme duket e nevojshme ,asnje shkolle ne kosove e shqipri smundet ti sjell femijes privilegj sa shkollat ne vendet perendimore apo usa,

Doooni
23-04-10, 12:17
Vllaznit e mi skan pas as nje Problem ne Shqipni, edhe pse jan kan ne kohen 2001-2004.

Te gjith tjer jan paraqykime....

(pse e paraqykon njeri vendin e vet...se nuk e din si eshte vendi vet...du me than...ata qe kan paraqykime....ata skan lidhje me shqipnien apo kosoven...vetem se i kan prindet nga ato vende....po vet si individ...skan lidhje me kto vende)

thellenza
29-04-10, 16:44
Qka mendoni ju mi qu Femijet per 1-3 vjet ne Kosove apo Shqipni?

Vllaznit e mi e kan kry gimnasiumin ne Shqipni dhe shpresoj se edhe un kur ta kam femi ti qoj per nje vjet ne Kosove apo Shqipni.

qka mendoni ju ?Per cka?!?!?! :eek:

Se di cka munden femijet me mesu ne kosove & shqiperi me shume, se sa qe kishin mujt me mesu edhe ketu ne diaspore !! Pa keqkuptime, por boll po kemi probleme kur po shkojmi veq per nje muaj, se jo per me gjat :D.

Doooni
30-04-10, 09:49
Per cka?!?!?! :eek:

Se di cka munden femijet me mesu ne kosove & shqiperi me shume, se sa qe kishin mujt me mesu edhe ketu ne diaspore !! Pa keqkuptime, por boll po kemi probleme kur po shkojmi veq per nje muaj, se jo per me gjat :D.

per qka? per te mesuar gjuhen, per te njoftuar vendin e vete, per me pas nje lidhje me vendin e vete.

DEA
30-04-10, 21:27
per qka? per te mesuar gjuhen, per te njoftuar vendin e vete, per me pas nje lidhje me vendin e vete.
Doooni lidhja duhet te jet e fort e mire ne mes te prindit dhe femijes, gjithqka tjeter eshte e rangut te dyte. Nese une femijen tim do ta dergoja ne Kosove e vet te rrija ketu, shume e sigurt qe do ta lendoja gjene primare, lidhjen prind-femije.

elvio
30-04-10, 23:31
Dėrgojeni fėmijet ne Kosove apo Shqiperi , nėse doni fėmija tė humb edhe atė diturin se ka pasur !

me lejo te citoj kete postim,edhe pse ndoshta jashte teme,por me duhet ta them

me vjen keq qe mendon keshtu

edhe me kete thenie tenden perbuz ata qe jane atje,dicka qe s;duhej te reagoje ne te tille stil.

sa per temen.

nqs ke vullnet te mesosh,kudo qofsh behesh dikushi

perpiqu tu jesh prane,edhe nqs do edhe pse jo ne shqiperi,apo kosove te studiojne apo mesojne

se kuptova mire temen,pasi bazohem ne pergjigjet e dhena te atyre qe te kuptojne c'ka ke dashur te thuash,sepse u perpoqa edhe se kuptoja dot mynyren si ke shkruar

thellenza
01-05-10, 09:36
per qka? per te mesuar gjuhen, per te njoftuar vendin e vete, per me pas nje lidhje me vendin e vete.Kur njeriu eshte i inetersuar, i meson edhe gjuhet dhe kulturat e vendeve tjera se lere me te vendit prej nga i ka rrenjet. Mesimin mundesh me marr kudo, nuk eshte e domosdoshme me vizitu ndoj vend me vite per me mesu per ate vend (mendim i imi)! Me mire eshte me shku simbas mundesive 1 here apo 2 here ne vit atje, se sa me shku njehere per 2 ose 3 vjet dhe mandej mos me shku me edhe 10 apo 15 vite te tjera.

:smile:

Doooni
01-05-10, 15:47
Kur njeriu eshte i inetersuar, i meson edhe gjuhet dhe kulturat e vendeve tjera se lere me te vendit prej nga i ka rrenjet. Mesimin mundesh me marr kudo, nuk eshte e domosdoshme me vizitu ndoj vend me vite per me mesu per ate vend (mendim i imi)! Me mire eshte me shku simbas mundesive 1 here apo 2 here ne vit atje, se sa me shku njehere per 2 ose 3 vjet dhe mandej mos me shku me edhe 10 apo 15 vite te tjera.

:smile:

filosofia je nas aty ku morin eksperiancat fund...

1. Sa femi ne moshen 15-20 jan te interesuar te mesojn nje kulture te huja?

- Sa femi shqiptar ne moshen 15-20 jan te interesuar te mesojn kulturen dhe vendin e vete?

zero..... zero...


2.e kunderta eshte qka po thu ti.... ata femi qe shkojn vjet per vjet nje apo dy jav ne kosove per pushim...mbeten ne shpi apo dalin me djalin e dajes naper kafiqe.....edhe meten prap pa shoqni...pa njoftime.....

thellenza
04-05-10, 13:59
filosofia je nas aty ku morin eksperiancat fund...

1. Sa femi ne moshen 15-20 jan te interesuar te mesojn nje kulture te huja?

- Sa femi shqiptar ne moshen 15-20 jan te interesuar te mesojn kulturen dhe vendin e vete?

zero..... zero...


2.e kunderta eshte qka po thu ti.... ata femi qe shkojn vjet per vjet nje apo dy jav ne kosove per pushim...mbeten ne shpi apo dalin me djalin e dajes naper kafiqe.....edhe meten prap pa shoqni...pa njoftime.....

Se di sa femij shqiptar jan te ineteresuar per me mesu kulturen e vendit te tyre, keso statistikash nuk kam bo asnjehere:biggrin:, ndoshta ti po, mbasi po e dishe se jan zero !!? Por inetersimi per gjuhen kulturen dhe traditat duhet femiu me i marr dhe mesu cdo dite nga pak nga edukata ne familje, perndryshe dergo ne Kosove ose Shqiperi per 2 ose 3 vjet por edhe duhet me mendu se sa te kushton ty si prind nese e dergon atje, t'u marr parasysh se cmimet atje jan gati me te larta se ketu, sidomos ushqimoret, dhe shkalla e papunesise eshte 60% (ne Kosove).. nese nuk po gaboj, qe d.m.th. se femiu yt nese shkon atje per nje ose me shume vite nuk eshte ne gjendje ta mbaj ndoshta as veten! Mundesh me e dergu, por sa kohe mundet ai me qendru atje eshte ?.

Cka ka te keqe aty kur femia shkon njehere apo dyhere ne vit atje dhe del me shume me farefis se sa me shoqeri? Veq tjerave nuk eshte e vertete ajo aspak se nuk kan shoqeri, te gjithe i kan femijet e lagjes qe mundem me u shoqeru me ta veq nese nuk dojn.

Ne anen tjeter i kuptoj shume te ri qe pritojn me shku atje. P.sh. nje i ri ne Gjermani e bene nje Ausbildung, dhe i merr 300-500 euro ne muaj, kurse bileta e ajroplanit per me shku ne Kosove i kushton 550 euro:biggrin: apo ? I duhen edhe 1000 euro tjera per me honger dhe pi per vetem 1 muaj, e mos te flasim per me gjat.
Klm

Urata
06-05-10, 23:16
per qka? per te mesuar gjuhen, per te njoftuar vendin e vete, per me pas nje lidhje me vendin e vete.

T'garantoj a! dy femijet e mi te lindun e rritun ne 'Diaspore, dijne me shume per vendin, kulturen dhe gjuhen e Kosoves sesa shume femije te lindun e rritun atje...! S'po i qoj atje me i 'sakatue' n'tru, edhe ketu fola bindshem...!

Murgesha
07-05-10, 15:21
Se bashku me mua po, kan cfare te mesojne edhe pse ne shtepin time flitet vetem gjuha shqipe, mbahen festat shqiptare, e jetojm me tradit shqiptare ende, besoj se edhe ata vet do ta vazhdojne ket tradit!
Po te kisha mundesin me gjith deshir do te jetoja dy tri vjete atje se bashku me femijet e mij.

Te shofin si eshte jeta, me sa mund fitohet buka e perditshme, te shofin si eshte te mos munden te plotesojn cdo deshire qe kan.

Mendoj se do te ishte nje mesim jetik per ta.

Jan rriturr ne nje vend qe kurr ne jet nuk ju ka munguar asgje, nen ate prizem e shofin jeten.

halla e madhe
08-05-10, 14:05
....me mire lerjani kohes, kush ka femije munde te befasohet me te gjithat,ishalla nuk koritemi sepse te kqijat ndodhin kudo edhe nese gjuha amtare dominon me tradite.....hajt se po ju la nje pershendetje nga vendilndja ime!:smile:

jEtA_1
08-05-10, 15:45
Se bashku me mua po, kan cfare te mesojne edhe pse ne shtepin time flitet vetem gjuha shqipe, mbahen festat shqiptare, e jetojm me tradit shqiptare ende, besoj se edhe ata vet do ta vazhdojne ket tradit!
Po te kisha mundesin me gjith deshir do te jetoja dy tri vjete atje se bashku me femijet e mij.

Te shofin si eshte jeta, me sa mund fitohet buka e perditshme, te shofin si eshte te mos munden te plotesojn cdo deshire qe kan.

Mendoj se do te ishte nje mesim jetik per ta.

Jan rriturr ne nje vend qe kurr ne jet nuk ju ka munguar asgje, nen ate prizem e shofin jeten.
Me komentin e Murgeshes besoj se nuk ka cka te komentohet ne kete teme e ka perfshi thelbesisht me disa fjal kete teme te lumte e nderuar dhe me vjen mir qe ne diaspor kane mbetur ende disa nena te pa asimiluara

Urata
08-05-10, 19:16
po lehte me i dhene tastatures si te duash....!


PER DO VITE NUK I KAM QUE E NUK DO TI QOJ, e per 2 jave e deri 2 muaj m'shkojne per cdo vite, biles edhe vete shkojne ...! I qes n'aeroporte ketu i presin atje, i qesin atje e i pres ketu...! Qysh si 10 vjeqar kane fillue me udhetue vete(po m'kushton ma shtrejte se rrine nen kontrollen dhe percjelljen e staffit te aeroplanit,po nejse po ia vlene se ulen ne vend dhe seats si VIP)!


"nena e asimiluar" ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....!

Hajdede
09-05-10, 20:33
coni more, pse jo - asksuh nuk jua ndalon kte te drejtė.

Per mendimin tim, un s'do e coja kurr nje femij timin ne Shqipri (te behet rebel) e as ne Kosov (te behet kuller). Mandej, shkollimi ne kto dy vende s'esht i njejti sikur ne diaspor - asgje s'esht si ne diaspor. Kushte t'pakten neper shkolla sikur t'kishin, por as ato s'i kan. Tani, korrupsioni, marrje diplomash me ryshfet, gje qe te fut friken se femija do te ngeli injorant gjat gjith jetes esht shansi deri ne maksimum.

Jo shkollimit ne Shqiperi - me rebela ne qeveri. Jo shkollimit ne KS - kullera e korrupsion.

Lapsi
10-05-10, 23:28
coni more, pse jo - asksuh nuk jua ndalon kte te drejtė.

Per mendimin tim, un s'do e coja kurr nje femij timin ne Shqipri (te behet rebel) e as ne Kosov (te behet kuller). Mandej, shkollimi ne kto dy vende s'esht i njejti sikur ne diaspor - asgje s'esht si ne diaspor. Kushte t'pakten neper shkolla sikur t'kishin, por as ato s'i kan. Tani, korrupsioni, marrje diplomash me ryshfet, gje qe te fut friken se femija do te ngeli injorant gjat gjith jetes esht shansi deri ne maksimum.

Jo shkollimit ne Shqiperi - me rebela ne qeveri. Jo shkollimit ne KS - kullera e korrupsion.Nuk pajtohem me kete te fundit. Rebela nuk ka ne shqiperi, nese e ke per perdhosjen e shtetit me 1997 e ke gabim. Sot Shqiperia po ndryshon

elvio
10-05-10, 23:55
coni more, pse jo - asksuh nuk jua ndalon kte te drejtė.

Per mendimin tim, un s'do e coja kurr nje femij timin ne Shqipri (te behet rebel) e as ne Kosov (te behet kuller). Mandej, shkollimi ne kto dy vende s'esht i njejti sikur ne diaspor - asgje s'esht si ne diaspor. Kushte t'pakten neper shkolla sikur t'kishin, por as ato s'i kan. Tani, korrupsioni, marrje diplomash me ryshfet, gje qe te fut friken se femija do te ngeli injorant gjat gjith jetes esht shansi deri ne maksimum.

Jo shkollimit ne Shqiperi - me rebela ne qeveri. Jo shkollimit ne KS - kullera e korrupsion.ti paragjykon ne mynyre te padrejte

por jemi ketu te pranojme mendimet e secilit,pa u bere preh e fjaleve te tjetrit

diku lapsi ka thene

breshken ta cosh nga kosova diku andej nga ajo diaspora jote e perkryer

serish ne ritmin e breshkes ecen.

do te thuash se kane nivel tjeter ata te arsimuarit ne diaspore shume me mire.


nqs dikush do te mesoje edhe do te ece ne jete.
arrin.

kam pare qe ti vesh te bejne shumezim 10x10 s'rrijne dot pa nje makine llogaritese

edhe pse kane mbaruar inxhinieri

nga ajo ai qe ka hap temen bie ne sy mynyra si e ka shkruar pyetjen

s'mund te hesht kur shoh te tilla shkrime
sikurse keto gjykime boshe


me fal qe te citova postimin

packa se s'di shume per ty

sikurse ti per mua

Lapsi
11-05-10, 00:06
ti paragjykon ne mynyre te padrejte

por jemi ketu te pranojme mendimet e secilit,pa u bere preh e fjaleve te tjetrit

diku lapsi ka thene

breshken ta cosh nga kosova diku andej nga ajo diaspora jote e perkryer

serish ne ritmin e breshkes ecen.

do te thuash se kane nivel tjeter ata te arsimuarit ne diaspore shume me mire.


nqs dikush do te mesoje edhe do te ece ne jete.
arrin.

kam pare qe ti vesh te bejne shumezim 10x10 s'rrijne dot pa nje makine llogaritese

edhe pse kane mbaruar inxhinieri

nga ajo ai qe ka hap temen bie ne sy mynyra si e ka shkruar pyetjen

s'mund te hesht kur shoh te tilla shkrime
sikurse keto gjykime boshe


me fal qe te citova postimin

packa se s'di shume per ty

sikurse ti per muaHallall te qofte, e ke mbajt mend:wink:

Prishtinasja_
11-05-10, 09:37
I edukoj ashtu siē jam edukua edhe vete ketu, edhe pa shkua ne Kosove per do vite !
Do ti dergoja vetem per disa jave qe ti kalojn pushimet me te afermit e tyre, ta mesojn gjuhen,traditat,origjinen, te mirat dhe te kqijat e vendit te tyre !
Per do vite jo !
Ashtu sic me kan dergua edhe mua prinderit e mij per 5-6 jave per pushime veres ne Kosove,ashtu do veproja edhe une si nene ne te ardhmen !
Por edukaten time do e le mbrenda shtepis time dhe jo jasht !:biggrin:

Gentiani
11-05-10, 12:26
Ev po ē`paskan me i kenaq kalamojte me vite huliday me ja marue tu Kosova, anjerezia menzi po behet nje here ne vite me shkue, e ata me vite me nejten atje :tongue:

Ec e mos ja merr lakmi :tongue:

Hajdede
11-05-10, 23:14
ti paragjykon ne mynyre te padrejte

por jemi ketu te pranojme mendimet e secilit,pa u bere preh e fjaleve te tjetrit

diku lapsi ka thene

breshken ta cosh nga kosova diku andej nga ajo diaspora jote e perkryer

serish ne ritmin e breshkes ecen.

do te thuash se kane nivel tjeter ata te arsimuarit ne diaspore shume me mire.


nqs dikush do te mesoje edhe do te ece ne jete.
arrin.

kam pare qe ti vesh te bejne shumezim 10x10 s'rrijne dot pa nje makine llogaritese

edhe pse kane mbaruar inxhinieri

nga ajo ai qe ka hap temen bie ne sy mynyra si e ka shkruar pyetjen

s'mund te hesht kur shoh te tilla shkrime
sikurse keto gjykime boshe


me fal qe te citova postimin

packa se s'di shume per ty

sikurse ti per mua

Mir ateher, heren tjeter do te shkruaj at qe ju parapelqeni me shum te lexoni.

elvio
12-05-10, 19:04
Mir ateher, heren tjeter do te shkruaj at qe ju parapelqeni me shum te lexoni.hajdede

s'postova se dua te me pelqejne postimet tua se une i respektoj

por them ate qe s'me pelqen


s'duan meshiren tende ata qe edukohen ne kosove edhe shqiperi

sikurse meshiren time:wink:

sepse nqs dikush do te mesoje,e te shkollohet

fiton e kerkon nga vetja e tij dijen.:cool:

me vjen keq qe me drejtohesh te zgjedhesh guston time c'me pelqejne mua reagimet e c'do kujt ne kete teme

edhe pse me hapje qe s'eshte vec shqip

por me vlera si teme

Doooni
01-08-10, 00:27
Me komentin e Murgeshes besoj se nuk ka cka te komentohet ne kete teme e ka perfshi thelbesisht me disa fjal kete teme te lumte e nderuar dhe me vjen mir qe ne diaspor kane mbetur ende disa nena te pa asimiluara

per mue...personalisht ..keta njerz ketu qka kan komentu negativ, jan ata qka kan mu asimilu se shpejti.

Doooni
01-08-10, 00:30
coni more, pse jo - asksuh nuk jua ndalon kte te drejtė.

Per mendimin tim, un s'do e coja kurr nje femij timin ne Shqipri (te behet rebel) e as ne Kosov (te behet kuller). Mandej, shkollimi ne kto dy vende s'esht i njejti sikur ne diaspor - asgje s'esht si ne diaspor. Kushte t'pakten neper shkolla sikur t'kishin, por as ato s'i kan. Tani, korrupsioni, marrje diplomash me ryshfet, gje qe te fut friken se femija do te ngeli injorant gjat gjith jetes esht shansi deri ne maksimum.

Jo shkollimit ne Shqiperi - me rebela ne qeveri. Jo shkollimit ne KS - kullera e korrupsion.

Po normal se qon....se edhe kerkushi se qon femijen ne gjermani...se tutet po bohet nazist!

hajde mashalla shqipe!! te lumt truni!! :D